#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/03/2011 20:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτουργοί στο έγκλημα της Υπατίας



Του Γιώργου Χαρβαλιά*

 

Δεν ξέρω αν ο κύριος Ραγκούσης, ως επιτυχημένος επιχειρηματίας και μάνατζερ ταχυφαγείων στη Πάρο, προσέλκυε τους πελάτες του, βαφτίζοντας το μπιφτέκι...ψάρι. Φοβάμαι όμως, ότι κάτι τέτοιο επιχείρησε στην περίπτωση των «ενοίκων» της Υπατίας.

Γιατί η κυβέρνηση, όχι μόνο ενέδωσε στις απαιτήσεις των λαθρομεταναστών, αλλά προχώρησε σε μιά πρωτοφανή στα χρονικά, ντε φάκτο νομιμοποίηση, η οποία είναι εξόφθαλμα παράνομη και αντισυνταγματική.

Η...συνθηκολόγηση, εκτός του ότι δημιουργεί ένα απαράδεκτο προηγούμενο με ανυπολόγιστες συνέπειες για το άμεσο μέλλον, προσβάλει βάναυσα τους φορολογούμενους Ελληνες πολίτες, που είδαν το κράτος να παραλύει από φόβο και να ικανοποιεί, άρον-άρον, τα ετσιθελικά αιτήματα κάποιων καθοδηγούμενων αφρικανών φτωχοδιάβολων.

Εύχομαι να βρεθεί σύντομα κάποιος ευσυνείδητος δικηγόρος που θα ψάξει την νομική και ιδιαίτερα την συνταγματική πτυχή αυτής της αδιανόητης κυβερνητικής μεθόδευσης, όπως ακριβώς συνέβη και στην περίπτωση του διάτρητου νομοθετήματος Ραγκούση για την χορήγηση ιθαγένειας και εκλογικών δικαιωμάτων στους μετανάστες.

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία πώς ο κύριος ηθικός αυτουργός του «εγκλήματος της Υπατίας» είναι ο υπουργός εσωτερικών και κατ΄επέκτασιν ο ίδιος ο πρωθυπουργός με τα πολυπολιτισμικά οράματα που έσπευσε να υλοποιήσει με ζήλο νεοφώτιστου, ο πρώην δήμαρχος Πάρου.

Γιατί το νομοθέτημα Ραγκούση και η γενικότερη σπουδή  να δοθούν άκριτα εκλογικά δικαιώματα, ιθαγένεια καθώς και άδειες παραμονής σε μετανάστες «νέας κοπής» δημιούργησαν την κατάλληλη ατμόσφαιρα ώστε να εκδηλωθεί η πειρατεία στη Νομική και όσα κωμικοτραγικά ακολούθησαν.

Η υπόθεση είναι τόσο σοβαρή που θεωρώ ανάξιες σχολιασμού τις δήθεν διενέξεις μεταξύ υπουργών για τον χειρισμό του ζητήματος. Για την αρμόδια υφυπουργό Αννα Νταλάρα, οποιαδήποτε κριτική θα αποτελούσε περιττή πολυτέλεια. Ο συναρμόδιος υπουργός προστασίας του πολίτη, κατάφερε να μας μπερδέψει μέχρι τέλους,  αφου ουδείς αντελήφθη τι ακριβώς εισηγείτο(εαν εισηγείτο κάτι). Και τελικά ο κύριος Ραγκούσης που παρίστανε προς τα έξω τον αδιάλλακτο υπηρέτη του νόμου, αποδείχτηκε ο πραγματικός ενορχηστρωτής της ισπανικής...υποχώρησης.

Το σάλπισμα βέβαια δόθηκε πρώτα από αλλού. Από τον υπουργό άμυνας που προφανώς έχει περίεργη αντίληψη για την αξία της ανθρώπινης ζωής, ζυγίζοντας την, ανα θρήσκευμα(σ.σ. δεν τον είδα για παράδειγμα να ανησυχεί για τον ανελέητο ξυλοδαρμό ανθρώπων στην Κερατέα, λες και αν σκοτωνόταν ένας απλός διαμαρτυρόμενος πολίτης, δεν θα καιγόταν η Ανατολική Αττική...). Καθώς επίσης και από μία κυρία, πολυπολιτισμικών πεποιθήσεων και εμφανώς...διαταραγμένης εθνικοθρησκευτικής συνείδησης, που έφτασε να μας απειλήσει πώς αν πεθάνει ένας από τους απεργούς πείνας, η Αθήνα θα γίνει Κάιρο.

