11/09/2009 22:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυξάνει η συσπείρωση της Νέας Δημοκρατίας – σταματάει να εισπράττει ο ΛΑΟΣ



Η αισιοδοξία του πρωθυπουργού Κώστα Καραμανλή στην χθεσινή τηλεοπτική του συνέντευξη εξηγείται από τα μυστικά γκάλοπ της Ρηγίλλης.

Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες οι μετρήσεις που κάνει συνεχώς το κυβερνητικό κόμμα δείχνουν να αυξάνεται η συσπείρωση του κόμματος μετά την αρχική παγωμάρα και το σοκ που προκάλεσε η προκήρυξη των πρόωρων εκλογών.

 Παράλληλα, ο ΛΑΟΣ φαίνεται να σταματάει να εισπράττει από την δεξαμενή της ΝΔ.

Σύμφωνα με τις ίδιες μετρήσεις η διαφορά της ΝΔ με το ΠΑΣΟΚ δείχνει να μειώνεται κάτω από 4%.

Σημαντικότατη για τους επιτελείς του κόμματος είναι η αύξηση της διαφοράς του Κώστα Καραμανλή από τον Γιώργο Παπανδρέου στην καταλληλότητα (44-38%).

Ένα άλλο σημαντικό στοιχείο είναι ότι αυξάνει ο …φανατισμός των Νεοδημοκρατών καθώς η εκλογική αναμέτρηση πολώνεται όλο και πιο πολύ καθημερινά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. perastikos avatar
    perastikos 11/09/2009 22:45:35

    Τα ψηφοδέλτια, δλδη ο βαθμός ανανέωσης (renewal of ships) κτλ είναι 1,5 μονάδα πάνω - κάτω

  2. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/09/2009 22:46:51

    Πως γινεται να αυξανεται η συσπειρωση της Νεας Δημοκρατιας και να αυξανεται συγχρονως η διαφορα στο 6.5% υπερ του Πασοκ??Οι δημοσιογραφικες πληροφοριες τι εξηγηση μπορουν να δωσουν??Εκτος και αν προκειται για ευσεβεις ποθους''Ορισμενων"" ..δημοσιογραφων..Εαν καποιος απο τους φιλους μπορει να δωσει μια απαντηση που να αντεχει στην λογικη θα τον ακουσουμε ευχαριστως γιατι ορισμενα πραγματα ειναι ''ανεξηγητα ''απο την επιστημη!!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Jimmy L 11/09/2009 23:14:44

      οτι πληροφορία γράφουμε εμείς είναι διασταυρωμένη. Εσύ μπορείς βεβαίως να πιστεύεις τα γκάλοπ του Μπόμπολα (Ημερησία) και τα exit polls των γνωστών μπλογκερς

      • andreas avatar
        andreas @ Factorx 12/09/2009 00:22:57

        Συγνώμη factor όμως οι πληροφορίες σου δεν είναι πάντα διασταυρωμένες. Θυμάμαι την Τετάρτη 2 Σεπτεμβρίου, 5 ώρες πριν την προκήρυξη των εκλογών παρότι πριν υποστήριζες πως θα γίνουν εκλογές βγάζει μία πληροφορία που έδειχνε την πλάστιγκα να γέρνει υπέρ του ανασχηματισμού. Δεν λέω ότι δεν διαθέτεις πληροφορίες όμως αυτό δεν σημαίνει πως είναι πάντα έγκυρες οι πηγές σου, ιδιαίτερα ανπροέρχονται από ένα μέρος όπως η Ρηγίλης που έχει καλυφθεί τον τελευταίο καιρό με πυκνούς καπνούς.

        • Factorx avatar
          Factorx @ andreas 12/09/2009 00:27:29

          Εκείνη την στιγμή παιζόταν - κι αυτό "ζουσα" στα τηλεφωνα. Θυμάσαι όμως οτι στο ίδιο κομμάτι το antinews ήτα το μόνο που είχε την πληροφορία ότι το προεδρικό διάταγμα είχε ήδη υπογραφεί;

          • andreas avatar
            andreas @ Factorx 12/09/2009 01:04:06

            Ναι σε αυτό έχες δίκιο. Πάντως η Καθημερινή, που δεν μπορείς να την πεις και πασοκική δείχνει 5,5% τη διαφορά με οριακή αυτοδυναμία. Σε κάθε περίπτωση μετά από αυτό το Σαββατοκύριακο το αποτέλεσμα σε γενικές γραμμές θα έχει οριστικοποιηθεί, καθώς το περίφημο debate δε θα παίξει κανέναν ουσιαστικό ρόλο.

          • ΣΚΑΙς avatar
            ΣΚΑΙς @ andreas 12/09/2009 03:28:59

            Αν Ανδρέα συγκρίνεις την δημοσκόπηση αυτή, που προκύπτει από αναγωγές, με κάποιες της ίδιας εταιρείας πριν τις Ευρωεκλογές, αυτή είναι πολύκαλύτερη για την ΝΔ.
            Αυτά γιατί ξεχνάμε όλοι την νρευστότητα του τοπίου. Δεν σε προβληματίζει που το ΠΑΣΟΚ οριακά παίζει αυτοδυναμία ακόμα και σε παραδοσιακά ΠΑΣΟΚΙΚΕΣ εταιρείες METRON, ALCO, MARC, KAΠΑ?

          • andreas avatar
            andreas @ ΣΚΑΙς 12/09/2009 11:09:46

            Καλημέρα ΣΚΑΙ. Κοίτα σαφώς οι δημοσκοπήσεις την περίοδο αυτή είναι αλήθεια πως κάνουν την αυτοδυναμία να φαντάζει δύσκολη, όχι όμως ακατόρθωτη. Βέβαια η γνώμη μου είναι πως τα πράγματα θα κριθούν σήμερα και αύριο στη Θεσσαλονίκη. Θα κριθούν όμως όσον αφορά την αυτοδυναμία όχι την πρωτιά, η οποία φαντάζομαι συμφωνούμε όλοι πως την έχει κλειδώσει το ΠΑΣΟΚ.

    • ΣΚΑΙς avatar
      ΣΚΑΙς @ Jimmy L 11/09/2009 23:19:42

      Για να καταλάβεις τις προβλέψεις του ΦΑΝΑΡΑ:
      1.2004. Η διαφορά 15 ημέρες προ των εκλογών που είχαν κριθεί προ πολλού σε γκάλοπ που παρουσίασε ο Ευαγγελάτος ΄ταν 1.8%. Τελικά η διαφορά ήταν 5%
      2.2007. Η διαφορά στις 28 Αυγούστου ήταν δεν ήταν 1%. Τελικά η διαφορά ήταν 3%. Τότε δεν έκανε αναγωγές.

      Αν συνεχιστεί ο τρόπος που προβλέπει τότε αναμένουμε η διαφορά μεταξύ των δύο κομμάτων να είναι άνω του 10%.
      Φυσικά είναι προφανής η σκοπιμότητα της συγκεκιμένης εταιρείας με το ΠΑΣΟΚ!

    • donaE avatar
      donaE @ Jimmy L 11/09/2009 23:37:28

      Η συσπειρωση και η διαφορα ειναι αλλα μεγεθη μη τα συγχεεις.

      • ΣΚΑΙς avatar
        ΣΚΑΙς @ donaE 11/09/2009 23:52:41

        Δεν μπέρδεψα τίποτα. Απλά ανέφερα γεγονότα και απάντησα στον JimmyL. Εσύ συμφωνείς με αυτά που γράφω?

      • donaE avatar
        donaE @ donaE 12/09/2009 00:37:13

        ΣΚΑΙς
        αναφερομουνα στον Jimmy L.
        Ολα παιζουν.

  3. sinn avatar
    sinn 11/09/2009 23:01:38

    Έχεις δίκιο. Άλλωστε, το προηγούμενο της διαφοράς 7% στα exit polls -ευσεβής πόθος Φαναρά και λοιπών μιντιακών εργολάβων- εξηγήθηκε επιστημονικά και επαρκώς.

  4. aggelos avatar
    aggelos 11/09/2009 23:05:54

    Προσέξε το ρόλο συγκεκριμένα του Ευαγγελάτου από τις Ευρωεκλογές. Κάθε φορά που γίνοταν κάτι και έδειχνε ότι ο Καραμανλής αναβαίνει, παρέα με το Φαναρά έβγαζαν αμέσως δημοσκόπηση με ανεβασμένη διαφορά. Τελικά τα μάζεψαν όλα το βράδυ της Κυριακής και ούτε γάτα ούτε ζημιά! Ο ΣΚΑΙ και ο Μαυρής δεν θα κάνουν exit poll.

  5. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 11/09/2009 23:17:53

    Καλά, τώρα παίρνετε χαμπάρι ότι χρόνια τώρα ζούμε σε μια εικονική πραγματικότητα, που αυτάρεσκα ορισμένοι την λένε "ελληνική κοινωνία/πολιτική κτλ"; Επειδή οι Ευρωπαίοι τον προηγούμενο αιώνα έκαναν ένα ιστορικό λάθος, πιστεύετε πραγματικά ότι ως κοινωνία (όχι ως άνθρωποι) δικαιούμεθα να έχουμε μέλλον; Μήπως ήδη ως "Ελληνες" συγκαταλεγόμεθα στην χορεία των Χαλδαίων, Χετταίων κτλ. Και ο ΓΑΠ ή η Μπακ. απλώς θα υπογράψουν τον πιστοποιητικό του ιστορικού μας θανάτου;

    • donaE avatar
      donaE @ Διοτίμα 11/09/2009 23:30:02

      Και πως θα πεθανει κατι που δεν υπηρξε πραγματικα;

  6. parsifal avatar
    parsifal 11/09/2009 23:28:06

    Σωστή η Διοτίμα !...τελειώνει το παραμύθι με το ελλαδικό κρατίδιο...και οπως κάθε θάνατος θα ειναι επωδυνος και αγωνιώδης.
    Αξίζει να ασχολούμεθα με...γκάλοπ πρακτόρων"δημοσιογράφων", γκρίζα προπαγάνδα ημιμαθών, αγράμματων αλητών που η διαπλοκή μετέτρεψε σε κήνσορες και "ταγούς" ? Οι υπήκοοι της καφρολάνδης θα ψηφίσουν και πάλι οποιον τους τάξει τους περισσότερους διορισμούς, νομιμοποιήσεις αυθαιρέτων κλπ. : ΑΛΛΑ τους το τάξει πιο πειστικά απο τον αλλον !

  7. doleros avatar
    doleros 11/09/2009 23:30:47

    Προφανώς έχετε διαφορετικές δημοσιογραφικές πληροφορίες από αυτές που κυκλοφορούν στα δημοσιογραφικά γραφεία σήμερα και προέρχονται τόσο από τη Ρηγίλλης όσο και από την Ιπποκράτους.

    Σε αυτές η συσπείρωση της Ν.Δ. όντως αυξάνει (αναμενόμενο γεγονός φυσικά) με εξαιρετικά αργούς ρυθμούς όμως.

    Πράγματι η διαρροή προς το ΛΑΟΣ ανακόπτεται, αντιθέτως προς το ΠΑΣΟΚ συνεχίζεται αν και ελαφρώς μειούμενη. Η δε τηλεοπτική συνέντευξη του Πρωθυπουργού δεν έφερε τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

    Μέχρι σήμερα το πρωί η αναγωγή στο εκλογικό αποτέλεσμα και όχι η πρόθεση ψήφου εμφανιζόταν με ένα εύρος της τάξης του 4 - 4,7% υπέρ του ΠΑΣΟΚ.

    Όσον αφορά τον «καταλληλότερο» και συγγνώμη που θα το πω ωμά, μάλλον η διαφορά που αναγράφετε είναι προϊόν της δημοσιογραφικής «κοιλιάς» σας (ή πέσατε θύματα εσκεμμένης παραπλανητικής πληροφόρησης). Σε καμία μέτρηση μέσα στην εβδομάδα και ειδικά στη σημερινή δεν υπάρχει διαφορά 44-38% υπέρ του Κώστα Καραμανλή.

    Αναρωτιέμαι τι και ποιον εξυπηρετεί η δημοσιοποίηση κάλπικων στοιχείων από τις σελίδες σας. Θλίβομαι και μόνο στη σκέψη για το τι έχει να γίνει στο 15θήμερο της απαγόρευσης των δημοσκοπήσεων.

    Φιλικά
    δολeros

    • Factorx avatar
      Factorx @ doleros 11/09/2009 23:36:10

      Δηλαδή συμφωνείς σε όλα αλλά μόνο στην καταλληλότητα διαφωνείς. Και για πες μας όμως τα δημοσιογραφικά γραφεία που έμαθες τις πληροφορίες; Πράσινα είναι; και επειδή χρησιμοποιερίος φρασεολογία του χώρου σου να μου επιτρέψεις μια παρατήρηση: για να αμιφισβητήσεις εμας σε εγγυρότητα πληροφόρησης πρέπει να ιδρώσεις

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ doleros 12/09/2009 02:06:32

      δολeros
      "Θλίβομαι και μόνο στη σκέψη για το τι έχει να γίνει στο 15θήμερο της απαγόρευσης των δημοσκοπήσεων".
      Τίποτα χειρότερο από τις μεθυσμένες προβλέψεις των exit polls στις Ευρωεκλογες.
      Και καλύτερα να απαγορευτούν εντελώς.

  8. Orestios avatar
    Orestios 12/09/2009 00:18:08

    Θα κλείσει και άλλο η διαφορά. Τόσο που το GAP θα πάει στη μασατσούσετς.

    • ΣΚΑΙς avatar
      ΣΚΑΙς @ Orestios 12/09/2009 01:28:55

      Ορέστιε μπορείς να με βοηθήσεις? Έχω αυπνίες!
      Όταν το GAP διώχνει εμμέσως (με πρόταση που δεν θα δεχθεί) και όχι αμέσως τον πιο πετυχημένο πρωθυπουργό (κατά την διαπλοκή), ενισχύει το ηγετικό του προφίλ?

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΣΚΑΙς 12/09/2009 02:00:10

        Πάρα πολύ. Τόσο, που να κατουριέται η σκυλίτσα μου από τη χαρά της.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΣΚΑΙς 12/09/2009 02:05:49

        Για τις αϋπνίες κάτι πρέπει να κάνεις. Αύριο μιλά το GAP και προβλέπεται να εξακοντίσει τα απίστευτα και θα είσαι κουρασμένος. Έχει παράσταση καραγκιόζη στη Θεσσαλονίκη.

      • ΣΚΑΙς avatar
        ΣΚΑΙς @ ΣΚΑΙς 12/09/2009 03:07:34

        Όρέστιε σ' ευχαριστώ. Για απόψε δεν έχω ελπίδες. Για αύριο όμως...!
        Εγώ ευτυχώς δεν διαθέτω σκυλίτσα!

  9. tiramola avatar
    tiramola 12/09/2009 02:05:58

    Ορέστιε κάτι για 7,5 διαβάζω , με αναγωγή πάντα...
    Πρόσεχε τη σκυλίτσα μην πάθει καμιά κατάθλιψη...

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 12/09/2009 02:10:52

      Ναι τιραμόλα. Είναι ηγέτης. Το είπαμε. Ο καλύτερος. Μόνο που ξέχασε να μας πεί ότι το χιόνι είναι και παγωμένο εκτός από λευκό. Πως το έγραψε κάποτε ένας άλλος μεγάλος ηγέτης? Γαργάλα τα, γαργάλα τα!

      • tiramola avatar
        tiramola @ Orestios 12/09/2009 02:16:31

        Ο Zappa τραγούδαγε κάποτε..."τα χιόνια ήταν κίτρινα από τα κάτουρα των σκύλων"

        Μες στο σπίτι την έχεις τη σκύλα?

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 12/09/2009 02:35:12

        Έτσι είναι λογικό βρε τιραμόλα. Δίνει την εξήγηση.
        Στα λεγόμενα του GAP λείπει η εξήγηση. Οι προτάσεις είναι ανολοκλήρωτες και το νόημα ελλιπές. Για να γεμίσει το έλλειμα κάνει πλεονασμούς. Σαν τα παιδάκια ή τους ενήλικες με οριακή νοημοσύνη, που λένε "Γευματίσαμε και φάγαμε φαγητό".
        Αύριο είναι το καλύτερο. Θα πάει στις 10 μονάδες η διαφορά. Με αναγωγή φυσικά!

    • ΣΚΑΙς avatar
      ΣΚΑΙς @ tiramola 12/09/2009 03:21:03

      Τιραμόλα που τα ακούς αυτά? Το τροκτικό έγραψε πριν από λίγο ότι την Κυριακή εμφανίζονται δημοσκοπήσεις που δείχνουν την διαφορά στο 6-6.3% (http://troktiko.blogspot.com/2009/09/153-157.html) και μάλιστα τις συνδέει με την απομάκρυνση Σημίτη. Δείχνουν την αύξηση της ηγετικής ισχύος του GAP(!!!). Φαίνεται ότι, δημοσκοπικά, το ΠΑΣΟΚ θα ξεπεράσει ακόμα και τηνν Ιστορική νίκη του Ανδρέα Παπανδρέου το 1981!!!

  10. Πόσσουμ avatar
    Πόσσουμ 12/09/2009 02:19:27

    Εσείς τον βρήκατε "αισιόδοξο" λόγω των μυστικών γκάλοπ, οι GAP εφημερίδες τον βρήκαν "ηττοπαθή","δύσθυμο" και "απολογητικό"... Εμείς δηλαδή τώρα τι να πιστέψουμε για τον ψυχικό κόσμο του Κωστάκη;;; Πώς δηλαδή θα ψηφίσουμε χωρίς να τον ξέρουμε;; Αχ, μόνο μια Μαργαρίτα θα μας σώσει...

  11. giankoulas avatar
    giankoulas 12/09/2009 02:46:20

    I DIMOSKOPISI einai tis Rass. Einai noris alla ola deixnoun kai deuteres ekloges. Oso gia ti Metron, o,ti kai na pei kaneis einai ligo...

  12. f5pilot avatar
    f5pilot 12/09/2009 08:03:07

    Και μετά ξυπνήσατε ή συνεχίσατε το όνειρο μπας και η διαφορά έπεφτε κάτω από 2%;

  13. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 12/09/2009 11:03:34

    Δεν άνθησαν ματαίως τόσα...γκάλοπ. Προσπαθούν να δημιουργήσουν το "ρεύμα" που δεν υπάρχει.

  14. Χι avatar
    Χι 12/09/2009 11:44:34

    Αυτές οι χαρακτηρισμοί για "ελλαδικό κρατίδιο" και δήθεν "ελληνική κοινωνία", λειτουργούν μόνο για να ικανοποιήσουν ψυχολογικά τους εκφέροντές τους, αντιστρέφοντας το παράδειγμα. Υπάρχει και σχετική κλινική κατηγοριοποίηση.

    Τα ίδια συμβαίνουν σε όλες τις κοινωνίες του πλανήτη. Οι Βρετανοί θέλουν να προωθήσουν στα σχολεία τη "βρετανικότητα" και "δεν θα αφήσουν τη Βρετανία να φτάσει 70 εκατομμύρια", λόγω μετανάστευσης. Η Γαλλία αναρρωτιέται τι θα έκανε ένας "πραγματικός Γάλλος" στην παρούσα οικονομική και πολιτική συγκυρία. Οι ΗΠΑ σφάζονται για το αν ένα δημόσιο σύστημα υγείας σημαίνει πως θα έχουν... σοσιαλισμό και αν με τέτοιες κινήσεις, ο πρόεδρός τους είναι ξενοκίνητος. H CIA βαφτίζει "εθνότητες" τις ράτσες στο factbook της, αφού η κοινωνική συνοχή είναι εύθραστη και κάποιοι κύκλοι θέλουν να κρατήσουν στην επιφάνεια το πρότυπο του λευκού Αμερικανού.

    Να μη συνεχίσω, είναι περιττό. Απλώς, ν' αναφέρω πως όσοι έχουν πρόβλημα με την ελληνική ταυτότητά τους, επειδή τους φταίει το Α κόμμα, η Β υπηρεσία, ο Γ παπάς και άλλοι σατανάδες, μάλλον έχουν πρόβλημα γενικώς. Υπάρχουν σοβαρά ιστορικά βιβλία να διαβάσουν, καθώς και επιστημονικά τεστ για να κάνουν.

    • Χι avatar
      Χι @ Χι 12/09/2009 11:45:53

      Αυτές = αυτοί, ξέφυγε στο σβήσιμο άλλης εισαγωγής.

  15. kwstas avatar
    kwstas 12/09/2009 11:52:51

    τελευταιες δημοσκοπησεις ν ΝΔ περασε μπροστα αλλα κρατουσαν αναποδα την σελιδα με τα γκαλοπ ¨)αρχισαν τα οργανα.....

  16. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/09/2009 12:10:45

    Στις Εκλογές πάντα οι πιο έγκυροι ήσαν οι ανά τον Κοσμο στοιχηματζίδες και οχι τά γκάλοπ.Και αυτο ειναι φυσικό ,γιατί κανενας book δεν θελει να χασει λεφτά.
    Και αυτή την στιγμή δινουν γιά Νικη τού ΠΑΣΟΚ 1,03,δηλαδή την θεωρούν κλειδωμένη.

  17. ambrosiac avatar
    ambrosiac 12/09/2009 12:45:16

    α) Υπαρχει εταιρεια δημοσκοπησεων που να δημοσιευει, στο Διαδικτυο ισως, πληρη στοιχεια; Απο ποια βαση δεδομενων διαλεγει το δειγμα, πως κανει την δειγματοληψια, ποσους ρωτα, κ.ο.κ. ;

    β) Πως ξερουμε οτι δεν "παιζει" ενα παλιο κολπο διαφημιστων: κανω 10 παραλληλες δημοσκοπησεις και διαλεγω και παρουσιαζω μια τους, εκεινην με τα πιο "καλα" αποτελεσματα;


    Η αυτονομη δημοσκοπηση του Facebook (μια βδομαδα τωρα, 15000 ψηφοι, ΝΔ 43%, ΠΑΣΟΚ 34.5%) μαλλον δεν ειναι αντιπροσωπευτικη -- αλλα τι βαση εχω να πιστεψω οτι οι των εταιρειων ειναι;

  18. one avatar
    one 12/09/2009 14:23:17

    Η Ν.Δ. παραδίδει την την κυβέρνηση στο ΠΑΣΟΚ γιατί δεν κατάφερε και δεν μπορεί να καταφέρει και στο μέλλον να κυβερνήσει λόγω ανεπάρκειας.
    Αν βγεί κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ με 151 βουλευτές στις 4 Οκτωβρίου τότε δεν θα χρειαστεί να πάμε ξανά σε εκλογές και να ξαναβγεί πάλι το ΠΑΣΟΚ με 160 βουλευτές λόγω εκλογικού νόμου.

  19. Factorx avatar
    Factorx 13/09/2009 00:35:27

    Στην αυριανή δημοσκόπηση της RASS στην καταλληλότητα ο Κ. Καραμανλής έχει 44,7% και ο Γ. Παπανδρέου 37,1%. Τι γράφουμε εμείς;

  20. μπομπολας avatar
    μπομπολας 05/10/2009 20:27:33

    ΣΚΑΙς says:
    11/09/2009 at 11:19 pmΓια να καταλάβεις τις προβλέψεις του ΦΑΝΑΡΑ:
    1.2004. Η διαφορά 15 ημέρες προ των εκλογών που είχαν κριθεί προ πολλού σε γκάλοπ που παρουσίασε ο Ευαγγελάτος ΄ταν 1.8%. Τελικά η διαφορά ήταν 5%
    2.2007. Η διαφορά στις 28 Αυγούστου ήταν δεν ήταν 1%. Τελικά η διαφορά ήταν 3%. Τότε δεν έκανε αναγωγές.

    Αν συνεχιστεί ο τρόπος που προβλέπει τότε αναμένουμε η διαφορά μεταξύ των δύο κομμάτων να είναι άνω του 10%.
    Φυσικά είναι προφανής η σκοπιμότητα της συγκεκιμένης εταιρείας με το ΠΑΣΟΚ!

    10 + το 2013 μπορει να ναι και παραπανω για το καλο της πατριδας!