#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/04/2011 15:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αρχίζουν και ξυπνάνε για τις ΑΠΕ

Επιφυλάξεις για τις ΑΠΕ σε εκδήλωση για την ενέργεια

[caption id="attachment_94901" align="alignnone" width="600" caption="Πράσινες Μπουρμπουλήθρες "][/caption]

Στον κίνδυνο δημιουργίας φούσκας των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας, αναφέρθηκε μεταξύ άλλων ο γ.δ. του Κέντρου Ενεργειακής Πολιτικής και Ανάπτυξης, Δ. Μαυράκης, στην εκδήλωση για τις προοπτικές του τομέα της ηλεκτρικής ενέργειας. Παράλληλα, στην ομιλία του ο πρώην γ.δ. της ΔΕΗ, Δ. Μπούσιος ανέφερε πως οι ανανεώσιμες δεν είναι φθηνές πηγές ενέργειας και ότι η συμμετοχή τους κατά 20% στο ενεργειακό ισοζύγιο της χώρας δεν θα επιτευχθεί.

Ο επίτιμος αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων, Π. Γεννηματάς, τόνισε ότι η Ελλάδα δεν έχει φθάσει ακόμη στον πάτο του βαρελιού, και έκανε λόγο για ανάγκη στρατηγικών επιλογών στον τομέα της ενέργειας που είναι τελευταίος στις επιδοτήσεις.

Στο ίδιο μοτίβο και ο πρώην πρόεδρος της ΔΕΗ, Γ. Παλαιοκρασσάς, ο οποίος τόνισε πως η ανάπτυξη των ΑΠΕ "είναι άναρχη και πανάκριβη για μια χρεοκοπημένη χώρα".

Ελευθεροτυπία

Χαχαχαάαα! Ξύπνησαν! Τι λέμε τόσο καιρό;;

Archaeopteryx

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 15:20:10

    Eνα πουλακι μου ειπε οτι μεχρι τις 20 Απριλου θα εχουμε "αλλαγες" στη ΔΕΗ !!!....
    και το πουλακι αυτο γνωριζει....

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 15:39:50

      Τα πράσινα καλικαντζαράκια και leprechauns θα φύγουν; Αυτό είναι το ερώτημα!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 04/04/2011 17:08:45

        καλα πλακα με κανεις??? αλλος Μανωλιος....
        Κοζανη και Πτολεμαιδα πακετο 2 σε 1.. κλπ...

        ΠΠ

        • ataktos avatar
          ataktos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 17:18:52

          αφού έχουν δεσμευτεί ...για την Μονάδα 5....

  2. spiros avatar
    spiros 04/04/2011 15:22:14

    Arxcaeopteryx
    Συμφωνώ μαζί σου . Αλλά ποιος ακούει δυσάρεστα και θέλει να το εξτάσει μήπως είναι και έτσι; Άλλος ένας μύθος !!!! Στην υγεία μας.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/04/2011 15:34:00

    με παγωμένη μπύρα με άφθονο CO2!

  4. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 04/04/2011 15:35:35

    Οι επιδοτούμενες κιλοβατώρες των ΑΠΕ με χαμηλή οριακή τιμή συμφέρουν τους επιδοτούμενους ΚΑΙ την ΔΕΗ, για διαφορετικούς λόγους. Τα ελλείμματα του ΔΕΣΜΗΕ τα πληρώνουν όλοι οι φορολογούμενοι και το ακριβό ρεύμα όλοι οι καταναλωτές.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/04/2011 15:42:00

    Η Ισπανία ΕΚΟΨΕ τις ταρίφες για να μαζέψει το έλλειμμα. ΟΛΟΙ! Αγλλοι, Γάλλοι, Ολλανδοί, Τούρκοι.

    ΜΟΝΟ εμείς οι πλούσιοι και γαλαντονόμοι, άντε μην αρχίσω με τα φρικιά

    • lotofagos avatar
      lotofagos @ archaeopteryx 04/04/2011 16:07:51

      Μα αφου στην Ισμανια εβαζαν προβολεις αλογονου με νυκτερινο ρευμα να φωτιζουν τα ΦΒ, και με την επιδοτηση κερδιζαν ακομα και τη νυκτα. Τι περιμενατε να κανουν?

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/04/2011 15:46:49

    Βάλτε και φωτογραφίες με τα κορφοβούνια μας που έγιναν σαν ερημωμένα οροπέδια για τις βάσεις των Αποκεφαλιστριών Αετών.

    Λες και είσαι στους Βωξίτες θα γίνουν τα βουνά της Κρήτης και της Λακωνίας.

  7. lotofagos avatar
    lotofagos 04/04/2011 16:03:27

    BTW: Το 20% εχει ηδη επιτευχθει αν βαλλει κανεις και τα υδροεηλεκτρικα στο ισοζυγιο. Βλεπεις ομως οι Δανια δεν εχει υδροηλεκτρικα οποτε δεν προσμετρωνται στις ΑΠΕ....

    Αν εβλεπε ομως κανεις το πρωταθλητη των ΑΠΕ στην Ευρωπη, την Ελβετια, που αγοραζει νυκτερινο πυρηνικο ρευμα απο την Γαλλια, και με αυτο ανεβαζει νερο στους ταμιευτηρες της, και το μεσημερι βαζει τις τουρμπινες να παραγουν υδροηλεκτρικο ρευμα με το νερο που ανεβασε το προηγουμενο βραδυ και το μοσχοπουλαει οταν η ζητηση ανεβει, θα μπορουσε να ειναι ενα καλο και αποδοτικο παραδειγμα ΑΠΕ.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/04/2011 16:10:55

    Και από την Γερμανία (αλλά κάπου έχουν τσακωθεί). Ελβετία, Νορβηγία, Αυστρία βασικά κάνουν διαχείριση φορτίου για την Γερμανία. Αλλά έχουν μεγάλους και φυσικούς ταμιευτήρες, και νερά.

  9. ataktos avatar
    ataktos 04/04/2011 17:22:04

    την ακύρωση της μονάδας 5 ... είναι αδύνατον να σηκώσει ο Ζερβός...19.4 είναι η προσφορές ... είναι και εβδομάδα τον παθών

  10. ataktos avatar
    ataktos 04/04/2011 17:32:16

    στην περίπτωση της 5 Μονάδας πρόκειται για ...... διαστροφή του Αρθούρου

  11. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 04/04/2011 17:49:00

    Στην Ελλάδα δεν θεωρούνται ΑΠΕ τα μεγάλης ισχύος υδροηλεκτρικά της ΔΕΗ. Νόμος του 2006 έβαλε ανώτατο όριο τα 15 MW για να ισχύσει ο χαρακτηρισμός ΑΠΕ και η ΔΕΗ δεν συμπεριλαμβάνει την παραγωγή ρεύματος από υδροϋλεκτρικά στις ΑΠΕ, κάτι που δεν ισχύει φυσικά για άλλες χώρες.

    • λοτοφαγος avatar
      λοτοφαγος @ Professor Moriarty 04/04/2011 18:47:29

      Ειμαστε και οι πρωτοι...
      εγω νομιζα οτι το Α στο ΑΠΕ ειναι ανανεωσιμο, και οχι "Αμα-ειναι-<15MW"

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Professor Moriarty 04/04/2011 18:53:00

      πώς θα πουλήσουν σαβούρες οι Γκρηνπησάνθρωποι αν ηδη πληρούμε το 20%... Ή μήπως είχαν τάξει από τότε τα Υ/Η σε κανέναν και σου λέει ας μην τα μετράμε;

      h++p://www.antinews.gr/2010/04/24/41951/

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Professor Moriarty 04/04/2011 18:55:43

      Και δεν μου έχει φύγει η απορία... ΓΙΑΤΙ εξαιρούνται τα Υ/Η της ΔΕΗ;;;

      Μπήπως ενδιαφέρεται να ρωτήσει κανείς από την ΝΔ, στην Βουλή;

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ archaeopteryx 04/04/2011 19:54:14

        Άβυσσος η ψυχή των ελλήνων νομοθετών....

        45 δις επενδύσεις σε ΑΠΕ σε μιά πενταετία δεν είχε εξαγγείλει ο ΓΑΠ; Περίπου δηλαδή όσα ψάχνουν από την "αξιοποίηση" της δημόσιας περιουσίας. Αν αυτά πήγαιναν σε επενδύσεις καινούργιας τεχνολογίας θερμοϋλεκτρικών, και αναβάθμιση των υπαρχόντων στην Πτολεμαϊδα και Κοζάνη, τότε θα λύναμε το ενεργειακό, θα μειώναμε τους ρύπους, θα βελτιώναμε τις συνθήκες ζωής των κατοίκων στα κεντρα παραγωγής, και θα είμασταν και μέσα στο 20% με τα υδροϋλεκτρικά.

        • lotofagos avatar
          lotofagos @ Professor Moriarty 05/04/2011 11:39:40

          Το ωραιοτερο ηταν το 600εκατομυρια για 200MW peak => 30MW μεση ισχυ ΦΒ στη Κοζανη. Με 15 εκ αγοραζει κανεις 2 γεννητριες των 15ΜW και με αλλα 20εκ καυσιμα για 20 χρονια. Τι ειναι πιο αποδοτικο????

  12. katalytikos avatar
    katalytikos 04/04/2011 18:58:10

    Δεν είναι μόνο οι ΑΠΕ η προτεραιότητά τους.
    Αν δει κανείς προσεκτικά, από την αρχή μέχρι σήμερα, τις ¨χειρουργικές¨περιβαλλοντικές επεμβάσεις, μόνο ¨ΠΡΑΣΙΝΕΣ¨ δεν είναι!!!

  13. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 04/04/2011 19:03:16

    Πάντως, αρχαίε, πρέπει να εχεις βαρεθεί να τα λες..
    Θα προσθέσω ένα επιχείρημα μη ειδικού.. Είναι δυνατόν κάτι που δεν απαιτεί πρώτη ύλη για την παραγωγή του να είναι ακριβότερο απο το αντίστοιχο προιόν που απαιτεί πρωτη ύλη? Και ακόμη έτσι να ήταν γιατί θα έπρεπε να επιδοτείται? Επιδοτεί κανείς τη βλακεία? ...μόνο αν δεν είναι ακριβως βλακεία αλλά μια καλοστημένη απάτη..

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Φακ Κωστας 04/04/2011 22:52:44

      Φακ Κώστα, έχει αρχίσει να γίνεται ενδιαφέρον γιατί οι Γερμανοί έχουν πέσει στην παγίδα που έστησαν για όλους τους άλλους Ευρωπαίους (και προσπάθησαν με τις ΗΠΑ, και σκίζονται τώρα δα με την Αυστραλία). Και έχει γίνει ενδιαφέρον για μένα γιατί κάθε εβδομάδα που περνάει, καταλαβαίνω. Τώρα είμαι στην απάτη της δήθεν "Ευρωπαϊκής" Ένωσης.

      Εάν αναφέρεσαι στον τσάμπα αέρα που παράγει πανάκριβο και ασύμφορο ρεύμα, θα σου πώ, αυτό που είχα πει πριν ένα χρόνο: Δεύτερος Νόμος Θερμοδυναμικής (με λίγη ποιητική ελευθερία). Ή, όπως επεσήμανε ο Professor Moriarty, οι δαίμονες του Maxwell (αυτό το βρίσκεις με google στην ιστοσελίδα μου). Αν πραγματι σε ενεδιαφέρει, χάζεψε τις αναρτήσεις μου του περυσινού Απριλίου και Μαρτίου.

      Ο αέρας είναι διάχυτος και ελαφρύς, και δεν αποθηκεύεται (σε αντίθεση με το νερό των υδροηλεκτρικών). Προσπαθώντας να τον μαντρώσεις ή/και να τον αποθηκέυσεις χυτπάςε το κεφάλι σου σε diminishing returns και εκθετικά κόστη.

      Οι πόλεμοι, από το 1900, είναι για το μαγικό υγρό. Ένα λίτρο ντήζελ έχει ΠΟΛΛΗ ενέργεια (και χωράει σε ένα λίτρο)

  14. kiki avatar
    kiki 04/04/2011 19:24:39

    αυτος ο Δ, Μαυρακης ειναι ο γνωστος Μαυρακης της πρωτης περιοδου του ΠΑΣΟΚ στην ΔΕΗ, για τον οποιο ειχε πει ο αειμνηστος οτι " ειπαμε να κανει ενα δωρακι στον εαυτο του αλλα οχι και 500 εκατ. " αναφερομενος σε μιζα για προμηθειες εξοπλισμου στην ΔΕΗ ?

    • ataktos avatar
      ataktos @ kiki 04/04/2011 19:33:56

      και ο άλλος είναι ο Αιμίλιος Μπ. ...που το 1973 παρουσιάστηκε και ανέλαβε μηχανικός στο Λιγνιτικο Κέντρο με την χλενη της χούντας ..."βαθεί" ΠΑΣΟΚ το λένε χιχχι

      • ataktos avatar
        ataktos @ ataktos 04/04/2011 19:44:58

        "Μήλο μου κόκκινο ρόιδο βαμμένο, μήλο μου κόκκινο ρόιδο βαμμένο...."

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ kiki 04/04/2011 23:14:13

      ναι, αυτός είναι...

  15. πολιτευτής. avatar
    πολιτευτής. 04/04/2011 20:32:34

    Το οτι η ισπανία έκοψε την feed in tariff απο που προκύπτει, γιατί καιρό περιφέρεσαι στα διάφορα site λέγοντας αυτές τις ανακρίβειες.
    Αν εννοείς ότι η τιμή πέφτει , αυτό είναι αλήθεια και ισχύει και για την Ελλάδα.
    Το πρόγραμμα για τις ΑΠΕ είναι έργο της Ν.Δ. το οποίο μπουκόταρε κατά κόρον ο κ. Σουφλιάς , προωθόντας με τους αγαπημένους του του Mega άλλες πηγές .
    Εκτός κι αν συμφωνείς με τον αρχιδιαπλεκόμενο τέως πεχωδε ,οπότε πάω πάσο.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ πολιτευτής. 04/04/2011 22:40:26

      Να μπεις στην ιστοσελίδα μου, κάτω δεξιά έχει "ετικέτες" ή tags. Στο tag (ή ετικέτα) "Ισπανία", εάν το ψάξεις για 2-3 λεπτά, θα το βρεις. Αντίστοιχα Γαλλία, Αγγλία, Γερμανία, Ολλανδία. Έχει και παραπομπές.

      Πρόσωπα και κόμματα δεν γνωρίζω. Είμαι της Ιουρασσικής περιόδου.

  16. μηδενιστής avatar
    μηδενιστής 04/04/2011 22:31:49

    η ανάπτυξη των ΑΠΕ “είναι άναρχη και πανάκριβη για μια χρεοκοπημένη χώρα”.

    Μά'στα.... Για να το λέει αυτός... ο ειδήμων... που είναι και πρώην της ΔΕΗ... που όσο ήταν νυν έδωσε ρέστα...

    δε μας λέει όμως τι προτείνει.

    λές να χει αυτός καμια μελέτη για την πιο επικερδή πηγή ενέργειας; γιατί δεν έχω δει και καμια τα τελευταία χρόνια, μόνο μισόλογα και από αλήθειες τίποτα!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ μηδενιστής 04/04/2011 22:44:27

      Μηδενιστή, νομίζω ότι πολλά άλλαξαν... Επειδή ξέρω αρκετούς από τα συνάφια, κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει ούτε την ύφεση (τόσο αφελείς είναι) και κυρίως τα γεγονότα στην Βόρεια Αφρική και τον σεισμό. Η παραδοχή εύκολου και φτηνού αερίου (που βολεύεται με ΑΠΕ για βιτρίνα) έπαψε να ισχύει. Που εάν διάβαζαν, θα το ήξεραν, Τα πέρασαν οι εταιρίες αερίου στις ΗΠΑ. Μία, ονόματι Internorth, νόμισε ότι επέζησε, αλλά έγινε ...Enron!

