#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/01/2012 22:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αρχίζουν τα συσσίτια στα σχολεία

(...Και το ΠΑΣΟΚ ... υπάρχει ακόμα, ως κόμμα και ως κυβέρνηση)



Όταν τα γράφαμε πριν από μερικές εβδομάδες κανείς δεν το πίστευε και στο υπουργείο Παιδείας έκαναν λόγο για προβοκάτσιες από εκπαιδευτικούς ή για μεμονωμένες περιπτώσεις που δεν έχουν επεκταθεί. Ο λόγος για παιδιά που υποσιτίζονται στα σχολεία, για παιδιά οικογενειών που πεινάνε μέσα στις αίθουσες και μερικά από αυτά που λιποθυμούν. Πριν μερικές εβδομάδες το υπουργείο έκανε ότι δεν έβλεπε. Τώρα το ομολογεί επισήμως ότι υπάρχει πρόβλημα και θα αρχίσει τη διανομή συσσιτίων.

Η υφυπουργός Παιδείας Εύη Χριστοφιλοπούλου, αφού δήλωσε ότι θα στηρίξει Βενιζέλο, παραδέχθηκε σήμερα ότι την ερχόμενη εβδομάδα θα ξεκινήσει πιλοτικά η διάθεση μικρογευμάτων σε 18 σχολεία της Αθήνας, που βρίσκονται σε λαϊκές και υποβαθμισμένες περιοχές (Ταύρο, Εξάρχεια, Μενίδι, Δραπετσώνα, Κερατσίνι, Πλατεία Βάθης, Μοσχάτο, Νίκαια, Ασπρόπυργο Αυλώνα). Στις περιοχές αυτές παρουσιάστηκαν τα περισσότερα κρούσματα ασιτίας μικρών παιδιών οικογενειών που έχασαν δουλειές και εισοδήματα και δεν μπορούν να δώσουν στα παιδιά τους ούτε μια φέτα ψωμί με τυρί.

Το γεύμα θα περιλαμβάνει γάλα, μπισκότα δημητριακών και φρούτα. Η διάθεση θα γίνεται μέσω κουπονιού που θα δίνεται στους μαθητές και θα το «εξαργυρώνουν» στα κυλικεία, λαμβάνοντας τρόφιμα.

Διαβάστε όμως  το λόγο που το πρόγραμμα αυτό δεν μπορεί να ξεκινήσει  από αύριο: Γίνεται, διότι υπάρχουν γραφειοκρατικά προβλήματα του εξαγγελθέντος προγράμματος (είναι ενταγμένο στο ΕΣΠΑ)…όπως είπε η κ. υφυπουργός!!!

Και εξετάζει μάλιστα από κοινού με το υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης σχέδιο έτσι ώστε η βοήθεια να τη λαμβάνει η οικογένεια, προκειμένου να μη στιγματίζεται στο παιδί στο σχολείο…

Οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε ζήσει ούτε Κατοχές, ούτε μετεμφυλιακές περιόδους, ούτε  την αμερικανική βοήθεια. Αντε κάποιοι από εμάς να πηγαίναμε στο σχολείο με ένα ξεροκόμματο ή να περιμέναμε τις κονσέρβες με την κομπόστα.

Αυτό που συμβαίνει όμως στην Ελλάδα του 2012, την Ελλάδα του Μνημονίου και της κρίσης είναι δραματικό. Τι άλλο μένει να δούμε δηλαδή; Να μοιράζουν φασολάδα και να τρέχει ο κόσμος να φάει; Διότι με εργαζόμενους να παίρνουν εκκαθαριστικό 30 και 40 ευρώ, εκεί θα φτάσουμε. Και μόνο όταν θα θρηνήσουμε θύματα, είτε κανένα υποσιτιζόμενο παιδάκι είτε άστεγους και πένητες, ίσως τότε καταλάβουμε όλοι τι συμβαίνει.

Αλλά, όταν η υφυπουργός τους της Παιδείας, η Εύη Χριστοφιλοπούλου ΟΜΟΛΟΓΕΙ στη Βουλή των Ελλήνων, πως στην Ελλάδα του 2012 υπάρχουν παιδιά που πηγαίνουν σχολείο υποσιτισμένα και πολλά από αυτά λιποθυμούν, τότε όσο μένουν στην κυβέρνηση θέτουν σε κίνδυνο τη χώρα.

Όταν επί εβδομάδες τώρα, γινόμαστε μάρτυρες περιπτώσεων που εμφανίστηκαν σε σχολεία μαθητές όπου λιποθυμούσαν λόγω ασιτίας και το υπουργείο Παιδείας ξαφνικά ευαισθητοποιήθηκε και σχεδιάζει τώρα (!) ένα πρόγραμμα σιτισμού μαθητών, τότε πρέπει να φύγουν ΤΩΡΑ!!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. KA avatar
    KA 30/01/2012 22:33:27

    Χθές ή προχθές θα έπρεπε να έχουν φύγει, και μάλιστα για την αίθουσα του Ειδικού Δικαστηρίου. Όχι για το σπίτι τους (στην ελλάδα ή το εξωτερικό ...)

    Αλλά τι να πείς; Διαβάζω πως το ΠαΣοΚ παίρνει στις δημοσκοπήσεις 13% και αναρωτιέμαι ποιοί είναι αυτοί που δηλώνουν πρόθεση να το ψηφίσουν. Ζούν αναμεσά μας, αυτό είναι το πρόβλημα ....

    • SDEL77 avatar
      SDEL77 @ KA 01/02/2012 17:08:05

      τελικα ο Λιακοπουλος ειναι παντα επικαιρος..."Γιατι και πως ζουν αναμεσα μας (οι Πασοκοι)"

  2. hellasatt avatar
    hellasatt 30/01/2012 22:38:48

    Είναι δυνατόν;

  3. manos avatar
    manos 30/01/2012 22:42:19

    Αυτοί που μας έφεραν εδώ, τώρα θα περάσουν "κοινωνικά" μέτρα?

    Τα παιδιά μας δεν χρειάζονται το κωλο-γάλα σας, ή το κωλο-κουλούρι σας.

    Τα παιδιά χρειάζονται την θαλπωρή του σπιτιού τους, το φαί της μάνας τους, και το χαμόγελο στα χείλη των γονιών τους.

    Τα υπόλοιπα είναι πράσινα άλογα και πράσινη ανάπτυξη.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ manos 30/01/2012 23:18:22

      Πάμπολλοι οι ηθικοί αυτουργοί των εγκλημάτων εναντίον του ελληνικού λαού...

      • Leonidas avatar
        Leonidas @ ΕΥΑ 01/02/2012 02:51:48

        Μα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παραπονείστε όλοι- αφού η κυβέρνηση προσπαθεί να μας σώσει..
        Μάλιστα, ο Βενιζέλος το είπε :'' αν δεν κάνουμε ότι πεί η Τροϊκα, και βγούμε από το ευρώ, ΘΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '60''

        Αλλά, η φωτό του άρθρου με τα συσσίτια, μάλλον από τη δεκαετία του 1960 είναι...

        Αρα, τι άλλο παθαίνανε τότε, το '60?
        Μήπως φεύγανε όλοι για μετανάστες στη Γερμανία? Μήπως είχανε και συσσίτια για τους πεινασμένους σε πολλά κεντρικά σημεία της Αθήνας?
        Μήπως είχε γεμίσει ο τόπος άστεγους?
        Μήπως είχανε και απίστευτη εγκληματικότητα?
        Μήπως τους είχαν τρελλάνει στα χαράτσια ?

        Αχ, τι φρίκη που ήταν αυτή η δεκαετία του '60!

        Σας παρακαλούμε , κύριε Παπαδήμο και υποστηρικτές, ΣΩΣΤΕ ΜΑΣ ΠΑΣΕΙ ΘΥΣΙΑ!
        Πρέπει να μείνουμε στο ευρώ, να σωθούμε, να αποφύγουμε όλα τα φρικτά της δεκαετίας του '60!

  4. Αγρότης avatar
    Αγρότης 30/01/2012 22:42:55

    Άκουσα τώρα την εν λόγω κυρία στη ΝΕΤ , είπε ακριβώς :" με περικοπή 13ου 14ου μισθού η ύφεση θα πάει +3-4% , τι είχαμε - τι χάσαμε" άκουσα καλά? Είναι δυνατόν?

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ Αγρότης 30/01/2012 22:48:02

      τα έχουν χάσει τελείως...

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Αγρότης 30/01/2012 23:06:38

      Φυσικά , γιατί δεν έχασε αυτή με τα πολλά που παίρνει στην ώρα τους , κάθε μήνα! Ο κυνισμός και η αδιαφορία είναι το χαρακτηριστικό τους. Πόσο εύκολα παίζεις ,με τον πόνο του άλλου......

      • Αγρότης avatar
        Αγρότης @ Diamond Angel 30/01/2012 23:14:49

        Σωστά Αδαμάντινε Άγγελε , αλλά ξέρεις εσύ και κανέναν άλλον από τους 300 να έχει υποστεί την ελάχιστη μείωση των αποδοχών του? Δεν πρέπει επιτέλους να αρχίσουν οι περικοπές και σε αυτούς ετούτη την στιγμή που συνάνθρωποί μας δεν έχουν όχι μόνο φαγητό αλλά ούτε μια ζεστή γωνιά αυτή την παγερή νύχτα.

        • Diamond Angel avatar
          Diamond Angel @ Αγρότης 30/01/2012 23:43:42

          Οι μειώσεις έπρεπε πρώτα απ'αυτούς ν'αρχίσουν!! Αλλά κόρακας, κοράκου μάτι βγάζει; Δεν βγάζει! Με τόσα που παίρνουν , είναι δυνατόν να τους αγγίξει η κρίση, ή να έχουν επίγνωση της πραγματικότητας; Αδιάφορα όλα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αγρότης 31/01/2012 00:55:26

      Από αυτή τη νεοφιλελεύθερη κυρία (όπως και από την ομογάλακτη προϊσταμένη της), να μη σου κάνει εντύπωση τίποτα.

      Ε, ρε "φαρμακοχέρη", πόσο λείπεις σήμερα από την ελληνική κοινωνία...

      • The Saint avatar
        The Saint @ Αυριανιστής 31/01/2012 12:26:43

        Αν δεν κάνω λάθος γιά το ποιόν λές "φαρμακοχέρη", πρέπει να σου θυμίσω αγαπητέ Αυριανιστή ότι και αυτός και η ομάδα του, του συστήματος ήταν δημιούργημα...

  5. Silence t. avatar
    Silence t. 30/01/2012 22:47:21

    Ευχαριστώ τον Κύριο Παπανδρέου , τον Κύριο Βενιζέλο , τον Κύριο Παπαδήμο και όλους όσους ψήφισαν μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο και όπως επαναλαμβανόμενες φορές μας δήλωσαν , έσωσαν την χώρα από την χρεωκοπία .
    Συγχαρητήρια....

  6. TopGunZ avatar
    TopGunZ 30/01/2012 22:48:49

    Εδώ και καιρό νομίζω πως είμαι ο πιο εκνευριστικός και ευέξαπτος υπέρμαχος της εμπιστοσύνης στο πρόσωπο του Σαμαρά και της υπομονής για το έργο που έχει επικαλεστεί να εκτελέσει σε αυτή τη γωνιά του διαδικτύου. Δεν αλλάζω τη γνώμη μου, αλλά μπροστά σε αυτό το θέμα σιωπώ και δίνω το λόγο στους, μόνο καλοπροαίρετα, ανυπόμονους...

    • Γιώργος Τρεβής avatar
      Γιώργος Τρεβής @ TopGunZ 30/01/2012 23:54:32

      Δυστυχώς όμως δεν γίνεται να προσφέρουμε καλοπροαίρετη υπομονετική σούπα στα συσσίτια.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Γιώργος Τρεβής 31/01/2012 08:58:25

        Μπορείτε όμως να περιορίσετε τους εξυπνακισμούς. Και καντε πρώτα μια βόλτα στην τοπική σας του ΠΑΣΟΚ να τα πείτε, για να μην ξεχνιόμαστε.

        • Γιώργος Τρεβής avatar
          Γιώργος Τρεβής @ TopGunZ 31/01/2012 23:11:07

          Δεν είμαι ΠΑΣΟΚ. Ούτε ήμουν ποτέ. Δεν έχω περάσει από καμία τοπική κανενός κόμματος. Στην παρούσα πολιτική σκηνή τον Σαμαρά συμπαθώ περισσότερο από κάθε άλλον. Και σε πρόσφατη επίσκεψή μου στην Συγγρού χάρηκα που τα γραφεία ήταν γεμάτα και φάνηκε να υπάρχει εντονότερη δραστηριότητα.

          ΟΜΩΣ, στην παρούσα κατάσταση που βρίσκεται η χώρα μας, όπου οικογένειες εγκαταλείπουν τα παιδιά τους σε εκκλησίες γιατί δεν μπορούν να τα φροντίσουν, Η ΣΙΩΠΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ. ΟΛΟ το πολιτικό σύστημα φέρει ευθύνη για αυτή την κατάντια. Και ο Σαμαράς. Πρέπει να πιεσθεί και αυτός να κάνει περισσότερα. Να είναι πιο ορθολογικός, πιο αξιοκρατικός. Στην πράξη, όχι στις προθέσεις.

          Κατά τα άλλα σέβομαι τις απόψεις σας.

  7. ΧΑΡΙΛΑΟΣ avatar
    ΧΑΡΙΛΑΟΣ 30/01/2012 22:55:30

    αρχες δεκαετιας 80 στο σχολειο μας ειχαν μοιρασει χυμο ροδακινου (δεν ηταν λογω του σεισμου) μεσα σε τενεκεδες χρωματος χρυσαφι!!! ειχα παρει 4-5 θυμαμαι ενα στα χερια, ενα κλωτσηδον στον δρομο για το σπιτι! Ημουν δυνατο κοριτσακι! (η μανα μου μου ειχε δωσει ρητες εντολες να φερω 2 αφου ηταν τζαμπα.. παιδι της κατοχης η καημενη τα σερνει τα στερητικα ακομα!)
    ΑΑΑΑ ΡΕ ΕΛΛΑΔΑ ΑΘΑΝΑΤΗ

    • manos avatar
      manos @ ΧΑΡΙΛΑΟΣ 30/01/2012 22:57:33

      Το θυμάμαι, πρέπει να πήγαινα δευτέρα γυμνασίου.
      Πήγα σπίτι τέσσερα κουτιά και τα έκανε όλα η μάνα μου, μαρμελάδα.
      Εγινε απίθανη.
      Ακόμα το συζητάμε.

      • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
        Ρομπέν το Γκαρσόν @ manos 30/01/2012 23:03:27

        Είδατε πως το ΠΑΣΟΚ σας φρόντιζε;
        Χαρίλαε, κοριτσάκι είσαι τελικά;

        • manos avatar
          manos @ Ρομπέν το Γκαρσόν 30/01/2012 23:14:50

          Φαίνεται ότι τότε έκανε ο Παπαντρέας την πρόβα τζενεράλε.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΧΑΡΙΛΑΟΣ 30/01/2012 23:02:35

      Το θυμάμαι κι εγώ Χαρίλαε (κοριτσάκι;!).
      Κάναμε μεγάλες πλάκες οι πιτσιρικαραίοι τότε με τα τενεκέδια..
      Αλλά από γεύση χάλια...

