10/03/2013 16:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ας αποφασίσουν τι θέλουν...στον ΣΥΡΙΖΑ

Έχει χαθεί κάθε αίσθηση σοβαρότητας στον ΣΥΡΙΖΑ και ειδικά στον Αλέξη Τσίπρα. Λίγες μόνο ημέρες από τη στιγμή που ένας σοβαρός άνθρωπος, ο οικονομολόγος, Γ. Σταθάκης, εκθείαζε τον Αντώνη Σαμαρά για την κίνησή του να κάνει ευρωπαϊκό το θέμα της ΑΟΖ, ο κ. Τσίπρας είχε αντίθετη γνώμη. Ο μεν Σταθάκης έλεγε ότι είναι ευφυής η πολιτική του πρωθυπουργού ενώ ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ από την Κοκκινιά είπε ούτε λίγο ούτε πολύ ότι ξεπουλάνε τις πλουτοπαραγωγικές πηγές της χώρας. Υποστήριξε ότι το να κάνει ο Σαμαράς ευρωπαϊκό το θέμα της ΑΟΖ ουσιαστικά δίνει στους δανειστές τα κοιτάσματα της Ελλάδα που, όπως τόνισε σαν άλλος Ανδρέας «ανήκουν στους Έλληνες».

Ο κ. Τσίπρας μιλά για πατριωτισμό και για ξεπούλημα. Που φτάσαμε. Αλλά τόσα ξέρει τόσα καταλαβαίνει. Νομίζει ότι το να κάνεις ευρωπαϊκό ένα θέμα σημαίνει ξεπούλημα. Εκτός τόπου και χρόνου και δυστυχώς αυτό που βγάζει ο κ. Τσίπρας καλύπτει και την όποια σοβαρότητα υπάρχει μέσα στο κόμμα του.

Όμως για τόσο κρίσιμα εθνικά θέματα δεν είναι καθόλου καλό ή μάλλον είναι επικίνδυνο να υπάρχουν… συνιστώσες. Ας αποφασίσουν τι θέλουν τελικά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kραντωρ avatar
    Kραντωρ 10/03/2013 19:07:35

    Σε ποιο πατριωτισμό αναφέρθηκε ο μαρξιστής - λενινιστής Τσίπρας;
    Έθεσε δια μίαν εις έτι φορά τη νεοταξική ατζέντα περί αποδόσεως της ιθαγενείας σε αλλογενείς εισβολείς στην Πατρίδα μας, παραγνωρίζοντας ότι το κράτος των Ελλήνων αποτελεί την πολιτική οργάνωση και έκφραση του Έθνους μας.
    Θέτει δια πολλοστή φορά το θέμα του αφελληνισμού του στρατεύματος, μέσω της στελεχώσεως του με βαρβάρους ποικίλης εθνικής καταγωγής και θρησκευτικής προελεύσεως.
    Αυτά του έχουν υποδείξει οι ξένοι προστάται του και τις διαταγές τους εκτελεί.

    Τους υδρογονάνθρακες προφανώς θέλει να τους μοιραστεί με Αλβανούς, Πακιστανούς,Φιλιππινέζους και σπάνιες φυλές του Αμαζονίου που θα προσκαλέσει στο κράτος- παράγκα των ονείρων του.

    • Κώστας π1. avatar
      Κώστας π1. @ Kραντωρ 10/03/2013 19:56:47

      Πράγματι δεν τους θέλει όλους δικούς μας διότι απο μικρό η μαμά του του είχε μάθει να μοιράζεται το έχειν του με τους άλλους.
      Ετσι ο μικρός Αλέξης θέλει ντε και καλά να μοιραστεί Ολους τους Εθνικούς μας πόρους με τους ξένους.
      Μοναδικό Παγκόσμιο φαινόμενο στην Πολιτική ιστορία της Ανθρωπότητας, αν εξαιρέσουμε τον Χριστό που ήταν Θεός βέβαια...
      Λες και ο Τσίπρας να...???

  2. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 10/03/2013 19:19:54

    Κοιτούσα τ΄ ανέκφραστα πρόσωπα του ακροατηρίου, παρακολουθώντας τον κ. Τσίπρα να μιλά για το ...ξεπούλημα των κοιτασμάτων κι απελπιζόμουν !!! Άνθρωποι κουρασμένοι, παραδομένοι κι ''οκνοί'', έτοιμοι να υιοθετήσουν άσκεφτα την προσφερόμενη πληροφορία-άποψη-θέση-κατηγορία, του εκάστοτε αγορητή. Όσο οι Έλληνες πολίτες βυθισμένοι στο τέλμα των προσωπικών αδιεξόδων τους, με θολή κρίση κι ανάπηρη γνώση θα πείθονται χωρίς να ερευνούν και να κρίνουν, δυστυχώς, δε θα έχουμε ελπίδα καμιά.........
    Αυτή η ακυρωτική διάθεση απέναντι και στις σωστές ακόμη επιλογές του πολιτικού αντιπάλου, είναι εξόχως υποτιμητική για κάθε σκεπτόμενο όν, αλλά πολύ περισσότερο γι αυτόν που επιλέγει τελικά ως τακτική του, τον άγονο στρουθοκαμηλισμό.

  3. τάσος avatar
    τάσος 10/03/2013 19:37:48

    βασικά η νδ τον τσίπρα τον έχει εύκολα. το θέμα είναι απλό: μέσα στο ευρώ ή έξω από το ευρώ; και εκεί τελειώνει η φασαρία.

    • Σπορέας avatar
      Σπορέας @ τάσος 10/03/2013 21:27:50

      Σε ενδιαφέρει πραγματικά αν τα έξοδα της κηδείας μου (σου) πληρωθούν σε ευρώ ή σε όβολα?

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ Σπορέας 11/03/2013 00:34:23

        Μας ενδιαφερει ολους για το μελλον των παιδιων μας. Το ευρω ειναι κατι σκληρο αλλα σταθερο. Αλλιως το δραχμολεβ θα μας φερει πισω 5 γενιες

  4. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 12/03/2013 12:12:46

    ΑΛΕΞΗ ΠΡΟΧΩΡΑ ,ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΕΜΠΡΟΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΧΑΡΑΞΕ
    ΤΟ ΠΑΣΟΚ .- ΕΟΚ ΚΑΙ ΝΑΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ .- ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ.
    -ΛΑΟΣ ΠΑΣΟΚ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ . -ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ .