17/02/2009 13:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ασφυκτιά η αγορά

Η πορεία των ακάλυπτων επιταγών κατά τον πρώτο μήνα του 2009 καταδεικνύει ότι η ασφυξία στην αγορά, η οποία άρχισε να εντείνεται από τον Οκτώβριο και μετά, επιδεινώθηκε. Συγκεκριμένα, η αξία των ακάλυπτων επιταγών που ανακοινώθηκε χθες από την υπηρεσία στατιστικών του «Τειρεσία» ανήλθε στο ποσό των 226,5 εκατ. ευρώ, παρουσιάζοντας μάλιστα αύξηση σε σχέση με τον αντίστοιχο μήνα του 2008 κατά 144%, ενώ η αξία των απλήρωτων συναλλαγματικών διαμορφώθηκε στα 25,4 εκατ. ευρώ σημειώνοντας αύξηση της τάξης του 20,3% σε σχέση με πέρυσι.

περισσότερα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 17/02/2009 13:49:59

    Tiramola ,γαπ κλπ ακόμα θα λέμε για Κρίση η επιτέλους για ΥΦΕΣΗ !!!αι αι αι ...

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2009 14:06:19

    Μπορουμε να εχου καπια παραπανω στοιχεια οπως τα παρακατω για να εχουμε μια πληρεστερη εικονα??

    1. αριθμος επιταγων, συγκριτικα

    2. μεσος ορος ποσων σε αυτες

    3. μεσος ορος μεταχρονολογησης (των σφραγισμενων)

    ΠΠ



    ΠΠ

  3. Κρης avatar
    Κρης 17/02/2009 15:03:14

    εδω , αναλυτικα

    http://www.tiresias.gr/statistics/index.html

    @

  4. tiramola avatar
    tiramola 17/02/2009 15:19:50

    @Άτακτος
    Επειδή με στέλνεις συνέχεια για διάβασμα , εμένα τον άσχετο , μήπως να μας έγραφες τι θα ήθελες εσύ απο τη ζωή σου?
    Δυό γραμμές παραπάνω θα γράψεις , δεν σου κάνει κόπο....

  5. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 17/02/2009 16:10:47

    Τάρα που τελειώνουνε τα σκυλιά, ποιός έπεται;

  6. GreenPoint avatar
    GreenPoint 17/02/2009 16:23:17

    Factora σε διορθωνω""η αγορα ασφυκτια και οχι ασφυκτιει'''ουσιαστικα ετσι ειναι και ακομα δεν εχουμε δει τιποτα!!

  7. Σαος avatar
    Σαος 17/02/2009 16:30:51

    Ναι, κάποιοι σχίζουν τα ιμάτιά τους για την ορθογραφία, αλλά αδιαφορούν για την πραγματικότητα.

  8. GreenPoint avatar
    GreenPoint 17/02/2009 16:34:47

    @8 MΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΔΙΚΟΣ.δΙΑΒΑΣΕ ΤΟ@6

  9. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 17/02/2009 17:16:18

    και ο "Τερεσιας" στην επίσημη του σελίδα μιλάει για χρηματοπιστωτική κρίση http://www.tiresias.gr/docs/MhxanismosTouXrhmatos_Jan2009.pdf όμως οπως βλέπεις δεν μου έχει όμως ζητήσει να απολογηθώ όπως ο Τάκης και εσύ…

  10. Factorx avatar
    Factorx 17/02/2009 17:35:28

    Τι λε ρε παδιί μου, έκανα ένα ορθογραφικό λάθος και με έπισαν αμέσως. Αγρυπνοι φρουροί της ορθότητας

  11. Factorx avatar
    Factorx 17/02/2009 17:36:23

    @2Anonymous. πρέπει να είσαι μεγάλο νούμερο

  12. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 17/02/2009 17:53:45

    Τιραμολα -η συγκρούσει μας μοιάζει λίγο με την συγκρούσει του Γαλλικού Le Triomphant με βρετανικό HMS Vanguard στης 6.2.2009 στο Ατλαντικό

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/02/2009 17:59:53

    Τυχεροί είναι όσοι ανέκοψαν έγκαιρα ταχύτητα και διέγραψαν τη λέξη μπλοκ επιταγών από το λεξιλόγιο. Για το καλό το δικό τους και των προμηθευτών / πελατών τους.

  14. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 17/02/2009 18:11:49

    @12 Το να παραδεχεσαι τα λαθη σου ειναι γενναιοτητα .Ολοι μας εχουμε κανει και κανουμε λαθη.Οι αλαθητοι ειναι στα νεκροταφεια!!

  15. κανένας avatar
    κανένας 17/02/2009 18:46:35

    Ωχ μανούλα μου. Εγώ την πάτησα το 2006. Περαστικά μας... σε όσους έχουν απλήρωτα χαρτάκια...
    Α'.. μην πάτε στα δικαστήρια Κανένας δεν εμφανίζετε για να καταδικαστεί και δεν υπάρχει περίπτωση να πληρωθεί επιταγή όταν μετά απο τρία χρόνια φτάσετε στα δικαστήρια.

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/02/2009 19:02:36

    @17: Μόνο με συντηρητική κατάσχεση, καταργήθηκε και η προσωποκράτηση για χρέη μεταξύ ιδιωτών έως 30.000 ευρώ.
    Το θέμα είναι τι θα βρει να κατάσχει πια ο πιστωτής, όταν ο οφειλέτης μπορεί να έχει στην πλάτη του συντηρητικές κατασχέσεις οχημάτων, επαγγελματικής στέγης ή κατοικίας από εφορίες, τράπεζες κλπ.
    Όταν ένας επιχειρηματίας φτάνει στο σημείο μηδέν και αφήνει να "σκάνε" οι επιταγές του, σημαίνει ότι έχει πρώτα εκποιήσει ή ενεχυριάσει ή υποθηκεύσει ότι κινητό ή ακίνητο περιουσιακό στοιχείο διαθέτει, π.χ. το πολυτελές Ι.Χ. για 20.000 ευρώ, κ.ο.κ.
    Τότε θα αναλάβουν οι "εισπράκτορες" των πιστωτών και θα έχουν ανοίξει οι πύλες της κόλασης για την κοινωνία.

  17. tony avatar
    tony 17/02/2009 19:10:58

    Η επιταγή ήταν δείγμα φερεγγυότητας μέχρι το 1990 περίπου.Μετά μοιράστηκαν μπλοκ μαζί με δάνεια πολλές χιλιάδες φύλλα.Εκατομμύρια ίσως.Δυάλισαν το εμπόριο.Αέρα λεφτά πολλά. Μια ώρα θα έσκαγε.Τώρα από τις ακάλυπτες επιταγές,περιμένουν να πληρωθούν κάρτες και δάνεια.Οικογένειες να πάρουν γάλα.Στο μεταξύ οι τιμές στο super market τραβάνε την ανηφόρα.Χάος το εμπόριο.Οι τοπικές παραγωγές στά σκουπίδια,και στο ράφι λεμόνια Χιλής.Πατάτα ελλ.0,96
    Αιγύπτου 0,60 330δρχ. το κιλό,πατάτα.Ελληνική.Τι γίνετε εδώ?1,50 λεμόνι 500δρχ. το κιλό.Τι διάολο παράνομη έγινε η καλλιέργεια της πατάτας και την πουλάνε για χασίσι?
    0,60 ενα μαρουλάκι,και μου λέτε γιατί θα πεινάσουμε?
    1,20 το Ελληνικό γάλα,0,80 το Γερμανικό.Ποιος καταστρέφει την Ελληνική παραγωγή?
    Ποιος με κλέβει?
    Μποϋκοτάζ σε όλα τα super market τώρα.
    Εχουμε τρελαθεί εντελώς.

  18. tiramola avatar
    tiramola 17/02/2009 19:12:17

    @Άτακτος 14.
    Εγώ είμαι έτοιμος να ακούσω και δεν συγκρούομαι με κανένα.
    Εσύ τα έχεις βάλει με το πετσί σου...

  19. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 17/02/2009 19:23:39

    @20-Η καλύτερη απάντηση θα είναι η σιωπή μου προς εσένα …να σου εξομολογηθώ ότι βαρέθηκα την ξύλινη και κομματική σου γλώσσα..

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/02/2009 23:03:54

    Άλλο τρανταχτό παράδειγμα ΑΝΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΑΓΟΡΑΣ.

    Η μεταχρονολόγημένη επιταγή είναι ελφρώς παράνομη, ανεξέλγκτη, αδιαφανής, φοροδιαφεύγουσα, εκτός ελεγχου από την ΤτΕ.

    Σε πολιτισμένες χώρες έχουν κάτι που λέγεται commercial paper. Είναι σαν μεταχρονολογημένες επιταγές, αλλά νόμιμες, διαπραγματεύσιμες, με rating κλπ. Και είναι το βασικό εργαλείο εταιρικής βραχυπρόθεσμης χρηματοδότησης. Εδώ... είναι παραοικονομία.

    Ναι, υπάρχει πρόβλημα, δεν το έχει δει ακόμα ο πολύς κόσμος, πέραν των ειδήσεων που λένε για αυτό.