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΧΑΡΙΛΑΟΣ 30/01/2012 23:03:12

      Ήταν τότε που η ΕΕ απαγόρευε τις εξαγωγές και η παραγωγή ροδακίνων πήγαινε για χυμοποίηση.

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ ΧΑΡΙΛΑΟΣ 31/01/2012 07:42:07

      Υπεύθυνη δήλωση!
      Δεν είμαι... κοριτσάκι και δεν έχω καμμία σχέση με τον/την... ΧΑΡΙΛΑΟΣ με κεφαλαία, τον/την οποίαν παρακαλώ να το αλλάξει.
      .....μπερδεμένα πράμματα....????!!!!

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ ΧΑΡΙΛΑΟΣ 31/01/2012 12:42:23

      ΧΑΡΙΛΑΕ, τι είχε μέσα ο χυμός σου και σε πείραξε; Οι υπόλοιποι, που ήπιαμε, παραμείναμε αγοράκια.

  8. ΜΠ avatar
    ΜΠ 30/01/2012 23:00:33

    Τραγικό. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων όλης της Επικράτειας, να προσφύγουν κατά της σημερινής Κυβέρνησης, για καταπάτηση των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων με την πολιτική λιτότητος που επιβάλλει, σε βάρος του αδύναμου πληθυσμού που περιλαμβάνει τα μικρά Ελληνόπουλα.

  9. Orestios avatar
    Orestios 30/01/2012 23:01:01

    Οι Έλληνες ψήφισαν Σοσιαλισμό και Σοσιαλισμό λαμβάνουν.
    Το Σοσιαλιστικό όραμα επιτέλους γίνεται πραγματικότητα.
    Κουπόνια (όπως στις Σοβιετίες), επίθεση στην ατομική ιδιοκτησία με φόρους, γενικευμένη ανέχεια, ένα χάρμα Σοσιαλιστικής έμπνευσης.

    Απροπό, γιατί ο νεοφιλελεύθερος Μητσοτάκης χάρηκε και ζήτησε να εντοπιστούν οι οικογένειες που αντιμετωπίζουν πρόβλημα? Μυρίστηκε αίμα??

    • ΜΠ avatar
      ΜΠ @ Orestios 30/01/2012 23:16:27

      Αγαπητέ, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι τα γεροντάκια και οι ταλαιπωρημένοι που ψήφισαν στις τελευταίες εκλογές, ψήφισαν το ψέμα που τους σφλόμωσε ο ΓΑΠ με το "λεφτά υπάρχουν" διότι φοβήθηκαν την πικρή αλήθεια, δεν θα τους πάρουμε το κεφάλι για αυτό, ούτε θα τους χλευάσουμε που ψήφισαν το Σοσιαλισμό, γιατί ο Σοσιαλισμός που υπήρχε έως χθες ήταν όχι μόνο ο "λεφτά υπάρχουν", αλλά και ο "Τσοβόλα, δως τα όλα"!!! Εντοπίζω το πρόβλημα στο συνειδητό ψέμα του ΓΑΠ που τον εμπιστεύτηκε ο λαός και που Δεν πρέπει να τον ξαναεμπιστευτεί διότι έχει προκαλέσει σύγχρονη γενεοκτονία !!!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΜΠ 31/01/2012 01:41:07

        Ο Σοσιαλισμός ήταν η επιλογή των Ελλήνων στις τελευταίες εκλογές. Όσο κι αν δεν σου αρέσει.
        Ως πότε θα φταίει κάποιος άλλος , ακόμη κι αν λέει συνειδητά ψέματα, για τις συνειδητές επιλογές των Ελλήνων?

    • Karmacedon avatar
      Karmacedon @ Orestios 31/01/2012 02:02:52

      Αυτό ακριβώς ετοιμαζόμουν να γράψω φίλε μου και με πρόλαβες. Είναι επιτυχία η καταστροφή του ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥ γεύματος όσον αφορά την "σοσιαληστικη" ατζέντα. Σε κλέβω τα λόγια σχεδόν κατά λέξη για το facebook μου.

  10. Ευρωπαιος πολιτης avatar
    Ευρωπαιος πολιτης 30/01/2012 23:07:20

    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτο ειναι κακο. Ο,τι η Ελλαδα περναει δυσκολους καιρους το γνωριζουμε. Οι μαθητες πρεπει να τρωνε καθημερινα ολοι μαζι στο σχολειο. Το σκανδαλο ειναι ο,τι δεν εφαρμοζετε παντου και σωστα. Συγγνομη για την ανορθογραφεια μου. Ελληνικο σχολειο εχω κανει μονο μεχρι Δ Δημοτικου. Απο εκει και περα μονο γερμανικη εκπαιδευση. Στο σχολειο μας ο καθε μαθητης το μεσημερι ειχε την δυνατοτητα να φαει στην καντινα του σχολειου. Οι γονεις που δεν ειχανε οικονομικο προβλημα πληρωναν στην εταιρεια Catering περιπου 40 ΕΥΡΩ το μηνα και λαμβανανε τα κουπονια την 1η του μηνος απο τον δασκαλο. Αυτοι που ειχανε οικονομικα προβληματα λαμβανανε οικονομοικοι ενισχυση απο το ταμειο γονεων του σχολειου που χρηματοδοτουνταν απο τους πιο ευπορους γονεις.

    Στην τελικη αναλυση δεν ειναι καν θεμα κρατικο. Ολα αυτα αποφασηστηκαν απο την δοιηκηση του σχολειου και τους γονεις. Βεβαια υπηρχε και μια κρατικη ενισχυση αλλα σιγουρα τα σχολεια εχουνε καταλληλες υποδομες.

    Η μιζερια δεν βγαζει σε τιποτα. Ιδεες, λογικη και συνενοηση χρειαζετε. Και συλλογικοτητα. Αυτα.

    • tom avatar
      tom @ Ευρωπαιος πολιτης 30/01/2012 23:48:15

      Ειναι φανερο οτι δεν εισαι ανθρωπος...
      αλλα υπανθρωπος

    • factorx avatar
      factorx @ Ευρωπαιος πολιτης 30/01/2012 23:50:43

      Προφανώς δεν έχεις πάρει χαμπάρι τι γίνεται στην Ελλάδα. Δεν μιλάμε για κοινό κορβανά για το κολατσιό των παιδιών. Για πείνα μιλάμε.

      • Ευρωπαιος πολιτης avatar
        Ευρωπαιος πολιτης @ factorx 31/01/2012 00:16:08

        Πεινα υπαρχει παντου. Παντος βρισκομε συχνα στην Ελλαδα και δεν μπορω να πω πως ολη η Ελλαδα πειναει. Ειναι πολλοι που υποφερουν. Καμια αμφιβολια. Αλλα με το θυμο και με την κλαψια δεν βγαζουμε τιποτα. Ουτε ο αριθμος αυτον που υποφερουν δεν θα γινει μικροτερος. Το προβλημα ειναι οτι υπαρχουν παιδια που ερχοντε στο σχολειο πεινασμενα. Μπορει να βρεθει ληση ; Σιγουρα. Πρεπει να νομοθετηση υπουργος για να χειρηστει το σχολειο ως συνολο το θεμα ; Δεν εχετε βαρεθει να περιμενετε τους πολιτικους; Εχουν αποδειξει οτι ειναι τελειομενοι.

        Αν αυτο το μπλογκ ειναι πολιτικο θα πρεπει να γινετε και μια συζητηση για πρακτικες λησεις. Οχι μονο για θεωριες του σωστου νομισματος και για ειδικα δικαστηρια.

        • Silence t. avatar
          Silence t. @ Ευρωπαιος πολιτης 31/01/2012 00:32:34

          Πες την αλήθεια ρε μπαγάσα , ''ο Έλληνας πολίτης του Μονάχου '' δεν είσαι ;

          • Περιπτερας avatar
            Περιπτερας @ Silence t. 31/01/2012 13:41:49

            Είσαι μέσα ... βγάζει μάτι!

          • Silence t. avatar
            Silence t. @ Περιπτερας 31/01/2012 15:18:14

            Τέτοιο ''υποκείμενο'' αναγνωρίζεται και χωρίς διακριτικό τίτλο .

        • Komis Montechristo avatar
          Komis Montechristo @ Ευρωπαιος πολιτης 31/01/2012 00:44:24

          Φίλε ευρωπαίε πολίτη,αυτό το σάιτ,αν το παρακολουθείς συστηματικά,από προτάσεις άλλο τίποτα και δεν είναι μόνο πολιτικό.Θίγει και κοινωνικά θέματα και άριστα πράττει.Αναρτήσεις επί αναρτήσεων,χιλιάδες σχόλια,συγκρούσεις,διαφωνίες και το κυριότερο προτάσεις πολλές!!Ένα σωρό!!Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι καταρτισμένοι και γνώστες των θεμάτων που προβάλλουν.Όσον αφορά το θέμα των συσσιτίων,ΑΡΙΣΤΑ πράττουν όλοι και καταγγέλλουν τα μαύρα χάλια της παιδείας!!Τι να κάνουμε;Να ευλογούμε τα γένια μας;Εμείς δεν είμαστε πολιτικοί.Άλλοι είναι υπεύθυνοι και αυτούς κεραυνοβολούμε με θυμό,αγανάκτηση και οργή.Εμείς,ως απλοί πολίτες,το μόνο που μπορούμε να κάνουμε,γι'αυτό το δραματικό ζήτημα,είναι ν'αυξάνουμε,μέσω των σχολίων μας,την ευαισθητοποίηση των συνανθρώπων μας και να προβάλλουμε έννοιες όπως αλληλοβοήθεια και αλληλοστήριξη για τη τραγωδία που συμβαίνει στους σχολικούς χώρους και θίγει η κεντρική ανάρτηση.Επίσης,αξίζει ν'αναφέρω πως προ κάμποσων εβδομάδων,πάλι,προβλήθηκε το συγκεκριμένο θέμα.Ένας απλός αναγνώστης και σχολιαστής είμαι,αλλά η αλήθεια να γράφεται,χωρίς να υπερασπίζομαι κανέναν.Αυτή είναι η γνώμη μου,χωρίς να διεκδικώ κανένα αλάθητο.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Ευρωπαιος πολιτης 31/01/2012 02:17:34

          Ευρωπαίε πολίτη, ως πότε ο Σοσιαλισμός θα καταστρέφει ζωές για να ικανοποιήσει την αυτοαπόδεικτη διαστροφή του μόνο και μόνο για να κάνουμε απλά brainstorming????

        • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
          ΣΟΝ ΠΕΝ @ Ευρωπαιος πολιτης 31/01/2012 07:51:49

          Κι είναι κι αυτός ο άτιμος χειμώνας του ....."41" που δεν παίζεται.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ευρωπαιος πολιτης 31/01/2012 02:10:53

      Ευρωπαίε πολίτη μήπως να έκαναν και γυμναστικές επιδείξεις όλα τα παιδιά στα σχολεία?
      http://www.youtube.com/watch?v=i-31Y59Ow3U

      • Ευρωπαιος πολιτης avatar
        Ευρωπαιος πολιτης @ Orestios 31/01/2012 02:39:28

        Δεν νομιζω να εγραψα κατι τοσο παραλογο.
        Ειλικρινα λυπαμαι και πληγονομαι παρα πολυ. Καθε μερα που περναει οι Γερμανοι δικαιονονται για τα στερεοτυπα τους. Επειδη δεν ειμαστε ομος ολοι ιδιοι εμεις οι Ελληνες του Εξωτερικου θα αγωνειζομαστε καθημερινα για την τιμη μας. Ειμαστε ολοι πρεσβευτες σας ... ειτε το θελουμε ειτε οχι. Επιτελους δεν παει αλλο. Παρτε την κατασταση ο καθενας στα χερια του και καντε κατι. Οι θα μας αναγκασετε να ερθουμε εμεις. Μονο στην Ελλαδα θα μπορουμε να κυκλοφοραμε σε λιγο, γιατι η χλευη και η ειρωνεια που εσεις διαβαζετε στις εφημεριδες εμεις την ανεχομαστε καθε μερα προσοπικα.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Ευρωπαιος πολιτης 31/01/2012 02:51:09

          Τίνος πρεσβευτης είσαι δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κανείς. Προτιμώ να μην σχολιάσω την λατρεία σου για τη Γερμανική κουλτούρα, καθώς από μόνος σου αποκαλύπτεσαι.

          Απροπό, αν δεν αντέχεις εκεί πέρα να τα μαζέψεις και να γυρίσεις πίσω.

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ευρωπαιος πολιτης 31/01/2012 08:45:22

          Ευρωπαίε Πολίτη, δεν καταλαβαίνω γιατί σου επιτέθηκαν. Μάλλον είναι όλοι εξοργισμένοι με την κατάσταση αλλά και την υποκριτική στάση μιας Γερμανίας που δεν θέλει να θυσιάσει τίποτα από τα μεγάλα κέρδη της για να βοηθήσει την Ελλάδα στην οποία χρωστάει πολλά (και τις πολεμικές αποζημιώσεις), τις υπόλοιπες χώρες του Ευρωπαϊκού νότου και την ίδια την υπόσταση της ΕΕ στην τελική από την οποία κερδίζει ότι κερδίζει μέσω των εξαγωγών της και του δανεισμού προς τρίτους.

          Κατά τα άλλα τα λες σωστά για το ότι μπορούμε να βρούμε λύσεις χωρίς τους πολιτικούς.

        • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
          ΝΙΚΟΛΑΣ @ Ευρωπαιος πολιτης 31/01/2012 11:58:56

          Καϋμένε Ευρωπαίε πολίτη..
          Δικαιώνονται τα στερεότυπα των γερμανών ε; Τραβάς τέτοιο ζόρι που σου τη λένε επειδή είσαι Έλληνας, ε;

          Ρε, μιλάμε εδώ αυξάνονται κάθε μέρα οι άστεγοι και πεινασμένοι στην Ελλάδα, είσαι στα καλά σου;

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ευρωπαιος πολιτης 31/01/2012 07:39:55

      Ὃταν δέν ὑπῆρχε ἡ κρίση στήν Ἐλλάδα,μέχρι πρίν τρία χρόνια δηλαδή,προσπαθοῦσαν νά προσαρμόσουν τό θεσμό τοῦ ὁλοήμερου σχολείου,χωρίς ὑποδομές γιά φαγητό,χωρίς δασκάλους περισσότερους καί γενικά χωρίς σύστημα.Πῶς νά λειτουργήσουν τέτοια πράγματα ὃταν δέν εἶσαι προετοιμασμένος νά τά κάνεις σωστά,ἀπλά μεταφέροντάς τα ὃπως εἶναι ἀπό τό ἐξωτερικό; Εἲπατε μιά φράση: ''ὑπῆρχε κρατική ἐνίσχυση καί κατάλληλες ὑποδομές στά σχολεία'', ἒ, αὐτά ἀκριβῶς πού δέν ὑπάρχουν ἐδῶ.Ἐπίσης λέτε ὃτι χρειάζονται ἰδέες, λογική καί συννενόηση.Πολύ σωστά, ἀλλά καί ἀπό τήν πλευρά τῶν κυβερνώντων,γιά νά ὑπάρξει ἀποτέλεσμα...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ευρωπαιος πολιτης 31/01/2012 08:36:49

      Καλά το λες Ευρωπαίε Πολίτη. Η σημερινή κατάσταση όμως δείχνει το σάπιο σύστημα ΠΑΣΟΚ που οδήγησε την κατάσταση και αυτό πρέπει ν´ αλλάξει

  11. Φουντόυκος avatar
    Φουντόυκος 30/01/2012 23:11:58

    Το Οραμα του Πασοκ.
    Πεινασμενα παιδια.

  12. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 30/01/2012 23:14:24

    Εκτός από την πείνα που έχει πέσει στα παιδιά υπολογίστε και το κρύο που τρώνε στο σχολείο ελλείψει πιστώσεων από τους δήμους για αγορά πετρελαίου.
    Τελικά τι εφιάλτη ζούμε;
    Πριν 8 χρόνια -2004- ήμασταν μια δυνατή χώρα(τουλάχιστον αυτό ισχυριζόταν το καθεστώς Σημίτη με τους παπαγάλους του) που διοργάνωσε την καλύτερη Ολυμπιάδα που έγινε ποτέ.
    Και σήμερα τα παιδιά της Ελλάδας-2012- πέφτουν λιπόθυμα από την πείνα.
    Απίστευτο!!!
    Και μεις όλοι -πρώτη εγώ- σχολιάζουμε με φιλοσοφική διάθεση μια τραγωδία, αντί να σηκωθούμε από τους καναπέδες μας και να τα κάνουμε όλα λίμπα.
    Τελικά τι φταίει για την απάθεια μας;
    Ότι τα τελευταία 30 χρόνια χάσαμε την κοινωνική μας συνοχή και από το εμείς περάσαμε στο εγώ ή τελικά ισχύει αυτό που είπε ο Πάγκαλος: " οι Έλληνες είναι μαλάκες";

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΓΙΑΝΝΑ 31/01/2012 13:51:01

      Υπάρχει μία θεμελιώδης διαφορά.

      Μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του '90, ελάχιστοι Έλληνες χρωστούσαν στις τράπεζες. Επομένως είχαν πολύ λιγότερα να χάσουν διαμαρτυρόμενοι.

      Τώρα, έχοντας μπει όλοι στο ντορβά, με στεγαστικό, καταναλωτικό αυτοκινήτου και 4 φουσκωμένες χρυσές πιστωτικές, άντε κούνα τους. Ο φόβος έχει παραλύσει τους πάντες.

      Δυστυχώς, μόνη "ελπίδα" και πιθανότητα να ξεσηκωθούμε, αποτελεί το να τα χάσουμε όλα -ΟΛΑ όμως. Και με τον εκρηκτικό συνδυασμό ανεργίας και υπερφορολόγησης, δεν είναι πολύ μακριά αυτή η μέρα.

  13. βασίλης avatar
    βασίλης 30/01/2012 23:16:14

    Πρίν λίγο καιρό να θυμίσω σ' όλους βγήκε η ίδια η κ Διαμαντοπούλου και έλεγε
    συκοφάντες όλους αυτούς που έλεγαν οτι τα παιδιά στα σχολεία είναι νιστικά
    διότι οι γονείς του δεν είχαν να τους δώσουν φαγητό η χρήματα για να πάρουν
    κάτι απο τα κυλικεία. Τώρα τι έχει να πει?
    Κ Σαμαρά εκλογές εδώ και τώρα διότι άλλως θα χαρακτηρισθείς και εσύ
    ίδιους με τους άλλους ΕΚΛΟΓΕΣ - ΕΚΛΟΓΕΣ - ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ ΤΩΡΑ.

  14. Wolf avatar
    Wolf 30/01/2012 23:17:33

    Και στο άμυνας άρχισε η σίτιση και στο πολιτικό προσωπικο, που μέχρι τώρα δεν γινόταν. Ισχύε μόνο για ενστολους!!!
    Όμορφος κόσμος, αγγελικά πλασμενος!!!

  15. ΜΠ avatar
    ΜΠ 30/01/2012 23:17:53

    διόρθωση: γενοκτονία

  16. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 30/01/2012 23:26:38

    Μά εἶναι δυνατόν νά φτάνουμε σ'αὐτό τό σημεῖο; Καί νά προβάλλει καί ὣς σοβαρό λόγο ἀναβολῆς τοῦ προγράμματος αὐτοῦ ἡ ἒνταξή του στό ΕΣΠΑ; Δηλαδή καί ἡ βοήθεια στά παιδιά πρέπει νά μπεῖ σέ εὐρωπαϊκό πρόγραμμα; Ἂν εἶχαν τσίπα οἱ πολιτικοί θά ἒπρεπε αὐτοβούλως νά διαθέσουν ἓνα μισθό τους γιά τό σκοπό αὐτό.Εἶναι νομίζω τό ἐλάχιστο πού θά μποροῦσαν νά κάνουν γι' αὐτά τά παιδιά!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 30/01/2012 23:41:11

      ''αν είχαν τσίπα''...αν...

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 31/01/2012 07:26:27

        Δέν ἀγοράζεται,οὒτε διανέμεται δωρεάν,δυστυχῶς...

  17. partakias avatar
    partakias 30/01/2012 23:30:08

    με απλα λογια θα απαντησω.ΑΙΣΧOΣ......Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΩ ΤΗΣ

  18. Νταβελιώτης avatar
    Νταβελιώτης 30/01/2012 23:52:27

    Και εμείς ακόμα συζητάμε στο ιντερνέτ.

    Σήμερα το μεσημέρι πάντως μοίραζαν φασολάδα στα προσφυγικά στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας.
    Στην μέση του δρόμου.
    Για να μην νομίζετε ότι το μοίρασμα της φασολάδας δεν έχει ξεκινήσει.
    Κατοχή κανονικά.
    Ζούμε νέο 1941 - 1944.

    Και εμείς ακόμα συζητάμε στο ιντερνέτ.
    Και δεν τους έχουμε πάρει με τις πέτρες όλους.
    Περιμένουμε ίσως να βρεθούμε και εμείς στην θέση των ανήμπορών, πεινασμένων και άστεγων και μετά να αντιδράσουμε;
    Μόνο που πεινασμένος και άστεγος δεν έχεις τα κουράγια να αντιδράσεις.
    Τώρα πρέπει να αντιδράσουμε, όσο ακόμα μας μένουν δυνάμεις.

    Και οι συζητήσεις δεν είναι αντίδραση.
    Ούτε οι προτάσεις για δράση είναι αντιδραση.
    Λόγια του αέρα είναι οι συζητήσεις.

    Εμείς όμως ακόμα συζητάμε στο ιντερνέτ.
    Δεν είμαστε άξιοι της μοίρας μας;

  19. panas avatar
    panas 30/01/2012 23:54:56

    Να σκεφτείτε ακόμη το εξης. Αν τα παιδιά είναι τυχερά και πέσουν σε κάποιον παλαιό δάσκαλο μπορεί και να βοηθηθούν από τα λιγοστά που του περισσεύουν ή από τις καβάντζες του. Αν ο δάσκαλος είναι σχετικά νέος ή μάλιστα νεοδιόριστος με περικοπές που αγγίζουν το 40% !!! και με μηνιαίες αποδοχές κάτω από 600 ευρώ στην άκρη της χώρας, τότε και αυτός και η οικογένειά του είναι στην ίδια μοίρα με τα παιδιά. Ας χαρεί λοιπόν η κοινωνία μας τους νεόπτωχους ζητιάνους δασκάλους με τους υποσιτισμένους μαθητές τους..., κανίβαλοι...

  20. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 30/01/2012 23:58:05

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  21. SIMOS avatar
    SIMOS 31/01/2012 00:09:41

    και μη χειρότερα...

  22. λαλακης avatar
    λαλακης 31/01/2012 00:28:08

    Καλα τα σισιτια -στην αναγκη θα πηγαινα , ομως δεν ειναι η λυση για την χωρα.
    Ομως το σημαντικο ειναι να γινουν μεταρυθμισεις ,εξορθολογισμος των
    δημοσιων δαπανων .
    Μειωση των μισθων στο δημοσιο -η χωρα δεν αντεχει τετοιους μισθους
    πληρες παγωμα προσληψεων στο δημοσιο ανοιγμα των κλειστων
    επαγγελματων ,απολυσεις στο δημοσιο και κουπονια για τροφιμα στους
    απολυθεντες .
    Γενικα να κυρηχτει η χωρα σε κατασταση εκτακτου αναγκης και να γινει
    πληρεις αλλαγη του οικονομικου και κοινωνικου μοντελου.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ λαλακης 31/01/2012 01:13:37

      Πάνω κάτω, λές τα ίδια με τους φιλομνημονιακούς. Σου ξέφυγε η "αξιοποίηση" της δημόσιας περιουσίας και η περικοπή του 13ου και 14ου μισθού στον ιδιωτικό τομέα..

      • restart avatar
        restart @ ΝΙΚΟΛΑΣ 31/01/2012 07:47:43

        Πάνω κάτω, λές τα ίδια με τους αριστερούς .
        Σου ξέφυγε το “νόμος είναι το δικιο του εργάτη” και "κατωτατος μισθος στα 1400" για ολους τους "εργαζομενους",
        ολων των απιθανων ελληνικων μκο & οργανισμων οπως για την ιχθυοκαλιεργια του αχελωου ή για τη διαδοση της καλιεργιας ντοματας στην ακτη του Ντρογκμπα.

        Καλυτερα λοιπον φιλαρακι να βγουν αυτοι στα συσιτια,
        μηπως και μειωθει η φορολογια και η γραφειοκρατια,
        μηπως ανοιξουν κανονικες δουλειες ,
        μηπως και βρει κανονικη δουλεια ο κανονικος κοσμος,
        -αυτος που δεν ειχε μπαρμπα στην κορωνη-
        και στην τελικη να μπορεσει να δωσει στα παιδια του ενα πιατο κανονικο φαι...

        • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
          ΝΙΚΟΛΑΣ @ restart 31/01/2012 12:25:44

          Μάλλον δεν παρακολουθείς τί λένε οι δεξιοί σήμερα,.. ούτε κι οι αριστεροί..

          Γιατί ακριβώς ΔΕΝ είναι οι πολιτικά συνειδητοποιημένοι άνθρωποι που λένε αυτά τα φασιστικά του στύλ: "να βγουν αυτοι στα συσιτια,
          μηπως και μειωθει η φορολογια και η γραφειοκρατια". Αυτά τα πιασάρικα τα λέγαν τα προσκυνημένα γιουσουφάκια της σύγχρονης εξουσίας, ανεξαρτήτως χρώματος.
          Αυτά τα μνημονιακά λένε ακριβώς οι επαγγελματίες αριστεροί στυλ Καλλίτση, Μανδραβέλη, Δαμανάκη, Παπανδρέου, Ψαριανού και οι ανεγκέφαλοι νεοφιλελεύθεροι όπως ο Κώνστας, ο Μάνος, ο Στούπας, ο Κύρτσος, ο Χατζηδάκης κ.α. Σε όποιον εφαρμόζει το διαίρει και βασίλευε, τέτοια θα λεει ώστε πότε να κατηγορούνται οι ελεύθεροι επαγγελματίες, πότε οι Ι.Υ., πότε οι Δ.Υ., πότε οι "αιμορουφήχτρες" επιχειρηματίες.

          Αυτή η μάζωξη των προθύμων της τρόικας από αριστερά και δεξία είναι ότι πιο χυδαίο έχει δείξει η ελληνική πολιτική σκηνή και τα αφεντικά της. Κι όμως, εσένα σ' αρεσεουν οι επαγγελίες της.. Κακώς γιατί έξοδος δεν υπάρχει μέσα σε πλαίσιο ξεπουλήματος και αναξιοπρέπειας που φέρνει το μνημόνιο, και οι απολύσεις και οι μειώσεις μισθών σε δημόσιο ΚΑΙ ιδιωτικό τομέα που επαγγέλονται οι υποστηρικτές του απλά είναι εκτός οικονομικής λογικής και πραγματικότητας. Θές να παίξεις τέτοιο παιχνίδι, με γεια σου, στο τέλος απλά δεν θα έχεις ούτε πατρίδα, ούτε οικονομία.

          Το να εύχεται κανείς να απολυθούν άνθρωποι και να βγούν στα συσσίτια είναι απάνθρωπο και σιχαμένο και πέρα από μίσος δείχνει ένα πλήρες διαζύγιο με την κριτική οικονομική σκέψη ή τα διδάγματα της ιστορίας από χώρες όπου εφαρμόστηκαν τέτοιες αρλούμπες.

          Βλέπω δε δίνεις σημασία στο σχόλιο μουγια διατήρηση 13ου και 14ου μισθού, παρά το ότι αυτό λέει και η ΝΔ, κατά τα άλλα είμαι αριστερός, ε; Σημειωτέον: επειδή εγώ βλέπω ξεκάθαρα την ανάπτυξη να βγαίνει μέσα από την υγιή επιχειρηματικότητα , κι όχι από τις ακραίες θέσεις είτε του ΚΚΕ είτε του ΣΕΒ(βουλγαροποίηση μισθών), σου επισημαίνω ότι οι πιο γερές ελληνικές επιχειρήσεις είναι αυτές που και δεν μείωσαν ή έκοψαν μισθούς, και επενδύουν περαιτέρω στο προσωπικό τους και σε ελληνικές υποδομές: ΙΟΝ, Παπαδοπούλου, Φειδάς...

  23. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 31/01/2012 00:30:41

    Που βρέθηκε αυτή η φωτογραφία; Τι μνήμες ξυπνήσατε;

    Πιτσιρικάς στη πρώτη δημοτικού, πήγαινα με το τσίγκινο κύπελλο στο σχολείο για να πάρω γάλα σκόνη από την αμερικάνικη βοήθεια και ένα κομμάτι τυρί κονσέρβα. Εκείνο το κίτρινο. Ένα διάστημα μας έδιναν και μουρουνέλαιο. Από το ίδιο κουτάλι όλοι.

    Τελικά η ιστορία κάνει κύκλους

  24. ιχθυς avatar
    ιχθυς 31/01/2012 00:31:19

    Μπορεί να μας πει η κυρία υπουργός παιδείας πόσες ώρες τις πηρε να διαβάσει το μνημόνιο και αν κατάλαβε τι διάβαζε?

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ ιχθυς 31/01/2012 00:34:39

      αυτή δεν το διάβασε γιατί δεν είχαν έρθει τα βιβλία!

  25. dimitris karditsa avatar
    dimitris karditsa 31/01/2012 00:31:52

    φυσικα μεσα σε τετοιες συνθηκες ποιος να διαμαρτυρηθει γιατι τα βιβλια λοιπουν απο τα σχολεια. εδω δεν εχουμε να φαμε τα βιβλια μας πειραξανε?.
    χειροτερα και απο κατοχη. εφοσον αυτοι οι τυποι δε καταλαβαινουν απο λογια υπαρχει και η αλλη η γνωστη μεθοδος. να τους κανουμε να φοβουνται και τον ισκιο τους. να τρεμουν, να μην μπορουν να σταθουν πουθενα. ουτε να το σκεφτονται να ξεμυτισουν απο το σπιτι τους.
    ξερω ειναι λιγο σκληρα αυτα που λεω αλλα δε βλεπω καμια αλλη λυση δυστυχως.
    οι ανθρωποι ειναι ολετηρες δε καταλαβαινουν τοιποτα.

  26. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/01/2012 00:42:08

    Προχθές σε εκδήλωση σε γνωστό κέντρο της πόλης μας, υπήρχαν πολίτες που χειροκροτούσαν τους γνωστούς πασόκους...τι να λέμε τώρα...

    • dimitris karditsa avatar
      dimitris karditsa @ ΕΥΑ 31/01/2012 01:06:57

      γεια σου ευα. υπαρχουν ανθρωποι στην πολη μας με το πασοκ?. μαλλον θα ανηκουν στο 11%. χαρας το κουραγιο τους.

  27. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 31/01/2012 07:32:23

    Η Ιστορία επαναλαμβάνεται.
    Την 10ετία του '60, επί γ.παπανδρέου, μας μοίραζαν το πρωί γάλα [από σκόνη] ενώ εμείς κουβαλούσαμε καθημερινά στο σχολείο από ένα ξύλο για την σόμπα.

    Το 2012, επίσης επί γ.παπανδρέου-μην γελιόμαστε, το συσσίτιο ξαναρχίζει. Η πρόοδος είναι ότι οι μαθητές θα μεταφέρουν πετρέλαιο σε τενεκεδάκια.

    Σε όσους πιστεύουν ότι το πασοκ θα πάρει μόνο 12-13% στις προσεχείς εκλογές, έχω να πω ότι τους περιμένουν εκπλήξεις.

  28. Dark Angel avatar
    Dark Angel 31/01/2012 08:25:09

    Τελικά το κόστος διαλύσεως του ΘΑΣΟΚ, το πληρώνουν τα παιδιά μας, σε ένα μεγάλο ποσοστό...
    Ελλάς , 2012 μ.Χ,μ.Θ (ΘΑΣΟΚ)...
    Και έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.

  29. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 31/01/2012 08:30:29

    1. Παρακαλώ υπενθύμιση, δεν είμαι η... ΧΑΡΙΛΑΟΣ...
    ......
    Το έχω γράψει αρκετές φορές, (ως Χαρίλαος, βρε συμφορά που με βρήκε...) ότι η διεθνής αλητεία με τους εδώ εγκάθετους θα μας γυρίσει στην δεκαετία του 50.
    Το πρόγραμμα προχωράει κανονικά....!
    Το 1950 που πήγα πρώτη δημοτικού στο 59ον δημοτικόν σχολείον, στη παναγία φανερωμένη στην Θεσσαλονίκη, στο ισόγειο υπήρχαν τα μαγειρία με τα καζάνια που βράζανε την σκόνη γάλα και μας έδιναν και πίναμε με το ζόρι. Επίσης μας έδιναν και ένα τέταρτο της κουραμάνας με ένα κομμάτι κίτρινο τυρί και βούτυρο για να το φάμε όποτε θέλαμε. Φυσικά πηγαίναμε στο σχολείο με τον "μαστραπά".
    Αυτό σταμάτησε αν θυμάμαι καλά γύρω στο 54 η το πολύ 55.
    Το μεσημέρι παίρναμε το πιάτο μας από το σπίτι και πηγαίναμε για φαγητό στο εστιατόριο του ΠΙΚΠΑ που ήταν ψηλά, στην Βάρνα. Εκεί υπήρχε ένα πιάτο φαγητό που δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο γιατί έκλεβε ο διευθυντής την τροφοδοσία. Τα πράμματα βελτιώθηκαν, όταν πήγα και διαμαρτηρίθηκα στον γενικό διευθυντή του ΠΙΚΠΑ και του είπα ότι θα στείλω γράμμα στην φρειδερίκη... ήμουν ήδη 11 η 12 χρονών, αλλά από 7 έμαθα να απαιτώ τα δικαιώματά μου... Άλλα χρόνια φίλοι μου, δύσκολα...
    Να συμπληρώσω ότι και τα βιβλία μου όλα είχαν την σφραγίδα "Δωρεάν"...
    Και ήμουν και προνομιούχος διότι είχα όλα τα παραπάνω, ενώ πολλά παιδιά δεν είχαν ούτε αυτά...
    Και ο φίλος μου ο Στελλάρας που τραγούδησε πολλά τραγούδια για τον λαό, πρίν από 15/17 χρόνια είπε και το "έρχονται χρόνια δύσκολα"... ποιός τον άκουγε τότε... αλλά ήρθαν!!!!! Και η σύνταξή μου από 1800 περίπου αν δεν πάει 600 δεν βλέπω να συνέρχεται η Ελλάδα μας από την προδοσία...
    Αυτά που έγραψα, δεν τα άκουσα, δεν τα είδα από μακρυά, τα έζησα στο πετσί μου και τα διηγούμαι στα (πολύ καλομαθημένα) παιδιά μου και εγγόνια μου και με κοιτάζουν σαν να είμαι αστροναύτης...
    Εύχομαι από την καρδιά μου να βγώ ψεύτης στις προβλέψεις μου, αλλά ποιός θα με βγάλει ....????

  30. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 31/01/2012 08:39:03

    Ο Κοσταρίκας πού σιτίζεται ; Με τι κουτάλια τρώει;
    Μήπως ήρθε η ώρα να ψηφίσουμε το βλαμμένο για να διορθώσει τα λάθη του πασόκ;
    Μήπως ήξερε τι ψήφιζε;
    Μήπως ήξερε τι έκανε;
    Κι όμως τον καλούν διεθνή ινστιτούτα, για να τους φωτίσει.
    Τρελοκομείο. Απέραντο τρελοκομείο ο κόσμος μας.

  31. unfair avatar
    unfair 31/01/2012 09:49:22

    πριν περίπου 2-3 μήνες, ο γιος μου, μου είπε πως ένα άλλο παιδάκι που ήταν σε μια μεγάλη "παρέα" στον χώρο που κάνουν σκέιμπορντ, έφυγε κ πήγε στο χωριό του. τον έστειλαν εκεί οι γονείς του, για να είναι καλύτερα. έμεινα κ τότε άφωνος, όπως κ τώρα που διαβάζω αυτά για υποσίτιση σε μικρά παιδιά.
    δεν είμαστε νούμερα. είμαστε άνθρωποι!

  32. ΧΑΡΙΛΑΟΣ avatar
    ΧΑΡΙΛΑΟΣ 31/01/2012 10:32:09

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΧΘΕΣ ΕΓΙΝΕ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΧΕ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΦΕΝΕΤΕ ΤΟ ( ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΑΝΔΡΙΚΟ ΟΝΟΜΑ .. ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ) ΖΗΤΩ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ( χαρίλαο) ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ
    ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ

  33. Θ.Μ avatar
    Θ.Μ 31/01/2012 11:03:51

    Μια καλή πρόταση θα ήταν να γίνει ονομαστική ψηφοφορία όταν γίνουν ( για το καλό μας σύντομα ) εκλογές προκειμένου να υποχρεωθούν όλοι οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ σε ενδελεχή και εμπεριστατωμένη θεραπεία με ''βαριά'' ψυχοφάρμακα γιατί αν μετά από τόσους εξευτελισμούς, σκάνδαλα, ασυνεννοησία και ολιγωρία ένας άνθρωπος ( ο Ύψιστος να τον κάνει άνθρωπο ) επιμένει να υποστηρίζει ένα κόμμα κνώδαλων και καρεκλοκένταυρων το λιγότερο και ηπιότερο που του αξίζει είναι η αποφασιστική ψυχιατρική θεραπεία...

  34. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 31/01/2012 12:04:48

    Ας αφήσουμε τους λαικισμούς περί "φτώχιας" κλπ και ας κοιτάξουμε τη ρίζα του προβλήματος των συσσιτίων.
    Πρόκειται κυρίως για παιδιά "μεταναστών" και ιδίως "λαθρομεταναστών" που ασύδοτα συνέρευσαν στη χώρα μας με την ανοχή των εκάστοτε κυβερνήσεων.
    Πρέπει ο Σαμαράς γενναία να πεί ότι όποιος μετανάστης δεν είναι απόλυτα απαραίτητος και δεν έχει εργασία στην Ελλάδα να επαναπατριστεί άμεσα. ΤΕΡΜΑ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!
    Επίσης, αν κάποιες Ελληνικές οικογένειες δεν έχουν ούτε τα απαραίτητα και τα παι΄ιά οδηγούνται στα συσσίτια, ο κύριος λόγος είναι η ύπαρξη μεταναστών που παίρνουν θέσεις εργασίας από ΕΛληνες οι οποίοι θα μπορούσαν να εξασφαλίσουν ένα ελάχιστο βιοτικό επίπεδο!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ GreekinEurope 31/01/2012 13:55:59

      Έκανες κάποια στατιστική και γνωρίζεις ότι "πρόκειται κυρίως για παιδιά μεταναστών";

  35. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 31/01/2012 13:13:54

    Συγχωρεμένος...

  36. Silence t. avatar
    Silence t. 31/01/2012 15:16:13

    Δέκα εννέα λέξεις

    Η Ελλάδα βρίσκεται στην δυσάρεστη θέση να ανακοινώσει ότι αναγκάζεται να προχωρήσει σε παύση πληρωμών προς τους δανειστές της .

    Αυτό ήτανε .

    Ένα τέλος και μία αρχή .

    Τέλος για το μαρτύριο της σταγόνας που βασανιστικά μας υποβάλουνε εδώ και δύο χρόνια οι πολιτικοί μας , σε σύμπνοια με τους δανειστές μας .
    Τέλος στην αναμονή και την αβεβαιότητα.
    Τέλος στις προσβολές και τις απειλές , την απόγνωση , τα κίβδηλα αδιέξοδα .

    Ώρα για νέο ξεκίνημα , όχι εύκολο , αλλά ξεκίνημα .

    Να επαναπροσδιορίσουμε την θέση μας σαν χώρα , να δημιουργήσουμε τις θέσεις μας στην κοινωνία , να γεννήσουμε προοπτική για τους νέους , να ορίσουμε τα νέα δεδομένα στην καθημερινότητα , να εργαστούμε σκληρά , όπως ξέρουμε να κάνουμε όταν έχουμε όραμα , όταν πιστεύουμε σε κάτι .

    Να γκρεμίσουμε παλιές ιδέες και αντιλήψεις και να ανοικοδομήσουμε αξίες και ιδανικά .

    Να δουλέψουμε αμισθί (αυτό είναι ένα πιθανό ενδεχόμενο της επιλογής) για το κτίσιμο σχολείων , δρόμων και νοσοκομείων .

    Να πληρώσουμε φόρους και κοινωνικές εισφορές που θα πιάσουν τόπο , θα πάνε στην παιδεία , στην υγεία , στους συνταξιούχους , στους δοκιμαζόμενους – πληγέντες από την λεηλασία των πρόσφατων κυβερνήσεων , στα παιδιά , στους ανέργους , στους πολύτεκνους , στην αγορά , την ανάπτυξη .

    Και όχι φόρους για να πάνε στους τόκους , στην μαύρη τρύπα , στα σκουπίδια , για να αυξηθεί το έλλειμμα , για χειρότερα αποτελέσματα και ο λαός να υποφέρει , ποτέ .

    Δεν θα τους ξανακούσω ποτέ να κάνουν δηλώσεις για ‘’την πιο κρίσιμη εβδομάδα’’ , ότι ‘’κρίνεται το μέλλον μου ‘’ για ‘’δραματικές ώρες ‘’ και για το ‘’σε τεντωμένο σκοινί μέλλον μου στην Ευρωζώνη’’ , θα έχουν χαθεί .

    Δεν θα τους ξαναδώ ποτέ να ορίζουν και να παίζουν με το μέλλον μου , πολιτικοί υπό προϊόντα , μίας κάλπικης διαδικασίας , χαμηλών δυνατοτήτων ακόμα και για να διαχειριστούν τα λόγια τους , πόσο μάλλον τα έργα τους .
    Δεν θα τους ξαναδώ γιατί θα έχω πιο σημαντικά πράγματα να ασχοληθώ ….με την πραγματική ζωή .

    Αν πάλι όχι ….

    Μπορώ να ακούσω από το mega στο δελτίο των 8 ,απ ευθείας από τις Βρυξέλες , τα νεότερα για το μέλλον μου .

    • λαλακης avatar
      λαλακης @ Silence t. 31/01/2012 17:10:13

      Εαν η χωρα κυρηξει σταση πληρωμων θα γυρισει στη δραχμη
      Θα ειναι μεν μια τιμια και καθαρη σταση ομως η κατρακυλα
      του νομισματος θα ειναι ασταματητη μπορει να δουμε
      υποτιμηση της ταξης του 80% .
      Ενδιαφερουσα ειναι η περιπτωση της κρισης στη Βουλγαρια το '97
      οπου η μισθοι και οι συνταξεις αρκουσαν χωρις υπερβολες οσο ενα καρβελι ψωμι την ημερα λογω της συνεχους υποτιμισης του λεβα
      η φυγη στο εξωτερικο μαζικη και οι αυτοκτονιες καθημερινο
      φαινομενο.
      Και εκει τοτε οι πρωην κομμουνιστες-σοσιαλιστες αρνουνταν
      να μειωσουν το δημοσιο και ελεγαν τις γνωστες μπουρδες.
      Το εθνικο νομισμα δεν λυνει απο μονο του τα προβληματα
      μπορει μαλιστα να γινει και μοχλος ενος φαυλου κυκλου
      εαν συνεχιζονται οι παθογενειες που προκαλουν το προβλημα
      πχ τεραστιο αναποτελεσματικο δημοσιο , διεφθορα κλπ
      Θα μου πεις και με το ευρω οι ιδιες παθογενειες συνεχιζουν....

  37. Παγιάντζα Θωμαή avatar
    Παγιάντζα Θωμαή 31/01/2012 22:57:21

    Αιδως ΑΧΡΕΙΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!!Ζούμε πρωτοφανείς στιγμές ιστορικής ΑΝΕΧΕΙΑΣ κ ΑΙΔΟΥΣ!!!!!!!!Ως εκπαιδευτικός κ ως Ελληνίδα, ντρέπομαι για το κρύο στα σχολεία, για τα θλιμμένα μάτια των παιδιών που παρακολουθούν το μάθημα κουκουλωμένα, για τους απελπισμένους γονείς αλλά για όλη την τρισάθλια εκπαιδευση που ΕΠΕΒΑΛΑΝ στη χώρα μας!!!!Οχι απλά υφίστανται σαν ύπαρξη..σαν ποσοστό κ σαν κόμμα, αλλά συνεχίζουν να λαμβάνουν κ αποφάσεις αντί ημών κ διχως ΑΚΟΜΗ λαϊκή εντολή!!!!Αλήθεια, πότε θα "μιλήσει" αυτός ο "έρμος" λαός;;;;;Οταν πλέον λόγω σωματικής κ ψυχικής σθένειας θα αδυνατεί;;;;Θαχει καταντήσει έρμαιο της εξαθλίωσης κ της πενίας;;;;;

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ Παγιάντζα Θωμαή 01/02/2012 09:42:15

      Αν τα πιστεύετε αυτά που λέτε είστε από τις λίγες εξαιρέσεις κυρία μου (η δεσποινίς μου)... και συγχαριτήρια!
      Γιατί και ο επαγγελματικός σας κλάδος συνέτεινε να φτάσουμε εδώ που είμαστε, κάνοντας απεργίες, κλπ ζητώντας αρκετά σωστά πράμματα, αλλά μόλις παίρνατε τις αυξήσεις που ήταν απλά ένα από τα αιτήματα του κλάδου, ως δια μαγείας ξεχνούσατε όλα τα άλλα. Και με την παραπαιδεία που ο κλάδος σας την δημιούργησε, που είναι μία από τις χρόνιες πληγές που πλήττουν τον Έλληνα γονέα, έχετε καταφέρει να στρέψετε όλη την κοινωνία εναντίον σας.