#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/11/2009 00:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ασφαλιστικό: θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι

 

- «Δεν μπορείτε να κοιτάξετε στα μάτια τον εργαζόμενο. Τι θα τους πείτε; Είχαν προγραμματίσει τη ζωή τους, πώς να αντέξουν την προοπτική αύξησης των ορίων ηλικίας και μείωσης των συντάξεων που δικαιούνται; Και οι εργαζόμενες μητέρες, κι αυτές είχαν προγραμματίσει τη ζωή τους. Μητέρες με ανήλικα παιδιά ξέρουν ότι, με τη δική σας πολιτική, υποχρεώνονται να δουλέψουν πέντε με δέκα χρόνια παραπάνω. Θα τους πείτε ότι δεν αξίζουν»;

 - «Ξέρουμε καλά, ότι προσπαθείτε, με την απαξίωση των εργαζομένων και των απεργιών τους, να προετοιμάσετε και το επόμενο στάδιο, δηλαδή, την ολοκληρωτική ισοπέδωση των δικαιωμάτων όλων των εργαζομένων και την επικράτηση της ιδιωτικής ασφάλισης, για όποιον την αντέχει η τσέπη του».

- «Οι ενοποιήσεις των Ταμείων είναι και βίαιες και ισοπεδωτικές. Αποσπασματικές, χωρίς σχέδιο. Δεν βάζουν τάξη, ούτε καλύτερες υπηρεσίες προσφέρουν. Θα υπάρχει καλύτερη υγειονομική περίθαλψη; Θα υπάρχει καλύτερη φαρμακευτική αντιμετώπιση; Θα αντιμετωπιστεί η γραφειοκρατία; Θα υπάρχει καλύτερη σύνταξη;»

 Οχι αγαπητοί αναγνώστες, δεν μιλά κάποιο στέλεχος της Νέας Δημοκρατίας και επιτίθεται στο ΠΑΣΟΚ για τις αλλαγές στο ασφαλιστικό που προωθεί.

Πρόκειται για αποσπάσματα από ομιλία του σημερινού πρωθυπουργού, στις 19 Μαρτίου 2008! Εντυπωσιακό πόσο αλλάζει ο άνθρωπος...

Για να δανεισθούμε μια ατάκα του σημερινού Καιρού της Ελευθεροτυπίας «Η από τον ιό της γρίπης θα πάμε ή από τον υιό του Ανδρέα».

Το ασφαλιστικό και ο τρόπος που θα επιχειρήσει η κυβέρνηση να το αλλάξει θα έχει πολύ ενδιαφέρον. Ειδικά αν θυμηθούμε ότι στις Προγραμματικές του 2004 ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, Γ. Παπανδρέου, είχε πει ότι με το νόμο Ρέππα και τις αλλαγές του ΠΑΣΟΚ οι συνταξιούχοι και το σύστημα έχουν σωθεί για 20-30 χρόνια. Τι έγινε ξαφνικά και ανοίγει πάλι το θέμα, ένας θεός ξέρει.

Το ζήτημα είναι ότι θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι με όσα έχουμε να δούμε. Από τη μια τον Ανδρέα Λοβέρδο με τους καταπράσινους συνδικαλιστές να βάζουν στο τραπέζι όρια ηλικίας, μειώσεις συντάξεων, εισφορές και άλλα θέματα καυτά και από την άλλη το ΠΑΜΕ και το ΚΚΕ να παίζει κρυφτούλι έξω από το υπουργείο.

Το αν νομιμοποιείται ένα κόμμα να μπουκάρει και να σταματά το διάλογο πριν καν αρχίσει είναι θέμα προς συζήτηση. Κατά την προσωπική και ταπεινή γνώμη ο Στάλιν απεβίωσε και τα κατάλοιπα του Περισσού καλύτερα να βρουν καμια άλλη δουλειά να κάνουν ή να προτείνουν και τίποτε σοβαρό. Να διακόπτεις, όμως, ένα διάλογο είναι άκρως αντιδημοκρατικό...

Από την άλλη, όμως, εξίσου αντιδημοκρατική είναι και η στάση του ΠΑΣΟΚ που έγινε κυβέρνηση και έπαθε αμνησία. Διαψεύδει καθημερινά τις προσδοκίες του κόσμου και ανοίγει όλο το ασφαλιστικό όπως άλλωστε δεσμεύτηκε στην Κομισιόν.

Εσπειρε άνεμους ας θερίσει θύελλες τώρα...

 Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/11/2009 00:14:10

    Το βαθύ Πασόκ εμπόδισε οποιαδήποτε ενέργεια για αναμόρφωση του ασφαλιστικού επί Γαιννίτση. Όχι ότι η ΝΔ έκανε τίποτα για το θέμα, για να είμαστε ...fair...

  2. Υ. avatar
    Υ. 24/11/2009 00:32:22

    Πως έλεγαν έναν ψηλό ψαρομάλλη καθηγητή, που ‘χαν φέρει Γιαννίτσης με Σημίτη από Αγγλία, υπέβαλε και μελέτη-προτάσεις για το ασφαλιστικό, και έφυγε νύχτα? (...τα λεφτά του πάντως πρέπει να τα πήρε).

  3. giankoulas avatar
    giankoulas 24/11/2009 00:34:23

    Y, min les anoisies. O kathigitis Spraos, egkritos Keynesian kathigitis apo sobari xora, oute nuxta efuge, oute lefta efage. Kane enan kopo na matheis prota protou eironeuteis kai katigoriseis

    • Υ. avatar
      Υ. @ giankoulas 24/11/2009 01:00:34

      Αυτό κατάλαβες από το ερώτημά μου, και απάντησες, όπως απάντησες?
      Ρώτησα πως τον λέγαν (απάντησες Σπράος), και είπα ότι έφυγε νύχτα, που είναι σχήμα λόγου, όπερ θέλει δείξει ότι οι προτάσεις του δεν έγιναν δεκτές. Αν δε θυμάμαι καλά, από την δημοσιοποίηση της έκθεσης Σπράου, μέχρι που την έκανε (πίσω, προς αγγλοσαξωνία μεριά), ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ κλπ κλπ, κάθε μέρα στους δρόμους. Τώρα για το αν πήρε λεφτά ή όχι, δε ξέρω πολλούς καθηγητάδες να μπαίνουν στη διαδικασία εκπόνησης μελετών-εκθέσεων, και να μη πληρώνονται. Αν μου τους υποδείξεις, θα το ασπασθώ.

  4. giankoulas avatar
    giankoulas 24/11/2009 00:37:35

    Episis, ti tha pei exoun programmatisei ti zoi tous. Hallo? Sunantisa proxtes mia 36xroni, ,kori pilotou, me 18 eti stin olumpiaki, perimenei ti suntaksi tis. Na sobareutoume ligo e?

    • Ανωνυμος avatar
      Ανωνυμος @ giankoulas 24/11/2009 01:21:53

      Στο ΓΑΠ πεστα που τα ελεγε περισυ
      Τοτε ομως ηταν αντιπολιτευση και τα λογια ηταν ευκολα

      • Ichtyosaurus avatar
        Ichtyosaurus @ Ανωνυμος 24/11/2009 06:19:24

        Γεια στο στόμα σου!

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/11/2009 00:43:13

    και εγώ δεν νομίζω ότι ο Σπράος είπε τίποτα πέρα από τα εύλογα. Αν θες να κάνεις κριτκή, ο Σπράος είπε αυτά που έπρεπε να πει ο Παπαϊωάννου (που νομίζω ήταν τότε Υπ. κοινωνικών ασφαλίσεων), αλλά που ή δεν ήθελε ή φοβόταν να τα πει.

    Το δια ταύτα είναι ότι 10 χρόνια αργότερα το πρόβλημα είναι χειρότερο και η συγκυρία δεν βοηθαέι καθόλου μα καθόλου. Τώρα και να θέλουν δεν μπορούν. Τότε μπορούσαν αλλά δεν ήθελαν.

    Αυτοί που έπαιξαν οικτρό ρόλο είναι οι διάφοροι συνδικαλιστές που έδειξαν όλη την γύμνια τους. Μα ούτε μία φορά δεν είχαν κανένα ενδιαφέρον για την αλήθεια και τα συμφέροντα των εργαζομένων.

  6. oxoxox avatar
    oxoxox 24/11/2009 02:00:54

    Δεν παρεμποδίστηκε κανείς, διότι ο «διάλογος» είναι προσυμφωνημένος (είναι νωπές οι δεσμεύσεις του ΠΑΣΟΚ στο ΕΚΟΦΙΝ). Η πράξη ήταν συμβολική καθώς «συμβολική» (προσχηματική) ήταν και η συνάντηση. Τις συνέπειες να τις υποστούν αυτοί που δημιούργησαν το πρόβλημα, κλέβοντας τα Ταμεία. Κάποιος έπρεπε να το πει αυτό. Τα δε σχετικά με το σαβουάρ βιβρ της δημοκρατίας είναι τόσο πειστικά, όσο τα λόγια του Λύκου στην Κοκκινοσκουφίτσα. Για πολύ μικρά παιδιά.

  7. Ichtyosaurus avatar
    Ichtyosaurus 24/11/2009 02:19:08

    Να πληρώσουν τα τρωκτικά που καταλήστευσαν τα ταμεία. Και τώρα θέλουν να πληρώσω πάλι εγώ, κάνοντας μεταξύ τους «διάλογο» δήθεν τάχαμου. Πώς το λέει ο Ντάριο Φο; ….Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω. Δώσαμε, δώσαμε.

    • ahbach avatar
      ahbach @ Ichtyosaurus 24/11/2009 06:35:16

      Κατόπιν δημοκρατικού διαλόγου, εμείς θα αποφασίσουμε ότι θα πληρώσεις εσύ. Τι σημαίνει δεν πληρώνεις δεν πληρώνεις; Είμαστε ευνομούμενη πολιτεία ή όχι; Ε;

      • Ichtyosaurus avatar
        Ichtyosaurus @ ahbach 24/11/2009 13:44:57

        Θα σού ‘λεγα τι είμαστε αλλά σέβομαι το ιστολόγιο…

        • ahbach avatar
          ahbach @ Ichtyosaurus 25/11/2009 07:55:06

          Μήπως εννοείς….. Νότια Δανία;;;

  8. Κάποιος που σκέφτεται... avatar
    Κάποιος που σκέφτεται... 24/11/2009 02:37:40

    Παιδιά (αναφέρομαι σε κάποιους ...γιαγκούλες κλπ.), μήπως να κάνετε τους κουβαρντάδες με τα δικά σας κι όχι με τα λεφτά των εργαζόμενων; Δε μου λέτε ρε λεβέντες, ξέρετε πόσα χάνουν τα ταμεία από την άτοκη κατάθεση στην τράπεζα της Ελλάδας τόσα χρόνια; μήπως ξέρετε πόσα χάνουν από την εισφοροδιαφυγή λόγω μαύρης εργασίας; μήπως ξέρετε πόσα χρωστάει η εργοδοσία και είναι δανεικά κι αγύριστα; μήπως ξέρετε πόσο αυξήθηκαν οι εισφορές των εργαζομένων από το νόμο Σιούφα το 1992 και μετά; μήπως ξέρετε πόσο αύξησαν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ τα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης και πόσο μείωσαν τις συντάξεις με τη διάταξη για τη μείωση του ποσοστού αναπλήρωσης στο 70% (νόμος Ρέππα), την 37ετία (επίσης), τις ενοποιήσεις ταμείων προς τα κάτω (Πετραλιά), το πλαφόν του 20% για τις επικουρικές συντάξεις; Ξέρετε τι σημαίνει η πρόταση Σπράου (που ευτυχώς τότε αποκρούστηκε από τα συνδικάτα) και η γραμμή της ΕΕ για τους 3 πυλώνες; είστε έτοιμοι για εθνικό πτωχοκομείο των 500 ευρώ, τα επαγγελματικά ταμεία αυτασφάλισης και τα ιδιωτικά πακέτα για όσους τα έχουν χοντρά; Γι αυτό, ψευτόμαγκες, η αβάντα στα αφεντικά τέλος! Κι όσο για τον αρθρογράφο του post, αυτό που είδε σήμερα από το ΠΑΜΕ είναι μόνο η αρχή. Δε θα αυτοκτονήσουν οι εργάτες για τα κέρδη των αφεντικών, όσο και να λυσσάξετε με την κινδυνολογία. Επιτέλους, οι κερδισμένοι της κρίσης να βάλουν βαθιά το χέρι στην τσέπη και να πληρώσουν! Αλλιώς, οι δρόμοι θα γεμίσουν κόσμο και δε θα'ναι τότε εύκολο για τα παπαγαλάκια να συκοφαντούν, ούτε για τους μηχανισμούς του κράτους για να καταστείλουν...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Κάποιος που σκέφτεται... 24/11/2009 07:09:57

      σωστό αυτό για την Τράπεζα της Ελλάδος, σωστό και για την εισφοροδιαφυγή. Σωστό και για οφειλές της εργοδοσίας. Βάλε ακόμα και την πατερίτσα των μεταναστών που για να έχουν χαρτιά πρέπει να έχουν ένσημα (μην το ξεχνάς αυτό το τελευταίο)

      Τα νούμερα όμως είναι αμείλικτα: Βγαίνουν προς τους ασφαλισμένους περισσότερα από ό,τι μπαίνει από εισφορές, κρατικά λεφτά, και έσοδα κεφαλαίου. Όπως σε μια δεξαμενή που χάνει περισσότερο νερό από όσο μαζεύει. Ή θα σταματήσει να λειτουργεί, ή θα αυξήσει τις εισροές. Δεν έχει μαγικά.

      Χωρίς την αναλογιστική μελέτη, όλα είναι στον αέρα. Αναλογιστική μελέτη έχουν κάνει; Γιατί δεν την δημοσιεύουν; Συμφωνώ ότι τα χθεσινά του ΠΑΜΕ είναι μόνο η αρχή. Όταν όοοολοι κατέβουν στον δρόμο, ίσως εντοπίσουμε μερικούς μερικούς ανευθυνο-υπεύθυνους. Χωρίς λεφτά όμως, λεφτά δεν θα υπάρχουν.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Κάποιος που σκέφτεται... 24/11/2009 09:52:13

      συμφωνώ με Κάποιον που σκέφτεται... το ΠΑΜΕ καλά έκανε και ανέδειξε δυναμικά το θέμα, δεν καταλαβαίνουν διαφορετικά

      • Ichtyosaurus avatar
        Ichtyosaurus @ αλλενάκι 24/11/2009 13:41:07

        Τα εκατομμύρια που τους ψήφισαν βασίστηκαν στις προεκλογικές τους εξαγγελίες. Δεν τους τα είχαν πει έτσι…Επομένως πρόκειται για υφαρπαγή ψήφου. Και αφού όλοι σφυρίζουν αδιάφορα, ας κάνει ότι μπορεί το ΠΑΜΕ. Κάποιος πρέπει να το κάνει, επιτέλους!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Κάποιος που σκέφτεται... 24/11/2009 10:14:52

      Από την άλλη, πρέπει να πω ότι δεν σας καταλαβαίνω. Ποιος θα τα πληρώσει τα αιτήματα του ΠΑΜΕ. Οι "κερδισμένοι της κρίσης", λέτε, αλλά πώς θα τους πιάσετε; Φτάνουν αν πάρουμε τα λεφτά από "τους κερδισμένους της κρίσης (αν τα πάρουμε) για ένα βιώσιμο ασφαλιστικό συστημα; Γιατί να θέλουν να κερδίσουν αύριο χρήματα, αν είναι να τους πάρουμε για να πληρώσουμε συντάξεις για άλλους, που δεν θέλουν να πληρώσουν μόνοι τους για τη σύνταξή τους. Ο σοσιαλισμός μπορεί να πάρει μόνον την πρώτη φορά το χρήμα της "πλουτοκρατίας", μετά πρέπει να το παραγάγει κάπως. Ο Λένιν το κατάλαβε ότι δεν γινόταν και έφερε τη ΝΕΠ. Ο Στάλιν μετά μας έφερε το γνωστό σύστημα. Οι τροτσκιστές μας είπαν πιο μετά ότι αν ήταν ο Τρότσκι στη θέση του Στάλιν θα ήταν όλα διαφορετικά, αλλά δεν μας είπαν πώς στο καλό η ιστορική νομοτέλεια που επαγγέλονταν βασίστηκε τελικά σε ένα μόνον πρόσωπο.

      Το ζητούμενο είναι: όσα κι αν πάρεις από τους πλούσιους, πρέπει κάποια στιγμή, το αργότερο αφού θα τα έχεις πάρει όλα από τους πλούσιους, το σύστημα να ισοφαρίσει τις διαρκείς απώλειες που έχει από τις υψηλότερες δαπάνες. Αυτό, πώς θα το καταφέρει το ΠΑΜΕ; Δεν μας το έχει εξηγήσει.

  9. Ichtyosaurus avatar
    Ichtyosaurus 24/11/2009 06:23:12

    Αν πούνε την ΑΛΗΘΕΙΑ θα πρέπει να αναλάβουν και τις ΕΥΘΥΝΕΣ για τα έργα και τις ημέρες τους….Άρα αποκλείεται

  10. ahbach avatar
    ahbach 24/11/2009 13:34:10

    Οι εισφορές είναι α) των εργαζομένων β) των εργοδοτών γ) του κράτους. Οι εργαζόμενοι πληρώνουν, οι –καλοί—εργοδότες πληρώνουν, το κράτος (με τις εκάστοτε κυβερνήσεις) ΟΧΙ. Το κράτος χρωστάει στο ΙΚΑ 450 δις. Να τα δώσει, και μετά ξανακουβεντιάζουμε. Όχι να ρωτάνε, κουτοπόνηρα, «πού πήγαν τα λεφτά». Κάποτε πρέπει να αποδοθούν ευθύνες, πολιτικές και ποινικές σ’ αυτόν τον τόπο. Αφού κάνουν τους ανήξερους, και αφού «τραβάνε το σκοινί», ας εισπράξουν τώρα τα επίχειρα του ονείδους! Τα υπόλοιπα, περί Λένιν, Στάλιν, Τρότσκι και –γιατί όχι;-- πρίγκιπα Κροπότκιν, είναι χάντρες για τους ιθαγενείς. Μας χρωστάνε, δεν τους χρωστάμε. Να πληρώσουν ---με τις προσωπικές τους περιουσίες, δεν μ’ ενδιαφέρει.

    • lypon avatar
      lypon @ ahbach 24/11/2009 15:04:40

      Μια και μιλάμε για εισφορές εργοδοτών, ξέρεις πόσες εισφορές π.χ. του Κυριακού έχουν μηδενιστεί με νόμο; Από εκείνους που ψηφίζονται νύχτα στη Βουλή με συναίνεση των μεγάλων κομμάτων; Ή της AlfaBank;

      Σκατά, αγαπητοί. Δείτε μονάχα πως διαχειρ΄σιτηκαν και διαχειρίζονται την κρίση οι Τράπεζες, πως συνεχίζουν να απομυζούν.

      Μια γραφική λεπτομέρεια: Όταν ξεκίνησε η κρίση, η Αγροτική Τράπεζα πήρε τοις μετρητοίς τις εξαγγελίες του ΚΚ και για κάποιες ελάχιστες μέρες άφησε τα βιοτεχνικά δάνεια ελεύθερα, να μεταγγιστεί στ' αλήθεια ρευστότητα στην αγορά. Και πλάκωσε ο Αράπογλου στον ΚΚ, παραπονέθηκε, και ο ...στιβαρός ΚΚ έκανε πίσω ως κότα...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ lypon 24/11/2009 15:42:20

        Το επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό για την Αγροτική. Όχι μόνον δεν ήρθε ρευστότητα στην αγορά, αλλά έχασε την ευκαιρία να κερδίσει ένα σωρό πελάτες.

  11. oxoxox avatar
    oxoxox 24/11/2009 14:11:16

    Τη μια έχουμε το Χρηματιστήριο. Το παίρνει το ποτάμι. Την άλλη τη Ζήμενς. Το ξαναπαίρνει. Και άλλα, αναρίθμητα. Κάποια στιγμή πρέπει να ανησυχήσουν μήπως το ποτάμι πάρει κι αυτούς. Διότι έχουν πλήρως αποθρασυνθεί. Να τους πούμε ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ στις τσέπες μας και ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ!

  12. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 24/11/2009 15:19:33

    Παράγουν 5, καταναλώνουν 10. Δίνουν στους λίγους "δικούς τους" υφιστάμενους-στελέχη, παχυλούς μισθούς για να είναι σίγουροι. Δίνουν σε μας τους υπόλοιπους το γνωστό πενιχρό κλάσμα του ευρωπαικού μέσου όρου μισθών. Ύστερα, περιμένετε να πληρώσουν αυτοί και... τις ασφαλιστικές εισφορές;
    Αυτοί είναι οι Έλληνες αστοί: Εξαιρετικοί καταναλωτές, κάκιστοι εργοδότες, φρικτοί πολίτες. Ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Προτιμώ Κινέζους, Άραβες, Ρώσους και Γερμανούς. Όσο για το κράτος, θα προτιμούσα μία κυβέρνηση στις Βρυξέλλες, μέχρι τότε όμως, άς έρθουν τουλάχιστον μερικοί ελεγκτές - επίτροποι, να γλυτώσουμε από τους πολυμήχανους.
    Άλλον τρόπο δεν βλέπω, και θέλω να είμαι εντός πραγματικότητας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Sic transit gloria mundi 24/11/2009 15:25:04

      Κι όπως έλεγε κάποτε ένας γνωστός μου: "Γέμισε η χώρα από πόρνες των χιλίων ευρώ". Πόρνες εννοούσε τους εργαζόμενους που τους μαμούν στη δουλειά οι προϊστάμενοι, όταν οι δεύτεροι έχουν εργαστεί σχεδόν καθόλου αλλά ξέρουν μόνο διαταγές να δίνουν.

      • ahbach avatar
        ahbach @ Orestios 25/11/2009 06:23:53

        Αν ήξερες πόσο δίκιο έχει ο γνωστός σου… Μιλώ εκ πείρας. Η «προλεταριοποίηση» της μεσαίας τάξης, ή μεγάλων τμημάτων της, είναι ραγδαία…

    • donaE avatar
      donaE @ Sic transit gloria mundi 24/11/2009 15:37:26

      Η επιτηρηση ειναι η καλυτερη λυση.

  13. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 24/11/2009 16:13:11

    Κάποτε πρέπει να βρεθούν οι ένοχοι της καταλήστευσης των ασφαλιστικών ταμείων και να πληρώσουν για το έγκλημά τους.Δεν μπορεί να τους αφήνουμε να συνεχίζουν να κάνουν τα ίδια ...λάθη.Συγνώμη,ξανακάναμε το ίδιο λάθος.Ξαναματαπληρώστε.Έλεος πια.Το να ξανααυξήσουν τα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης,με παράλληλη μείωση των συντάξεων,είναι ανεπίτρεπτο.Τί καταφέρνουν έτσι όμως?Θα δουλέψουμε περισσότερα χρόνια,άρα θα πληρώσουμε πολλές παραπάνω κρατήσεις και θα ζήσουμε λιγότερα χρόνια σαν συνταξιούχοι,οπότε θα εισπράξουμε λιγότερα χρήματα συνολικά,σαν σύνταξη.Και η διαφορά?Το υπόλοιπο δηλαδή?Στην τσέπη των ίδιων ...επιτήδειων? Αυτό λέγεται τουλάχιστον κλοπή.Δεν χόρτασαν πια?Ως εδώ και μη παρέκει.Αν θέλουν οι εκάστοτε κυβερνώντες,να λύσουν το πρόβλημα,που πολύ αμφιβάλλω γι'αυτό,η λύση είναι ΜΙΑ.Να ενωθούν όλα τα ασφαλιστικά ταμεία σχηματίζοντας ένα και αφού ενώσουν τα ελλειματικά τους,τα ρημαδιασμένα τα αποθεματικά τους,σχηματίζοντας έτσι ένα κολλοσιαίο ποσό,με αυτό το ποσό να ιδρυθεί ΤΡΑΠΕΖΑ.Σε 2 χρόνια το πρόβλημα θα έχει λυθεί οριστικά.Και μην μου πει κάποιος ότι είναι ανεφάρμοστη αυτή η λύση,επειδή έτσι θα ζημιώσουν οι μεγαλοτραπεζίτες.Ζούμε, υποτίθεται,σε δημοκρατική χώρα,με ελεύθερη ανταγωνιστική οικονομία.

    • Ichtyosaurus avatar
      Ichtyosaurus @ ΙΩΝΑΣ 24/11/2009 18:22:12

      «Κάποτε πρέπει να βρεθούν οι ένοχοι της καταλήστευσης των ασφαλιστικών ταμείων και να πληρώσουν για το έγκλημά τους. Δεν μπορεί να τους αφήνουμε να συνεχίζουν να κάνουν τα ίδια …» Πολύ σωστά! Να πληρώσουν!

      • loretta avatar
        loretta @ Ichtyosaurus 24/11/2009 18:29:44

        να αρχισουμε την ερευνα καμια 30 χρονια πισω καλο θαναι...τουλαχιστον να εχουμε ολοκληρη εικονα της καταληστευσης..η διαφωνειτε και σαυτο.???

        • Ichtyosaurus avatar
          Ichtyosaurus @ loretta 25/11/2009 05:37:13

          Καθόλου! Γιατί να διαφωνούμε σ’ αυτό;;; Άλλωστε είναι διαρκές το έγκλημα.

        • ahbach avatar
          ahbach @ loretta 25/11/2009 07:56:54

          Συμφωνώ απολύτως!

        • oxoxox avatar
          oxoxox @ loretta 25/11/2009 08:38:47

          Ας πάει και 35 χρόνια πίσω, από τη μεταπολίτευση και μετά.

  14. oxoxox avatar
    oxoxox 24/11/2009 18:16:31

    Ανεπίτρεπτο!.... Απολύτως έτσι. Υπάρχει μια άριστα οργανωμένη Μαφία που μοναδικό αντικείμενο έχει την καταλήστευσή μας. Θα συνεχίσουμε να τους λέμε «περάστε…»;

    • ahbach avatar
      ahbach @ oxoxox 25/11/2009 06:29:16

      Πολύ σωστά. Την αγελάδα την άρμεξαν και την ξανάρμεξαν. Τώρα βγάζει αίμα αντί για γάλα.

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/11/2009 18:33:51

    Θέλετε τους ενόχους για την διαχείριση των ασφαλιστικών ταμείων; Όποτε θέλετε, στην διάθεσή σας...

    • ελεύθερος avatar
      ελεύθερος @ archaeopteryx 24/11/2009 18:58:46

      Θα με ενδιέφερε η γνώμη σου, ιδιαίτερα εάν καλύπτει μεγάλα χρονικά διαστήματα.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ελεύθερος 24/11/2009 20:19:04

        Θα σου την πω σε περίληψη και μακροσκοπικά.

        1. Κάθε Κυβέρνηση μέσω Τράπεζας τηε Ελλάδος.
        2. Κάθε Υπουργός Οικονομίας, Συντονισμού κλπ
        3. Κάθε Υπουργός κοινωνικών ασφαλίσεων
        4. Τα διορισμένα τρωκτικά και οι συνδικάλες
        5 και κυριότερο: Οι τράπεζες. Πολλά τα λεφτά στην ιδιωτική διαχείριση. Περίμεναν ή να τους δώσουν την διαχείριση του ΙΚΑ, ΤΕΒΕ κλπ, ή να καταρρεύσουν και να κάνουν ιδιωτική κοινωνική ασφάλιση . Πολλά, μα πάρα πολλά, τα λεφτά. Τουσ χάλασε την συνταγή το κραχ.

        Η επόμενη (ή προηγούμενη) αναρτηση έχει και φωτό από πρόσφατα μπουμπουκια. Ωστόσο αυτοί είναι τα υπαλληλάκια. Στις 3 μεγάλες ιδιωτικές, και πρόσφατα στην ΕΤΕ, που μέσω Υπουργου΄Οικονομίας τους κάνει πλάτες. ASSET MANAGEMENT. Πολλά τα λεφτά.

        Φυσικά υπάχουν και οι βαθύτερες αιτίες... παραγωγικότητα, αποβιομηχάνιση, δημογραφικά κλπ.

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ archaeopteryx 24/11/2009 22:00:09

          Οι Τράπεζες! Μεγάλη αλήθεια!
          Θυμήθηκα τώρα τη Μαίρη Πόππινς, έχει και επέτειο!
          Φοβερός συγκεντρωτικός, μοναχοφάγος θεσμός ιδιοποίησης αλλότριου μόχθου οι Τράπεζες: Άν καταρρεύσει κάποτε ο καπιταλισμός, chercher les banques. Σαφώς αθώοι οι προλετάριοι!

        • donaE avatar
          donaE @ archaeopteryx 24/11/2009 22:04:37

          Ολο και καποιος θα αγορασει το χρεος μας.Οι κινεζοι ας πουμε...

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ archaeopteryx 24/11/2009 22:12:00

          donaE τους αναφέρω παραπάνω πρώτους-πρώτους. Αλλά όπως θα δεις, προτιμώ ισορροπημένο, πολύπλευρο πακέτο χρεοαγοραστών. Μη μας έχει ένας και μοναδικός στο χέρι! Πιό πολλοί, είναι ασφαλέστερο, ποτέ δεν ξέρεις!

        • donaE avatar
          donaE @ archaeopteryx 24/11/2009 22:24:57

          Sic transit gloria mundi
          διασπορα κινδυνου...

  16. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 24/11/2009 20:14:54

    Αν και το ανάρτησα και αλλού, επιμένω, το πρόβλημα του ασφαλιστικού είναι απλό και το γνωρίζουν όλοι, απλά δεν το ακουμπά κανείς γιατί θα καεί…
    Στην χώρα που έδωσε τα φώτα στην οικουμένη και αλλάζει τα φώτα στους ιθαγενείς που επιμένουν να την εμπιστεύονται έχουμε λοιπόν:

    -2,5000,000 συνταξιούχους (1,000,000 από το 1984-2004 ας ρωτήσει ο κ Κουτρουμάνης το σύλλογο που έβγαλε την ανακοίνωση…)
    -απολαβές για τις οποίες δεν έχουν καταβληθεί εισφορές, είτε είναι πρόωρα τα καημένα, είτε δικαστικοί, είτε πρόσφυγες, είτε λοιποί…
    -επίδομα άδειας σε συνταξιούχους!!!!!!!
    -διπλές και τριπλές συντάξεις…
    -μαύρη εργασία
    -εισφοροδιαφυγή
    -αλόγιστη και σπάταλη συνταγογράφηση.

    Αν οποιοσδήποτε “τρελός” σε αυτή την μπανανία, βγει και πει ότι:

    -θα μηχανογραφήσει (online)το τετράγωνο Δικαιούχος -> Ασφαλιστικό Ταμείο -> Ιατρός -> Φαρμακείο, θα ξεσηκωθούν και οι πέτρες….Από υπαλλήλους επιτροπών, Διοικήσεις Ταμείων (κομματική ταυτότητα ή φίλος ή μέλος απαραίτητη…)φαρμακοποιοί, φαρμακοβιομήχανοι, εισαγωγείς, ιατροί. Γιατί; επειδή θα χαθούν από φακελάκια έως ταξιδάκια και από υπερτιμολογήσεις έως “δάνεισμα” του βιβλιαρίου για κουπονάκια….
    -θα επιτευχθεί η συγκρότηση όχι μόνο ιατρικού φακέλου για κάθε πολίτη, αλλά και ασφαλιστικού (εισφορές, χρήση υπηρεσιών κλπ). Πρόβλημα; Ψήφοι
    -να γίνει ανταποδοτική η σύνταξη; …Ψήφοι
    -να πιάσει και τους υπάρχοντες συνταξιούχους; ….Πολλοί ψήφοι

    Οπότε από μια πλευρά έχουμε τη λογική (όλου του υπόλοιπου πλανήτη…) και από την άλλη το ειδικό βάρος της ψήφου (πολιτικό κόστος αποκαλείται στην μπανανία που αποκαλούμε χώρα)
    Προς τα που λέτε να γείρει η πλάστιγγα; ….

    ΥΓ

    για όσους αντιτείνουν ότι οι συντάξεις είναι χαμηλές ας μας πουν :

    -αν είναι χαμηλές σε σχέση με την πρόωρη του διπλανού; έχουν δίκαιο
    -αν είναι χαμηλές σε σχέση με τις μηνιαίες απολαβές και το κόστος ζωής; έχουν άδικο, παρά μόνο αν μας πουν τον εργασιακό χρόνο και τις εισφορές που έχουν καταβάλλει…

    Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι δεν πάμε προς τον γκρεμό, στο ασφαλιστικό πέφτουμε ήδη και απλά μερικοί σκαρφαλώνουν στις πλάτες των από κάτω και έχουν την ψευδαίσθηση ότι είναι ασφαλείς…
    Ο πάτος της σύγκρουσης όμως πλησιάζει…..

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 24/11/2009 20:18:18

      Εσύ κατάλαβες ότι το θέμα του ασφαλιστικού είναι το ιατροφαρμακευτικό μόνο?

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Orestios 24/11/2009 20:23:40

        Αυτό γράφω?
        Είναι οι πρόωρες, η αναντιστοιχία εισφορών - απολαβών, το δημογραφικό, η εισφοροδιαφυγή.
        Η συνταγογράφηση απλά έδωσε την χαριστική βολή στα ετοιμοθάνατα Ταμεία.

        Αν βάλεις και τις 5 κατηγορίες ενόχων του αρχαίου έχεις όλα τα κομμάτια του παζλ.

        • donaE avatar
          donaE @ Ο Ιθαγενής 24/11/2009 20:40:42

          Μπορει καποιες παροχες να φαινονται υπερβολικες,αν ομως σκεφτει κανεις σε τι κοινωνικο κρατος μεριμνας ζουμε,αυτες ειναι σωτηρια για πολυ κοσμο.
          Δεν υπαρχει συγκριση με εξωτερικο και τελικα εδω ολα πληρωνονται τριπλα.
          Πρωτα να διορθωσουν τις σπαταλες τους και την φοροδιαφυγη και μετα την συνταξη του παππου.
          Θελει προσοχη μηπως προκειμενου να θεραπευσουν τον ασθενη,τον ξεκανουν νωριτερα.

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 24/11/2009 20:51:05

          Αντί λοιπόν να καταργήσουμε ΕΚΑΣ, επιδόματα και ελεημοσύνες
          Αντί να διορθώσουμε και να εξορθολογιστεί το σύστημα
          Να έχουμε:

          -μια κατώτερη εθνική σύνταξη, που δεν μπορεί να φτάνει τον μισθό του νεο απασχολούμενου, με επιδόματα άδειας
          -μια ανταποδοτικότητα εισφορών απολαβών
          -μια παρακολούθηση δαπανών
          -μια πάταξη εισφοροδιαφυγής

          Πρέπει να αφήσουμε ήσυχους τους συνταξιούχους; (ή τους εργαζόμενους;)
          και ας είναι 45αρης των 2,000+;
          και ας παίρνει 2 - 3 συντάξεις;
          και ας μην έχει πληρώσει τις αντίστοιχες εισφορές;
          Το να λέμε ότι έχουμε κατοχυρώσει δικαιώματα, απλά φορτώνουμε στα παιδιά μας τα βάρη.
          Το σύστημα έχει καταρρεύσει, απλά κανείς δεν τολμά να τα βάλει με συντεχνίες.
          Στο ασφαλιστικό δραστηριοποιούνται από Τράπεζες και συνδικαλιστές έως Φαρμακοβιομήχανοι και ρετιρέ.
          Κανείς δεν τα ακουμπά...

        • donaE avatar
          donaE @ Ο Ιθαγενής 24/11/2009 22:02:10

          Κανενας δεν συμφωνει με τις δυο συνταξεις,αλλα μην ξεχνας πως αυτες επιστρεφουν πισω με την φορολογια εισοδηματος στο τελος.
          Το συστημα το κατακλεψανε για αυτο και ο κοσμος δεν συναινει ευκολα στις μεταρρυθμισεις.

  17. Ichtyosaurus avatar
    Ichtyosaurus 25/11/2009 06:14:24

    Τα ελλείμματα (παγκοσμίως) τα προκάλεσαν τα δις δολ. που είναι κρυμμένα στους φορολογικούς παραδείσους (σύμφωνα με τον οικονομολόγο Μπ. Μαρίς). Ποιος θα τα διεκδικήσει αυτά;;;. Στη συζήτηση για το Ασφαλιστικό αυτά τα δις ποτέ δεν μπαίνουν στο τραπέζι του «διαλόγου», βεβαίως, βεβαίως… Αυτά είναι «αδιαπραγμάτευτα»… Πρώτος ένοχος ο ΟΟΣΑ. (Βλ. π.χ., Γαλλία, Ηνωμένο Βασίλειο…) Μόνο που το κακό στην Ελλάδα έχει παραγίνει. Με το «σήριαλ» του στημένου διαλόγου φθάσαμε εδώ που φθάσαμε. Συμφωνώ με Κάποιος που σκέφτεται, και σε πολλά με archaeopteryx, lypon, Επώνυμο, καθώς και donaE όταν γράφει: «Το συστημα το κατακλεψανε για αυτο και ο κοσμος δεν συναινει ευκολα στις μεταρρυθμισεις.» Μακάρι να μη συναινέσει καθόλου. Τρεις (3) ασφαλιστικούς νόμους έχουμε. Αρκετά!

  18. ahbach avatar
    ahbach 25/11/2009 07:32:01

    Με τη διαρκή συναίνεση αυτών που κόπτονται υπέρ του ….δημοκρατικού διαλόγου. Ας τον κάνουν το διάλογο με τον υπουργό λοιπόν. Αλλά επειδή αφορά εμάς, να τον κάνουν φανερά, στη δημόσια τηλεόραση.

  19. ahbach avatar
    ahbach 25/11/2009 07:52:29

    Εν τω μεταξύ, κάνοντας τόση φασαρία για ένα συμβολικό μπλόκο, η κυβέρνηση κατάφερε να περάσει απαρατήρητο το ότι δεν απέρριψε τις προτάσεις Μίχαλου, οι οποίες βασίζονται σε μελέτη του επίκουρου καθηγητή Στατιστικής του Πανεπιστημίου Πειραιώς Πλάτωνα Τήνιου, του περιβάλλοντος Σημίτη…

  20. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/11/2009 08:21:27

    Ενα εχω σιγουρο.. θα γελασει το καθε πρασινο κατσικι ! Οι ψευδοι το λενε καλυτερα απο εμενα !...

    ΠΠ

  21. oxoxox avatar
    oxoxox 25/11/2009 08:35:39

    Εφιαλτικές οι προτάσεις του «λαγού»… Καλό είναι να τις ξέρουμε όλοι, ανεξαρτήτως του τι ψηφίζουμε.

  22. oxoxox avatar
    oxoxox 25/11/2009 08:42:07

    Εθύ δεν ……παίδεθαι ! ! !

  23. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 25/11/2009 10:38:40

    Μιλάμε για Ασφαλιστικό Σύστημα; Μα δεν υπάρχει Σύστημα!
    Ένα απλό self service είναι, για πολυμήχανους εργοδότες και τα υψηλόμισθα τσιράκια τους (ιδιωτικού και δημόσιου τομέα). Κι αυτό μπάχαλο.

  24. tiramola avatar
    tiramola 25/11/2009 11:47:13

    Το πρόβλημα του ασφαλιστικού συστήματος έχει ονοματεπώνυμο και ονομάζεται ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ ΛΗΣΤΕΙΑ!
    Ληστεία του κράτους που δανειζόταν άτοκα.
    Ληστεία από επιχειρηματίες με τα θαλασοδάνεια για δήθεν επενδύσεις.
    Ληστεία από υπηρεσίες υγείας για να κονομάνε οι φαρμακευτικές και για να παίρνουν μαύρα οι γιατροί από την υπερσυνταγογράφηση.
    Ληστεία στα αποθεματικά από επενδύσεις σε δομημένα ομόλογα για να κονομάνε τεμπέληδες μαφιόζοι τύπου Πρυνιωτάκη.

    Από την μία έχουμε το υπαρκτό πρόβλημα της αύξησης του Μ.Ο ζωής.
    Από την άλλη οι επιχειρηματίες με τους υπάλληλούς τους των Βρυξελλών πιέζουν για ευέλικτη εργασία που σημαίνει μείωση των ασφαλιστικών εισφορών.
    Είναι ωραίος ο χαβαλές με τίτλους "Θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι"...
    Καμία πρόταση θα πέσει στο τραπέζι?
    Έχει καμιά ιδέα κανένας?
    Ακόμα και αν ο μισητός Παπανδρέου πέσει λόγω του ασφαλιστικού νομίζετε ότι μιά επόμενη κυβέρνηση με πρωθυπουργό Σαμαρά δεν θα το έχει πρόβλήμα?

    • loretta avatar
      loretta @ tiramola 25/11/2009 12:11:00

      και τι προτεινεις εσυ τιραμολα?

      βαση ποιου μοντελου πρεπει να κινηθουμε...διοτι απορρίπτουμε τα παντα απο ολους αλλα απο προτασεις ολοι μηδεν στο πηλικο.

      • Υ. avatar
        Υ. @ loretta 25/11/2009 12:22:04

        Οφείλεις στον εαυτό σου και στη πατρίδα, να μάθεις τα νέα ελληνικά. Μηδέν εις το πηλήκιο

        • loretta avatar
          loretta @ Υ. 25/11/2009 12:25:32

          θα σε προσλαβω για καθηγητη Υ..!!
          τοχεις τοχεις.

