#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/12/2011 08:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αρχίζουν συσσίτια στα σχολεία !!!



Ο «εφιάλτης» των εκλογών ξύπνησε απότομα την ηγεσία του υπουργείου Παιδείας η οποία αποφάσισε με δύο μήνες καθυστέρηση να παραδεχθεί ότι η πείνα θερίζει τους μαθητές αλλά μόνο σε… 300 σχολεία επί συνόλου 15.000. Από προχθές η υφυπουργός Εύη Χριστοφιλοπούλου διακινεί ανεπεξέργαστη πρόταση για παροχή μικρογευμάτων στους μαθητές αποκλειστικά και μόνο των περίπου 300 σχολείων που έχουν ενταχθεί στις λεγόμενες Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας. Χθες το σενάριο των μικρογευμάτων –πιθανόν με κουπόνια που θα παραδίδουν οι μαθητές στα σχολικά κυλικεία– διατυπώθηκε κι επισήμως με δήλωση της κ. Χριστοφιλοπούλου συνοδευόμενη από τη διευκρίνιση ότι η πρόταση είναι ακόμη στον αέρα. Πρόκειται για «δυνατότητα την οποία επεξεργαζόμαστε», δήλωσε η υφυπουργός, καθώς δεν έχουν μελετηθεί οι τεχνικές και οικονομικές παράμετροι του μέτρου. Οσο «για τα οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν πολλές οικογένειες λόγω της οικονομικής κρίσης» η κ. Χριστοφιλοπούλου πέταξε την μπάλα στην κερκίδα δηλώνοντας ότι «απαιτείται η συνεργασία διαφορετικών υπουργείων και Οργανισμών και με την Τοπική Αυτοδιοίκηση, έτσι ώστε να παρασχεθεί πολύπλευρη βοήθεια στις οικογένειες εκείνες που το έχουν ανάγκη».

 

Οι Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας είναι ευρωπαϊκό πρόγραμμα χρηματοδοτούμενο από το ΕΣΠΑ, στο οποίο εντάσσονται σχολεία (Δημοτικά και Γυμνάσια) με υψηλά ποσοστά μαθητικής διαρροής. Στα σχολεία αυτά λειτουργούν τάξης υποδοχής και φροντιστηριακά τμήματα στήριξης των αδύναμων μαθητών με ειδικά εκπαιδευτικά προγράμματα. Ο κατάλογος των σχολείων ΖΕΠ διασχίζει όλη τη χώρα, από το κέντρο και τους περιφερειακούς δήμους της πρωτεύουσας και του Πειραιά (Ταύρος, Μενίδι, Μοσχάτο, Νίκαια, Ελληνικό, Μαρούσι) έως τη Μακεδονία (Κοζάνη, Φλώρινα, Καβάλα), τη Θράκη (Ξάνθη, Ροδόπη), την Πελοπόννησο, τα Δωδεκάνησα, τις Κυκλάδες και τη Θεσσαλία. Εξαιρούνται δύο περιφέρειες, αυτές της Ηπείρου και του Β. Αιγαίου, από τις οποίες δεν έχει επιλεγεί ούτε ένα σχολείο για να ενταχθεί σε ΖΕΠ. Η αστοχία του υπουργείου είναι που νομίζει ότι ξέρει τα… γούστα της πείνας, η οποία δεν χτυπά επιλεκτικά τα σχολεία των ΖΕΠ. Αλλωστε κανένα από τα τρία σχολεία, στην Αθήνα, το Μεσολόγγι και το Ηράκλειο, όπου εκδηλώθηκαν κρούσματα λιποθυμίας δεν ανήκε στις ειδικές ζώνες. Γι’ αυτό η Συνομοσπονδία Γονέων έχει ζητήσει έκτακτη επιχορήγηση των σχολικών επιτροπών σε όλες τις μονάδες της χώρας. Ενδεικτική περίπτωση των διαστάσεων του προβλήματος είναι το «πάθημα» της προέδρου του Δημοτικού Βρεφοκομείου Αθηνών Μαρίας Ηλιοπούλου, η οποία αμέσως μετά την τηλεοπτική εμφάνισή της στο «Μέγκα» όπου δήλωσε ότι το Βρεφοκομείο θα ετοιμάζει μερίδες για σχολεία που υπέβαλαν σχετικό αίτημα, δέχθηκε ακαριαία άλλες 50 αιτήσεις. Και αναμένεται συνέχεια.

Η κίνηση του υπουργείου έχει χαρακτηριστικά σπασμωδικής επικοινωνιακής διαχείρισης της μεγαλύτερης πληγής που άνοιξε στην ελληνική κοινωνία η οικονομική κρίση. Οταν προ διμήνου έσκασε από τον «Ε.Τ.» η πρώτη βόμβα για κρούσματα λιποθυμίας λόγω ασιτίας σε Δημοτικά του 6ου Διαμερίσματος του Δήμου Αθηναίων, το υπουργείο προσπάθησε να κοιμίσει την κοινή γνώμη καταγγέλλοντας ότι «κάποιοι ακραίοι προσπαθούν να δημιουργήσουν κλίμα ανασφάλειας στα σχολεία», αφού ο έλεγχος που έκανε η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Αττικής απέδειξε ότι όλοι οι μαθητές στο λεκανοπέδιο ήταν χορτάτοι. Ακολούθησε μπαράζ πρωτοσέλιδων δημοσιευμάτων του «Ε.Τ.» και άλλων μέσων. Στο υπουργείο επικρατούσε σιγή ασυρμάτου.

Στο ίδιο μήκος κύματος με την ηγεσία του υπουργείου Παιδείας βρέθηκε και η συνδικαλιστική ηγεσία των δασκάλων. Κατά τη διάρκεια του δραματικού διμήνου η ΔΟΕ δεν εξέδωσε ούτε μία ανακοίνωση, ενώ είναι ο φορέας που βρίσκεται σε άμεση επαφή με τους συλλόγους διδασκόντων, οι οποίοι είναι οι αυτόπτες μάρτυρες της πείνας ιδίως στα προγράμματα του ολοήμερου Δημοτικού, όπου τα παιδιά φέρνουν φαγητό από το σπίτι. Οι δάσκαλοι ήταν οι πρώτοι που αντιλήφθηκαν τις διαστάσεις του προβλήματος παρατηρώντας να αυξάνεται συνεχώς ο αριθμός των παιδιών που πήγαιναν σχολείο χωρίς να έχουν μαζί τους ούτε μία φέτα ψωμί. Αλλωστε η πρώτη καταγγελία για λιποθυμικό επεισόδιο λόγω ασιτίας έγινε από πρόεδρο συλλόγου της ΔΟΕ. Ο ίδιος ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας και στέλεχος της ΠΑΣΚ Κομνηνός Μαντάς στο περιθώριο της συνέντευξης Τύπου που έδινε η ΔΟΕ για άλλο θέμα την ημέρα του πρώτου πρωτοσέλιδου του «Ε.Τ.», είχε διαπληκτιστεί με δημοσιογράφους τους οποίους προσπαθούσε να πείσει ότι «αυτά είναι λαϊκισμοί». Χθες άλλαξε ύφος και προέβη σε μελαγχολικές δηλώσεις για το «υπαρκτό πρόβλημα» και τους «εράνους» που γίνονται σε διάφορα σχολεία. Ούτε η χθεσινή ανακοίνωση της ΔΟΕ περιείχε την παραμικρή αναφορά. Η συνδικαλιστική ηγεσία των δασκάλων ζητεί ραντεβού με την υπουργό για την εφεδρεία, το ωράριο…

Γ. Μανώλη στον Ελεύθερο Τύπο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ioannis33 avatar
    ioannis33 13/12/2011 09:11:09

    ...οπως στις ιστοριες που μου λεει ο πατερας μου,οπου μικροι καθε μερα πηγαινοντας στο σχολειο στο χωριο ο καθενας εφερνε απο ενα ξυλο!Παντως,απο αυτα που ακουσα και σε αυτο το θεμα προχωραμε με προχειροτητα.μιλανε για υπερκοστολογηση στο ''κουπονι'' του καθε μαθητη

  2. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 13/12/2011 09:11:10

    Τι να γράψει κάποιος και τι ν'αναλύσει...Που καταντήσαμε...Και που είμαστε ακόμα....Θλιβερές και πολύ άσχημες καταστάσεις....Κατά τ'άλλα,η υπουργός νοιάζεται και καίγεται για τις ηγετικές της φιλοδοξίες ΕΝΩ στα σχολεία χρήματα δεν υπάρχουν,βιβλία λείπουν,κενά εκπκών παραμένουν....ΝΤΡΟΠΗ και ΑΙΣΧΟΣ!!!

  3. lavrenti beria avatar
    lavrenti beria 13/12/2011 09:15:22

    Έχει επίσης αξία να θυμηθούμε το τι έγραφαν τα διάφορα πράσινα παπαγαλάκια πριν δυο μήνες για το θέμα αυτό...στο Protagon είχαμε περισπούδαστα άρθρα με τίτλους όπως "Η ασιτία της αλήθειας", τα οποία κατακεραύνωναν αυτούς που διέσπειραν τέτοιες φήμες (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=9470
    Ενώ στο μπλογκ της παραπολιτικής είχαν γραφτεί απόψεις του στυλ "Άθλια διασπορά αριστερίστικων ηλιθιοτήτων" (http://www.parapolitiki.com/2011/10/blog-post_5198.html). Τώρα που τα ψέμματα του υπουργείου Παιδείας καταρρέουν κάτω από το βάρος της σκληρής πραγματικότητας, τι έχουν άραγε να μας πουν τα φερέφωνα του Πασόκ?

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/12/2011 09:17:28

    Τι τα θες, τι τα γυρεύεις. Πριν από μιάμιση ώρα άκουγα "Φλας", και επειδή ο δημοσιογράφος της εκπομπής (Γ. Στρατάκης), με αφορμή το θέμα αυτό τόλμησε να... συστήσει στους ακροατές να παίρνουν ένα κουλούρι σε κάποιο πεινασμένο παιδί που βλέπουν, δέχτηκε βροχή μηνυμάτων που τον κατηγορούσαν για "λαϊκισμό", ισχυρίζονταν ότι "δεν υπάρχει κανένα πεινασμένο παιδί", υπερθεμάτιζαν υπέρ της περικοπής των προνοιακών επιδομάτων, έφταναν μάλιστα και στο σημείο να λένε ότι "ας έκαναν οι γονείς τα κουμάντα τους για να μην πεινάσουν τα παιδιά"! Όλα αυτά, λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα. (Και μιλάμε για πολλά τέτοια μηνύματα που του έστελναν, όχι ένα και δύο -σχεδόν μισή ώρα ασχολήθηκε με αυτά.)

    Φίλοι μου, όταν βλέπουμε μια κοινωνία ολόκληρη να αναπαράγει σαν μηρυκαστικό τη νεοφιλελεύθερη νοοτροπία της Διαμαντοπούλου και του Λοβέρδου και να χύνει χολή εναντίον των αναξιοπαθούντων συμπολιτών της βγάζοντας με τον πιο χυδαίο τρόπο τα ένστικτα που την έχουν διαποτίσει μέχρι το μεδούλι, απλώς δεν υπάρχει ελπίδα. Τελεία και παύλα.

    • Theoprovlitos avatar
      Theoprovlitos @ Αυριανιστής 14/12/2011 15:15:43

      Ξερεις πως μπορουν οι γονεις να κανουν τα κουμαντα τους; Να ανοιξουν μερικα κεφαλια.

      Τις προαλλες ειχε παει η γυναικα μου στο εργοστασιο Ersa στον Περισσο που δινει ειδικη εκπτωση σε πολυτεκνους. Και μολις εβγαλε την καρτα πολυτεκνου δυο κυρατσομανταμ, (απ' αυτες που ειναι για πολλες μπουνιες γιατι ο ευνουχος ο αντρα τους -αν εχουν- δεν τους ριχνει αρκετες ή ξενοπηδαει και δεν ασχολείται μαζι τους) λενε ειρωνικά και μεγαλοφώνως. Πολύτεκνοι.... μα ποιός μπορει σημερα να εει πολλά παιδιά -υπονοώντας πως ειναι είδη πολυτελείας.

      Ηταν τυχερες που δεν ήμουν εγω στη θεση της γυναικα μου γιατι όταν θελω μπορω και να βρισω σαν νταλικερης.

      Αλλα μη πας μακρυα. Ο παρατρεχαμενος της Μπακογιαννη και του Μανου, Βασιλάκης Κακίλας, σε ένα αρθρο του σε ακραιο φιλελευθερο blog με εμμονες που παριστανει το αριστερό (κατι σαν τον Κουβελη και τον Ψαριανό ενα ΠΡΑΜΑ) ξεπερασε εαυτον σε χυδαιότητα και εισηγουμενος την περικοπή καθε βοηθηματος προς τις κοινωνικά ευπαθεις ομάδες.

  5. Ignoramus avatar
    Ignoramus 13/12/2011 09:21:59

    η εκλησια τα κανει μασουρια αντι να βοηθησει τους φτωχους ελληνες ορθοδοξους

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Ignoramus 13/12/2011 09:49:58

      Δεν ξέρεις τι λες αγαπητέ.
      Αν τα πόδια σου δεν σε "βαραίνουν"... σύρε τα... ως την Εκκλησία της γειτονιάς σου να ενημερωθείς!

      Εδώ η λίστα Ενοριών και Εκκλησιών και Στέγες Βοήθειας σε όλη την Ελλάδα, σε όλες τις πόλεις ανά νομό για τη διανομή δωρεάν φαγητού.
      ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΣΗΜΕΙΑ ΔΙΑΝΟΜΗΣ ΔΩΡΕΑΝ ΦΑΓΗΤΟΥ.

      h**p://helping.gr/8DE911D1.el.aspx

      Οι Εκκλησίες συγκεντρώνουν ΜΕ ΚΑΘΕ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΤΗΤΑ ΟΛΕΣ τις πληροφορίες από τις γειτονιές για λιμοκτονούσες οικογένειες και για άστεγους.

      Όλοι αυτοι οι άνθρωποι μπαίνουν στους καταλόγους συσσιτίων που μαγειρεύονται από Ελληνίδες ΝΟΙΚΟΚΥΡΕΣ που προσφέρονται ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ και ΕΝΑΛΛΑΞ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, με φρέσκα υλικά και το Σάββατο μαγειρεύουν για δύο ημέρες.

      Τα μοναστήρια μας επισκευάζουν και ανοίγουν συνεχώς ξενώνες για τους άστεγους.

      Επειδή όμως δεν θα φτάσουν ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΣΤΕΓΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ.

      Εξοχικά κλειστά, διαμερίσματα κλειστά, μια αποθήκη, οτιδήποτε, να μην πληθύνουν οι άστεγοι με παιδιά στο δρόμο. Ας απευθυνθούν στις εκκλησίες όπου θα πάρουν ΕΓΚΥΡΕΣ πληροφορίες.

      Αυτή τη στιγμή σε περιοχή που γνωρίζω βρέθηκαν άστεγες δύο μητέρες απολυθείσες από την εταιρεία τους, λογίστρια και υπάλληλος γραφείου, με δύο παιδιά η κάθε μία.

      Και βρήκαν στέγη σε Ελληνικά σπίτια, που ενημερώθηκαν από την Εκκλησία.

      _________________________________________________

      Τώρα για τα μικρογεύματα:

      Δεν γνωρίζω αν τα μικρογεύματα θα είναι διανομής - ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΛΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΘΑ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΗΣΕΙ.

      Το ΚΑΛΥΤΕΡΟ για τα παιδιά είναι να ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΝ ΚΟΥΖΙΝΕΣ ΜΕΣΑ στα σχολεία - στα πρότυπα της Εκκλησίας, με προσφορά του εξοπλισμού από τους συλλόγους γονεων (δεν θέλει πολλά, κουζίνα γκαζιού, φούρνο και ψυγείο) και να μαγειρεύουν οι ΜΗΤΕΡΕΣ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ με προσφορά/αγορά των υλικών από τους τοπικούς φούρνους, λαϊκές αγορές, και ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ επιχειρήσεις.

      • Βούρδουλας avatar
        Βούρδουλας @ αλλενάκι 13/12/2011 12:31:00

        Αλλενάκι, γνώριζα πως γίνονται πράγματα εντός εκκλησίας, συνήθως δεν διαφημίζονται πολύ, ειδικά αυτές τις εποχές του μηδενισμού.

        Βέβαια δίνεις πολύ περισσότερες πληροφορίες, εξαιρετικό το λινκ που άφησες, ευχαριστώ.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ αλλενάκι 13/12/2011 12:59:43

        Έτσι ακριβώς αλλενάκι...

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Ignoramus 13/12/2011 13:38:25

      Η εκκλησία βοηθά Έλληνες και ξένους, ορθοδόξους και μη. Προφανώς ζεις σε άλλη Ελλάδα.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Ignoramus 13/12/2011 14:39:21

      θα μπορούσα να προσπαθήσω να σου εξηγήσω ότι τα 'μασούρια' έχουν αξία για αυτούς για τους οποίους φτιάχνονται αλλά δε θα καταλάβαινες γιατί είσαι, όπως δείχνει το ύφος σου, προκατειλημμένος και εμπαθής. τελικά, δε σου πέφτει λόγος τι κάνει τα λεφτά της μια κοινότητα στην οποία δεν ανήκεις. κι επειδή ίσως να αναφέρεις τους κρατικούς μισθούς των κληρικών, κ.λ.π. αυτοί δίνονται κατόπιν συμφωνίας με το κράτος από τη δεκαετία του 1950 όταν διαπιστώθηκε ότι αυτό δεν μπορούσε να εξοφλήσει τα χρέη του προς την εκκλησία.
      πάντως είμαι βέβαιος ότι είσαι ηθικά ανώτερος από τα μέλη της εκκλησίας και έχεις ήδη πουλήσει τα περισσευόμενα αγαθά σου για να βοηθήσεις τους φτωχούς.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Δημήτρης 13/12/2011 17:04:54

        ...όταν διαπιστώθηκε ότι αυτό δεν μπορούσε να εξοφλήσει τα χρέη του προς την εκκλησία...

        Καλό επιχείρημα!

        Οπως άλλωστε είπε και ο Κύριος σας: ο δανείσας έναν εκ των χιτώνων του, εισπραξέτω ισοβίαν μισθοδοσίαν έναντι
        αντιτίμου.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Κάποιος 13/12/2011 19:19:43

          Είσαι Σάποιος ως το κόκκαλο.

          Στην πραγματικότητα, ούτε καν για δάνειο δεν πρόκειται. Το κράτος πίεσε την Εκκλησία για την παραχώρηση του μεγαλύτερου μέρους της περιουσίας της (από την οποία διακονούσε τον λαό μας) και η μισθοδοσία των κληρικών προτάθηκε από το ίδιο το κράτος, ως ελάχιστο αντιστάθμισμα. Τώρα που φαγώθηκαν και γίναν επιδοτήσεις σε ΜΚΟ και σε δουλέμπορους, λιγουρεύεστε και το εναπομείναν 1%. Να το δώσουμε στον Σηφουνάκη να το διαχειριστεί, να πιάσει τόπο!

          • Kάποιος avatar
            Kάποιος @ ΚΜ 13/12/2011 20:51:06

            Υπάρχει και αντίστοιχη ρήση προς επίρρωσιν των λεγομένων σου, μελίρρυτε ΚΜ:
            Ο έχων δύο χιτώνας να δίδει τον έναν εις στους πένητας και στους πρόσφυγας, εάν τον πιέσει το κράτος, έπειτα δε να λαμβάνει ως αντιστάθμισμα μισθόν εις τους αιώνας των αιώνων.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Kάποιος 13/12/2011 21:04:05

            Η εκκλησία δεν χρειάστηκε ποτέ κανένα κράτος να πιέσει, ανιστόρητε διαστρεβλωτάκο, προκειμένου να βοηθήσει όσους είχαν ανάγκη. Αν μη τί άλλο, η αποστέρηση της περιουσίας της, την περιορίζει στο έργο της αυτό. Το κράτος μας τα παίρνει για να τα δίνει στους Γερμανούς και στις ΜΚΟ, ενώ η Εκκλησία, με τα απείρως λιγότερα έσοδά της, ταΐζει δεκάδες χιλιάδες συνανθρώπους μας σε καθημερινή βάση!

            Παραθέτω ξανά τον σύνδεσμο που έδωσε πιο πάνω το Αλλενάκι:

            http://helping.gr/8DE911D1.el.aspx

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Kάποιος 13/12/2011 21:05:17

            Ορθή επανάληψη: « ... δεν χρειάστηκε ποτέ κανένα κράτος να την πιέσει ...»

          • Kάποιος avatar
            Kάποιος @ Kάποιος 14/12/2011 01:52:05

            Τάδε έφη ΚΜ:
            "Το κράτος πίεσε την Εκκλησία για την παραχώρηση του μεγαλύτερου μέρους της περιουσίας της..."

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Kάποιος 14/12/2011 17:34:38

            Ναι, αλλά για να την φάει, εξυπνάκια!

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Kάποιος 14/12/2011 18:01:59

            Και για να ανακεφαλαιώσουμε:

            Το κράτος πίεσε την Εκκλησία να του παραδώσει την περιουσία του (για να της την φάει, όπως διαπιστώσαμε εκ του αποτελέσματος). ΟΧΙ για να ταΐσει ταλαίπωρους ανθρώπους, γιατί αυτό η Εκκλησία ανέκαθεν το έκανε κι από μόνη της, και πολύ αποτελεσματικότερα από το κράτος.

            Ας μην μιλήσω δε για τους φαρισαίους-συριζαίους, που δεν δίνουν ούτε του Αγίου νερό - μόνο ξέρουν να ωρύονται προοδευτικά: «Τα δικά σου δικά μου και τα δικά μου δικά μου.»

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Kάποιος 14/12/2011 18:24:17

            χτες αναγκάστηκε το μεγαλοκάναλο να δείξει κουζίνα της Εκκλησίας με τις εθελόντριες ακριβώς όπως τα περιέγραψα

            και έβαλαν το γκαιμπελίσκο να ρωτήσει ΠΟΝΗΡΑ: "από που τα προμηθεύεστε τα υλικά;..."

            και του είπε ο Πάτερ "είναι προσφορές και δωρεές των επαγγελματιών και απλων Ελλήνων"

            και ξανά πάλι: "και τι έγινε με κάτι ληγμένα;"

            (τους είχαν πάει από σουπερμάρκετ μάλλον κάτι ληγμένα, ίσως όσπρια και οι γυναίκες τα πέταξαν φυσικά...)

            έδειξε πλάνα από τις εστίες, τους φούρνους, τα φαγητά, τις φρέσκες μερίδες που μαγειρεύονται Ελληνικά και δίνονται καθημερινά

            οι καμπουροοικονομέες είχαν χάσει ΤΗ ΜΙΛΙΆ ΤΟΥΣ!!!!

            ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΘΑ ΠΑΘΑΙΝΑΝ!!!

    • Theoprovlitos avatar
      Theoprovlitos @ Ignoramus 14/12/2011 15:19:15

      Αλλο ενα ρεμαλι του "διαφωτισμού" αναμασά αυτα που αναπαραγονται από την κτηνωδία του δικέφαλου τερατος του Φιλελευθερου Αστοαριστερισμού.

