#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2010 14:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυξήσεις τιμολογίων στο ρεύμα, εν μέσω πράσινης ενέργειας



Ακριβότερο θα γίνει το ηλεκτρικό ρεύμα έως 105,7% για τα μικρά - μεσαία νοικοκυριά, έως 66,1% για τους αγρότες και 19,3% για τη βιομηχανία, αλλά φθηνότερα έως 29,3% για τα εμπορικά καταστήματα και τις επιχειρήσεις, αν εγκριθούν τελικά τα νέα τιμολόγια που υπέβαλε η ΔΕΗ προς έγκριση στην κυβέρνηση και τη ΡΑΕ (Ρυθμική Αρχή Ενέργειας).

Η εισήγηση της ΔΕΗ που παρουσιάζει σήμερα το «Εθνος» προβλέπει επίσης υψηλότερη τιμολόγηση της ηλεκτρικής ενέργειας κατά την περίοδο Ιουνίου - Σεπτεμβρίου που χαρακτηρίζεται ως «ζώνη υψηλής ζήτησης». Κατά την περίοδο αυτή θα επιτρέπεται στη ΔΕΗ να επιβάλει «έξτρα» αυξήσεις στα τιμολόγια, όπως ζητεί να το κάνει και κατά τις εργάσιμες ημέρες (7 π.μ. - 11 μ.μ.) του έτους που θα ισχύει «η υψηλότερη ενεργειακή χρέωση».

Την ίδια ώρα¨που η "Πράσινη" απάτη συνεχίζεται με τις ανανεώσιμες μορφές ενέργειας και τα εισοδήματα μειώνονται η ΔΕΗ αποφασίζει (προφανώς μαζί με την πολιτική συηγορία της αρμόδιας ηγεσίας) να επιβάλλει έξτρα αυξήσεις.

Μάλλον κάποιοι θέλουν να σπρώξουν το κόσμο ε το ζόρι στο παραμύθι της πράσινης ενέργειας.

Είτε ακριβαίνοντας το ρεύμα, είτε βάζοντας πράσινους φόρους στα αυτοκίνητα, είτε απαξιώνοντας τα "μη φιλικά προς το περιβάλλον" ενεργειακά σπίτια...

Ένα είναι σίγουρο: η προστασία του περιβάλλοντος δε σημαίνει αυτόματα αφαίμαξη των μεσαίων και κατώτερων στρωμάτων. Ιδιαίτερα σε μια τέτοια συγκυρία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρμαγεδδών avatar
    Αρμαγεδδών 01/03/2010 15:40:30

    Αποκουζουλάθηκαν;

    Και με τις περικοπές μισθών, τι περικοπές δηλαδή, σε λίγο θα ζητήσουν να τους πληρώνουμε κιόλας που δουλεύουμε, πως θα πληρώνει όλα αυτά τα "κακά" ο κόσμος;

    Χανόμαστε αδέλφια!!!!!!

  2. Αρμαγεδδών avatar
    Αρμαγεδδών 01/03/2010 15:41:49

    Στου Παπα Παπα...την αυλή!!!!!!!!!!!

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 01/03/2010 15:49:06

    800 κιλοβατώρες θα αυξηθεί κατά 105,7%

    που το πάτε ρε ξεφτίλες πως θα ζήσουν τα χαμηλά εισοδήματα;

    • anonymous avatar
      anonymous @ «Κασσάνδρα» 01/03/2010 17:32:48

      Αυτές είναι τιμές Γερμανίας που δεν έχει λιγνίτη και εισάγει το ρεύμα από Γαλλία που έχει πυρηνικά.

  4. nasos avatar
    nasos 01/03/2010 15:50:31

    Γιατί δεν βάζουν απλώς από ένα ΑΤΜ στα σπίτια των όψιμων Οικολόγων-Επιχειρηματιών-Εκδοτών.
    Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει και θα γλυτώσουμε και εμείς οι ιθαγενείς τις αυξήσεις της ΔΕΗ.

  5. Orestios avatar
    Orestios 01/03/2010 15:58:02

    χαχαχαχα
    Ε, ρε γλέντια!
    Εις υγείαν των κορόιδων που πληρώνουν, θα γυρίζουν οι φτερωτες για να τσεπώνουν τα λεφτά οι ημέτεροι.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/03/2010 17:01:06

    Τα παράπονα στην Μπιρμπίλη και τους εντολείς της. Οκτώβριος ήταν όταν ανακοίνωσε μία μέρα "δεν θα αυξηθεί το ρεύμα το 2010", και την επόμενη στα ψιλά έλεγε "θα αυξηθει από το 2011".

    Πως το ήξερε η ποιήτρια, το 2009, ότι "Θα" αυξηθεί το 2011;

    Το έγκλημα είναι με προμελέτη. €35/MWhr το συμβατικό, €130/MWhr το αιολικό, θα αγοράζονται από τον ΔΕΣΜΗΕ. ΕΜΕΙΣ στον λογαριασμό της ΔΕΗ π΄ληρώνουμε την Μπιρμπίλη. Για να φάει η Enel και η Iberdrola και η Veolia και οι εδώ μεταπράττες τους.

    Με την σχεδιαζόμενη καταστροφή της Ελληνικής φύσης, εγώ θα πλήρωνα να ΜΗΝ έρθουν όλα αυτά τα λαμόγια. Πιο φτηνά θα βγεί...

    ΔΕΙΤΕ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΔΕΗ! Ήδη "τέλος υπέρ ΑΠΕ" και "τέλος διασύνδεσης" είναι πάνω από 10% του λογαριασμού! Κι ακόμα δεν ξεκίνησαν...

  7. DrNo avatar
    DrNo 01/03/2010 17:46:13

    Το τέλος υπέρ ΑΠΕ θα το κρύψουν στο μέσα στο τέλος υπέρ ΕΡΤ, ωστε ο κόσμος να βρίζει την ΕΡΤ. Θα με θυμηθείτε

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ DrNo 01/03/2010 18:05:49

      Όχι απλά θα αυξηθεί κατακόρυφα η κιλοβατώρα.

  8. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 01/03/2010 18:05:33

    Εμ πως αλλιώς θα πληρώσει τα 7 €/MWh παραπάνω στην τιμή του "πράσινου" ρεύματος, στους "κπλλητούς" που πήραν όλες τις δουλειές με το νέο Νoμοσχέδιο....

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/blog-post_361.html

  9. DrNo avatar
    DrNo 01/03/2010 18:42:16

    Ναι δεν είναι 130....είναι 150!
    Και αφορά όλα τα αιολικά πάρκα στη θάλασσα και στα νησιά που θα διασυνδέονται με την ηπειρωτική Ελλάδα με καλώδια που θα πληρωσουν οι μακακες, δηλαδή όλοι εμείς

  10. milkman avatar
    milkman 01/03/2010 18:47:42

    Με την απελευθερωση της ενεργειας στην ΕΕ αυξηθηκαν υπερμετρα τα τιμολογια γιατι επιτραπηκε στις εταιριες να δωσουν καλυτερες τιμες σε αυτους που επιδοτουσαν με μεγαλυτερες τιμες το συστημα και εισηχθησαν ακριβοτερες μορφες ενεργειας
    Αυτο που πρεπει να γινει ειναι να καταβαλουν ισομερως ολοι οι μετεχοντες στην αγορα ενεργειας το κοστος που απαιτειται για τα μειωμενα τιμολογια των μικρων μεσαιων νοικοκυριων των αγροτων και της βιομηχανιας γιατι αφενως στα μικρα μεσαια νοικοκυρια ασκεις κοινωνικη πολιτικη και στους αγροτες-βιομηχανια αναπτυξιακη πολιτικη.
    Εαν θελουμε να καταστρεψουμε την παραγωγικη βαση αυτης της χωρας και τα μικτομεσαια νοικοκυρια τοτε να ειστε σιγουροι οτι και οι ωφελημενοι απο την αλλαγη της τιμολογισης του ρευματος υπηρεσιες-τουρισμος-εμποριο θα χασουν πολυ περισσοτερα ανατρεποντας το μεχρι σημερα ισχυον καθεστως καθως οι πελατες τους θα αιμορραγησουν οικονομικα.
    Οτιδηποτε αυξανει σημερα το κοστος παραγωγης στην Ελλαδα μας ειναι θανασιμη επιλογη για ην βιωσιμοτητα του τοπου μας.

  11. silegav avatar
    silegav 01/03/2010 21:54:57

    Οι εγγυημένες τιμές για παραγωγή από ΑΠΕ:
    http://www.rae.gr/SUB3/3A/I-103698.pdf
    (πλήν Φ/Β που ορίζονται με άλλη απόφαση).

    Το βέβαιο είναι πως η δομή των τιμολογίων της ΔΕΗ δεν μπορεί να μείνει στην εποχή του μονοπωλίου.

    Ποιός ο λόγος η ΔΕΗ να κάνει με τα τιμολόγιά της κοινωνική πολιτική? Ενιαία τιμολόγηση συνδεδεμένη με την Οριακή τιμή και ας πάρει η κυβέρνηση ως βασικός μέτοχος τα μερίσματά της και να τα επιστρέψει στους καταναλωτές με όποια κριτήρια βάλει η ίδια.

    Υπάρχουν τιμολόγια κάτω του κόστους και άλλα με περιθώριο κέρδους πάνω από 50%.

    Φτάσαμε στο σημείο η Verbund, με μοναδικές επενδύσεις στην Ελλάδα τις διαφημιστικές καταχωρήσεις, να γίνεται ο κύριος ανταγωνιστής της ΔΕΗ απλά τυπώνοντας λογαριασμούς και εισπράτοντας την διαφορά συγκεκριμένων κατηγοριών τιμολογίων με την Οριακή τιμή.

    --------------
    Το τέλος ΑΠΕ είναι σήμερα 0,3 €/MWh, δηλαδή περίπου 0,3% επί της τιμής της ενέργειας.

    Σύμφωνα μα αίτημα του ΔΕΣΜΗΕ πρέπει να πάει στα 2,45€/MWh.

    Περισσότερα για το θέμα του τέλους ΑΠΕ εδώ:
    http://www.isotimia.gr/default.asp?pid=24&ct=13&artid=78102

  12. nasos avatar
    nasos 02/03/2010 03:20:33

    H Απάτη της Κλιματικής Αλλαγής
    http://www.youtube.com/watch#playnext=1&playnext_from=TL&videos=7_Pc1stKTc4&v=VWpq92JV2og