04/02/2009 13:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αστυνομικός πυροβολεί σεκιουριτά !!!


________________________________________________________________________________________________________________
(Ανανεωμένο) Νέο περιστατικό ανικανότητας αστυνομικού με θύμα υπάλληλο της εταιρεία security WACKENHUT , που τραυματίστηκε σοβαρά έξω από το σπίτι του ... πρέσβη των ΗΠΑ στην Αθήνα. Όπως ανακοίνωσε ο εκπρόσωπος της ΕΛ.ΑΣ., ο 38χρονος αστυνομικός -σκοπός στην οικία του Αμερικανού πρέσβη- πυροβόλησε δύο φορές με το υπηρεσιακό του περίστροφο κατά του υπαλλήλου σεκιούριτι, ηλικίας 31 ετών, με αποτέλεσμα να τον τραυματίσει σοβαρά στο λαιμό.

Προφανώς, ο αστυνομικός πυροβόλησε τον σεκιουριτά περνώντας τον για τρομοκράτη, όταν τον είδε έξω από την πρεσβευτική κατοικία, την οποία φρουρούσε, την ώρα που ο Αμερικανός πρέσβης παρέθετε γεύμα εργασίας σε Έλληνες.

Το βλήμα πέρασε ακριβώς δίπλα από την καρωτίδα του θύματος το οποίο διέφυγε τον θάνατο επειδή μεταφέρθηκε αμέσως στο Ναυτικό Νοσοκομείο που βρίσκεται εκεί κοντά. Αυτή την στιγμή υποβάλλεται σε εγχείρηση και η κατάστασή του κρίνεται σοβαρή.

Όπως προκύπτει, ο αστυνομικός πυροβόλησε την πρώτη φορά το θύμα απο πίσω! Στη συνέχεια ο υπάλληλος της εταιρείας σεκιούριτi γύρισε προς το μέρος του αστυνομικού για να δει τι συμβαίνει και τότε δέχθηκε τον δεύτερο πυροβολισμό, που τον τραυμάτισε στον λαιμό. Σχετικά με τον διπλό πυροβολισμό ο εκπρόσωπος της αστυνομίας κ. Στάθης σημείωσε ότι «το σφάλμα είναι πράξη ανθρώπινη αλλά η επανάληψη, πράξη διαβολική».

Πληροφορίες αναφέρουν ότι και στο παρελθόν ο αστυνομικός, που υπηρετεί στο αστυνομικό τμήμα Αμπελοκήπων, είχε δημιουργήσει προβλήματα.

Σε διαθεσιμότητα τέθηκαν ο διευθυντής της Γ΄ Υποδιεύθυνσης Αστυνομίας Αθηνών και ο διοικητής του Αστυνομικού Τμήματος Αμπελοκήπων στο οποίο υπηρετούσε ο αρχιφύλακας που πυροβόλησε τον υπάλληλο Σεκιούριτι της πρεσβείας. Προσωρινή μετακίνηση διατάχθηκε για τον διευθυντή της Αστυνομίας Αθηνών, ο οποίος τέθηκε στη διάθεση της ΓΑΔΑ. Σε διαθεσιμότητα τέθηκε και ο αστυνομικός-δράστης.

(Οι φωτό είναι από την τηλεόραση του ΑΛΦΑ: Σκηνές από ερασιτεχνικό βίντεο με τον σεκιουριτά πεσμένο στο έδαφος λίγο μετά τον πυροβολισμό του από τον αστυνομικό έξω από την κατοικία του Αμερικανού πρέσβη. Στο βίντεο φαίνεται ο δράστης να πλησιάζει τον ιδιωτικό φρουρό που είναι πεσμένος στο έδαφος)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Πάνος avatar
    Πάνος 04/02/2009 13:42:34

    Φίλε Φάκτορα,

    άλλη μια φορά που αποδεικνύεται περίτρανα ότι η ΕΛΑΣ είναι για τον πούτζον (όπως θα έλεγε και ο άφθαστος Γεώργιος Καραϊσκάκης...)

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/02/2009 13:49:07

    Οσονούπω αναμένεται να εκδοθεί επίσημο ανακοινωθέν δια του οποίου θα περιγράφεται πως το θύμα "προσέκρουσεν εν τη βολίδα και ο αστυφύλαξ πιστολέρο εκσπερμάτισε..."

  3. Pataaaates.... avatar
    Pataaaates.... 04/02/2009 13:58:50

    Νέα ταξιδιωτική οδηγία:
    Οι Αμερικανοί τουρίστες ν' αποφεύγουν να πλησιάζουν σε υφισταμένους του Πάκη και του Μαρκογιαννάκη. Εκρήγνυνται.
    Με το δίκιο τους. Όταν σε προσλαμβάνουν με STAGE μη περιμένεις υψηλό επαγγελματισμό!
    Ή όπως λέγαμε κάποτε: "Τρείς κι εξήντα πέρνετε..."

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2009 14:05:22

    Φαντάσου να εριχνε στον Πρεσβυ !!! αηαηααχαχαχααα

    τι γινεται ρε που...η μου.

    ΠΠ

  5. Xase avatar
    Xase 04/02/2009 14:09:40

    Τι γινεται φιλοι μου, ολοι οι μαλακες μπατσοι γινονται; Στο τελος αντι να λεμε "μπατσοι" θα λεμε "μαλακες".

  6. osaperas avatar
    osaperas 04/02/2009 14:21:13

    @1
    Ο Καραϊσκάκης είχε πει στην επιστολή απάντηση του "ρώτησα τον μπούτζον μου".

    Η ΕΛΑΣ είναι για κλάματα (κυριολεκτικά και μεταφορικά)

    Περιμένουμε δήλωση του Μαρκογιαννάκη ότι πίσω από το συμβάν βρίσκεται το ΠΑΣΟΚ

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 04/02/2009 15:01:00

    "Τώρα να δούμε ποιος θα φυλάει σκοπιά εδώ", φώναξε ο αστυφύλακας αμέσως μετά τους πυροβολισμούς, σύμφωνα με αυτόπτη, (: ευτυχώς που τους ξεφεύγει κανένας αυτόπτης και μαθαίνουμε καμιά αλήθεια. Θυμίζω: Αλβανός στην παράδοση Παναγόπουλου, Αλβανός προχθές στο ΑΤ Κορυδαλού ["χειροβομβίδα, χειροβομβίδα" φώναξε ο "τρομοκράτης" πριν την πετάξει], και ο σημερινός Έλληνας).

    Ο δράστης βγήκε από το κουβούκλιο και πυροβόλησε σχεδόν εξ επαφής για να ΕΚΤΕΛΕΣΕΙ. Σημαντικό ότι, το θύμα πυροβολύθηκε από μπροστά, όχι από πίσω.

    Η Αστυνομία προετοιμάζει κλίμα για "ΤΡΕΛΛΟ δράστη". Αυτό είναι ακόμα χειρότερο. Το να έχουν ΤΡΕΛΛΟ να προστατεύει τον ΠΛΕΟΝ πιθανό στόχο τρομοκρατικής επίθεσης στην Ελλάδα, ξεπερνάει κάθε φαντασία ανευθυνότητας.

    ΠΟΙΟΙ ήταν οι ΥΨΗΛΟΒΑΘΜΟΙ Έλληνες παράγοντες που "γευμάτιζαν" με τον πρέσβη την ώρα του περιστατικού, (Μέγα- Φουρλής);;;

    Πώς λέγεται ο σεκιουριτάς;

    Είναι δυνατόν να τρελαίνουν χιλιάδες κόσμο, που έχει παιδιά, φίλους, άνδρες, εγγόνια, αδέλφια, ανίψια, ξαδέρφια που δουλεύουν σεκιουριτάδες;;;

    Τέλος πάντων, φτωχαδάκι αυτός, κανένας θεσμός δεν θα τρέξει για πάρτη του. Ας του στείλουμε, τουλάχιστον, ό,τι μπορούμε: τις ευχές μας να έχει επιτυχία η εγχείρηση...

  8. Αφροδιτάκη avatar
    Αφροδιτάκη 04/02/2009 15:13:32

    Λοιπόν υπάρχει τρέλα στην αστυνομία. Έχουν χεστεί επάνω τους τα παιδιά. Τους βάλουν από παντού χωρίς να μπορούν να αμυνθούν και τρελαίνονται.
    Κρίμα τον securitα. Κρίμαι, μακάρι να γλιτώσει το παιδί να πάει στην οικογένειά του!!! Μακάρι!
    Φανταστείτε τί θα γινόταν αν δεν ήταν securitας και ήταν κανένας αναρχικός που απλά πέρναγε από κεί και φαινόταν ύποπτος, θα γινόταν μακελιό και θα έλεγαν πάλι για κυβερνητικές ευθύνες, τώρα εντάξει ! ένα απλό λάθος. Άρε βρεγμένη σανίδα που χρειάζεστε, με κάτι τέτοια έχουν χεστεί οι αστυνομικοί και βαράνε...

  9. fantomas avatar
    fantomas 04/02/2009 15:26:42

    ΜΑΛΛΟΝ ΨΥΧΑΚΙΑΣ ΗΤΑΝ Ο ΣΚΟΠΟΣ!!!

  10. Swell avatar
    Swell 04/02/2009 15:31:00

    Ενός Ράμπο ΜΥΡΙΟΙ ΕΠΟΝΤΑΙ...

  11. osaperas avatar
    osaperas 04/02/2009 15:37:53

    Ο τρόπος που η αστυνομία ενεργεί ειδικά το τελευταίο διάστημα δείχνει ότι κάτι δέν πάει καλά.

    Όταν όμως κάποιοι που συμμετείχαν (ή απλά παρακολουθούσαν) στα γεγονότα του Δεκεμβρίου έλεγαν ότι οι αστυνομικοί όχι μόνο έπιαναν αθώους αλλά επιπρόσθετα δημιουργούσαν ψευδομάρτυρες-αστυνομικούς για να καταθέσουν, ελάχιστοι τους είχαν πάρει στα σοβαρά.

    Όταν τώρα πετάνε δακρυγόνα στον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης (δεν έχει σημασία ποιος είναι αυτός) πάλι αρκετοί το ρίξαν στη πλάκα για τον Γιωργάκη.

    Εντάξει ο Γιωργάκης σηκώνει πλάκα αλλά δεν είναι όλα τα πράγματα στην ζωή για πλάκα.

    Γιατί όπως ο, από ότι λένε προβληματικός στο μυαλό, αστυνομικός πυροβόλησε άνευ λόγου και αιτίας τον σεκιουριτά, με τον ίδιο τρόπο ένας άλλος προβληματικός αστυνομικός θα φυτέψει σε εμάς στα καλά καθούμενα καμία σφαίρα.

    Το ψυχολογικό/κοινωνικό πρόβλημα της αστυνομίας άλλωστε μπορεί κάποιος έυκολα να το διαπιστώσει βλέποντας και ακούγοντας τον εκπρόσωπο τύπου της.

    Είναι καλά στο μυαλό του αυτός ο άνθρωπος; Θυμηθείτε τι έλεγε (αρχικά) στα κανάλια για την επίθεση που είχε δεχθεί η κλούβα των ΜΑΤ;

  12. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 04/02/2009 15:48:33

    Ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ, στρατηγός Δημ. Γράψας ήταν ο "υψηλόβαθμος παράγοντας", σύμφωνα με τον φερόμενο ως "εκπρόσωπο τύπου" της Πρεσβείας στην Ελλάδα "δημοσιογράφο", (part-time στην Ντόρα και στην ΝΕΤ). Ο ίδιος μας διαβεβαίωσε πως η Πρεσβεία θεωρεί το περιστατικό "ατυχές". (Πολύ γρήγορα, έως και ...ακαριαία, έβγαλαν απόφαση αυτοί που κρατάνε πάντα επιφυλάξεις σε τέτοια θέματα. Χμμμμμ!)...

  13. Helmut avatar
    Helmut 04/02/2009 16:05:51

    Χαλαρώστε,

    Την υπεράσπιση του αστυνομικού θα αναλάβει ο Κούγιας και θα αποδειχθεί ότι η σφαίρα εξωστρακίστηκε σε μπουκάλι ουίσκι μάρκας Τζώνι Γουόλκερ που ευρίσκετο όπισθεν της μπάρας του Λώρα.

  14. Pataaaates.... avatar
    Pataaaates.... 04/02/2009 16:48:01

    @ 10
    Ποιός "γιωργάκης" ρεεε, μας δουλεύετε πρετεντέρηδες με το πέτσινο κλαρίνο σας;
    Εδώ δεν μπορούν να μαζέψουν τα βρακιά τους οι μπλέ πανέξυπνοι!
    Κόψτε την παραμύθα, μόνοι τους δηλητηριάζονται με την άσπρη σκόνη που μας πουλάνε.

  15. KaryID avatar
    KaryID 04/02/2009 16:56:34

    Πόσο καιρό έχουμε να ακούσουμε μια πραγματικά καλή είδηση για να μας αναπτερώσει; (μια καλή είδηση ήταν το 11-3 στις ρεαλιστικές ασκήσεις αερομαχίας των πιλότων μας, αλλά και πάλι σε πολεμικό φόντο).
    Τρεις μήνες τώρα μόνο ζοφερές ειδήσεις κάθε μέρα. Και όλοι νέα παιδιά, μαθητές, αστυνομικοί, φρουροί, εργαζόμενες γυναίκες ... Τι γίνεται ... τι συσσωρευμένη βία ξέσπασε ... τι μας έλειψε τελικά ...
    Κοινωνία με σπασμένα φρένα.

  16. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 04/02/2009 17:04:44

    Ίσως πρέπει τώρα να επανεξεταστούν κάτι περίεργες υποθέσεις του παρελθόντος στο συγκεκριμένο Α.Τ. Θυμίζω μία "αυτοκτονία" (που μύριζε) το 2004.

  17. Τα κεφάλια κάτω avatar
    Τα κεφάλια κάτω 04/02/2009 17:05:46

    @ KaryID 14
    Πλήρης πολιτική ανεπάρκεια, η πιό ανεπαρκής κυβέρνηση μετά το 1974. Ούτε με τον Παπανδρέα τον Β' στο νοσοκομείο του Λονδίνου δεν υπήρχε τέτοια ακυβερνησία.
    Τι να σού κάνει αυτή εδώ η έρμη η κοινωνία, δεν ήταν ποτέ και το άνθος του ορθολογισμού, αλλά τώρα είναι φώς φανάρι, το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι.
    Βόηθα Παναγιά, και εκλογές γρήγορα. Το ΠΑΣΟΚ δεν τις θέλει (χαζοί είναι να πάρουν κληρονομιά άπατο βαρέλι), αλλά με το ζόρι πρέπει να τους βάλουμε, πιό άσχετοι αποκλείεται να είναι.

  18. KaryID avatar
    KaryID 04/02/2009 17:19:58

    @16: ξεφεύγει η κατάσταση και πως να μαζευτεί. Θα μαζευόταν μόνο αν βελτιωνόταν σήμερα, τώρα, η οικονομική κατάσταση. Όταν τριγυρνούν οι άνεργοι και οι υποαπασχολούμενοι δεξιά και αριστερά, όταν στα παρκάκια στην Αθήνα πληθαίνουν οι άστεγοι επιταχύνονται οι διεργασίες της σκέψης, που σε εποχές "ευημερίας" κοιμούνται ανενεργές.

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/02/2009 17:46:46

    ...Γενικά, βρισκόμαστε σε κατάσταση πλήρους παράνοιας, σε ένα απίστευτο αλαλούμ. Έχουμε γενικευμένο εμφύλιο πόλεμο, από τον οποίο η κάθε κοινωνική τάξη και ομάδα φροντίζει να αποκομίσει οφέλη εις βάρος της άλλης. Να βελτιώσει τη θέση της επάνω στη βάρκα μέσα σε ένα πλοίο που βουλιάζει μαζί με τις βάρκες του!…
    Και το κυριότερο; Έχουμε πόλεμο με τον εαυτό μας.
    Συμπέρασμα; Είμαστε άξιοι της θλιβερής μοίρας μας!…
    Είμαστε «Έλληνες, αεί παίδες!»…ή απλά τσιφτετέλληνες;...

  20. οκτώ avatar
    οκτώ 04/02/2009 17:51:27

    Οπως γράφει ο zouglas : Ο συγκεκριμένος αστυνομικός αντιμετώπιζε εδώ και καιρό ψυχολογικά προβλήματα. Είχε συλληφθεί επανειλημμένως γυμνός στη σκοπιά του και ελάμβανε ειδική αγωγή. Hταν τόσο σοβαρά αυτά τα προβλήματα μάλιστα, που οι γονείς του αναγκάζονταν να του κάνουν παρέα στη σκοπιά για να είναι συνεχώς μαζί του. Επίσης στο παρελθόν είχε απειλήσει συναδέλφους του παρουσιάζοντας έτσι σοβαρό πρόβλημα στο ΑΤ Αμπελοκήπων όπου υπηρετούσε.

    Εάν αληθεύουν όλα αυτά για τον ψυχάκια μπάτσο, τότε γιατί τον κρατούσαν στο σώμα και του έδιναν να κρατάει όπλο ; Ασυλο ανιάτων το κάνανε.

  21. Τα κεφάλια κάτω avatar
    Τα κεφάλια κάτω 04/02/2009 18:20:21

    Οι οφείλοντες να το κάνουν, δεν ενδιαφέρονται να διοικήσουν, αυτό είναι το πρόβλημα. Φτάσαν να βάζουν τρελούς να φυλάνε τον πρέσβυ. Έλεος.
    Οι κοινωνίες (όπως και οι οικονομίες, φίλοι δεξιοί) δεν αυτορρυθμίζονται, γι αυτό η δημοκρατία νοσεί όταν δεν υπάρχει δημοκρατική ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. Αυτό μας λείπει, μη τα ρίχνουμε όλα στην "κοινωνία", έτσι γενικά. Αυτοί που ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ εκλέξαμε, έχουν χάσει τη μπάλα και δεν ενδιαφέρονται να την ξαναβρούν, όπως τότε με τις πυρκαιές. Δικό μας το λάθος, να το παραδεχτούμε επί τέλους.
    Και μή πούμε ότι "οι άλλοι, οι πράσινοι που θά 'ρθουν είναι έτσι, είναι αλλοιώς". Εντάξει, συμφωνώ απολύτως, είναι έτσι κι αλλοιώς. Αλλά ξέρετε, κάποιον τον είχαν στριμώξει τρείς-τέσσερις να τον πηδ..ξουν. Κι αυτός έλεγε: "Καλύτερα να καθήσω, γιατί άν τρέξω να φύγω, μπορεί και να με πατήσει αυτοκίνητο!"

  22. KaryID avatar
    KaryID 04/02/2009 18:24:59

    Και σε τόσο κρίσιμο πόστο γιατί δεν τον μετέθεταν; Δεν καταλαβαίνω. Είναι δυνατόν να κάνουν παρέα οι γονείς στη σκοπιά, τι είναι αυτά, νηπιαγωγείο είναι η σκοπιά στο σπίτι του πρέσβη;

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/02/2009 18:47:00

    @23 που να δεις και στο στρατό τι γίνεται; Τάπερ στις προκεχωρημένες σκοπιές δίπλα στον Τούρκο. (Το φέρνει η μαμά... με SUV)

  24. osaperas avatar
    osaperas 04/02/2009 18:57:08

    Κατά τα άλλα η κυβέρνηση (και το συστημα πέριξ αυτής) θέλει να μας πέισει για τη μεγάλη ζημιά που κάνουν τα..Εξάρχεια στην εικόνα της χώρας στο εξωτερικό.

    Μεγάλο ζήτημα είναι -μας λένε-ότι οι αμερικανοί συστήνουν να μην πηγαίνουν στα εξάρχεια οι υπήκοοι τους.

    Εδώ λογικά δεν θα πρέπει να πηγαίνουν οι (αμερικανοί) υπήκοοι στην ίδια τους την περσβεία τους μην φάνε καμία αδέσποτη σφαίρα-τα Εξάρχεια τους μάραναν;

  25. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/02/2009 19:04:57

    @24 Εδώ λογικά δεν θα πρέπει να πηγαίνουν οι (αμερικανοί) υπήκοοι στην ίδια τους την περσβεία τους μην φάνε καμία αδέσποτη σφαίρα-τα Εξάρχεια τους μάραναν;


    Σωστός. Χα χα χα. Πολύ Ωραίο.

  26. Factorx avatar
    Factorx 04/02/2009 19:05:01

    Σε διαθεσιμότητα τέθηκαν ο διευθυντής της Γ΄ Υποδιεύθυνσης Αστυνομίας Αθηνών και ο διοικητής του Αστυνομικού Τμήματος Αμπελοκήπων στο οποίο υπηρετούσε ο αρχιφύλακας που πυροβόλησε τον υπάλληλο Σεκιούριτι της πρεσβείας.

    Προσωρινή μετακίνηση διατάχθηκε για τον διευθυντή της Αστυνομίας Αθηνών, ο οποίος τέθηκε στη διάθεση της ΓΑΔΑ.

    Σε διαθεσιμότητα τέθηκε και ο αστυνομικός-δράστης.

  27. t avatar
    t 04/02/2009 19:11:21

    Δεν καθαρίζει εύκολα η κόπρος του Αυγεία

  28. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/02/2009 19:14:22

    "Σε διαθεσιμότητα τέθηκε και ο αστυνομικός-δράστης."

    Σε ζουρλομανδύα και μέσα σε λαστιχένιο κελί έπρεπε να τεθεί. (Παρέα με κανέναν προικισμένο νέγρο)

  29. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 04/02/2009 19:50:22

    Δυστυχως,οπως ξαναγραψα,αλλα δεν ειδα αντιδρασεις,φαινεται χωρις αμφιβολια πια,οτι το δημοσιο,ειναι ο σκουπιδοτενεκες της ελληνικης κοινωνιας,οπου οι γονεις προωθουν τα καμαρια τους,για το σιγουρο μισθο,ελεω αλητου βολευτη,που εξαγοραζει τους ψηφους της οικογενειας,με το διορισμο,και χωρις καθολου προσοντα.
    Και κανιες δν τολμαει να παρει τη σκουπα και να πεταξει με τις κλοωτσιες χιλιαδες απ αυτους τους αχρηστους, η ασθενεις ανθρωπους, που βρηκαν καταφυγιο,ζωντας εις βαρος των αλλων.
    Και δεν καταλαβαινουν οι ηλιθιοι γονεις τους, οτι τελικα ειναι χαμενοι κι αυτοι απο το βολεμα των παιδιων τους,γιατι αμα χρειαστουν εναν ανθρωπο σε καποια θεση κρατικη για να κανουν τη δουλεια τους, θα πεσουν πανω σε καποιο ζωον σαν το δικο τους, και θα φυγουν απρακτοι, για να μην πω και πεθαμενοι, αν ο υπαλληλος, ειναι γιατρος η νοσοκομος.
    Και για το συγκεκριμενο ατομο,φαινεται οτι ειχε ηδη λαλησει ο ανθρωπος, αλλα απο συναδελφικη αλληλεγγυη,δεν το κανανε γνωστο αρμοδιως, για να τον διωξουν,ενα ξερανε οτι κραταγε και οπλο ο ανθρωπος.

  30. Τα κεφάλια κάτω avatar
    Τα κεφάλια κάτω 04/02/2009 19:51:02

    Προτεραιότητα 1: Οι ΠΟΛΙΤΕΣ να καταλάβουμε το συντομότερο ότι είναι δική μας υπόθεση και στο χέρι μας να καθαρίσει η κόπρος. Και ότι σε τελευταία ανάλυση, το σφάλμα δικό μας είναι.
    Προτεραιότητα 2: Εκλογές σύντομα.
    Προτεραιότητα 3: Να υπάρξει επιτέλους μια κάποια ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ και ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΩΣ ΛΟΓΙΚΗ - ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. Έστω, των ελαχίστων απαιτήσεων.
    Προτεραιότητα 4: Θα χρειαστεί να τραβήξουμε όλοι πολύ κουπί, γιατί βαθειά έχουμε βουλιάξει (1990 και πρίν). Αλλά έλεος, χωρίς τους ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ και ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣ στο τιμόνι.
    @ 28
    Ο τρελός είναι τρελός, να τον αφήσουμε στην τρέλα του. Τους κουτοπόνηρους εκεί πάνω, να συνταξιοδοτήσουμε.

  31. Φιλήμων avatar
    Φιλήμων 04/02/2009 20:01:43

    @ 29 Προβοκατωρ:
    Ο αστυνόμος, και μάλιστα αυτός που φυλάει σκοπιά στο σπίτι του Αμερικανού πρέσβυ, δεν είναι γενικά και αόριστα "δημόσιο". Δεν είναι κλητηράκος ή νοσοκόμος.
    Sorry, μήν ωραιοποιούμε. Και μήν δαιμονοποιούμε τους πάντες.
    Το νεοφανές και εξαιρετικά επικίνδυνο είναι ότι ξέφυγε η κατάσταση στους πάρα πολύ κρίσιμους τομείς (διαχείριση κρίσεων, προστασία δημόσιας περιουσίας, πολιτική ασφάλεια).
    Ότι εδώ στην Ελλάδα δεν δουλεύουν καλά η πολεοδομία, η εφορία ή η ... αγροφυλακή, έ αυτό είναι θέσφατο από την εποχή της Βαυαροκρατίας.

  32. wert01gf avatar
    wert01gf 04/02/2009 20:04:09

    Ο διάβολος έβαλε το χέρι του! (χαχα)

  33. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/02/2009 20:37:48

    Η αλήθεια είναι ότι η γενικευμένη ατιμωρησία που υπάρχει στο δημόσιο (όπως άλλωστε και σε όλη την κοινωνία)σε συνδυασμό με την διαχρονική γλοιώδη κομματοκρατία που επικρατεί, έχουν ως αποτελεσμα το κάθε πνευματικό μπάζο όχι μόνο να υπηρετεί αλλά και να προάγεται (σε ολόκληρο τον δημόσιο τομέα και όχι μονο στην ΕΛΑΣ)
    Στο δημόσιο προάγεσαι αν είσαι κομματικός. Απλά. Τα όποια προσόντα δεν ισχύουν.

  34. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/02/2009 20:41:18

    Άκουσα τον Χ``νικολάου να ψάχνει στο λεξικό να βρει τη σημασια της λέξης σέχτα. Τόσα χρόνια πολιτικό ρεπορτάζ, τόσα εκατομύρια μισθό, και δεν άνοιξε ποτέ ενα πολιτικό βιβλίο να συναντήσει τη λέξη; Το ΚΚΕ τη χρησιμοποιεί 8 φορές την ημέρα στις ανακοινώσεις του. Στοιχειώδη αγγλικά να ήξερε θα θυμόταν τον όρο sect. Αυτοί λοιπόν οι Γκόλντεν Μπόις της δημοσιογραφίας καθορίζουν τις απόψεις μας;

  35. KaryID avatar
    KaryID 04/02/2009 20:54:23

    Αχαρακτήριστη η πράξη της τοποθέτησης της υποτιθέμενης προκήρυξης στον τάφο του παιδιού.
    Ας το αφήσουν όλοι ήσυχο το παιδί και την οικογένειά του στα βάθη χωρίς ανάδυση που καταδύθηκαν για όλη τους τη ζωή.

  36. MIG-21 avatar
    MIG-21 04/02/2009 21:13:57

    Factorx

    μια ερωτηση?.... ετσι απλα! λες (και ειναι αληθεια)....οτι

    ''Προσωρινή μετακίνηση διατάχθηκε για τον διευθυντή της Αστυνομίας Αθηνών, ο οποίος τέθηκε στη διάθεση της ΓΑΔΑ. ''

    καλα? αυτος τι ευθυνη εχει?

    Μαλλον επειδη ερχετε Μαρτης γδαρτης και κακος παλουκοκαυτης!!! κρισεις Αξιωματικων γαρ!!!

    Α!!! ΡΕ ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!
    βρηκαμε παπα.... θα θαψουμε .... οποιον βρουμε!!!

  37. wert01gf avatar
    wert01gf 04/02/2009 21:18:47

    @MIG-21, αυτός δεν είναι ο υπεύθυνος που είχε όπλο αστυνομικός με ιστορικό ψυχασθενούς;

  38. Aurora avatar
    Aurora 04/02/2009 21:48:50

    Καποιος του' βαλε πλατη για να ανεβει σ' αυτο το ποστο. Ε, αυτον τον αληταριο ψαξτε και αφου τον βρητε μαυριστε τον στο ξυλο.

  39. MIG-21 avatar
    MIG-21 04/02/2009 22:05:29

    wert01gf

    κατα την ταπεινή μου γνώμη ……..πιστεύω ότι υπεύθυνος είναι ο επιχειρησιακός διοικητής του!!
    Δηλαδή ο διοικητής του αστυνομικού τμήματος !!
    Αυτος γνωριζε!!
    Ο διευθυντής της Αστυνομίας Αθηνών δηλαδη ο Προϊστάμενος ολων των αστυνομικων τμηματων της Αθηνας δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο, αλλα και προβλεπετε καπου να γνωριζει το ιατρικο ιστορικο ή την συμπεριφορα ολων των αστυνομικων που υπηρετουν σε ολα τα αστυνομικα των Αθηνων!!!
    Αυτο ..... νομιζω οτι ειναι δουλεια των αμεσων διοικητων τους!! Αυτη νομιζω οτι ειναι η δουλεια τους!! ετσι δεν ειναι?
    ολα τα αλλα ειναι για τις κρισεις του Μαρτιου!!

  40. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 04/02/2009 22:18:25

    Μ' αρέσει που καταπίνετε ΟΛΟΙ αμάσητο το παραμύθι της ΓΑΔΑ, της Κυβέρνησης και της Πρεσβείας, περί τρελλού αστυνομικού.

    Είναι δυνατόν, ω, ρε, σαΐνια, να έχει ο αμερικανός πρέσβης ΤΡΕΛΛΟ αστυφύλακα για μόνιμο φρουρό στο ΣΠΙΤΙ του;;;

    Δηλαδή, οι μυστικές υπηρεσίες των Αμερικανών νομίζετε ότι ..."αμολάνε αετό" και έχουν για προϊστάμενους νούμερα σαν τον Πολύδωρα και τον Βουλγαράκη; Δεν ελέγχουν το προσωπικό φύλαξης τού πρέσβη τους; ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ είναι οι άνθρωποι, ρεεεε! Στην πλέον αντιαμερικανική χώρα του κόσμου βρίσκονται, λέτε να μην ελέγχουν ποιος έχει ΟΠΛΟ δίπλα τους; Χα!

  41. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/02/2009 22:20:44

    @40 Όσο και να ήθελε να τον αποκλείσει ο άμεσος διοικητής του, αν έπεφταν τα τηλεφωνήματα από κομματικά γραφεία τότε σύσσωμη η ηγεσία της αστυνομίας θα τον κάλυπτε όχι ψυχασθενής αλλά και μανιακός σειριακός δολοφόνος να ήταν. Πάρτε το χαμπάρι, τα κόμματα πλέον είναι η καταστροφή της χώρας. Ο ρόλος τους ξέφυγε απ`αυτόν που ορίζεται στο σύνταγμα. Ο κάθε παλαβός ή κομπλεξικός γράφεται σε κόμμα και μετά έχει πλάτες μια ζωή. Άσχετα αν είναι φελλός. Ψηφαλάκια μετράνε.

  42. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/02/2009 23:10:07

    @40 Μην υπερτιμάς και μη μυθοποιείς τις ικανότητες των Αμερικανών. Ρομποτάκια είναι που δεν μπορούν να ξεφύγουν από προκαθορισμένα για αυτούς πράγματα. Αλλά έστω και ότι έκαναν έλεγχο στο ποιόν του εν λόγω φρουρού. Δεν θα ψάχνανε δα και τα πάντα. Ούτε θα ανέτρεχαν στην παιδική του ηλικία κλπ. Απλά το πολύ πολύ να ζητούσαν χαρτί απ΄την ΕΛΑΣ για το μητρώο του, τον ατομικό του φάκελο κλπ.
    Ε, λοιπόν στα χαρτιά όλοι μα όλοι είναι τέλειοι στην Ελλάδα. Λες δηλαδή να έγραφε πουθενά ότι πρόκειται περί "ηλιθίου"; Δεν νομίζω. Οπότε ο όποιος έλεγχος = Μούφα. Στα χαρτιά θα τον βγάλανε συνδυασμό Ράμπο με Ηρακλη Πουαρώ τα τζιμάνια της αστυνομίας.
    (Αν βέβαια έγινε έλεγχος απ`την πρεσβεία).

  43. wert01gf avatar
    wert01gf 04/02/2009 23:34:27

    @νήπιος γέρων, νομίζω ότι γίνεσαι υπερβολικός αυτή τη φορά. Ακόμα και στο βίντεο ο αστυνομικός φαίνεται να τα έχει χαμένα. Δεν καταλάβαινε τι συμβαίνει γύρω του.

    @MIG-21, όσο πιο ανώτερος τόσο πιο ειδικός σε αυτά τα θέματα. Και στην τελική, όσο πιο υψηλόβαθμα στελέχη καθαρίσουν, τόσο καλύτερα. Δεν ισχύει παντού αυτό;

  44. MIG-21 avatar
    MIG-21 04/02/2009 23:44:32

    wert01gf

    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

  45. Factorx avatar
    Factorx 05/02/2009 00:06:24

    δείτε και τις σκηνές που παρουσίασε ο ΑΛΦΑ και ανέβασα τώρα

  46. MIG-21 avatar
    MIG-21 05/02/2009 00:09:18

    Θα σας μεταφέρω μια προσωπική εμπειρία που μπορείτε να την διασταυρώσετε.

    Πάνε περίπου 10 χρόνια είναι άνοιξη, ώρα 23:00 οδός Μικράς Ασίας ΚΔ Α.Τ. Αθηνών.

    (αυτό το Α.Τ. δεν υπάρχει πια) Περιμένω να κάνω μυνηση κατά αγνώστων γιατί έχουν σπάσει το παραθυράκι του αυτοκινήτου μου και με έχουν κλέψει. Στο γραφείο του Αξιωματικού υπηρεσίας μπαίνει ο γνωστός σύγγραφεας Βασίλης Βασιλικός όπου λέει στον υπεύθυνο αστυνομικό ότι έχει κάποιο πρόβλημα και θέλει ένα γνήσιο της υπογραφής της μητέρας του ή της αδερφής του η οποία δεν μπορεί να μετακινηθεί. Ο αστυνομικός του λέει ότι δεν μπορεί να πιστοποιήσει κάτι τέτοιο εάν δεν βάλει παρουσία του υπογραφή ο συγγενής του κτλ. Για να τον εξυπηρετήσει ο αστυνομικός του λέει ΄΄ότι θα πάτε με κάποιον δικό μου αστυνομικό στο σπίτι σας θα υπογράψει παρουσία του ο συγγενής σας'' και θα του θεωρήσει την υπογραφή. Τότε φωνάζει 'Νίκο' σε έναν τύπο με πολιτικά που μισό κοιμόταν σε μια καρέκλα και του λέει μιλώντας του λες και μίλαγε σε δεκάχρονο 'Θα πας με τον κύριο κτλ' παραξενεύτηκα και εγώ και ο Β.Β. οπότε αυτός τον ρωτάει ΄΄ μα καλά κατάλαβε τι του λέτε?'' και η απάντηση ήταν 'καταλαβαίνει αλλά δεν μιλάει πολύ…….. θέλει δυο χρόνια να βγει στην σύνταξη και τον κρατάμε σε βοηθητικές δουλειές, το πρωί καφετζής και το απόγευμα , βράδυ για κάτι τέτοια! Του έχουμε πάρει το όπλο για να είμαστε σίγουροι……. Μόνο τις προαλλες φοβηθήκαμε με τα γεγονότα του πολυτεχνείου (που είχε καεί) όταν ζήτησαν όλους τους άνδρες για μέτρα και δεν ξέραμε πώς να τον λουφάρουμε!!

    Το ίδιο τύπο τον είδα μετά από κανά δυο χρόνια στο Α.Τ. Ζωγράφου να πουλάει και να κολλάει χαρτόσημα.



    Τα λέω αυτά διότι τα πράγματα δεν είναι πάντα έτσι όπως φαίνονται!!!

    Δεν το θεωρώ καθόλου απίθανο…… και πιστέψτετε με ……. Ο άνθρωπος αυτό να ήταν γνωστό ότι έχανε λάδια και να μην τον έβαζαν σε σοβαρές δουλειές αλλά λόγω έλλειψη προσωπικού …… τον στείλανε στην σκοπιά και έγινε το κακό!!

