#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/02/2013 13:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ατέλειωτες ουρές για ένα...λαχανικό



Τις έχουμε ξαναδεί τις εικόνες τα τελευταία δύο χρόνια. Η Ελλάδα αναστενάζει στα συσσίτια. Δωρεάν τρόφιμα να είναι και γίνεται χαμός, εικόνες Κατοχής που δυστυχώς ζουν και βλέπουν και οι νέες γενιές. Το ίδιο συνέβη και σήμερα το πρωί έξω από το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης. Οι παραγωγοί έκαναν διαμαρτυρία μοιράζοντας δωρεάν πάνω από 50 τόνους φρούτα και λαχανικά. Ο κόσμος ήταν τόσο πολύς και ο εκνευρισμός τόσο μεγάλος που υπήρξαν μέχρι και τραυματισμοί.

Δυστυχώς, ξεχνάμε πολύ συχνά ότι ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού ζει κάτω από τα όρια της φτώχειας και τα δωρεάν τρόφιμα είναι βάλσαμο. Και δεν είναι μόνο η διανομή τροφίμων. Στα συσσίτια γίνεται χαμός από ανθρώπους που κάποτε ζούσαν στο Κολωνάκι.

Η κρίση ανέτρεψε τα πάντα και η καθημερινότητα έχει γίνει εφιάλτης. Αυτό είναι το μεγάλο στοίχημα της κυβέρνησης. Να εξαλειφθούν οι εικόνες ντροπής. Ντροπή όχι για όσους σπεύδουν να πάρουν λίγες πατάτες και φρούτα, αλλά για την ίδια τη χώρα που επέστρεψε 60 χρόνια πίσω.

Όποιος βλέπει αυτές τις εικόνες θα πρέπει να αναλογιστεί ότι τα προβλήματα είναι εκεί έξω. Αρκετά ασχοληθήκαμε με το ποιοι είναι οι τρομοκράτες, αν έτρωγαν φουαγκρά ή αν οι γονείς τους δεν τα πρόσεχαν. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αυτοί που έχουν χάσει ακόμη και το δικαίωμα στην επιλογή είναι όσοι στήθηκαν στις ατέλειωτες ουρές στην οδό Αχαρνών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 06/02/2013 14:30:53

    Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι το κράτος ενδιαφέρεται;! Το σύνολο της ακολουθούμενης πολιτικής δείχνει το ακριβώς αντίθετο!

  2. Ronin avatar
    Ronin 06/02/2013 16:23:47

    60 χρονια πισω?! καποιο λαθος κανετε αγαπητε. 60 χρονια πισω θα γυρναγαμε αν δεν εφαρμοζοταν το μνημονιο....

    • NTUA avatar
      NTUA @ Ronin 06/02/2013 16:53:23

      Όποιος θα μπορούσε να δώσει μια τελειωτική απάντηση σ' αυτό το δίλημμα θα έπιρνε τον νόμπελ των νόμπελ της οικονομίας!

  3. GA avatar
    GA 06/02/2013 16:43:30

    ΚΑΤΑΝΤΙΑ!!! ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΝΑ ΚΑΛΑΘΙ ΦΡΟΥΤΩΝ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ ΑΥΤΑ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7-8 EURO? ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΝ ΤΗΣ ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΖΑΜΠΑ ΚΑΙ ΑΣ ΤΟ ΠΕΤΑΞΕΙ.ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΤΟ ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΚΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ! (ΑΝΑΛΥΣΗ! 3 ΚΙΛΑ ΠΑΤΑΤΕΣ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 1,5 ΕΥΡΟ, 3 ΚΙΛΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 2 ΕΥΡΟ, 1 ΛΑΧΑΝΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 0,50 ΛΕΠΤΑ,ΜΙΣΟ ΚΙΛΟ ΚΑΡΟΤΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 0,50 ΛΕΠΤΑ.2 ΚΙΛΑ ΧΟΡΤΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 2,5 ΕΥΡΟ. 1 ΚΙΛΟ ΜΕΛΙΤΖΑΝΕΣ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 2 ΕΥΡΟ. ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ. ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΔΙΑΣΥΡΕΤΑΙ Η ΧΩΡΑ ΔΙΕΘΝΩΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ(ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥΣ).Ο ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ 1 ΚΙΛΟ ΝΤΟΜΑΤΕΣ ΚΙΝΔΥΝΕΨΕ ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ.ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΣΟΒΑΡΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ ΜΑΣ. ΕΓΩ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ, ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΝΤΗΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ,ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ GA 06/02/2013 17:46:04

      Ἀγαπητέ GA,ἀποκλείεται μέσα σ' αὐτόν τόν κόσμο νά ὑπῆρχαν ἄνθρωποι χωρίς τήν πολυτέλεια νά ἔχουν οὔτε 8-10 εὐρώ νά διαθέσουν γιά λαχανικά;

      • Σοφία avatar
        Σοφία @ Κυθήριος 06/02/2013 20:46:15

        Ο GA εχει δικηο. Στις λαικες αγορες τα λαχανικα τα βρισκεις στη μιση τιμη απο αυτες που γραφει αν πας αργοτερα. Και ναι, καποιοι δεν εχουν να τα διαθεσουν αλλα αυτοι ειναι πολυ λιγοτεροι απο αυτους που περιμενουν στις ουρες και ισως δεν πανε ποτε να σταθουνε στην ουρες. Δεν ειναι αυτη η εικονα αντιπροσωπευτικη της οικονομικης καταστασης των Ελληνων.

        • Φοιτητης avatar
          Φοιτητης @ Σοφία 06/02/2013 21:56:13

          Εσεις που το γνωριζετε οτι δεν ειναι αντιπροσωπευτικο το δειγμα αυτο; Κανετε παρεα με 5.000-6.000 ατομα διαφορετικου φυλου, ηλικιας, καταγωγης, επαγγελματος, περιουσιακης καταστασης, κτλ;

        • Μαθηματικός avatar
          Μαθηματικός @ Σοφία 10/02/2013 02:42:56

          Ότι απάντησα στον GA απαντώ και σε εσάς, Σοφία

    • Karenin avatar
      Karenin @ GA 06/02/2013 20:38:53

      Φίλε μου, θα ήθελα πολύ να πιστέψω αυτά που γράφεις. Φοβάμε όμως πως δεν είναι έτσι.

    • Christos avatar
      Christos @ GA 06/02/2013 20:47:17

      ....είπε ο Παπαδημητρίου πάνω στο φτερωτό του άρμα.

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ GA 10/02/2013 02:41:09

      Φαίνεται ότι ζεις σε γειτονιά χωρίς ... κάδους απορριμάτων. Γιατί εκεί πλέον ψάχνουν αρκετοί ΓΙΑ ΤΡΟΦΙΜΑ. Και για τη χαμένη τους αξιοπρέπεια φοβάμαι. Και μη με αμφισβητήσεις γιατί το είδα ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ . Όπως επίσης είδα ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ανθρώπους στις λαικές να πηγαίνουν, όχι αργότερα για να ψωνίσουν στη μισή τιμή, αλλά όταν πλέον καθαρίζουν τα απορριματοφόρα του δήμου, για να μαζέψουν ότι έχει παραπεταχθεί !!!
      Συνέλθετε !!!

  4. Decodex avatar
    Decodex 06/02/2013 16:51:59

    Και πότε δηλαδή δεν υπήρχαν σπρωξιές και εκνευρισμοί όταν μοίραζαν κάτι τζάμπα;
    Το ανησυχητικό είναι επίσης, ότι οι Έλληνες ακόμη τσακώνονται μεταξύ τους όταν πρέπει να κάνουν ουρές και να λειτουργήσουν οργανωμένα.
    Από την οδήγηση στο δρόμο, τις ουρές στα σουπερ μάρκετ, αεροδρόμια, τις δημόσιες υπηρεσίες ως και τα συσσίτια.
    Το ίδιο ισχύει και για τους μπουφέδες των κοσμικών εκδηλώσεων...

  5. papasmurf avatar
    papasmurf 06/02/2013 20:21:21

    Μου αρέσει που ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που αρνούνται να δουν την πραγματικότητα.Ε ναι λοιπόν υπάρχουν οικογένειες που τους λείπει και το ένα ευρώ.Δεν θα ξεχάσω την ημέρα που μπροστά στα μάτια άνεργη μητέρα ζήτησε από τον χασάπη ένα μπουτάκι κοτόπουλο κομμένο στα δύο....Ας βγούμε λίγο πιο έξω από τις οικονομικές η ιδεολογικές πόρτες των Βερσαλλιών μας, και ας αντικρίσουμε την πραγματικότητα.
    p.s Έλα να μάθεις στην πλατεία Βάθης
    Έλα να μάθεις, τι ζωή περνώ .......

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ papasmurf 06/02/2013 21:57:05

      +1

  6. dimx avatar
    dimx 06/02/2013 21:44:57

    το σηκωμενο χερι ευκολα γινεται γροθια.

  7. akenaton avatar
    akenaton 06/02/2013 22:07:29

    Μοίρασαν τσάμπα μερικά πορτοκάλια και λίγα λάχανα και κοντέψαμε να σκοτωθούμε! Σκεφτείτε τι έχει να γίνει στην περίπτωση που χρεοκοπήσουμε άτακτα και αναγκασθούμε να μπούμε σε δελτίο στα απαραίτητα τρόφιμα (ψωμί, γάλα, αλέυρι). Οι δρόμοι του Μογκαντίσου θα μοιάζουν με λούνα πάρκ μπροστά στους δρόμους της Αθήνας. Κρίμα συνέλληνες, κρίμα .....

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ akenaton 07/02/2013 00:52:16

      πόσο δίκιο εχεις δυστυχώς..

    • dim avatar
      dim @ akenaton 10/02/2013 05:13:04

      Να έρθει να μας πει ο Τσίπρας που ευχόταν να γίνουμε Αργεντινή, την εμπειρία του από τις λεηλασίες στα Σούπερ Μάρκετ και τις δολοφονίες που είδε με τα ίδια του τα μάτια κατά την επίσκεψή του εκεί...

      Αν απειλούσαμε όπως ήθελε να πατήσουμε το κουμπί με τα "πυρηνικά", και μας έλεγαν "πατήστε το αν σας βαστάει", και εμείς οι ταλιμπάν το πατούσαμε, αυτές οι σκηνές θα ήταν καθημερινές, γενικευμένες, βαμμένες με αίμα, και χωρίς καμία ελπίδα ανάκαμψης για τα επόμενα 15 χρόνια τουλάχιστον...

  8. victoria (true) avatar
    victoria (true) 06/02/2013 23:37:30

    Πάντως είναι τραγική εικόνα.

  9. GREG avatar
    GREG 07/02/2013 13:23:20

    Υποθετω, αυτοι που περιμεναν στην ουρα ,για λιγα δωρεαν λαχανικα,στις δημοσκοπησεις,δηλωνουν ευχαριστημενοι απο την οικονομια & την κυβερνηση.
    Η μηπως δεν ερωτωνται?