#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/07/2010 22:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ας έχουν οι Τούρκοι τον δικό τους Καραγκιόζη και εμείς τον δικό μας»



«Παρέμβαση» στο θέμα της πολιτογράφησης του Καραγκιόζη από τους Τούρκους έκανε και ο πρωθυπουργός κ. Γ. Παπανδρέου . Οι δημοσιογράφοι, σε μια συζήτηση που είχαν χθες, στο περιθώριο του Συμποσίου της Σύμης, τον ρώτησαν για την απόφαση της UΝΕSCΟ και ο Πρωθυπουργός χαμογελώντας τους είπε: «Ας έχουν οι Τούρκοι τον δικό τους Καραγκιόζη και εμείς τον δικό μας».

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=342933&dt=14/07/2010#ixzz0tgdMkJwY

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/07/2010 22:35:38

    Πράγματι, έχουμε εμείς τον δικό μας.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Επώνυμος 15/07/2010 07:47:41

      Συμφωνώ, πράγματι έχουμε κι εμείς τον δικό μας. Φτυστός οχι όμως ο Καραγκιόζης (είχε μυαλό), αλλά ο Χατζηαβάτης. Ολόϊδιος ο Χατζηαβάτης του ΔΝΤ. Ετοιμος για συνεχείς επικύψεις....

  2. ataktos avatar
    ataktos 14/07/2010 22:35:53

    αυτό θα πει δημόσια .... αυτοκριτική ...

  3. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 14/07/2010 22:55:36

    Το πρόβλημα εδώ είναι και οι πολιτικοί καραγκιοζοπαίχτες

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 14/07/2010 22:57:24

    Ποιός ξέρει τι άλλο θα χαρίσει με την ίδια ευκολία ο ...ανοιχτοχέρης

  5. TORA avatar
    TORA 14/07/2010 23:01:21

    Ακούω τη συζήτηση στη Βουλή για το ασφαλιστικό, ο πρωθυπουργός κάνει δήλωση για τον καραγκιόζη από τη Σύμη, ο άλλος είναι ελληνόφωνος ευρωπαίος,
    κι εγώ που να πάω? την τύχη μου τη γκαντέμα!

  6. ZARKO avatar
    ZARKO 14/07/2010 23:09:58

    Ας έχουν επίσης και το δικό τους Αιγαίο και τη δική τους Κύπρο και τη δική τους Δυτική Θράκη γιατί την Ανατολική την εγκαταλείψαμε εδώ και καιρό. Καμια βραχονησίδα΄, επίσης, κανένα νησάκι... και λίγο τζατζίκι να βάλεις και τύλιξε τα να τα πάρουν για το σπίτι... καραγκιόζη...
    Υ.Γ. θα τρίζουν τα κόκκαλα του Σπαθάρη...

  7. diasapollon avatar
    diasapollon 14/07/2010 23:24:03

    Και από ότι βλέπω μόνο το ένα χέρι κουνάει

  8. Γιωργος avatar
    Γιωργος 14/07/2010 23:26:00

    ε ρε γλεντιαααααα γεια σου οικογενεια

  9. gatomavros or mavrogatos avatar
    gatomavros or mavrogatos 14/07/2010 23:33:11

    http://hellas-nea.net/trelogatos/?p=129
    Ο καραγκικόζης μας μα την χανουμα

  10. atyos avatar
    atyos 14/07/2010 23:34:08

    Πολύ αργεί ο ΜπαρμπαΓιωργος να βαλει τα πράγματα στην θέση τους.Πάντα
    τον περιμένουμε.

  11. Maya avatar
    Maya 14/07/2010 23:46:35

    χαααχααχαχαχαααα

  12. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 15/07/2010 00:04:57

    Από το βλογκ μου σημερα

    http://wp.me/p9GCU-fp

    Μετά τον Θεόδωρο Καραϊσκάκη!

    Μετά τα Τουρκικά Νησιά!

    Μετά την λαμπάδα στο μανουάλι!

    Ανακάλυψε και τον Τούρκο Καραγκιόζη!

    Το αμερικανάκι ο ανελλήνιστος ΓΑΠ ανακάλυψε τον Τουρκο Καραγκιόζη!


    Καλά λογικό να μην ξέρει τον “Θεόδωρο Καραϊσκακη” γιατί η μαμά του στην Μινεσότα του έμαθε τον George Washington, αλλά τον Καραγκιόζη;

    Ενα ελληνικό λεξικό δεν έχει στην βιβλιοθήκη του, μόνο της χώρας του έχει;

    Οταν ακούει στον δρόμο, να λένε κάποιον Καραγκιόζη, όπως πχ τον “ανθρωπο του μόθχου” που του έδινε το μισθό του (και τον πήρε), τι καταλαβαίνει οτι είναι, επώνυμο;

    Αλλά αν υπάρχει “Ελληνας” (λέμε τώρα) Πρωθυπουργος που δεν ξέρει το Καραγκίοζη, τι αντίσταση μπορεί να προβάλει σε οτιδήποτε!

    Γιατί αυτό που εκπροσωπεί ο Καραγκιόζης κι οι άλλοι ήρωες όπως ο ορειβίσιος Μπαρμπα-Γιώργος, αντιστασιακό του πνευμα μέσα στην Τουρκοκρατία σε αντίθεση με τον ραγιά Χατζηαβάτη.

    Ας μου πει κάποιος τι είναι ο Τούρκος Καραγκιόζης.

    Ειναι ο βρωμιάρης γκιαούρης που ως ανεπίδεκτος μαθήσεως, δεν λέει να καταλάβει το μεγαλείο της Πολυπολιτισμικής οθωμανικής Αυτοκρατορίας;

    Που ως αχάριστος κωλοέλληνας δεν θέλει να σωθεί από τον σοφό Μπέη-ΔΝΤ-ΕΕ-ΓΑΠ;

    Ο κουτοπόνηρος και το λαμόγιο που δεν “καταλαβαίνει” ότι χαράτσια-ασφαληστικα-αναλογιστικές μελέτες, είναι για το καλό του;

    Ο εθνικιστής που μετατρέπει, έναν απλό συνωστισμό σε γενοκτονία;

    Ακου Τουρκο Καραγκιόζη…

    Σαν τον Τούρκο Ομηρο μου ακούγεται…

  13. Orestios avatar
    Orestios 15/07/2010 00:19:00

    Σπίρτο είναι!

  14. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 15/07/2010 01:01:15

    Γουστάρω τίτλο και σχόλια. Η πιό ανατρεπτική ανάρτηση. Γαζώστε τους με ριπές γέλιου. Χα-χααα-χα!

  15. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 15/07/2010 01:33:33

    BRAVO YORGOS η αλλοιως σφαξε με αγα μου να αγιασω... Ε καλα.. Λεγε με Ταγιπ γιουσουφακι μου...

  16. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 15/07/2010 01:35:09

    Εχω μια απορια. αν λεμε αν το πετυχω πουθενα και τον αποκαλεσω καραγκιοζη θα παρεξηγηθει?

    • Maya avatar
      Maya @ Μαυρη Αντιδραση 15/07/2010 01:45:44

      Δοκιμάστε να το κάνετε με τους ψηφοφόρους του.
      Η δική μου εμπειρία λέει πάντως ότι δεν καταλαβαίνουνε Χριστό.

  17. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 15/07/2010 01:40:33

    ομως εχει δικηο το τζεφρυ... παντα βρισκει το χρυσο τομη... οι τουρκοι εχουν τη δικη τους Κυπρο κι εμεις τη δικη μας, οι σκοπιανοι τη δικη τους μακεδονια κι εμεις τη δικη μας.... ε με τη θεσσαλονικη θα μπερδευτει λιγο αλλα θα του κανει φροντηστηριο η μαρκαρετ και θα καταλαβει...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Μαυρη Αντιδραση 15/07/2010 02:16:40

      Αλοίμονο στην Ελλάδα με αυτό τον καραγκιόζη.

      • 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
        30ς δρομος για τον κορυδαλλο @ Orestios 15/07/2010 08:49:37

        καραμαν-αμνλη

  18. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 15/07/2010 06:17:30

    ποτέ δεν μου άρεσε ο καραγκιόζης. ας τον πάρουν. είναι μεγάλη ευκαιρία να καθαρίσουμε από διάφορα σκουπίδια. ό,τι δεν μας αρέσει μπορούμε να το δίνουμε στην τουρκία. πχ το καρατζαφέρι.τί σημαίνει "καρατζαφέρι"? τούρκικη λέξη.

  19. ataktos avatar
    ataktos 15/07/2010 08:59:29

    δεν το πιάσατε τελικά .. αυτός παίζει το παιχνίδι .. πετάει πετάει ..ο .. γάιδαρος

  20. thespieys avatar
    thespieys 15/07/2010 09:31:21

    φαίνεται στη φωτογραφία άλλωστε!

  21. costas avatar
    costas 15/07/2010 10:19:15

    ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ.... ΣΤΙΣ ΗΠΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑΝ.

  22. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 15/07/2010 12:57:13

    Να βρούμε ποιος είναι ο δικός μας καραγκιοζοπαίχτης, να του δώσουμε συγχαρητήρια.

  23. ΜΕΡΜΙΓΚΑΣ avatar
    ΜΕΡΜΙΓΚΑΣ 15/07/2010 18:15:25

    Δυστυχώς τον δικό μας τον παίζει ξένος καραγκιοζοπαίχτης

    που δεν θέλει το καλό μας...

  24. ΜΝ avatar
    ΜΝ 15/07/2010 22:09:17

    Αν εχουμε λεει. Τον ειδα στη φωτογραφια!