09/09/2010 22:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αστυνομικοί: "Θα διαδηλώσουμε μαζί με τους πολίτες στη ΔΕΘ"

«Θα διαδηλώσουμε δίπλα στον πολίτη ως εργαζόμενοι», ανέφερε ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Αστυνομικών Υπαλλήλων, Χρήστος Φωτόπουλος, προαναγγέλλοντας και για φέτος τη συμμετοχή εργαζομένων στα σώματα ασφαλείας στο μπλοκ των διαδηλωτών της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ, το Σάββατο, στη διάρκεια των εγκαινίων της 75ης ΔΕΘ.

«Δεν θα επιτρέψουμε σε κανέναν να μας βάλει απέναντι σε όσους διεκδικούν δίκαια αιτήματα. Δεν επιθυμούμε να έχουμε πρωταγωνιστικό ρόλο στις διαδηλώσεις της Διεθνούς Έκθεσης ούτε να χρησιμοποιηθούμε ως κατασταλτικός μηχανισμός», είπε ο κ. Φωτόπουλος στη διάρκεια συνέντευξης τύπου που δόθηκε σήμερα στη Θεσσαλονίκη.

Αναφερόμενος στα οικονομικά προβλήματα των αστυνομικών, είπε ότι οι περικοπές των επιδομάτων έχουν δραματική επίπτωση στο εισόδημα των συναδέλφων του, ενώ αναφέρθηκε και στα καθημερινά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ένστολοι λόγω των ελλείψεων σε υλικοτεχνική υποδομή και τα ασφυκτικά γεμάτα με κρατούμενους αστυνομικά τμήματα.

Ο αντιπρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Πυροσβεστών, Νίκος Αθάνατος, αναφέρθηκε στις σοβαρές ελλείψεις προσωπικού στους πυροσβεστικούς σταθμούς, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι το πυροσβεστικό σώμα λειτουργεί με 40% λιγότερο προσωπικό από εκείνο που προβλέπει το οργανόγραμμα. Εξάλλου, ο εκπρόσωπος των λιμενικών, Σοφοκλής Παπαδόπουλος είπε ότι πολλοί συνάδελφοί του τους τελευταίους μήνες, μετά τις αλλαγές στα υπουργεία, παραμένουν χωρίς αρμοδιότητες, ενώ τα στελέχη δεν γνωρίζουν σε ποιο υπουργείο υπάγονται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. athamas avatar
    athamas 10/09/2010 01:07:35

    Γιατί δεν είναι και οι αστυνομικοί πολίτες;

    Το ότι είναι ένστολοι και οπλοφορούν αυτό δεν τους κάνει λιγότερο πολίτες ούτε λιγοτερο εργαζόμενους ούτε ενίοτε λιγότερο καλά αμειβόμενους από άλλους δημοσίους υπαλλήλους.

    • ouf avatar
      ouf @ athamas 10/09/2010 11:06:10

      Φίλοι αστυνομικοί είμαστε μαζί σας όλοι υποφέρουμε από αυτή την οικονομική κατάσταση και σας στηρίζουμε, όμως όταν πάρετε εντολή να βαρέσετε τουλάχιστον να είσαστε ήπιοι

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ ouf 10/09/2010 11:20:05

        @ouf

        Ηπια; lol

        Φίλοι αστυνομικοί, εγώ σας δίνω την άδεια να με βαρέσετε. Οχι παντού όμως. Στην πλάτη μόνο. Εχω κάτι κρυώματα και ψύξεις παλιές από τη μηχανή το χειμώνα, κι έχω δοκιμάσει τα πάντα: αλοιβές, θερμοφόρες, έμπλαστρα, μασάζ, βελονισμό. Τίποτε. Ετσι κάνα δυο γερές δημοκρατικές ξυλιές στην πλάτη, θα την επανέφεραν στην τάξη... ε, στην κυκλοφορία ήθελα να πω.

        Το κράνος θα το φοράω μη κι αστοχήσει κανένας.

        Ηπια;

        Θραξ Αναρμόδιος

  2. Βασιλης avatar
    Βασιλης 10/09/2010 01:08:08

    Ετσι μπραβο! Ολοι μαζι εναντιον στην σκ@τοκατασταση που επικρατει στην Ελλαδα...

  3. Νικος avatar
    Νικος 10/09/2010 01:14:04

    Φιλε/φιλη Athamas "καλά αμειβόμενους δημοσίους υπαλλήλους" ; Ξερεις τι λες; Μηπως ο μισθος 1200 ευρω μετα απο 12 χρονια (που εχω εγω στο Λιμενικο) με 120 ωρες νυχτερινων ωρων (απο τις οποιες δικαιουμε να πληρωθω ΜΟΝΟ τις 84,ασχετα ποσες κανω) σε πλωτο της παραμεθοριου,δουλευοντας ΣΚ και γιορτες σου φαινονται πολλα; Οχι για αντιπαραθεση αλλα ετσι απλα για να ξερουμε τι λεμε! Και απλα για να κλεισω ξερεις ποσος ειναι ο βασικος μισθος νεου στελεχους των σωματων ασφαλειας ; 636 ευρω!!! Τοσα πολλα!

    • athamas avatar
      athamas @ Νικος 10/09/2010 01:46:09

      «..ούτε ενίοτε λιγότερο καλά αμειβομενους»
      Έχεις δίκαιο να παρεξήγησες τα όσα έγραψα επειδή μάλλον τα διετύπωσα μάλλον λίγο μπερδεμένα και συγγνώμη.
      Διευκρινίζω ότι δεν θεωρώ τους αστυνομικούς καλά αμειβόμενους δημοσίους υπαλλήλους ούτε όλους τους άλλους εργαζόμενους στα σώματα ασφαλείας το κάθε άλλο μάλιστα γνωρίζω ότι σε σχέση με τις ώρες εργασίας που ΔΕΝ τις πληρώνονται αλλά τις εργάζονται είναι οι χειρότερα αμειβόμενοι δημόσιοι υπάλληλοι ή απ τους χειρότερα αμειβόμενους.

      Για να το κάνω πιο λιανά .. συμφωνώ με όλα όσα γράφεις.

  4. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 10/09/2010 09:49:23

    Επιτελους κατι γινεται!

  5. The Saint avatar
    The Saint 10/09/2010 09:49:26

    «Δεν θα επιτρέψουμε σε κανέναν να μας βάλει απέναντι σε όσους διεκδικούν δίκαια αιτήματα. Δεν επιθυμούμε να έχουμε πρωταγωνιστικό ρόλο στις διαδηλώσεις της Διεθνούς Έκθεσης ούτε να χρησιμοποιηθούμε ως κατασταλτικός μηχανισμός»

    Αυτό πάντως θα ήθελα να το δώ, και ας μην το πιστέψω...
    Δεν γίνονται αυτά...

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ The Saint 10/09/2010 09:54:34

      Η Θεσσαλονίκη έχει μέρες τώρα που είναι γεμάτη αστυνομία. Κλούβες και περιπολίες παντού.

      Τι τελικά θα γίνει και αν οι δηλώσεις των συνδικαλιστών τους πιάσουν τόπο, μένει να το δούμε.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Θραξ Αναρμόδιος 10/09/2010 11:10:38

        θράκα εγώ που μίλησα με μερικούς κι αυτοί έχουν την δικιά μας έγνοια.
        Έχουν οργή για όσα τους βάζουν να κάνουνε και από πάνω είναι τα εξιλαστήρια θύματα της πολιτείας κάθε φορά που χρειάζονται να τα ρίξουν σε κάποιον.
        Δεν είναι τομάρια και αδιάφοροι οι έλληνες αστυνομικοί όπως θέλουν να τους παρουσιάζουνε τα media.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 10/09/2010 11:28:26

        @tsilivithras

        Το ξέρω tsilivithras. Κι εγώ μιλάω ταχτικά μαζί τους και τους πειράζω. Εδώ απέναντι στο Εμπορικό Κέντρο. Μια χαρά παιδιά είναι. Δεν είναι εκείνα τα παλιά, που ξέρουμε εμείς από τη νιότη μας. Εντάξει θα υπάρχουν και αρκετοί τέτοιοι. Κάποιες "παραδόσεις" μένουν.

        Κατά τα άλλα, τα ίδια και χειρότερα βάσανα με μας έχουν οι άνθρωποι. Και οι νέοι και οι οικογενειάρχες. Και έχουν και παιδιά που σπουδάζουν. Τους κόψαν όπως σε όλους τους ΔΥ.

        Αλλά πιο πολύ συμπαθώ τους μοτοσυκλετιστές, λόγω που κι εγώ. Και ιδίως αυτούς της ομάδας ΔΙΑΣ. Σκέφτομαι αν θα πήγαινα εγώ με μισθό 1000 ευρώ (πόσα παίρνουν;) να τα βάλω με τον τρελλό με τις δυο χειροβομβίδες στην τράπεζα. Δεν είναι μεροκάματο καλό αυτό. Νέα παιδιά είναι. Και για γελοίες αμοιβές τους ζητάμε να βάζουν το κεφάλι τους στον πάγκο του χασάπη κάθε μέρα. Νάναι γεροί όλοι τους. Και καλά μυαλά. Δημοκρατικά και με το λαό. Λαός είναι και οι αστυνομικοί.

        Θραξ Αναρμόδιος

  6. GALA avatar
    GALA 10/09/2010 10:54:25

    Η ουσία είναι οτι άσχετα με το επάγγελμα του καθενός ένστολος ή μη, οφείλουμε να δώσουμε αγώνα για τα εργατικά κεκτημένα μας,τη χώρα μας, την ελευθερία μας, τη ΖΩΗ μας! ΦΥΤΟΖΩΟΥΜΕ! ΕΞΩ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ, ΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ, ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ!