#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/04/2012 15:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτοκτονίες με δημόσιες σχέσεις και άλλες χωρίς



Η αυτοκτονία, όποιος κι αν είναι αυτός που αυτοκτονεί, είναι μια πολύ θλιβερή πράξη. Χάνεται μια ζωή κι όταν πρόκειται για αυτοχειρία ο πόνος και η θλίψη είναι μεγαλύτερη.

Όταν μια αυτοκτονία έχει πολιτικά χαρακτηριστικά, δεν σχετίζεται δηλαδή με προβλήματα υγείας, αλλά με την οικονομική κατάσταση και την κατάθλιψη που φέρνει αυτή, τότε έχουμε να κάνουμε με μια πολύ πιο δραματική και φορτισμένη πράξη.

Για παράδειγμα, η αυτοκτονία του συνταξιούχου στο Σύνταγμα συντάραξε το Πανελλήνιο, προφανώς γιατί έγινε έξω από τη Βουλή, αλλά και για έναν ακόμη λόγο. Γιατί ο αυτόχειρας «υιοθετήθηκε» από κυρίως από τον ΣΥΡΙΖΑ και τις άλλες δυνάμεις της αριστεράς και της προόδου που όπου βλέπει δράμα σπεύδει να το κάνει δικό του. Ο 77χρονος συνταξιούχος με την πράξη του, καλώς ή κακώς ήθελε να στείλει το δικό του μήνυμα, άσχετα αν κάποιοι είναι ακόμη σε χειρότερη θέση απ’ αυτόν. Γιατί, όμως, κάποια πολιτικά κόμματα και κινήσεις εξ αριστερών έσπευσαν να τον κάνουν άγιο; Γιατί κάθε φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο οι «επαναστάτες με τα λεφτά του μπαμπά» γίνονται προστάτες των φτωχών και των αδικημένων; Όλοι εμείς που δε σπεύσαμε να κάνουμε δικό μας ήρωα τον κάθε αυτόχειρα, τι είμαστε, αναίσθητοι; Προφανώς όχι, αλλά κάποιοι τοκίζουν στο δράμα του λαού και καρπώνονται οφέλη από την πολιτική εκμετάλλευση τέτοιων γεγονότων.

Αυτοκτονίες συμβαίνουν σχεδόν κάθε μέρα στην Ελλάδα και πολλές από αυτές σχετίζονται με την απόγνωση λόγω της οικονομικής κρίσης. Όμως, προφανώς κάποιες αυτοκτονίες δεν «πουλάνε» στα γνωστά αριστερά κέντρα που χρόνια τώρα έχουν κάνει «κατάληψη» στην ευαισθησία.

Για παράδειγμα, ένας 45χρονος δάσκαλος αυτοκτόνησε πριν μερικά 24ωρα στη Σταυρόπολη της Ξάνθης, όμως, η είδηση πέρασε σχετικά στα ψιλά, παρ’ ότι κι αυτή η πράξη σχετιζόταν με την οικονομική κρίση.

Είδατε τον κ. Τσίπρα να βγαίνει στα κανάλια και να κάνει δηλώσεις ή να ζητά να πάνε στο Σύνταγμα οι πολίτες και να διαδηλώσουν; Όχι φυσικά, διότι μια αυτοκτονία στην ακριτική Ξάνθη από έναν δάσκαλο με έντονη πολιτική δράση αλλά εκτός… ΣΥΡΙΖΑ δεν «πουλάει» στα γνωστά «επαναστατικά στέκια».

Έτσι, είναι, όπου φτωχός και η μοίρα του. Ο 77χρονος είχε δεσμούς με συγκεκριμένους αριστερούς κύκλους που έκαναν σημαία τους την αυτοκτονία του στο Σύνταγμα. Τόσο καιρό αναζητούν νέους ήρωες, νέους Πέτρουλες , αλλά δεν τους κάθεται.

Ο κακόμοιρος δάσκαλος στην Ξάνθη και τόσοι άλλοι καθημερινά που αυτοκτονούν γιατί δεν αντέχουν την ανέχεια και τη φτωχή ζωή τους, δεν είναι «ελκυστικοί». Έτσι δεν είναι Αλέξη;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. skouras avatar
    skouras 23/04/2012 15:31:16

    ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ.... http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=39942&Itemid=131

    • factorx avatar
      factorx @ skouras 23/04/2012 16:42:56

      Και μ αυτό τι; Υπάρχει ένας ηλίθιος υποψήφιος και θα κατηγορήσουμε όλη τη Νδ;

      • EVANGELOS avatar
        EVANGELOS @ factorx 23/04/2012 17:33:54

        προφανώς και δε λέει ΤΙΠΟΤΑ που ένας "ηλίθιος υποψήφιος" υπάρχει στα ψηφοδέλτια της ΝΔ ...

        το θέμα είναι ότι το ίδιο φάουλ κάνανε και πολλοί έδω μέσα με το Κατερινάκι του Καμμένου ... λες και το πρόβλημα του κομματος Καμμένου ήταν ένα γκομενάκι που δεν ήξερε τίποτα !!!

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ EVANGELOS 23/04/2012 18:53:09

          Ευάγγελε, δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει ο βλάξ πολιτευτής της ΝΔ, αν όντως έγραψε αυτό που έγραψε, με την υπόθεση της Κατερινιώς, της επονομαζόμενης και αστροπελέκι.
          Προσωπικά την βλακεία την στηλιτεύω όπου την βρω, πόσο δε μάλλον σε θέση υπεύθυνης πολιτικού σχεδιασμού και ιδεολογίας!!!!!!

  2. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 23/04/2012 15:45:56

    Μα και το Σωτήρη Πέτρουλα η τότε Αριστερά τον είχε υπο διαγραφή! Μόλις σκοτώθηκε, έκαναν τους χαζούς και έσπευσαν να τον οικειοποιηθούν!

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/04/2012 15:52:21

    Ὂχι Φάκτορα,κάποιοι ἀπό ἐμᾶς πού δέν κάναμε ἣρωα τόν μπάρμπα Δημήτρη τῆς πλ.Συντάγματος,εἲμαστε ἀναίσθητοι...,καί γιά πολλούς ἐδῶ μέσα πού δέν εἶναι τοῦ Σύριζα,εἲμαστε ἀκόμη χειρότεροι κι ἀπό ἀναίσθητοι...

    • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
      Δ.Φ. (ανιδεος) @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/04/2012 16:53:42

      Ειμαστε, αδερφε τι να κανουμε πως τολμαμε να λεμε πως δεν υπαρχει πολιτικο μηνημα και αγωνας με το τελος της ζωης;
      Πως τολμαμε να μην υποκλεινομαστε σε μια ''ηρωηκη'' πραξη που μας κανει ''εθνικα'' υπερηφανους;
      Συναναισθητηκους χαιρετησμους.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Δ.Φ. (ανιδεος) 23/04/2012 17:21:49

        Ἀγαπητέ συναναίσθητε Δημήτρη,χαιρετῶ!

      • Μοναχικός Λύκος avatar
        Μοναχικός Λύκος @ Δ.Φ. (ανιδεος) 24/04/2012 02:04:18

        Ανίδεε οι αντιδράσεις των ανθρώπων ποικίλλουν μπροστά στον θάνατο ή την αυτοκτονία. Ειδικά όταν καταντάει όλο και πιο συνηθισμένος/η. Ακόμα περισσότερο όταν γνωρίζουμε το λόγο που εντείνεται η συχνότητα τους, να πω μνημόνιο ή θα λογοκριθεί; Την απόπειρα πολιτικοποίησης του γεγονότος την επιχειρούν κάποιοι αριστεροί/κεντρώοι/δεξιοί/ακραίοι κύκλοι αγαπητέ μου για να εκμεταλλευτούν ψηφοθηρικά την οργή, την λύπη. Ο πραγματικός πολίτης σε αντίθεση με τον ιδεολογικά "υπήκοο" θα αγωνιστεί με κάθε τρόπο για να μην τύχει σε άλλον συνάνθρωπο του, χωρίς να λογίζεται το δικό του συμφέρον ή την ζωή του. Αυτό σημαίνει ήρωας. Το επισημαίνω γιατί σε "κόβω" για υποκριτή που από την μια κατηγορεί πολύ σωστά τον χαρακτηρισμό μιας αυτοκτονίας όμως από την άλλη έχω την έντονη αίσθηση πως το κάνει πατώντας στην πολιτική του ιδιότητα ([άκρο]αριστερός, [άκρο]δεξιός κτλ), δηλαδή ούνα φάτσα ούνα ράτσα με αυτούς που κατηγορεί.

    • Μοναχικός Λύκος avatar
      Μοναχικός Λύκος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/04/2012 01:39:36

      Κύριε Κ παίζεις με έννοιες και λέξεις και αυτό είναι μείον σου, αυτό είναι μείον σου.
      Το κυριότερο όμως. Θα σου εξηγήσω τι σημαίνει αναίσθητος. Είναι αυτός που δεν προσδίδει το απαιτούμενο (ή ανάλογο αν προτιμάς) ενδιαφέρον. Πολλές φορές είναι και αυτός που αντί να κάνει ένα προσωπικό σχόλιο, προτιμά να σταθεί σε ανούσιες φαγωμάρες με το αντίπαλο δέος της πολιτικής φιλοσοφίας του έστω και αν προκλήθηκε όπως αφήνει να εννοηθεί.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Μοναχικός Λύκος 24/04/2012 07:41:47

        Μοναχικέ Λύκε καλημέρα,ὁ καθένας ἒχει τίς ἰδέες του καί τήν φιλοσοφία του γιά τήν ζωή καί γιά τόν θάνατο καί τόν τρόπο πού πρέπει αὐτός νά ἐπέρχεται.Ἐννοεῖται πῶς ὑπάρχει ἀμέριστη συμπάθεια γιά τό πρόσωπο πού φεύγει καί γιά τά πρόσωπα πού μένουν πίσω!!!
        Ἂν εἶχες παρακολουθήσει πρίν ἀρκετές μέρες κάποιες σχετικά σχόλια σχετικά μέ τό θέμα ἀπό μέρους μου,θά καταλάβαινες ὃτι κάθε ἂλλο παρά παίζω μέ τίς λέξεις,ἂλλωστε,ὃπως διάβασες στήν ἀνάρτηση,ἐπαναλαμβάνω λέξη εἰπωθείσα ἀπό τόν σχολιογράφο... Τά προσωπικά μου σχόλια τά ἒχω κάνει,εἶναι ἂτοπο καί βαρετό γιά ὃλους νά τά ἐπαναλάβω,δέν εἶναι ἀνάγκη ἂλλωστε,ὃμως,δέν θεωρῶ ''ἀνούσια φαγωμάρα'' νά συνεχίσω νά ὑποστηρίζω κάτι πού εἶναι θέμα ἀρχῆς γιά ἐμένα...

  4. Σταράτα avatar
    Σταράτα 23/04/2012 15:53:57

    πολιτικός φορέας η πολιτικός θά ζητήσει επιτέλους ένα συγνώμη στίς ψυχές πού έφυγαν? όχι βέβαια.αυτοί πού μένουν αξίζουν γιατί τό παλεύουν ενώ οί άλλοι πού φεύγουν φυγομαχούν.ντροπή μας΄ούτε η χούντα δέν είχε τόσα θύματα

  5. Παύλος avatar
    Παύλος 23/04/2012 15:59:23

    Προσυπογράφω 100% !!!!
    Να δω τι θα πουν τώρα κάποιοι αφελείς , οι οποίοι τότε (επί 77/χρονου) "τσίμπησαν" το δόλωμα των κατ' επάγγελμα επιτηδείων και μας γέμισαν ηρωοστεφάνια !
    Πού πήγε η ανθρωπιά σας και το δονούμενο συναίσθημά σας θλιβεροί ΦΑΡΙΣΑΊΟΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  6. apergospastis avatar
    apergospastis 23/04/2012 16:03:50

    Αντί να συναγωνιζόμαστε σε αυτοκτονίες, πρέπει να τις καταδικάζουμε όλες απερίφραστα και χωρίς δεύτερες (χαζές) σκέψεις για την πολιτική τους διάσταση. Εξαιρετικά άστοχο άρθρο.

