02/11/2011 23:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αρχίζουν να «τα μαζεύουν» για το δημοψήφισμα;

Δεύτερες σκέψεις επικρατούν στο επιτελείο του ΓΑΠ για το δημοψήφισμα μετά από όσα γίνονται στις Κάννες. Οι Ευρωπαίοι ηγέτες έβγαλαν «βόλτα» στην Κρουαζέτ τον Παπανδρέου, ο οποίος φέρεται να είπε ότι πρώτη φορά η Ελλάδα ασκεί τέτοια επιρροή στην παγκόσμια οικονομία!!!

Η πραγματικότητα είναι ότι δεν ξέρει μόνο ο ΓΑΠ να εκβιάζει, το ξέρουν και η Μέρκελ και ο Σαρκοζί και όλοι οι δανειστές μας. Και το κάνουν με πολλούς τρόπους. Έτσι η μίνι σύνοδος κορυφής για την Ελλάδα θα διεξαχθεί χωρίς τον πρωθυπουργό της χώρας! Επίσης του έθεσαν λοιπόν το δίλημμα: «κάνε ότι θέλεις με τα εσωτερικά σου (δημοψήφισμα, ψήφο εμπιστοσύνης, εκλογές), αλλά να ξέρεις ότι μέχρι να τελειώσεις με αυτά, δεν παίρνεις την έκτη δόση». Δηλαδή λεφτά γιοκ! Και έχει υποχρεώσεις τώρα (πρέπει για παράδειγμα να πληρωθούν οι απλήρωτοι υπάλληλοι του ΠΑΣΟΚ…).

Με αυτά τα δεδομένα, και ενώ η πίεση αυξάνεται στις Κάνες, το επιτελείο του ΓΑΠ εξετάζει το ενδεχόμενο να πάρει πίσω το δημοψήφισμα, με αντάλλαγμα να πάρει ψήφο εμπιστοσύνης στην Βουλή! Κι αν κρίνουμε από το κλίμα που επικρατεί σήμερα στην Βουλή, μάλλον θα την πάρει.

Στο μεταξύ οι εκβιασμοί άρχισαν να καταρρέουν, ο υφυπουργός Άγγελος Τόλκας είπε ότι το δημοψήφισμα δεν θα αφορά το ευρώ, αλλά την δανειακή σύμβαση.

Το επόμενο βήμα είναι να μην γίνει καν δημοψήφισμα. Ή αν γίνει, να γίνει με άλλο ερώτημα και όχι αυτό που σερβίρει τώρα ο ΓΑΠ περί παραμονής ή όχι στο Ευρώ και την Ευρώπη

Το ερώτημα είναι πως θα το «σερβίρουν» στο πόπολο, διότι θέλουν ο Παπανδρέου είτε να γυρίσει τροπαιοφόρος είτε να εμφανιστεί ως ο εθνικός ηγέτης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 02/11/2011 23:17:37

    Το νέο δημοψήφισμα θα διατυπώνεται κάπως έτσι:

    Τα λεφτά που κλέψαμε να τα κρατήσουμε ή όχι σε λογαριασμούς στην Ελβετία?

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ Χαζούλης 02/11/2011 23:59:59

      Ήδη έχουν προειδοποιηθεί οι καταθέτες (μέχρι να κλείσουν και να υπογραφούν οι συμφωνίες μεταξύ των κυβερνήσεων...) να τα μετακινήσουν και από την Ελβετία...
      Που θα τους ψάχνουν μετά;

      Οπότε και η κυβέρνηση σκληρή και οι καταθέτες βολεμένοι...

  2. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 02/11/2011 23:19:10

    απο το πρωι το λεμε. θα το παρει πισω το δημοψηφισμα ο ΓΑΠ. ειναι ικανος να κανει τα παντα για να σωσει το τομαρι του. τωρα οσον αφορα γιατι τα κανει ολα αυτα? μονο ενας ψυχιατρος μπορει να απαντησει.

  3. φωνη avatar
    φωνη 02/11/2011 23:20:47

    "Το ερώτημα είναι πως θα το «σερβίρουν» στο πόπολο, διότι θέλουν ο Παπανδρέου είτε να γυρίσει τροπαιοφόρος είτε να εμφανιστεί ως ο εθνικός ηγέτης."

    Μάλλον κάποιοι θα χρειαστούν το τηλέφωνο του David Copperfield!

  4. ΜΠ avatar
    ΜΠ 02/11/2011 23:21:00

    Το "πόπολο" έχει ξυπνήσει, μαζί και οι βουλευτές του ιδιου του κόμματος. Ότι και να κάνει μετράει μέρες. Μπορεί προς στιγμήν να μη του φαίνεται αλλά μετράει μέρες και αυτός και η κυβέρνησή του. Αλίμονο σε εμάς που θα πάθουμε σύνδρομο στέρησης μετα και τι θα έχουμε να λέμε!!! Α ! Ο Μοσιαλος τώρα λέει ότι πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία. Μάγος είναι;; Θα αλλάξουμε τα πάντα εκτός από τη νοοτροπία :)

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 02/11/2011 23:22:44

    Διαξιφισμοί Παπακωνσταντίνου-Μιχελάκη μέσω ΑΝΤ1 με σημεία αιχμής το δημοψήφισμα και τη νέα δανειακή σύμβαση. http://webtv.antenna.gr/webtv/watch?cid=znc_z6$_s_oj_i_y=

  6. Greco avatar
    Greco 02/11/2011 23:31:05

    αν γινοταν με μυστικη ψηφοφορια , ποσες ψηφους εμπιστοσυνης θα επαιρνε ο τζεφρι?
    12-13?

