11/09/2010 15:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτοκινητοπομπή κατά των διοδίων στις εθνικές οδούς

Αυτοκινητοπομπή προς την Θεσσαλονίκη με σύνθημα «Πάμε ΔΕΘ -σηκώνουμε τις μπάρες», πραγματοποιούν από το πρωί, με αφετηρία τον σταθό διοδίων στις Αφίδνες, Επιτροπές Αγώνων «Κατοίκων, Πολιτών και Εργαζομένων ενάντια στα διόδια».

Το κομβόι, ανοίγοντας όλους τους ενδιάμεσους σταθμούς διοδίων (εννέα), ανηφορίζει προς τη συμπρωτεύουσα με στόχο τη συμμετοχή στις κινητοποιήσεις στη ΔΕΘ.

Στη διαδρομή, ανοίγει όλα τα διόδια κατά μήκος της Εθνικής Οδού και ενισχύεται από τις τοπικές επιτροπές. Με σημείο προσυγκέντρωσης την Καμάρα, αργά το απόγευμα θα ενωθούν με δυνάμεις της εξωκοινοβουλευτικής Αριστεράς, ώστε με πορεία να καταλήξουν έξω από το Βελλίδειο Συνεδριακό Κέντρο, όπου θα μιλήσει ο πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vel avatar
    vel 11/09/2010 17:12:18

    ήμουν και εγώ εκεί!
    δεν πληρώνω, δεν πληρώνω...

  2. Νικόλαος Μ. avatar
    Νικόλαος Μ. 11/09/2010 17:43:58

    Δεν μπορώ να καταλάβω κάποια πράματα... Τα διόδια των Μαλγάρων, παραμένουν δημόσια, έτσι; Τόσο χρόνια που πληρώνουμε, μιλάμε για τόνους χρήμα, που πήγαν; Έπρεπε ή όχι να έχουμε τουλάχιστον τον δρόμο Θεσσαλονίκη-Κατερίνη στην εντέλεια; Αντ΄αυτού, οι έξοδοι της Θεσσαλονίκης παραμένουν σε μαύρα χάλια. Ιδίως στη διασταύρωση Καλοχωρίου. Νέες πινακίδες, αυτές οι υπερυψωμένες, ελάχιστες, αν όχι απούσες εντελώς.

    Τώρα που μπλέχτηκε ιδιωτική εταιρεία ( αυτοκινητόδρομος Αιγαίου ) στα μισά του δρόμου, ξαφνικά κάποια κομμάτια μετατρέπονται σε διάδρομοι αεροδρομίων. Όμως νέα διόδια ( Αιγινίου ) εμφανίστηκαν. Ακόμη δε λειτουργούν και δεν γνωρίζω αν είναι απόρροια της κινητοποίησης του δήμου ή άλλων λόγων.

    Για να διαπιστώσουμε τα χάλια μας, αρκεί να χωρίσουμε το δρόμο Θεσσαλονίκης-Κατερίνης σε δύο κομμάτια και να τον συγκρίνουμε. Το δεύτερο μισό που ανήκει στην εταιρεία, είναι τέλειο, ενώ το πρώτο μισό, παραμένει μαύρο χάλι. Τώρα εγώ αυτόν τον καλοφτιαγμένο νέο δρόμο, πρέπει να τον ξανά χρυσό-πληρώσω σε έναν ιδιώτη; Γιατί όταν άκουσα παράπονα οδηγών, βγήκε μια αρμόδια η οποία ανήκει στην ιδιωτική; Έχουν πάρει χαμπάρι ότι πάνε να αποκλείσουν παντελώς την Κατερίνη; Ξέρετε πόσα διόδια υπάρχουν τριγύρω;

    Τουλάχιστον, αν είναι να ιδιωτικοποιηθούν οι δρόμοι, ας γίνουν όλα στη διαφάνεια. Να ξέρουμε τι συμβαίνει. Το σίγουρο είναι πως πρώτη φορά βλέπω επαγγελματικές δουλειές και οργάνωση άρτια. Ομολογουμένως η ιδιωτική κάνει καλά τη δουλειά της. Καλοί δρόμοι, στα κομμάτια που εργάζονται υπάρχουν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας, αυτοκίνητα της εταιρείας τριγυρνούν και σου παρέχουν άμεσα βοήθεια σε ότι χρειαστείς. Ευρωπαικό σύστημα υποθέτω, αλλά θέλω να ξέρω αν όλα είναι νόμιμα και αν τηρούνται οι προβλεπόμενες προϋποθέσεις. Στα διόδια Αιγινίου επί παραδείγματι, ο νόμος ορίζει να υπάρχει παράδρομος, ενώ δεν υπάρχει. Δεν ξέρω αν πρέπει να φτιάξουν κι άλλο σταθμό ανάπαυσης εκτός απ΄τον έναν που υπάρχει ήδη.

    Πηγαινοέρχομαι συχνά Κατερίνη και είναι απλές απορίες τις οποίες σκέφτομαι συνεχώς.

  3. straydog avatar
    straydog 11/09/2010 19:24:25

    Σιγά ρε επαναστάτες,όπως πάντα,της πλάκας!Μας πήραν τα αίματα...
    Προφανώς οι νέοι αυτοκινητόδρομοι,που προφανώς σας αρέσει να χρησιμοποιείτε,
    ξεφύτρωσαν μόνοι τους σαν τα αγριολούλουδα του κάμπου και δεν κόστισαν τίποτε.Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί ο 87χρονος κατάκοιτος πατέρας μου,που μάλλον δεν πρόκειται ποτέ να ξαναβγεί απο το σπίτι του,
    πρέπει να φορολογείται για να βολτάρετε εσείς τζάμπα στου αυτοκινητόδρομους;;
    Αμα γουστάρετε autobahn,πληρώστε τις.Αλλιώς υπάρχει και η παλιά εθνική δωρεάν
    και μη μας πρήζετε αλλο τα συκώτια

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ straydog 11/09/2010 19:26:53

      Και ο Χίτλερ είχε φτιάξει τέλειους δρόμους... που θές να καταλήξεις;

      • straydog avatar
        straydog @ Strange Attractor 12/09/2010 11:35:26

        Μάθε λοιπόν οτι ο Χίτλερ προσέφερε δωρεάν,οπως ζητούν
        οι δικοί μας τζαμπατζήδες,στον γερμανικό λαό που τον
        ψήφισε τις autobahn.Αλλωστε ο λαικισμος τύπου``δωστε τζάμπα στο λαό``αποτελεί απαραίτητο συστατικό ολων των φασιστικων-φασιστοειδων καθεστώτων.Επίσης,κανείς δεν απαντα στο ερώτημα
        μου,αν ο χρήστης πληρώνει για οτι επιλέγει η ολοι μας πληρώ-
        νουμε γι όλα πχ επειδη μου αρεσει ο κινηματογράφος,να μην
        υπαρχει εισιτηριο,αλλα να καλυπτεται απο την κρατικη φορολογια...γιατι οχι,συμφωνα με την λογικη των ``επαναστατων του αυτοκινητοδρομου και της πλάκας``

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 12/09/2010 11:42:54

        Με το σκεπτικό σου, θα έπρεπε να πληρώνουμε κάθε φορά που καλούμε πυροσβεστική, ασθενοφόρο, αστυνομία, κλπ. Τότε λοιπόν, προς τι οι φόροι που ήδη πληρώνουμε βαρβάτα;
        Προς τι τα τέλη κυκλοφορίας και άλλα πολλά;
        Για τα ταξιδάκια των μεγαλόσχημων και τις βίλλες στα νησιά; Προς τι οι φόροι; Πές μου.

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ straydog 11/09/2010 19:43:12

      Μπάς και θυμάσαι τόν και καλά αυτοκινητόδρομο πού έφτιαξαν άρον-αρον ο Λαλιώτης μέ τον Σημίτη στήν διαδρομή Μεγαλόπολης -Καλαμάτας,τό 2000 προεκλογικά και κατέρρευσε σέ 5 μήνες??Ακόμα καί οι βοσκοί τής περιοχής ήξεραν ότι δομικά ,λόγω υδάτων,δέν θά άντεχαν..Σιγά πού θά πούμε και ευχαριστώ.
      Εχεις πάρει χαμπάρι τί διόδια πληρώνει οιοσδήποτε κάνει τήν διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη??Μάλλον σέ έχουν κλεισμένο στήν Ιπποκράτους γιά χρόνια.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ straydog 11/09/2010 19:59:17

      Μπας και είσαι ο Μητσοτάκης;

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ Strange Attractor 11/09/2010 20:37:37

        Οχι εσένα βρέ στην Ιπποκράτους.Τον από πάνω λέω.!!!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 11/09/2010 20:45:13

        Κι εγώ αυτόν ρωτάω.

  4. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 11/09/2010 20:21:26

    Το Πάτρα Κόρινθος πόσους νεκρούς είχε φέτος;

    Εισπράτουν διόδια για ένα δρόμο μίας λωρίδας που δεν έχει διαγράμμιση, φώτα, parking, απορροή ομβρίων, τάπητα και διαχωριστκή!

    Αποζημίωση που έβγαλες την πίστα πρέπει να σου δίνουν όχι να πληρώνεις για να περάσεις. :)

  5. vel avatar
    vel 11/09/2010 22:17:39

    Αθήνα - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΎΠΟΛΗ -ΕΚΤΌς εΓΝΑΤΊΑς- 14 (ΔΕΚΑΤΈΣΣΕΡΑ) διόδια.
    το πολύ σε ένα χρόνο!