        • Υ. avatar
          Υ. @ Υ. 25/11/2009 12:33:27

          Έχω κλείσει φροντιστήριο στο ΓΑΠ. Θα του δώσω και σημειώσεις.

      • tiramola avatar
        tiramola @ loretta 25/11/2009 12:33:07

        Κατ αρχήν είναι διαπιστωμένο ότι η εισφοροδιαφυγή φτάνει τα 8 δις ευρώ τον χρόνο.
        Η απουσία ελεγκτικών μηχανισμών από την αγορά εργασίας είχε σαν αποτέλεσμα την αύξηση της εισφοροδιαφυγής.
        Χαριστικές ρυθμίσεις σε επιχειρηματίες μεγάλωσαν το έλλειμα.
        Η κατάργηση μόνο της λίστας φαρμάκων είχε σαν αποτέλεσμα την αύξηση κατά 120%(!) των δαπανών για την υγεία από ανεξέλεγκτη κατευθυνόμενη συνταγογραφία λόγω έλλειψης μηχανογράφησης για αποτελεσματικό έλεγχο

        Πρέπει να συγκροτηθεί αμέσως ένας μηχανισμός ελέγχου βεβαίωσης και είσπραξης των εισφορών, αλλά και ελέγχου των δαπανών υγείας. Να γίνει, επιτέλους, ένα πρώτο βήμα εξυγίανσης.
        Διαφορετικά ο "διάλογος" θα είναι γράμμα κενού περιεχομένου...

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ tiramola 25/11/2009 12:25:49

      Φίλε Τιραμόλα, η μητέρα μου εδώ και δεκαπέντε χρόνια παίρνει δύο συντάξεις : την δικιά της και του πατέρα μου. Και τις παίρνει 14 φορές το χρόνο.

      Τα χριστούγεννα δέν ξέρει πού να βάλει τα λεφτά (4 συντάξεις μαζεμένες !)

      Εγώ, που είμαι ο γυιός της, το βλέπω σάν απίστευτη σπατάλη ενός ηλίθιου κράτους που είναι έρμαιο των λαϊκιστών τύπου Αυτιά και Μητρόπουλου. Σίγουρα φταίνε κι άλλοι παράγοντες - όπως η διαχείρηση των αποθεματικών ή η εισφοροδιαφυγή - όμως όσο βγαίνουν στην σύνταξη άνθρωποι στα 48 και όσο παίρνουν δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα και επίδομα αδείας οι πεθαμένοι, το ασφαλιστικό θα μπαλώνεται πάντα με δάνεια - δέν πά να μπεί στη θέση του Υπουργού Οικονομίας ο Χουντίνι !

      • Υ. avatar
        Υ. @ τσώφλι πασατέμπου 25/11/2009 12:37:03

        Να δώσω τον αριθμό λογαριασμού μου στη μαμά σου?

      • tiramola avatar
        tiramola @ τσώφλι πασατέμπου 25/11/2009 12:49:11

        Αγαπητό τσώφλι παρατέμπου δεν είναι το πρόβλημα η μάνα σου με τις δύο συντάξεις που παίρνει...
        Δεν έχει πληρώσει εισφορές ο πατέρας σου?
        Ούτε περικοπή των συντάξεων πρέπει να γίνει...
        Οι δικές μου εισφορες μαζί με του εργοδότη μου είναι σύνολο 44,06% του μισθού μου...
        Υπάρχει περίπτωση με τόσο μεγάλη εισφορά και μετά από 35-37 χρόνια δουλειάς να μην μπορεί να μου πληρώσει σύνταξη το ΙΚΑ για τουλάχιστον 20 χρόνια μέχρι να πεθάνω?
        Ας σταματήσει η λεηλασία πρώτα από όλους αυτούς που ανέφερα παραπάνω και μετά τα ξανασυζητάμε...

        • ichthyosaurus avatar
          ichthyosaurus @ tiramola 25/11/2009 13:21:17

          Ας σταματήσει η λεηλασία πρώτα και τα ξαναλέμε. Πολύ σωστά! Αμ δε που θα σταματήσει…. Εκτός και αν αντιληφθούμε ποιοι και για λογαριασμό ποιων μας κυβερνάνε.

  25. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 25/11/2009 11:57:51

    H προταση ειναι η επεκταση των νομων Σιουφα και Ρεππα σε ολους τους ασφαλισμενους -ολοι συνταξη στα 65 και τερμα οι εξαιρεσεις.
    Τελος σε πολλα βαρεα και ανθυγιεινα ,να μεινουν μονο τα πραγματικα και επανελεγχος ολων των αναπηρικων.Υπολογισμος της συνταξης με βαση τον μεσο ορο των τελευταιων 15 ετων κλπ.Τα ειχε γραψει και ο Γιαννιτσης.
    Και ο Τηνιος στο ιδιο μηκος κυματος ειναι.Εδω και αρκετα χρονια ο ελληνικος λαος ελισσεται για να αποφυγει το διδυμο Σημιτη - Μητσοτακη και μαλλον και η πιθανη εκλογη Σαμαρα ειναι στα ιδια πλαισια.
    Αλλα δεν ειναι φυσικα ουτε θεμα Παπανδρεου ουτε Σαμαρα γιατι δεν εχουν δικα τους λεφτα να μοιρασουν..Στο τελος θα ελθουν κομμισσαριοι απο τις Βρυξελλες και θα επιβαλλουν τις λυσεις.

    • ahbach avatar
      ahbach @ ψυχραιμια 25/11/2009 13:46:41

      Να έλθουν, να έλθουν οι κομισάριοι από τις Βρυξέλλες….Να πέσουν και οι μάσκες!

    • oxoxox avatar
      oxoxox @ ψυχραιμια 25/11/2009 16:27:41

      Θα έπρεπε να είχαν δικά μας αλλά τα κόμματά τους κάπου τα έβαλαν και δεν τα βρίσκουν!
      ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΩΡΕ;

    • ichthyosaurus avatar
      ichthyosaurus @ ψυχραιμια 25/11/2009 17:14:04

      ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΚΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΙΕΣ !

    • oxoxox avatar
      oxoxox @ ψυχραιμια 25/11/2009 17:17:28

      Βρε που φτάσαμε! Να μας απειλούν κι από πάνω…..με τους κομμισάριους των Βρυξελών!

  26. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 25/11/2009 13:14:38

    Τελικά τι φταίει πιό πολύ και, σε ποιά αναλογία επιμερίζεται το φταίξιμο; Που πληρώνουν τόσο πολλά (συντάξεις και ιατροφαρμακευτικά) ή που εισπράττουν τόοοοοοοοοοσο λίγα (εργοδοτικές ασφαλιστικές εισφορές);
    Σχετικά απλό είναι. Για να το καταλάβεις, δεν χρειάζεται να μάθεις διαφορική γεωμετρία ή να διαβάσει Χάιντεγκερ! Το σκαλίζουμε, το συσκοτίζουμε, του πρήζουμε τ' αρχ.., αλλά είναι εκεί και φωνάζει!

    • tiramola avatar
      tiramola @ Sic transit gloria mundi 25/11/2009 13:34:39

      @stgm
      Είναι η απώλεια ελέγχου γενικώς...

      Εγώ όμως θα το θέσω και διαφορετικά..
      Από την μιά μεριά οι επιχειρηματίες παραπονιούνται για τις υψηλές εισφορές.
      Από την άλλη ζητούν ελαστικές μορφές απασχόλησης που σημαίνει πάλι λιγότερες εισφορές.
      Στο όνομα λοιπόν της επιχειρηματικότητας που είναι το παν σε αυτή τη ζωή οι διοικήσεις των ασφαλιστικών ταμείων πρέπει να γνωρίζουν εκτός από διαφορική γεωμετρία και γραμμική άλγεβρα....
      Ο Χάιντεγκερ δεν είναι απαραίτητος...

    • ahbach avatar
      ahbach @ Sic transit gloria mundi 25/11/2009 13:39:41

      Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν χρειάζεται και ο Χάιντεγκερ. Ειδικά εκεί που γράφει για τον «πλανητικό ιμπεριαλισμό του τεχολογικά/τεχνοκρατικά οργανωμένου ανθρώπου», του οποίου οι κυβερώντες (νυν και πρώην, αγράμματοι, αφελληνισμένοι ή ανελλήνιστοι) αποτελούν εξαίρετα δείγματα.

  27. Κάποιος που σκέφτεται... avatar
    Κάποιος που σκέφτεται... 26/11/2009 04:25:47

    Ακούστε, λοιπόν, κύριοι. Έχουμε (μιλώ για εμάς τους κομμουνιστές και κάθε συνειδητό εργάτη που κατανοεί τα πραγματικά του ταξικά συμφέροντα) μιαν εντελώς διαφορετική κοσμοαντίληψη από όλους εσάς. Εσείς αναρωτιέστε: υπάρχουν λεφτά; πως τεχνοκρατικά θα τα πάρουμε; πόσο αντέχει η οικονομία; και άλλα τέτοια. Εμείς λέμε: ό,τι βλέπουμε γύρω μας, όλος ο πλούτος που παράγεται στη χώρα, είναι προιόν του μόχθου των εργαζόμενων. Εργάτες χωρίς κεφάλαιο μπορούν να υπάρξουν και ο πλούτος θα συνεχίσει να παράγεται. Κεφάλαιο χωρίς εργάτες, δε μπορεί να υπάρξει, γιατί τα χρήματα και οι μηχανές από μόνα τους δεν παράγουν τίποτε. Αυτό που γίνεται σήμερα είναι πως προσπαθούν να αποκρύψουν αυτή την αλήθεια. Οτι μια χούφτα άνθρωποι καρπώνονται τον πλούτο που παράγουν εκατομμύρια άλλοι. Γι αυτό και μας βάζουν σε μια κουβέντα λες και όλοι συμμετέχουμε "ισότιμα" τάχα στην παραγωγή και έχουμε τις ίδιες ευθύνες. ΟΧΙ! Δεν είναι δικό μας πρόβλημα τα χάλια της οικονομίας και των ταμείων (ως λογιστικό μέγεθος) γιατί μιλάμε όχι για την οικονομία των εργατών, αλλά για τα χάλια της "δικής τους" οικονομίας! Πληρώσαμε αρκετά τα κέρδη, δε θα πληρώσουμε την κρίση τους! Δική τους είναι, όχι δική μας! Εμείς, έχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ! Παράγουμε τον πλούτο και ζητάμε να απολαμβανουμε εμείς τον πλούτο αυτό κι όχι οι κηφήνες των μονοπωλίων και οι κρατικοί (τους) υπάλληλοι που λέγονται υπουργοί, αστοί βουλευτες, μεγαλοστελέχη, διευθυντές κλπ. Γι αυτό και δε μας ενδιαφέρουν τεχνοκρατικές "προτάσεις" στα πλαίσια της σημερινής κατάστασης. Στα πλαίσια αυτά, ο μόνος "διάλογος" που μπορεί να γίνει, είναι πόσο κοφτερό θα είναι το μαχαίρι του δήμιου που θα μας κόβει - και γι αυτό τον κάνουν άλλωστε. ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΟΝ ΕΜΠΟΔΙΣΟΥΜΕ! Γι αυτό θα παλέψουμε να πάρουν οι εργαζόμενοι στα ίδια τους τα χέρια ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ, να οικοδομήσουν μιαν ΛΑΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ και όχι να διαχειριστούν τα σημερινά ταμεία, το σημερινό δημόσιο κλπ. Αν το δει κανείς έτσι, όχι μόνο υπάρχει πλούτος στη χώρα για να ικανοποιηθούν όλες οι ανάγκες των εργαζόμενων και να σημειωθεί ραγδαία βελτίωση των συνθηκών ζωής της πλατιάς λαϊκής πλειοψηφίας, αλλά θα δημιουργηθούν και προϋποθέσεις για σχεδιασμένη αύξησή του, χωρίς τα "αγαθά" του καπιταλισμού: κρίση, ανεργία, φτώχεια, πόλεμοι.

    Το ερώτημα, λοιπόν, που θέτουμε σε κάθε εργαζόμενο είναι: ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙ Η ΚΙΝΔΥΝΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΟΤΙ "ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ"; ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΚΡΙΣΗ, ΕΝΝΟΟΥΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, ΟΧΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ! ΣΚΕΨΟΥ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΛΜΟΥΝΙΑ, ΠΡΟΒΟΠΟΥΛΟΥ, ΠΑΠΑΝΤΡΕΟΥ, ΝΤΟΡΑΣ, ΣΑΜΑΡΑ, ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΒΡΩΜΟΣΚΥΛΟΥ ΤΩΝ ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ! ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ! ΠΑΛΕΨΕ, ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥΣ! ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ, ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ!!!

  28. Κάποιος που σκέφτεται... avatar
    Κάποιος που σκέφτεται... 26/11/2009 05:29:44

    Επεξήγηση: μιλώντας παραπάνω και λέγοντας "όλους τους οικονομικούς μηχανισμούς" εννοώ ΚΑΙ τον πλούτο σε χρηματική μορφή αλλά ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ, στα εργοστάσια, στα μεγάλα αγροκτήματα-φάρμες, στις μεγάλες εμπορικές αλυσσίδες διακίνησης αγαθών, στις τράπεζες που θα συγχωνευθούν όλες σε μια κρατική τράπεζα κλπ.

    Το λέω γιατί αρκετοί ρωτάνε - καλοπροαίρετα ενδεχομένως - να μας πει το ΚΚΕ, το ΠΑΜΕ κλπ. που θα βρει τα λεφτά. Εφ'άπαξ αυτά που θα πάρει από τους πλούσιους δε φτάνουν. Δίκιο έχουν όσοι ρωτούν, αλλά εμείς δε λέμε ότι θα πάρουμε ΜΟΝΟ τον πλούτο. ΚΥΡΙΩΣ, όπως ξαναείπα, ΘΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ-ΕΘΝΙΚΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ, ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΗ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ σε όλους τους κλάδους της παραγωγής (πρωτογενή, βιομηχανία, υπηρεσίες, πίστη κλπ.)