    • Σταράτα avatar
      Σταράτα @ apergospastis 23/04/2012 16:57:41

      νά καταδικάζουμε τίς αύτοκτονίες?τί λές ρέ μεγάλε τί είναι ή αυτοκτονία?καί απερίφραστα?τό έχασα τώρα λέμε.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Σταράτα 23/04/2012 17:26:43

        Τό ''χωρίς δεύτερες σκέψεις χαζές'' δέν κατάλαβα...,δηλαδή νά μήν τό κάνουμε κι ἐμεῖς!;!

        • apergospastis avatar
          apergospastis @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/04/2012 17:54:44

          Όχι, εννοώ να μην κοντοστεκόμαστε και να σκεφτόμαστε πώς μπορούμε να 'παίξουμε' το ζήτημα της αυτοκτονίας στα μέσα ή στις κουβέντες μας για ίδιον πολιτικό όφελος. Η αυτοκτονία είναι μια εγωιστική πράξη σύμφωνα με την θρησκεία μας και πολιτικά τελείως μηδενιστική. Στοργή, κατανόηση και συμπάθεια σε κάθε σπίτι που ζει το δράμα του, αλλά στον δήμο η στάση μπορεί να είναι μόνο μια: ο κόσμος δεν αλλάζει με αυτοκτονίες, ούτε ψήφοι κερδίζονται με το νταβατζιλίκι της απελπισίας - από όλες τις πλευρές!!!

          • Σταράτα avatar
            Σταράτα @ apergospastis 23/04/2012 18:49:58

            δηλαδή ή αιτία οικονομικής , πολιτικής,αξιοπρέπειας κοινωνικής,πού οδήγησε πολλούς συμπολίτες μας νά απέχουν βιολογικά από τά τού δήμου επειδή τό λέει η εκκλησία είναι εγωιστική πράξη καί δέν είναι τέλος μία ψηφος αγωνιστική.φίλε μου ένα θά πώ καλύτερα νά μήν πάμε νά ψηφίσουμε έμεις γιατί ή ουτοπίαςμας είναι πολλύ μακρυά από τήν αλήθεια.ή 'ο δικός μας εγωισμός είναι ό καταδικαστέως καί ό ανδρικός μας μηδενισμός τό νταβαντζιλίκη τής ζωής μας

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ apergospastis 23/04/2012 19:26:39

            Εὐχαριστῶ!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ apergospastis 23/04/2012 17:38:41

      Μπράβο αδελφέ! Όπως τα λες! Δε το λένε τυχαία "απονενοημένο διάβημα"...

  7. Κριτική Σκέψη avatar
    Κριτική Σκέψη 23/04/2012 16:07:33

    Εσείς τι πιστεύετε, είναι ή δεν είναι ηρωικές πράξεις οι αυτοκτονίες τόσων συναθρώπων μας εξ αιτίας της οικονομικής κρίσης την οποία επέφερε το πολιτικό μας σύστημα?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κριτική Σκέψη 23/04/2012 17:40:34

      Ακριβώς όπως κάποιοι για να γλιτώσουν από την αποτυχία τους πηγαίνουν και γίνονται μοναχοί νομίζοντας πως θα ξεφύγουν και οι περισσότεροι αποτυγχάνουν και εκεί, έτσι και η αυτοκτονία στην μεγάλη πλειονότητα των περιπτώσεων είναι αποτυχία. Και μάλιστα τελική χωρίς δυνατότητα διόρθωσης...

    • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
      Δ.Φ. (ανιδεος) @ Κριτική Σκέψη 23/04/2012 18:09:46

      Ειναι το ιδιο σαν να ρωτας:
      Ειναι ηρωικη η οχι η φυγη;
      Δεν ειναι καθολου ηρωικες, τον πονο της μανας του αν ζει, τον σκεφτηκε
      ποτε κανεις αυτοχειρ;
      Για μενα ειναι αποδειξη δειλιας και ακρατου εγω'ι'σμου.

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/04/2012 16:32:55

    Το θέμα είναι πολύ λεπτό, χρειάζεται επιφύλαξη και αποφυγή κάθε θετικής ή αρνητικής πολιτικής εκμετάλλευσης.
    Κάθε προσωπικό θέμα δεν (πρέπει να) είναι αναγκαστικά πολιτικό. Καποιοι φονταμενταλιστές της "αριστεράς", της "δεξιάς" αλλά και του "κέντρου" επιχειρούν ν' αντλήσουν πολιτικά οφέλη από τον προσωπικό πόνο. Πολύ περισσότεροι επιπόλαιοι, τους διευκολυνουν.

  9. σταμ avatar
    σταμ 23/04/2012 19:28:55

    ,,,δυσκολο το θεμα....πολυπλευρο....και η -απολυτη- αποψη παρακεκινδυνευμενη....

  10. Θεοχ. Βλαχος avatar
    Θεοχ. Βλαχος 24/04/2012 00:47:39

    Αυτοκτονια ειναι η μεταβαση στον κοσμο του θανατου απο τον κοσμο της ζωης με ιδια πρωτοβουλια. Ουτε χειροκροτειται, ουτε αποδοκιμαζεται. Ουτε ηρωισμος ειναι ουτε λιποταξια. Επιλογη τελικη ειναι. Προσωπικη.

  11. Μοναχικός Λύκος avatar
    Μοναχικός Λύκος 24/04/2012 01:08:35

    Η κριτική εύκολη και ευκολότερη ακόμα η "εκμετάλλευση" μιας αυτοκτονίας.
    "Συμπάσχουμε", "Λυπούμαστε", "Αντίο" κτλ υποκρισίες της -ανύπαρκτης από ανθρώπινης σκοπιάς- κοινωνίας μας.
    Πολύ φοβάμαι κύριοι και κυρίες ότι δεν έχετε την παραμικρή ιδέα, όπως και εγώ άλλωστε. Τουλάχιστον σε αντίθεση με μερικούς "φιλόσοφους" δεν θα προσβάλλω την μνήμη των αδικοχαμένων συνανθρώπων μας με πολιτικομπούρδες, αν είναι εγωιστικό ή όχι να αυτοκτονεί κάποιος.
    Επειδή δεν κρατιέμαι όμως θα πω ότι δεν είναι εγωιστικό. Οχι τουλάχιστον περισσότερο από το να ψηφίζεις φανατικά το ίδιο κόμμα, να ακολουθείς ηγέτες ή να ανταγωνίζεσαι με λύσσα για μια θέση εργασίας. Οχι περισσότερο εγωιστικό από το να θεωρείς ότι όλοι έχουν άδικο εκτός από σένα σχετικά με το μεγάλο θέμα, πως πρέπει να είναι μια κοινωνία και οι θεσμοί της.
    Λυπάμαι που στο 2012 η ευημερία ΟΛΩΝ των ανθρώπων στον πλανήτη θεωρείται ταμπού ή αδιανόητο με αποτέλεσμα η αυτοκτονία να κατάντησε αντικείμενο καθημερινότητας αντί να είναι άγνωστη λέξη. Και κλείνω με μια περίφημη ρήση προς απάντηση σας: "Οποιος σπέρνει καταιγίδες, θερίζει θύελλες"

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Μοναχικός Λύκος 24/04/2012 07:48:51

      Ἂν κρίνεις σύμφωνα μέ ὃσα εἶδες μόνο ἐδῶ μέσα,κρίνεις πολύ βιαστικά,ἂν κρίνεις σύμφωνα μέ ἂλλες παλαιότερες ἀναρτήσεις σέ σχέση μέ τό θέμα,δέν καταλαβαίνω πρός τί οἱ ἀφορισμοί σου!Κι ἐσύ ἀποδέχεσαι ὃτι ὃπως ὑπάρχει ἡ φιλοσοφία τῆς μιᾶς πλευρᾶς,ἒτσι ὑπάρχει καί ἡ φιλοσοφία τῆς ἂλλης...

  12. ΔΡΑΚΟΣ avatar
    ΔΡΑΚΟΣ 24/04/2012 07:54:49

    Οι πράξεις του μπαρμπα-Δημήτρη στο Σύνταγμα,και του δάσκαλου Σάββα Μετοικίδη στην Σταυρούπολη ορίζονται ως ΑΥΤΟΘΥΣΙΑ.
    Αυτοθυσία για την αφύπνιση της ελληνικής κοινωνίας.
    Και ...αυτοί που θυσιάζονται για το καλό της πατρίδας...είναι για άλλη μια φορά
    ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ.