#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/08/2012 18:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αστυνομικός της γειτονιάς εναντίον ... Χρυσαυγίτη της γειτονιάς



Κατακόρυφα μειώθηκαν, σύμφωνα με την ΕΛ.ΑΣ., οι εισροές παράνομων μεταναστών από την περιοχή του Έβρου, μετά την εφαρμογή της επιχείρησης «Ξένιος Ζευς».

Από τα σχετικά στοιχεία προκύπτει χαρακτηριστικά ότι ενώ στις 2 Αυγούστου από την περιοχή του Έβρου εισήλθαν στη χώρα μας 447 παράνομοι μετανάστες, τις τελευταίες δυο ημέρες (8-9 Αυγούστου) ο αριθμός αυτός μειώθηκε κατακόρυφα, σε 12 και 15 άτομα, αντίστοιχα, τονίζει η ΕΛ.ΑΣ., επισημαίνοντας ότι αυτό επετεύχθη χωρίς να έχουν αναπτυχθεί ακόμα στο σύνολό τους όλα τα μέσα για την αντιμετώπιση της παράνομης μετανάστευσης (αστυνομικοί σκύλοι, πλωτά μέσα κ.λπ.)..

Στη δημοσιότητα εν τω μεταξύ δόθηκε βίντεο από τη χθεσινή επιχείρηση για τον εντοπισμό και σύλληψη παράνομων μεταναστών στο Σταθμό Λαρίσης



Στο πλαίσιο της επιχείρησης στο Σταθμό Λαρίσης συνελήφθησαν συνολικά 75 παράνομοι μετανάστες. Από νωρίς οι αστυνομικοί είχαν αποκλείσει τις εξόδους του σταθμού και αμέσως μετά την άφιξη της αμαξοστοιχίας που εκτελεί το δρομολόγιο Έβρος - Θεσσαλονίκη - Αθήνα, προχώρησαν στις συλλήψεις των παράνομων μεταναστών.

Μία διαφορετική εκδοχή της εν λόγω επιχείρησης έδωσε ωστόσο η Χρυσή Αυγή. «Τα ΜΑΤ», υποστηρίζει, «περίμεναν ένα τρένο γεμάτο λαθρομετανάστες στο Σταθμό Λαρίσης, οι τελευταίοι όμως είχαν ενημερωθεί για το μπλόκο και είχαν κατέβει στην Οινόη».

Το τι συνέβη στην πραγματικότητα το βλέπετε στο βίντεο. Είναι προφανές ότι η Χρυσή Αυγή "στριμώχνεται"  από την δραστηριοποίηση της αστυνομίας εναντίον των μεταναστών και χάνει έδαφος. Γι αυτό και αντιδρά όπως όπως τον τελευταίο καιρό.

Αν δεν υπήρχαν οι παράνομοι μετανάστες, θα έπρεπε να τους εφεύρει…

Κανείς δεν λέει ότι με την επιχείρηση "Ξένιος Ζευς" λύθηκε, ή θα λυθεί, το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης. Αλλά ακόμα και για τον πιο κακόπιστο είναι ενθαρρυντική η συντονισμένη προσπάθεια αντιμετώπισης της λαθρομετανάστευσης που ξεκίνησε αυτή η κυβέρνηση.

Το επόμενο βήμα είναι σαφές, κατά την γνώμη μας: Ο αστυνομικός της γειτονιάς να αντικαταστήσει τον ... Χρυσαυγίτη της γειτονιάς. Να μοιρασθούν οι αριθμοί των κινητών τηλεφώνων των αστυνομικών περιπόλων σε όλους τους κατοίκους των ευπαθών περιοχών, όπως έχει εξαγγελθεί άλλωστε.

Να δούμε τότε ποιους θα επιλέγουν οι γέροι και οι γερόντισσες για να τους συνοδεύουν στα ... ΑΤΜ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κλέων avatar
    Κλέων 10/08/2012 18:45:30

    Έτσι ακριβώς!

  2. Εύα avatar
    Εύα 10/08/2012 19:22:09

    Αν η ΧΑ ήξερε για την Οινόη, γιατί δεν ειδοποίησε την Αστυνομία;

  3. TopGunZ avatar
    TopGunZ 10/08/2012 19:26:33

    Εσύ ποιος λες να τους το σφύριξε?

    • έλεος avatar
      έλεος @ TopGunZ 10/08/2012 19:49:55

      ο συριζα και οι "αντιρατσιστικες" μηπως ? εκτος αν σε συμφερει να λες η ΧΑ

      • Κάτων avatar
        Κάτων @ έλεος 10/08/2012 20:06:08

        Φυσικά τα χρυσά αυγά της αστυνομίας το σφύριξαν

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ έλεος 10/08/2012 20:10:20

        Γιατί, ποια η διαφορά ανάμεσα σε "αντιρατσιστές" και ΧΑ? Και οι δύο χρωστάνε την ύπαρξή τους στους λαθρομετανάστες, και οι δύο απευθύνονται σε άτομα με διψήφιο δείκτη ευφυίας...

        • έλεος avatar
          έλεος @ TopGunZ 10/08/2012 20:14:49

          μπορεις να εχεις και λογο περαν του να προσπαθεις να προσβαλλεις ωστε να εκτελεσεις το κομματικο σου καθηκον ? δεν νομιζω αλλα κανε μια προσπαθεια

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ έλεος 10/08/2012 20:18:53

            Το καθήκον μου ως έλλογο ον, ανήκον στην ανθρώπινη φυλή κάνω.

          • έλεος avatar
            έλεος @ TopGunZ 10/08/2012 20:20:10

            δεν σου φαινεται , για το ελλογο ον εννοω , μαλλον για συνθηματακια σε τοιχους μοιαζει ο λογος σου , καλα εισαι ως εκει

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ έλεος 10/08/2012 20:39:25

            Προσπάθεια για αστεϊσμό στο θέμα της ευφυίας... από χρυσαυγίτη... τώρα τα έχω δει όλα...

          • έλεος avatar
            έλεος @ έλεος 10/08/2012 20:43:20

            θα σε εκλαβω ως απλο κομματικο τρολλ , δυδτηχως ο λογος δεν μπορει να συμβαλλει σε καμια περιπτωση σε μια συζητηση παρα μονο γηπεδικου ενδιαφεροντος , εκι μαλλον ταιριαζεις σιγουρα

          • Kραντωρ avatar
            Kραντωρ @ TopGunZ 10/08/2012 20:38:37

            «Ανθρωπίνη φυλή» δεν υφίσταται, αλλα ανθρώπινο είδος, το οποίο περιλαμβάνει υποείδη και χιλιάδες φυλές με τεραστία ποιοτική διαφορά μεταξύ τους. Είσαι έλλογος όσον ο νέγρος από το Ν.Σουδάν, που είχες αναρτήσει χθες.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Kραντωρ 10/08/2012 20:44:03

            "Ανθρωπίνη" σίγουρα όχι. Πάντως ευχαριστώ για την επισήμανση, ποτέ δεν ήμουν καλός στη βιολογία. Εσείς οι Χιτλερικοί έχετε μια έφεση στην ευγονική άλλωστε...

        • EVANGELOS avatar
          EVANGELOS @ TopGunZ 11/08/2012 01:00:54

          φίλε μου ΕΛΕΟΣ ... όποιος δηλαδή ΔΕΝ είναι ρατσιστής (=αντιρατσιστης) είναι το ίδιο με τον χρυσαυγίτη ???

          επίσης η ύπαρξη των ΜΗ ρατσιστών (=90% των Ελλήνων) οφείλεται στην παρουσία λαθρομεταναστών ???

          Πραγματικά έχεις φτάσει στο κατώτατο σημείο σχολιασμού φίλε Τοπ !!!

        • Leporello avatar
          Leporello @ TopGunZ 11/08/2012 07:11:32

          Αλλο οι 'αντιρατσιστες' κι αλλο η Χ.Α.

          Η τελευταια εκτος του μεταναστευτικου, εχει και συγκεκριμενες προτασεις για την οικονομικη κατασταση της χωρας μας.

          Οσο για τον "δεικτη ευφυιας", ειναι δυστυχως αυτοι με το υψηλοτερο I.Q. που εφεραν την χωρα σ' αυτα τα χαλια κι οχι ο απλος ανθρωπακος του μοχθου με τον χαμηλοτερο δεικτη, που τοσο αλαζονικα υποτιμας.

    • Εύα avatar
      Εύα @ TopGunZ 10/08/2012 20:30:34

      Να ρωτήσω και κάτι άλλο..εφόσον γίνεται οργανωμένη προσπάθεια κατά της λαθρομετανάστευσης, μήπως θα έπρεπε να ελέγχονται όλοι οι σταθμοί των τρένων;

  4. έλεος avatar
    έλεος 10/08/2012 19:46:21

    5 μερες Ξενιος Ζευς
    Προσήχθησαν 6.690 αλλοδαποί
    Συνελήφθησαν 1.555 αλλοδαποί γιατί διέμεναν παράνομα στην Ελλάδα
    88 απελασεις

    αποψη μου η επιχειρηση απετυχε παταγωδως , δεν υπηρχαν καν χωροι να μπουν , δεν υπηρχε μεριμνα για απελαση , δημιουργηθηκαν προστριβες με τοπικες κοινωνιες , απο την αναλογια ελεγχθεντων συλλυφθεντων φαινεται καθαρα οτι οι περισσοτεροι παρανομοι απλως φθγαν στην επαρχια η κρυφτηκαν μετα απο οδηγιες , η μειωση στις εισοδους απο τον εβρο γινεται γιατι κανεις λαθρεμπορος δεν επαιζε το τομαρι του με τοσους αστυνομικους εκει και δεν θα στελνανε λαθρομεταναστες αφου τους ενδιαφερει να προωθηθουν στο εσωτερικο και οχι να πιαστουν στα συνορα , περιμενουν προφανως να ξεφουσκωσει η μπορει να δουε δουλεμπορικα να αραζουν ξανα σε νησια η και στο λαυριο , κανενας ελληνας που να νοικιαζε σπιτι η απασχολουσε λαθρομεταναστες ξανα δεν πιαστηκε..... κατα τα αλλα ξανα το προβλημα ειναι η ΧΑ , πολυ κοντοφθαλμο θα ελεγα , κοιταμε πως θα κατηγορησουμε για τα παντα την ΧΑ η απλως να γινει σωστα η δουλεια που πρεπει να γινει ? προς το παρον συγνωμη αλλα δεν γινεται

    • έλεος avatar
      έλεος @ έλεος 10/08/2012 19:49:06

      και μια λεπτομερια : αφου οι λαθρομεταναστες επιβιβαζονται στην Αλεξανδρουπολη κατα συντριπτικη πλειοψηφια γιατι δεν τους πιανουν εκει και διαλεξαν τον σταθμο λαρισης ? στον εβρο υπαρχουν 2000 συνοριοφυλακες , ανετα γινοταν μια επιχειρηση εκει , δεν θελω να φανω κακος και να πω οτι στον σταθμο λαρισης ειναι πιο κοντα τα καναλια και οι καμερες

      • Κάτων avatar
        Κάτων @ έλεος 10/08/2012 20:07:20

        Χρυσό Αυγό, τώρα ξεκίνησαν, 40 ημέρες έχουν στην εξουσία, όταν τελειώσουν θα κάνετε παρέα στον Καρατζαφύρερ

        • Γιώργος avatar
          Γιώργος @ Κάτων 11/08/2012 10:48:28

          Μα Κάτων, ο κόσμος ψήφισε την ΧΑ για να κουνίσουν τις σαπιοκωλάρες τους οι @@κυβερνήσεις και να κάνουν τη δουλειά τους .... ακόμα και ο Σύριζα να κυβερνούσε θα έκανε επιχείρηση Ξένιο Ζευ. Και ναι, τα τηλεοπτικά κόλπα δεν περνάνε εύκολα ... περιμένουμε έργα, αλλιώς θα πάρουνε τ' @@ μας και από ψήφους και από φόρους ... δεν θα πρέπει να θεωρώ υποχρέωσή μου να καταβάλω φόρους σε ένα κράτος που με έχει γραμμένο ... σωστά?

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ έλεος 10/08/2012 20:17:40

      Δηλαδή στους 6 αλλοδαπούς οι 5 είναι νόμιμοι;
      Ποιος και με ποια νομοθεσία τους νομιμοποίησε;

      Δηλαδή στους 6 που θα πηδήσουν την "μάντρα" οι 5 νομιμοποιούνται.

      Άντε μετά να μην γίνουμε καινούργια επαρχία του πακιστάν.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Παρατηρητής 10/08/2012 20:43:44

        Ακριβώς αυτή είναι η ουσία του ζητήματος και είσαι από τους ελάχιστους εδώ μέσα που επικεντρώθηκε σε αυτό: Η φάμπρικα των νομιμοποιήσεων...
        Και μιλάμε, πλέον, για Αφροασιάτες φανατίκλες μουσουλμάνους, με επίπεδο νοητικής συγκρότησης "ουγκ"... Δεν μιλάμε για Αλβανούς, που, ρε αδερφέ, είναι συγγενείς μας Βαλκάνιοι στο κάτω-κάτω, έστω και αν δεν είναι της καλύτερης πάστας.

        • Παρατηρητής avatar
          Παρατηρητής @ ΒΙΣ 10/08/2012 20:52:54

          ευτυχώς το πρόσεξε κάποιος γιατί είχα αρχίσει να απελπίζομαι...

          • GO avatar
            GO @ Παρατηρητής 10/08/2012 21:07:18

            Τα έχουμε πει σε προηγούμενες αναρτήσεις.
            Προφανέστατα, υπάρχει και εργοστάσιο παραγωγής πλαστών ταυτοποιητικών εγγράφων.

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Παρατηρητής 10/08/2012 21:44:56

        Σε έχω καλύψει μισή ώρα ενωρίτερα!
        Ακριβώς!!!


        "...Θα μου επιτρέψεις να χρησιμοποιήσω τους αριθμούς, έστω και αυθαίρετους.

        Σε 6.690 ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ οι 1.555 ήταν ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ(;;;!!!)
        Το 1/4 εξ αυτών!
        Τα υπόλοιπα 3/4 ήταν ΝΟΜΙΜΟΙ (λαθρομετανάστες);;;

        Φάκτορα, θυμάσαι την επιμονή και την υπομονή που έδειχνα στον Σαμαρά όταν άλλοι εδώ λιγοψυχούσαν.
        Μου τελειώνουν κι εμένα, όπως τελειώνει και η “λογική” γύρω μας.

        Σέβομαι εδώ που μπαίνω αλλά, η Κυβέρνηση δεν σέβεται την λογική μας!
        Κακό του κεφαλιού των, μπορώ να πω!..."

        • Factorx avatar
          Factorx @ Σταύρος 10/08/2012 22:31:36

          Δηλαδή αν είχες αναλάβει υπουργός ΠΡΟ πο θα είχες λύσει το θέμα της λαθρομετανάστευσης σε 40 ημέρες.

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ Factorx 10/08/2012 22:54:03

            Φυσικά και δεν θα το είχα λύσει και φυσικά είσαι έξυπνος για να πετάς την μπάλα στην κερκίδα!

            Απορώ με τον "όρο" νόμιμος λαθρομετανάστης!!!
            Κατ' αναλογία αν δεχτούμε ότι υπάρχουν
            ένα εκατομύριο εξακόσιες χιλιάδες (1.600.000) ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ, μόνο οι τετρακόσιες χιλιάδες (400.00) εξ αυτών είναι παρόνομοι.
            Οι υπόλοιποι ΛΑΘΡΟ είναι... νόμιμοι!!!

            Δέχομαι βρε φάκτορα ότι ακόμα και για τα μάτια του κόσμου, αυτοί κάτι κάνουν.
            Ε, δεν θα ανάψουμε και λαμπάδες.
            Είναι μεγάλη η πορεία!

          • Factorx avatar
            Factorx @ Σταύρος 10/08/2012 23:01:48

            Κι εγώ απορώ με τον όρο και παρήγγειλα μάλιστα και σχετικό κομμάτι για αύριο. Άλλο αυτ´ο όμως κι άλλο η αναπαραγωγή του μηδενισμού χρυσής αυγής - ΑΝΕΛ - ΣΥΡΙΖΑ για την κυβέρνηση.

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ Factorx 10/08/2012 23:08:42

            Δεν "μηδενίζω" και το ξέρεις!
            Αντίθετα 'πομονεύω όπως όλοι!
            off topic αλλά αν σε ενδιαφέρει, ρίξε μιά ματιά για να καταλάβεις τι έγραφα στον "γεματούλη"!
            h**p://fileleutheros.pblogs.gr/2008/03/aitia-diaspashs-ethnikistikoy-kinhmatos-1974-1982.html

  5. Ζωή avatar
    Ζωή 10/08/2012 19:50:39

    Αστυνομικός της Γειτονιάς εναντίων Χρυσαυγίτη! Σας πήρε 20 χρόνια να ξυπνήσετε, αλλά το θαύμα μάλλον δεν θα κρατήσει ούτε τρείς μέρες... Να δούμε αν το σάπιο πολιτικό συστημα που εκκόλαψε τα αυγά του φιδιού που ωοτόκησαν τον Πάκη, (ευχαριστούμε τους λαθρομετανάστες που επέλεξαν την Ελλάδα και τα ανθρώπινα δικαιώματα των μεταναστών είναι υπεράνω του εθνικού συμφέροντος), καθώς και των βαψομαλιάδων αργεντίνων ζιγκολό που έφεραν την πατρίδα σε αυτό το χάλι θα μπορέσει να αποβάλει τα 3 εκατομμύρια των εισβολέων. Η ΝΔ μόνο την επανάσταση του καναπέ και της μπριτζόλας θα μπορούσε να φέρει επιτυχώς εις πέρας.

  6. Ζωή avatar
    Ζωή 10/08/2012 20:02:58

    Στο Δουβλίνο ΙΙ γιατί δεν αντέδρασε η ΝΔ; Δεν θέλει και διδακτορικό στην ατομική φυσική για να αντιληφθεί κάποιος τι θα συνέβαινε μετά την προδοτική υπογραφή από τον ανθέλληνα ρατσιστή γιωργάκη...Η ΝΔ συναγωνίζετο με τους αριστερούς στο «προοδευτιλήκι και δημοικρατιληκι» τα τελευταία 30 χρόνια....

    • Kennan avatar
      Kennan @ Ζωή 10/08/2012 20:09:38

      Αυτά για τη ΝΔ να τα πεις στους ανόητους νεοδημοκράτες που σας ψήφισαν κυρία Ζωή. Οχι εδώ. Οταν το antinews έδινε αγώνες ενάντα στην αριστεροφροσύνη εσείς δεν είχατε βγει ακόμα από το αυγό, φασιστόμουτρα

  7. έλεος avatar
    έλεος 10/08/2012 20:11:11

    μιλα οπως μιλανε και αυτοι στους οποιους απαντας , δεν προσεβαλα κανεναν δεν χαρακτηρισα κανεναν

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ έλεος 10/08/2012 20:20:00

      Το ότι υποστηρίζεις τη ΧΑ αποτελεί προσβολή σε ότι Ελληνικό, Χριστιανικό... και γενικά ανθρώπινο. Κάτι σαν το ΣΥΡΙΖΑ, στο μαύρο του.

      • έλεος avatar
        έλεος @ TopGunZ 10/08/2012 20:22:03

        εννοω αν υποστηριζα καποιους που πλιατσικολογουσαν 38 χρονια τον ελληνικο λαο θα ημουν καλος χριστιανος και δημοκρατης ? εκανα ενα σχολιο , μπορεις να αντικρουσεις οτι λεω η θα ριξουμε και αλλο το επιπεδο ? για να προετοιμαστω αμα ειναι

        • έλεος avatar
          έλεος @ έλεος 10/08/2012 20:22:24

          *ενω αν

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ έλεος 10/08/2012 20:36:24

          Σου απάντησε ο Κάτων. Τα δε επιχείρηματα για 38 χρόνια και καλούς χριστιανούς, μπλα μπλα μπλα... ρε φίλε, υμνητής του σατανισμού και του Χίτλερ είναι ο αρχηγός σας, κόψτε την παραμύθα! Και σταματήστε να μολύνετε τα Ελληνικά σύμβολα, τουλάχιστον τα συναδελφάκια σας από την άλλη πλευρά έχουνε τα περιοδόπανά τους.

          • έλεος avatar
            έλεος @ TopGunZ 10/08/2012 20:40:02

            τα συμβολα τα μολυνουν οσοι διελυσαν την χωρα και οδηγησαν τον ελληνα στην φτωχεια και την πεινα , καθως και την ανοχη σε εκατ λαθρομεταναστες που εχουν πλημμυρίσει την χωρα , ΠΑΣΟΚ ΝΔ και οι οψιμοι πατριωτες γραναζακια του συστηματος καρατζαφερης και καμμενος , η ΧΑ δεν ειναι σχεση με τιποτε απο αυτα , τα περι σατανιστων και αλλες αηδιουλες οχι σε μενα , ειναι χριστιανος ορθοδοξος και τσουβαλιασμα για εντυπωσιασμο σε αλλα παιδακια φιλαρακι

          • έλεος avatar
            έλεος @ TopGunZ 10/08/2012 20:44:08

            * ειμαι χριστιανος ορθοδοξος

      • EVANGELOS avatar
        EVANGELOS @ TopGunZ 11/08/2012 01:05:15

        φίλεΤοπ συγνώμη πριν σχολίασα ότι έφτασες στο κατώτατο σημείο σχολιασμού , μόλις κατέβηκες λίγο χαμηλότερα ...

        δηλαδή ο Σύριζα και η χρυσή αυγή είναι το ίδιο πράγμα ???

        μάλιστα !!! δηλαδή ο φασισμός και η προσπάθεια εναλλακτικής πρότασης στην ισοπεδωτική πολιτική του μνημονίου είναι ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ...

        φιλικούς χαιρετισμούς ... συνέχισε έτσι !!!

  8. Kραντωρ avatar
    Kραντωρ 10/08/2012 20:14:38

    Αυτά τα μέτρα είναι σαφώς επικοινωνιακά και δεν εισφέρουν πρακτικό αποτέλεσμα. Διαβιούν στην Χώρα μας, καθ' υπολογισμόν, 1,5 εκατ. αλλογενείς ποικίλης καταγωγής και φυλετικής ποιότητος. Πὀτε και τίνι τρόπω θα απομακρυνθούν οι αλλόφυλοι απο την ελληνική επικράτεια ; Με θωπείες στους εισβολείς δεν επιλύεται το πρόβλημα.

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ Kραντωρ 10/08/2012 20:55:08

      1.500.000 χωρίς τους Αλβανούς.

  9. Ζωή avatar
    Ζωή 10/08/2012 20:18:03

    Αυτά τους λέω και θα πω και περισσότερα! Λίγο αργά δεν ξυπνήσατε για να πουλήσετε πατριωτισμό; Ευχαριστώ και για το φασιστόμουτρα προοδευτικέ και δημοκρατικέ νεοδημοκράτη (μπλέ Πασόκε).

    • flou avatar
      flou @ Ζωή 10/08/2012 20:23:29

      Τι έγινε κ.Ζωή; Πώς από δω; Έχει άλλα μπλογκ για να εκτονωθείτε κ. Ζωή.Όχι εδώ.Οι μαγκιές δεν περνούν!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ flou 10/08/2012 20:46:30

        Έλα ρε συ, τώρα που τα Συριζαριά κάνουν διακοπές με την κρατική επιχορήγηση, που αλλού θα βρούμε μίσθαρνα του συστήματος να εξασκούμαστε. Δε βλέπεις που πάνε σαν collective mind και χρησιμοποιούν τα ίδια τσιτάτα περί 38 ετών κλπ?

  10. Ζωή avatar
    Ζωή 10/08/2012 20:21:23

    Η ντορούλα σας δεν ήταν υπέρ του σχεδίου Ανάν; Αυτή δεν είπε «πιστευούμε στην Ευρώπη των λαών και όχι των Εθνών»; Τι την κάνατε τώρα; Βουλευτή επικρατείας;

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ Ζωή 11/08/2012 13:20:46

      Τη ντορούλα και τα ντοράκια τα έχουν κρύψει κάτω από το χαλί. Μόλις γυρίσει ο κοσμάκης τον σεπτέμβρη, θα αρχίζουν να εμφανίζονται κι αυτά.

  11. Ζωή avatar
    Ζωή 10/08/2012 20:30:44

    Στους νεοδημοκρ΄τες οι μαγκιές περνάγανε 38 χρόνια αγοράκι. Πάρε και αυτό για να ξαλαφρώσεις:«Αθωωτικό ψήφισμα» για την Τουρκία ενέκρινε την Πέμπτη το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, στο πλαίσιο της Στρατηγικής Διεύρυνσης, χωρίς υποδείξεις για κυρώσεις αλλά και χωρίς αναφορά στο ορόσημο του Δεκεμβρίου και στην πολυδιαφημιζόμενη αξιολόγηση. Η αρνητική αυτή τροπολογία υιοθετήθηκε με μια ψήφο διαφορά (286 έναντι 285) και η εξέλιξη θα ήταν διαφορετική εάν οι Έλληνες ευρωβουλευτές Τρεμόπουλος (Πράσινοι), Σκυλακάκης (ΝΔ) και Αρσένης (ΠΑΣΟΚ) δεν την υπερψήφιζαν και άλλοι έξι επίσης του ΠΑΣΟΚ δεν τηρούσαν αποχή (Κοππά, Παλιαδέλη, Λαμπρινίδης, Ποδηματά, Ράπτη, Σταυρακάκης)..
    Νουδούλης δεν ήτανε τότε ο Σκυλακάκης; Θέλεις και άλλα για να ηρεμήσεις μαγκιτάκο;

    • flou avatar
      flou @ Ζωή 10/08/2012 20:49:16

      Νευράκια κυρά Ζωή;
      1ο. Δεν είμαι αγοράκι.
      2ο. Μου τη δίνει η σβάστικά σου η ναζιστική.
      3ο. Δεν είμαι Νεοδημοκράτης.
      4ο. Μόλις ξαλάφρωσα.
      5ο. Μεταβολή μαρς, για το καβούκι σας!

  12. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 10/08/2012 21:02:26

    Τι το χαλάς τώρα; Τς τς τς.
    Θέλω να κάνω μια ερώτηση: Υπάρχει πιθανότητα κάποιος υπεύθυνος της κυβέρνησης να μας πει ΠΟΣΟΙ είναι οι μετανάστες στην Ελλάδα, "νόμιμοι" και παράνομοι; Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος αριθμός; Απάντηση με ακρίβεια δεν έχω δει ακόμα, τώρα με τον Σαμαρά ελπίζω να δω (...).

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ Γιώργος1 11/08/2012 13:23:05

      Επίσης, οι προοδευτικοί "δεξιοί" υποστηρικτές της κυβέρνησης κουβέλη, να δώσουν ετυμολογίες των όρων "παράνομος και νόμιμος λαθρομετανάστης".

  13. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 10/08/2012 21:12:26

    Έτσι είναι τα πράγματα όπως τα λες.

    Δυστυχώς υπάρχει τεράστιο πολιτικό έλλειμα στη χώρα.
    Αν πάρεις έναν έναν όλους τους μελλοντικούς μνηστήρες της εξουσίας, Τσίπρα, Αβραμόπουλο, Ντόρα, Βενιζέλο και λοιπούς είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Η χώρα έχει σοβαρές πιθανότητες συρρίκνωσης και απώλειας κυριαρχίας σίγουρα.

    Όπως πάμε η Ελλάδα σε δέκα χρόνια θα είναι ένας μεσανατολίτικος αχταρμάς, χωρίς εθνική συνείδηση και ισχύ, ένα άθλιο προτεκτοράτο της ...Τουρκίας.

    Και μιλάμε όχι σε 50 και 60 χρόνια, αλλά μέσα στη δεκαετία του 2020.
    Θλίψη...

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ Παρατηρητής 10/08/2012 21:13:30

      *το παραπάνω είναι σχόλιο απάντηση στον ΒΙΣ

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Παρατηρητής 10/08/2012 21:52:26

      Το έχω ξαναγράψει (και αυτό, και ζητώ συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι):
      Με έναν πιο εμφανίσιμο και πιο "τρέντυ" αρχηγό, σε ένα ακροδεξιό κόμμα λιγότερο στρατόκ..λο και με τα ναζιστικά "κειμήλια" βαθιά στο μπαούλο και φούντο στο λιμάνι, θα έβλεπες την Ακροδεξιά να σκαρφαλώνει σε ύψη δυσθεώρητα. Και τη ΝΔ να βυθίζεται εις βάθος αμέτρητον. Προς το παρόν, κρατάει λίγο τα μπόσικα ακόμα ο Σαμαράς που έχει πατριωτικά εχέγγυα. Αλλά με Αβραμόπουλο-ντορο-τέτοιους, η ΝΔ δεν έχει μέλλον.

    • diman avatar
      diman @ Παρατηρητής 10/08/2012 22:24:21

      Ποιά εθνική κυριαρχία;
      Έχει πάει περίπατο.
      Όταν η Μπενάκη τα έλεγε.... ο Παπούλιας άκουγε.
      Ο πατριωτισμός που απέμεινε αφορά τη Λαμία και κάτω.

  14. Κλέων avatar
    Κλέων 10/08/2012 21:18:24

    Άλλο πράγμα να έχεις άποψη και άλλο να προσβάλλεις την αντίθετη άποψη.
    Σε αδικείς...

  15. Μαριλένα avatar
    Μαριλένα 10/08/2012 21:19:21

    Μια πιθανή λύση είναι "ταράξτε τους στη νομιμότητα". Και εξηγούμαι:

    Καθένας/καθεμιά που θέλει να ανανεώσει (για ένα 6μηνο) την άδεια παραμονής, οφείλει εκτός από την καταβολή του σχετικού παραβόλου να είναι ασφαλιστικώς και φορολογικώς εντάξει. Έχει κανείς αντίρρηση (εντός και εκτός χώρας) επ' αυτού; Δεν το νομίζω.

    Συνεπώς ζητάμε για κάθε συναλλαγή (π.χ. ανάληψη/μεταφορά χρημάτων, εισαγωγή σε μονάδα παροχής υπηρεσιών υγείας, είσπραξη ημερομισθίων από τράπεζα (για τις εργασίες που επικολλούνται ένσημα ΙΚΑ και τώρα γίνεται μέσω τραπέζης), είσπραξης επιδόματος προνοίας, έκδοση αδείας οδήγησης κλπ):

    - Φορολογική ενημερότητα (αυτές που εκδίδονται στη ΔΟΥ έχουν μηνιαία διάρκεια, αυτές που εκδίδονται μέσω διαδικτύου τετράμηνη). Όλοι θα πρέπει να υποβάλλουν δηλώσεις ετησίως.

    - Βιβλιάριο υγείας σε ισχύ. Αν δεν έχουν, καταβολή π.χ. 100 ευρώ μηνιαίως στη ΔΟΥ (απ' όπου παίρνουν και φορολογική ενημερότητα) ως συμμετοχή στις δαπάνες υγείας που τους εξασφαλίζει το κράτος.

    - Υποχρεωτική ετήσια εξέταση για λοιμώδη νοσήματα (όπως γίνεται ήδη για τους εργαζόμενους στον τομέα της εστίασης ή για τους εγγραφόμενους για φορά σε ΑΕΙ/ΤΕΙ).

    Ο μη έχων άδεια παραμονής (ελλείψει κάποιου από τα παραπάνω απαιτούμενα) δεν μπορεί να εξάγει χρήματα, να εισπράξει χρήματα από το δημόσιο, να χρησιμοποιήσει ΑΤΜ (το τελευταίο γίνεται ήδη εν μέρει: _προς_ κάποιους λογαριασμούς αλλοδαπών δεν επιτρέπεται η μεταφορά χρημάτων μέσω ΑΤΜ ή διαδικτύου. Το προτεινόμενο φροντίζει για το _από_ τους συγκεκριμένους λογαριασμούς) και να λάβει υγειονομικές υπηρεσίες (αφού δεν συμμετέχει στο κόστος αυτών).

    Αναμενόμενα αποτελέσματα:

    - αύξηση του κόστους εργασίας τους, άρα λιγότερο συμφέροντες για τους εργοδότες

    - μείωση της ροής ευρώ εκτός των συνόρων

    - αύξηση των κατασχόμενων μετρητών σε περίπτωση σύλληψης, καταδίκης κλπ.

    - καλύτερη καταγραφή τους (μέσω του Α.Φ.Μ.)

    Στη συνέχεια απαιτούμε τα παραπάνω για σύνταξη συμβολαίου ενοικίασης ή αγοράς ακινήτου, οχήματος ή σκάφους.

    Επειδή η λήψη των παραπάνω είναι επαναλαμβανόμενη (π.χ. ανά τετράμηνο ή εξάμηνο ή έτος) τα όποια πλαστά αποδεικτικά (από διεφθαρμένα στελέχη υπηρεσιών) έχουν μικρότερη αξία και η επαναλαμβανόμενη χρήση πλαστών οδηγεί ταχύτερα στην ανακάλυψη της απάτης.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Μαριλένα 10/08/2012 22:50:03

      Φάκτορα
      Η πρόταση τής Μαριλένας είναι πολύ καλή.
      Κάνε μιά χωριστή ανάρτηση, μήπως καί τήν διαβάσει κάποιος ευαίσθητος κυβερνητικός.

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ Μαριλένα 11/08/2012 00:02:15

      Αυτά όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι. Υπάρχει και το κοινωνικό σκέλος που αφορά την όποια αφομοίωσή τους κλπ κλπ. Με όλα αυτά, πολύ λίγοι θα μείνουν και θα είναι σωστοί. Δεν πιστεύω κανείς στην κυβέρνηση να μην έχει την δυνατότητα να σκεφτεί αυτά τα απλά πράγματα. Το θέμα βέβαια είναι αν υπάρχει η πρόθεση και η θέληση...

    • Βόρειος παγωμένος ωκεανός avatar
      Βόρειος παγωμένος ωκεανός @ Μαριλένα 11/08/2012 15:14:18

      Αν στα παραπάνω απαιτούμενα για ανανέωση άδειας παραμονής προστεθεί και αντίγραφο ποινικού μητρώου (λευκό), δεν νομίζω να είναι άσχημη ιδέα. Μπράβο για την πρότασή σου Μαριλένα.

  16. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 10/08/2012 21:23:08

    αφου πετυχε η επιχειρηση ειμαστε safe οποτε να παψω να κλειδαμπαρωνομαι σαν ποντικι και με συναγερμο τα βραδυα.
    shit. ξεχασα μενουν πολλα εκατομυρια ακομα.
    θελει και λιγο χαβαλε.

  17. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 10/08/2012 22:00:05

    Το άρθρο κλείνει ως εξής
    "Να δούμε τότε ποιους θα επιλέγουν οι γέροι και οι γερόντισσες για να τους συνοδεύουν στα … ΑΤΜ."

    Το κρίσιμο είναι το κίνητρο.

    Στους μεν αστυνομικούς ανύπαρκτο. Υποχρεωτική υπηρεσία, από υποστελεχωμένα τμήματα που εργάζονται πενιχρά αμοιβόμενοι ένστολοι. Κοινώς, δεν προλαβαίνουμε τώρα, θα έρθουμε σε καμια - δυο ώρες...

    Στους Χρυσαυγίτες, αντιθέτως, το κίνητρο είναι ισχυρό. Εθελοντική και άμεση παρουσία με στόχο την πολιτική κηδεμονία των συντηρητικότερων τμημάτων της κοινωνίας και επίτευξη μείζονος επικοινωνιακής προβολής.

    Αφήστε τη γερόντισσα και σκεφτείτε.

    Ποιος έχει συμφέρον να κάνει καλύτερα, αποδοτικότερα και ταχύτερα τη ... δουλειά;

    • Parsifal avatar
      Parsifal @ Ιεροφάντης 11/08/2012 00:31:53

      Εγραψες !

  18. nikos17 avatar
    nikos17 11/08/2012 00:04:40

    ποινική δίωξη σε ολους εκεινους τους αγροτες, κτηνοτρόφους που εχουν λαθρομεταναστες να κοιμούνται στις αποθήκες και στους σταβλους. Ας ψαξετε τους σταβλους και τα πτηνοτροφια της Αττικοβοιωτίας, ας ψαξετε σε διαμερισματα-αποθηκες που μενουν 10-20 μελαχρινουληδες εργατες με ενοίκια 100 ευρώ ο καθενας (δηλαδη 1000-2000 ευρω το μηνα καθαρα και μαυρα στην τσεπη του σπιτονοικοκύρη) κι αφήστε τις κοματικες φιλοσοφιες του καφενείου. Μπορει καποιος να ξετρυπώσει τους παράνομους εργοδοτες και τους παράνομους σπιτονοικοκύρηδες????

    • Βασίλης Γκιώνης avatar
      Βασίλης Γκιώνης @ nikos17 11/08/2012 00:16:12

      Οπωσδήποτε πρέπει να έχουνε άμεσες κυρώσεις όσοι απασχολούνε ή υποθάλπτουνε ΛΑΘΡΟμετανάστες αλλά έχετε υπόψην οτι πάρα πολλά σπίτια από αυτά που κοιμούντε μέσα από καμιά 40αριά, τα νοικιάζουνε Πακιστανοί που έχουνε χαρτιά και μετά βάζουνε μέσα 40 άτομα συμπατριώτες τους και παίρνουνε αυτοί τα χρήματα.

      Επίσης να ξετρυπωθούνε και όλοι οι ομοφυλόφιλοι που ψωνίζοντε με μελαχρινούληδες (όπως τους αποκαλείτε) και όσοι αγοράζουνε από αυτούς ναρκωτικά.
      Αμφότερα είναι "εργοδοσία".

      • nikos17 avatar
        nikos17 @ Βασίλης Γκιώνης 11/08/2012 00:23:19

        συμφωνώ

  19. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 11/08/2012 00:11:27

    Τον τελευταίο καιρό όλο και ακούω περισσότερο τον όρο "μετανάστης" σκέτο.
    Είναι ΜΕΓΑ λάθος ηθικό και νομικό!

    Μετανάστες είναι αυτοί οι λίγοι Γάλλοι, Γερμανοί, Άγγλοι, Αμερικανοί, Ιταλοί κ.λ. που διαβιώνουν στη χώρα μας.
    Μετανάστης ήτανε ο πατέρας μου που πήγε στη Γερμανία το 1964 με το καθαρό του ποινικό μητρώο ανά χείρας (μετεφρασμένο και σφραγισμένο από τη Γερμανική Πρεσβεία στην Αθήνα), με τις ιατρικές εξετάσεις ανά χείρας (οτι δεν εχει κολλητικές ή ανίατες αρρώστειες), με άδεια παραμονής κι εργασίας για ένα χρόνο από τη Γερμανική Πρεσβεία, με εργασία και τόπο διαμονής εκεί προσυμφωνημένο που ήδη ήξεραν οι γερμανιές αρχές προτού καν πατήσει το πόδι του στη Γερμανία!
    Εάν δεν είχε προσυμφωνήσει εργασία και διαμονή εκεί ΔΕΝ μπορούσε να εισέλθει στη Γερμανία!
    Οι Γερμανοί ήξεραν ήδη πριν πάει εκεί τα πάντα για εκείνον!

    Όπως είναι και το φρόνιμο άλλωστε για κάποιον που δεν έχει να κρύψει τίποτε.

    Αυτοί που έχουνε να κρύψουνε κάτι ή αυτοί που "εξυπηρετούντε" ποικιλοτρόπως από τους ΛΑΘΡΟμετανάστες, φυσικά θεωρούνε τις ως άνω αναγραφόμενες πρακτικές, ρατσιστικές, ξενοφοβικές και τα λοιπά γνωστά προοδευτικά γαβγίσματα...

    Στη χώρα μας, οι Ασιάτες και οι Αφρικανοί είναι ΛΑΘΡΟμετανάστες!

    Αυτό το "ΛΑΘΡΟ-" μας δίνει πάρα πολλά δικαιώματα και ελευθερία κινήσεων, έναντι των διεθνών νόμων, για την αντιμετώπιση των ΛΑΘΡΟμεταναστών!

    Συνεπώς πρέπει όλοι μας σε κάθε περίπτωση να λέμε ΛΑΘΡΟμετανάστες και όχι σκέτο "μετανάστες" ή "οικονομικοί μετανάστες" οι οποίες είναι εκφράσεις και χαρακτηρισμοί που αυτόματα τους δίνουν δικαιώματα!

    Ωες ΛΑΘΡΟμετανάστες που είναι, έχουμε κάθε δικαίωμα για άμεση ΑΠΕΛΑΣΗ με συνοπτικές διαδικασίες και δεν έχουμε να λογοδοτήσουμε απολύτως πουθενά!

    Ο ΣΥΡΙΖΑ, οι συνιστώσες και οι ντινγκιντάνγκηδες του καλλιτεχνικού και ακαδημαϊκού στερεώματος, νομίζουνε οτι πρέπει να λογοδοτήσουμε σε αυτούς αλλά κάνουνε μέγα λάθος!
    Και κάνει ακόμη μεγαλύτερο λάθος ο πρωθυπουργός μας εάν αισθάνεται οτι πρέπει να λογοδοτήσει στον ΣΥΡΙΖΑ και στις συνιστώσες!

    Εμείς που έχουμε τις δουλιές μας στο κέντρο (γιατί πλέον αποκτώντας οικογένεια ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να σταματήσεις να κατοικείς και στο Κέντρο), είμαστε για να μας κλαίνε οι ρέγγες.
    Στις 20-30 "καυτές" πλατείες σε Κέντρο, Πατησίων και Αχαρνών, όσοι Έλληνες έχουμε απομείνει, οπλοφορούμε και σας μιλώ και για ανθρώπους με τυροπιτάδικα, μανάβικα, μινι-μαρκετ κτλ.
    Δεν συζητάμε για τα Προ-πο τα οποία πλέον θεωρούντε ως "Τράπεζες" και επιστρατεύουνε υπαλλήλους άνω των 2 μέτρων και 120 κιλών με προϋπηρεσία στις ειδικές δυνάμεις και όπλα που ρίχνουνε κατά ριπάς (όχι απλά πιστολάκια).
    Δεν είχαμε όπλα στα νειάτα που έβραζε το αίμα μας (σχήμα λόγου) και πήραμε τώρα, περασμένα τα 40, που έχουμε οικογένειες.

    Η Αστυνομία λειτουργεί όπως ακριβώς λειτουργούσε και παλαιότερα. Αλλά τότε δεν χρειαζότανε να έχουμε όπλα.
    Δεν μπορούμε να "ψέξουμε" την Αστυνομία για τη λειτουργία της ούτε να απαιτήσουμε να προσληφθούνε άλλες 30.000 δημόσιοι υπάλληλοι και να μπούνε στον κρατικό προϋπολογισμό, προκειμένου να μας προστατεύουνε από τους ΛΑΘΡΟμετανάστες.

    Όχι, να φύγουνε οι ΛΑΘΡΟμετανάστες απλά τα πράγματα.

    Όσον αφορά τη Χρυσή Αυγή, έχω να πω το εξής:

    Οι Αστυνομικοί που έχουμε δεν φτάνουνε να καλύψουνε και να φυλάνε το Κέντρο με την ύπαρξη τόσων ΛΑΘΡΟμεταναστών. Ούτε και αν φύγουνε και αυτοί που φυλάνε VIP κτλ. και προστεθούνε στις υπάρχουσες δυνάμεις.

    Εφόσον δεν φτάνουνε οι Αστυνομικοί, ο κόσμος παίρνει τη Χρυσή Αυγή για να μπορέσει να βγει από το σπίτι.
    Δεν ξέρετε τι θα πει να φοβάται να βγει από το σπίτι γυναίκα με καρότσι μπε-μπε. Των αδυνάτων αδύνατο να περάσει από τις πλατείες που κάθοντε οι Αφγανοπακιστανοί ανά 50άδες.
    Για ανήμπορους ηλικιωμένους δεν το συζητάμε.
    Αυτοί είναι πραγματικά για λύπηση.

    Μόλις έρχοντε Χρυσαυγίτες στην πλατεία καμιά 30αριά και κάθοντε με καφέδες στα χέρια κτλ. ως δια μαγείας ξαφανίζοντε οι 200 ΛΑΘΡΟμετανάστες και ο κόσμος μπορεί επιτέλους να βγει από το σπίτι για λίγη ώρα. Ουρές στην ΑΛΦΑ στο ΑΤΜ όση ώρα είναι εκεί οι Χρυσαυγίτες.
    Έχω ξαναγράψει οτι άκουσα γυναίκα από το μπαλκόνι να φωνάζει στην πλατεία στους Χρυσαυγίτες και να τους ρωτάει "παιδιά πόση ώρα θα είστε ακόμη εδώ;". Απαντάει ένας φουσκωτός ξυρισμένος "ε κανα δίωρο ακόμη" και λέει η γυναίκα "μπράβο παιδιά, να βγάλω λίγο τον μικρό να πάρει αέρα γιατί έχω 10 μέρες να τον βγάλω έξω"!!!!!!!

    Καμιά φορά πέφτει και καμιά ψιλή από τους Χρυσαυγίτες σε καναν Αφγανβοπακιστανό που αφοδεύει εκεί στους θάμνους.
    Σε μηδέν χρόνο εμφανίζοντε καμιά 100 "μαλλιάδες" από την ΑΣΟΕΕ και φωνάζουνε "είμαστε όλοι Πακιστανοί". Σπάνε αυτοκίνητα, τζαμαρίες, βάζουν φωτιές στους κάδους..
    Εμφανίζοντε μετά και άλλοι 100 ξυρισμένοι και φωνάζουνε "είμαστε όλοι Έλληνες"...

    Εμείς που τραβάμε εκεί το καθημερινό μαρτύριο με τους Πακιστανούς, με ποιούς θέλετε εσείς να είμαστε;;;
    Με αυτούς που φωνάζουνε οτι "είμαστε Έλληνες" ή με αυτούς που φωνάζουνε "είμαστε Πακιστανοί";;;;

    Υ.Γ.:
    Το πρόβλημα των ΛΑΘΡΟμεταναστών δεν είναι αστυνομικό πρόβλημα και πρόβλημα αστυνόμευσης. Δεν πρέπει να λυθεί στην Αθήνα από την Αστυνομία.
    Είναι πρόβλημα στρατιωτικό και πρέπει να λυθεί από το Στρατό στα ΣΥΝΟΡΑ.
    ΤΩΡΑ ΆΜΕΣΗ απέλαση όλων των ΛΑΘΡΟμεταναστών και μετά ΣΟΒΑΡΗ και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ φύλαξη των συνόρων από το Στρατό.

    • arcane avatar
      arcane @ Βασίλης Γκιώνης 11/08/2012 00:58:45

      Ακόμα και οι λαθρομετανάστες έχουν τα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα που προβλέπει το Σύνταγμα και οι διεθνείς συμβάσεις γιά τα δικαιώματα του ανθρώπου γιά όσο χρόνο βρίσκονται στην Ελλάδα, δεν έχουν όμως το δικαίωμα παραμονής στην Ελλάδα, μπορούν να απελαθούν.
      Το "οικονομικοί μετανάστες" χρησιμοποιείται γιά να τους διακρίνει από τους πολιτικούς πρόσφυγες, που είναι άλλη κατηγορία.
      Οσοι μπαίνουν στη χώρα λαθραία έχουν δικαίωμα να ζητήσουν πολιτικό άσυλο, το να μπείς λαθραία δικαιολογείται αν σε κυνηγάνε να σε σκοτώσουν. Βέβαια ελάχιστοι από αυτούς είναι πράγματι πολιτικοί πρόσφυγες, κακώς όμως η πολιτεία παρεμποδίζει και καθυστερεί τις σχετικές αιτήσεις. Πρέπει οι αιτήσεις πολιτικού ασύλου να υποβάλλονται αμέσως, να εξετάζονται αμέσως και εφόσον είναι αβάσιμες, που συνήθως είναι, να απορρίπτονται καθαρά και νόμιμα. Μετά ακολουθεί κανονικά η απέλαση. Ολα αυτά θα περίμενε κανείς να γίνονται στον Εβρο, όχι στα Πατήσια! Δεν καταλαβαίνω γιατί αφ' ενός τους χαρακτηρίζουμε παράνομους, αφ' ετέρου τους αφήνουμε να κυκλοφορούν ελεύθερα στη χώρα.

      Βέβαια στα χρόνια της οικονομικής ανάπτυξης μας βόλευαν γιατί τους απασχολούσαμε φτηνά, σήμερα όμως που δεν υπάρχουν δουλειές πληρώνουε τη δική μας πολυετή ανοχή στη παρανομία. Οταν πήγε ο πατέρας σου στη Γερμανία το 1964 Βασίλη Γκιώνη οι Γερμανοί μπορεί να έψαξαν μέχρι τι νούμερο σώβρακο φοράει γιά να τον αφήσουν να μπεί, μετά όμως τον πλήρωναν με κανονικό μισθό Γερμανού και με πλήρη ασφαλιστικά δικαιώματα. Εδώ όπως δεν έγινε ποτέ το πρώτο έτσι δεν έγινε και το δεύτερο.

      Η ΕΛΑΣ έχει αποδείξει ότι αν πάρει εντολή μπορεί να τους μαζέψει σε λίγες μέρες, μετά όμως δεν έχει που να τους βάλει και οι διαδικασίες απέλασης καθυστερούν. Εχουμε από πάνω και τις συμβάσεις Δουβλίνου που δεν τους αφήνουν να πάνε παραπέρα στην Ευρώπη, οπότε γινόμαστε εμείς χώρα εναπόθεσης του κάθε δυστυχισμένου. Κανονικά θα έπρεπε απλά να εφαρμόζει η πολιτεία τους ισχύοντες νόμους, να τους εφαρμόζει όσο πιό κοντά στα σύνορα γίνεται και να τους εφαρμόζει σταθερά, μόνιμα και χωρίς τυμπανοκρουσίες. Γιά κάποιο λόγο αυτό φαίνεται ότι μας πέφτει δύσκολο.

      Οσο γιά τον στρατό άστον, ο στρατός κάνει άλλη δουλειά. Το μεταναστευτικό είναι θέμα αστυνομίας και συνοριοφυλάκων, όποιος έχει κάνει στρατιωτική θητεία στα σύνορα καταλαβαίνει αμέσως το γιατί.

      • Vee avatar
        Vee @ arcane 11/08/2012 01:05:09

        Ένα τραγικό λάθος ήταν η κατάργηση της Χωροφυλακής, ημι-στρατιωτικού σώματος με ένδοξη ιστορία ακόμα και σε πολεμικές επιχειρήσεις. Ίσως θα έπρεπε να ανασυσταθεί.

      • EVANGELOS avatar
        EVANGELOS @ arcane 11/08/2012 01:14:25

        αυτό είναι για κεντρική ανάρτηση !!! ... μπράβο φίλε arcane

      • Κώστας Χ. avatar
        Κώστας Χ. @ arcane 11/08/2012 01:18:06

        Όλα τα παραπάνω που αναφέρεις, θα ίσχυαν υπό μία μόνο προϋπόθεση. Οι (λαθρο)μετανάστες να είχαν νόμιμα χαρτιά που να πιστοποιούν την πραγματική τους ταυτότητα.
        Εδώ έχουμε να κάνουμε με μία φάμπρικα που τους προμηθεύει με πλαστά έγγραφα και εμποδίζει έτσι οποιαδήποτε άλλη διαδικασία αφού, α) δεν ξέρουμε αν όντως είναι κυνηγημένοι και χρήζουν ασύλου, β) καμία χώρα δεν τους δέχεται πίσω αφού τα στοιχεία τους είναι πλαστά και συνεπώς δεν είναι πολίτες της. Το θέμα είναι πολύ πιο πολύπλοκο από ότι φαίνεται και η συνθήκη του Δουβλίνου δε μας διευκολύνει καθόλου.

      • TheEvian100 avatar
        TheEvian100 @ arcane 11/08/2012 14:07:11

        "ανθρώπινα δικαιώματα που προβλέπει το Σύνταγμα και οι διεθνείς συμβάσεις γιά τα δικαιώματα του ανθρώπου γιά όσο χρόνο βρίσκονται στην Ελλάδα"

        Δε μπορεί να έχουν ανθρώπινα δικαιώματα τη στιγμή που με την παρουσία τους στερούν τα αντίστοιχα δικαιώματα στους Έλληνες.

  20. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 11/08/2012 01:12:11

    όποιος σπέρνει ΑΚΡΙΤΑ εμφυλιοπολεμικό και αντιαριστερό μένος (για τα ψηφαλάκια)

    θερίζει ακροδεξιό και φασιστικό μίσος ...

    τους δώσατε φωνή με τα σποτ υποστολής της σημαίας και τα παιδάκια να ρωτάνε τον "κύριο" και τον Ντινόπουλο να φωνασκεί περί γκουλάγκ και Στάλιν Τσίπρα ...

    ακούστε τους τώρα να δείτε τι ωραία φωνούλα έχουν !!!

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ EVANGELOS 11/08/2012 10:51:40

      Θα σου δώσει λεφτά ο ΣΥΡΙΖΑ, γι'αυτό τον ψηφίζεις;

      • EVANGELOS avatar
        EVANGELOS @ Γιώργος1 12/08/2012 00:24:30

        με αποστόμωσες !!! τρομερό επιγχείρημα ...

  21. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 11/08/2012 01:25:38

    για να μην είμαστε μεμψίμοιροι ...

    ΑΝ η επιγχείρηση καταλήξει σε ΜΑΖΙΚΕΣ απελάσεις στις χώρες προέλευσεις

    (είτε με εθελούσια αίτηση των έγκλειστων μεταναστών που πλεόν δε θα μπορούν να κυκλοφορούν ελεύθερα είτε υποχρεωτικά κατόπιν διαπίστωσης της υπηκοότητας τους)

    ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ

    ΑΝ μείνουμε στους ρυθμούς 88 απελάσεις σε 5 μέρες τότε όντως θα είναι ένα ακόμα φιάσκο !!!

    Πάντως όσο και να κατηγορώ το Σαμαρά για το φιάσκο της επαναδιαπραγμάτευσης και την καταστροφή της χώρας με την εφαρμογή του μνημονίου

    , στο θέμα των μεταναστών ΟΥΤΕ ευθύνη έχει και μάλλον ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ πάει να κάνει ... οπότε σε αυτό το θέμα ας περιμένουμε να δούμε

  22. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 11/08/2012 01:33:14

    και των ΕΑΤ-ΕΣΑ επίσης ...

    αν συστηθεί δε και το ένδοξότατο σώμα των μελανοχίτωνων και των ΕςΕς θα λυθούν όλα μας το προβλήματα ... λωλ

    • Vee avatar
      Vee @ EVANGELOS 11/08/2012 01:45:55

      Δίαβασε λίγο Ιστορία για το Σώμα Κρητικής Χωροφυλακής και το πως βοήθησε στην απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης και άσε τα λολ για εκεί που σε παίρνει.

      • Θησειώτης avatar
        Θησειώτης @ Vee 11/08/2012 13:29:18

        Τώρα χτυπάς εκεί που πονά. Μη θίγετε τέτοιες "μαύρες" σελίδες της ελληνικής ιστορίας. Άκου απελευθέρωση της Θεσ/κης. Οι παλιοφασίστες. Οι αριστερόστροφοι δεν γουστάρουν....

    • Βασίλης Γκιώνης avatar
      Βασίλης Γκιώνης @ EVANGELOS 11/08/2012 03:14:36

      η Ιταλία που έχει το ημιστρατιωτικό Σώμα τοων Carabinieri, η Ισπανία που έχει το ημιστρατιωτικό σώμ α της Guardia Civil, η Γαλλία που έχει το ημιστρατιωτικό σώμα της Gandarmerieδεν βρίσκοντε στο χάλι το δικό μας.

      Αλλά εφόσον εμείς εδώ EVANGELOS "διδάσκουμε Δημοκρατία" τί να μας πούνε οι άλλες χώρες τώρα...

      Τελικά καλά λένε οτι είμαστε η τελευταία κομμουνιστική χώρα στην Ευρώπη...

      • Πατωματζής avatar
        Πατωματζής @ Βασίλης Γκιώνης 11/08/2012 13:28:01

        "Τελικά καλά λένε οτι είμαστε η τελευταία κομμουνιστική χώρα στην Ευρώπη…"

        H γάγγραινα που μας σαπίζει.
        Αλλά όσο η Δεξιά δεν προβαίνει σε δραστικές λύσεις με ΑΜΕΣΑ αποτελέσματα η ΧΑ θα αλωνίζει.

  23. vtheod avatar
    vtheod 11/08/2012 01:34:01

    Το μέτρο είναι αρκετά επικοινωνιακό και δυστυχώς εδώ στο σαιτ προσπαθείτε να στηρίζετε το ανικανο κόμμα της ΝΔ με τους πάκηδες και λοιπούς αστέρες. την Τα πάκια απλώς κρύφτηκαν στην τγρώγλη τους - δεν έφυγαν για την πατρίδα τους (εκτός από 88). Ποια η επιτυχία του μέτρου?

  24. NN avatar
    NN 11/08/2012 07:08:24

    Εδώ και πάνω από 2 χρόνια είχε μαλλιάσει η γλώσσα του Τσίπρα ότι το πρόβλημα στις γειτονιές είναι η απουσία αστυνόμευσης!

    Τώρα κάνουμε αναλύσεις και προτάσεις πανομοιότυπες που βγαίνουν με παρθενογένεση από ανθρώπους που ήρθαν από τον Αρη...

    • Eleatis avatar
      Eleatis @ NN 11/08/2012 07:49:22

      «Εδώ και δύο χρόνια έχει μαλιάσει η γλώσσα του Τσίπρα ότι όλος ο τρίτος κόσμος πρέπει να μεταναστεύσει στην Ελλάδα». Εχει μαλιάσει η γλώσσα του να τους παρέχει το κράτος επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης, ιατροφαρμακευτική πείθαλψη, σπίτι,όσο για το άλλο.. το είπε η Αλ-Σαλέχ. «Οι Ελληνίδες φταίνε που βιάζονται από τους μετανάστες γιατί ντύνονται προκλητικά».

    • kinezos avatar
      kinezos @ NN 11/08/2012 11:12:22

      Καλα ο τσιπρας τα ειχε πει ο ανθρωπος ρε συ ΝΝ. Οτι εχει πει το παιδι ειναι σωστο. Απλα εμεις ειμαστε "ζωα","απολιτιστοι", ¨αγραμματοι" και δεν βλεπουμε την αληθεια. Οπως πχ. περισσοτερη αστυνομευση στις γειτονιες και απο την αλλη καμια 100 ΣΥΡΙΖΟ μαλλιαδες (που ειπε κι ο φιλος παραπανω) να φωναζουνε "ειμαστε ολοι πακιστανοι" 'Η το αλλο το καλο: φορολογηση στους εφοπλιστες. Δεν το καταφερε η Αγγλια που τους εχει εκει καμια 100στη χρονια, θα το κανει ο τσιπρακος. Αλλα ξεχασα, θα πηγαινε με το πολιτικο του αναστημα να ζητησει ανοιγμα των λογαριασμων στην Ελβετια.

      Ρε σεις...τα πιστευετε αυτα που λετε? Ειλικρινα δηλαδη ρωταω, χωρις διαθεση προσβολης.

  25. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/08/2012 07:59:22

    Ελεύθερος με περιοριστικούς όρους αφέθηκε ο 26χρονος Πακιστανός που οδηγήθηκε το μεσημέρι της Παρασκευής στην Εισαγγελία για απόπειρα βιασμού νεαρής Βρετανίδας στα Μάλια.

  26. Αναρχικός Κύων avatar
    Αναρχικός Κύων 11/08/2012 08:49:02

    Άραγε σήμερα συνεχίζονται οι επιχειρήσεις «σκούπας»; Μάλλον όχι!

  27. Tassos avatar
    Tassos 11/08/2012 10:14:49

    Οπως και αυτοί που ψήφιζαν Λαός θα γυρίσουν με χαμηλά το κεφάλι και μούγκα, στα μουλωχτά για να μη μας χαλάν το ίματζ..

  28. andreas london avatar
    andreas london 11/08/2012 10:19:42

    καλο το video αλλα κάποιος μπορεί να εξήγηση πως ξεκινάει βραδυ και συνεχίζει πρωί?

  29. kinezos avatar
    kinezos 11/08/2012 11:03:37

    Αφου δεν εχουν τι να τους κανουν ρε παιδια. Τι "Ξενιος Ζευς" και τριχες κατσαρες. Επικοινωνιακο ειναι το παιχνιδι.

    Και οσον αφορα το "νομιμος" μεταναστης. Εγω ξερω (επειδη τυχαινει λογω δουλειας να ειμαι στο εξωτερικο συχνα) οτι οταν ζητας αδεια εισοδου σε μια χωρα (visa) δηλωνεις το σκοπο και τον χρονο παραμονης σου. Αν αυτος ο χρονος ληξει, τοτε ή τον ανανεωνεις (αν μπορεις) ή φευγεις. Αυτοι οι ¨νομιμοι" εστω κι αν λειτουργει ακομα η φαμπρικα που λετε, τι σκοπο και χρονο παραμονης εχουν δηλωσει? Επισης να προσθεσω οτι αν -σε ξενες χωρες- σε τσιμπησουν να παρανομεις για το παραμικρο...εφυγες. Και ρωταω: αυτοι οι "νομιμοποιημενοι" ειναι καλοπαιδα? Δεν εχουν δωσει κανενα δικαιωμα στις αρχες?

    Βλεπετε λοιπον οτι θεμα δεν κολλαει μονο στη φαμπρικα. Κολλαει βασικα στο οτι δεν εχουν τι να τους κανουν και φυσικα δεν εχουν που να τους στειλουν γιατι οι περισσοτεροι μαλλον δηλωνουν αλλη χωρα προελευσης. Γιατι αν ειχαν τι να τους κανουν, θα τους ειχαν μαζεψει ηδη.

    Απορια λοιπον. Γιατι δεν παιρνετε ρε φιλαρακια ενα απο τα χιλαδες ξερονησια του Ελληνιου αρχιπελαγους, να τους ριξετε επανω (με σωστες συνθηκες διαβωσης και περιθαλψης φυσικα πληρωμενες απο την ΕΕ που κοπτεται να μη πανε κατα κει) και να βαλετε και ενα πλωτο του ΛΣ να περιπολει μονιμα γυρω γυρω (και αυτο πληρωμενο απο την ΕΕ)? Και φυσικα να καλεσετε τα διεθνη μεσα για να δειξετε οτι ΚΑΙ σεβομαστε τα ανθρωπινα δικαιωματα εφοσον θα τους εχουμε με ανθρωπινες συνθηκες (καλυτερες απότι εχουν τωρα μεσα στις τρωγλες που τους πετανε οι δουλεμποροι) διαβιωσης ΚΑΙ να δωσετε κι ενα μηνυμα στους πατριωτες τους ΟΤΙ "οποιος ερθει κατα δω...παει για μακρονησο".
    Και μην ακουσω τιποτα π@π@ριες περι "μακρονησου".

  30. helios avatar
    helios 11/08/2012 12:28:07

    Γιατί δεν τους σταματούν στο σταθμό της Αλεξανδρούπολης και τους αφήνουν να πάρουν το τρένο για Αθήνα;
    Εγώ τώρα μπορώ να πάρω την οικογένειά μου και να χρησιμοποιήσω το τρένο ή κινδυνεύουμε να κολλήσουμε καμιά φυματίωση ή κάποια άλλη αρρώστια;

  31. TheEvian100 avatar
    TheEvian100 11/08/2012 14:12:44

    Ένα αποτελεσματικό στρατόπεδο συγκεντρώσεως λαθρομεταναστών στην Μακρόνησο (κι όχι στη Θράκη!) δε θα ήταν άσχημη ιδέα. Θα μπορούσε να έχει χωρητικότητα άνω των 20,000 ενώ ταυτόχρονα θα ήταν κοντά σε ένα τεράστιο λιμάνι της χώρας αλλά και το αεροδρόμιο. Παράλληλα όλα αυτά τα "εξωτικά" νοσήματα που φέρουν, θα είναι υπό έλεγχο. Πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο, υπό την προϋπόθεση σφραγίσματος των συνόρων. Μόνο στο άκουσμα αυτής της κατάστασης οι μισοί θα έφευγαν απ' την Ελλάδα.

    • helios avatar
      helios @ TheEvian100 11/08/2012 15:24:09

      Η καλύτερη λύση θα ήταν να τους πετάξουνε σε μια επιχείρηση - αστραπή απέναντι στην Τουρκία.

    • kinezos avatar
      kinezos @ TheEvian100 11/08/2012 17:03:52

      Νομιζεις οτι δεν το εχουν σκεφτει? αλλα δεν το κανουν γιατι θα βγουν την επομενη οι καλοθεληταδες με τις ΜΚΟ, οι indymedia, κλπ κλπ. Δηλαδη, ολοι οι διαφοροι αριστερισκοι ανεπαγγελτοι-επαγγελματιες υποστηρικτες-μεταπρατες του διεθνους πονου -ακομα και στο πολυτεχνειο τους θυμαμαι που κανανε καταληψη για την απελευθερωση των συναγωνιστων farabundo marti (ναι ειμαι λιγο παλιος)...πιασ'τ'αυγο και κουρευτο- και οι διαφοροι ριγμενοι καναλαρχες θα τους εχουν πρωτη μουρη στο καβουρι για κανενα μηνα, εκμεταλλευομενοι την ευκαιρια να ανταποδωσουν στην κυβερνηση που τους στερησε το ταδε δημοσιο εργο ή τους εχει βγαλει στον τακο με το βασικο μετοχο ή..... Το γνωστο πανηγυρι για ιθαγενεις ρε αδερφε. Το εχουμε φαει στη μαπα. Ο μ@λ@κ@ς της υποθεσης δεν ειναι ομως ο μαλλιας ΣΥΡΙΖΟ-ΜΚΟ-indymedia-κλπ, ειναι ο ελληνας ψηφοφορος που καθεται και τσιμπαει και στο τελος την τρωει αμασητη την προπαγανδα και φυσικα παιζει το παιχνιδακι του συστηματος. Να γιατι λοιπον δεν γινονται τα αυτονοητα σ'αυτο τον τοπο. Γιατι δεν υπαρχει κοινος νους. Δεν υπαρχει συλλογικοτητα και κοινος στοχος. πχ. Να πεσει δηλαδη (λεω εγω) η ακροαματικοτητα στο ταδε καναλι στο 1% μετα απο αυτη την προπαγανδα. Να τον γραψεις το μαλλια που διαμαρτυρεται για μ@λ@κιες που στο κατω κατω σε βλαπτουν και να απαιτησεις τη συλληψη του σαν κοινωνια. Κλπ κλπ κλπ. Υπαρχει δυστυχως αντ'αυτου το "ο καθενας για την παρτη του στην προβια των ζωων που μας ψηφιζουν". και εμεις τα ζωα απο κατω να βαραμε παλαμακια

      περαστικα μας

  32. θανασης avatar