#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/09/2010 09:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτοκίνητα, παπάκια και καθρεφτάκια στους ιθαγενείς τάζει το ΠΑΣΟΚ



Σε μια αλλοπρόσαλλη οικονομική πολιτική, η οποία στηρίζεται στον εντυπωσιασμό και στην εύκολη λύση, δεν μας κάνει καθόλου εντύπωση ότι η κυβέρνηση ετοιμάζεται να ανακοινώσει μέτρα προκειμένου να αναστήσει την αγορά αυτοκινήτου. Όλη αυτή την ιστορία και τη φημολογία περί κινήτρων απόσυρσης Ι.Χ. και απελευθέρωσης της πετρελαιοκίνησης σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, την έχουμε ζήσει κι άλλες φορές.

Μας θυμίζει το γνωστό σύνθημα της περιόδου ’90-93 «καλύτερα παπάκι παρά τον Μητσοτάκη», αν και το μέτρο της απόσυρσης ήταν ίσως το μόνο σωστό που πήρε ο τότε πρωθυπουργός.

Μας θυμίζει επίσης τις περσινές επικοινωνιακές πιρουέτες της κυβέρνησης Καραμανλή που αποφάσισε να μειώσει το τέλος ταξινόμησης, έτρεξαν όλοι κι αγόρασαν τζιπάρες και 3λιτρα και μετά ήρθε ο Παπαθανασίου και τους άλλαξε τα φώτα στους φόρους.

Έτσι, η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ ετοιμάζεται να ακολουθήσει την πεπατημένη, χωρίς να σκεφτεί ότι υπάρχει κι άλλος δρόμος για να βρεθούν χρήματα. Θα ανακοινώσει μέτρα για το αυτοκίνητο, για να ξανατρέξει ο κόσμος να αγοράσει. Αν και αυτή τη φορά μάλλον δεν υπάρχει χρήμα για αγορές, ούτε οι τράπεζες δανείζουν.

Ωστόσο, η πολιτική γύρω από το Ι.Χ. είναι καθαρά αντιαναπτυξιακή. Μέτρα για να σημειωθεί έκρηξη των πωλήσεων αυτοκινήτων και να τα κονομήσουν ξένες αυτοκινητοβιομηχανίες και οι εδώ μεγαλοεκπρόσωποί τους. Να φύγει συνάλλαγμα στο εξωτερικό και η κυβέρνηση απλά να γεμίσει τα ταμεία με τους φόρους που θα εισπράξει. Από εκεί και πέρα κανένα άλλο ουσιαστικό καλό.

Είναι τόσο δύσκολο για τους οικονομικούς φωστήρες να βρουν μέτρα τόνωσης της οικονομίας με άλλους τρόπους; Για παράδειγμα γιατί δεν δίνονται κίνητρα για την αγορά ακινήτων και για την οικοδομή η οποία καταρρέει;

Να μειωθούν φόροι, να υπάρξουν φοροαπαλλαγές, να βοηθηθούν τα νέα ζευγάρια να αγοράσουν το δικό τους κεραμίδι.

Περίπου 400.000 άμεσα εργαζόμενοι στην οικοδομή και συνολικά 1 εκατ. από συναφή επαγγέλματα, βρίσκονται σε απόγνωση. Τόσο δύσκολο είναι να «αναστηθεί» η κτηματαγορά, να μείνουν τα χρήματα στην Ελλάδα, να βρουν δουλειά κι όλοι αυτοί και να γεμίσουν τα κρατικά ταμεία;

Αλλά όταν τάζεις αυτοκίνητα, παπάκια ή άλλα καθρεφτάκια στους ιθαγενείς στο μόνο που ποντάρεις είναι να είσαι αρεστός, όχι χρήσιμος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 10/09/2010 09:16:53

    Μια μικρή διόρθωση. Το σύνθημα "καλύτερα παπάκι, παρά το Μητσοτάκη" δεν ήταν της περιόδου 1990-93, αλλά λανσαρίστηκε από τους οπαδούς του ΠΑΣΟΚ στις εκλογές του 1985, στις οποίες ο Δρακουμέλ κατέβηκε με "αιχμή του δόρατος" τα φθηνά Ι.Χ. Είχε κυκλοφορήσει μάλιστα η ΝΔ και αυτοκόλλητο στο οποίο απεικονιζόταν ένα σαραβαλάκι να λέει "στις 2 Ιουνίου (σ.σ. η ημερομηνία των εκλογών) θα γίνω καινούργιο".

  2. The Saint avatar
    The Saint 10/09/2010 09:41:56

    Aλλο ένα δείγμα γραφής της παρούσας σαπροκυβέρνησης! Κινητρα γιά αυτοκινητα, γιά να κονομήσουν όπως γραφεις, οι ξένοι μεγαλοκαρχαρίες, και να εισπραχθούν φόροι.
    Μα πόσες φορές πρέπει να ειπωθεί, ότι ο ΓΑΜινέικο, και η νεοταξικη υπόδουλη στα ξένα συμφέροντα σαπροπαρέα του, έχουν έρθει γιά να ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ την Ελλάδα, και όχι γιά να σκήσουν αναπτυξιακή πολιτική?

    • The Saint avatar
      The Saint @ The Saint 10/09/2010 09:43:03

      Καλύτερα παπί, παρα με αυτοκινητο και την κυβέρνηση αυτή!

    • ouf avatar
      ouf @ The Saint 10/09/2010 11:02:42

      Ακουγα το πρωί τον Πλασκοβίτη ΓΓ του ΥΠΟ ο οποίος ισχυριζόταν ότι οι μισθοί των χαμηλόμισθων εχουν κατέβει 3%!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Μέχρι και ο Οικονομέας τα πήρε με τα ψέματα του.
      Αυτοί οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν τίποτα παίρνουνε χονδρους μισθούς και μίζες έχουν τεράστιες περιουσίες και μας λένε να κόψουμε τι να κόψουμε και από πού. Και κάτι για τα αυτοκίνητα λέτε ο κόσμος να μην πέρνει αυτοκίνητα γιατι του λείπουν 2000 από τα 24000 ?
      ή μήπως του λείπουνε 20000 οι άνθρωποι είναι για γέλια

      • Ευη avatar
        Ευη @ ouf 10/09/2010 12:18:39

        Σωστά τα είπε. Στους χαμηλόμισθους βάζει και τον εαυτό του, τους παρατρεχάμενους και τα πράσινα golden boys. Ετσι βγαίνει σωστά ο μέσος όρος!!!

  3. GALA avatar
    GALA 10/09/2010 10:17:07

    Πάρα πολύ καλό άρθρο!! Επι της ουσίας τίποτα απο τη κυβέρνηση της καταστροφής.

  4. Πορτοκαλί Γκουρού avatar
    Πορτοκαλί Γκουρού 10/09/2010 10:17:10

    "Για παράδειγμα γιατί δεν δίνονται κίνητρα για την αγορά ακινήτων και για την οικοδομή η οποία καταρρέει;"

    Γιατί πολύ απλά, δεν χρειάζεται να γίνει τίποτε πέραν του να κατέβουν οι των σπιτιών σε λογικά επίπεδα. Και για αγορά, και για ενοίκιο. Ειδικά για επαγγελματική στέγη. Απορώ πώς δεν έχει συζητηθεί έως τώρα, που ο κυριότερος λόγος που κλείνουν τα μαγαζιά, είναι γιατί δεν μπορούν να πληρώσουν ΤΕΒΕ, ΙΚΑ κλπ, αλλά και γιατί οι ιδιοκτήτες αρνούνται πεισματικά να ρίξουν τις τιμές των ενοικίων. Προτιμούν να τα έχουν άδεια, παρά με χαμηλές τιμές. Το ίδιο συμβαίνει και με τους εργολάβους και τα απούλητα/αζήτητα σπίτια που έχουν.

    Σε κατ'ιδία συζήτηση που είχα με εργολάβο, η απάντησή του ήταν "αφού μας ξέρεις τώρα, έχουμε συνηθίσει στα πολλά χρήματα..."

    Αυτός είναι ο έλληνας. Μπράβο μας.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Πορτοκαλί Γκουρού 10/09/2010 11:18:54

      Το ακίνητο επιβαρύνεται από υπερβολική και ασταθή φορολογία.
      Είναι η αγελάδα που αρμέγει το κράτος αδιαφορώντας παντελώς για τις συνέπειες της φορολόγησης στον πολίτη.
      Πρόσφατα ανακάλυψαν ότι άλλο ένα ώφελος μακροπρόθεσμα είναι να αποχωριστεί το ακίνητο η μεσαία οικογένεια εξ αιτίας της ληστρικής φορολόγησης και να περνάνε όλο και περισσότερες ιδιοκτησίες στις τράπεζες και στους "επενδυτές".

      Κανονικότατη ληστεία.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tsilivithras 10/09/2010 13:18:56

        Αυτό είναι και "απαίτηση" της τρόικας. Εδώ και λίγα χρόνια η ΕΕ γκρινιάζει ότι οι Έλληνες έχουν ένα από τα υψηλότερα ποσοστά ιδιοκατοίκησης στην Ευρώπη.

        Θέλουν να μετατρέψουν τη μεσαία τάξη, από νοικοκύρηδες σε νοικάρηδες ξανά, όπως μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του '90.

    • mesaios daktylos avatar
      mesaios daktylos @ Πορτοκαλί Γκουρού 11/09/2010 02:16:37

      @ Πορτοκαλί Γκουρού says:
      ''Σε κατ’ιδία συζήτηση που είχα με εργολάβο, η απάντησή του ήταν “αφού μας ξέρεις τώρα, έχουμε συνηθίσει στα πολλά χρήματα…”''

      Και εσύ τον πίστεψες;; Δεν κατάλαβες οτι σε βρήκε 'πορτοκαλί' και σε δούλευε χοντρά;; Οπως βρήκε πολλούς 'πορτοκαλί' ο GAP με το 'λεφτά υπάρχουν' Αυτός είναι ο έλληνας. Μπράβο μας.

      • Στράτος Νικολαΐδης avatar
        Στράτος Νικολαΐδης @ mesaios daktylos 11/09/2010 09:53:28

        Εμ, προφανώς οι "μεσαίοι δάκτυλοι" δεν κάνουν και τόσο καλά την δουλειά τους... επιδεικνύονται όλη την ώρα, με αποτέλεσμα να χάσουν την ουσία τους...

  5. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 10/09/2010 10:18:51

    ξεχασατε τις χαντρες

  6. Θάνος avatar
    Θάνος 10/09/2010 10:46:18

    Καλύτερα παπάκι παρά με το Γιωργάκη...

  7. Vax avatar
    Vax 10/09/2010 11:35:29

    Πολύ εύστοχο άρθρο!

  8. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 10/09/2010 11:47:21

    γεια σου βρε σταύρο θεε! :D

  9. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 10/09/2010 11:56:43

    Η "πράσινη"¨κυβέρνηση που θά περνε μέχρι και υβριδικά αυτοκίνιτα τάχα μου (για να μασήσουν και απο κεί) τώρα θα δίνει bonus για τα σαραβαλάκια;
    ok, και το μέτρο που ήδη έτρεχε, δηλαδη την απόσυρση που ήση είχε ξεκινήσει οταν αναλάβανε γιατί την κόψανε;
    Γιατί δεν το είχαν κάνει αυτοί δα.
    Α μάλιστα...

    Και επίσης να ρωτήσω τον αρθρογράφο, πόσες οικοδομές ακόμα να γίνουν στην Ελλάδα; Εχουμε πήξει στο τσιμέντο, άσε που τα λευτά ΔΕΝ μένουν εδώ παρά πάνε σε αλβανίες και πακιστάν, αλλά και πέρα απο αυτό τα μισά στην αθήνα είναι ανοίκιαστα γιατί πολύ απλά υπάρχει υπερ προσφορά.

    Να μή πώ για τις περισσότερες επαρχιακές πόλεις που έχουν γίνει χειρότερα εκτρόματα απο την αθήνα με το χτίσε χτίσε.

    Δηλαδή ποσο χτήσιμο ακόμα να σηκώσει αυτός ο τόπος, ας βλέπουμε που και που και κανένα δέντρο, καμιά παραλία (αν δεν την εχουν περιφράξει με βιλίτσες πρίν)

    Αν θέλουν ανάπτυξη ας βοηθήσουν την νέα τεχνολογία, να τραβήξουν εταιρίες μικροεπεξεργαστών, ηλεκτορονικών, παραγωγής μνήμης και τα λοιπά. Αυτά είναι ανάπυξη, και σε μια χώρα που έχει δυναμικό για τους χώρους και σπαταλίετε στο εξωτερικό.
    Ας ξεκολήσουμε απο τις αγγυλώσεις του 50'.

  10. nasos avatar
    nasos 10/09/2010 12:04:36

    Το μεγάλο μπαμ στην αγορά αυτοκινήτου έγινε μαζί με την είσοδό μας στην Ευρωζώνη,όταν ο Σημίτης,προκειμένου να δημιουργήσει πλαστό κλίμα ευημερίας κατήργησε τα τεκμήρια για τα ιχ μέχρι 2000 κυβικά.
    Με αποτέλεσμα,χάρις και τα δάνεια που χορηγούσαν αφειδώς οι τράπεζες, την εκτόξευση των πωλήσεων στα 300.000 καινούργια ΙΧ ετησίως,αναλογικά δηλαδή η ελληνική αγορά έγινε ισοδύναμη με αυτή των ΗΠΑ,μόνο που στην Ελλάδα δεν παράγεται ούτε υαλοκαθαριστήρας και τα πάντα είναι εισαγόμενα.
    Δεκάδες δισ. ευρώ οικονόμησε η Τάξη των Μεταπρατών τα τελευταία 10 χρόνια,δεν είναι τυχαίο πως τα ΜΜΕ τους έχουν ακόμα τον Σημίτη κορώνα στο κεφάλι τους.