#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/10/2011 18:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ασφυκτικές πιέσεις και στο βάθος... άλλη κυβέρνηση



Στη μέγκενη της τρόικας βρίσκεται η κυβέρνηση και ειδικά δύο υπουργοί. Ο Β. Βενιζέλος που χθες έλεγε ότι ολοκληρώθηκαν οι διαπραγματεύσεις αλλά σήμερα συναντάται εκ νέου με τους τροικάνους και ο Γ. Κουτρουμάνης που νόμισε ότι τη γλίτωσε. Το κλίμα είναι πολύ βαρύ για την Ελλάδα καθώς ο Π. Τόμσεν (τον οποίο πριν μερικούς μήνες η κυβέρνηση τον παρουσίαζε με διαρροές ως μαλακό και ...φιλέλληνα) εμφανίζεται σαν ταύρος εν υαλοπωλείο και ζητά νέες δεσμεύσεις θέτοντας νέα αιτήματα.

Η αξιολόγηση της οικονομίας και η εκταμίευση της 6ης δόσης είναι και πάλι στον αέρα. Η τρόικα ζητά από την Ελλάδα να προχωρήσει ταχύτατα τις μεταρρυθμίσεις και τα μέτρα που πρέπει να ψηφιστούν μέχρι τις 18 Οκτωβρίου και τη Σύνοδο Κορυφής. Κι αυτή η δέσμευση έχει να κάνει και με την απόφαση για κούρεμα 50% με ταυτόχρονη στήριξη τραπεζών και ταμείων. Το... καλό αυτό σενάριο περιλαμβάνει και μια πρόβλεψη για διετή ή τριετή περίοδο χάριτος στις τράπεζες να βρουν μόνες τους κεφάλαια και να μην κρατικοποιηθούν μέσω έκδοσης κοινών μετοχών.

Το κακό σενάριο είναι να αφεθεί η Ελλάδα στην τύχη της και μέχρι τα Χριστούγεννα να οδηγηθούμε σε ανεξέλεγκτη χρεοκοπία. Αυτή είναι και η απειλή προς τον Βενιζέλο να πάρει κι άλλα πιο σκληρά μέτρα.

Όσο για τις πιέσεις προς τον υπουργό Εργασίας, έχουν να κάνουν με τη Συλλογική Σύμβαση Εργασίας και την ουσιαστική κατάργησή της. Με τον τρόπο αυτό επιτυγχάνεται και η διάλυση των συνδικάτων που δεν έχουν πλέον κανένα ρόλο στις διαπραγματεύσεις, αφού δεν θα υπάρχουν τέτοιες.

Και μέσα σε όλα αυτά, άρχισαν και πάλι να κυοφορούνται σενάρια για... αλλαγή κυβέρνησης. Πώς θα γίνει αυτό;

Το πρώτο σενάριο είναι να πάμε σε εκλογές μετά τις 18 Οκτωβρίου όταν ενδεχομένως θα πέσουν οι μάσκες στη Σύνοδο Κορυφής.

Το δεύτερο σενάριο έχει να κάνει με άτακτη υποχώρηση του Γ. Παπανδρέου, ηρωϊκή έξοδο και προσπάθεια συγκρότησης κυβέρνησης εθνικής σωτηρίας.

Όλα θα κριθούν τα επόμενα 24ωρα, τα οποία είναι τα πιο κρίσιμα για την πορεία της χώρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 07/10/2011 19:08:35

    Μας πανε στον Καιαδα και εμεις καθομαστε. Και ο προεδρος εχει ζηττησει εκλογες και εχει υποσχεθει εξεταστικη επιτροπη! Και ομως αυτα δεν ειναι αρκετα! Μονο μια λυση υπαρχει εδω που φτασαμε : Να ξεκαθαριστει σε καθε ΠΑΣΟΚΟ βουλευτη οτι θα ειναι υπευθηνος και θα δικαστουν μαζικα για εσχατη προδοσια εαν δε ριξουν τη κυβερνηση αμμεσα!
    Εαν δεν πεσει αμμεσα η κυβερνηση θα εχουν ολες τις συνεπεις που προβλεπει το Συνταγμα για οσους συμετεχουν σε εσχατη προδοσια! Ειναι 154 οι προδοτες της πατριδας!

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ man8os 08/10/2011 10:50:34

      Συν 15 του Καρατζαφέρη και οι πρόθυμοι της Ντόρας!!!

    • NIK THE GREEK avatar
      NIK THE GREEK @ man8os 08/10/2011 10:58:59

      155 μην ξεχνας την Ελσα

  2. tzager avatar
    tzager 07/10/2011 19:12:56

    Η κρισιμότητα των στιγμών είναι πρόδηλη. Το μεταπολιτευτικό σύστημα σείεται συθέμελα και το πιθανότερο είναι είται να μην αντέξει και να καταρεύσει υπό το βάρος των θανάσιμων αμαρτημάτων του, είτε να ανασκουμπωθεί, να ανασυνταχθεί και να παλέψει σύσωμο για τη σωτηρία της χώρας!!!

    Αλλος δρόμος δεν υπάρχει!!!
    Και αν μερικοί αφελείς πιστεύουν ότι ένας μόνο άνθρωπος ή μία μόνο παράταξη μπορούν να αντέξουν μέσα σε αυτή τη λαίλαπα και να κυβερνήσουν αδιατάραχτα και αππόσκοπτα να εφαρμόσουν ένα πρόγραμμα 'ηπιας προσαρμογής, τότε μάλλον ζουν σε άλλη χώρα, σε άλλη ήπειρο και σε άλλο κόσμο!!!!!

    • blue nile avatar
      blue nile @ tzager 08/10/2011 01:52:24

      Εξακολουθείς να λες ότι επειδή απέτυχε το ΠΑΣΟΚ πρέπει να αποτύχει η ΝΔ. Δηλαδή ο Σαμαράς και ο ΓΑΠ είναι το ίδιο για σένα...

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 07/10/2011 19:22:22

    «Η ευφυΐα όλων των Σοφών του κόσμου ποτέ δεν θα βοηθήσει εκείνον που δεν έχει δικό του μυαλό. Τον τυφλό καθόλου δεν ωφελεί η όραση των άλλων.»
    ~Λαϊκή παροιμία

  4. GEORGE_SPOROS avatar
    GEORGE_SPOROS 07/10/2011 19:34:38

    Η χώρα με τα ποιοτικά χαρακτηριστικά που έχει σήμερα (κοινωνικά, οικονομικά, πολιτικά) έχει μια και μόνη ορθή διέξοδο, τις εκλογές!

    Χωρίς τη στήριξη του λαού δεν πας πουθενά.(άλλωστε αυτός είναι και ένας από τους λόγους αποτυχίας της εφαρμογής των μέτρων)
    Ο κυβερνήτης που εμπιστεύεται το λαό του δε φοβάται την εντολή του.
    Απεναντίας την έχει ανάγκη!
    Ειδικά, στους δύσκολους καιρούς που περνάμε.

  5. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 07/10/2011 19:36:09

    Η κεντρική ιδέα της νεοφιλελεύθερης εκδοχής της οικονομικής θεωρίας μας λέει ότι:
    Η ανεργία, η ελαστικοποίηση των εργασιακών σχέσεων, ο περιορισμός των εργασιακών δικαιωμάτων, η αποδυνάμωση του ασφαλιστικού συστήματος, εν ολίγοις η διάλυση του κόσμου της εργασίας, η συρρίκνωση των δημόσιων δαπανών και η ύφεση που προκύπτει, θεωρούνται προϋπόθεση για την αύξηση των κερδών, ώστε να υποκινηθεί η επενδυτική δραστηριότητα, από την οποία, υποτίθεται, θα προέλθει η ανάπτυξη. Ως εκ τούτου, συνιστούν αντικείμενο συνειδητής επιλογής και αντίστοιχης οικονομικής πολιτικής.
    Η διάλυση του κοινωνικού κράτους, του δημόσιου συστήματος υγείας, της δημόσιας παιδείας, των μέσων μαζικής μεταφοράς, κ.ά. συνιστούν συνειδητή πολιτική, ώστε το κεφάλαιο να επεκταθεί σε όλο το φάσμα της οικονομικής και κοινωνικής ζωής για να διευρυνθεί η βάση συσσώρευσής του.

    Αυτός είναι ο τρόπος που βλέπει ο νεοφιλελευθερισμός τον εκσυγχρονισμό του μηχανισμού συσσώρευσης.

    Δεν είναι δικό μου, κάπου το βρήκα και νομίζω ότι αυτό που βιώνουμε σήμερα απέχει ελάχιστα από αυτά που αναφέρονται παραπάνω.

    Όποιος πιστεύει ότι τελικά δεν θα βραχεί, γελιέται

    • Νικόλαος avatar
      Νικόλαος @ Αρματιστής 07/10/2011 21:22:16

      Συμφωνώ απολύτως. Αυτή είναι η ωμή αλήθεια και βέβαια δεν υπάρχει πουθενά στην κυβέρνηση ουδεμία ανικανότητα, αντιθέτως είναι ικανότατοι στο να εφαρμόσουν αυτό ακριβώς το πρόγραμμα που τους έχει υπαγορευτεί! Και κάποιοι ίσως πουν, ότι αφού εκεί πάει το πράγμα έτσι και αλλιώς παγκοσμίως , τελικά ίσως και να κάνουν το "εθνικά" πιο συμφέρον , υπάρχει όμως και κάτι που λέγεται "ηθική" ή "εθνική αξιοορέπεια" ή "σεβασμός στο λαό σου". Έννοιες σχεδόν άγνωστες στη σύγχρονη πραγματικότητα βέβαια.......

  6. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 07/10/2011 19:43:49

    Διαβάζω στο άρθρο:
    "....... Το κακό σενάριο είναι να αφεθεί η Ελλάδα στην τύχη της και μέχρι τα Χριστούγεννα να οδηγηθούμε σε ανεξέλεγκτη χρεοκοπία. Αυτή είναι και η απειλή προς τον Βενιζέλο να πάρει κι άλλα πιο σκληρά μέτρα"

    Μα νομίζω ότι την ανεξέλεγκτη χρεοκοπία της χώρας μας, περισσότερο την φοβούνται αυτοί. Και ακόμη περισσότερο,νομίζω ότι φοβούνται την αποχώρησή μας από το ευρώ...
    Κάνω λάθος;

    • popolaros avatar
      popolaros @ Αρματιστής 07/10/2011 20:16:26

      +1000

      • ο ξένος avatar
        ο ξένος @ popolaros 07/10/2011 21:07:29

        Ναι, αλλά ο Θανάσης τα έχωνε στον Τσίπρα πριν από λίγες μέρες, μέσα από τη στήλη του στην Αυγή, γιατί ο πρόεδρος μιλούσε για προδοσία χωρίς τάχα να το στοιχειοθετεί. Γιατί Θανάση;

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ popolaros 08/10/2011 00:09:48

        στην Αυγη εχουν τρελο κολλημα με τις τραπεζες ...
        καποιος μηπως να τους εξηγησει ο'τι οι τελευταιοι που θα ηθελαν μια χρεωκοπια της Ελλάδας θα ηταν οι τραπεζες (εντος και εκτος) - ετσι πως ηρθαν τα πραγματα ότι ειναι καλο για την Ελλαδα ειναι αυτοματως καλο και για τις τραπεζες... ε λοιπον αυτο, εκει στην Αυγη δεν μπορουν να το χωνεψουν με τίποτα φιλε μου

  7. GSV avatar
    GSV 07/10/2011 19:55:27

    Συγκυβερνηση δεν μπορει να υπαρξει διοτι θα θεωρηθει αυτοματως ως αποδοχη του μνημονιου και των ευθυνων του ΠΑΣΟΚ εκ μερους του Σαμαρα. Ο Σαμαρας ειναι η μονη υγιης φωνη αντιπολιτευσης οσο και αν πολλοι επιμενουν στη χειραγωγηση τους απο τα ελεγχομενα ΜΜΕ.

    Οι μυθοι καταριπτονται ο ενας μετα τον αλλον με το περασμα του χρονου. Μιλουσαν για καταστροφικες συνεπειες για την Ελλαδα λογω της προεκλογικης περιοδου. Ετσι και αλλιως η χωρα ειναι ακυβερνητη εδω και καιρο και απλα η κατ'ονομα κυβερνωντες αρεσκονται απλως στο να υπακουν στις αιτιασεις της τροικας και του λοιπου συνδικατου διεθνους τοκογλυφιας.

    Μιλουσαν για το οικονομικο κοστος της διεξαγωγης εκλογων την ιδια ωρα που διαφημιζουν την επιλογη δημοψηφισματων. Αποκρυπτουν το γεγονος οτι το κοστος για τις εκλογες ειναι παραπλησιο με αυτο του ασκοπου και ανευ ουσιας δημοψηφισματος.

    Μιας και η χωρα υπο το ΠΑΣΟΚ εχει αποτυχει σε ολους τους δημοσιονομικους της στοχους, ο μονος ρεαλιστικος και πιο ουσιαστικος στοχος γιαυτους ειναι η βιωσιμοτητα του κομματος. Εκλογες θα σημαιναν αυτοματως καταστροφη. Μια καταστροφη που υπο τις παρουσες συνθηκες μοιαζει δυσκολο να ξεπεραστει.

    Η ΝΔ εφυγε με βαρεια ηττα απο τις προηγουμενες εκλογες διοτι ακριβως εγινε μαντης κακων. Ο κοσμος ομως παραπλανηθηκε και επελεξε την ψευδαισθηση του ΠΑΣΟΚ. Εχει ο καιρος γυρισματα και δυστηχως επιβεβαιωθηκε. Νομιζω οτι υπαρχει πολυς κοσμος που μνημονευει πλεον τα προεκλογικα μετρα Καραμανλη για τη θωρακιση της Ελληνικης οικονομιας. Δυστυχως ομως ειναι δυσκολο για πολλους να το παραδεχτουν, διοτι η πλυση εγκεφαλου που υφιστανται απο τα διαπλεκομενα ΜΜΕ ειναι ανυποφορη.

    Ο Σαμαρας πρεπει να παει σε εκλογες εχοντας κανει ξεσκαρταρισμα του κομματος του. Να κρατησει μονο τους ικανους και να διωξει στελεχη που οχι μονο πληγωσαν το κομμα αλλα πολυ περισσοτερο τη λαικη αισθηση. Πρεπει να βγει μπροστα και να φτασει το μαχαιρι στο κοκκαλο.

    Η τελικη ευθυνη ανηκει στο λαο ομως. Η επιλογη του στις επομενες εκλογες θα στιγματισει την Ελλαδα του μελλοντος. Ειναι τουλαχιστον παραξενο να θεωρει η πλειοψηφια του λαου ως ανικανους τους κυριους της παρουσας κυβερνησης και απο την αλλη να ζητουν κυβερνηση συνεργασιας. Δηλαδη ο σκοπος ειναι απλως να βαλουμε εναν συνεργατη διπλα στον ανικανο η να τον διωξουμε?

    Το ΠΑΣΟΚ γνωριζει πολυ καλα οτι παιχνιδι της επιβιωσης. Γνωριζουν οτι ο μονος τροπος για να επιβιωσει το κομμα υπο τις παρουσες συνθηκες ειναι να συρουν τον αγανακτησμενο λαο στα κομματα αντιδρασης και στην αποχη. Μακρια απο το αντιπαλο δεος τους, τη ΝΔ. Με αυτο το τροπο θα επιβιωσουν διοτι θα εχουν εξασφαλισει την αδυναμια της ΝΔ να κυβερνησει. Ο κοσμος ομως συνεχιζει να αποδεχεται τις λασπολογιες τους. Σαφως λαθη απο τη ΝΔ εγιναν πολλα και σημαντικα. Πλεον ομως εδω μιλαμε για μια νεου γκεμπελικου τυπου προπαγανδα οπου η ΝΔ φερεται ως ο αποκλειστικος υπευθυνος της τραγωδιας που βιωνει η χωρα. Ειναι η γραμμη αυτη. Οσους βουλευτες του ΠΑΣΟΚ και αν ακουσεις, σπανια αναφερουν τα λαθη τους στο παρελθον. Παντα μιλανε για τις ευθυνες της ΝΔ και πως αυτες μας εφεραν στη σημερινη κατασταση. Με αυτο το τροπο θα επιβιωσουν, παραγραφοντας το παρελθον τους και ριχνοντας το βαρος των ευθυνων στο αντιπαλο δεος. Κατι που πραγματοποιειται ευκολα οταν εχεις τα μεσα μαζικης αποχαυνωσης στο πλευρο σου.

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ GSV 07/10/2011 21:44:05

      Συμφωνώ.
      Είναι χαρακτηριστικό ότι κύρηκες της συγκυβέρνησης έπιασαν δουλειά και στα περιφερειακά ΜΜΕ. Που σε πολλά θέματα φαίνεται να παίρνουν "γραμμή" από κάποιο κεντρικό επιτελείο. Και βλέπεις "Megalakia" να αναμασούν αναλύσεις για την ανάγκη συγκυβέρνησης και να κάνουν "ρεπορτάζ" (συνήθως στα ΚΑΠΗ) για το ότι ο κόσμος δεν θέλει εκλογές.
      Όταν το ΠΑΣΟΚ κινδυνεύει πολύ κακό πράγμα οι εκλογές. Κάτι σαν το θυμίαμα, για τον έξω από δώ.

  8. GSV avatar
    GSV 07/10/2011 19:58:42

    Αυτο ακριβως θα επρεπε να ειναι το οπλο μας κατα τη διαπραγματευση. Ακουστε κυριοι εξυπνοι, εμεις ως λαος αποφασισαμε να πεινασουμε θα σας παρει και εσας ο διαολος ομως.

    Ας εκμεταλευθουμε και εμεις τις συνεχεις υποβαθμισεις των ξενων τραπεζικων οργανισμων! Ας κανουμε την αδυναμια μας οπλο για την επιβιωση μας.

  9. tpe avatar
    tpe 07/10/2011 20:04:03

    Ερώτηση: Το σύνταγμα δε λέει πως έχουμε ένα μήνα προεκλογική περίοδο μέχρι τις εκλογές; Ή απλά αυτό είναι το όριο;

    • xzetta avatar
      xzetta @ tpe 07/10/2011 21:07:03

      η τρόικα ζήτησε κούρεμα της προεκλογικής περιόδου κατά 50%

  10. popolaros avatar
    popolaros 07/10/2011 20:19:52

    Εάν δεν φύγει ο νενέκος μειοδότης δεν υπάρχει φως στο τούνελ.
    Την επόμενη μέρα της φυγής του, η ψυχολογία θα αλλάξει τουλάχιστον 50%.
    Το ψάρι βρωμάει Πάντα από το κεφάλι!!

  11. Νίκος Δραγασιώτης avatar
    Νίκος Δραγασιώτης 07/10/2011 20:21:13

    Παρατηρώντας την έκφραση του ΓΑΠ στη φωτογραφία... δεν σας φαίνεται σα να σφίγγεται... για αφόδευση;

  12. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 07/10/2011 20:41:20

    Οι επόμενες μέρες θα δείξουν πολλά.Πράγματι,οι στιγμές είναι ΚΡΙΣΙΜΟΤΑΤΕΣ.Είμαστε στη κόψη του ξυραφιού.Η κεντρική ανάρτηση απεικονίζει ΟΡΘΑ τη πραγματικότητα.

  13. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 07/10/2011 20:50:35

    ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΠΟΛΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΟΣ

    Κ Ρ Ε Μ Α Λ Α.

  14. ataktos avatar
    ataktos 07/10/2011 21:03:21

    Ο οικουμενικός Πατριάρχης στο φυλάκιο του αγώνα μας...http://enpoarneas.blogspot.com/2011/10/blog-post_3566.html?spref=fb

  15. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 07/10/2011 21:58:29

    Οι Γερμανοί... ξανάρχονται.

  16. anonymous avatar
    anonymous 07/10/2011 22:14:21

    Άστε τους να κουρεύουν και να κουρεύονται. :D Ακόμη και το δικό μας χρέος να διαγράψουν είναι τόοοοοοοοσα πολλά τα ανοίγματα που θα συνεχιστούν τα κουρέματα. Το θέμα είναι πόσο θα αντέχουν να αναχρηματοδοτούν τράπεζες. Κάποια στιγμή φοβάμαι ότι δε θα αντέχουν άλλο και θα γίνει της παλαβής.

  17. aggelosview avatar
    aggelosview 07/10/2011 22:24:42

    Αυτοί δεν αλλάζουν με τίποτα! Το μόνο που τους νοιάζει είναι η θεσούλα με οποιοδήποτε αντίτιμο! Και να χρεοκοπήσουμε θα πουν ότι μπορούν να διαχειριστούν καλύτερα τη χρεοκοπία! Το ΠΑΣΟΚ έχει τέτοιες ρίζες που το φάντασμά του θα πλανάται για πολλά χρόνια. Σε υπηρεσιακό συμβούλιο στη Δυτική Ελλάδα, κρίνονταν η θέση υποδιευθυντή σχολείου. Ο Πασόκος διέθετε μόνο τα κομματικά γαλόνια. Ο αντίπαλος στα μετρήσιμα του έριχνε 5 μόρια. Ακόμη και σήμερα κάνουν αγώνα να παρακάμψουν το νόμο. Τέτοιοι είναι. Από τα χαμηλά μέχρι τα ψηλά.

  18. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 07/10/2011 22:45:03

    aggelosview

    Μάλλον έχεις δίκιο.
    Τον Ψωμιάδη τον έστειλαν γιατί... δικάστηκε για πταίσμα.
    Το Μαντούβαλο τον έπαψαν από Δημοτικό Σύμβουλο στον Πειραιά γιατί κατηγορείται για κακούργημα.
    Τον Μίχα, τον υποψήφιο Δήμαρχο Πειραιά και νυν Πρόεδρο του ΕΦΕΤ (χωρίς πτυχίο μάλιστα) που κατηγορείται για ΚΑΚΟΎΡΓΗΜΑ για το σκάνδαλο των υποβρυχίων, τον διατηρούν στη θέση του.
    Υπάρχει κάποιος βουλευτής της Ν.Δ να κάνει ερώτηση?
    Άλλα μέτρα και άλλα σταθμά?

  19. antanistimi avatar
    antanistimi 07/10/2011 22:50:59

    αγοραζουν χρονο για να φουσκωσουν και οι αλλοι, πορτογαλια,ιταλια κλπ..
    το θεμα ειναι γιατι τοσο επιμονα μας δειχνει συνεχως η μερκελα......σημερα εβγαλε στη σεντρα το σημιτη..οτι κακως μας εβαλε στο ευρω....δεν μας ειπε ομως ποσα εχει βγαλει το τζερμανυ οικονομι αυτα τα χρονια του ευρω

  20. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 07/10/2011 23:32:34

    Όταν είπαμε ως εδώ στους Τούρκους το '21 ξέραμε ποιο δρόμο παίρναμε.
    Όταν είπαμε ΟΧΙ στον άξονα το '40 πάλι ξέραμε πού πάμε?
    Σήμερα γιατί είμαστε δέσμιοι του καταναλωτισμού μας?
    Πού είναι το Εθνικό μας γινάτι?
    Πού είναι το Εθνικό μας φιλότιμο?
    Προτιμάμε την ξεφτίλα και το ξεπούλημα της περιουσίας μας, το μέλλον των παιδιών μας για να μπορούμε να αλλάζουμε κινητό ή i-pod?
    Δε μπορούμε να πούμε το εξής απλό:

    Κύριοι θα σας ξεπληρώσουμε όταν μπορέσουμε.
    Αν μπορείτε να περιμένετε έχει καλώς... αλλιώς ξύδι.
    Μέχρι τότε θα καλλιεργήσουμε τα χωράφια μας που τα αφήσαμε χέρσα.
    Θα παράγουμε ότι χρειαζόμαστε για να καταναλώνουμε και δε θα εισάγουμε αφού δε θα έχουμε συνάλλαγμα (υφάσματα, σιδερικά, είδη οικιακής χρήσης, οικιακές συσκευές κ.λ.π) τεχνογνωσία έχουμε.
    Τις δεκαετίες πριν το '80 όλες οι λευκές συσκευές ήταν Ελληνικής κατασκευής και είχαμε την 1η κλωστοϋφαντουργία στην Ευρώπη.
    Θα καταπολεμήσουμε τη φοροδιαφυγή κηρύσοντάς την έγκλημα καθοσιώσεως.
    Θα κάνουμε ταμείο και θα δούμε πόσα περισσεύουν για τους μισθούς των Δημοσίων υπαλλήλων.
    700 ευρώ? 1000 ευρώ? αυτά να πάρουν.
    Θα αξιοποιήσουμε πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων για δημόσια έργα για να βρεί δουλειά το εργατικό δυναμικό του χώρου της οικοδομής.
    Αυτό θα δώσει δουλειά σε χιλιάδες άλλα δορυφορικά επαγγέλματα.
    Από εκεί και πέρα θα οργανώσουμε ένα πρόγραμμα ξένων επενδύσεων με τους δικούς μας όρους.
    Θέλετε τον ήλιο μας? κάντε μας πρώτα πίπες.
    Θέλετε τα πετρέλαια?... hardcore!!!
    Είμαι λίγο εκτός κλίματος?
    Νομίζω ότι αυτή είναι η μόνη λύση.
    Αλλιώς δεν απέχουμε πολύ να τους δώσουμε και τις κόρες μας για τα κέφια τους για να μη χάσουμε τη βολή μας.
    Αυτή είναι η μόνη Εθνική, Ελληνική ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ λύση.

  21. knight rider avatar
    knight rider 08/10/2011 01:12:49

    Που είναι ένας λοχίας να τους ντουφεκίσει όλους να ξεβρωμίσει η Ελλάδα.

  22. anonymous avatar
    anonymous 08/10/2011 01:25:37

    Κανένας δε θα βάψει τα χέρια του με αίμα. Αυτό με την εξαίρεση της δίκης των 6 δεν έχει συμβεί ποτέ στον Ελλαδικό χώρο.

  23. ο ξένος avatar
    ο ξένος 08/10/2011 10:58:46

    Ενδιαφέρουσα η προσέγγισή σου, ωστόσο ο "γιωργάκης" φέρει τον τίτλο του Έλληνα Πρωθυπουργού. Ο στρατιώτης που εγκαταλείπει τη μάχη, καταδικάζεται για λιποταξία ή εκτελείται επί τόπου, ανεξαρτήτως του αν είναι ειρηνιστής, χίπης, αντιρρησίας συνείδησης, αν πιστεύει ή όχι στον πόλεμο που παίρνει μέρος.
    Εξάλλου, δεν νομίζω πως ο αρθρογράφος της Αυγής είχε τη δική σου προσέγγιση, τουλάχιστον όπως το κατάλαβα, αλλά ότι "βαριά κουβέντα είπε ο πρόεδρος".
    Σε κάθε περίπτωση, μπορεί να υποστηρίξει κανείς ότι ο γιατρός που εκβιάζει για φακελάκι "καταπατά τον όρκο του Ιπποκράτη", έστω κι αν στην ορκωμοσία είχε σταυρωμένα τα δυο δάχτυλα πίσω από την πλάτη.

  24. rally monkey avatar
    rally monkey 08/10/2011 13:17:59

    συμφωνοι - αλλα το πως χρηματοδοτουνται τα bailout των τραπεζων και το αν ειναι αναγκαια ειναι δυο διαφορετικα ζητηματα.
    Παντως το ζητημα εχει ξεφυγει απο τις τραπεζες (στην Ελλαδα δεν ηταν οι τραπεζες ουτως η αλλως) - και ειναι το χρεος των κρατων - Αυτα που θελει να συζητησει η μερκελ για επανακεφαλαιοποιηση ειναι κωμικοτραγικα - ελπιζει σε 'ελεγχομενη εκρηξη' της Ελλαδας (μεσα σε αποθηκη πυρομαχικων).