17/09/2008 20:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αρχίζει το 34ο Φεστιβάλ της ΚΝΕ

Μπορεί κανείς να συμφωνεί ή να διαφωνεί με την ΚΝΕ και με αυτά που πιστεύει. Μέσα όμως σε αυτήν την εικονική πραγματικότητα που ζούμε, ανάμεσα σε κόμματα και νεολαίες, κίβδηλα κατασκευάσματα αμερικανοσπούδαστων επικοινωνιολόγων και image makers, η ΚΝΕ ξεχωρίζει τουλάχιστον για τον  αθεράπευτο ρομαντισμό της. Αν μπορέσω λοιπόν θα πάω στο 34ο Φεστιβάλ της που αρχίζει αύριο στην Πανεπιστημιούπολη στα Ιλίσια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 17/09/2008 21:18:33

    Καλά το φεστιβάλ ΚΝΕ καλοδεχούμενο όπως όλων τον νεολαιίστικων οργανώσεων αλλά αυτό το Φεστιβάλ ΚΚΕ-ΚΝΕ σε έχει πείσει .Μήπως έγινε η ενσωμάτωσει της νεολαίας στο κόμμα και δεν λένε στους νέους(μάζα) τίποτα. Θα περιμένουμε καμία απόφαση συνεδρίου για το πόσο πέτυχε το εγχείρημα .

  2. Anonymous avatar
    Anonymous 17/09/2008 21:51:54

    Αθεράπευτο ρομαντισμό είχε ο Ρίτσος, όταν έγραφε για τα τανκς που χόρευαν. Τώρα πια το λέμε βλακεία.

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 17/09/2008 22:19:24

    Θα διαφωνήσω με τον χαρακτηρισμό του αθεράπευτου ρομαντισμού.
    Η ΚΝΕ και το ΚΚΕ περισσότερο,είναι απο τους ελάχιστους που πραγματικά καταλαβαίνουν τι γίνεται γύρω μας και οι λύσεις που προτείνουν είναι νομοτελειακές, είτε μας αρέσει είτε όχι.

  4. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 17/09/2008 22:32:36

    το μονο νομοτελειακό που εχουν οι προτασεις της ΚΝΕ ειναι οτι ειναι νομοτελειακα ανεφαρμοστες.

    Ωραια λεξη η νομοτέλεια!!!!!

  5. theo avatar
    theo 17/09/2008 22:37:53

    E!, όχι και στην ΚΝΕ. Δηλαδή το φάρμακο στα δεινά μας θα είναι η επιστροφή και επιμονή στο λάθος;

  6. stavrosx1 avatar
    stavrosx1 17/09/2008 22:47:13

    ... είναι καταπληκτικό το πόσο αθεράπευτα "μόνοι" - πολιτικά, πάντοτε, το "μόνοι" - δείχνετε όλοι όσοι σνομπάρετε την ΚΝΕ...
    ... ειδικότερα όταν αναμασάτε τη "νομοτέλεια των αν-εφάρμοστων της ΚΝΕ"...
    ... λες και οι "εφαρμογές" που έχετε επιλέξει, σας έχουν οδηγήσει σε πελάγη ευτυχίας...
    ... "... αφομοιωμένοι μικροαστοί,
    της παγκοσμιοποίησης ποδόμακτρα..." ...
    ... που λέει και ο ποιητής ...

  7. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 17/09/2008 22:55:10

    Anonymous- μακάρι να ξαναγεννιόταν πάλι εκείνα τα παιδία όπως ο Ρίτσος κλπ και εμπνέαν την νεολαία .Και τότε τους έλεγαν αλήτες δυστυχώς σήμερα κυριαρχεί η εξυπνάδα και η κουτοπονηριά και ότι κάπως θα την βολέψουμε .Δυστυχώς .Δεν βλέπεις τους νέους που δεν ξέρουν ούτε πρωτοβουλία να πάρουν ,το πολύ κανένα μεταπτυχιακό του κόλου να σηκωθούν να γυρίσουν στα εγκαταλειμμένα χωριά τον παππούδων και γονέων όπου και σπίτια εξοχικά διαθέτουν κε μεροκάματο θα βγάλουν και τα έξοδα θα μειώσουν .τώρα εναςάσχετος για το ΚΚΕ άσε να μην πούμε διότι πολλά είδαν στα χρόνια μας τα ματάκια.Δυστυχώς ούτε το εαυτό της δεν έπεισε η Παπαρήγα χθες στη Βουλή

  8. Kali avatar
    Kali 17/09/2008 23:06:20

    Ρομαντικοί οι θαυμαστές του Στάλιν, του Μπέζνιεφ, του Κιμ Ιλ Σουγκ; Μάλλον ανώμαλοι τρελλοί, η υποκριτές, που βρίζουν τους Αμερικανούς, τον ΣΥΡΙΖΑ, την ΕΕ και θαυμάζουν φονιάδες δικτάτορες. Η Ελλάδα αν επικρατούσε ποτέ το ΚΚΕ θα γινόταν κόλαση, χειρότερη από αυτή που ζούμε σήμερα με τη ΝΔ.

  9. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 17/09/2008 23:33:27

    Καλι –ηρέμησε και μην πας στα άκρα .Ότι μεταξύ αυτών ήταν πολλά καθάρματα είναι γεγονός ,ταυτόχρονα μεταξύ αυτών ήταν και τα ποιο λαμπρά τέκνα αυτής της πατρίδας που σήκωσε και τον πολιτισμό και το όνομα της και αυτό είναι γεγονός να μην αναφέρω ονόματα διότι θα ξεχάσω και αδικήσω πάρα πολλούς .Μια παροιμία λέει «αν η γιαγιά μου είχε μουστάκι θα ήταν σίγουρα ο παππούς μου» . Μην υπερβάλεις με τον αν ….Πες μου ειλικρινά σε ποιο κόμμα οι ομάδα ανθρώπων υπάρχουν μόνο καλή .Θα ήμασταν προ πολλού στο παράδεισο .Σε αυτό πιστέυεις.

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 17/09/2008 23:38:19

    Ρε δημοσθένη,με το συμπάθειο δηλαδή,αλλά τα πιο πολλά και τα πιό χειρότερα είδαν τα ματάκια μας στο ΚΚΕ απ΄ότι αλλού?

  11. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 17/09/2008 23:45:14

    εναςάσχετος-Ούτε τυφλός είμαι ούτε γκαβός ,απλά επειδή με ταύτιζαν κάποιοι με αυτών το χώρο, είμαι αριστερός (παρ ότι δεν ανήκα ποτέ ούτε ΚΝΕ ούτε ΚΚΕ ,έχω όμως συνεργαστεί πολλά χρόνια) το σαράκι του πόνου με τρώει .Έχω και εγώ συναισθήματα και αδυναμίες .

  12. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 17/09/2008 23:53:59

    Και καλά κάνεις δημοσθένη. Είσαι άνθρωπος.Αλλά κατάλαβέ ότι δεν είναι δυνατόν να σε πυροβολούν με σφαίρες κι εσύ να ρίχνεις ροδοπέταλα.

  13. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 17/09/2008 23:57:18

    @ Δημοσθενη
    «αν η γιαγιά μου είχε μουστάκι θα ήταν σίγουρα ο παππούς μου»
    για το ΚΚΕ ισχύει σε παραλλαγή:
    "αν η γιαγια μου ειχε Μουστάκι, θα ήταν σιγουρα ο Σταλιν"

  14. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 17/09/2008 23:58:49

    @ εναςασχετος.
    Σαν να μπερδευεις το μανιφέστο του Κουμουνιστικού κομμαος με τα Αρλεκιν

  15. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 18/09/2008 00:03:06

    περαστικέ, απ ότι καταλαβαίνω, αν το μανιφέστο είχε εκδοθεί σε εκδόσεις Άρλεκιν, θα το είχες διαβάσει.

  16. stal_IN avatar
    stal_IN 18/09/2008 00:23:29

    Στην κατασταση που εχουμε περιελθει , με μουστακι ή χωρις μουστακι, πολυ θα μας χρειαζονταν ενας Σταλιν.

  17. dona E avatar
    dona E 18/09/2008 00:28:53

    Εικονικες πραγματικοτητες και images makers!Δεν τα κανανε στην ΚΝΕ καθολου!Αλλο συναισθημα αλλο κολημα,με την νεανικη ηλικια.

  18. σονια avatar
    σονια 18/09/2008 00:38:32

    Σιγουρα υπαρχει κριση, γιατι δεν βρισκεται κανεις να τους Γαμισει.

  19. atherapeftos kommounistis avatar
    atherapeftos kommounistis 18/09/2008 00:40:36

    Τ Α Π Α Ι Δ Ι Α Τ Η Σ Κ Ν Ε
    Ετούτα τα παιδιά φτάνουν απο πολύ μακριά, τραβούν πολύ μακριά,
    μέρα τη μέρα πέτρα και αίμα,στοχασμός και αγώνας,χέρι με χέρι
    με το μυστρί, με το σφυρί,με το μολύβι,με τον ακριβή διαβήτη
    να φτιάξουμε καλύτερο τον κόσμο
    να έχει ο καθένας και ψωμί και βιβλίο και σιγουριά και διάπλατη πόρτα,
    να χει ο καθένας δύο κήπους-έναν στην αυλή κ έναν μέσα του-
    να ξέρουν οι μητέρες πως στρογγυλεύει ο ουρανός τα χείλη του για να φυσήξει αγάπη,
    να ξέρουν τα παιδιά τα χρώματα-το ρόδινο,το λεμονί,το ασημένιο,το πράσινο-
    να ξέρουν οι νεκροί πως η ζωή μας συνεχίζεται ως πέρα,ως πέρα
    ως τις καθάριες αδελφικές πηγές,μες στα βαθύτερα δάση των αιώνων
    Είναι τα παιδιά της ΚΝΕ
    που λένε στη ζωή το μέγα ΝΑΙ
    Ετούτα τα παιδιά φτάνουν απο πολύ μακριά,τραβούν πολύ μακριά,
    μες στα πουκάμισά τους πολλά καράβια απαγγιάζουν,
    καλές κουβέντες έχουνε με το γαλάζιο,
    έχουν δοσμένο το μεγάλον όρκο
    στη Λευτεριά,στον Έρωτα,στην Ομορφιά,στη Δικαιοσύνη,
    να φτιάξουν μέρες δυνατές και ειρηνικές απο τρακτέρ,αγάλματα,σημαίες,ποιήματα,
    να φτιάξουν έναν κόσμο ευτυχισμένο.
    Γειά σας,λοιπόν,και γειά σας,σύντροφοι της ΚΝΕ,
    εσείς που λέτε στη ζωή το μέγα ΝΑΙ,
    εσείς που ρίχνεστε στη μάχη δίχως να ζητάτε χωριστά κανέναν έπαινο,
    εσείς οι ωραίοι που όλοι μαζί υπογράφετε μ'ένα ρωμέϊκο παγκόσμιο σφυροδρέπανο.

    Γιάννης Ρίτσος

    Αυτός ήταν ο Ρίτσος.Αυτή είναι η ΚΝΕ.Αυτό είναι το ΚΚΕ.Αυτοί είναι οι κομμουνιστές.Απλά και ξεκάθαρα.Πάντα κρατώντας και στους πιο δύσκολους καιρούς ψηλά τη σημαία των πιο υψηλών,ανθρώπινων,επαναστατικών ιδανικών. Πάντα μπροστά σε κάθε κοινωνικό αγώνα αλλά και πρωτοπόροι γιατί κοιτούν την εποχή μας απο τη σκοπιά του ανώτερου σταδίου της ανθρωπότητας ,του Σοσιαλισμού-Κομμουνισμού.

    Γι'αυτό όλοι στο 34ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΚΕ-ΚΝΕ...συζητάμε,απαντάμε,βλέπουμε απο κοντά τις προτάσεις του ΚΚΕ για το λαό και της ΚΝΕ για τη νέα γενιά,διαμορφώνουμε τη δική μας,την απο τα κάτω εναλλακτική πρόταση διαξόδου,τραγουδάμε,χορεύουμε,διασκεδάζουμε...

    ΤΙΣ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΖΗΣΑΜΕ ΑΚΟΜΑ...

  20. thaw-com avatar
    thaw-com 18/09/2008 00:56:35

    *** 90 χρονια ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ ***
    Αυτο τα λεει ΟΛΑ.
    Ειτε αρεσει , ειτε δεν αρεσει σε καποιους.

  21. ant avatar
    ant 18/09/2008 00:59:18

    Περισσότερο γραφικοί παρά ρομαντικοί.

    Όταν θα κάνει τον κόπο η ΚΝΕ να κρίνει σοβαρά και αντικειμενικά την ιστορία του κομμουνισμού και να πάρει αποστάσεις από εγκληματίες όπως ο Στάλιν ίσως να μπορέσει να ασχοληθεί κανείς μαζί τους. Μέχρι τότε ας μείνει σε νεκρόφιλα φεστιβάλ και σε πανηγυράκια.

  22. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 18/09/2008 01:00:24

    SOON IN A THEATER NEAR YOU!!!

  23. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 18/09/2008 01:07:09

    Προσπαθω να το κρατησω στην λακα αλλα....

    Τους αγώνες τους έκαναν αγαπητοι ΚΝΙΤΕΣ τα καλυτερα τέκνα δυο , τουλαχιστον γενεων. Πέθαναν, σάπισαν στην εξορια, εκτισαν την Τασκενδη με την πλάτη τους, πήγαν διακοπες στη Σιβηρία.
    Για εναν καλυτερο κόσμο.
    Ομως χάρη και στο ΚΚΕ (την ηγεσια) ηταν ΧΑΜΕΝΟΙ αγώνες.
    Παει πολυ τα πνευματικά παιδια του Κολιγιαννη, του Βλαντου και του Μπαρτζιωτα να επαιρονται για τα κατορθώματα τους.
    Οσο για την θρησκευτικη Σεκτα της Αλεκας, άλλα λογια....

  24. theo avatar
    theo 18/09/2008 01:29:29

    Απολίθωση Τ Ω Ρ Α!!! Μέσα στο μπουρίνι βγήκαν και οι Κνίτες να δώσουν λύσεις. Ημαρτον.

  25. sovokai avatar
    sovokai 18/09/2008 10:17:10

    αστο τρελλό στη τρελλα του....

  26. Anonymous avatar
    Anonymous 18/09/2008 12:38:36

    "είναι καταπληκτικό το πόσο αθεράπευτα “μόνοι” - πολιτικά, πάντοτε, το “μόνοι” - δείχνετε όλοι όσοι σνομπάρετε την ΚΝΕ".
    Πριν πολλά χρόνια μία θύελλα στη Μάγχη έκοψε το υποθαλάσσιο τηλεφωνικό καλώδιο Αγγλίας-Γαλλίας. Την άλλη μέρα οι αγγλικές εφημερίδες έγραψαν "Mεγάλη θύελλα - Αποκόπηκε η Ευρώπη". :-))))

  27. atherapeftos kommounistis avatar
    atherapeftos kommounistis 18/09/2008 15:22:52

    Η μοναξιά της ΚΝΕ και των κομμουνιστών αφορά μόνο στο διάστημα που τα όνειρά τους για έναν δίκαιο,ειρηνικο,δημοκρατικό κόσμο δεν γίνονται κτήμα των κινημάτων και του λαού. Να είστε σίγουροι όμως το ΚΚΕ και η ΚΝΕ πάνε όλο και πιο μπροστά ,όλο και πιο ψηλά,όλο και πιο δυνατά. Αποκομμένος απο την πραγματικότητα είναι αυτός που βάζει μόνος στο μυαλό του κάγκελα,και κλείνει τον εαυτό του μέσα σε σιδερόφραχτες μάντρες κάνοντας τον να πιστεψει πως τίποτα καινούργιο δεν είναι εφικτό,πως δεν μπορούν οι λαοί να φέρουν τούμπα τον κόσμο και να κάνουν οι ίδιοι κουμάντο στις τύχες τους. Γραφικός και ουτοπιστής είναι αυτός που θωρεί πως είναι κύριος του κόσμου του ενώ επιτρέπει σε μιαν αράδα αστούς και ημι-αστούς πολιτικάντηδες να εκπορνεύουν την πολιτική,ηθική και κοινωνική του συνείδηση,βουτώντας τον στο βούρκο της ψευτιάς,της υποκρισίας,του ανίερου συμβιβασμού.
    Τις αλυσίδες της μοιρολατρείας οι εργζόμενοι και εκμεταλλευόμενοι πολίτες τις φορούν μόνοι τους σήμερα,έτσι σαν φετίχ στη γλυκανάλατη και μίζερη μικροαστική ζωή τους...Σύντομα όμως αυτές οι αλυσίδες θα σπάσουν...
    Είναι τιμή μας τέλος να ονομαζόμαστε ρομαντικοί,αν και είμαι βέβαιος πως η έννοια που προσδίδουμε στον όρο διαφέρει...Στην κοινωνία της αρπαχτής,της ρεμούλας,των απάνθρωπων ρυθμών της ζωής ,της ανασφάλειας και των κλεμένων ονείρων η ΚΝΕ και το ΚΚΕ αποτελούν φάρο .

    Το 34ο Φεστιβάλ ΚΚΕ-ΚΝΕ αυτόν τον αέρα μεταφέρει...τον αέρα της αλλαγής,του λαογέννητου πολιτισμού,των γνήσιων ανθρωπιστικών ιδανικών,των επαναστατικών ιδεών...Μέσα στη "μόλυνση" του καπιταλισμού το Φεστιβάλ προσφέρει "οξυγόνο" σε φίλους και εχθρούς.Σας περιμένουμε όλους...

    ΥΓ: Δεν είμαστε παιδιά του Κολιγιάννη ή κανενός άλλου...Όλοι εμείς οι κομμουνιστές είμαστε παιδιά του λαού,παιδιά του ηρωϊκού μας Κόμματος ,παιδιά της ΚΝΕ...Όλα τα υπόλοιπα είναι περιττά...

    ΖΗΤΩ ΤΑ 90 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΚΚΕ
    ΖΗΩ ΤΑ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΚΝΕ

    ΠΡΩΤΟΠΟΡΑ ΘΕΩΡΙΑ-ΠΡΟΤΩΠΟΡΑ ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ , ΤΟ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ.

  28. Καπσουλης avatar
    Καπσουλης 18/09/2008 17:08:39

    Ολα καλα.Για τον Βελουχιωτη θα επανορθωσετε ποτε.Πανε πολλα χρονια.
    Τοτε για τον Μητσο Κωστοπουλο θα πητε κουβεντα η τουλαχιστο τι ειναι αυτο που μελη τπυ πολιτικου γραφειου πανε σπιτια τους?
    Η ο μηχανισμος αισθανεται τοσο ισχυρος ωστε να βγαζη λαδι τον Σταλιν για τα χαλια του υπαρκτου σοσιαλισμου.Βγαλτε τα επαγγελματικα στελεχη απο θεσεις που απτονται στο παρσιμο των αποφασεων γιατι ετσι δημιουργειτε δουλους του μηχανισμου που απειλει με απολυση οσους τολμουν να σκεφτουν αυτονομα.Και αντε μετα να ψαχνουν για δουλεια.

  29. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 19/09/2008 01:34:52

    @atherapeftos kommounistis: καλή επιτύχια! Για πες μας ποιοι συμμετέχουν, ποια μέρα, μπας και ανηφορήσουμε κατά κείθε, να πιούμε καμιά μπύρα και να βρούμε κανά φίλο από τα παλιά...

  30. atherapeftos kommounistis avatar
    atherapeftos kommounistis 19/09/2008 12:17:12

    ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΕΜΠΟΥΤΣΙΚΑ,ΜΗΤΣΙΑΣ,ΣΤΟΚΑΣ.ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ,BANDA BASSOTI,ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ-ΘΗΒΑΙΟΣ. ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΟΜΙΛΙΕΣ ΑΦΙΕΡΩΜΑ "ΛΑΪΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΛΑΪΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ" ΜΕ ΧΑΛΚΙΑ,ΚΟΡΑΚΑΚΗ,ΤΣΑΚΝΗ,ΤΡΙΦΩΝΟ,ΞΥΔΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΥΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΤ.ΨΑΡΑΔΑΚΟΥ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑΣ-ΚΑΖΟΥΛΗΣ...ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΣΚΗΝΗΣ...ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΣΚΗΝΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ.

  31. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 19/09/2008 16:33:17

    Ευχαριστώ!

  32. ΕΓΓΟΝΙ ΤΟΥ ΣΤΑΛΙΝ  ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΛΙΝ avatar