  47. οκτώ avatar
    οκτώ 05/02/2009 00:28:33

    @40
    Νήπιε, η αμερικάνικη πρεσβεία δεν εμπιστεύεται σε δικούς μας μπάτσους την φύλαξή της, έχει τα δικά της « καλά παιδιά ». Τους δικούς μας τους έχει για διακοσμητικά στοιχεία, ξέρεις, να ρυθμίζουν την κυκλοφορία και άλλες τέτοιες επικίνδυνες αποστολές.

  48. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/02/2009 01:10:41

    Τώρα είδα το βίντεο. Φαίνεται, όντως, να μην είναι φυσιολογική η αντίδραση του δράστη. Αλλά, ρε, παιδιά, θεωρούσα απίθανο μέχρι σήμερα να υπάρχει τακτικός φρουρός του Αμερικανού πρέσβη ...τρελλός ΚΑΙ οπλισμένος! Ακόμα και τώρα, πιο πιθανό θεωρώ το ...να πυροβόλησε άλλος και να το φορτώνουν στον άρρωστο. Πιο λογικό μου ακούγεται, ακόμα κι αυτό!

    Πάντως, σε μένα απομυθοποιήθηκε εντελώς ο επαγγελματισμός των αμερικανικών μυστικών υπηρεσιών. Γιατί από την ΕΛΑΣ όλα τα περιμένω, αλλά ότι οι Αμερικανοί θα άφηναν τρελλό με όπλο να κάνει το οκτάωρό του δίπλα στον πρέσβη τους, ομολογώ ότι μεταστρέφει εντελώς την άποψή μου για τους πράκτορές τους.

    Μέχρι τώρα, θεωρούσα ότι η επίθεση στην Πρεσβεία είχε γίνει εν γνώσει των Αμερικανών, ή ότι, τουλάχιστον, έμαθαν εκ των υστέρων ποιοι είναι οι δράστες. ΑΝ είναι αληθινά τα σημερινά, τότε, μπορεί ο καλούμενος "ΕΑ" να δρα ανεξάρτητα από τις ΗΠΑ, -να είναι καθαρά ελληνικό παρακρατικό φαινόμενο.

    Παρεμπιπτόντως, οι Αμερικανοί ζήτησαν να φρουρούν παντού οι ίδιοι το προσωπικό τους στην Ελλάδα.

  49. "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ 05/02/2009 01:26:58

    Από τρελούς με όπλα στην Αμερική άλλο τίποτα. Ακόμα και τρελούς με όπλα και στολή, έστω και ψάχνοντας, κι εκεί θα βρείς. Αλλά που να φανταστείς, όση κι άν έχεις φαντασία, ότι τον τρελό με το όπλο και τη στολή θα τον στέλναν "οι αρχές" της φιλοξενούσας χώρας, να φυλάει τον πρόξενό της Νο 1 υπερδύναμης!
    Αυτό ξεπερνά και την πιό καλπάζουσα φαντασία. Φαντάζομαι, θα έχουν μείνει κόκκαλο και θα τάχουν κάνει πάνω τους. Ο τρελός είναι απλώς τρελός. Οι "υπεύθυνοι" όμως, είναι θεόμουρλοι.
    Εγώ, απλά προσπαθώ να σκεφτώ λογικά.

  50. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/02/2009 12:59:52

    Δεν ειναι ετσι απλο το θεμα με το δημοσιο.
    Υπαρχουν αυτα που λες,με τα κομματα και την αλητεια που κουβαλανε,αλλα υπαρχει και το esprit de corps,ή βαστα με να σε βαστω,ν" ανεβουμε το βουνο.
    Kανενα κομμα δεν τολμαει να τα βαλει με τις δημοσιες υπηρεσιες,που αυτο βεβαια, εχει φτιαξει,γιατι τις εχει αναγκη, για να κανει πολιτικη,αλλα και δεν τις θελει να δουλευουν καλα, γιατι τοτε,δεν θα μπορουσε να κανει τις παρανομιες του.

  51. ataktos avatar
    ataktos 05/02/2009 15:47:42

    afou ine tosi pou metaksi tous den gnorizinte ke pirobolounte ehoun hasi ke ta avga ke ta kalathia

  52. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/02/2009 18:17:20

    Είναι δεκάδες αν όχι χιλιάδες οι περιπτώσεις ψυχικά αρρώστων που καταλαμβάνουν θέσης αυξημένης ευθύνης στο δημόσιο (αστυνομία, στρατός, δημόσιες υπηρεσίες, αεροδρόμια!! και αλλού)
    Η κακώς εννοούμενη , ο άκρατος κομματισμός καθώς και οι λανθασμένες ανθρωπιστικές διαθέσεις συντηρούν αυτό το φαινόμενο που πολλές φορές οδηγεί σε έκρηξη βίας, ατυχήματα κλπ. αλλά είναι αργά.
    Η κατάχρηση της δημοσιουπαλληλικής μονιμότητας δεν είναι το μόνο κακό, είναι και το στρέφουμε το κεφάλι μας αλλού σε περιπτώσεις όπως η παραπάνω.
    Πρέπει να εισαχθεί τακτική ψυχιατρική εξέταση σε όλο το δημόσιο.