#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/10/2010 14:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτή είναι η δική μας Ελλάδα



Φωτεινό παράδειγμα, μέσα στη κατάθλιψη της κυβερνητικής λέλαπας, υπήρξε μια σεμνή τελετή που έγινε στο λιμάνι του Πειραιά για την ύψωση της Ελληνικής σημαίας και την ονομασία ενός νεότευκτου εμπορικού πλοίου, μεγαθήριου, εκτοπίσματος 180.000 dwt και μήκους 300 μέτρων, Ελληνικής ιδιοκτησίας με έλληνες αξιωματικούς και πλήρωμα.

Παρακολουθώντας αυτή την τελετή σκεφτόμουν, ότι δεν πάθαμε μαζική σχιζοφρένια όλοι μας ξαφνικά όταν έχουμε για μοναδική συζήτηση στις παρέες μας, στη δουλεια, ακόμα και στην οικογένεια, την κρίση στην οικονομία, τα ελλείμματα, τα έσοδα, τις περικοπές, τα λουκέτα, την ανέχεια, τη μιζέρια.

Και βέβαια όχι. Κατηγορηματικά όχι, φίλοι κι αδέλφια. Βέβαια κάτι συνέβη σε όλους μας, και αυτό το κάτι μας αναγκάζει να το συζητάμε και ενίοτε και όλο και πιο συχνά τελευταία να χτυπάμε τα κεφάλια μας στον τοίχο .

Επιτρέψαμε, κάτω από συνθήκες βαθειάς απογοήτευσης και έντονου προβληματισμού, στον Παπανδρέου, τον Πάγκαλο, τον Παπακωνσταντίνου και τα άλλα... παιδιά, να γίνουν κυβέρνηση και να πάρουν τις τύχες ενός ολόκληρου λαού στα χέρια τους.

Και αυτό μας κόστισε, μας απογοήτευσε και θα συνεχίσει να μας κοστίζει αν συνεχίσουμε να το επιτρέπουμε. Μας κόστισε σε χρήμα, σε ποιότητα ζωής, σε ηρεμία, σε προβληματισμό αλλά πάνω από όλα σε ψυχολογία και όραμα για το αύριο.

Προσπαθούν να κρατηθούν στην εξουσία που τους δώθηκε επενδύοντας  στο φόβο του λαού. Αλλά μέσα στη σύγχηση που τους προκάλεσαν τα επναλαμβανόμενα λάθη τους δεν μέτρησαν σωστά τον θυμό, την αγανάκτηση, την ελπίδα που σιγοκαίει. Έντεκα εκατομμύρια σπίθες θα γίνουν λάβα που θα τους συμπαρασύρει στο διάβα της και δεν καταλαβαίνει από τα MEGA..λα πολιτικά τους τερτίπια και τις στημένες δημοσκοπήσεις τους.



Γιατί στις 7 του Νοέμβρη, ο Πρωθυπουργός και η παρέα του θα δούν επιτέλους, την άλλη Ελλάδα. Την Ελλάδα της ελπίδας και της προοπτικής. Την Ελλάδα της ανάπτυξης και της εξωστρέφειας. Την Ελλάδα που μαρτυρούν οι φωτογραφίες που συνοδεύουν το κείμενο αυτό.

Δεν χρειάζονται λόγια για να καταγράψουν αυτό που δείχνουν οι φωτογραφίες. Ενα νέο ελληνικό επίτευγμα, μια ακόμα επένδυση της Ναυτιλίας μας με νέες θέσεις εργασίας που προσφέρει στην ανάπτυξη και στην ευημερία.

Και  που από σήμερα ξεκίνησε τα ταξίδια του στους ωκεανούς μεταφέροντας στην άκρη της οικουμένης μαζί με τα υπόλοιπα ελληνικά πλοία το μήνυμα ότι η Ελλάδα δεν είναι η χώρα των διεφθαρμένων αλλά των αξίων και των αξιών της ναυτοσύνης και της προκοπής. της ανάπτυξης  και της ελπίδας.

Και όλα αυτά μπροστά στα μάτια του εμβρόντητου νέου υπουργού ναυτιλίας ή κάπως ετσι, αφού ακόμα και ο ίδιος, προσπαθεί να απομνημονεύσει τον νέο τίτλο του νέου επανασυστινόμενου υπουργείου του, και να αποσαφηνήσει τις αρμοδιότητες που... μάλλον, του έδωσε η πρόσφατη νυχτερινή τραγωδία του ανασχηματισμού.

Και ενώ συνέβαιναν αυτά στη προβλήτα 375 στο πρώτο λιμάνι της χώρας, ο κ. Παπακωνσταντίνου αφού αναθεώρησε το έλλειμμα στο 16%, διαπραγματευόταν με τους Φον Φούφουτους στις Βρυξέλλες για τα νέα μέτρα που η αδιέξοδη πολιτική του μνημονίου του επιβάλλει τώρα να εφαρμόσει αμέσως μετά τις επικείμενες εκλογές. Και από την άλλη ο κ. Παπανδρέου μετράει προσεκτικά τα εξαπτέρυγά του ένα, ένα, για να δεί αν του βγαίνουν τα κουκιά, ώστε να εφαρμόσει πιθανότατα μέσω εθνικών εκλογών, το σχέδιο συνενοχής στο έγκλημα που διαπράτει εδώ και ένα χρόνο κατά της χώρας και του λαού.

Προφανώς η κυβέρνηση και η μαύρη κομπανία των εξαπτερύγων της αδυνατούν να δουν αυτό που όλοι εμείς οι υπόλοιποι διαιασθανόμαστε και γνωρίζουμε. Ότι υπάρχει και η άλλη Ελλάδα. Αυτή της ελπίδας της ανάπτυξης και της προκοπής. Αυτή που οραματίζεται και περιγράφει καθημερινά ο Αντώνης Σαμαράς.

Την Ελλάδα που ποτέ δεν κατάλαβαν ότι υπάρχει, ο σημερινός πρωθυπουργός μετά της «προοδευτικής» κομπανίας του, την ηγεσία της οποίας πολύ σύντομα θα αναγκαστούν να αποχεραιτήσουν ζεματισμένοι μετά το αποτέλεσμα των επερχόμενων αυτοδιοικητικών εκλογών.

Στέφανος Αγιάσογλου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 22/10/2010 15:19:31

    ΕΠΕΙΔΗ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ (ΩΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΧΡΩΜΑΤΩΝ ΕΡΧΟΜΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΔΕΚΑΔΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ) ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΚΟΥ ΤΣΑΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΜΕΝ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΗ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΙΜΗΤΕΣ ΔΕ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΙΑΡΚΗΣ ΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΠΙΟ ΒΑΡΕΙΑΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ... ΟΙ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟΙ ΕΚΛΕΙΠΟΥΝ ΒΑΘΜΙΑΙΑ, ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΕΣ ΟΜΩΣ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ...
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΕΛΛΑΔΑ, ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΑΝ ΟΙ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΝ ΑΞΙΖΟΥΝ

  2. Αλεκος με τα κυδωνια avatar
    Αλεκος με τα κυδωνια 22/10/2010 15:30:52

    Επιδοτούμενο ειναι???
    Η, συμφωνία κάτω από το τραπέζι??

  3. LEON avatar
    LEON 22/10/2010 15:57:31

    Καί σέ ποιό ναυπηγείο τό έφτιαξε ό πατριώτης εφοπλιστής είπαμε ??

    • koxakis avatar
      koxakis @ LEON 22/10/2010 17:04:54

      ekei.pou.ton.sunefere....opws.kathe.logikos.anthrwpos....fantazomai...!!

      • LEON avatar
        LEON @ koxakis 23/10/2010 17:55:06

        Άρα τήν Ελληνική σημαία τήν έβαλε επειδή τόν συνέφερε επίσης ??
        Δέν νομίζω..

  4. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 22/10/2010 16:45:23

    Φαντάσου να το γεμίσεις λαθρομετανάστες και να το στείλεις στο Πακιστάν. Θα αδειάσει η Ομόνοια!

  5. Στέφανος Αγιάσογλου avatar
    Στέφανος Αγιάσογλου 22/10/2010 17:50:44

    H ναυτιλία φίλε Αλέκο με τα κυδώνια δεν έχει σχέση με κρατικές επιδοτήσεις και συμφωνίες κάτω από το τραπέζι. Είναι καθαρές ελληνικές ιδιωτικές επενδύσεις που αποδίδουν κάθε χρόνο στη χώρα συνολικά 23 δις. ευρώ.

  6. Orgismenos avatar
    Orgismenos 22/10/2010 17:59:56

    Ontos stis 7 Noemvriou tha katalavoun oloi ti esti laos!!!!!

  7. peristeris avatar
    peristeris 22/10/2010 18:27:22

    Αυτή είναι όντως η δική μας Ελλάδα που μας κάνει περήφανους που είμαστε Έλληνες. Όχι σαν αυτή που θέλουν να μας καταντήσουν ο Γιωργάκης και η παρέα του. Γιατί ποτέ αυτες οι ειδήσεις δεν τυγχάνουν της ανάλογης επικοινωνίας στο κόσμο? Γιατί να μας κάνουν πλήση εγκεφάλου τα κανάλια και τα blogs για τις λαμογιές και τις ρεμούλες? Μπράβο και στο antinews λοιπόν!

  8. antiGAP avatar
    antiGAP 22/10/2010 18:29:50

    Άυτή είναι η Ελλάδα που θέλουμε. Στις προσεχείς εκλογές θα πρέπει να το εκφράσουμε με τον πιο έντονο τρόπο!!! Το μένος του λαού πλησιάζει...

  9. δρόμος avatar
    δρόμος 22/10/2010 18:35:06

    Πάντα θετικός, Στέφανε Αγιάσογλου... Το κακό είναι ότι η γνωστή κομπανία γνωρίζει πολύ καλά ότι υπάρχει και άλλη Ελλάδα, και πολεμάει με λύσσα, εδώ και πολλά χρόνια τώρα, να την αποδομήσει. Και τα κατάφερε αρκετά καλά...

  10. 11888 avatar
    11888 22/10/2010 19:57:41

    Εδω ναυπηγηθηκε αυτο ή στην Κινα?

    • ΤΙΡΑΠΟΛΑ avatar
      ΤΙΡΑΠΟΛΑ @ 11888 22/10/2010 20:14:38

      Aμαν και εσυ με τη περιεργεια σου χαλας το γλυκο.

    • danaos avatar
      danaos @ 11888 22/10/2010 21:36:45

      Προφανως εκει που τον συνεφερε τον ανθρωπο, οπως θα εκανε ο καθενας.. Αλλα ειχε τον πατριωτισμο να ανεβασει Ελληνικη Σημαια...
      Την οποια διαφοροι "συνειδησιακοι κοψαρχιδηδες" "δημοκρατες" εχουν επανηλειμμενα χλευασει..

  11. danaos avatar
    danaos 22/10/2010 21:52:22

    Και κατι ακομα... Τα "κοροιδα" σαν αυτον τα προγκηξανε εδω και καιρο διαφοροι "κοινωνικοι επαναστατες" οι οποιοι τωρα "θελουνε δουλεια και οχι ανεργια".. Αλλα οι δουλειες φυγανε γι'αλλου (π.χ. Κυπρο ) που οι ανθρωποι γνωριζουν πως να ειναι εντιμοι και αποτελεσματικοι ,και να εκτιμουν τον ιδιωτη που βαζει τα λεφτα του...Οι δε εδω αριστεροι( της πλακας και της ανικανοτητας) αρχιζουν τωρα μολις να υποψιαζονται το τι ερχεται...Ας προσεχαν και ας απολογηθουν στα παιδια τους...

  12. Στέφανος Αγιάσογλου avatar
    Στέφανος Αγιάσογλου 22/10/2010 22:25:58

    Και όμως ενώ πριν μερικά χρόνια ακούγονταν αδιανόητο να ναυπηγηθεί τέτοιο πλοίο στην Ευρώπη, λόγω του πανάκριβου κόστους που κάνει τα ευρωπαικά ναυπηγεία μη ανταγωνιστικά, το συγκεκριμένο πλοίο είναι το δεύτερο τέτοιου μεγέθους της ίδιας ελληνικής ιδοκτησίας που ναυπηγελιται στη Ρουμανία στο ναυπηγείο magalia της Κωστάντζας το οποίο λειτουργεί κάτω από τη διαχείρηση της DAEWOO Κορέας. Φαίνεται πως οι Ρουμάνοι τουλάχιστον κατάλαβαν τη σημασία αυτής της βαριάς βιομηχανίας. Εμείς που αν θέλαμε θα την είχαμε στα χέρια μας αδυνατούμε ακόμα να το δούμε κι ας εισπράτουμε σαν χώρα 23 δις το χρόνο.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Στέφανος Αγιάσογλου 22/10/2010 23:17:41

      Αφού τα ναυπηγεία του Σκαραμαγκά τα διέλυσαν οι αριστερές συντεχνίες.
      Αυτά ειναι τα ωφέλη της αριστερής μας πολιτικής από το 1974 και εδώ. Και μερικοί, όπως είδες απο τα σχόλια, εξακολουθούν να μην καταλαβαίνουν την τεράστια εθνική και οικονομική σημασία της ελληνικής ναυτιλίας...
      Μιζέρια απίστευτη...

  13. Ανώνυμος Πελλοπονήσιος avatar
    Ανώνυμος Πελλοπονήσιος 23/10/2010 07:16:22

    Το παρακάτω αρθρο της καθημερινής αναφέρει ότι 325 πλοία από τα 857 που κατασκευάζουν οι Ελληνες εφοπλιστές συνολικά, «χτίζονται» στην Κινα, 453
    στην Νοτια Κορέα, 44 πλοία στην Ιαπωνία και 14 στην Ινδία. Ναυπηγήσεις από ένα έως και τέσσερα πλοία έχουν οι Ελληνες εφοπλιστές και στην Ρουμανία, Δανία, Φιλιππίνες, Βιετνάμ, Ινδονησία, Ελλάδα και Ρωσία.

    857 πλοια από τα οποία ενα εως τεσσερα στην Ελλάδα. Τα συμπεράσματα δικά σας. Η ηλίθια και πανηληθια κυβέρνηση δεν μπορεί να δώσει κίνητρα στους Ελληνες εφοπλιστές να τα ναυπηγήσουν εδώ, όπως πχ. η Boeing παιρνει tax
    breaks απο την πολιτεία της Ουασινγκτον για να φτιάξει τα αεροπλανα της
    στο Εβερετ της Ουασινγκτον? Πόσο δύσκολο είναι ρε ζώα? (Συγνώμμη αλλά τα άτομα δεν καταλάβαίνουν τίποτα).
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyepix_2_29/07/2010_409555

  14. LEON avatar
    LEON 23/10/2010 17:58:01

    Όχι καί πατριώτες οι εφοπλιστές..
    Έλεος..