28/02/2009 23:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτή είναι γιόγκα !!!

[youtube eUsZEkWC0gM]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 01/03/2009 00:12:57

    Καλα η γιογκα ειναι ολα τα λεφτα!!!Να επαναλαμβανεται ποιο συχνα!!!

  2. ΟΜΟΓΕΝΗΣ avatar
    ΟΜΟΓΕΝΗΣ 01/03/2009 00:26:01

    φάκτορα για την άρνηση των κομμάτων πασοκ, κκε και συριςα στο νομοσχέδιο για τη ψήφο των ομογενών δεν γράφεις τίποτα.
    Αμα η Ελλάδα έχει κανένα οικονομικό, εθνικό θέμα έτοιμοι είσαστε να μας ζητήσετε τη βοήθεια....

  3. Factorx avatar
    Factorx 01/03/2009 00:28:26

    Ομογενή, κάνεις λάθος΄. Πήγαινε σε παλαιότερα ποστ και θα το βρεις

  4. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 01/03/2009 00:31:54

    @2Ομογενης..Θα μου επιτρεψεις φιλε ''ΟΜΟΓΕΝΗ''ν α σου πω οτι δεν εισαι καλα ενημερωμενος!!Μαθε λοιπον οτι ηταν τοσο προχειρο που οι ιδιοι το απεσυραν.Τοαακοινωσαν μονο και μονο για να φανουν αρεστοι στους ομογενεις..Αυτα για ενημερωση σου!!!

  5. ΟΜΟΓΕΝΗΣ avatar
    ΟΜΟΓΕΝΗΣ 01/03/2009 00:47:41

    σκορπιέ δεν μ'ενδιαφέρουν τα ΄πολιντικάντικα' του
    νομοσχεδίου αλλά οι απόψεις των κομμάτων επί της αρχής του νομοσχεδίου. Διάβασα απόψεις όπως αυτές του Σκυλλάκου όπου αναφέρει ότι η ψήφος στους ομογενείς θα αλλοιώσει το εκλογικό αποτέλεσμα στην
    Ελλάδα.... Ελεος όπως πάτε σε λίγο θα έχουμε Ελληνες-εξωτερικού και Ελληνες-εσωτερικού
    Παγκόσμια πρωτοτυπία...

  6. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 01/03/2009 00:54:09

    @@6 ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΛΑΚΟΥ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΙΚΑ !!!ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑ ΝΟΜΙΖΩ!!!

  7. Factorx avatar
    Factorx 01/03/2009 00:55:25

    Πόρτα-Πόρτα διαβάζει τι λέει το οκτώ;

  8. ΟΜΟΓΕΝΗΣ avatar
    ΟΜΟΓΕΝΗΣ 01/03/2009 00:56:41

    @5 από την στιγμή που έχω ελληνική υπηκοότητα ταυτότητα διαβατήριο και αν έλθω στη ελλάδα την ημέρα των εκλογών ψηφίζω γιατί δεν μπορώ να ψηφίσω σε κάποια ελληνική πρεσβεία όπως στις ευρωπαϊκές εκλογές. Αλήθεια στις ευρωπαϊκές εκλογές δεν αλλοιώνεται το εκλογικό αποτέλεσμα;
    Όλες οι άλλες χώρες που έχουν δώσει το δικαίωμα ψήφου είναι ηλίθιες;

  9. ariel avatar
    ariel 01/03/2009 01:46:55

    @@@5 Ανώνυμε, νομίζω πως έχεις δίκηο. Ο εγκατεστημένος που ζεί και εργάζεται στο εξωτερικό δεν μπορεί να έχει γνώση των Ελληνικών προβλημάτων. Και πότε το επίσημο κράτος ζήτησε λεπτά από ομογενείς?

  10. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 01/03/2009 08:27:01

    14. Ο Ελληνας του εξωτερικου σε πληροφορω γνωριζει καλυτερα κι απο πρωτο χερι μεσα απο τη δημοκρατικη και ελευθερη ενημερωση της χωρας του για την καθε λεπτομερεια, που συμβαινει στην Ελλαδα κι οχι μονο.
    Ακομη ειμαστε ενημεροι για τον αριθμο των υπαιθριων χωματερων, για τον αριθμο ασυδοτων σκυλων και πολλα αλλα για τα οποια εσυ εχεις βαθεια μεσανυχτα.
    Γνωριζουμε τα παντα γι αυτο και μπλεχτηκαμε στα ποδια σας μπας και σας συνεφερουμε στον ορθο δρομο.
    Το οτι εχετε εξωκοιλει ειναι γεγονος.
    Αλλο να πιστευετε πως ο,τι πρατετε μεσα στη χωρα παραμενει μεταξυ σας κοινο μυστικο, δηλωνει μαλακυνση στα εγκεφαλικα κυταρα.
    Ευτυχως, που οι ομογενεις μας ειναι πολλοι και ευφυεις, για να σας βοηθησουν απο την αδιεξοδο, που βρισκεστε, με σταθερη πορεια για το βουρκο.

  11. osaperas avatar
    osaperas 01/03/2009 08:38:09

    Συγνώμη ρε παιδιά αλλά έχουν δικαίωμα και όσοι έλληνες δεν ζουν στην ελλάδα να έχουν άποψη για το μέλλον της χώρας τους.

    Δηλαδή ποιος μπορει να αποφασίσει οτι κάποιος δεύτερης γενικάς έλληνας της Γερμανίας δεν έχει δικαίωμα να ψηφίσει (στη Γερμαία που ζει μιας και στην Ελλάδα εάν έλθει θα ψηφίσει) για το τι ειναι καλό για το τόπο μας (και φυσικά και τον τόπο του);

    Άλλωστε τουλάχιστον οι μισοί από αυτούς έχουν περιουσία στην χώρα μας.

    όσον αφορά το εάν γνωρίζουν ή όχι τα προβλήματα αυτής της χώρας ...ε τι να πούμε εδώ πέρα;

    Αυτό είναι κριτήριο για το εάν έχει δικαίωμα κάποιος να ψωφίζει ή όχι;

    Σε μία τέροια περίπτωση θα πρέπει να πάρουν το εκλογικό βιβλιάριο τουλάχιστον από τους μισούς έλληνες που ζουν στην ελλάδα.

    εάν ψηφίζει κάποις Καϊλη ή Γκερέκου η Κώστα Πρέκα δείχνει να ξέρει τα προβλήματα της χώρας μας;

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/03/2009 09:56:57

    Η Καλομοίρα τί ψηφίζει άραγε; Σαρρή;

  13. ataktos avatar
    ataktos 01/03/2009 10:17:45

    Μάλλον ...

  14. ataktos avatar
    ataktos 01/03/2009 10:18:53

    Ξέρει ποιος είναι τουλάχιστον ...

  15. Keep Talking avatar
    Keep Talking 01/03/2009 10:21:47

    Nα καταργηθουν οι εκλογες μεχρι να βαλει ο Φακτορας βιντεο με γραμμωτά αγόρια !

  16. F avatar
    F 01/03/2009 10:23:13

    Διαφωτιστικό...

  17. ψυχαραιμια avatar
    ψυχαραιμια 01/03/2009 10:42:36

    H Πετρουλα στο γυμναστηριο.

    @ΟΜΟΓΕΝΗΣ
    Μη χρησιμοποιεις αυτο τον ορο προκειμενου για το νομοσχεδιο αυτο γιατι ετσι δημιουργουνται οι αντιδρασεις.Πολλοι νομιζουν οτι προκειται να δοθει δικαιωμα ψηφου σε ανθρωπους ελληνικης καταγωγης που δεν ειναι Ελληνες πολιτες και που μεταναστευσε ο παππους τους.Δεν υπαρχει τετοιο θεμα.
    Πρέπει να ξεκαθαρισθει οτι με το νομοσχεδιο δεν διδεται δικαιωμα ψηφου σε κανεναν που ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΗΔΗ.ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΙΘΕΝΤΑΙ ΝΕΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ.Απλώς οι ηδη εγγεγραμμενοι στους εκλογικους καταλογους που εχουν δικαιωμα ψηφου και θα ψηφιζαν αν εμφανιζονταν τη μερα των εκλογων στο εκλογικο τους τμημα μπορουν να ψηφιζουν και στα προξενεια.
    Τωρα γιατι δεν το θέλουν τα άλλα κομματα;Μα γιατι θα χασουν. Το αιτημα αυτο ηταν βασικο αιτημα της αριστερας παλια που ειχε βγάλει και ιστοριες για τους μεταναστες και τις φαμπρικες της Γερμανιας ή τα ορυχεια του Βελγιου.Απο τοτε όμως τα πραγματα άλλαξαν.Τοτε οι Ελληνες εργατες στο εξωτερικο θεωρουνταν φορεις "προοδευτικων" ιδεων απεναντι στους δεισιδαιμονες θρησκοληπτους αγροτες της Ελλάδος.Τωρα θεωρουνται φορεις "αστικων" ιδεων απο τις ιμπεριαλιστικες χωρες στην Ελλάδα όπου η προοδευτικοτητα τρεχει απο τα μπατζακια μας.
    Οι μεταναστες επηρεαζονται απο τις πολιτικες ιδεες που κυκλοφορουν στις χωρες που ζουν.Δεν ειναι τυχαια η αντιδραση του ΚΚΕ.Υπαρχει παρομοιο κομμα σε Ευρωπη η Αμερικη;

  18. Μανώλης avatar
    Μανώλης 01/03/2009 10:45:03

    Μάλλον ξέφυγε το θέμα από τη γιόγκα και πήγε στο δικαίωμα ψήφου των ομογενών.
    Αγαπητέ ομογενή, κριτήριο για κάθε κόμμα για το αν συμφωνεί ή όχι με την διευκόλυνση των εκτός χώρας Ελλήνων να ασκήσουν τα εκλογικά τους καθήκοντα, δεν είναι ούτε αν έχουν γνώση των πραγμάτων (οι ομογενείς), ούτε αν δικαιούνται, (το δικαίωμα είναι δεδομένο από το Σύνταγμα, από τη στιγμή που έχουν Ελληνικό διαβατήριο), αλλά εάν και κατά πόσο μπορούν να ελεγχθούν τα ψηφαλάκια.
    Βλέπεις είναι δύσκολες οι κουμπαριές, οι διορισμοί, οι υποσχέσεις, το παραμύθιασμα με τους εκτός Ελλάδας...
    (Τα παραπάνω αφορούν και τα δύο μεγάλα κόμματα εξουσίας και ας λέει η ΝΔ ότι θέλει την ψήφο των ομογενών, μάλλον μπλοφάρει).
    Τώρα για τον Σύριζα και το ΚΚΕ που αρνούνται, μπορεί κανείς να δεχτεί (με επιφύλαξη) ότι το κάνουν για λόγους αρχής (ή ισχύει το "από πίτα που δεν τρώς...καλύτερα να καεί").

  19. ariel avatar
    ariel 01/03/2009 11:06:05

    Αλογοσκουφίτσα @17 δεν σε αναγνωρίζω. Μέχρι τώρα ήσουνα ευπρεπής και κόσμια. Τι έγινε τώρα όσοι δεν συμμεριζόμαστε την γνώμη σου, έχουμε μαλάκυνση και βρισκόμαστε στον βούρκο? Κρίμα για όσα λές, μπορείς να τα πεις και πιο σεμνά. Καλό σου μήνα

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/03/2009 11:10:50

    Βρε τι πάθαμε πρωι πρωι με αυτο το βιντεο.

  21. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 01/03/2009 11:27:53

    Αγαπητε Φακτορα,
    Επειδη μας εχεις συνηθισει στην σωστη και ολοκληρωμενη πληροφορηση,γι αυτο παρακαλω δωσε μας.
    α/διευθυνση β/ωρες μαθηματων γ/υψος διδακτρων δ/τιτλο σπουδων που παραλαμβανουν οι αποφοιτοι της σχολης ε/δυνατοτητα μεταπτυχιακου.
    Η προσφορα σου στην κοινωνια πρεπει να ειναι πληρης.

    Υ.Γ. Δεν ειδα κιτρινο μπικινακι και αναρωτιεμαι εαν και εδω παραμελουμε τους Αρειανους και Αεκτζηδες.

  22. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 01/03/2009 12:25:33

    Η γιόγκα είναι πηγή ζωής. Απευθύνεται σε αυτούς που είναι έτοιμοι να δημιουργήσουν μια διαφορά φάσεως προς τον εαυτό τους, για να τον βρουν στην συνέχεια. Η σιωπή αποτελεί την πλέον ηχηρή φωνή του Υπερνού.
    Επειδή είναι Κυριακή ημέρα, αν και δεν είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος, παραθέτω μερικά χωρία του μεγάλου Έλληνα διδασκάλου της Γιόγκα και Μύστου της Θεώσεως Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά, από το μικρό εγχειρίδιό του "Εις τα Εισόδεια της Θεοτόκου":
    "...Η σημερινή της Παρθένου ΑΝΟΔΟΣ εις τον θείον ναόν, ΚΑΙ Η ΕΙΣ ΤΑ ΑΓΙΑ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΘΑΥΜΑΣΤΗ ΕΙΣΟΔΟΣ, τα οποία ήταν ο αφιερωμένος τόπος ΜΟΝΟΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟΝ, μέσα εις τον οποίον συνωμίλει Αυτός με μοναχούς τους αρχιερείς, όπού εκεί έμβαιναν μιαν φοράν τον χρόνον".
    "Διά να στολίζει και τους δύο κόσμους αισθητόν και ΝΟΗΤΟΝ".
    "Ώστε να βλέπη τα φαινόμενα κάλλη των κτισμάτων, και δια μέσου αυτών ΝΑ ΑΝΑΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΥΝ ΕΙΣ ΤΑ ΚΑΛΛΗ ΤΩΝ ΑΟΡΑΤΩΝ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ...ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΦΩΣ ΧΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΣΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ". "ΕΥΡΙΣΚΕΙ ΕΙΣ ΤΟΥΤΟ ΣΥΜΒΟΗΘΟΝ ΤΗΝ ΣΤΑΣΙΝ ΝΟΟΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. Αύτη η υσυχία νοός ειναι μια ΠΡΑΞΙΣ, ήτις αληθώς γίνεται επίβασησης ΤΗΣ ΑΛΗΘΟΥΣ ΘΕΩΡΙΑΣ, Η ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΠΕΙΝ ΘΕΟΠΤΙΑΣ".
    "Και ας συμμαζώξει καθένας σας τον νουν του εις τον εαυτόν του και ασηκώσει αυτόν εις το ύψος των νοημάτων".
    "Ο άνθρωπος είναι ως ένας μεγάλος κόσμος εις ενα μικρόν άτομον. Η συνάθροισις όλου του κόσμου. Αυτός έχει δυο εναντίας δυνάμεις, τον νουν και την αίσθησιν, ηνωμένας με σοφίαν απόρρητον του Δημιοργού, όστις ΕΝΩΝΕΙ τα ΦΥΣΕΙ ακοινώνητα πράγματα. Τας δε άλλας δυνάμεις της ψυχής, την διάνοιαν, την δόξαν και την φαντασίαν τας μεταχειρίζεται ωσάν συνδέσμους δια να ενώση αυτά τα δυο άκρα ενεντία οπού είπομεν, ήτοι τον νουν και την αίσθησιν. Και οι δυο κόσμοι (ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ, σημείωση του σχολιαστού) κατά τούτο ομοιάζουσοι μεταξύ των: Ο μεν κόσμος υπερέχει του ανθρώπου κατά το μέγεθος. Ο δε άνθρωπος υπερέχει του κόσμου κατά την σύνεσιν.
    Όλαι δε αυταί οι δυνάμεις της ψυχής κάμνουν την ενέργειάν των και συστένονται με το μέσον και όργανον του ψυχικού και λεπτοτάτου πνεύματος οπού ευρίσκεται εις τον εγκέφαλον. Ο νους δε μόνον δεν έχει κανένα όργανον με το οποίον να ενεργή, αλλά είναι μια ουσία τελειοτάτη από λόγου της, και κάμνει την ενέργειάν της αφ' εαυτής χωρίς όργανον.
    Όθεν εις τούτον τον ιερόν και ένθεον ερωτά της ευρίσκει η Παρθένος (ΨΥΧΗ, σημείωση του σχολιαστού) όργανον φυσικόν ακρίβώς ΤΟ ΑΚΡΟΤΑΤΟΝ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΝ (απόλιξη της σπονδυλικής στήλης, όπου εδρεύει η "Κουνταλίνι", σημείωση του σχολιαστού) την μόνην τελείαν και παντελώς αμέριστον του ανθράώπου ουσίαν, ήτοι τον νουν.
    Με άσκησιν άκραν και με τη βοήθειαν της θείας χάρητος δύναται να αναβή ο άνθρωπος υψηλότερα από αυτή την ποικιλότροπον και πολυσχημάτιστον ζωήν ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ (Σανσκριτικά ΑΤΜΑΝ, εκ του ΑΤΜΟΣ, ασκήσεις ρυθμικής αναπνοής). Δια να ΕΝΩΣΕΙ ΤΟΝ ΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ".

    Στον "ΑΛΚΙΒΙΑΔΗ" του Πλάτωνος λέει ο Σωκράτης στον Αλκιβιάδη όταν του άνοιγε το Τρίτο Μάτι:

    ΣΩ: Οφθαλμός άρα οφθαλμόν θεώμενος, και εμβλέπων εις τούτο όπερ βέλτιστον αυτού και ω ορά ούτως αν αυτόν ίδοι.
    Ει δε γε εις άλλο των του ανθρώπου βλέποι ή τι των όντων, πλήν εις εκείνο ω τούτο τυγχάνει όμοιον, ουκ όψεται εαυτόν.
    Οφθαλμός άρα ει μέλει ιδείν εαυτύν, εις οφθαλμόν αυτό βλεπτέον, και του όμματος εις εκείνον τον τόπον, εν ω τυγχάνει ή οφθαλμού αρετή εγγιγνομένη.
    .......
    Ουκ άρα τειχών ουδέ τριήρων ουδέ νεωρίων δέονται αι πόλεις, ώ Αλκιβιάδη, ει μέλουσιν ευδαιμονήσειν, ουδέ πλήθους ουδέ μεγέθους άνευ αρετής.

    Συνεχίζεται.

  23. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 01/03/2009 12:33:27

    Αναφέρει στον ύμνο της Ερωτικής Γιόγκα (ΤΑΝΤΡΑ, Μεγάλη Άμαξα) ο μεγάλος Θιβετιανός Λάμα του δεκάτου έκτου αιώνα Τσονγκ-Κα-Πα:
    "Δεν μπορεί ο φωτισμός να αποτελέσει ατομική υπόθεση. Μόνο εάν επιδιώκετε τον σχηματισμό του εσωτερικού Βούδα μέσα σας, για να βοηθήσετε άλλους στην εξέλιξη τους, επιδιώκετε τον μεγάλο φωτισμό, εγκαταλείποντας το κλαρί προς τον κορμό και τις ρίζες".

    Όσοι διαθέτεται κοινωνικό οργασμό, μόνο στην επανάσταση μπορείτε να βρείτε δικάιωση.

  24. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 01/03/2009 12:40:12

    26. Ειναι απλα ενα χαδι μπροστα στις σφαλιαρες, που τρωει ο αλλος στις Βρυξελλες και την προαγωγη του σε πρωθυπουργο της σφαλιαρας.
    Οταν ειναι τοσο δυνατη, μας τσουζει ολους

  25. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 01/03/2009 12:48:31

    Πρωτομαρτια σημερα.
    Προσεξτε μη σας καψει ο ηλιος.
    Ενα ποιημα μου αφιερωμενο στον ερχομο της ανοιξης
    για σας αποκλειστικα.

    Tην ανοιξη ντυθηκα και περιμενω

    Τ’ αστρο, που μ’ εστειλες εψες
    αιθεριο δωρο στην ψυχη μου,
    παγωσε παν’ στ’ αλωνι τ’ ουρανου,
    ανακοπτοντας την πλανη στη ζωη μου.
    Τρεμοσβηνε βαριοθυμικα
    ως της Αυγης το εσχατο πρεμουρο,
    ωσπου ενα χαδι αστραπης
    σ’ Ερεχθειο χωμα
    εθαψ’ αστερι τρεμουρο.

    Στη γη απ’ ανθρωπινα πελματα
    και χωμα ηλιοκαμμενη,
    βουβο ηφαιστειο
    μ’ ενα ανοιχτο χαμογελο
    στη φλογα της δοσμενη,
    στα πετρινα λιοτρυπια της
    αιωνια χτυπα το υγρο στοιχειο
    αγκυρες πεφτουν οι σιωπες
    σε γειτονιες της Τζια
    κι αυτης της Χιο.

    Στους ορμους της Οστριας εμπνευσης
    ονομα πιο γλαυκο
    κι απ’ τους οριζοντες κατεθεσα,
    μουραγια χαραζοντας με πρυμνες
    κι ηχηρα παφλαζοντα κυματα.
    Μια χουφτα λιακαδα κλειδωσα
    ερμητικα στης καρδιας τα ενδομυχα
    μνημες, ζαρκαδια ειδυλλιων,
    πλοιαρια,
    οπτασιες σε μετωπα εσπερια.

    Λες τ’ αυριο να φερει ενα πρωι
    στον καλπασμο για το θρονι του Ηλιου;
    παλι οι μπρατσερες θ’ αψηφουν
    για τ’ ακρωτηρι του τοξολατρη ερωτα,
    παλι μ’ ανοιχτες παλαμες,
    χτυπωντας ν’ ακουσει η Γη και τα Ουρανια
    μετεωρα στης χαρας τα ταμπουρλα.
    Παλι ξανα η θουρια λυγαρια
    το λογο θα λυγισει
    στου ανεμου τα αιολα απανεμα,
    παλι οι Ωρες το σπορο θα σπρωξουν
    κατω απο’ το παγωμενο της γης κελυφος,
    αγκαλες ερωτων να σμιξει σε πουντα υγρη
    στα πρασινονερα της Σεριφος.

  26. ariel avatar
    ariel 01/03/2009 14:11:19

    Τώρα μάλιστα Αλογοσκουφίτσα. Ευχαριστώ που με το ποιηματάκι σου μου θύμισες πως δεν είναι όλα μαύρα. Ηλθε η άνοιξη. Εποχή χαράς και έρωτα. Ας την χαρούμε λοιπόν όπως μπορούμε και ας ελπίσουμε για κάτι καλό στη χώρα μας. Οσο για τις σφαλιάρες, θα δείρουνε, θα δείρουνε, θα κουραστούνε και θα κλατάρουνε που έλεγε και ο Χατζατζάρης. Καλό απόγευμα

  27. kontin avatar
    kontin 01/03/2009 16:26:51

    Aν οι κοπέλλες στο video είναι ομογενείς τους χαρίζω την ψηφο μου για μια ζωή!!!!
    Αντε καλό μήνα και να χαλαρώσουμε λίγο ήρθε η Άνοιξη.

  28. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 01/03/2009 16:27:53

    33. ariel
    Με μεγαλη προσπαθεια τα καταφερα.
    Λιγο ο ηλιος και πιο πολυ η θαλασσα,
    να διεισδυσω στα σωθικα της
    ν' ανακαλυψω,
    γιατι οι γοργονες πια δε ζουν
    ως κι οι Θεοι τις νοσταλγουν

  29. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 01/03/2009 16:45:14

    34. Σαν πολλα δεν ξερεις εσυ;

  30. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/03/2009 17:04:05

    Αλογοσκουφίτσα ήθελα να σου γράψω για το μεγάλο ποίημα, αλλά τώρα "κατέβασαν οι ασφάλειες".

    Να χρησιμοποιείς τα πλούσια εκφραστικά σου μέσα με φειδώ, όχι όλα μαζί, γιατί "στομώνουν" αν μου επιτρέπεται η έκφραση και η ποιητική ισχύς τους υποχωρεί μπροστά στο πλήθος τους - ουκ εν τω πολλω το ευ, το λιγότερο είναι περισσότερο). Μπορεί κάθε λέξη να είναι κι' από ένα ποίημα, όμως το άθροισμα των λέξεων δεν κάνει αναγκαστικά ΕΝΑ ποίημα.

  31. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 01/03/2009 18:47:46

    38. Εχω μυηθει στο στυλ αυτο του παλαι ποτε καθηγητη μου κ.Λ. Πολιτη, που μου ενεπνευσε την τεχνη σμιξης στα χρωματα των λεξεων.
    Καθαριζω με αλιτζαριν την παλετα ζωγραφικης απ' τα χρωματα κι αμεσως μετα πανω εκει ζυμωνω τις λεξεις, που συλλεγω στο στρατι μου.
    Την ιδια συνταγη ακολουθω και στις τρεις γλωσσες με απολυτη επιτυχια.
    Παντως σ' ευχαριστω για την κριτικη σου.
    Δεν ξερω, αν εσυ ασχολεισαι με καποιο αλλο ρευμα, που επικρατει σημερα στην Ελλαδα κι εγω αγνοω.
    Μια μεγαλη νικη μου μου χαρισε στο βιογραφικο η Ελλαδα σε εναν διεθνη διαγωνισμο με την πρωτη θεση.

  32. ariel avatar
    ariel 01/03/2009 18:54:47

    Αλογοσκουφίτσα, δεν ξέρω για ποιό διαγωνισμό μιλάς, ότι και να είναι όμως, συγχαρητήρια για την πρώτη θέση. Πάντα τέτοια. Να ακούμε και κάτι όμορφο, όχι μόνο γκρίνια και μιζέρια. Μπράβο σου.

  33. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 01/03/2009 19:00:14

    40. Ariel, grazie mille per le tue belle parole.
    To ποιημα, που διακριθηκα, θα το δημοσιευσω ανημερα στην εθνικη γιορτη, που ακολουθει.

  34. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/03/2009 19:14:41

    @39: Αλογοσκουφίτσα: μόνο διαβάζω ποίηση, δεν έχω το ταλέντο να γράφω ποίηση, ούτε αναφέρθηκα σε ρεύματα. Αλλά πρέπει να είναι στραβός κανείς ή αγράμματος για να μην διακρίνει ότι το γραπτό σου "κάτι λέει". Στο έχω πει και άλλη φορά ... Χαίρομαι δε πολύ που έχεις τιμηθεί με το πρώτο βραβείο.
    Όμως:
    Όταν μπαίνουμε σε ένα σπίτι γεμάτο πολύτιμες αντίκες ή με βαρειά διακόσμηση, λέμε καμιά φορά ότι είναι "παραφορτωμενο".
    Όταν μια γυναίκα είναι χτενισμένη, βαμμένη, στολισμένη με κοσμήματα από την κορφή μέχρι τα νύχια, ίσως την πούμε "λατέρνα".
    Για το αρσενικό αντίστοιχό της ίσως να λέγαμε "επιδειξίας ελληναράς".
    Όταν ένας ηθοποιός απαγγέλλει με στόμφο, λέμε "πομπώδης" ερμηνεία.
    Όταν ένα κείμενο των 20 παραγράφων μπορεί να συμπτυχθεί σε μόλις 5 το λέμε Σεντόνι.

    Έτσι και σε ένα ποίημα, οι ξεχωριστές λέξεις ίσως να αναδεικνύονται καλύτερα όταν υποστηρίζονται και περιβάλλονται από άλλες πιο απλές και καθημερινές, σαν δάφνινο στεφάνι.

    Το μόνο ρεύμα που ίσως υποστηρίζω και που διατρέχει εξίσου την ποίηση, τη διακόσμηση, την αρχιτεκτονική, και όλες τις τέχνες, αλλά και κάθε τι στη ζωή, είναι η σχετικά - σχετικά λέω - λιτή χρήση των μέσων και των εργαλείων. Όχι στην υπερβολή δηλαδή. Για πολλούς λόγους.

  35. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/03/2009 19:17:18

    Τα ποιήματά σου δεν έχουν στοιχείο υπερβολής. Είναι υποκειμενική η εκτίμησή μου, λίγη περισσότερη οικονομία στα μέσα σου μόνο. Αυτά ήθελα να πω.

  36. ariel avatar
    ariel 01/03/2009 19:38:00

    41 miei belle parole είναι βγαλμένες από την καρδιά μου. Πραγματικά πιστεύω πως οι στίχοι σου ήταν όαση δροσιάς μέσα στην μιζέρια των ημερών. Περιμένω στις 25 να δω το γραπτό σου.

  37. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 02/03/2009 16:09:08

    Ma sicuramente! come ti ho promesso ieri.