#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2013 18:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτή η χώρα δε σώζεται με τίποτα...



Αυτή η χώρα δε σώζεται, το έχουμε ξαναπεί. Και όσο θα δρουν ακροαριστερά ή δεξιά γκρουπούσκουλα θα πνίγεται σε μια κουταλιά νερό. Και δε θα μπορεί να κάνει το αυτονόητο.

Για παράδειγμα αυτό που έγινε σήμερα στο πανεπιστήμιο Αθηνών. Την ώρα που συνεδρίαζαν τα μέλη του Συμβουλίου Διοίκησης που πρόσφατα εξελέγη, με μέλη από τα σπουδαιότερα πανεπιστήμια του κόσμου, μπούκαρε ομάδα ακροαριστερών και κράτησε για μία ώρα σε ομηρεία το Συμβούλιο. Όσους ήταν εκεί δηλαδή διότι ορισμένοι καθηγητές συμμετείχαν με τηλεδιάσκεψη και βρίσκονταν στις έδρες στα πανεπιστήμια όπως το Χάρβαρντ, το ΜΙΤ κ.λπ. Έκπληκτοι έβλεπαν σε ζωντανή μετάδοση τα όσα διαδραματίζονταν στο πανεπιστήμιο και δεν πίστευαν στα μάτια τους. Οι ομάδες φοιτητών τους εμπόδισαν να ολοκληρώσουν την τηλεδιάσκεψη, διέκοψαν την διαδικασία και τους κράτησαν επί μία ώρα ομήρους μέσα στην αίθουσα του κτιρίου που στεγάζει την λειτουργία των «ηλεκτρονικών» Δικτύων του πανεπιστημίου Αθηνών. Το μήνυμα που τους απηύθυναν αναφέρει: «δεν φεύγουμε αν δεν φύγετε»...

Και όλοι εκείνοι οι καθηγητές που εξελέγησαν από τη συντριπτική πλειοψηφία της ακαδημαϊκής κοινότητας, κι όχι από ισχνές μειοψηφίες, κουνούσαν του κεφάλι βλέποντας ότι δεν έχει σωτηρία η ανώτατη παιδεία και γενικότερα η Ελλάδα.

Μια ακόμη φορά η χώρα διασύρθηκε διεθνώς από μια ομάδα τεμπελχανάδων που χάνουν τη βολή τους και την εξουσία τους μέσα στα πανεπιστήμια. Έτσι έμαθαν τα παιδιά, έτσι κάνουν. Άσε δε που εκτελούν και εντολές από τα κόμματα που τους στηρίζουν.

Όταν βλέπουν τον ΣΥΡΙΖΑ και τις συνιστώσες να σηκώνουν μπαϊράκι σε κάθε μεταρρύθμιση που πάει να γίνει, αυτοί γιατί να κάνουν διαφορετικά;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος avatar
    Γιώργος 01/03/2013 18:37:19

    Σ'αυτό βάζει το χεράκι της και η Πολιτεία και οι ίδιοι οι πανεπιστημιακοί. Εδώ κοτζάμ indymedia, στο οποίο αναρτούνται μέχρι και διευθύνσεις αστυνομικών και διαφόρων άλλων, έχει σαν βάση το Μετσόβιο... Κανείς δεν μπορεί να κάνει κάτι επ'αυτού; Αν όχι να κλείσει (θα θεωρηθεί... φασιστικό), αλλά να μεταφερθεί σε μια ΙΔΙΩΤΙΚΗ βάση και όχι με έξοδα δικά μου...

  2. roadrunner avatar
    roadrunner 01/03/2013 18:40:33

    Αργία μήτηρ πάσης κακίας... (και όχι μόνο βέβαια)

  3. stamoschios avatar
    stamoschios 01/03/2013 18:53:03

    H Eλλάδα θα έπρεπε να έχει μόνο ιδιωτικά πανεπιστήμια. Το δε κράτος να αναλαμβάνει την πλήρη κάλυψη των εξόδων των τέκνων των σθενεστέρων οικονομικά τάξεων. Αλλιώς σωτηρία δεν υπάρχει.

  4. γιωργης avatar
    γιωργης 01/03/2013 19:04:50

    δυστυχώς έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα.

  5. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 01/03/2013 19:07:22

    ᾿Αδικεῖς τά δεξιά γκρουπούσκουλα--δέν ἔχουν μπουκάρει σέ πανεπιστημιακούς χώρους! Χόμπυ τῶν συνιστωσῶν ἀποκλειστικά!!

  6. WY avatar
    WY 01/03/2013 19:24:54

    Ή διαχρονική (επί 38 χρόνια) κατήχηση τών παιδιών σας,από..... τήν Χ.Α. ευθύνεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΣ????

    Ο Χ Ι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. 1821 avatar
    1821 01/03/2013 19:29:21

    Αυτή η χώρα δεν σώζεται γιατί αυτοί που την χρεοκόπησαν κυκλοφορούν ακόμα ελεύθεροι, με μπόλικο θράσος και πολλά κιλά.ΤΕΛΟΣ

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 01/03/2013 19:29:34

    Και μετα μου λες γιατι ειμαι αναφανδον υπερ των ιδιωτικων πανεπιστημιων και γαια πυρι μιχθητω !Ας πανε να βρουν δουλεια μετα ολα τα γκρουποσκουλα τις αριστερης παρανοησης αποφοιτοι των δημοσιων ΑΕΙ και ΤΕΙ !

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Ραβινος 01/03/2013 21:54:38

      Στά δημόσια Πανεπιστήμια πῆγαμε κι ἐμεῖς πού εἴχαμε μόνο σκοπό τίς σπουδές μας καί πού σέ ἰδιωτικά δέν θά μποροῦσαμε νά πᾶμε μέ καμμία δύναμη,ἀφῆστε λοιπόν τίς τσουβαλοποιήσεις...

    • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
      Η Αλίκη των θαυμάτων @ Ραβινος 02/03/2013 09:42:27

      Εσείς που έχετε την οικονομική δυνατότητα, να στείλετε τα παιδιά σας στα Ιδ.Πανεπιστήμια. όλοι εμείς, στα Δημόσια. Απλό, το λύσαμε!

  9. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 01/03/2013 19:34:28

    Ο τίτλος τα λέει όλα.
    Ο χουλιγκανισμός, όμως, δεν γεννήθηκε από το πουθενά. Είναι γέννημα των ανίκανων που μας κυβέρνησαν τα τελευταία 30 χρόνια.
    Το σύστημα με τις καραμέλλες και και τις φούσκες. Και οι φούσκες δεν είναι μόνο με τη στενή έννοια οικονομικές. Είναι και κοινωνικές και νοοτροπίας. Κι από αυτές πάσχει η Ελλάδα.

  10. Antonis avatar
    Antonis 01/03/2013 19:36:01

    Πόσο να πέσουν πια οι βάσεις βρε Φωτεινή...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Antonis 01/03/2013 22:56:04

      Ναι, γιατί όλα τα ακροαριστερά γκρουπούσκουλα είναι φοιτητές και όλα στη Νομική Αθηνών... Οι περισσότεροι από αυτούς έχουν περάσει σε ΤΕΙ και ούτε που πατάνε (αλλά τα μαθήματα τα περνάνε...).

  11. mimikos avatar
    mimikos 01/03/2013 19:43:02

    εσυ ραβινε μπορει να ειχε λεφτα ο μπαμπακας σου αλλα εμενα οχι !

    • Σταύρος ο ...σαύρος avatar
      Σταύρος ο ...σαύρος @ mimikos 01/03/2013 20:43:25

      "εσύ ραβίνε"
      Εσένα Ραβίνε, είναι το σωστό αλλά ή ένδεια γνώσεως είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα των Ελληνικών "δημοσίων" Πανεπιστημίων και των αποφοίτων αυτών. :(

      Όσο για την "ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ", μιά χαρά τα ακουμπήσαμε χοντρά, στα Φροντιστήρια. :(

    • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
      Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ mimikos 01/03/2013 20:54:51

      Να πα να δουλέψεις και να σπουδάσεις! Αυτό κάναμε κι εμείς και πολλοί άλλοι.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Θόδωρος XVII-VI-MMXII 01/03/2013 22:58:51

        Πλάκα μας κάνεις ρε φίλε, που να βρει δουλειά ο σημερινός 20χρονος Έλληνας για να πληρώνει τα δίδακτρα του ιδιωτικού πανεπιστημίου στην Ελλάδα (και να του μείνουν και λίγα στην τσέπη για τα υπόλοιπα έξοδα)...;

        • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
          Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ Γιώργος 02/03/2013 10:31:55

          Να μαζέψει ροδάκινα στη Βέροια ή καρπούζια και πεπόνια στην Αμαλιάδα το καλοκαίρι, όπως πήγαν 4,000 αλλοδαποί πέρισυ (στη Βέροια) και μόνο 16 Έλληνες. Να δουλέψει σερβιτόρος το χειμώνα. Αν τόσο πια θέλει να σπουδάσει...
          Αλλά οι περισσότεροι νέοι έχουν παραφλωρέψει και περιμένουν τα λεφτά του μπαμπά!..

          Αλλιώς ας μάθει μια τέχνη που να πουλάει και να ζήσει απ' αυτό. Δεν θα γίνουν όλοι επιστήμονες, τι να κάνουμε!

          Επίσης μιλάω για τα έξοδα επιβίωσης όσο σπουδάζει, όχι για δίδακτρα. Σε κουβέντα αν φτάνουν ή δεν φτάνουν, δεν θα μπω, την νοοτροπία περιγράφω.

          Και δεν μιλάω για ιδιωτικά πανεπιστήμια ΜΟΝΟ, μιλάω για συνύπαρξη τους με τα Δημόσια που θα βγάλει από το αραλίκι και το ραχάτι τους περισσότερους πανεπιστημιακούς και θα τους κινητοποιήσει να νοιαστούν περισσότερο για τη δουλειά τους και να παράξουν ανταγωνιστικά περισσότερο έργο.

    • A.K. avatar
      A.K. @ mimikos 01/03/2013 21:33:14

      Δεν τον ενδιαφέρει συνέλληνα. Δεν μπορεί να καταλάβει ότι το δημόσιο πανεπιστήμιο είναι μηχανισμός προσφοράς ίσων ευκαιριών. Νομίζει ότι η ανώτατη εκπαίδευση αφορά ατομικά τον καθένα μας και τα ωφελήματα της επιστρέφουν αποκλειστικά στο άτομο. Αστα βράστα.

      Από την άλλη βέβαια, το κάθε πικραμένο γκρουπάκι κάνει ό,τι του γουστάρει. Και αυτό λάθος είναι.

      • Αντεπαναστατης avatar
        Αντεπαναστατης @ A.K. 02/03/2013 06:33:00

        Δεν ειναι λαθος.Παρανομια ειναι και πρεπει να συντριβει.

  12. WY avatar
    WY 01/03/2013 20:19:57

    1).
    .............................
    Σάν έτοιμος από καιρό,σά θαρραλέος,
    αποχαιρέτα την,τήν Αλεξάνδρεια πού φεύγει.
    ΠΡΟ ΠΑΝΤΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΓΕΛΑΣΘΕΙΣ,ΜΗΝ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΗΤΑΝ
    ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ,ΠΩΣ ΑΠΑΤΗΘΗΚΕΝ Η ΑΚΟΗ ΣΟΥ
    ΜΑΤΑΙΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΗΝ ΚΑΤΑΔΕΧΘΕΙΣ,
    Σάν έτοιμος από καιρό,σά θαρραλέος,
    σάν πού ταιριάζει σε πού αξιώθηκες μία τέτοια πόλι,
    πλησίασε σταθερά πρός τό παράθυρο
    κι άκουσε μέ συγκίνησιν,αλλ΄ όχι
    μέ τών δειλών τά παρακάλια καί παράπονα,
    ώς τήν τελευταία απόλαυσι τούς ήχους,
    τά εξαίσια όργανα τού μυστικού θιάσου,
    ΚΙ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΑ ΤΗΝ, ΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ ΠΟΥ ΧΑΝΕΙΣ.


    .................................

    2).
    Χωρίς περίσκεψιν,χωρίς λύπην,χωρίς αιδώ,
    μεγάλα κ΄ υψηλά τριγύρω μου έκτισαν τείχη.
    Καί τώρα κάθημαι καί απελπίζομαι εδώ.
    ........
    ΄Α,ΟΤΑΝ ΕΚΤΙΖΑΝ ΤΑ ΤΕΙΧΗ ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΕΞΩ!
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΚΟΥΣΑ ΠΟΤΕ ΚΡΟΤΟΝ ΚΤΙΣΤΩΝ ή ΗΧΟΝ,
    ΑΝΕΠΑΙΣΘΗΤΩΣ Μ΄ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΙΧΗ ΕΞΩ.

    .............................

    3).
    ......
    Όμως ή πτώσις μας είναι βεβαία.Επάνω,
    στά τείχη,άρχισεν ήδη ό θρήνος


    .............................................

  13. Wolf avatar
    Wolf 01/03/2013 21:18:02

    Κατάντια!
    Αλλά γιατί δεν επενέβη η αστυνομία να τους μπαγλαρώσει? Η ζημιά για την εικόνα βέβαια είχε γίνει, αλλά έπρεπε να τους μαζέψουν και να τους τιμωρήσουν παραδειγματικά.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Wolf 01/03/2013 23:01:57

      Γιατι δεν πηρε κανεις τηλεφωνο.Ολοι οι κυριοι καθηγητες φανταζομαι εχουν κινητο τηλεφωνο.Ευκολο να σχηματισεις το 100.

  14. μαρικα avatar
    μαρικα 01/03/2013 22:44:14

    Μεχρι ποτε θα τους αφηνουν αυτους να κανουν οτι θελουν?Μεσα και να μην βγουνε ποτε εξω,πραγματικα βαρεθηκαμε να βλεπουμε και να ακουμε τα ιδια και τα ιδια.ΕΛΕΟΣ

  15. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 02/03/2013 00:04:33

    Πολλοί από αυτούς τους καθηγητές, που σήμερα υπέστησαν την ομηρία από τους γνωστούς-αγνώστους "αγωνιζόμενους" δήθεν φοιτητές, έχουν υπερασπιστεί σθεναρά το πανεπιστημιακό άσυλο και το δικαίωμα της ελεύθερης διακίνησης ιδεών! Χώρια που πολλοί απ’ αυτούς είχαν συνάψει κονέ με τα παιδιά και τις παρατάξεις τους , για την καριέρα τους.
    Είναι σε όλους γνωστό, πως δύο τρόποι υπάρχουν για να περάσεις τα μαθήματα στο ελληνικά ιδρύματα. Ο ένας είναι ο κλασσικός, η κανονική φοίτηση και το διάβασμα. Ο άλλος είναι ο μοντέρνος, η εγγραφή και η «ζωντανή» παρουσία σε φοιτητική παράταξη. Ο δεύτερος τρόπος δεν χρειάζεται κατ’ ανάγκη την τακτική φοίτηση και το διάβασμα! Εξασφαλίζεται με τη λίστα που δίνει ο αρχηγός! Τί να έλεγαν λοιπόν και τί να έκαναν, στη φάση που γινόμασταν διεθνώς ρεζίλι, να καλούσαν την αστυνομία; Θα εκτίθεντο! Όταν σπέρνεις ανέμους είναι αναμενόμενο πως θα θερίσεις θύελλες!

    • μαρικα avatar
      μαρικα @ Aφροδίτη 02/03/2013 00:14:00

      Σε αυτον τον ευλογημενο τοπο οι περισσοτεροι σπερνουν ανεμους,ομως ο λαος θεριζει μετα τις θυελλες.Δεν πρεπει αυτο καποτε να σταματησει και να μπει ο τοπος αυτος επιτελους σε μια ταξη Αφροδιτη μου?

  16. Siegfried avatar
    Siegfried 02/03/2013 00:20:38

    Ακούω στο παρόν και σε άλλα άρθρα κλάματα και μοιρολόγια για την παιδεία και τις ομάδες που δρουν μέσα στα πανεπιστήμια κι έχω την εξής απορία.

    Αφού σαν λαός αποφασίσαμε να στέλνουμε στην τριτοβάθμια εκπαίδευση περίπου το 1/3 των αποφοίτων (ενός έτσι κι αλλιώς χαλαρού) λυκείου, με βάσεις 3-5-7-11, τι περιμέναμε ότι θα βγει από εκεί μέσα; Φιλόπονοι αριστούχοι;

    Θέλετε αναβάθμιση ποιότητας παραγόμενου προϊόντος και μάλιστα άμεσα σε περιβάλλον οικονομικής ένδειας; Μειώστε την ποσότητα, αυξήστε την απαιτούμενη προσπάθεια. "Εντατικοποίηση" το έλεγαν κάποτε κάποιοι (οι μέτριοι και κάτω φυσικά) και το εξόρκιζαν από τα πανεπιστήμια.

    Τα βήματα που προτείνω:

    1. μείωση των σχολών, των διδασκόντων και των εισακτέων στο μισό άμεσα

    2. καθιέρωση ρήτρας απόδοσης: αν δεν έχεις μέσο όρο μαθημάτων πάνω από επτά για δύο συνεχόμενα εξάμηνα (3 εξεταστικές περίοδοι), αποβάλλεσαι [έτσι κάποιοι θα το σκεφθούν διπλά αν πρέπει να γραφούν στο πανεπιστήμιο και αν πρέπει να ξοδεύουν τον εντός του χρόνο τους σε παράλληλες δραστηριότητες]

    3. σοβαρό επίδομα σίτισης και στέγασης όσων σπουδαστών/φοιτητών το επιθυμούν (με χρήματα που θα προκύψουν από τις μειώσεις του βήματος 1), για όσους έχουν ατομικό εισόδημα (προσοχή, όχι οικογενειακό, οι νέοι θα πρέπει να μπορούν να είναι αυτάρκεις) κάτω από ένα λογικό όριο

    Δεν υπάρχουν περιθώρια για καθυστερήσεις ούτε σε αυτό τον τομέα.

    Φυσικά επειδή τα μέτρα είναι κάπως (sic) ριζοσπαστικά για τα σημερινά μας ήθη κι έθιμα, να τεθούν σε δημοψήφισμα.

    Μιλώντας για δημοψήφισμα, ένα άλλο θέμα που ίσως θα έπρεπε να κοιτάξουμε είναι αυτό της υποχρεωτικής στράτευσης των γυναικών. Οι καιροί ίσως το απαιτούν και οι συνθήκες έχουν ίσως ωριμάσει. Διπλασιασμός των κληρωτών π.χ. σε μια δεκαετία δεν είναι κάτι που έχουμε την εθνική πολυτέλεια να αναβάλλουμε.

  17. Α. Πέτρόπουλος avatar
    Α. Πέτρόπουλος 02/03/2013 00:45:01

    Να πηγαίνει στο plovdiv να πληρώνει 5,000 ευρώ το χρόνο και να αγοράζζει μαθήματα με το κομμάτι για να γίνει ασχετογιατρός έχει λεφτά; Πόσες χιλιάδες ελληνες περιφέρονται στα Βαλκάνια να γίνουν γιατροί να πλουτίσουν; (τωρα που κόπηκαν τα χαρτάκια του ΕΟΠΥ και τα δώρα των Φερμακευτικών να δούμε τι θα κάνουν). Τα πενεπιστήμια στην Ελλάδα φτιάχτηκαν για τους καθηγητές και τα παιδιά τους...

    • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
      Η Αλίκη των θαυμάτων @ Α. Πέτρόπουλος 02/03/2013 09:45:59

      Ας διορθωθούν λοιπόν τα λάθη και οι δυσλειτουργίες και ας αποκτήσουμε ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ με Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. Μην προτείνετε όμως να πάμε πίσω στο 50 ΚΑΙ σε αυτόν τον τομέα.

      • Α. Πέτρόπουλος avatar
        Α. Πέτρόπουλος @ Η Αλίκη των θαυμάτων 02/03/2013 15:13:56

        Δεν θα το επιτρέψουν οι Καθηγητές γιατί μετά πως θα κάνουν τις αρπαχτές τους και θα διορίζουν καθηγητές τα παιδιά τους. Ακόμα και η παραμικρή αλλαγή να επιχειρηθεί είναι στα καγκελα. Πχ ο Νόμος Διαμαντοπούλου και τα Συμβούλια Διοίκησης. Δεν θέλουν έλεγχο για να κάνουν ότι θέλουν.

  18. rally monkey avatar
    rally monkey 02/03/2013 01:44:14

    δεν ήταν ενα συμβαν που κρατησε 5'.. μιλαμε για μία 1 ολοκληρη ωρα
    ειναι δυνατον να μην υπαρχει εστω ένας φυλακας..υπευθυνος να καλεσει την αστυνομια? κάμερες μηπως?
    ή μηπως ειναι δυσκολο να τους μαζεψεις μεσα σε ενα απογευμα -ενα εισαι αστυνομία και υπαρχει βουληση..
    το θεμα ειναι ο'τι δυστυχώς δεν υπάρχει βουληση..
    και μετα μας φαινεται περιεργο που 'καλυπτει κενά' η Χρυσαυγή ..

    εχουν γινει καποια βηματα αλλα μενουν πολλα να γινουν ακομα
    τετοια περιστατικα - που δειχνουν ελλειψη αστυνομευσης και ατιμωτησια δρουν διαλυτικα σε πολλα επιπεδα
    και αυτοι οι τυποι οσο ξερουν οτι ειναι τζαμπα θα συνεχιζουν τα ιδια

    • Α. Πέτρόπουλος avatar
      Α. Πέτρόπουλος @ rally monkey 02/03/2013 15:19:20

      Η θρασυδειλία των αριστερών που κάνουν τους παλληκαράδες ανωνύμως. Όταν ανάψουν τα φώτα και πέσουν τα πρώτα σκαμπίλια δεν θα τους ξαναδείς, θα πάνε παρακάτω .

  19. Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
    Η Αλίκη των θαυμάτων 02/03/2013 09:43:45

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ Γελάσαμε πάλι. ''Ας φάνε παντεσπάνι'', το διαχρονικόν !

    • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
      Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ Η Αλίκη των θαυμάτων 02/03/2013 10:35:24

      Όχι να περιμένουμε το "Κράτος" να μας σώσει! Μια ζωή παραμύθια και φούμαρα και υπάρχει και κόσμος που τα πιστεύει!
      Αλλά αυτό συμφέρει, να διαιωνίζονται τα συμφέροντα μας!
      Σαν τις μετακινήσεις της πράσινης φυλής από το ΠΑΣΟΚ στον σφύριζα!

    • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
      Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ Η Αλίκη των θαυμάτων 02/03/2013 10:40:00

      Και σταμάτα να αλλάζεις ονόματα για να πειστούμε ότι είστε πολλοί! Είναι δείγμα θρασυδειλίας!

      Τζάμπα κόπο κάνεις, σε πήρανε χαμπάρι!

      Χα,χα,χα,χα,χα!

  20. Κούκος avatar
    Κούκος 02/03/2013 11:31:18

    Αν το Ιατρικό προσωπικό στην Ελλάδα αποτελούνταν από επιτυχόντες (του 19 και..) των πανελλαδικών εξετάσεων, το επίπεδο της παρεχόμενης ιατρικής στην πατρίδα μας θα ήταν το κορυφαίο στην Ευρώπη. Δυστυχώς όμως οι 8 στους 10 εν ενεργεία Ιατροί είναι, είτε απόφοιτοι σχολών της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας είτε για ανύπαρκτους λόγους υγείας μετεγγραφέντες από τις ως άνω σχολές.
    Τα τέκνα διάσημων ιατρομπαμπάδων του Πανεπιστημίου (και σημαινόντων στελεχών της ένδοξης φιλελεύθερης παράταξης) ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία.
    Αφήστε λοιπόν τα πέρι ιδιωτικοποίησης των Πανεπιστημίων και κοιτάξτε να αποκαταστήστε πρώτα την αξιοκρατία στα υπάρχοντα Δημόσια.

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Κούκος 02/03/2013 12:07:41

      Συνυπογράφω αγαπητέ τον καταγγελτικό σου λόγο, με μία ένσταση. Στη Σερβία, Ρουμανία, Βουλγαρία, Ουγγαρία, Τσεχία και Σλοβακία βγήκαν και τέλειωσαν Ιατρική μόνον τα παιδιά της παράταξης στην οποία αναφέρεσαι; Δεν ξέρεις πόσα παιδιά "σοσια-ληστών" είχαν ανακαλύψει πριν τη σωτήρια παράκαμψη; Θαρρώ πως ήταν πολύ μεγάλος αριθμός! Λεφτά χρειάζονταν και την εμμονή πως πρέπει να βγάλουν ντε και καλά "γιατρό" στην οικογένεια!

  21. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 02/03/2013 14:43:36

    Αυτή η χώρα δεν σώζεται με τίποτα γιατί, ζει με φετίχ, με είδωλα, με προκαταλήψεις, με αυταρχικό τρόπο σκέψης, με φοβίες και φαντάσματα, με νεκροφιλικά λείψανα και κουρέλια, δηλαδή με φούμαρα.

    Άκου λέει,
    άσυλο και ελεύθερη διακίνηση ιδεών. Τι κενές, διεστραμμένες σήμερα έννοιες!
    Κρετίνοι και ημιμαθείς ρήτορες και δικολάβοι αναμασάνε ψευδίζοντας και σαλιαρίζοντας βατράχια από τον βούρκο που επί δεκαετίας άφησαν να μας καταπιεί.

  22. Nik avatar
    Nik 02/03/2013 17:43:42

    Φοίτησα σε δημόσιο πανεπιστήμιο, του Λονδίνου, και όταν ήμουν φοιητής έπαιρνα και επίδομα. Στο πανεπιστήμιο μου όμως δεν είχαμε άσυλο, αυτό το καθιστά δευτεροκλασάτο για μερικούς, ας είναι. Επαθα σοκ όταν πήγα να διερευνήσω την αναγνώριση του πτυχίου μου στη Νομική. Ο όρος χάβρα είναι επιεικής. Τίποτε δεν άλλαξε από τότε. Το ρεζιλίκι και ο κρετινισμός συνεχίζουν ακάθεκτα.

  23. Nεστωρίδης avatar
    Nεστωρίδης 02/03/2013 21:15:28

    Ναι δέχομαι ότι κρετίνοι ημιμαθείς ρήτορες και ιδιοτελείς δικολάβοι μιλούν για άσυλο προστατεύοντας τους κακοποιούς εντός δημοσίων κτιρίων.
    Τι κάνουμε τόσα χρόνια, γιατί δεν επιβάλλεται ο νόμος και η τάξη της Ελληνικής Πολιτείας σε αυτούς τους χώρους;
    Η ευθύνη πολιτικής δικαστικής εξουσίας είναι εμφανής μαζί με τις ευθύνες των δήθεν διοικούντων τα λεγάμενα ΑΕΙ/ΤΕΙ και της αυτοακαλούμενης ηγεσίας της ΕΛΑΣ. Το αδίκημα που διαπράττουν όλοι αυτοί οι εμπλεκόμενοι εναντίον του δημοσίου συμφέροντος (και του μέλλοντος των παιδιών μας) είναι διαρκές, ενώ πήγε ισόβια για αμέλεια σε υπεξαίρεση πρώην δήμαρχος τι ποινή χρειάζονται αυτοί;
    Πρέπει άμεσα να δοθούν άδειες για μη δημόσια πανεπιστήμια με κεντρικό έλεγχο των προδιαγραφών τους (ας ερμηνεύσουν το Σύνταγμα κατάλληλα) και παράλληλα να μειωθούν και να ανασυγκροτηθούν τα δημόσια.
    Ανασυγκρότηση σημαίνει:
    1)πλήρους/μερικής απασχόλησης φοιτητές (7 μαθήματα ανα 2 εξάμηνα για πλήρη απασχόληση)
    2)Μείωση των ΤΕΙ και των εισακτέων με την αύξηση των βάσεων
    3)Αποβολή απο το πανεπιστήμιο αν δεν περνούν 3 μαθήματα στα δύο εξάμηνα
    4)Αλλαγή της σύνθεσης των ΔΣ των ΑΕΙ/ΤΕΙ με την αποβολή των εκπροσώπων των φοιτητών και να μη συμμετέχουνφοιτητές στις διαδικασίες εκλογών των καθηγητών, για καταπολέμηση της διαφθοράς
    5) Συμμετοχή στα ΔΣ των ΑΕΙ/ΤΕΙ πετυχημένων αποφοίτων των ιδίων ιδρυμάτων
    6) ΔΕΝ υπάρχει άσυλο για πράξεις βίας στα ΑΕΙ/ΤΕΙ, όπου θα επεμβαίνουν πρώτα οι φύλακες (με απόλυση σε περίπτωση αδράνειας), αν δεν υπάρχουν ΝΑ κλείνει το ίδρυμα για λόγους ασφαλείας της λειτουργίας του.
    7)Οι φύλακες των ΑΕΙ/ΤΕΙ μου είναι αδιάφορο αν θα είναι δημόσιοι υπάλληλοι ή υπάλληλοι εταιρείας, το αποτέλεσμα μετρά.
    8)Αξιολόγηση όλων των ΑΕΙ/ΤΕΙ απο ανεξάρτητο αξιολογητή καθώς επίσης και όλων των καθηγητών
    9) Όσα ΑΕΙ/ΤΕΙ ΔΕΝ παράγουν έργο (δηλαδή σοβαρούς επιστήμονες που μπορούν να πετύχουν, επιστημονικές εργασίες σε αναγνωρισμένα περιοδικά, δεν έχουν βιβλιοθήκες, δεν έχουν υπολογιστική υποδομή κλπ) να κλείνουν ΑΜΕΣΑ και οι φοιτητές τους να γίνονται δεκτοί σε άλλα με αυστηρές εξετάσεις

    ΔΕΝ γίνεται να πληρώνω δωρεάν δημόσια εκπαίδευση και να έχω φροντιστήρια απο το δημοτικό και ΑΕΙ στην χειρότερη κατάταξη στον κόσμο!! (κάτω απο τα 400 καλύτερα) ΑΙΣΧΟΣ αυτό δεν αρμόζει στην χώρα που έδωσε τα φώτα του πολιτισμού στον κόσμο

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Nεστωρίδης 03/03/2013 21:14:28

      Ο λαός αυτός, αγαπητέ, έχει υποστεί λοβοτομή από μία εκφυλισμένη Αριστερά, που ξεκίνησε ως προοδευτική παράταξη, με αγνές διαθέσεις, πιστεύω, και κατέληξε ως το καταφύγιο του κάθε συμπλεγματικού, άεργου, κοπρόσκυλου, εθνομηδενιστή, τεμπελχανά, όπου η ¨προοδευτικότητα¨ έχει τόση σχέση με την πρόοδο και την κριτική σκέψη όση έχει η διάρροια με τη σάλτσα ντομάτας.
      Αυτή είναι η αλήθεια για την σημερινή ελληνικη Αριστερά: Rubbish!

  24. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/03/2013 21:10:40

    Αστυνομία φυσικά δεν υπάρχει. Οποιος θέλει, κάνει ό,τι θέλει.
    Οπως και δεν υπάρχει όταν στο Σύνταγμα, στις 2.30 το μεσημέρι, αυτοσχέδια μπάντα με αφρικανικά ταμταμ έχει καταλάβει τα σκαλιά της Πλατείας και πιο κάτω η ίδια η πλατεία είναι κατειλημμένη από τις λινάτσες με το παρεμπόριο των ομοεθνών τους.
    Μην το ψάχνετε, κανείς δεν θέλει να κάνει τίποτα σε αυτή τη χώρα. Όχι την Πανεπιστημίου, αλλά ολόκληρη την Αθήνα να πεζοδρομήσουμε, και τα πιο ωραία πάρκα να φτιάξουμε, όλα θα καταντήσουν τόποι παρεμπορίου και πρεζεμπορίου. Και τώρα με τα νέα συμβούλια διοίκησης των Πανεπιστημίων, απλά διατρανώθηκε το άγος μας σε διεθνές επίπεδο...
    Αυτά για όσους αφελείς νόμιζαν ότι τα συμβούλια διοίκησης με επιφανή μέλη της διεθνούς ακαδημαϊκής κοινότητας θα έλυναν το θέμα των ΑΕΙ και όσους νομίζουν ότι οι πεζοδρομήσεις θα φτιάξουν την Αθήνα....
    Δυστυχώς, αυτός ο λαός δεν καταλαβαίνει παρά μόνο από σκληρή εφαρμογή του νόμου και εφαρμογή ακόμα αυστηρότερων νόμων όπου χρειάζεται. Αναρωτιέμαι πόσο μπορούμε να μιλάμε για δημοκρατία στην Ελλάδα έχοντας έναν αριστερό παρα-στρατό ανεξέλεγκτο....