Προσωπικά αμφιβάλλω αν ποτέ κινδύνευσε η ζωή, έστω και ενός από τους 300 της Υπατίας λόγω...ασιτίας. Γιατροί του Ερυθρού Σταυρού και του νοσοκομείου Ελπίς, δήλωσαν(προς τιμήν τους επώνυμα) ότι «οι εξετάσεις και η κλινική εικόνα των μεταναστών δεν συνάδουν με αυτήν της παρατεταμένης απεργίας πείνας. Η κατάσταση της υγείας τους ήταν πολύ καλή και το μόνο σίγουρο είναι ότι τα συγκεκριμένα άτομα δεν έμειναν ασίτιστα επί ενάμιση μήνα...»

Δηλαδή εκτός από εκβιασμό, μας έκαναν και πλάκα. Μόνο που το ανέκδοτο της Υπατίας θα μας στοιχίσει πολύ ακριβά στο μέλλον...

 

*δημοσιεύεται στον Τύπο της Κυριακής

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 12/03/2011 20:46:27

    Το μεσημέρι η κρατική ΝΕΤ, πάλι προπαγάνδιζε το ..μοιραίο και αναπόφευκτο της λαθρομετανάστευσης και ενώσεις, εκπρόσωποι μεταναστών, μας τόνιζαν πως έτσι πρέπει να συμβαίνει και δε γίνεται διαφορετικά.
    Θεωρώ πως χάνω τον καιρό μου, το πολιτικό σύστημα και το κράτος απεβίωσαν, προσωπικά τους ευχαριστώ, γιατί συνέβαλαν στο να εναποθέσω τις ελπίδες μου στον Χριστό, και είμαι χαλαρός και δεν προβληματίζομαι περισσότερο από όσο πρέπει.
    Κάνατε την Ελλάδα, Τανζικιστάν, καταχραστήκατε την φιλοξενία και την ανεκτικότητα των ελλήνων και στη πορεία γελοιοποιήσατε τους πολίτες που αντιδρούν, χαρακηρίζοντάς τους ρατσιστές.
    Θα έπρεπε να ντρέπεστε!
    Η ευθύνη είναι συλλογική, και δε κάνω διακρίσεις σε αυτό το ζήτημα.
    Στο πολιτικό πεδίο, και ειδικά σε ό, τι αφορα τα κόμματα, όπως το πασοκ εχει Νταλάρα, Βενιζέλο έτσι και η νδ, είχε πάκη...
    Το λάοσ και άλλες δυνάμεις έκαναν εμπόριο τρόμου, ο σύριζα κατά πως φαίνεται θα φάει στη στροφή το κκε λόγω της εκμετάλλευσης των μεταναστών για ίδια οφέλη, κοκ...
    Το να κυκλοφορείς στους δρόμους της Αθήνας, έχει γίνει ανθυγιεινό και παράτολμο, από εκεί και πέρα το ξανα-πληκτρολογώ:
    "Βρείτε τα με τη συνείδησή σας"...

    • thanasis avatar
      thanasis @ Γιώργος Μεσσηνία 12/03/2011 23:05:31

      οταν οι ελληνες πηγαιναν στην γερμανια μας αντιμετωπιζαν
      σαν αποβλητους και για να νοικιασουμε σπιτι επρεπε
      να μπη εγγυητης γερμανος .εδω εν ονοματι της global
      goverment περασαμε νομο και οι μεταναστες ξεσαλωσαν
      θαυμαστε τον σημερινο πρωθυπουργο και αυριανο
      γγ του ΟΗΕ ακομα θαυματε τον αποτυχημενο
      δημαρχο παρου και alter ego του jefry

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/03/2011 20:53:36

    Να προσθέσω πως ο εκβιασμός των λαθρομεταναστών τής Υπατίας δεν προσβάλλει μόνο τους Έλληνες πολίτες, αλλά και τους ΝΟΜΙΜΟΥΣ μετανάστες που ΕΠΕΛΕΞΑΝ αυτή τη χώρα για δεύτερη πατρίδα τους και δεν εξώκειλαν απλώς εδώ αντί για τη Λαμπεντούζα ή τη Μάλτα. Τους ΝΟΜΙΜΟΥΣ μετανάστες, που έφαγαν χρόνο και λεφτά για να περιμένουν από το γελοίο ελληνικό κράτος βίζες και άδειες παραμονής.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Στέργιος 12/03/2011 20:57:20

      +100000

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Στέργιος 12/03/2011 22:36:57

      Πολύ σωστά! Για να τα λέμε και αυτά.
      Και δεν είναι τυχαίο ότι τέτοιου είδους εκβιασμούς κανένας ευρωπαίος μετανάστης στην Ελλάδα δεν αποτόλμησε, ούτε οι Αλβανοί (που οι περισσότεροι λαθραία εισήλθαν επίσης). Μόνο μουσουλμάνοι και συγκεκριμένα μουσουλμάνοι από το Μαγκρέμπ.
      Άλλωστε, οι μούλτι-κούλτι λαθρολάγνοι αριστερούληδες μόνο μουσουλμάνους υποστηρίζουν, είναι γνωστό αυτό.

    • Dora avatar
      Dora @ Στέργιος 13/03/2011 00:32:04

      Στεργιο, μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποτε η Ελλαδα καλεσε ΝΟΜΙΜΑ μεταναστες? Η μηπως εννοεις αυτους που μπηκαν καποτε παρανομα,σαν τους γονεις της φιλης μου Βουλγαρας και μετα απο χρονια τους νομιμοποιησαν?

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 13/03/2011 00:34:00

        Καταλαβε με καλα,δεν ειμαι επιθετικη,απλως ρωταω,γιατι δεν ακουσα ποτε η Ελλαδα να ζητησε επισημως μεταναστες απ' εξω,αλλα μπορει να κανω λαθος.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Dora 13/03/2011 01:36:16

          Eιναι καποιες μικρες ομαδες.Οι πρωτοι νομιμοι μεταναστες ησαν χιλιοι Πακιστανοι το 1971 επι χουντας.Ακολουθησαν καποιοι Βιετναμεζοι επι Καραμανλη Α΄,οι Φιλιππινεζες υπηρετριες η πιο γνωστη κατηγορια ,Πολωνοι τη δεκαετια του 80 και Αιγυπτιοι για την αλιεια.
          Υπαρχουν και καποιοι φοιτητες απο ξενες χωρες.
          Η μεγαλη πλειοψηφια παντως ειναι παρανομοι.

          • Dora avatar
            Dora @ ψυχραιμια 13/03/2011 19:28:26

            Ευχαριστω,Ψυχραιμια,δεν γνωριζα.

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ Dora 14/03/2011 00:02:58

          Ξεχάστηκα...
          Αν φιλαράκι, γιόρταζες εχθές, χρόνια σου πολλά βρε!

    • Aris lalidis avatar
      Aris lalidis @ Στέργιος 13/03/2011 18:30:44

      Φανταζομαι κυριε μου να μας αναγνωριζεις κι εμας
      το δικαιωμα να διαλεγουμε τους ΝΟΜΙΜΟΥΣ μεταναστες
      που θελουν να ζησουν διπλα μας.
      Πρεπει να αισθανθω οπωσδηποτε τιμη που μας ΕΠΕΛΕΞΑΝ;

      • Dora avatar
        Dora @ Aris lalidis 13/03/2011 19:32:27

        Ναι,αυτο το ΕΠΕΛΕΞΑΝ,μου φανηκε και μενα πολυ απαιτητικο και αυθαιρετο.Συνηθως για να μπω σ'ενα ξενο σπιτι ζητω ταπεινα αν επιτρεπεται ,δεν ΕΠΙΛΕΓΩ.ΕΠΙΛΕΓΕΙ ο νοικοκυρης αν θα με αφησει να μπω.ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ οι κλεφτες και τα τσογλανια να σου κατσικωθουν.

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 12/03/2011 22:34:42

    "Καθώς επίσης και από μία κυρία, πολυπολιτισμικών πεποιθήσεων και εμφανώς…διαταραγμένης εθνικοθρησκευτικής συνείδησης, που έφτασε να μας απειλήσει πώς αν πεθάνει ένας από τους απεργούς πείνας, η Αθήνα θα γίνει Κάιρο".
    Γιατί δεν λέμε το όνομά της;
    Είναι η ελληνοσύρια "αρτίστα" Άφρα Αλ Σάλεχ. Επαγγελματίας "αντιρατσίστρια" και "ευνοουμένη" του Βούγια.

    Πέρα από την πλάκα (που δεν είναι και τόσο πλάκα) το άρθρο αυτό επισημαίνει πού ακριβώς πρέπει να εστιαστεί ένα μεγάλο μέρος της αντιπολιτευτικής κριτικής της ΝΔ. Ακούει κανείς εκεί στη Συγγρού; Η πλειονότητα των πολιτών δεν γουστάρουν μουλτικούλτι και "κάρης απόσταγμα μασχάλης¨ (που λέει και ένας φίλος, ψιλοανάρχας).

    • thanasis avatar
      thanasis @ ΒΙΣ 12/03/2011 23:08:22

      πατριωτη η κυρια υπουργος νταλαρα μενει εκτος κεντρου
      δεν κατεβηκε στην πλατεια αγ παντελεημονα η πλατεια
      κυψελης να ακουση και να δει πως φερονται

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ thanasis 12/03/2011 23:26:49

        Γιατί να κατέβει;
        Θεωρείς πως διακρίνονται όλοι αυτοί από πολιτικό ρεαλισμό;;
        Νομίζουν πως το υπουργιλίκι, περιορίζεται στα αξιώματα και τη χλιδή.
        Δεν είναι έτσι όμως, πρέπει να υπάρχει ευθύνη και να συμμερίζονται τα προβλήματα που καλούνται να διαχειριστούν.
        Αν δε μπορούν, γνώσεις έχουν, φήμη επίσης, ας πάνε να ασχοληθούν με κάτι άλλο και όχι με τη ποιότητα ζωής των πολιτών, γιατί αποδεικνύονται αφελείς και επικίνδυνοι, δυστυχώς...
        Προσωπικά, αν και διαφωνώ με το μπάλωμα της υπόθεσης "Υπατία" που επιχείρησε ο Ραγκούσης, εξακολουθώ να θεωρώ πως μόνο αυτός το αντιμετώπισε με ρεαλισμό, το θέμα.
        Και πάντως επιμένω πως αυτή η κυβέρνηση δεν είναι ικανή να λύσει το πρόβλημα, ή δε θέλει.

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ Γιώργος Μεσσηνία 13/03/2011 02:29:12

          Η μόνη ουσιαστική λύση, είναι η απέλαση όλων των παράνομων μεταναστών, ώστε να σταματήσει η όρεξη στους δουλεμπόρους.
          Ήρθατε με "χαρτιά" κύριοι;;;
          Μπράβο σας, από τώρα μπορείτε να μπείτε στη διαδικασία που ορίζει ο νόμος, και αν κριθεί πως πληρούνται οι προϋποθέσεις παραμονής στη χώρα, έχει καλώς...
          Έτσι δείχνεις αγάπη και σεβασμό στους μετανάστες, δεν τους αφήνεις στο έλεος των κάθε είδους "ονειροπωλητών".
          Τα άλλα είναι κουραφέξαλα, και πάντως το να περπατάς σε περιοχές όπως η πλατεία Κυψέλης και να μη βλέπεις -ειδικά τη νύχτα-, ούτε έναν έλληνα, προδίδει ρατσισμό και μίσος απέναντι στους έλληνες, που έχουμε πια εξελιχθεί σε πολίτες β' κατηγορίας.
          Θα έπρεπε να ντρέπονται, όσοι δημιούργησαν αυτή τη κατάσταση.
          Και όσες φορές χρειαστεί θα το λέω: όσοι αυτο-προμοτάρονται ως ανθρωπιστές και "χαϊδεύουν" αυτό το μείζον πρόβλημα, είναι εκείνοι ακριβώς που καλλιεργούν συστηματικά το μίσος και τη ξενοφοβία, με την απαράδεκτη στάση τους.
          Τέλος, ο νόμος για την απόδοση ελληνικής ιθαγένειας, πρέπει να αλλάξει επειγόντως, οι ευρωπαίοι δεν είναι διατεθειμένοι, να επωμιστούν τα δικά μας βάσανα, οπότε ας κάνουν κάτι οι δικοί μας πολιτικοί, και όσοι έσφαλαν, να αλλάξουν πλεύση.
          Ούτε "κεφάλια" παίρνουν οι πολίτες, ούτε πρόκειται για κάποιου είδους ..ξεκαθαρίσματος λογαριασμών.
          Απαιτούμε την ελευθερία μας και την δυνατότητα να αναπτύξουμε ο καθένας τη προσωπικότητά του, ανεμπόδιστα και όχι κάτω από συνθήκες διαρκούς πολέμου...
          Δε θα λύσει η Ελλάδα το ζήτημα της παγκόσμιας εξαθλίωσης και των συνεπακόλουθων μεταναστευτικών ροών!

        • BABIS avatar
          BABIS @ Γιώργος Μεσσηνία 13/03/2011 12:20:37

          Δεν θέλει. Πιστεύω ότι προσβλέπει στους ψήφους τους.

  4. karamanlikos avatar
    karamanlikos 12/03/2011 22:36:26

    Εγώ τώρα γιατί όταν ακούω το Ραγκούση να μιλάει θυμάμαι τον καιρό που ήταν εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ και είχε το ΕΘΝΟΣ να τον αβαντάρει με τις ΨΕΥΤΙΚΕΣ φωτιές σε πρωτοσέλιδες φωτογραφίες...

    Τότε το ΕΘΝΟΣ δεν ήξερε ποιούς έσπρωχνε;

  5. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 12/03/2011 22:47:06

    Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο του κ. Χαρβαλιά,ειδικά με την τελευταία παράγραφο με τις επώνυμες επισημάνσεις των ιατρών περί σιτιζομένων "απεργών πείνας". Στη φωτογραφία που δημοσιεύτηκε στις εφημερίδες νόμιζε κανείς ότι πρόκειται για κάποιους που βγαίνουν από γήπεδο πανηγυρίζοντας για νίκη της ομάδος τους.Τόσο εξαντλημένοι ήταν.

  6. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 13/03/2011 00:42:06

    Aπολύτως εύστοχο το άρθρο ! Θα πληρώσουμε πολύ ακριβά την...συνθηκολόγηση της Υπατίας και τις πολυπολιτισμικές εμμονές του ΓΑΠ. Ο Ραγκούσης είναι απλώς...his master's voice. Kατ΄άλλους ένας μικρός, περιορισμένου βεληνεκούς, αλλά εξίσου εμπαθής, Κουτσόγιωργας! Να τον χαίρονται...

  7. ch6ri6sc6 avatar
    ch6ri6sc6 13/03/2011 04:10:46

    χαχαχαχα.......αυτοσ ο Γιώργος Χαρβαλιάς αυτο το διαβασε??????????

    http://pitsirikos.net/2011/03/%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%BB%CE%B1%CE%B8%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82/


    ....τα ετσιθελικά αιτήματα κάποιων καθοδηγούμενων αφρικανών φτωχοδιάβολων.........και τωρα αυτος τι ειναι????? δημοσιογραφος??????

  8. BABIS avatar
    BABIS 13/03/2011 12:26:46

    Η ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ειδικά απο το Πακιστάν , Μπαγκλαντές, Νιγηρία , Συρία , Αλγερία ,Τυνησία θα είναι ένα τεράστιο πρόβλημα για την Ελλάδα. Έχουν ενα πολύ χαμηλό δείκτη μορφώσεως είναι ανειδίκευτοι εργάτες και δεν πρόκειται να εργαστούν. Πορνεία, ναρκωτικά , ληστείες , κλοπές , λαθρεμπόριο θα είναι τα επαγγέλματά τους.

    • Dora avatar
      Dora @ BABIS 13/03/2011 19:34:55

      Ξεχνας τους Μαροκινους.Εδω μεχρι και η τεταρτη γενια δημιουργει χοντρα προβληματα.

  9. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/03/2011 14:28:25

    Όχι απλώς εύστοχο, στο δόξα Πατρί.