#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/08/2010 16:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτοί που το ψήφισαν το Μνημόνιο, ας αναλογιστούν τις ευθύνες τους



Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας,  Πάνος Παναγιωτόπουλος,  έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Το νέο Μνημόνιο φέρνει στο λαό μας νέα μεγαλύτερα δεινά. Αυτοί που το ψήφισαν, ας αναλογιστούν τις ευθύνες τους.Η Νέα Δημοκρατία επιμένει ότι υπάρχει άλλη διέξοδος για τον τόπο. Και     την προτείνει με συγκεκριμένα μέτρα».

ΣΥΡΙΖΑ: Ανοίγει δεύτερος γύρος λεηλασίας

Το νέο επικαιροποιημένο μνημόνιο αποτελεί το δεύτερο γύρο εισοδηματικής λεηλασίας, κατεδάφισης κοινωνικών δικαιωμάτων, διάλυσης εργασιακών σχέσεων και εκποίησης ό,τι δημοσίου έχει απομείνει, δήλωσε από την πλευρά του ο Παναγιώτης Λαφαζάνης, κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ.

«Το νέο επικαιροποιημένο μνημόνιο συνιστά ένα νέο μεγάλο αντεργατικό και αντικοινωνικό κυβερνητικό πραξικόπημα, με το οποίο το Σύνταγμα γίνεται "κουρελόχαρτο", η Βουλή τίθεται στο περιθώριο και καταλύεται κάθε ίχνος εθνικής ανεξαρτησίας», τόνισε ο κ. Λαφαζάνης και κατηγόρησε την κυβέρνηση ότι έχει παραδώσει τη χώρα και τον ελληνικό λαό, ως «πειραματόζωα» στην ανελέητη ιμπεριαλιστική «νεοαποικιοποίηση» της τρόικας.

Υπογράμμισε, παράλληλα, την ανάγκη για ένα μεγάλο ενωτικό ταξικό μέτωπο του λαού και της νεολαίας «για την ήττα και την απομάκρυνση της κυβέρνησης Γ. Παπανδρέου, για την ανατροπή του κατεστημένου πολιτικού σκηνικού και την ακύρωση των μνημονίων και των δεσμεύσεών τους».

ΚΚΕ: Χωρίς τέλος τα αντεργατικά - αντιλαϊκά μέτρα

Σχολιάζοντας το νέο μνημόνιο, το ΚΚΕ τονίζει σε ανακοίνωσή του ότι πρόκειται για μια ακόμα απόδειξη ότι τα βάρβαρα αντεργατικά - αντιλαϊκά μέτρα δεν έχουν τέλος.

Παράλληλα, καλεί τα λαϊκά στρώματα να συγκροτήσουν ενιαίο παλλαϊκό μέτωπο αντεπίθεσης, για την ανατροπή του μνημονίου, το οποίο - όπως υποστηρίζει - «αποτελεί εξειδίκευση των αντιλαϊκών μέτρων που από κοινού θα προωθήσουν το επόμενο διάστημα κυβέρνηση, τρόικα και μεγαλοεπιχειρηματίες».

Στόχος τους, τονίζει, είναι «ξεζουμίζοντας ακόμα περισσότερο τον εργάτη και εκτοπίζοντας τους μικρομεσαίους, να διασφαλίσουν την μακροπρόθεσμη υψηλή κερδοφορία των μονοπωλίων, ενισχύοντας την κυριαρχία τους».

«Στο στόχαστρό τους βρίσκεται σταθερά η εξολόθρευση των στοιχειωδών εργατικών - λαϊκών δικαιωμάτων και κατακτήσεων», αναφέρει μεταξύ άλλων το ΚΚΕ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κικη avatar
    Κικη 21/08/2010 18:02:36

    Στα εργατικα επιστρεφουμε στην δεκαετια του 20,στα συνδικαλιστικα,στο ποτε,στα ασφαλιστικα,το ιδιο.
    Και ολα αυτα μονο με την υπογραφη του Παπακωνσταντινου.αυτος αποφασιζει,να πεθανουμε η οχι,μονος.
    Το ερωτημα ειναι αυτοι οι ηλιθιοι ξεραν τι ψηφιζαν,αυτοι οι γελιοι ξεραν που βαζαν την υπογραφη τους,αυτοι οι απατεωνες,ξεραν σε τι μας καταδικαζαν,δεν εννοω τον ΓΑΠ ,και τον Παπακωνσταντινου,εννοω τους υπολοιπους νενεκους ,
    Και το ερωτημα ειναι μεχρι ποτε θα ανεχωμαστε την καταλυση της Δημοκρατιας μας,την διαλυση της κοινωνιας μας,το ξεπουλημα της χωρας μας,την καταβαραθρωση του κοινωνικου μας ιστου.
    Γιαυτα ολα τωρα ξεσηκωμος,οχι λογια .Στις 3 Σεπτεμβρη που εχουν γιορτες ,οι ξεπουλημενοι,να κανουμε και εμεις ενα μεγαλο συλλαλητηριο εναντιον τους ,υπερ της Δημοκρατιας μας,υπερ της ανεξαρτησιας μας,υπερ της Ελλαδας μας.Της δικης μας,χωρας πριν την χασουμε και χαθουμε.

  2. perastikos avatar
    perastikos 21/08/2010 18:42:48

    τι μας λες ρε Παναγιωτόπουλε? εκει που δεν πρέπει, φωνάζεις ασταμάτητα και διαρρηγνύεις τα ιμάτιά σου και εκει που πρέπει, μας βγαίνεις με δηλώσεις λαπά? Δεν αφήνεις καλύτερα την Βασιλική που ξέρει να σφάζει με το γάντι?

  3. Μisha avatar
    Μisha 21/08/2010 20:13:17

    Κυρίες και κύριοι

    Αποφασίζομεν και διατάσσομεν

    Κάθε τρείς μήνες θα σας παιρνουμε άλλο ενα μισθό και θα απολύουμε άλλες 100 χιλιαδες από εσάς μέχρι να βγαίνετε όλοι να ψάχνετε για φαγητό στα σκουπίδια των σουπερμάρκετ των δανειστών μας και στα αποφάγια της Εκάλης.

    Είμαστε οι νταβατζήδες σας και μέσω των ΜΜΕ σας έχουμε κάνει τόσο αδύναμους ώστε να μη τολμάτε να διαμαρτυρηθείτε ούτε την ώρα που σας καταδικάζουμε , κι εσάς αλλά και τα παιδιά σας, σε εξαθλίωση και μαρασμό.


    Συμπολίτες έχετε τη χούντα ΔΝΤ-ΕΕ-ΓΑΠ που πάντα ονειρευόσασταν έστω κι αν δεν τολμούσατε να ομολογήσετε τις απόκρυφες σαδομαζοχιστικές σας/φαντασιώσεις

  4. BlueSky avatar
    BlueSky 21/08/2010 21:55:34

    Καλώ:
    Τους δημόσιους υπάλληλους, τους καθηγητές, τους Στρατιωτικούς τους αστυνομικούς, από τους οποίους το παιντί μαζί με τον παπάκη έκλεψαν τουλάχιστον 200 ευρώ από το μισθό τους, τους ιδιωτικούς υπαλλήλους - εργαζόμενους, από τους οποίους το παιντί και ο παπάκης έκλεψε τουλάχιστον 180 από το μισθό τους εκτός από τα δώρα τους, τους επαγγελματίες φορτηγατζήδες, στους οποίους το παιντί επέβαλλε χουντικά μέτρα, τους βενζινοπώλες, τους μεσαίους-μικρούς επιχειρηματίες, στους οποίους το παιντί έκλεισε τις επιχειρήσεις τους, τους συνταξιούχους που το παιντί κλέβει τον κόπο του πρώην εργάσιμου βίου τους, το νέους πτυχιούχους, που αφού περατώνουν τις σπουδές του δεν μπορούν να βρούν δουλεία, τους απολυμένους των διαφόρων επιχειρήσεων, οι οποίοι βρέθηκαν στο δρόμο,με την σύμπραξη πασοκοκυβέρνησης και επιχειρηματιών, να να να να να να ..............
    ξεφτιλύσουν και να καταμαυρίσουν με κάθε τρόπο τα λαμόγια του πασοκ......στις επερχόμενες εκλογές και σε όποιες άλλες προκύψουν.

  5. vassilis avatar
    vassilis 21/08/2010 21:57:45

    Οση μπογια και να βαλλει δεν αποκτα νεανικο λουκ.Οσο και να φτιασιδωνεται δεν ειναι καθολου αμοιρος ευθυνων.

  6. bgtrotelo avatar
    bgtrotelo 22/08/2010 00:21:37

    Έχει κανένα κόμμα πρόταση για έξοδο απο την συμφορά; Ποιά είναι αυτή η πρόταση και με τι προϋποθέσεις. Ρίξτετα στο τραπέζι και εμείς τα βλέπουμε. Απο αντιπολιτευτικές παπαριές έχουμε μπουχτίσει. Τίποτα σοβαρό θα ακούσουμε;
    Και εσείς κύριοι της κυβέρνησης έχετε τίποτα να πείτε ή μόνο ακολουθείτε τις υποδείξεις της τροϊκα;

    • mg avatar
      mg @ bgtrotelo 22/08/2010 01:35:54

      Εσύ είσαι για αλλού για άλλη χώρα.ποιά έξοδο από την συμφορά? τη συμφορά που δημιούργησε το ΠΑΣΟΚ ? και τα κόμματα δεν έχουν προτείνει άλλα πράγματα ? αυτό νομίζεις ?
      αφού θέλεις και πρόταση άκου λοιπόν.
      οι τράπεζες οι ελληνικές στοιχίζουν 14δις ευρώ.Με το μνημόσυνο ο ΓΑΠ τους δίνει μέχρι το 2011 70-80δις.Η νόμιμη ΤΟΚΟΓΛΥΦΙΑ και ΛΗΣΤΕΙΑ συνεχίζεται.
      Το ΚΚΕ πχ.που ωρύεται και έχει σηκώσει πλακάτ από την Αθήνα μέχρι την Θεσ/κη και λέει ότι όλα αυτά γίνονται για τις τράπεζες ντόπιες και ξένες δεν τους έχεις ακούσει ποτέ? και ότι θα πρέπει να στηρίξουν τις αδύναμες κοινωνικές ομάδες και όχι τις τράπεζες ?
      Τον Συνασπισμό π.χ που λέει οι τράπεζες να περάσουν στο κράτος δεν τον έχεις ακούσει ?
      Τον Σαμαρά που λέει ότι την κρίση ρευστότητας την έκανε ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ κρίση δεν τον έχεις ακούσει? κια έχει δώσει και στην δημοσιότητα οικονομικό πρόγραμμα ?
      Εσύ τι νομίζεις δηλαδή ? Οτι το ΠΑΣΟΚ εξασκεί Σοσιαλιστική Πολιτική? Για να ανοίξουμε κανά βιβλίο να ξεστραβωθούμε....
      Θα μπορούσα να σου έγραφα για όλα τα κόμματα που δεν ψήφισαν το ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ τις προτάσεις τους αλλά θα σε συμβούλευα να ενημερώνεσε και να μην είσαι τζάμπα μάγκας χρησιμοποιώντας στα blogs λέξεις όπως 'αντιπολιτευτικές π......ες'.
      Είναι ηλίου φαεινότερον ότι δεν υπάρχει αυτόνομη Ελληνική Κυβέρνηση.Ιπποκόμοι και Σερβιτόροι του ξένου και εγχώριου κεφαλαίου βρίσκονται στην εξουσία.Εχουμε χάσει την εθνική μας κυριαρχία.Θέλουν να χάσουμε πιά και τα ΕΔΑΦΗ μας.
      Διαβάστε Ελληνική Ιστορία για να δείτε πως αντέδρασε ο Ελληνικός Λαός όταν π.χ είχαμε την ΔΟΕ πάνω από τα κεφάλια μας.
      Εάν όμως δεν θέλετε να διαβάσετε μάθετε τουλάχιστον τι έγραφαν οι Aργεντίνοι στους τοίχους το 2002.
      HORCA...

      • bgtrotelo avatar
        bgtrotelo @ mg 22/08/2010 14:54:02

        Ρε προπαγανδιστή της συμφοράς, τι έχουνε να δείξουν ακόμη και η αξιωματική αντιπολίτευση σε προτάσεις για την διέξοδο; Τζάμπα και εκ του ασφαλούς @@ριές; όπως ο χοντρός που την έκανε με "ελαφρά" πηδηματάκια. Και εσύ θεωρείσε ενημερωμένος, τρομάρα σου, επειδή αναπαράγεις τiς μαλακίες που σου ενεχείρησε ο καμματικός μηχανισμός; Ενημερώσου ρε για να μην εκτείθεσε.

      • mg avatar
        mg @ mg 22/08/2010 18:18:35

        @bgtrotelo
        Ετσι είναι αν έτσι νομίζεις.
        Μάθε ότι δεν ψηφίζω κανένα από τα κόμματα που είναι στην Ελληνική Βουλή.Προπαγανδιστή να πείς τα παπαγαλάκια στην τηλεόραση και στις εφημερίδες.Εγώ ανήκω στην Γενιά των Αμετανόητων.
        Ακόμα όμως και αυτά τα ΑΦΑΣΙΚΑ κόμματα προτείνουν κάτι...
        Και ο ιστορικός του μέλλοντος δεν θα λέει ότι ευθύνεται π.χ ο Συνασπισμός που πέσαμε στο ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ.Για το μνημόσυνο ξέρουμε ποιοί έχουν ευθύνη.Τα εγκλήματα έχουν ξεκινήσει από το 1981...
        Αφού λοιπόν εσύ δεν θέλεις να εκτείθεσε σε ρωτώ ?
        Εσύ σαν πολίτης της χώρας αυτής έχεις σκεφτεί τι πρέπει να γίνει για να αλλάξουν τα πράγματα ΕΚ ΒΑΘΡΩΝ ? ή περιμένεις έτοιμη τροφή στο πιάτο ? εάν έχεις σκεφτεί και νομίζεις ότι είναι σωστό τότε μην μου πείς,κράτα το, αλλά πράξε το.
        Μάθε να μην είσαι οργισμένος,τζάμπα μάγκας και την οργή σου να την διοχετεύεις δημιουργικά.

  7. thouthou avatar
    thouthou 22/08/2010 16:31:58

    Τα σοβαρά κόμματα (πλην αριστεράς δηλαδή), δεν έχουν κάνει τίποτε να αλλάξει πορεία η χώρα. Το Πασοκ κάνει απλή εφαρμογή ενός μονόδρομου που ικανοποιεί και τον δικό του σχεδιασμό για να απεθνικοποιήσει την Ελλάδα. Η ΝΔ κερδίζει χρόνο χρησιμοποιώντας έναν παλιοκομματικό λαϊκισμό, μέχρι να φτιάξει τα εσωκομματικά της. Και ο ΛΑΟΣ απλά προσπαθεί να ισορροπήσει στην νέα κατάσταση.
    Δεν υπάρχει πουθενά ανάλυση της πορείας, των λαθών. Δεν υπάρχει κάλεσμα για αλλαγή σκεπτικού, πολιτικού σκηνικού, για μια νέα αρχή. Κανένας δεν ρισκάρει.
    Γιαυτό και δεν φαίνεται μέλλον.