  6. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 13/12/2011 09:46:00

    πες, πες, πες, κάτι θα μείνει στο τέλος ε Γκαιμπελάκο ignorante ;

    • Ignoramus avatar
      Ignoramus @ παρατηρητής 13/12/2011 09:49:56

      εισαι απο αυτους που βαζουν χερι στο παγκαρι; καντιλαναφτις;

  7. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 13/12/2011 09:59:30

    Η συνδικαλιστική ηγεσία των δασκάλων με την οποία δυστυχώς συνεργάζεται και η παράταξη της ΔΑΚΕ ασχολείται μόνο με το πως θα διατηρήσει το σύστημα ΠΑΣΟΚ στην εκπαίδευση.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Υψηλάντης 13/12/2011 13:01:16

      Σωστά

    • β.φ avatar
      β.φ @ Υψηλάντης 13/12/2011 19:36:01

      τα ιδια κανει η δακε παντου, για μια χουφτα δολαρια, θα πεσει γελιο στις εθνικες εκλογες.

  8. Βρούτος avatar
    Βρούτος 13/12/2011 10:38:36

    Η εκκλησία Ignaramus (επιτυχημένο το nick σου) διαχειρίζεται την περιουσία του Δεσπότη Χριστού στην Γη και θα δώσει αναφορά μόνο στον Χριστό, ούτε καν στο πλήρωμά της, και φυσικά όχι σε εσένα. Εγώ αυτό που θα πω είναι: ΟΥΤΕ μισό λεπτό του Ευρώ από τους φόρους μας ή στους εράνους για δωρεάν γαριδάκια και γκοφρέτες στα σχολεία όσο υπάρχει έστω και 1 μαθητής που οι γονείς του δεν βρίσκονται νόμιμα στην χώρα, δεν έχει εκπληρώσει ( ο πατέρας ) στρατιωτικές υποχρεώσεις και δεν πληρώνουν φόρους. ΟΥΤΕ μισό λεπτό του Ευρώ όσο εμείς τα κορόιδα που πληρώνουμε ιδιωτικά σχολεία, όχι μόνο δεν έχουμε έκπτωση από τον φόρο (αφού δεν επιβαρύνουμε το σύστημα) αλλά πληρώνουμε και παραπάνω (καθώς τα δίδακτρα αποτελούν τεκμήριο). Εφόσον το παραπαίον Σοβιετικό Κράτος που έστησε η γενιά του Πολυτεχνείου (και το οποίο η ΝΔ μας πληροφορεί ότι θα αναμορφώσει "σταδιακά" και "σε βάθος χρόνου") αντιμετωπίζει τις πιο υγιείς και δραστήριες κοινωνικές ομάδες σαν μ**** και φορολογικά υποζύγια να ετοιμάζεστε για την εκδήλωση πολύ χειρότερων συμπεριφορών σε κοινωνικό επίπεδο από την απλή άρνηση βοήθειας.

    • Kάποιος avatar
      Kάποιος @ Βρούτος 13/12/2011 12:08:14

      ...διαχειρίζεται την περιουσία του Δεσπότη Χριστού στην Γη και θα δώσει αναφορά μόνο στον Χριστό...

      ...ΟΥΤΕ μισό λεπτό του Ευρώ από τους φόρους μας ή στους εράνους για δωρεάν γαριδάκια και γκοφρέτες στα σχολεία όσο υπάρχει έστω και 1 μαθητής που οι γονείς του δεν βρίσκονται νόμιμα στην χώρα, δεν έχει εκπληρώσει ( ο πατέρας ) στρατιωτικές υποχρεώσεις και δεν πληρώνουν φόρους...


      Σταχυολόγησα αυτά που θεώρησα ως τα καλύτερα σημεία του σχολίου σου, τα οποία και φυσικά θα κρατήσω στο αρχείο μου για να τα δείξω και σ' άλλους που δεν θα έχουν την τύχη να τα διαβάσουν εδώ.
      Αν δεν κάνεις πλάκα, είσαι καταπληκτικός.
      Πραγματικά χαίρομαι που υπάρχουν συμπολίτες μου συνέλληνες που διαθέτουν τέτοια κριτική σκέψη,τόσο πλούσιο ψυχικό κόσμο και το κυριότερο τόσο μεγάλη ανθρωπιά.
      Μας γεμίζει ελπίδα το σχόλιο σου ότι θα έρθουν και καλύτερες μέρες στον τόπο μας.Αρκεί να γίνετε περισσότεροι...

    • Ignoramus avatar
      Ignoramus @ Βρούτος 13/12/2011 12:27:22

      μιλισες ως γνησιος νεοελληνας χριστιανος

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Ignoramus 13/12/2011 13:45:06

        Μου θυμίζεις τον Κούγια, που γούσταρε να προβοκάρει για να τραβά τα φώτα, έστω κι αν τον έβριζαν. Αλλά τί να κάνουμε, χούγια είναι αυτά..

  9. φως avatar
    φως 13/12/2011 13:18:07

    Μόλις βρήκαν τα λαμόγια έναν ακόμη τρόπο να φάνε τα λεφτά του κράτους.
    Για τους ευκολόπιστους: σιγά μην νοιάστηκαν για τους μαθητές που πεινάνε.
    Προβλέπω να ταΐζουμε πολύ περισσότερους μαθητές από όσους θα φάνε
    πραγματικά και ο καθένας θα καταναλώσει ποσότητες Παγκάλου. Δείτε τις
    κομπίνες με τις λέσχες των πανεπιστημίων και θα καταλάβετε. Κάποιοι δεν
    έχουν καθόλου το αίσθημα της ντροπής. Ακόμη και τώρα πάνε να αρπάξουν
    ό,τι προλαβαίνουν. Αίσχος και πάλι αίσχος.

  10. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 13/12/2011 13:54:27

    Γκαιμπελίσκοι της συμφοράς,
    το σινάφι σας κάνει κουμάντο εδώ και δεκαετίες ελέω στοών και πρεσβειών αλλά ο αριστερός σας μανδύας έπεσε και φάνηκαν τα οπίσθια. Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος χριστιανός για σας είναι να προσεύχεται να είστε καλά μπας και ...
    ανοίξουν τα στραβά και αλλάξετε ρότα. Όσο για μας τους υποκριτές με το χέρι στο παγκάρι που λέει ο ignorante , αν είμαστε τέτοιοι θα λογοδοτήσουμε διπλά.
    Το θέμα είναι ότι κατηγορώντας συνολικά την εκκλησία, κοροϊδεύετε τη μάνα μου, το πατέρα μου, τους απλούς και φτωχούς ανθρώπους που είναι η εκκλησία και εσείς αν το κάνετε αυτό σκόπιμα και μεθοδευμένα είστε χειρότεροι οχθροί κι από τους Μογγόλους και τους Ούννους.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ παρατηρητής 13/12/2011 16:45:10

      Οι στοές και οι πρεσβείες στελεχώνονται αποκλειστικά από φιλοαριστερούς ;

  11. ΑΝΕΣΤΗΣ ΧΑΛΚΙΔΗΣ avatar
    ΑΝΕΣΤΗΣ ΧΑΛΚΙΔΗΣ 13/12/2011 17:25:46

    ΚΥΡΙΟΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΑΙ ΕΜΕΙΣ , ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΗ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΟΥΜΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ( ΚΑΘΑΡΑ). ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΛΙΚΕΙΑΡΧΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΕΦΤΑ, ΚΑΙ ΕΥΣΗΜΑ. ΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΑ ΚΟΥΠΟΝΙΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΑ ΚΟΛΑΤΣΙΟ . ΝΑ ΕΙΣΤΑΙ ΣΥΓΟΥΡΟΙ ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΠΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ. ΧΩΡΙΣ ΛΑΜΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΙΕΣ. ΤΑ ΚΟΝΔΙΛΙΑ ΘΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΥΛΙΚΕΙΑΡΧΕΣ ΤΙΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΕΝΑ-ΔΥΟ ΠΟΝΗΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ........ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΓΕΝΟΣ.

  12. λαλακης avatar
    λαλακης 13/12/2011 20:43:02

    Τα συσσιτια ειναι αποτελεσμα της χρονιας σοβιετοποιησης -πασοκοποιησης της Ελλαδας.
    Αυτο δεν εγινε αμεσως αλλα σταδιακα.
    Μοιραστηκαν τρελα προνομια σε δεκοτζηδες και διαφορες ομαδες ΔΥ
    ολοκληρη η κοινωνια κυνηγουσε μια θεση στο δημοσιο ,γιγαντωθηκαν
    οι κρατικες δομες που δεν εξυπηρετουσαν τους πολιτες αλλα τους εργαζομενους
    σ αυτες και φτασαμε εν ετη 2011 να επιβιωνουν μονο οι ΔΥ αφου καταστραφηκε η ιδ οικονομια ,επ/σεις κλεινουν υπο το βαρος του ΟΑΕΕ
    και της φορολογιας και πληθη αστεγων και μη να τρεχουν στα συσσιτια
    για φαγητο.
    Και σου λεει ο ΔΥ χαιρεκακα -το εχω ακουσει απο ''φιλο'' ΔΥ : ας προσεχαν ,ας φανε απο τα σκουπιδια ας διοριζονταν στο δημοσιο!!!!

    Και ολη αυτη η γιγαντιαια γραφειοκρατεια ζει για την επομενη δοση
    μην τυχον και κοπει ο μισθος τους .
    Αυτο αγαπητοι φιλοι ειναι απλα η ''σοσιαλιστικη'' ολοκληρωση που χρονια
    δουλευε στην Ελλαδα .
    Τωρα απλα βλεπουμε την ολοκληρωση να φτανει στο τελος της μια πορεια που ξεκινησε απο το 81 και μετα αν και στοιχεια της προυπηρχαν στη μετεμφυλιακη Ελλαδα.
    Ο Θεος βοηθος...

  13. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 13/12/2011 22:52:51

    Φυσικά και όχι , υπάρχουν και δεξιές οχιές που χύνουν το ίδιο δηλητήριο. Το φίδι με τη διχαλωτή γλώσσα...

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/12/2011 19:03:02

    Την αριστερά δεν τη συμφέρουν τα συσσίτια διότι όσο πιο πολύς κόσμος στο δρόμο άστεγος και πεινασμένος τόσο πιο κοντά έρχεται στη πραγμάτωση των δοξασιών της περί επανάστασης.

    Μιλούσα με ένα φίλο αριστερό και του εξήγησα όλη τη φάση και βουβάθηκε... δε του άρεσε, και τι να πει "να μην ταίζουν τον κόσμο τον πεινασμένο"... δεν γινόταν να το πει.

    Προσωπικά αν το ΚΚΕ αλλά και όποιο κόμμα οργάνωνε κουζίνες θα το στήριζα και θα το διέδιδα.
    Δεν ξέρω αν οργανώνει τέτοια.

    Η ΝΔ οργάνωσε κοινωνικά παντοπωλεία.
    Οι αναρχικοί οργανώνουν "συντροφικές κουζίνες".

    ΟΛΟΙ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΟΡΤΙΟ!

    Διαφορετικά, υπάρχει η έξοδος της βίας και του αίματος!
    "If Hate is the Gate to Peace, this is the Last Stop!"

    Είπε και κάτι άλλο ο Πάτερ στο βίντεο: "ΠΟΛΛΟΙ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ, ΔΙΟΤΙ ΠΡΙΝ ΗΤΑΝ ΕΥΚΑΤΑΣΤΑΤΟΙ. ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΑΣ, ΒΡΕΙΤΕ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΕ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΤΗΤΑ!"

    Γι' αυτό έγραψα παραπάνω, όποιος θέλει και μπορεί ας επισκέπτεται την Εκκλησία του και να ενημερώσει τους υπεύθυνους "ότι εκεί κι εκεί υπάρχει κάποια οικογένεια ή ένας άνθρωπος μόνος του που ίσως έχει πρόβλημα" και ας προσπαθήσει (αν γίνεται) να προσεγγίσει ενα ΓΕΙΤΟΝΑ που ΛΙΜΟΚΤΟΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΝΤΡΟΠΗ !

    ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΘΑΝΑΤΟΥΣ ΕΤΣΙ !!!

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/12/2011 19:38:04

    Η γιαγιά μου έλεγε: ~"αυτός που δε μιλάει είναι αυτός που έχει και το μεγαλύτερο πρόβλημα"~

    Αυτό επιβεβαιώνεται στις αυτοκτονίες-κεραυνούς εν αιθρία.
    Ποτέ δεν μιλάει ο υποψήφιος αυτόχειρας.
    Όλοι στο σπίτι νομίζουν ότι είναι μια χαρά...

  16. η Dimi avatar
    η Dimi 14/12/2011 22:07:41

    Eνας Θανάσιμος εχθρός της Ελλάδας, είναι ο ξενόφερτος “φεμινισμός”. Αυτός ο ψευδεπίγραφος καταστροφέας της γυναικείας θηλυκότητας και δημιουργός της οικονομικά ανεξάρτητης και άτεκνης γυναίκας της καριέρας, της γυναίκας των αντισυλληπτικών, των εκτρώσεων, της στείρωσης, της υπογεννητικότητας, του κρίσιμου δημογραφικού προβλήματος που σήμερα απειλεί τον Ελληνισμό με αφανισμό.

    Την ύστατη αυτή ώρα οι Ελληνίδες, χρειάζεται ν’ αφυπνιστούμε και ν’ αγνοήσουμε τις καταστροφικές ιδεοληψίες περί της δήθεν απελευθερωτικής “ισότητας”. Να θυμηθούμε ότι οι γιαγιάδες μας, αν και έζησαν πείνα, στερήσεις και πολέμους, έκαναν πολλά παιδιά επειδή, τα θεωρούσαν Δώρο Θεού, επειδή, πίστευαν στις Ρίζες της Ελληνικής Οικογένειας. Να θυμηθούμε ότι πέραν της μόρφωσης, της εργασίας, του υπερκαταναλωτισμού με δανεικά, της επίπλαστης σημερινής ένδειας, των πολιτικών κινήσεων και κοινωνικών θεωριών, ο φυσικός προορισμός μας είναι να δημιουργήσουμε οικογένεια, να γίνουμε μητέρες, να δώσουμε συνέχεια στη ζωή και στη πατρίδα μας. Γυναίκες χωρίς παιδιά, είναι μισές γυναίκες, όσο και αν (μάταια) πασχίζουν να μας πείσουν περί του αντιθέτου, οι “φεμινίστριες”.