#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/06/2011 09:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτοί θέλουν να σώσουν τις τράπεζες. Εμείς ποιόν θέλουμε να σώσουμε;



Κάνετε την ΒΑΣΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ότι η ΕΕ θέλει να σώσει το Ευρώ και ΟΧΙ την Ελλάδα.

Η Χώρα χρειάζεται 200δις Ευρώ μέχρι το 2015.

Από αυτά...

100-110 δις αφορούν Ομόλογα

40-45δις το έλλειμμα ( με πολλές υποθέσεις ! )

40δις Εγγυήσεις Δημοσίου, Αποθεματικά κλπ

5-8 δις Αποπληρωμή Δόσης ΔΝΤ

ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΑ 200δις ;

57 δις από υπόλοιπο των 100

30-40 δις από Αποκρατικοποιήσεις (χλωμό ! )

100 δις (λείπουν! ) και θα τα ΔΑΝΕΙΣΤΟΥΜΕ ! ( αν πιάσουμε το “χλωμό” από πάνω ! ) (εάν το έλλειμμα θα είναι 40-45δις μέχρι το 2015 ! )

Στα 100δις θα συμμετέχουν και ιδιώτες, όπως μας πουλάνε ! Εσείς περιμένετε τέλος του μήνα τη FITCH πρώτον, και δεύτερον, όπως έχω γράψει, το εάν και πώς θα θεωρηθεί Πιστωτικό Γεγονός η Συμμετοχή Ιδιωτών θα το κρινει η International Swaps and Derivatives Association ( ΙSDA) και τα μέλη της !

ΠΟΛΛΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ και ΕΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑΚΙ.... ΠΟΙΟ;; ΤΟ ΝΕΟ ΔΑΝΕΙΟ ( ΜΕ ΥΠΟΘΗΚΕΣ, ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΕΣΟΔΩΝ κλπ )

Θέλω να μείνουμε στις Τράπεζες για λίγο.

α. Εάν πάμε σε Εθελοντική Συμμετοχή θα “χάσουν” περί τα 10-12δις... (σενάριο προς πώληση )

β. Εάν πάμε σε Εξαναγκαστική Συμμετοχή θα ΧΑΣΟΥΝ περί τα 30δις !!! (σενάριο ΠΟΥΛΗΜΕΝΟ προς αποφυγήν ! )

γ. This is ΠΟΡΤΑ και ελάτε να πληρωθείτε όταν έχω, διότι προέχει να πληρώσω τα έξοδά μου ( μισθούς-συντάξεις,Στρατό,Υγεία, σχολεία κλπ )

ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗ ΜΠΑΛΛΑ. Εάν δεν συμφωνήσουν ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ περί τα 100Δις. Εάν συμφωνήσουν ( ελάτε όταν έχουμε ), θα Χάσουν από ΜΗΔΕΝ έως 5δις, ανάλογα με τις 3 αδερφές και το φόβο του “Ξαφνικού Θανάτου”...

Εάν πάμε στο β. δεν χρειαζόμαστε δάνειο !!... Μιλάμε για ελεγχόμενη χρεοκοπία !

Θα μας αποκρατικοποιήσουν τη Χώρα με την Τreuhand... δάση και λαγκάδια και φυσικούς πόρους !

Θα χρωστάμε 500-550Δις το 2015....

ΚΑΘΕ ΔΑΝΕΙΟ ΕΧΕΙ ΤΟΚΟΥΣ, ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ( όχι μόνο "πολιτικές"  που μας πουλάνε... )

ΚΑΘΕ ΕΠΙΜΗΚΥΝΣΗ ΔΑΝΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΌΤΕΡΗ ( 12-16 δις ) ΓΙΑ ΕΜΑΣ !

ΑΠΟ ΤΟ 1981 ΕΩΣ 2010 ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 500 δις ΣΕ ΤΟΚΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΕΟΛΥΣΙΑ.

Η ΕΕ και οι Δανειστές ΟΛΟΙ, θέλουν να σώσουν το Ευρώ και ΟΧΙ την Ελάδα. Σώζοντας το Ευρώ ΣΩΖΟΥΝ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ !! ΑΠΛΟ !

Η ΕΡΏΤΗΣΗ ΠΛΈΟΝ ΕΊΝΑΙ ΑΠΛΉ ( simplicity ) !  Εμείς ΠΟΙΟΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ;

ΠΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/06/2011 09:37:16

    Ποιοι "εμείς";

    Εμείς κι ο ΓΑΠ;
    Εμείς κι ο Ρόντος;
    Εμείς κι ο Δρούτσας;
    Εμείς κι ο Μπομπ ο Μάστορας;
    Εμείς κι ο Χασάν;

    Αυτό που πρέπει να απαντήσουμε (να επιβάλουμε, καλύτερα...) είναι αν το φυλετικό "δίκαιο του αίματος", η προτεραιότητα του συμφέροντος που προκύπτει από την καταγωγή των αυτοχθόνων, εξακολουθεί να υπερισχύει ή αν το ελληνικό κράτος έχει γίνει υπερεθνική "κοινωνία των πολιτών".

    Οι αλλοδαποί, κυβερνήτες και υποτακτικοί, και οι "διεθνιστές" νεοφιλελεύθεροι χρυσοκάνθαροι ουδόλως ενδιαφέρονται για αυτό που λέγεται "απώλεια εθνικής κυριαρχίας", την οποία φέρνει ο δανεισμός.
    Μόνο για τη συνέχιση ύπαρξης ρευστότητας, που διασφαλίζει τον προσωπικό τους πλουτισμό.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 27/06/2011 22:56:58

      Kαλησπερα !...

      επιχειρειται η συμμορφωση στο μονοδρομο του ΠΛΙΑΤΣΙΚΟΥ.-

      ΠΠ

  2. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 27/06/2011 09:38:55

    Καλημέρα ΠΠ.Σαφέστατος,κατανοητός και απόλυτα ξεκάθαρος.Σου βγάζω το καπέλο.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Komis Montechristo 27/06/2011 22:57:33

      Komi,
      σ ευχαριστω...

      ΠΠ

  3. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 27/06/2011 09:47:06

    Δεν θελουν να σώσουν παρά μόνο τη ρεμούλα.
    Να αρπάξουν όσα μπορούν .Όπως με το Χρηματιστήριο.
    Όπως με το τρίς των ευρωπαικών προγραμμάτων "ANΑΠΤΥΞΗΣ",
    Όπως με τα στημένα στοιχήματα.
    κ.λ.π.
    Ένα μέτρο ζητάει η τρόικα,Δύο πέρνουν.
    Αρκεί να μη δίνουν λογαρισμό που εξαφανίζονται τα κονδύλια.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 27/06/2011 23:02:04

      να αρπαξουν οσα προλαβαινουν !!!... ολα τα μπορουν... χρονο δεν εχουν !

      ΠΠ

  4. hunter avatar
    hunter 27/06/2011 09:49:37

    Άψογο το άρθρο,
    άλλωστε και ο γραφικός Ντ. Κάμερον δήλωσε πως πρωταρχικός στόχος είναι να βγουν οι τράπεζες ενισχυμένες από αυτή την κρίση.
    Και ρωτώ, μήπως πρέπει ν΄ αρχίσουν κάποια στελέχη της ΝΔ να πετάνε σπόνδες για τον πραγματικό σκοπό της διάσωσης μας;;;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ hunter 27/06/2011 23:02:31

      Ειμαι σε αναμονη !...

      ΠΠ

  5. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 27/06/2011 10:21:24

    BANK OR TANK !!!

    • hotdog avatar
      hotdog @ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 27/06/2011 15:00:31

      Το έπιασες το νόημα: Αν δε συμφωνήσουμε να σώσουν τις τράπεζες...θα μας στείλουν τα άρματα! :-)

      ...με τη λεπτομέρεια πως μόλις σωθούν οι τράπεζες θα μας γδάρουν ζωντανούς!!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 27/06/2011 23:16:20

      ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΑΝΚ

      ΠΠ

  6. ΑΧΘΟΣ avatar
    ΑΧΘΟΣ 27/06/2011 10:21:59

    Για να σωθεί πιά Ελλάδα;.
    Των Τουρκολάγνων;
    Των 2.000.000 Λαθρομεταναστών;
    Της Διαμαντοπούλου και της Δραγώνα;
    Του Τζοχατζόπουλου και του Τσουκάτου;
    Της SIEMENS;
    Του Μητσοτακη;
    Του Βαρθολομαίου;
    Του Big Mac -Ψωμιαδη;
    Του ανωνυμου αγωνιστή ψηφοφορου που βλεπει να χανει τα κεκτημενα του σαλιγκαριού;
    Αυτων που χρόνια εχτιζαν περιουσίες χρεωνοντας του υπολοιπους;

    Ε καί......;

    Ο πεινασμενος ειτε μια δραχμή χρωστά ειτε 1.000.000 ευρώ ειναι το ιδιο.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΑΧΘΟΣ 27/06/2011 23:05:11

      θα επισημανω την τελαυταια προταση σου !!

      ΠΠ

  7. sxolioblog avatar
    sxolioblog 27/06/2011 10:39:35

    ΠΠ καλημερα

    και επειδη συμφων0υμε σε γενικες γραμμες ...οτι ετσι εχουν τα πραγματα οικονομικα ποια ειναι η εναλλακτικη για το κοσμο ?

    Δεν υπαρχει οικονομικη λυση ΚΑΜΜΙΑ. Οποιαδηποτε επιμηκυνση, οποιοσδηποτε νεος δανεισμος χωρις ΠΟΛΙΤΙΚΟ κουρεμα - μειωση -διαγραφη του ελληνικου χρεους δεν ειναι ΛΥΣΗ.

    Ολοι το ξερουν κανεις δεν θελει να δυσαρεστησει τις τραπεζες, και οι τραπεζες το ξερουν και απλα αναβαλλουν στη λογικη οσο πιο αργα τοσο πιο καλα.

    Ποια ειναι η λυση για τον κοσμο ?

    Αν δεν σταματησει το βιολι με τις τραπεζες δεν θα υπαρξει ουτε πολιτικη λυση στην Ευρωπη. Παιρνουμε δανεια, τωρα πλεον απο κρατη, και αποπληρωνουμε τις τραπεζες τους. Αλλα πληρωνουμε τοκουσ και οχι κεφαλαια προς το παρον.

    Θα ερθει μια μερα που στα 400-500 δις χρεος θα χρωσταμε τα μισα στις τραπεζες και τα αλλα μισα στα κρατη, ναι η οχι ?

    Ακομα μεγαλυτερο μπερδεμα...

    Σκεψου λιγο αυτο. Ποια θα ειναι η συνθεση του Ελληνικου χρεους τοτε ? Ποσο θα εχει ο ιδιωτικος τομεας και ποσο τα κρατη ?

    Εκει ειναι η λυση κατα την αποψη μου..αν φυσικα η εκρηξη δεν ερθει πριν ..

    Και να σβησουν τα κρατη το χρεος ( μετα τισ αποκρατικοποιησεισ εντος εισαγωγικων ..) αν χρωσταμε ακομα 250-300 δις στις τραπεζες ..μαμα τα ...

    So ?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sxolioblog 27/06/2011 23:07:06

      Καλησπερα,
      ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΛΥΣΗ και
      ΕΚΧΩΡΗΣΗ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ μας στις Τραπεζες .... και συμψηφισμος !

      ΠΠ

  8. koinos_nous avatar
    koinos_nous 27/06/2011 11:01:39

    Μην αγχωνεστε. Το ψηλο παιδι απο τη Μινεσσοτα, ο (Αι-)Γιωργης ο κανοκαβαλαρης θα σκοτωσει το δρακο (χρεος) και θα σωθουμε.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ koinos_nous 27/06/2011 23:08:13

      εχει πιασει το δρακο και κυνηγαει το δορυ !

      ΠΠ

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 27/06/2011 11:26:47

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΠ..ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΜΑΣ, ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΚΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΜΑΣ, ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ..

  10. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 27/06/2011 11:49:00

    ΠΠ, καλημέρα, εξαιρετική παράθεση.
    Ερώτηση αφελούς πολίτη: Γιατί δεν μπορούσαν να δανειστούν από τα >200 ή 300 δις εσωτερικών καταθέσεων;
    Πως συνδέεται με την κλεψιά του χρηματιστηρίου;
    Με την δήωση των ταμείων;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Νίκος Αργεάδης 27/06/2011 23:16:00

      το 90% αυτων τα εχουν ειδη δανεισει επι 6-10 φορες !
      ειναι πισω απο debt που εχει εκδοθει απ αυτες !

      ΠΠ

  11. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 27/06/2011 12:01:27

    Εξηγήσεις για την πορεία στην οποια μας "πορεύουν" (ΕΕ και συμμορία ΓΚΑΠ) είναι και αυτές:
    1) Με τον συνεχή δανεισμό υποτιμώνται οι αξίες της περιουσίας του κρατους μας και έτσι, εν ευκταίω χρόνω, θα μπορέσουν να μας τα "πάρουν" μισοτιμής. Ό,τι έκαναν και με το κέντρο της Αθήνας.
    2) Συνεχίζεται απρόσκοπτα η επιβίωση της βρυκολακιασμένης αλήτ μας , το επιλεγομενο και "πολιτικό σύστημα" με το "σοσιαΛΗ(Σ)ΤΙκο προσωπείο και την ανθελληνική ψυχή.
    3) Εξασφαλίζονται οι τραπεζογκάνγκστερ, άλλως πως "σώζονται" οι τράπεζες με το φάγωμά μας.
    4) Εξασφαλίζονται τα γεωπολιτικά συμφέροντα, ξέρετε ποιών...
    5) Προσπαθούν, αλλά δεν θα τα καταφέρουν, να δεχθούμε την ιδέα ότι ειμαστε απλά κάτοικοι αυτού του χωρου, όπως και οι λαθραίοι που έχουν ισα δικαιώματα και επομένως πρέπει να σιγούμε... Εχουν μετατρέψει την Ελλάδα -όντας απλά χώρος δρασης για την αλήτ- σε χωματερή όλων των "πικραμένων" της Ασίας και της Αφρικής, με ό,τι αυτό συνεπάγεται αργότερα σε διασπάσεις και εσωτερικούς πολέμους. Γι' αυτό οι ξενοπληρωμένοι Διαμαντοδραγωνοβερεμορεπούσηδες σκύλιασαν να μας πείσουν ότι:
    α) Δεν είμαστε Έλληνες
    β) Και αν είμαστε, γίναμε γιατί ο καφές του Κοραή ήταν "ανώτερης" ποιότητας
    γ) Έχουμε "κοινή" ιστορία με τους γείτονες, όπως λέμε κοινή γυναίκα κλπ.

    ΟΛΑ συνδέονται, τίποτα δεν είναι τυχαίο. ¨οπως δεν θα είναι και η τελική τους τύχη...

  12. Τοξικ avatar
    Τοξικ 27/06/2011 12:15:35

    Καντε ενα κοπο οσοι εχετε χρονο και κατεβαστε το μεσοπροθεσμο απο την ιστοσελιδα της βουλής.Οσοι εχετε χρονο και υπομονη διαβαστε στους πινακες το ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ της δημοσιας περιουσιας.Δε μιλαμε για ιδιωτικοποιησεις.Μιλαμε για λαικη αγορα.Οντως προκειται για τα ασημικα της χωρας....

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Τοξικ 27/06/2011 23:09:16

      Το εχω ξεσκονισει !

      ΠΠ

  13. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 27/06/2011 13:22:27

    Μήπως θα πρέπει να τους το στείλουμε και γραπτώς ότι xesthkame για το αν θα σωθούν οι τράπεζές τους;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Balafara Hunter 27/06/2011 23:09:39

      Απο περσυ τον Απριλιο !

      ΠΠ

  14. karabacardish avatar
    karabacardish 27/06/2011 18:03:08

    Η λύση στα τραπεζικά-χρηματοπιστωτικά παραμύθια και εκβιασμούς είναι μία:
    Ε.ΠΑ.Μ.
    https://www.facebook.com/metopo

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ karabacardish 27/06/2011 23:14:58

      η λυση ειναι η ξεκαθαρη ΓΝΩΣΗ !! το τι κανει ο καθενας με την ΓΝΩΣΗ που αποκτα ειναι αποκλειστικα δικη του ευθυνη !

      ΠΠ

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/06/2011 23:12:00

    Τα CDS/CDO's πηραν φωτια με ΓΑΠ-ΝΥΧ...
    Βγηκε το προϊόν απ τα σεντουκια και τ' αζητητα στην πιστα...!

    ΠΠ