#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/10/2010 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ας ξαναπαίξουμε...Monopoly



Εδώ είναι Βαλκάνια. Και Μεσόγειος. Ως Βαλκάνιοι έχουμε να "πουλάμε" καλά τον ευατό μας.

Ως Μεσόγειοι έχουμε μάθει να πουλάμε. Απλά. Να κάνουμε εμπόριο.

Όπως θα το χετε διαπιστώσει "το εμπορικό ζήτημα"¨είναι ψηλά στην ατζέντα μας. Και δεν έγινε τυχαία.

Ξέρετε, έχω μια συνήθεια. Περπατάω πολύ. Και όσο περπατάω τελευταία βλέπω όλο και πιο πολλά λουκέτα στα μαγαζιά, όλο και πιο πολλες΄βιτρίνες άδειες. Θλιβερή εικονα..σα ξοφλημένη πολιτεια.

Σήμερα ξανακαταθέσαμε τις προτάσεις μας. Όχι δε θα κάνω αναπαραγωγή του Δελτίου Τύπου.

Θα υπογραμμίσω το πιο βασικό από όλα..

Ενίσχυση και Προστασία των τοπικών αγορών...εκεί πρέπει να δώσουμε όλοι έμφαση. Και στη πάταξη του παρεμπορίου μέσα σε αυτήν.

Η αγορά, ιδιαίτερα η τοπική, δεν είναι έξω από τη κοινωνία. Δίνει ζωή στη κοινωνία, και παίρνει ανάσα από αυτήν. Η Περιφέρεια πρέπει να πάρει μέτρα μηδενικής ανοχής στη φορολογία και στα τέλη, αλλά και να δημιουργήσει το κατάλληλο περιβάλλον. Σωστά.

Βέβαια...πρέπει να..."υπάρχουν και τα λεφτά" από τον καθένα μας ..για να φτάσουν στην αγορά.

Εκεί θα έρθει η πρότασή μας για τον Τρίτο Πυλώνα της Οικονομίας, τη λεγόμενη Κοινωνική Οικονομία., που δίνει ώθηση και οξυγόνο...

Ας ξαναπαίξουμε Monopoly

Βασίλης Κικίλιας

http://kikiliasvasilis.blogspot.com/2010/10/monopoly.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 08/10/2010 09:11:37

    my friend το "αρθρο" σου δεν πρέπει να σου πήρε πάνω απο 5 λεπτα για να το σκεφτείς και να το γράψεις μαζί. Ειναι σαν να εκανες αγγαρία... μήπως σου ειπανε για την δύναμη των ιστοχώρων και σκεφτηκες απλα να το εγκαινιάσεις για να μας δείξεις οτι το λαμβάνεις υποψη? Λίγο υποκριτικό δεν ειναι αυτο?
    Επισης ο τιτλος σου ειναι ατυχής για να μη πω και επιπόλαιος. To γεγονός οτι δέν έγινε το παραμικρό σχόλιο μέχρι τώρα για το "αρθράκι" σου αποδεικνύει πόσο αδιάφορο πέρασε!

    Ειμαι Ν.Δ. και θα ξαναψηφίσω Ν.Δ. μόνο και μόνο για τον Σαμαρά. Αλλα φοβάμαι οτι μετά απο αυτόν υπάρχει ελλειμα ιδεών και αποφασιστικότητας απο τους περισσότερους εκει μέσα ακόμα και απο τους νεώτερους.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ DeltaLamda 08/10/2010 09:18:37

      Γνωρίζω άτομα με πλούσιο εσωτερικό κόσμο και πάμπολλες γνώσεις, που όμως δεν είναι σε θέση να γράψουν μια πρόταση και να βάλουν δυο λέξεις στο χαρτί. Είναι ζήτημα εγκεφαλικής λειτουργίας μάλλον. (Όπως εγώ πνίγομαι αν δω εξίσωση). Ας μην είμαστε άδικοι.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 08/10/2010 09:24:05

        Εκτός από τα Θρησκευτικά την κοπανάγαμε και στα Μαθηματικά?

