#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/03/2008 02:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ασφαλιστικό: Πολύ κακό για το τίποτα

Νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε μια συζήτηση και για το Ασφαλιστικό. Καταρχήν θεωρούμε ότι το νομοσχέδιο  δεν αντιμετωπίζει τα δυο μεγαλύτερα προβλήματα του συστήματος ασφάλισης: Πρώτον τις συντάξεις πείνας με τις οποίες αναγκάζονται να ζουν εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες (κυρίως ηλικιωμένοι) και δεύτερον την εισφοροδιαφυγή που εκτιμάται γύρω στα έξι δισ. τον χρόνο. Τι κάνει η κυβέρνηση; Μειώνει κι άλλο τις συντάξεις πείνας και με το νομοσχέδιο εξοικονομεί, υποτίθεται, 300 περίπου εκατομμύρια το χρόνο. Πολύ κακό δηλαδή για το τίποτα.

Κατά τα άλλα, το νομοσχέδιο αυξάνει τα χρόνια δουλειάς (από δυο έως πέντε έτη) σε πολλές κατηγορίες ασφαλισμένων και ιδιαιτέρως στις μητέρες, κάνει μειώσεις κυρίως στις επικουρικές συντάξεις στις οποίες τίθεται ως «πλαφόν» το 20% της κύριας σύνταξης και βάζει στόχο (με την ενοποίηση) τα αποθεματικά  των ασφαλιστικών ταμείων (για δεύτερη φορά μετά τα ομόλογα. Οι ρυθμίσεις θα ισχύσουν σταδιακά με έτος αφετηρίας - ανά περίπτωση - το 2009 (ένσημα για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη), το 2010 (μητέρες) και το 2013 (γενικά όρια ηλικίας). Επόμενη φάση στην ασφαλιστική μεταρρύθμιση θα είναι το ασφαλιστικό των δημοσίων υπαλλήλων, με το οποίο απέφυγε προφανώς να ασχοληθεί στη φάση αυτή η κυβέρνηση. Συνοπτικά, η προωθούμενη «ήπια μεταρρύθμιση» περιλαμβάνει τα εξής:

Θα αυξηθούν σταδιακά τα όρια ηλικίας για συνταξιοδότηση έως και 5 έτη για τις  μητέρες ανηλίκων (σε ΙΚΑ, ΔΕΚΟ, τράπεζες, Ταμεία Τύπου και στους επιστημονικούς φορείς - πλην Δημοσίου, ΟΓΑ και ΟΑΕΕ), που είναι ασφαλισμένες από το 1983 και μετά. Από το μέτρο αυτό πλήττονται περίπου 200.000 εργαζόμενες γυναίκες και μητέρες
Καταργούνται τα μέτρα προστασίας των 700.000 εργαζομένων στα Βαρέα και Ανθυγιεινά επαγγέλματα. Θα δουλεύουν μέχρι να πεθάνουν.
Στόχος του σχεδίου είναι μετά το 2017 να μη συνταξιοδοτείται κανένας πριν από το 60ό έτος της ηλικίας του.
Με το πλαφόν του 20% στις επικουρικές συντάξεις θα υπάρξει μείωση συντάξεων πάνω από 45%.
Μειώνονται έως και 30% οι κύριες συντάξεις λόγω των αντικινήτρων που επιβάλλονται απο το 2009 (6% μείωση της πρόωρης σύνταξης ανά έτος με όριο τα πέντε έτη). Ειδικότερα από το 2009, θα μειώνεται η σύνταξη κατά 6% για κάθε χρόνο που ο ασφαλισμένος θα επιλέγει να συνταξιοδοτείται πρόωρα. Σήμερα ισχύει μείωση 4,5%.
Δημιουργείται από την 1/1/2009 Ασφαλιστικό Κεφάλαιο Αλληλεγγύης Γενεών, στο οποίο θα κατευθυνθεί το 10% των κοινωνικών πόρων.

Περιμένουμε την άποψή σας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. "e-πολίτης" avatar
    "e-πολίτης" 10/03/2008 03:59:02

    ΕΠΕΙΓΟΝ: Πού πουλάν αναισθησία;

  2. ΟΜΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΟΜΟΓΕΝΕΙΑ 10/03/2008 09:38:22

    Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ? ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 10/03/2008 09:50:45

    Εγώ έχω γράψει στο μπλογκ μου κάποια πράγματα. Με τα περισσότερα που θεσμοθετούνται συμφωνώ. Προσωπικά εγώ με 37 χρόνια θα είμαι 61 ετών. Τί άλλο θέλουμε λοιπόν? Ένας που δουλεύεις με σπουδές από τα 25 βγαίνει στα 62 και αν δουλεύει από 18 βγαίνει από τα 58. Το νομοσχεδιο θα μπορούσε να είναι πολύ χειρότερο.

  4. Xaralampos Trampakoulas avatar
    Xaralampos Trampakoulas 10/03/2008 11:55:19

    τι αλλο να θελουμε ε?
    μηπως μεγαλυτερη συμμετοχη της "εργοδοσιας"στις εισφορες?μηπως?
    (παρεμπιπτοντως,τι λεξη κι αυτη)
    να ευχαριστησουμε,λοιπον,τους φιλανθρωπους κυβερνωντες που συγκρατηθηκαν και το νομοσχεδιο ΔΕΝ ειναι "πολυ χειροτερο"
    να κανουμε το σταυρο μας καθε βραδυ και να ζηταμε ο καλος θεος να μας κοβει μερες και να τους δινει μηνες(συνταξιμους)
    να χαιρεται και ο Ομογενεια:-)

  5. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 10/03/2008 12:03:02

    Για σκεφτείτε να ξυπνήσει αυτός ο δόλιος ο λαός και ν' αποφασίσει να εφαρμόσει τα ίδια ποσοστά μείωσης, στην πρόθεση ψήφου (αλλά να το πραγματοποιήσει κιόλας)και μάλιστα χωρίς δήθεν περίοδο χάριτος! Άμεσα!
    Τους ψηφίσαμε για να τύχουν των παχυλών βουλευτικών συντάξεων κι αυτοί αποφάσισαν να μας εξοντώσουν!Που να τόκοβα!

  6. Doing! avatar
    Doing! 10/03/2008 12:18:27

    μηπως μεγαλυτερη συμμετοχη της “εργοδοσιας”στις εισφορες?μηπως?
    ===============================
    Πόσο μεγαλύτερη ρε φίλε; Ήδη έχουμε από τις υψηλότερες εισφορές στην Ε.Ε.

    Τι θέλετε, να αυξηθεί και άλλο η εισφοροδιαφυγή;

  7. stavrosx1 avatar
    stavrosx1 10/03/2008 12:22:51

    ... ο σχολιασμός πρέπει να "κατευθυνθεί" προς το εκλογικό σώμα και τις επιλογές του...
    ... και θεωρώ ότι υπάρχει ωριμότητα και "βλέμμα μπροστά" όταν ο Έλληνας ψηφοφόρος στηρίζει την ευρωπαϊκή προοπτική - ό,τι κι αν σημαίνει αυτό - της χώρας μας...
    ... γιατί π.χ. θα πρέπει να δώσω περισσότερη προσοχή στις προτάσεις για το Ασφαλιστικό ενός αντι-ευρωπαϊκού κόμματος, όπως το ΚΚΕ, κι όχι σ' αυτές τις συντριπτικής πλειοψηφίας που έχει δημιουργηθεί στην αντίπερα όχθη;
    ... το απόσταγμα της ευρωπαϊκής εμπειρίας σ' όλους τους τομείς - όπως το ασφαλιστικό - θα πρέπει να αναδειχθεί ως μοναδικός μπούσουλας επιβίωσης του έθνους μας...
    ... η καθ' ημάς Ανατολή δεν αντέχει τους Λακεδαιμόνιους...
    ... θα τους πατάξουμε όπου τους βρούμε - στο Δημόσιο, στον Ιδιωτικό Τομέα, στη Μύκονο ή την Αράχωβα, στο "Σι Σάτιν" ή το "Παραμάουντ", στη σουίτα του "Γ. Καραϊσκάκη" ή στο "Εκάλη Κλαμπ"...
    ... αγώνας μέχρι τελικής πτώσεως στον Μακρόπουλο και τον Βέρτη...
    ... μέχρι τα 70 και τα 75 - "τη δουλειά δεν τη σταματώ, Αβραμό, Αβραμόοο"...
    ---
    ΠΑΩ ΓΙΑ ΑΕΤΟ, το αυτό εύχομαι και δι εσάς...

  8. Xaralampos Trampakoulas avatar
    Xaralampos Trampakoulas 10/03/2008 12:41:31

    οσο το δυνατον μεγαλυτερη σε πρωτη φαση
    αδιαφορω για το ποσο θα τους/σας πονεσει
    μου το επιτρεπεις ? :))
    απο κει και περα οι πιθανοι τροποι χρηματοδοτησης/επενδυσης ειναι γνωστοι
    αλλα ειναι θεμα οπτικης
    ΑΥΤΗ η ρημαδα η οπτικη ειναι που διακρινει και θα συνεχισει να διακρινει εις τους αιωνας των αιωνων εμας τους αριστερους απο εσας τους δεξιους
    ΤΟΣΟ απλα και μανιχαιστικα
    και εις τους αιωνας των αιωνων ,αμην

  9. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 10/03/2008 13:17:03

    Σε κάποιες χώρες της Ευρώπης ανέβηκαν τα όρια ηλικίας. Αν ήμουν σε μια από αυτές θα έπαιρνα σύνταξη στα 67.

    Αύξηση των εισφορών των εργοδοτών είναι δύσκολο να γίνει. Ήδη πληρώνουν περισσότερα από ότι θα πλήρωναν αν ήταν σε άλλη χώρα της Ευρώπης. Αύξηση των εισφορών των εργαζομένων επίσης δύσκολο. Το ασφάλιστρο είναι μεγάλο για τα ευρωπαϊκά δεδομένα.

    Προσωπικά περιμένω να ακούσω μια ρεαλιστική πρόταση επίλυσης του προβλήματος. Επίσης θα κάνω μια πρόβλεψη που δε θα είναι καλή. Δε νομίζω ότι το ασφαλιστικό έκλεισε αλλά ότι μόλις άνοιξε. Ανάλογα με τις ανάγκες και τα προβλήματα που θα βγουν στο μέλλον θα γίνονται ''διορθωτικές'' και συνεπώς δυσμενείς παρεμβάσεις.

  10. "e-πολίτης" avatar
    "e-πολίτης" 10/03/2008 15:12:26

    Εξάκτινε,
    καλά τα λες, αλλά, δυστυχώς, δεν νομίζω πως θα πάρετε ΠΟΤΕ εσείς σύνταξη. Αν κάνεις ιδιωτική ασφάλιση, ίσως. Πολύ "ίσως", όμως. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ζήτημα χρόνου η μη καταβολή των συντάξεων σε κάποια Ταμεία και, μετά, τόμπολα και ...ντόμινο. Το ΤΕΒΕ, νομίζω, ήδη πουλάει τα ασημικά. Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι το δελτίο ειδήσεων του STAR αντλεί τους θεατές του κατά βάση από το target group της ηλικίας σου και την …επιτυχημένη συνταγή του ακολουθεί, ήδη, κι ο δεύτερος σε τηλεθέαση ΑΝΤ1. Η συναίνεση λόγω αδιαφορίας είναι χειρότερη από την συναίνεση λόγω συμφέροντος. Προσέξτε, γιατί σε αντίθεση με την "Δικτατορία των Συνταγματαρχών", που από κάπου μπορούσες να την πιάσεις, η "Δικτατορία των Βλακών" δεν παλεύεται.
    Με εξέπληξε θετικά η ηλικία σου, σε αντιστοιχία με τα σχόλια σου. Γι' αυτό στα λέω. Δεν είναι δυνατόν να σας κλέβουμε τον κουμπαρά που σας άφησε ο παππούς σας (ομόλογα), να σας αφαιρούμε κεκτημένα με αίμα (κυριολεκτικά, έτσι;) εργατο-ασφαλιστικά δικαιώματα απ' αυτούς, και να σφυρίζετε αδιάφορα, ως υπερ-hyper-super cool συναινέκοι. Αν θες, δηλαδή, να είναι η επόμενη Επανάσταση αστική. (Συμμερίζομαι την πιθανότητα της up-οψής σου αυτής και, μάλιστα, την εύχομαι. Δεν θα υπήρχε πιο αισιόδοξη προοδευτική εξέλιξη απ' αυτήν, αφού ισχύει από τότε που ήμουνα μικρότερος από σένα -και πολύ πιο πριν, έως και ...ανέκαθεν- ότι, "Οι αντικειμενικές συνθήκες είναι ώριμες, οι υποκειμενικές δεν έχουν ωριμάσει"!
    Μη μασάς, από επιλογή. Εμείς δεν μασάμε, έτσι κι αλλιώς, γιατί δεν έχουμε, πια, ...δόντια (κυριολεκτικά, αυτό!).

  11. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 10/03/2008 16:34:40

    Αν θες την άποψή μου πιστεύω ότι πάμε σε εθνική σύνταξη και αυτό είναι το όριο που βάζω και στο μπλογκ μου. Προς το παρόν ήταν ήπια η μεταρρύθμιση αλλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά.

    Σε άλλες χώρες με πιο καλή διαχείριση έχουν πάρει σκληρότερα μέτρα.

    Στην ιδιωτική ασφάλιση δεν πιστεύω παρά μόνο επικουρικά. Από τη στιγμή που διανέμει κέρδη σε μετόχους από κάποιον πρέπει να βγουν αυτά τα κέρδη. Και φυσικά το κορόιδο που τα πληρώνει είναι ο ασφαλισμένος. Στηρίζονται δε στη λογική '' εσύ είσαι βλάκας φέρε τα λεφτά να τα διαχειριστούμε εμείς που είμαστε έξυπνοι''

    Τα υπόλοιπα τα έχω γράψει στο μπλογκ μου καθώς και τους λόγους που φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

    Τι μπορούμε να κάνουμε αφού τα λεφτά φαγώθηκαν ήδη? Να πάρουμε πολυβόλο και να σκοτώνουμε? Το μόνο που μένει είναι να μοιραστούμε δίκαια αυτά που έχουν απομείνει.

    Πάντως πέρα από τα κλάματα θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για τη λύση του προβλήματος.

  12. Nick avatar
    Nick 10/03/2008 17:37:22

    καλά τα λες, αλλά, δυστυχώς, δεν νομίζω πως θα πάρετε ΠΟΤΕ εσείς σύνταξη
    -------------------------------------------
    Γιατί ξέρεις πώς θα είναι τα πράγματα σε 30-40 χρόνια;

    Εδώ δεν ξέρουμε τι θα γίνει αύριο, για το πολύ μακρινό μέλλον θα ξέρουμε;

  13. Ο ανώνυμος λεχρίτης avatar
    Ο ανώνυμος λεχρίτης 10/03/2008 19:25:38

    Σε όλα συμφωνώ εκτός από ένα: Δεν μπορεί να υπάρχουν σε μια χώρα όπως η Ελλάδα 700.000 εργαζόμενοι σε βαρέα και ανθυγιεινά. Μένω στις νέες φοιτητικές εστίες του ΕΜΠ. Η κυρία στο εστιατόριο που ελέγχει ποιος έχει κάρτα σίτισης, η οποία δουλεύει ούτε 5 ώρες ημερησίως, εντάσσεται στα βαρέα και ανθυγιεινά!!! Κάθεται 5 ώρες και θεωρείται ότι εργάζεται 8ωρο βαρέα και ανθυγιεινά!!!

  14. "e-πολίτης" avatar
    "e-πολίτης" 10/03/2008 19:35:30

    "WORKING CLASS HERO", Lennon

    AS SOON AS YOU'RE BORN, THEY MAKE YOU FEEL SMALL, Με το που γεννιέσαι, σε κάνουν να νοιώθεις μικρός,
    BY GIVING YOU NO TIME INSTEAD OF IT ALL μη δίνοντάς σου καθόλου χρόνο αντ’ αυτού (?) TILL THE PAIN IS SO BIG YOU FEEL NOTHING AT ALL. έως ότου ο πόνος είναι τόσο μεγάλος, που δεν νοιώθεις απολύτως τίποτα.

    A WORKING CLASS HERO IS SOMETHING TO BE,
    A WORKING CLASS HERO IS SOMETHING TO BE.
    Ένας ήρωας της εργατικής τάξης είναι κάτι για να υπάρχει-ς (?), για να είσαι- είναι

    THEY HURT YOU AT HOME AND THEY HIT YOU AT SCHOOL, Σε πληγώνουν στο σπίτι και σε κτυπούν στο σχολείο THEY HATE YOU IF YOU'RE CLEVER AND THEY DESPISE A FOOL
    σε μισούν εάν είσαι έξυπνος και καταφρονούν τον βλάκα TILL YOU'RE SO FUCKING CRAZY, YOU CAN'T FOLLOW THEIR RULES.
    μέχρι να γίνεις τόσο γαμημένα τρελός, που να μην μπορείς να ακολουθήσεις τους κανόνες τους

    A WORKING CLASS HERO IS SOMETHING TO BE,
    A WORKING CLASS HERO IS SOMETHING TO BE.

    WHEN THEY TORTURED AND SCARED YOU FOR TWENTY ODD YEARS,
    Όταν σε βασανίζουν και σε φοβίζουν για είκοσι ολόκληρα χρόνια THEN THEY EXPECT YOU TO PICK A CAREER.
    έπειτα σε περιμένουν να διαλέξεις καριέρα WHEN YOU CAN'T REALLY FUNCTION, YOU'RE SO FULL OF FEAR.
    ενώ δεν μπορείς πραγματικά να λειτουργήσεις, είσαι τόσο γεμάτος φόβο.

    A WORKING CLASS HERO IS SOMETHING TO BE,
    A WORKING CLASS HERO IS SOMETHING TO BE.

    KEEP YOU DOPED WITH RELIGION AND SEX AND TV,
    Σας μαστουρώνουν με θρησκεία και σεξ και τηλεόραση, YOU THINK YOU'RE SO CLEVER AND CLASSLESS AND FREE
    νομίζετε ότι είστε τόσο έξυπνοι και αταξικοί κι απελευθερωμένοι BUT YOU'RE STILL FUCKING PEASANTS AS FAR AS I CAN SEE.
    αλλά, είστε ακόμα και γαμώ τους «χωριάτες», απ’ όσο μπορώ να δω

    A WORKING CLASS HERO IS SOMETHING TO BE,
    A WORKING CLASS HERO IS SOMETHING TO BE.

    THERE'S ROOM AT THE TOP, THEY ARE TELLING YOU STILL,
    «Υπάρχει χώρος στην κορυφή», επιμένουν να σου λένε, BUT FIRST YOU MUST LEARN HOW TO SMILE WHEN YOU KILL,
    «αλλά, πρώτα, πρέπει να μάθεις πώς να χαμογελάς καθώς σκοτώνεις, IF YOU WANT TO BE LIKE THE FOLKS ON THE HILL.
    εάν θέλεις να γίνεις σαν τους ‘μόρτες’ στου λόφου την κορφή.

    A WORKING CLASS HERO IS SOMETHING TO BE,
    A WORKING CLASS HERO IS SOMETHING TO BE.

    IF YOU WANT TO BE A HERO, WELL, JUST FOLLOW ME,
    Εάν θέλεις να γίνεις ήρωας, ε, καλά, απλώς ακολούθα με!.. IF YOU WANT TO BE A HERO, WELL, JUST FOLLOW ME. WELL, WELL, WELL, OH WELL,
    WELL, WELL, WELL, OH WELL  Northern Songs Ltd



    ΥΓ1. Επειδή η μετάφραση είναι α καπέλα, ζητούνται διορθώσεις και προτάσεις, -please!
    ΥΓ2. Φίλε Nick, έχουν περάσει 40, ήδη, από τότε...

  15. Theodore avatar
    Theodore 10/03/2008 20:00:35

    Ποιος σας ειπε ρε καλοπαιδα, οτι ηλθατε σ αυτη τη ζωη, για να καθοσαστε και να σας πληρωνουνε;
    Αμα ο μεσος ορος ζωης για εναν αντρα ειναι τα 76 και για μια γυναικα τα 82, πως νομιζετε οτι θα βρεθουν τα λεφτα για να πληρωθουν, αμα παρουν συνταξη απο τα 50 που θελουν;
    Ποιος θα τα δωσει, το "το κρατος";Και ποιος ειναι το κρατος, εμεις δεν ειμαστε;
    Η μηπως νομιζετε οτι θα τα δωσουν οι νομιμοι επιχειρηματιες, αυτοι που ηδη πληρωνουν κανονικα δηλαδη; Αν το κανουν, θα κλεισουν, η θα πανε στη Βουλγαρια, η τα Σκοπια, οπως εχουν κανει εκατονταδες μεχρι τωρα.
    Οι αλλοι, οι παρανομοι, δεν πιανονται, γιατι οιελεγκτες, η τα πιανουν κανονικα, η δε δουλευουν καθολου για να τους βρουν και να τους πιασουν.
    Εγω, οταν πηρα συνταξη στα 60, ζητησα να κατσω κι αλλο,(και γιατι να μη δουλεψω κι αλλο, αναπηρος, η ανικανος ειμουν;), γιατι ειχα ακουσει, οτι καποιοι καθονταν μεχρι τα 67,υπο προυποθεσεις. Αλλα μου το αρνηθηκαν.
    Τετοια λυσσα, να θελουν ολοι να φυγουν απο τη δουλεια τους και να γυριζουν σαν τα ρεμαλια στους δρομους, λεγοντας οτι ειναι συνταξιουχοι, εγω δεν το καταλαβαινω.Τι διαολο, ντιπ αχρηστοι εχουμε γινει, η κατι αλλο συμβαινει;
    Εγω δεν εχω απαντηση. Νομιζω οτι το θεμα ειναι αρμοδιοτητος ψυχολογων, η μαλλον ψυχιατρων.

  16. Xaralampos Trampakoulas avatar
    Xaralampos Trampakoulas 10/03/2008 20:36:21

    ειναι κωμικοτραγικο
    πρωτα πεταμε μια βαρυγδουπη αφοριστικη
    "σχολιαρα"
    μετα μια εξυπνακιστικη αποστροφη σε καθε απαντηση
    καλοπροαιρετη η εντελως κακοπροαιρετη η ειρωνικη,οπως η δικη μου
    και μετα λεμε αυτονοητα και τετριμμενα και τα παρουσιαζουμε ως "μη αναστρεψιμη κατασταση"
    ειναι εκπληκτικο το θρασος των ΔΕΞΙΩΝ οταν καθε τοσο
    και σε διαφορα επιπεδα επικαλουνται τη δικη τους εκδοχη του "τελους της ιστοριας"
    ρε μαγκες
    τι νομιζετε?για ποιον γραφετε δλδ?
    δυο τα τινα εδω
    κυνικοι δεν ειστε,κι ας ειναι το νεο "trend" να το παιζετε
    η εκτος παραγωγικης διαδικασιας ειστε,για λογους που δε με αφορουν
    η ειστε εργοδοτες
    και υπερασπιζεστε σε θεωρητικο επιπεδο τα συμφεροντα σας
    αλλα,αν ειναι ετσι,μη φορατε μασκες και πειτε το ευθεως
    αποχωρω απο το "διαλογο"
    θα τα πουμε στους δρομους
    φιλακια

  17. Xaralampos Trampakoulas avatar
    Xaralampos Trampakoulas 10/03/2008 20:40:52

    χμ
    οπου "επικαλουνται" διαβαστε "μας παρουσιαζουν"

  18. Ο ανώνυμος λεχρίτης avatar
    Ο ανώνυμος λεχρίτης 10/03/2008 23:24:04

    Και εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον Theodore. Με ποια λογική ο καθένας μας που όταν μπορέσει να κλέψει τον συνάνθρωπό του θα το κάνει και όταν πάει να τον κλέψει το κράτος θα βγει να φωνάξει. Βλέπω στον Ευαγγελάτο τον καταστηματάρχη να λέει πώς κλέβει τον κοσμάκη στις εκπτώσεις και έχει φτιάξει 2 σπίτια και 3 οικόπεδα με το μικρομάγαζό του, να φωνάζει όταν του αυξάνουν το όριο συνταξιοδότησης και του μειώνουν τη σύνταξη. Βλέπω τον έμπορο πετρελαίου να διαμαρτύρεται για τον ίδιο λόγο τη στιγμή που αγοράζει λαθραία καύσιμα και χρησιμοποιεί "πειραγμένα" μέτρα για να κοροιδέψει τον κοσμάκη και να του βάλει λιγότερο πετρέλαιο στη δεξαμενή. Και πολλά τέτοια παραδείγματα. Δεν δέχομαι ότι τέτοιοι άνθρωποι έχουν δικαίωμα να διαμαρτύρονται. Ας αλλάξουν αυτοί την νοοτροπία τους και μετά να ζητήσουν από την κυβέρνηση να κάνει το ίδιο. Δε γίνεται να ψηφίζουμε κάποιον επειδή μας έκανε ένα ρουσφέτι και να διαμαρτυρόμαστε όταν κάνει ένα μεγαλύτερο ρουσφέτι σε κάποιον άλλο εναντίον μας. Καλά να πάθουμε.

  19. Ο ανώνυμος λεχρίτης avatar
    Ο ανώνυμος λεχρίτης 10/03/2008 23:37:31

    Και μια παράκληση. Μη βάζετε ταμπέλες στους ανθρώπους δεξιοί-αριστεροί-φασίστες-αναρχικοί. Υπάρχουν αριστερές κυβερνήσεις που έγιναν περισσότερο αμερικανόδουλοι από άλλες δεξιές, όπως η Ιταλία με τον Νταλέμα που έγινε το αεροπλανοφόρο των ΗΠΑ για τον πόλεμο με τη Γιουγκοσλαβία. Υπάρχουν αριστερές κυβερνήσεις που έγιναν πιο φασιστικές από τις δεξιές, όπως Β.Κορέα, Κίνα κλπ. Υπάρχουν αριστερές κυβερνήσεις με τις οποίες τα κράτη προόδευσαν όπως η Βενεζουέλα. Το πρόβλημα είναι οι αλήτες και οι απάνθρωποι. Όχι οι δεξιοί. Γιατί στις αρχές του 20 αιώνα στην Αμερικοί οι ντόπιοι είχαν φτιάξει το δικό τους μη πληθωριστικό νόμισμα για τις συναλλαγές τους σε ένα μάλλον καπιταλιστικό σύστημα που όμως λειτουργούσε και ήταν όλοι ευχαριστημένοι. Αργότερα το νόμισμα αποκηρύχθηκε από τον τότε βασιλιά της Αγγλίας για να επιβληθεί νόμισμα που κοβόταν μόνο σε μια κεντρική τράπεζα. Αυτή η τράπεζα έλεγχε τα επιτόκια καθώς επίσης και τον πληθωρισμό εργαλία αρκετά για να βγάζει όσα χρήματα θέλει. Αυτός είναι ο μηχανισμός υποδούλωσης του κόσμου στα τραπεζικά συμφέροντα. Όχι ο καπιταλισμός.

  20. "e-πολίτης" avatar
    "e-πολίτης" 11/03/2008 01:15:26

    Ανώνυμε Λεχρίτη,
    π ο ι ο ς είχε τον έλεγχο αυτής της Κεντρικής Τράπεζας; Για δώσε μας καμιά κρίσιμη πληροφορία, αδερφέ!

  21. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 11/03/2008 01:30:01

    Γιατί μιλάς ανώνυμε λεχρίτη σαν να είναι όλοι με περιουσίες? Το μεγαλύτερο μέρος των πολιτών βγαίνει αργά σε σύνταξη συνήθως στα 65 και παίρνει συντάξεις πείνας. Ευτυχώς που καθιέρωσε ο Σημίτης το ΕΚΑΣ. Το παίρνει και μια γειτόνισσά μου που είναι 85 χρονών. Μαζεύει γύρω στα 400 Ευρώ. Μένει σε χωριό με μοναδικά έξοδα ρεύμα και πάγιο τηλεφώνου. Πρέπει να πληρώσει και το φαί της. Το σπίτι καλοριφέρ δεν έχει έχει μια σόμπα με ξύλα. Αυτή είναι η μεγάλη πλειοψηφία των συνταξιούχων. Απλά μέχρι να πεθάνει ο ένας βάζουν 400+400 και ζουν.

    Εμείς παλεύουμε να έχουμε σύνταξη αγοραστικής αξίας 600 σημερινών Ευρώ το μήνα.