  7. Y. avatar
    Y. 02/11/2011 23:47:37

    Τον τάπωσε ο Μιχελάκης

  8. man8os avatar
    man8os 02/11/2011 23:51:04

    χαχαχαχχαχαχαχαχαχα
    Φαιδροτητα, γελειοτητα, ηλιθιοτητα, βλακεια.

    Ομως δεν παυουν να ειναι ενοχοι ΕΣΧΑΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ!
    Και να δικαστουν και να εκτελεστουν σαν προδοτες οσοι δοσουν ψηφο την Παρασκευη

  9. Pluto avatar
    Pluto 03/11/2011 00:12:54

    H ιδέα του ΓΑΠ για δημοψήφισμα πλήττει βαρύτατα τις δυνατότητες δανεισμού χωρών όπως η Ιταλία καί η Ισπανία, καθώς καί τις δυνατότητες δανεισμού των Γαλλικών κυρίως τραπεζών. Σε πολιτικό επίπεδο, θέτει εν κινδύνω την επανεκλογή Σαρκοζύ καί Μέρκελ.
    Οι τελευταίοι αντιλαμβάνονται τώρα με τον οδυνηρότερο τρόπο το ποιόν του ΓΑΠ : ο ανθρωπος που με υποκρισία προτεστάντη ιεραπόστολου ξεπουλά επί δύο χρόνια τον λαό του καί την χώρα του ,τώρα την φέρνει πισώπλατα στ` αφεντικά του! Λαμβάνουν την πληρωμή που τους αξίζει οι Μέρκελ καί Σαρκοζύ : στήριξαν ιδιοτελέστατα τον ΓΑΠ (κατηγορώντας σαν ανεύθυνο τον Σαμαρά!)προκειμένου να ληστεύουν τον Ελληνικό λαό.Τώρα το όργανό τους τους πληρώνει αυτούς με το νόμισμα της προδοσίας,προκειμένου να γατζωθεί δυό μήνες περισσότερο στην εξουσία . Ας πρόσεχαν!
    Ομως , η Γαλλογερμανική τιμωρός αντίδραση θα πλήξει ,αντί γιά τον ΓΑΠ ,τον Ελληνικό λαό.Επιτείνει τον εκβιασμό του δημοψηφίσματος, εξισώνοντας το ΟΧΙ με ανεξέλεγκτη χρεοκοπία ,λόγω μη- καταβολής της 6ης δόσης. Ουσιαστικά μας σπρώχνουν εκτός Ευρώ.Καί αυτό είναι οδυνηρότατο γιά τον απλό κόσμο,ενώ επιτρέπει στα λαμόγια που έβγαλαν εγκαίρως έξω ευρώ να θησαυρίσουν.....
    [Κάποιοι ηλίθιοι,με πρώτο το συστημικό ΚΚΕ καί άλλους μύωπες,επιχαίρουν , θεωρώντας ότι η εξαθλίωση του λαού δημιουργεί "επαναστατικές" ευκαιρίες! Τους διαφεύγει ότι η πείνα είναι εξ ίσου μαμή της αντεπανάστασης!]
    Δυστυχώς, το δημοψήφισμα θα γίνει γιατί ,τελικά, προσφέρει στο ιερατείο της ΕΕ την δυνατότητα της γόρδιας λύσης του Ελληνικού προβλήματος.Καί ρίχνοντας το κρίμα στον ΓΑΠ, υπεκφεύγουν από το καθήκον (καί το κόστος) της διάσωσης του κοινού νομίσματος καί της ΕΕ.
    Το ΟΧΙ του Ελληνικού λαού θ` αποτελέσει τον καταλύτη για την μητέρα όλων των κρίσεων,θέτοντας επί τάπητος,σε παγκόσμια διάσταση,το καίριο ,πολιτικής καί κοινωνικής υφής, ζήτημα : αντέχουν οι φορολογούμενοι να πληρώνουν εσαεί τις χρηματοπιστωτικές φούσκες καί την συναφή κερδοσκοπία του τραπεζικού κεφαλαίου;;

  10. victoria (true) avatar
    victoria (true) 03/11/2011 00:30:42

    Η Μέρκελ απαιτεί συναίνεση!
    Άντε πάλι.

    Και ρωτάει αν θέλουμε ευρώ ή όχι!

  11. palegio avatar
    palegio 03/11/2011 00:46:52

    ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΘΕΙ Η ΕΚΤΗ ΔΟΣΗ.ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΠΕΝΤΕ ΩΣ ΕΞΙ ΔΙΣ ΤΟΝ ΜΗΝΑ. Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ ΕΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΣΩΤΗΡΙΑ.ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΔΙΟΙΚΗΣ, ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΗΝ ΔΙΝΕΙ ΜΟΝΟ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΟΒΕΙΣ ΕΣΥ ΤΟ ΧΡΗΜΑ. ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΛΕΙΨΗ, ΝΑ ΤΥΠΩΝΕΙΣ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΔΑΝΕΙΖΕΣΑΙ ΜΕ 7% ΚΑΙ ΠΡΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣΩ ΓΙΑ ΠΛΗΘΩΡΙΣΤΙΚΟ ΧΡΗΜΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΛΗΘΩΡΙΣΤΙΚΟ ΧΡΗΜΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΗΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΟΛΟΙ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΕΠΙ ΔΡΑΧΜΗΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΙΣ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΤΡΑΓΙΚΟ.