#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/02/2011 09:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ας βοηθήσει ο Θεός και ο Αλλάχ μαζί!



Απίστευτο κι όμως αληθινό! Τι; Μια απόφαση  του πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου που είχε περάσει στα ψιλά, αλλά κάθε άλλο παρά αδιάφορη είναι, ειδικά στη σημερινή συγκυρία. Σύμφωνα με το μνημόνιο συνεργασίας που υπόγραψαν  πριν από λίγο καιρό  ο Μουαμάρ Καντάφι και ο Γιώργος Παπανδρέου, υπάρχει συμφωνία για να συμμετάσχει η κυβέρνηση της Λιβύης στις αποκρατικοποιήσεις των δημόσιων επιχειρήσεων που προωθεί η ελληνική κυβέρνηση! Αυτό προέκυψε κατόπιν πρόσκλησης του έλληνα πρωθυπουργού στον Καντάφι να επενδύσει αγοράζοντας ελληνικές δημόσιες επιχειρήσεις. Ας βοηθήσει ο θεός και ο Αλλάχ μαζί!
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4578839

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/02/2011 09:42:26

    Δεν μπορει να επενδυσει ενας κατεστραμμενος.
    Οι συντροφικες σχεσεις του παγκοσμιου σοσιαλισμου με τον Κανταφι ειναι δεδομενες αλλα το πανηγυρι τελειωσε.
    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=253958

  2. ΘΡΑΞ ΒΛΑΞ avatar
    ΘΡΑΞ ΒΛΑΞ 24/02/2011 09:52:44

    Δεν ήξερε το παιντί....φοβήθηκε τα δάνεια Ρώσων και Κινέζων και είπε να συνεργαστεί με τους φίλους του μπαμπά

  3. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 24/02/2011 10:22:24

    Διαβάσατε το άρθρο;Κατάπληκτικό..αλλά αναρωτιέμαι πως θα γινόταν « η μεταφορά ηλιακής ενέργειας από τη Σαχάρα στην Ευρώπη μέσω Κρήτης»!!!!;;;Έχουν τελικά οι δημοσιογράφοι μεγάλη φαντασία ή θα εισαγάμε ήλιο από τη Λιβύη και θα το πληρώναμε κιόλας; Είμαστε ικανοί και γιαυτό.Μου φαίνεται πως τελικά ο Αλλαχ θα μας σώσει..

    • Δημήτριος - Γηραιά Αλβιώνα (εν Ιωαννίνοις παλαιότερα) avatar
      Δημήτριος - Γηραιά Αλβιώνα (εν Ιωαννίνοις παλαιότερα) @ Υψηλάντης 24/02/2011 10:38:20

      Η μεταφορά ηλιακής ενέργειας από τη Σαχάρα στην Ευρώπη προωθείται από το Desertec (www.desertec.org).

      Θυμάμαι ο archaeopteryx να έχει γράψει γι'αυτό, ίσως μπορέσει να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες.

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 24/02/2011 11:02:56

    ΕΝΑΜΙΣΙ εκατομμύριο Λίβυοι παίρνουν τον δρόμο τής προσφυγιάς προσπαθώντας να ξεφύγουν από τον διαστροφικό δυνάστη τους.

    Σας ρωτώ, με ποιο ηθικό δικαίωμα θα αρνηθούμε στους Λίβυους πρόσφυγες να έρθουν στην Ελλάδα όταν ήδη από εποχής Ανδρέα Παπανδρέου, η χώρα μας είχε τις καλύτερες σχέσεις με τον δικτάτορα Καντάφι, τον οποίο στήριζε σε όλους τους διεθνείς οργανισμούς;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Στέργιος 24/02/2011 13:50:57

      Να τους πάρεις σπίτι σου. Εγώ ποτέ μου δεν ψήφισα ΠΑΣΟΚ, ούτε η οικογένειά μου και θυμάμαι ότι γελούσαμε με τον Καντάφι και τις φιλίες του με τον εδώ φωστήρα.

  5. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 24/02/2011 11:45:53

    Το αυτόγραφο του Καντάφι το έχει ακόμα Τιραμόλα μου ή το κατέθεσε στο ίδρυμα Ανδρέας Παπανδρέου για να το θυμόμαστε;

    • loretta avatar
      loretta @ Σοσιαληστής 24/02/2011 15:30:23

      Αληθεια που χαθηκε ο Τιραμολα....και παρακαλω πολυ μην μου απαντηση ο makedonas thessalonikios!!!

  6. pikras57 avatar
    pikras57 24/02/2011 12:07:24

    'Ελληνες στα σύννεφα
    του Σταύρου Θεοδωράκη 23/02/2011

    To ξέρω είναι ιεροσυλία αλλά θέλω να σας θυμίσω τι έλεγε ο Ανδρέας για τον Καντάφι. Ήταν το 1977 όταν ο Παπανδρέου επισκέφθηκε την Λιβύη. «Δεν είναι στρατιωτική δικτατορία, το αντίθετο μάλιστα… Πρόκειται για μια διακυβέρνηση στα πρότυπα του δήμου των αρχαίων Αθηναίων». Στα χρόνια που ακολούθησαν ο Ανδρέας, όποτε του δινόταν η ευκαιρία, ανέφερε τον Μουαμάρ ως «μαχητή της ελευθερίας» και «μεγάλο ηγέτη και ελευθερωτή». Την ίδια άποψη επαναλάμβαναν τότε και όλα τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ. Από τον Τζουμάκα και τον Άκη μέχρι τον Μένιο και τον Γεννηματά. Στις «Γιορτές νεολαίας» του ΠΑΣΟΚ μάλιστα, «η Λιβυκή επανάσταση» ή αλλιώς η «Μεγάλη Αραβική Λιβυκή Σοσιαλιστική Λαϊκή Τζαμαχιρίγια», είχε τα δικά της κιόσκια όπου πουλούσαν σημαίες, αφίσες του Μουαμάρ μαζί με το «πράσινο βιβλιαράκι» του (κάτι σαν το «κόκκινο βιβλιαράκι του Μάο» αλλά προς το πιο γελοίο). Άλλωστε αυτό το κακοτυπωμένο και κακομεταφρασμένο «πράσινο βιβλιαράκι» ήταν από το 1977 μέρος της επίσημης πασοκικής διδακτέας ύλης και το έβρισκες υποχρεωτικά σε όλες τις Τοπικές και Κλαδικές οργανώσεις του ΠΑΣΟΚ (ναι αυτό το «πράσινο βιβλιαράκι» που τώρα καίνε στην Τρίπολη αλλά και στην Αθήνα οι επαναστατημένοι Λίβυοι).

    Τα θυμάμαι και θλίβομαι αλλά έτσι ακριβώς είχε συμβεί. Η χώρα και κυρίως η «προοδευτική παράταξη» (από το «κέντρο» και το ΠΑΣΟΚ μέχρι την «άκρα» αριστερά) θεωρούσε τον Καντάφι ως σύμμαχο και κυρίως ως φίλο και σύντροφο (την συμμαχία μπορείς αν είσαι και λίγο κυνικός να την δικαιολογήσεις, την φιλία με ένα δικτάτορα όμως πώς να την χωνέψεις;). Ποιος πραγματικά είναι (ή μήπως ήταν;) ο Καντάφι το μαθαίνουμε αυτές τις μέρες έστω και από σπόντα. Τελευταίο του επίτευγμα ο βομβαρδισμός των εξεγερμένων πολιτών του! Αυτό που μένει να μάθουμε είναι ποιοι είμαστε εμείς. Πόσα ψέματα έχουμε πει στους εαυτούς μας; Πόσους παραλογισμούς έχουμε υπερασπιστεί; Πόσους λαϊκισμούς έχουμε εκθρέψει; Και σήμερα που είναι μέρα γενικής απεργίας και είμαστε απαλλαγμένοι από τις ταπεινές σκέψεις της καθημερινότητας ας χαραμίσουμε λίγη από την επαναστατικότητα μας για να σκεφθούμε μήπως συνεχίζουμε να ζούμε μέσα στα ψέματα. Γιατί πολύ φοβάμαι ότι αν συνεχίσουμε έτσι σε 20-30 χρόνια ένας άλλος δημοσιογράφος θα γράφει για τις αυταπάτες των Ελλήνων του 2011. Και το κείμενο του μπορεί να μην βγάζει γέλιο αλλά κλάμα.

    ένα άρθρο των πρωταγωνιστών

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ pikras57 24/02/2011 13:18:12

      Α, μάλιστα... Ο κύριος Θεοδωράκης ΤΩΡΑ ανακάλυψε το πόσο δικτάτορας είναι ο Καντάφι και κάνει ότι εκπλήσσεται, πεταρίζοντας τα δημοσιογραφικά του ματοτσίνορα όλο επιτηδευμένη αθωότητα.

      Όποιος έχει ψηφίσει ΠΑΣΟΚ "δεν δικαιούται δια να ομιλεί".
      Γιατί εγώ θα ήθελα να υπενθυμίσω στον κ. Θεοδωράκη ότι όταν η Μαλβίνα κορόιδευε τον Σημίτη, αυτός και ο Τσίμας έβγαιναν όλο δημοκρατική ευαισθησία και μας νουθετούσαν πως "δεν επιτρέπεται να δείχνουμε ασέβεια προς τον πρωθυπουργό τής χώρας".

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα στο ΠΑΣΟΚ και στον Καντάφι είναι ότι ο γέρος Καραμανλής φρόντισε να μας βάλει στην ΕΟΚ το 1981, με αποτέλεσμα να καταστεί αδύνατος ο πράσινος, σοσιαλιστικός, τριτοκοσμικός μας εκτροχιασμός.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Στέργιος 24/02/2011 13:53:09

        Ναι, ναι, τώρα τα ανακάλυψε ο πασοκοτραφείς Σταύρός Θεοδωράκης. Σαν κάτι δικούς μας κουκουέδες που το 1968, με την Πράγα, ανακάλυψαν ότι στη Σοβιετία το καθεστώς ήταν ολοκληρωτικό. Μέχρι τότε, δεν ήξεραν, εντάξει. Αλλά δεν ρώταγαν;

    • thanos avatar
      thanos @ pikras57 24/02/2011 14:38:48

      Ο κος Θεοδωράκης είναι γνωστός για τις απόψεις του, τις κομματικές πεποιθήσεις του κλπ. τα οποία σέβομαι και είναι δικαίωμά του να τα λέει. Για τις κωλοτούμπες του όμως, μπορούμε να τον χαρακτηρίζουμε όπως του αξίζει. Εγώ προσωπικά τον θεωρώ στρατευμένο -για μένα είναι βρισιά-.

  7. vasilis avatar
    vasilis 24/02/2011 12:47:37

    ενταξει το ενα ειναι ασχετο απο το αλλο
    η λιβυη εχει ζεστο χρημα απο το πετρελαιο που θελει να το επενδυσει
    λιβυκα κεφαλαια ειναι βασικοι μετοχοι στην unicredit και στην ENI στην ιταλια και εχουν μετοχες και παρουσια σε ολα τα μεγαλα funds
    τον φτυνουμε τον γαπ για οτι εκανε και δικαιολογημενα αλλα το να βρεις επενδυτες σημερα στο παγκοσμιο οικονομικο χαος ειναι κομματι δυσκολο
    και βεβαια προσωπικα δεν τρωω το παραμυθι του ξαφνικου ξεσηκωμου των λαων
    εδω παιζουν οι αμερικανοι χοντρο παιχνιδι βρισκομενοι και οι ιδιοι προ χρεοκωπιας

  8. Κωνσταντίνος Αθανασιάδης avatar
    Κωνσταντίνος Αθανασιάδης 24/02/2011 13:00:06

    Ποιος θυμάται τη σκηνή απ΄το Ζορμπά που πριν ακόμη ξεψυχήσει η Μανταμ Ορντάνς ταυτόχρονα που την μοιρολογούσαν τσακώνονταν για τη μοιρασιά? μα κι αυτή αγωνιζόταν τη δόξα της γύρω απ΄ τα υπάρχοντά της!

    Τώρα ξεψυχάει ο πιο καλός ο μαθητής (σπούδασε αξιωματικός επί ΣΙΑς στην Ελλάδα, και το 1969 έκανε τη δουλειά του)

    Ίσως κάποτε ο ΓΑΠ στείλει ένα διεθνοσοσιαλιστικό μήνυμα στον Καντάφι "εύρον βιβλίον πράσινον, ωραιότατον, ελθἐ αμέσως"

  9. Blut und Tränen avatar
    Blut und Tränen 24/02/2011 13:03:43

    Οι "κόκκινοι" υποστήριζαν εγκληματίες τύπου Στάλιν, Χόνεκερ, Γιαρουζέλσκι και οι "πράσινοι" Καντάφηδες, Ασάντ, Μπεν Αλί. Κανείς τους δεν έχει κάνει δημόσια αυτοκριτική. Τους δούλευε ακόμη και ο Καντάφι. Ούτε ελληνική ΠΑΕ δεν θα αγόραζε. Προτιμούσε τις ιταλικές.

  10. ataktos avatar
    ataktos 24/02/2011 13:05:04

    αδέλφια αλήτες .. σκα...

  11. juliet avatar
    juliet 24/02/2011 14:40:07

    η συστάση της εταιρείας θα γινόταν απο το φίλο σοσιαλιστή Καντάφι με εταίρους ποιούς ;θα ήτανε μέτοχος και ο ΓΑΠ;κορόιδα ,το παιγνίδι ήτανε χονδρό,αλλά δε του βγήκε,η γκατεμιά βλέπετε...

  12. leste avatar
    leste 24/02/2011 19:36:20

    Όλα τα λεφτά η λεζάντα !