        Πολιτικοί σε αυτό το επίπεδο πρέπει να έχουν ανθρώπους γύρω τους που να μπορούν να τους γράψουν ένα απλό κείμενο πολιτικής επικοινωνίας. Δεν είναι κακό.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 08/10/2010 09:29:55

        Μιλούσα γενικά. Δεν είμαι ΝΔ, και δεν με απασχολεί ο κύριος. Πάντως σαν κείμενο μου λέει πιο πολλά απ ότι θα μου έλεγε ένα αντίστοιχο του Καστανίδη π.χ. γεμάτο ξύλινες αρλούμπες.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 08/10/2010 09:38:53

        Οι πολυμαθείς ρήτορες πολτικοί επιπέδου Καστανίδη, Βενιζέλου κλπ, χρησιμοποιούν αυτό το απλό πινακάκι για να λένε πολλά χωρίς να λένε τίποτα:

        h--p://www.scribd.com/doc/18028602/-

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 08/10/2010 09:56:56

        Έτσι ακριβώς Γιάννη. Πάντως το πολυμαθείς θέλει εισαγωγικά. Τι να μάθεις όταν από έφηβος συχνάζεις αποκλειστικά σε κομματικά γραφεία και σε ζυμώσεις; Στούρνοι είναι οι περισσότεροι υψηλόβαθμοι πολιτικοί μας.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 08/10/2010 10:54:58

        Φαίλτωρα, αυτόν τον πίνακα στο λινκ που έδωσες, ο Χάρης τον κουβαλάει παντού μαζί του σαν σκονάκι. Λένε κάποιοι πως τον έχει κάνει και τατουάζ στη κοιλιά του για να μη τον χάσει.

      • Misha avatar
        Misha @ Strange Attractor 08/10/2010 11:48:31

        Strange Attractor

        Για να περασεις στην Ιατρική πρέπει να γράφεις πολύ καλές εκθέσεις. Όχι όμως όταν μπαίνεις σε αυτή δια του πρωταθλητισμού.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Strange Attractor 08/10/2010 11:57:21

        Μεταξύ ξύλινης γλώσσας και σχολικής έκθεσης υπάρχουν κι άλλες επιλογές.
        Οπως και να'χει, η ισχύς των έργων πρέπει να επιβεβαιώνει την ισχύν των λόγων και όχι το αντίστροφο.
        Αυτό ισχύει για όλους.

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ DeltaLamda 08/10/2010 09:37:10

      Δεν το ηξερες οτι σε αυτο το κομμα τρεχει μονο ο αρχηγος και οι αλλοι μενουν αδρανεις.Δεν λεω κατι για τον Βασιλη, δεν τον εχω παρακολουθησει ουτε τον ξερω.Λεω για ολους τους αλλους που επι μια πενταετια το ειχαν ριξει στο οτι ο Καραμανλης ειναι κεφαλαιο και πρεπει να προστατευτει αλλα δεν καναν τιποτα για να τον προστατευσουν.Και περιμεναν να κερδιζει τις εκλογες μονος του καθε φορα.Ε αυτο δεν γινεται.Θα γινει μια, δυο, αντε τρεις .Παραπανω οχι.Το κομμα αυτο παντα επασχε στο οτι τα στελεχη του ηταν κατωτερα των προσδοκιων και πολυ κατωτερα του εκαστοτε αρχηγου.Δεν γινεται να συμβαινουν στη χωρα αυτα που συμβαινουν και τα στελεχη μας να κανουν μια τυπικη αντιπολιτευση.Ετσι θα παρουν την εξουσια σε καμια δεκαρια χρονια παλι.Δειτε το 93 με τον Παπανδρεου στο Ειδικο.Τα στελεχη του ΠΑΣΟΚ χαλαγαν τον κοσμο. Ο Γιαννοπουλος εκανε εκπομπες και οι αλλοι χαλαγαν τον κοσμο.Ενω οι δικοι μας ειναι πολυ soft ρε παιδι μου.Για αυτο βγαζουν ελλειμα εμπιστοσυνης στον κοσμο.Αν ο κοσμος δεν σε δει εξυπνο και μαχητη πως θα σε βγαλει κυβερνηση.θελει φαντασια και δραση αδερφια για να κερδισεις. Και τον Γαπ δεν τον σωζει η δικη του εικονα οσο οτι ο κοσμος νοιωθει οτι με πεντε ανθρωπους της κυβερνησης του, σμιγουν τα χνωτα του.Φαινεται αυτο και απο τη δημοφιλια καποιων υπουργων που παραμενει ψηλα παρολα τα μετρα.

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ DeltaLamda 08/10/2010 10:24:16

      Θεωρω και εγω τον τιτλο ατυχο και αστοχο.Η monopoly ειναι το παιχνιδι του νεοφιλελεθερισμου, οπου αλλος γινεται πλουσιος και αλλος παει φυλακη.Τι εννοουμε οταν λεμε, Ας ξαναπαιξουμε monopoly;

  2. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 08/10/2010 09:38:08

    @DeltaLamda

    Δε κατάλαβα φίλε μου;
    Θα ψηφίσεις ΝΔ...για Σαμαρά..και όχι για την επιλογή του Σαμαρά;
    Αυτό για τις κομματικές ταυτότητες που τρέχεις να βάλεις...
    Από την άλλη δεν κατάλαβα τι σε πείραξε..
    Επί της ουσίας..
    Είσαι κατά του παραεμπορίου;
    Είσαι υπέρ της ενίσχυσης των τοπικών αγορών;
    Aν είσαι ...άσε τους νέους να προχωρήσουν...
    γιατί το μόνο κακό που έχει ο Κικίλιας είναι όλοι αυτοί οι σκελετοί που προσέτρεξαν να φωτογραφηθούν μαζί του, γιατί ο κόσμος τους έχει απαξιώσει..

  3. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 08/10/2010 09:40:48

    Τελικά ο κόσμος έχει "πάνω από το κεφάλι του" όσους τους αξίζει....

    Δεν ξέρω τον ένα..δε ξέρω τον αλλο...αλλά τον κρίνω...

    Ο κόσμος κρίνει από γνώση...όχι από άγνοια...

  4. Filio Sereti avatar
    Filio Sereti 08/10/2010 09:41:08

    Αγαπητέ Κύριε Κικίλια, νομίζω ότι το ζήτημα των λουκέτων θα έπρεπε να το θεωρείτε αναμενόμενο και λογικά άργησε. Δηλαδή τιακριβώς θέλετε να μας πείτε ότι τα διάφορα μαγαζάκια με τις διάφορες Κινεζιές που πουλάνε θα μπορούσαν να λειτουργούν επ' αόριστον? Με τι χρήματα ο κόσμος θα αγοράζει αφού είναι άνεργος ή στην καλύτερη περίπτωση οι αμοιβές είναι της τάξεως των 500 ευρώ στην καλύτερη περίπτωση. Ο κάθε βιοτέχνης έκλεισε την μικρή του επιχείρηση που κάτι κουτσοεφτιαχνε και το γύρισε στο εμπόριο με εισαγωγές από την Κίνα και πάει λέγοντας. Ο κόσμος που δούλευε πετάχτηκε στο δρόμο και τώρα τα μαγαζάκια έχουν την απαίτηση ο κόσμος να αγοράζει!!!!! γιατί χάνονται. Για την πολιτική της αποβιομηχάνισης της χώρας που έχει ακολουθηθεί από όλες τις Κυβερνήσεις τα τελευταία 30 & πλεόν χρόνια σας λέει κάτι? Αν δεν μπούνε και πάλι οι μηχανές μπροστά να δουλέψει ο κόσμος, να προσπαθήσουμε να εξάγουμε προϊόντα, πως ο κόσμος θα έχει χρήματα να αγοράσει? Εξάλλου τώρα είναι η ευκαιρία, μισθοί " Κίνας", συμβάσεις εργασίας ανύπαρκτες, δηλαδή ένα λαμπρό " σκηνικό " για τους επιχειρηματίες!!! Μήπως να δούμε την αλήθεια στα μάτια ? Μήπως λέω.

  5. Εμπορος avatar
    Εμπορος 08/10/2010 09:53:48

    Το εμπόριο πεθαίνει.
    Και δε μπορεί κανείς να κλείνει τα μάτια σε αυτό.
    Το ενδιαφέρον του Κικίλια δεν ειναι προσχηματικό. Τον είδα και τη μέρα ελληνικού εμπορίου στο επιμελητήριο Πειραιά και στους δρόμους της ΕΡΜΟΥ μαζί με τον Σαμαρά.
    Αλήθεια...εάν μαζί με τον Σαμαρά..ήταν ο Αρης, πόσα γιαούρτια δε έπεφταν;;;;;
    Και δεν έχουμε πρόβλημα ιδεών.
    Πρόβλημα ειλικρινών πράξεων έχουμε...πολιτικού θάρρους..
    Όποιος κάνει βόλτα από τα μαγαζιά βλέπει μόνο σκυθρωπά πρόσωπα...υπαλλήλων και εμπόρων...
    Ηδη..σήμερα..βαράω μύγες..
    Καλημέρα..

  6. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 08/10/2010 10:06:04

    Αυτό είναι το βασίκο μήνυμα...

    Which side are u on ??


    http://kikiliasvasilis.blogspot.com/2010/10/which-side-are-you-on.html

    Ευγε..Billy

  7. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 08/10/2010 11:30:25

    Ακατανόητoς ο τίτλος του άρθρου.....

  8. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 08/10/2010 11:36:10

    @ Βανζέτι

    Δεν θα ανοιξω διάλογο μαζί σου γιατι εισαι μικρός απ' οτι φαινεται.
    Ουτε θα μου κανεις εσυ μαθηματα για το παραεμπόριο και τις επιπτώσεις του στην οικονομία, κλπ. Ειμαι 45άρης επιχειρηματίας με 63 ατομα προσωπικό και τζίρο 10 εκατ. Τα της αγοράς και ιδιαίτερα της βιομηχανίας και τι ζορι τραβαει απο αυτα που λες, την ύφεση και τίς αυξανόμενες επισφάλειες και ταυτόχρονα τον ανταγωνισμό απο προσφορές dumping, την φοροεισπρακτικη πολιτική της κυβέρνησης, την εκχώρηση πλουτοπαραγωγικών πηγών που δρομολογείται δια της αλώσεως της ΔΕΗ, της ΕΥΔΑΠ, ΕΥΑΘ, κλπ. κλπ.

    Κατα τα λοιπά δεν έπιασες το νόημα του σχολίου μου, που εν τέλει γίνεται καλόπιστα για να ξυπνήσουν ορισμένοι εκει στην Ν.Δ. και να μην θεωρούν δεδομένους τους Ν.Δ. ελέω Σαμαρά. Αν ορισμένες επιλογές αποδεικνυονται στην πορεία κατώτερες των περιστάσεων, υποθέτω οτι οι περισσότεροι απο εμας θα κάνουμε θετική κριτική για να τους ξυπνήσουμε και όχι για να τούς σέρνει ο Σαμαράς μαζί με αρκετά άλλα βαρίδια που δυστυχώς υπάρχουν ακόμα στο κομμα.

  9. Misha avatar
    Misha 08/10/2010 11:46:14

    Ναι, καλά.
    «Κοινωνική Οικονομία» με τα τέρατα τύπου Καρφούρ και Λίντλ είναι αδύνατον να υπάρξει.
    Γιατί; Απλούστατα γιατί αν τολμήσει κανείς να ανοίξει ένα μικρομπακάλικο και ο κοντινός Καρφούρης διαπιστωσει πως χάνει πελάτες, δεν του κοστίζει τίποτα να ρίξει τις τιμές για μερικούς μηνες μέχρι να εξαφανίσει τον «ανταγωνισμό».

    Εδώ σε επαρχίες, τα νοικοκυριά πηγαίνουν 1 ωρα δρόμο κάθε 15 μέρες για να πάρουν τις προμήθειες τους φτηνότερα από το τοπικό Λιντλ.

    «Μας τη φέραν οι βάρβαροι
    Μας θαμπώσαν με δώρα
    Με χαντρούλες πολύχρωμες
    και κουτιά κόκα-κόλα»

    • Orestios avatar
      Orestios @ Misha 08/10/2010 11:57:26

      Οι αντεξουσιαστές θα κάνουν καλή δουλειά.

      • Misha avatar
        Misha @ Orestios 08/10/2010 12:16:47

        Σημερα το πρωι πιασανε έναν πραιτωριανό της ομαδας «Δίας» να κουβαλά κάτι μασουρια αμμωνιοδυναμίτιδας, «πλαστελίνες» κλπ

        Αν πήγαινες παλιά στα Εξάρχεια θα έβλεπες μπάτσους, όλο στοργή και προδέρμ, να κρατάνε τσίλιες μη και πειράξει κανείς πρεζεμπόρους. Τωρα κάνουν την ίδια δουλειά λίγο παρακάτω προς την Γ Σεπτεμβρίου.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Misha 08/10/2010 12:07:06

      Η ελεύθερη αγορά και ο νεοφιλελευθερος παγκοσμιοποιημένος καπιταλισμός αυτά έχουν!
      Κανείς δεν μας την έφερε.
      Ο κόσμος συνειδητά ή από άγνοια επέλεξε την μοίρα του με ότι καλό ή κακό συνεπάγεται αυτό.

      • Misha avatar
        Misha @ Κάποιος 08/10/2010 12:19:13

        @Κάποιο

        Μέσω της διαφήμισης και του στοχευμένου νευρομάρκετινγκ μπορούν να σε πείσουν ότι έχεις τέσσερα ποδάρια και ουρά, μπορεί δε και να σε κάνουν να τα βλέπεις και να πηγαίνεις και σε «ειδικούς» για να τα φροντίζεις

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Κάποιος 08/10/2010 12:31:46

        Το αίτημα για πλήρως ελεύθερες αγορές, απελευθέρωση από τον κρατικό παρεμβατισμό και για οικονομικό ρεαλισμό, που πρέσβευαν εδώ και χρόνια πολλά στελέχη της ΝΔ και που υιοθέτησαν και οι "σοσιαλιστές" του ΠΑΣΟΚ, δικαιώθηκε!
        Και μάλιστα με την ψήφο του ελληνικού λαού.
        Γιατί λοιπόν παραπονιόμαστε ;

        Ας παίξουμε Monopoly!!!

  10. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 08/10/2010 11:57:05

    Φιλικη συμβουλη:Βασιλη μην περιμενεις κανενα κομματικο μηχανισμο για υποστηριξη.Οι ανθρωποι ειναι σε νιρβανα.Εχω πικρη προσωπικη εμπειρια απο της προηγουμενες εκλογες.Παρε το παιχνιδι πανω σου.Ξερεις εσυ, μπασιμο καλαθι + φαουλ.Δεν γινεται διαφορετικα.

  11. Factorx avatar
    Factorx 08/10/2010 12:32:03

    @DeltaLamda: καμιά φορά ο Σαμαράς πρέπει να φοβάται περισσότερο τους "σαμαρικούς" - κα τους συμπλεγματικούς με τα κουστούμια και την γραβάτα.

  12. Enzo avatar
    Enzo 08/10/2010 12:47:36

    κυριοι Σαμαρα και Κικιλια εχετε πολυ κοσμο ακομα να πεισετε και περισσοτερους ακομα νεοδημοκρατες.
    ο κοσμος δεν εμπιστευεται πλεον κανεναν πολιτικο.
    χρειαζεται καθετη ρηξη με το συστημα, μονο τοτε θα ακολουθησουν ολοι και θα σας πιστεψουν. πειτε τα πραματα οπως ειναι απλα και σταρατα και δεν θα εχετε τιποτα να φοβηθειτε.

    • Misha avatar
      Misha @ Enzo 08/10/2010 12:51:04

      Aγαπητέ Enzo

      Πώς μπορεί να κάνει ρήξη με το επιβαλλόμενο από τη φασιστική ΕΕ σύστημα , το κόμμα που καυχάται ότι μας έβαλε στην ΕΟΚ;
      Το σύστημα θα διαρραγεί νομοτελειακά από την απληστία του, πνιγμένο στις ίδιες τις τοξικές αναθυμιάσεις του.

      • Enzo avatar
        Enzo @ Misha 08/10/2010 13:30:36

        αμα θες να μεινεις και να γραψεις ιστορια τα κανεις.
        δεν υπαρχει δεν μπορω αλλα μονο το δεν θελω.

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/10/2010 14:02:40

    Όσο ο Έλληνας δεν βγαίνει στους δρόμους, η κυβέρνηση θα παίζει μονόπολη και εμείς γκρινιάρη!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 08/10/2010 14:11:59

      Φιδάκι, ναυμαχία, στρατέγκο?

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/10/2010 14:16:16

        Ο Άκης έπαιζε στρατέγκο αλλά κατέληξε στη μονόπολη.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/10/2010 14:19:04

        Ο άκης έπαιζε και πόκα (με κούκο διπλό) σε πράσινες τσόχες του Μονάχου. Του τα παίρναν τακτικά...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/10/2010 14:22:01

        (Οι διάλογοι είναι φανταστικοί. Ουδεμία σχέση με υπαρκτά πρόσωπα)

        -(Τάσος ρωτάει) Τί έφερες?
        -(άκης) Πέντε. (Παίρνει το πιόνι και το μετακινεί). Ένα , δύο τρία, τέσσερα, πέντε.
        (Με χαρά!) Διονυσίου Αρεοπαγίτου! Την αγοράζω! (Δίνει τα λεφτά). Τάσο παίζεις! Τώρα να σε δώ!
        -(Τάσος) Καλά! (Ρίχνει το ζάρι). Τέσσερα. Παίρνω κάρτα. Εντολή! (Παίρνει κάρτα και διαβάζει δυνατά). Βγαίνεις από τη φυλακή!

  14. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 08/10/2010 14:43:07

    @Delta Lamda...
    Κι όμως άνοιξες διάλογο...
    Αν έχεις τζίρο 10 εκ..
    ελα να τα πεις στη Νίκαια...στη Κοκκινιά και στο Πέραμα...
    Είσαι ήδη εκτός κοινωνίας...

  15. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 08/10/2010 14:43:07

    @Delta Lamda...
    Κι όμως άνοιξες διάλογο...
    Αν έχεις τζίρο 10 εκ..
    ελα να τα πεις στη Νίκαια...στη Κοκκινιά και στο Πέραμα...
    Είσαι ήδη εκτός κοινωνίας...

  16. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 08/10/2010 14:48:26

    @ Factorx

    Συμφωνω και επαυξάνω. Ελπίζω ομως οτι κατάλαβες το νοημα του σχολίου μου. Ναι μεν στην ανανέωση αλλά οχι στην χαλαρότητα και επιπολαιότητα αλλιώς που θα τους πάρουν οι άλλοι στα σοβαρά οτι κάτι αλλάζει? Εκτός κι αν θεωρείς οτι τέτοια ρηχά και συνοπτικά άρθρα οταν γίνονται απο ενα υποψήφιο περιφερειάρχη σε ενα απο τα μεγαλύτερα σε επισκεψιμότητα blogs, αποπνέουν την σοβαρότητα και ωριμότητα που αρμόζει.

    Στην θέση του Κικίλια, αν καταλάβαινα οτι δεν ειμαι τόσο καλός στο γράψιμο, θα έπαιρνα εναν απο τους π.χ. Φαήλο, Ροδινό ή Επώνυμο να μου γραψουν ενα χαιρετισμό ή το μήνυμα που θέλω να περάσω.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ DeltaLamda 08/10/2010 15:09:28

      Αντίθετα, επικοινωνεί χωρίς στόμφο ένα απλό αλλά καίριο μήνυμα για το θάνατο των εμπορικών γειτονιών.

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/10/2010 14:58:56

    Μια χαρά τα λέει! Ειδικά η υπογράμμιση: "Ενίσχυση και Προστασία των τοπικών αγορών…εκεί πρέπει να δώσουμε όλοι έμφαση. Και στη πάταξη του παρεμπορίου μέσα σε αυτήν. Η αγορά, ιδιαίτερα η τοπική, δεν είναι έξω από τη κοινωνία. Δίνει ζωή στη κοινωνία, και παίρνει ανάσα από αυτήν."

    Όταν πεθαίνει εμπορικά μια γειτονιά, μετατρέπεται σε γκέτο σκοτεινό, με κατοίκους που κλειδαμπαρώνονται μέσα, εξαρτημένους από το αυτοκίνητο για τις αγορές τους, άφιλη και αφιλόξενη.

    To επόμενο γκέτο, soon, στη γειτονιά σας.

    Όσο για τον τίτλο θέλει να απενοχοποιήσει την εμπορική συναλλαγή.