  17. Ευμένης avatar
    Ευμένης 04/04/2011 23:22:30

    Ας μην εξομοιώνουμε την ανάπτυξη των ΑΠΕ γενικότερα με το πως το εφαρμόζουμε στην Ελλάδα. Η μόνη παράδοση της χώρας μας είναι να εξευτελίζει θεσμούς (δημοκρατία, τοπική αυτοδιοίκηση, ελεύθερη δημοσιογραφία, ανεξάρτητη δικαιοσύνη κτλ). Θα μπορούσαν να γλιτώσουν οι ΑΠΕ?
    Κανείς δεν ισχυρίζεται με την υπάρχουσα τεχνολογία ότι μπορεί να υποκατασταθεί πλήρως το πετρέλαιο/κάρβουνο/πυρηνική ενέργεια από ΑΠΕ. Μπορεί όμως να περιοριστούν τα ποσοστά τους και να ελαφρυνθεί το ισοζύγιο.
    Το ζητούμενο είναι ότι η ξαφνική αγάπη στα φωτοβολταικά θα αποδόσει? Πανάκριβα συστήματα και με τεχνολογία εισαγόμενη. Ενώ οι ανεμογεννήτριες θα μπορούσαν άνετα να παράγονται τοπικά. Αλλά δεν τις θέλουμε στα ξεροβούνια μας. Ενοχλούν την αναπαραγωγή του σκορπιού..Μας έπιασε μια ξαφνική αγάπη και για τις πέτρες (μετά και την αγάπη για το πράσινο). Προτιμούμε να καίμε οικολογικό λιγνίτη και εισαγόμενο πετρέλαιο..
    Αλλά σε αυτή τη χώρα δεν βγάζουμε πια άκρη, όλα δικά μας τα θέλουμε..
    Οι κάτοικοι της Πτολεμαίδος και του Αλιβερίου τι να πούνε δηλαδή?

    • ataktos avatar
      ataktos @ Ευμένης 04/04/2011 23:38:56

      Ποιο είναι το μείγμα πρώτων υλών που χρησιμοποιεί η ΔΕΗ για τη παραγωγή ενέργειας?
      Ποια είναι η πορεία των τιμών αυτών των υλών??
      περιμένω τεκμηριωμένη και σοβαρή απάντηση ... κάτοικος Πτολεμαΐδας

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ευμένης 05/04/2011 00:17:53

      Οι κάτοικοι του Αλιβερίου και της Πτολεμαϊδος πρέπει και έπρεπε να απαιτήσουν φίλτρα, ηλεκτροστατικά, αποθειωτές, scrubbers για βαριά μέταλλα εάν υπάρχουν... Τεχνολογίες 1970. ΠΟΛΥ φτηνότερα από φτερωτές στον Πάρνωνα που θα κάθονται τα 3/4 του χρόνου τους.

      Τα αιολικά είναι πεταμένα λεφτά, είτε εδώ μπαίνουν είτε στην Γαλλία, είτε στην Αγλία. ΚΑΙ στην Δανία που είναι και ειδική περίπτωση (δες την χτεσινή μου ανάρτηση). Τα φ/β είναι πολύ πιο ακριβά, αλλά τουλάχιστον παράγουν σε ώρες αιχμής. Για πολύ πλούσιους.

      ΔΕΝ νοείται μονάδα λιγνίτη ή κάρβουνου χωρίς φίλτρα, αποθειωτές, και τέτοια. ΔΕΝ νοείται. Αν η ΔΕΗ θέλει να βάλει τέλος για αποθειωτές, θα χειροκροτήσω. (Και δεν θα ρωτήσω για τους διαγωνσιμούς για αμφίβολα καζάνια)

  18. Έρεβος avatar
    Έρεβος 04/04/2011 23:45:09

    I have a dream.
    Τη χώρα γεμάτη με πυρηνικούς αντιδραστήρες 4ης γενιάς και όλα να κινούνται με ηλεκτρισμό, αυτοκίνητα, λεωφορεία, εργοστάσια.

    I have a dream.
    Τη χώρα γεμάτη ενεργειακά μουσεία όπου οι μαθητές θα βλέπουν τις ανεμογεννήτριες ξαπλωτές, νεκρές στο πάτωμα και θα μαθαίνουν για το τι κόστησαν αυτές και τα φωτοβολταϊκά στους πατεράδες τους τα χρόνια των πρασίνων...

    I have a dream....

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Έρεβος 05/04/2011 00:20:20

      товарищ, δεν θες πολλούς, ένας σε φτάνει... (Έχουν μεγάλο αρχικό κόστος -- ΟΧΙ μεγαλύτερο από αντίστοιχα αιολικά ή θου κύριε φ/β μεγαβάτ, αλλά φαντάζει μεγάλο)