#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2013 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ας αφήσουμε την ελπίδα να γυρίσει στα μέρη μας



Αν είναι κάτι που πρέπει να πολεμήσει άμεσα η Ελλάδα είναι η εθνική της μιζέρια. Πρέπει να αρχίσει μέσα στη μαυρίλα να βλέπει τα πράγματα πιο θετικά και πρέπει, παρ’ ότι είναι δύσκολο, να αρχίσει να εμπιστεύεται όσα ακούει από τους κυβερνώντες σε ότι αφορά την οικονομία.

Χθες, συνέβησαν δύο σημαντικά γεγονότα που δεν πρέπει να περάσουν απαρατήρητα. Το πρώτο ήταν η ομιλία του πρωθυπουργού στον ΣΕΒ όπου είπε ότι σε 2-3 χρόνια δε θα υπάρχουν μνημόνια κι ότι η Ελλάδα που κτίζεται σήμερα δεν έχει ανάγκη από μνημόνια.

Πρόκειται για μια εξαιρετικά σημαντική δήλωση καθώς για πρώτη φορά δίνεται μια ελπίδα, ένας στόχος για τα επόμενα χρόνια. Και πρέπει να πιστέψουμε στο στόχο αυτό όπως επίσης και πρέπει να ακούσουμε τον Α. Σαμαρά όταν λέει ότι το φθινόπωρο είναι η κρίσιμη διαπραγμάτευση με την τρόικα και ως τότε δεν πρέπει να εφησυχάσουμε.

Το δεύτερο γεγονός είναι η εκταμίευση της διπλής δόσης και το εξαιρετικά καλό κλίμα στο Γιούρογκρουπ για την Ελλάδα. Ίσως κανένας άλλος υπουργός Οικονομικών δεν αισθάνθηκε τα τελευταία τρία χρόνια τόσο άνετα όσο χθες ο Γ. Στουρνάρας.

Οι ξένοι μίλησαν με τα καλύτερα λόγια για την ελληνική οικονομία και τις προσπάθειες που κάνουν οι πολίτες και ο υπουργός Οικονομικών τόνισε ότι η εκταμίευση των δόσεων 7,5 δις ευρώ: «είναι σαφώς μία επιβεβαίωση ότι η Ελλάδα πάει καλά, αλλά δεν εφησυχάζουμε». Τόνισε, δε, ότι το κλίμα στην αποψινή συνεδρίαση του Eurogroup ήταν «διθυραμβικό» για τη χώρα και «καλύτερο παρά ποτέ».

Βεβαίως το εξαιρετικό κλίμα ήρθε να χαλάσει η Κομισιόν με το παράθυρο που άφησε για νέα μέτρα τη διετία 2015-2016. Ωστόσο, ο κ. Στουρνάρας τόνισε ότι τα λεφτά θα βρεθούν από τη φοροδιαφυγή και δε θα έχουν καμιά σχέση με μισθούς και συντάξεις. Επίσης, η «τρύπα» 8 δις ευρώ θα καλυφθεί από τα καλύτερα αποτελέσματα της προηγούμενης διετίας ενώ όλοι στο οικονομικό επιτελείο προσεύχονται για νέο κούρεμα από το οποίο θα προκύψουν σημαντικά οφέλη για τη χώρα.

Όπως και να έχει, πάντως, το ποτήρι είναι σίγουρα μισογεμάτο, αν και δεν υπάρχουν περιθώρια εφησυχασμού. Ας σκεφτεί κι ας συγκρίνει κάποιος πώς ήταν η Ελλάδα ένα χρόνο πριν. Εκτός από μια χώρα που βρισκόταν σε εκλογές και πολιτικές μάχες, η οικονομία ήταν στα μαύρα της τα χάλια και οι Ευρωπαίοι προετοιμάζονταν για Grexit.

Ας σκεφτεί κανείς πως ήταν η χώρα πριν δύο χρόνια ακριβώς. Με την κυβέρνηση Παπανδρέου να παραπαίει, τους ξένους να πιέζουν για μέτρα και τον Ευ. Βενιζέλο να αναλαμβάνει να… σώσει τη χώρα ως τσάρος της οικονομίας.

Καμιά σχέση λοιπόν η σημερινή εικόνα της Ελλάδας. Κανείς δε λέει ότι όλα πάνε ρολόι, ότι βγήκαμε από την κρίση και ότι οι Έλληνες άρχισαν να αισθάνονται πιο άνετα. Αντιθέτως, τα προβλήματα είναι πολλά και δύσκολα.

Τουλάχιστον φαίνεται ότι αποφεύχθηκε ο κίνδυνος της εξόδου από το ευρώ που θα προκαλούσε απίστευτα δεινά. Επίσης, είναι προφανές ότι η χώρα έχει μπει σε κάποια τάξη και οι Ευρωπαίοι βλέπουν ότι έχουμε κάνει μεγάλη πρόοδο.

Γι’ αυτό πρέπει να πιστέψουμε στους κυβερνώντες. Αν μας λένε ψέματα, εκτός από το γεγονός ότι θα οδηγήσουν τη χώρα στην καταστροφή, οι ίδιοι θα έχουν άσχημο τέλος.

Αν πάλι μας λένε αλήθεια, τότε μια καλύτερη μέρα ξημερώνει για την Ελλάδα. Αρκεί βέβαια να μην ξανακούσουμε για νέα μέτρα, περικοπές σε μισθούς και συντάξεις κι άλλα τέτοια ατελέσφορα μέτρα.

Ας αφήσουμε λοιπόν στην άκρη για λίγο τη μιζέρια κι ας αφήσουμε την ελπίδα να γυρίσει στα μέρη μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρχιμηδης3 avatar
    Αρχιμηδης3 14/05/2013 10:29:18

    Τι ωραίο αισιόδοξο μήνυμα. Μου θυμίζει το "ευτχείτε!" του Αλκη Στέα!
    Δυστυχώς όμως μέσα σε τούτο το σάιτ δύσκολα χωράνε ψέμματα και όπως συνοψίζει αμείλικτα την πραγματικότητα ο Κ.Ροδινός στη χτεσινή του ανάρτηση με τίτλο "Από τη λογιστική στην πολιτική….", η αλήθεια είναι χειρότερη απ' αυτή που με ειλικρίνεια περιγράφει το "παραθυράκι" της κομισιόν για τα νέα μέτρα που έρχονται, αφου ολοκληρωθούν τα παλιά που δεν άρχισαν ακόμα.
    Γράφει λοιπόν πολύ σωστά ο Κ.Ρ.:
    “Ακόμα και ο μη ειδικός γνωρίζει ότι με την ανεργία κοντά στο 30% και εκείνη των νέων στο 64% η χώρα δεν έχει ελπίδα. Ποιοί θα μείνουν για να συμβάλλουν στην ανάπτυξή της; Ξέρετε πόσα χρόνια και τι ρυθμοί απαιτούνται για να επιστρέψει η ανεργία σε ανεχτά επίπεδα; Ποιός θα επενδύσει με τον ΦΠΑ στο 23%, ένα φορολογικό νομοσχέδιο …κάθε μήνα και ένα διαρκές κλίμα αβεβαιότητας; Το φάρμακο που χορηγήθηκε στην Ελλάδα προσπάθησε να λύσει ανεπιτυχώς ένα πρόβλημα και δημιούργησε ένα ακόμα χειρότερο, αυτό της ανεργίας. Που αντιμετωπίζεται και δυσκολότερα.”

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Αρχιμηδης3 14/05/2013 13:56:00

      Μα πώς είστε τόσο σίγουρος ότι η κομισιόν λέει αλήθεια;

  2. Δημητριος avatar
    Δημητριος 14/05/2013 11:34:15

    Για "εθνικη μιζερια" προκειται οταν πχ απευθυνεστε σε συνταξιουχους που αντι για 3000 ευρω μηνιαιως λαμβανουν πλεον 2000 και θεωρουν οτι η κριση τους χτυπησε αλυπητα.
    Οταν μεσα στο πορτοφολι υπαρχουν μηδεν ευρω δεν προκειται για "εθνικη μιζερια" , αλλα για μαυρη πραγματικοτητα που δεν γινεται να αντιμετωπιστει με αισιοδοξια, ουτε με υπομονη για αλλα 2-3 χρονια μεχρι να παρελθουν τα μνημονια.
    Οταν δε ο πρωθυπουργος εχει αναγει σε εθνικο καθηκον την αποπληρωμη των εφαπαξ , τα οποια και θεωρει "αποπληρωμη χρεους σε ιδιωτες" , τοτε στην καταμαυρη πραγματικοτητα προστιθεται και το καταμαυρο χιουμορ.

  3. Μανος avatar
    Μανος 14/05/2013 12:42:13

    http://www.nytimes.com/2013/05/13/opinion/how-austerity-kills.html?pagewanted=all

  4. Hans avatar
    Hans 14/05/2013 12:58:23

    Και ας αφήσουμε την τρόικα να έρθει τον Οκτώβριο (μετά τις εκλογές στη Γερμανία για αποφυγή αναταράξεων).

  5. NIKOS N avatar
    NIKOS N 14/05/2013 13:22:12

    Η λύση του προβλήματος:Κάθε πρωι θα τραγουδάμε: "Όλα είναι μια χαρά, όλα είναι ανθηρά".
    Δηλαδή "Άσ' τον τρελό στην τρέλα του".
    Μα νομίζετε ότι υπάρχουν τόσοι ηλίθοι;
    Τώρα που το σκέφτομαι μπορεί και να είναι έτσι.
    Εφ' όσον ακούν κάποιους αναίσχυντους σαν κι εσάς, καλά να πάθουν.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ NIKOS N 15/05/2013 12:08:28

      +1000
      Γαλανοφρουρίτικη προπαγάνδα.
      Γιατί χαίρεται ο κόσμος και χαμογελά, πατέρα;

  6. Ρηνα avatar
    Ρηνα 14/05/2013 13:32:08

    Μου συνεβη κατι και δεν βρηκα σχετικο αρθρο να το συζητησω, λιγο εδω θα μπορουσα. Συζητωντας με φιλο που το παιδι του εχει παει για μεταπτυχιακο στη Γερμανια και με σχεδον μητρικη γνωση της γλωσσας και νοιωθοντας υπεροχη για την εξ ενος γονεα Γερμανικη καταγωγη του και βεβαιως σιγουρια, μου ελεγε τα εξης: ευτυχως που εστειλα το παιδι στη Γερμανια γιατι θα νομιζε πως του στερουσα τον Παραδεισο....πληρης απαγοητευση για τον τροπο ζωης, για τους Γερμανους και τη συμπεριφορα τους σε ολα τα επιπεδα, μαυριλα, κλειστες καστες, δυσκολες οι φιλιες, ολα αποτιμωνται με ανταλλαγμα. Καθε 15 μερες παιρνει το αεροπλανο και ερχεται -καποιο φθηνο τροπο εχει βρει-γιατι αυτο που εχουμε λεει στην Ελλαδα, ακομα και να μιλας στο δασακι με τον αλλον που κι αυτος βγαζει βολτα το σκυλο του, αυτο το απλο, ειναι αδιανοητο. Τσιγγουνια και μικροπρεπεια, σκληροτητα κι απανθρωπια στην ημερησια διαταξη.
    Μου ειπε κι αλλα πολλα που δεν θελω να σχολιασω. Ομως η πρωτη σκεψη που εκανα ηταν που εχουμε αφησει τις τυχες μας.....εμεις που ολοι απο μας πηραν τα φωτα, που η λεξη φιλοτιμο δεν υπαρχει σ αλλη γλωσσα, που η πατριδα μας -αργησαμε πολυ να το καταλαβουμε- ΥΠΕΡΕΧΕΙ σε ολα και εμεις καταντησαμε να την διεκτραγωδησουμε στα περατα της οικουμενης!
    Εχω καταλαβει οτι εδω στο ANTINEWS γραφουν πολλοι νεοι που σπουδαζουν η εργαζονται στη Γερμανια. Αναρωτιεμαι αν ενας νεος που ο ενας του γονεας εχει Γερμανικη καταγωγη και ο αλλος Ελληνικη και επελεξαν τελικα να κανουν οικογενεια στην Ελλαδα-αφου ειχαν ζησει στη Γερμανια πρωτα-και αμετανοητα να επιλεξουν να μεγαλωσουν εδω τα παιδια τους, βλεπουν κατι αλλο που εμεις οι "γηγενεις" αδυνατουμε να δουμε, θεωρωντας ολους τους Ευρωπαιους ιδιους σ ενα τσουβαλι. Ας μας πουν καποιο σχολιο για τους ανθρωπους εκει. Για την οικονομια τους και τη βιομηχανια τους τα μαθαμε απ εξω κι ανακατωτα. Με τι ανθρωπους εχουμε μπλεξει ισως μας διαφευγει.
    Συγγνωμην για το περιπου ασχετο σχολιο, αλλα πιαστηκα απο την ελπιδα της επικεφαλιδας. Εξακολουθω να πιστευω οτι η ελπιδα καθε λαου ειναι οι ιδιοι οι ανθρωποι του.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Ρηνα 14/05/2013 15:13:07

      Σου συνιστώ να διαβάσεις το βιβλίο "Το Χιόνι" του Ορχαν Παμούκ. Κάνει μια εξαιρετική ανάλυση για τους Γερμανούς, θα καταλάβεις με τι είδους (μισ)ανθρώπους μπλέξαμε κι αν είναι δύνατον να αποδεχθούν κάποιον ξένο στην κοινωνία τους.

    • Θατσερικος avatar
      Θατσερικος @ Ρηνα 14/05/2013 15:47:06

      Αυτο ακριβως μας κατεστρεψε οτι θεωρουμε οτι ειμαστε ανωτερη φυλη απο τους υπολοιπους οσο για την Γερμανια ναι μεν εχει ασχημο και βαρυ κλιμα αλλα σε επιπεδο εργασιας,υποδομων και ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ψυχαγωγιας ειναι το κατι αλλο

      • Κώστας avatar
        Κώστας @ Θατσερικος 14/05/2013 19:26:18

        Όταν μιλάς για ποιοτική ψυχαγωγία θα εννοείς τα FKK. Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου

    • dinos avatar
      dinos @ Ρηνα 14/05/2013 15:56:41

      Ενας εργαζομενος στην γερμανια οπως εγω θα σου πει οτι οπως και στην ελλαδα υπαρχουν ολων των ειδων ανθρωποι....δεν ειναι κατι δοαφορετικο ουτε εξωγηινοι.....και φιλους γερμανους κανεις και προσχαρους συναντας οπως και το αντιθετο.....η διαφορα ειναι οτι εδω ειναι ευρωπη και οχι η ελλαδα που υπαρχει σημερα....υπαρχουν καλοι μισθοι υπαρχουν εργασιακα δικαιωματα και οχι αυτο που γινεται σημερα στην πατριδα που η καταργηση ολων των δικαιωματων θεωρειται προοδος.....και εδω απεργουν και εδω δουλευουν λιγο ειδικα δ.υ και καθηγητες......και εδω οι συνδικαλιστες δεν δουλευουν αλλα η προπαγανδα στην ελλαδα εχει τοση περαση που νομιζεται οτι εδω η δημοκρατια ειναι προεδρικα διαταγματα και επιστρατευσεις.....

    • panas avatar
      panas @ Ρηνα 14/05/2013 16:23:54

      Πολύ πιθανόν να ανέβουμε οικογενειακώς Γερμανία και σκέφτομαι τι θα μας λείπει από εδώ...
      - ο Ήλιος και το ξηρό κλίμα και η θάλασσα,
      -τα φρέσκα, πιο φτηνά και πιο νόστιμα φρούτα. Η Λαϊκή...,
      - το γαβράκι και άλλα θαλασσινά,
      -οι συγγενείς και οι φίλοι

      Τι ευελπιστώ να βρω, αν είναι τα πράγματα όπως κάποτε τα άφησα...

      -την ηρεμία αναφορικά με τα οικονομικά,
      -πραγματική και όχι υποκριτική ανθρωπιά,
      -ανθρώπινες συνθήκες εργασίας,
      -καλύτερο σύστημα εκπαίδευσης, σαφώς μικρότερου κόστους για τα παιδιά,
      -περισσότερες ευκαιρίες ανέλιξης, χωρίς να έρχεσαι αντιμέτωπος με την διάχυτη ευνοιοκρατία και ρουσφετοκρατία,
      -καλύτερη και χωρίς κόστος ιατροφαρμακευτική περίθαλψη
      - αποτελεσματικό και αξιόπιστο κοινωνικό κράτος


      Τα πλεονεκτήματα που αναφέρω αγαπητή Ρήνα δεν αφορούν ένα νεαρό παιδί, που ενδιαφέρεται περισσότερο να είναι σε ένα ευχάριστο περιβάλλον με τους φίλους του. Ένα παιδί που δεν έχει καταλάβει ακόμη την υποκρισία που το περιβάλλει, ιδιαίτερα αν έχουν οι γονείς του και κάποια οικονομική άνεση και δεν ζορίζεται…

      Παρ' όλα αυτά, αν μπορούσαμε να διορθώσουμε λίγες χρόνιες στρεβλώσεις στη χώρα μας, η ζωή στην Ελλάδα δίνει πολύ περισσότερες στιγμές χαρές και, όπως να το κάνουμε, εδώ είναι η ΠΑΤΡΙΔΑ...

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ panas 14/05/2013 18:22:15

        Εντάξει. Την "ηρεμία" αναφορικά με τα οικονομικά την καταλαβαίνω. Από την άλλη, στην Γερμανία δεν μπορείς να γίνεις πλούσιος, όπως στις ΗΠΑ. Έναν μισθό σου δίνει, μεγάλο ή μικρό, και αυτός είναι, ό,τι σου περισσέψει από αυτόν. Κάπως "υπερβολική" δηλαδή ηρεμία, που πιάνει και προς τα πάνω. Αλλά "πραγματική και όχι υποκριτική ανθρωπιά";;; Αναρωτιέμαι αν ζήσαμε στην ίδια χώρα!

        Ένα περιστατικό να σας αναφέρω. Κάποτε έπαθε σοβαρό εγκεφαλικό η μητέρα ενός πολύ καλού μου φίλου, συναδέλφου μου. Η πόλη της καταγωγής του ήταν 200 χλμ. περίπου μακριά από εκεί που εργαζόμασταν. Πήρε άδεια για να πάει εκεί, ήταν μόνος του με τον πατέρα του (μοναχοπαίδι). Του τηλεφωνώ και τον ρωτάω, μήπως να έρθω για συμπαράσταση. "Όχι", μου λέει, "έτσι κι αλλιώς η μητέρα μου είναι χάλια". "Μα για αυτό ακριβώς σου λέω να έρθω, για να βοηθήσω". Δάκρυσε από συγκίνηση, δεν το περίμενε. Μετά από δύο μήνες περίπου του λέω "πώς είναι η μητέρα σου;" "Α", μου λέει, "πολύ καλύτερα, σήμερα ήρθε και η αδερφή της να την δει, που είναι ο πιο κοντινός της άνθρωπος". "Συγγνώμη", του λέω, "δυο μήνες μετά ήρθε η αδερφή της να την δει;" "Μα είναι ο πιο κοντινός της άνθρωπος", μου λέει. "Εξάλλου πιο πριν δεν μπορούσε να δει κανέναν..." "Ναι", του λέω, "ο πιο κοντινός της άνθρωπος ήρθε δυο μήνες μετά να την δει;;; Αν η αδερφή της μητέρας μου έκανε δυο μήνες να έρθει να την δει μετά από βαρύ εγκεφαλικό, θα της έκοβε η μητέρα μου την καλημέρα μετά". "Ε", μου λέει τότε, "προφανώς τα πράγματα είναι ακόμη 'εντάξει' στην Ελλάδα".

        Δεν ξέρω, ειλικρινά, που είδατε πραγματική ανθρωπιά εκεί μέσα. Θα μπορούσα να αναφέρω άπειρα περιστατικά ακόμη. Το τελευταίο, ευρύτερα γνωστό, που δεν μου έκανε καθόλου εντύπωση, είναι η αυτοκτονία του ιδιοκτήτη της Media Markt και άλλων μεγάλων επιχειρήσεων στα 89 του χρόνια. Όταν αντιλήφθηκε ότι "δεν θα τα πάρει μαζί του" η ζωή του δεν είχε κανένα νόημα πλέον. Τυπικά γερμανική προσέγγιση... Κρίμα για την ψυχή του...

        • Ρηνα avatar
          Ρηνα @ Διογένης 15/05/2013 09:16:56

          Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.
          Η αληθεια ειναι οτι αυτο περι "υποκριτικης ανθρωπιας" στο τοπο μας, δεν το πολυκαταλαβα.
          Εχω την εντυπωση οτι οποιος τη δειχνει δεν ειναι υποκριτικη, αλλιως δεν δειχνει τιποτα, απλα αδιαφορει. Τωρα αν μιλατε για επωνυμους εκει αλλαζει και μπαινουν πολλα στη μεση.
          Τα χρονια της κρισης παντως που ζουμε εχω διαπιστωσει με τα ματια μου οτι αυξηθηκε η ανθρωπια των Ελληνων οχι ομως σε περιβαλλοντα ασφαλη και προφυλαγμενα.

  7. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 14/05/2013 16:50:06

    Φυσικά κι επαινούν οι ξένοι με πρώτους και καλύτερους τα γερμανικά καθεστωτικά ΜΜΕ τις προσπάθειες της Ελλάδας! Σε λίγους μήνες έχει εκλογές η κ. Μέρκελ και θέλει να δείξει στο λαό της ότι είχε δίκιο για το πρόγραμμα που επέβαλλαν στους άσωτους Ελληνες.

    Δεν τρώμε κουτόχορτο!

  8. firiki2010 avatar
    firiki2010 14/05/2013 17:41:35

    Αυτή η μόνιμη απαξίωση οτιδήποτε θετικού, η λατρεία της θυματοποίησης, η διεκτραγώδηση υπαρκτών ή επινενοημένων προβλημάτων, η πολιτική επένδυση στη μιζέρια είναι αυτή τη στιγμή ο μεγαλύτερος εχθρός του τόπου
    Λίγα παραπάνω στο "Ο θρίμαβος του μιζεραμπιλισμού" στις 4/5/2013 στο firiki2010

  9. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 14/05/2013 18:52:09

    "Κατά τη συνεδρίαση του Ecofin, ο Έλληνας υπουργός τόνισε ότι οι τελευταίοι που πρέπει να συμμετάσχουν στο bail - in μελλοντικών τραπεζικών διασώσεων, είναι οι μη ασφαλισμένοι καταθέτες.

    Γιάννη, ελπίδα μας.....