#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/01/2011 13:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ας μην το παίζει ο κ. Παπανδρέου σταυροφόρος της ιδέας του ευρωομολόγου



Κατά γενική ομολογία η απόφαση για έκδοση ευρωομολόγου μπορεί να είναι το «μάννα εξ ουρανού» για τις φτωχές χώρες του νότου, φυσικά και για την Ελλάδα. Όμως, την ίδια στιγμή που η κυβέρνηση ξεκινά για επικοινωνιακούς λόγους και για εσωτερική κατανάλωση την… εκστρατεία να πειστούν οι Ευρωπαίοι για την αναγκαιότητα έκδοσής του, λες και αυτοί δεν το ξέρουν, κάποιοι βάζουν πάγο στο σχέδιο αυτό. Η υπουργός Οικονομικών της Γαλλίας Κριστίν Λαγκάρντ σήμερα χαρακτήρισε μακροπρόθεσμη επιλογή την έκδοση κοινών ομολόγων με την προϋπόθεση ότι θα έχει επιτευχθεί μεγαλύτερη δημοσιονομική και οικονομική ολοκλήρωση στη ευρωζώνη. Η Κριστίν Λαγκάρντ δήλωσε ότι η συζήτηση αυτή τη στιγμή για την έκδοση κοινών ομολόγων είναι «σαν να βάζουμε το κάρο μπροστά από το άλογο».
«Εάν αρχίσουμε να εκδίδουμε ευρωομόλογα, αυτό που θα κάνουμε στην πράξη είναι ότι θα αποδυναμώσουμε την ισχύ ορισμένων μελών, χωρίς να έχουμε επιτύχει οικονομική ολοκλήρωση και σταθεροποίηση», δήλωσε η υπουργός σε συνέντευξή της στο δίκτυο CNBC. «Θεωρώ ότι χρειαζόμαστε να κάνουμε αυτό πρώτα. Στη συνέχεια μπορούμε να σκεφτούμε τα ευρωομόλογα». Σε ερώτηση σχετικά με το εάν τα ευρωομόλογα αποτελούν επιλογή μακροπρόθεσμα , απάντησε: «Εάν έχουμε σταθεροποιήσει τα θεμέλια».
Ουσιαστικά και η Γαλλίδα προτρέπει τις προβληματικές χώρες να πάνε σε σκληρή δημοσιονομική πειθαρχία, να φτιάξουν τα οικονομικά τους και έπειτα να αποφασίσουν οι χώρες που θα κληθούν να πληρώσουν για το ευρωομόλογο αν αυτό θα εκδοθεί.

Ας μην το παίζει σταυροφόρος λοιπόν ο Γ. Παπανδρέου και μπροστάρης της μεγάλης ιδέας του ευρωομολόγου. Αυτοί που θα το αποφασίσουν ξέρουν πότε τους συμφέρει να το κάνουν. Όλα τα άλλα είναι για να ξεχνάει ο κόσμος την πίκρα του μιλώντας για κάτι που δεν γνωρίζει και που η κυβέρνηση του το πασάρει ως λύση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/01/2011 13:32:48

    Υπάρχει έκφραση για όλα αυτά... λέγεται "παραράμ με ξένο πορορόμ"

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 24/01/2011 13:40:39

    τι περιμενεις απο καποιον που κυκλοφορει με κολαν και ενεργειακο βραχιολακι?

    • tiramola avatar
      tiramola @ φωτεινη 24/01/2011 13:57:32

      Μεγάλο σχολείο ρε Φωτεινή το διαδύκτιο...
      Από τα σχόλια που ανεβάζεις μιλάμε, έχω αποκτήσεις εγκυκλοπεδικές γνώσεις...

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ tiramola 24/01/2011 14:22:00

        Εμ, άμα περίμενες να μάθεις περισσότερα με τη μούρη σου πακτωμένη ανάμεσα στα οπίσθια του ΓΑΠ...

        • Orestios avatar
          Orestios @ TopGunZ 24/01/2011 15:11:02

          lol

  3. tiramola avatar
    tiramola 24/01/2011 13:53:21

    Για άλλη μιά φορά αποδεικνύεται η εμπάθεια της ιστοσελίδας στον Παπανδρέου.
    Έχετε ξεχάσει ότι η αρχική ιδέα(έτσι γράφατε)ήταν του εκλεκτού σας ο οποίος το επανέλαβε και πρόσφατα.
    Αν βέβαια την πρωτοβουλία έπαιρνε ο Σαμαράς επί μέρες θα γινόταν λόγος για τον ηγέτη-σωτήρα με τις διεθνείς πρωτοβουλίες...
    Συνεχίστε τον αγώνα λοιπόν της αποδόμησης του διαπλεκόμενου συστήματος των καθεστωτικών ΜΜΕ...

    • loretta avatar
      loretta @ tiramola 24/01/2011 14:02:35

      Τιραμολα εισαι ολα τα λεφτα.....(αυτα που ειπε ο ΓΑΠ οτι υπαρχουν)....!!
      Και σιγα δηλ....να αποδομησουμε τι??? απο μονος του τα καταφερνει μια χαρα..!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 24/01/2011 14:05:40

      λεφτά υπάρχουν , πράσινη ανάπτυξη. Elementary my dear Watson, καμία εμπάθεια.

      • tiramola avatar
        tiramola @ archaeopteryx 24/01/2011 14:08:21

        Τι καμιά εμπάθεια...
        Σέρλοκ Χολμς δημοσιογραφία...

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ tiramola 24/01/2011 14:26:57

          έχει και θεραπευτή γκουρού από το Θιβέτ!
          h++p://kafeneio-gr.blogspot.com/2011/01/blog-post_2059.html

          Ρε τα προσωπικά του μου είναι αδιάφορα. Η Πράσινη Απάτη είναι ΑΠΑΤΗ, βρωμέρη. Μαγειρεύετε μαγειρεύετε να αυξήσετε το ρέυμα.

          Και ή τρώτε, ή ταίζετε ημέτερους ή είστε βλάκες. Τα βραχιόλια και οι γκουρού δεν συνιστούν απάτη. Ούτε τα σουβλάκια ήταν απάτη

          • Orestios avatar
            Orestios @ archaeopteryx 24/01/2011 15:12:09

            Τί νόμιζες?
            Όλες οι παραθρησκίες μαζεμένες στο Καστρί.

    • spiros avatar
      spiros @ tiramola 24/01/2011 15:01:28

      Εμπάθεια είναι η καταγραφή των δηλώσεων και η παρουσίαση των ζημώσεων στην Ευρώπη με κάθε ελικρίνεια;. Αυτή η δήλωση είναι οι σκέψεις των ισχυρών.

  4. φωτεινη avatar
    φωτεινη 24/01/2011 14:00:47

    μπορεις να μας πεις ,αν κατα τυχη εχεις πληροφοριες,συνεχιζει να το φοραει το βραχιολακι ο κ. πρωθυπουργος?οχι τιποτα αλλο αλλα βγηκε η εταιρια και εκανε δηλωσεις για ψευδη διαφημιστικη καμπανια.υ.γ.και η κειτ της αγγλιας το εβγαλε λεγεται...

  5. φωτεινη avatar
    φωτεινη 24/01/2011 14:04:59

    καλα θα ηταν τιραμολα απο τα σχολια μου να μπορουσες να προχωρησεις και περα απο τις εγκυκλοπεδικες γνωσεις οπως π.χ. οι εκφανσεις της προσωπικοτητος δια μεσου των ενδυματολογικων συνηθειων και αλλα συναφη...

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 24/01/2011 14:09:10

    Είπαμε, χωρίς τον "Άξονα", το αμάξι δεν κινείται: Η εικονιζόμενη Κριστίν χειρίζεται το γκάζι, ο Βόλφγκανγκ το συμπλέκτη. Ο μπαρμπα-Γιώργος τα φλάς, το αλάρμ κτλ: Καμμιά σχέση με το σύστημα κίνησης.
    Το νέο (νέο ;; !) είναι ότι ο "Άξονας" είναι γερός, δεν σπάει.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Ο Θείος 24/01/2011 14:55:20

      Η έκδοση ευρωομολόγου θα λειτουργούσε ως ασπίδα προστασίας έναντι των αγορών και ως ενοποιητικός παράγοντας του οικοδομήματος της ευρωζώνης.
      Τον Βεστερβέλε και τη Λαγκάρντ θα τους πάρει ο διάολος και θα τους σηκώσει.
      Ο "Άξονας" όταν η κατανάλωση θα έχει πέσει στο ναδιρ θα γίνει θρύψαλα.
      Οι ίδιοι οι γαλλογερμανοί επιχειρηματίες θα τους πιέσουν.
      Που θα πουλήσουν?
      Σε Κινέζους και Αφρικανούς?

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 24/01/2011 15:20:00

        έρχεσαι στα λόγια μου, αλλά η έκδοση ευρωομολογου προϋποθέτει ή να ανοίξει το σεντούκι ο κύριος Weber Bundesbank ή να τυπώσει ευρώ ο Τρισέ. Κάτι που το Πασόκ και οι οικονομικοί του δεν έχουν καταλάβει είναι ότι ο Δεύτερος Νόμος (που χλευάζεις στα τεχνικά) ισχύει και στις κεφαλαιαγορές: Νo free lunch.

        Αυτό που μόλις σου είπα αξίζει λεφτά, αν το καταλάβεις.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ tiramola 24/01/2011 15:42:01

        Να με συμπαθάς τιραμόλα, αλλά τον Βεστερβέλε τον έχει ήδη πάρει ο διάολας. Δημοσκοπικά και εσωκομματικά. Και τον λένε Γκίντο. Ο Βόλφγκανγκ είναι ο Σόιμπλε και είναι καλό παιδί. Και η Κριστίν είναι εξαιρετική κυρία, έτσι την "κόβω".
        Και ο Άξονας δεν στηρίζεται - όσο νομίζουμε - στην εσωτερική κατανάλωση της Ευρωζώνης: Οι Κινέζοι τελευταία έχουν ξεσκιστεί ν' αγοράζουν Σιτροέν και Μερτσέντες, ενώ οι Αμερικάνοι εκτιμούν τα BMW (σχεδόν) όσο και οι Έλληνες. Και είναι 25 φορές πιό πολλοί.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 24/01/2011 14:10:36

    Προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός και να βλέπω: Όχι σαν τους ρέφερις χθές!

  8. Maximilien avatar
    Maximilien 24/01/2011 14:13:23

    Πρώτα Άουσβιτς και Ευρωπαϊκή Κυβέρνηση και μετά όσοι επιζήσουν ευρωομόλογο. Με αυτό το πλευρό να κοιμούνται.

  9. φωτεινη avatar
    φωτεινη 24/01/2011 14:45:19

    τα βραχιολακια και η γκουρου αποτελουν απατη για οποιον αποκομιζει οικονομικο κερδος απο τη διακινηση τους και ενδεχομενως μπορει να αποτελει και απατη,οχι σε οικονομικα μεγεθη ,απο τους χρηστες τους,συμπεριλαμβανομενης της εξαπαπατης δια μεσου ιδεολογικων, φιλοσοφικων προτυπων.χωρις να αποκλειεται σε ορισμενες περιπτωσεις και η μειωμενη κριτικη ικανοτητα...

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 24/01/2011 15:14:16

      Αφελείς ψάχνουν όσοι πουλάνε τέτοια βραχιολάκια, ή οι γκουρού, και ευτυχώς βρήκαν έναν τέτοιο στο Μαξίμου.
      Μόνο που κυβερνά την Ελλάδα και επικαλείται την "πράσινη ανάπτυξη" της απάτης.

      • Apollonios avatar
        Apollonios @ Orestios 24/01/2011 16:16:30

        h**p://magoulaonline.gr/2010/11/11583

  10. φωτεινη avatar
    φωτεινη 24/01/2011 15:16:48

    θα του την (την πρασινη αναπτυξη)οι γκουρου μαζι με τα βραχιολακια...

  11. liotsos avatar
    liotsos 24/01/2011 15:19:08

    ΤΥΠΩΝΕΙ ευρω η Ιρλανδια ????????????????

  12. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 24/01/2011 16:47:09

    Είτε Μνημόνιο, είτε Ευρωομόλογο, είτε Μόνιμος Μηχανισμός Στήριξης, το τελικό αποτέλεσμα λίγο θα διαφέρει: για να λαμβάνει τα χρηματα το δημόσιο από αυτές τις χρηματοδοτήσεις-δανεισμούς θα πρέπει να παραχωρεί Εθνική Κυριαρχία.

    Ειδικά με το Ευρωομόλογο έχουν ανοίξει την συζήτηση για δημοσιονομική ενοποίηση. Που κοντά κοντά βάζουν και την φράση "οικονομική ολοκλήρωση". Για να νομίζει ο μεσογειονότιος έλληνας ότι θα τον "ολοκληρώσουν" και θα γίνει γερμανός, δανός ή ολλανδός οικονομικά.

    Η πιο ληστρική και κερδοσκοπική αγορά δανεισμού είναι διεθνώς η αγορά των ομολόγων. Ισως μόνο με τα δάνεια του ΔΝΤ να μπορεί να συγκριθεί σε καταστροφικότητα.

    Δεν υπάρχουν άλλες πηγές χρηματοδότησης; Δεν υπάρχουν άλλοι πρόθυμοι δανειστές του ελληνικού δημοσίου; Με άλλους όρους; Με λογικούς όρους; Τι είναι το ελληνικό δημόσιο; Κάνας μπατίρης σαν τον εγγλέζικο; Γιατί δεν ψάχνουν οι πολιτικοί να βρουν άλλες πηγές και μας σέρνουν (80% λέει ο ΟΔΔΗΧ) στην διεθνή αγορά ομολόγων για δανεισμό;

    Δεν είναι θέμα γνώσης και επιστήμης, είναι θέμα πολιτικό.
    Τίποτε άλλο.

    Κάποιοι αποφάσισαν οτι θέλουν τμήματα της εθνικής μας κυριαρχιας γιατί έτσι τους βολεύει και κάποιοι εκτελούν το σχέδιο. Και κάποιοι δεν μιλάνε.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Θραξ Αναρμόδιος 25/01/2011 11:40:06

      Δεν χρειάζεται να είναι κανείς συνταγματολόγος για να καταλάβει: Η συμμετοχή μιας χώρας σε υπερεθνικές ενώσεις (όπως η ΕΕ) προυποθέτει εξ ορισμού παραχώρηση τμήματος της εθνικής (με την παλιά έννοια) κυριαρχίας από την συμμετέχουσα επί μέρους χώρα στην Ένωση.
      Απ' ότι ξέρω, αυτό το έχουμε αποδεχτεί ως χώρα από το 1979 (28 Ιουνίου): Τότε η Ελληνική Βουλή επικύρωσε τη συνθήκη προσχώρησης στην Ε.Κ. Υπέρ ψήφισαν 193 βουλευτές (175 της Νέας Δημοκρατίας, 4 του ΚΟΔΗΣΟ, 4 της Εθνικής Παράταξης, 2 της ΕΔΗΚ, 1 του ΚΚΕ Εσωτερικού, 1 της ΕΔΑ και 6 ανεξάρτητοι), κατά 104 (ΠΑΣΟΚ και ΚΚΕ), ενώ τρεις βουλευτές (Ιωάννης Ζίγδης, Νικήτας Βενιζέλος και Κώστας Μπαντουβάς) δηλωσαν «παρών».
      Είχαμε τότε κυβέρνηση Κ. Καραμανλή.
      Ήταν οι εποχές του "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ, ίδιο συνδικάτο". Σύντομα βέβαια, το ΠΑΣΟΚ το ξανασκέφθηκε, φρονίμως ποιών.
      Όσο για την πρόθεση, ισχύει από το 1959 (8 Ιουνίου), οπότε η Ελλάδα υπέβαλλε αίτηση σύνδεσης με την ΕΟΚ (πάλι με κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή).
      Ο καθένας είχε (και έχει) την άποψή του βέβαια. Και περί ορέξεως κολοκυθόπιττα. Αλλά όταν ο λαγός είναι ήδη στην κατσαρόλα βρασμένος, ανώφελο είναι να ψάχνει κανείς να βρεί τα πατήματά του στη χλόη.