09/05/2010 21:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αρχίζει η Οδύσσεια της Ελλάδος

Από την Τρίτη ξεκινά ουσιαστικά η Οδύσσεια της Ελλάδας καθώς θα δοθεί η πρώτη δόση του δανείου από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο. Περί τα 5,5 δισ. ευρώ θα εισρεύσουν στα ελληνικά ταμεία από τα 30 συνολικά που θα δώσει το ΔΝΤ σε τρία χρόνια. Την Κυριακή το βράδυ εγκρίθηκε η χορήγηση του δανείου από την εκτελεστική επιτροπή στην Ουάσιγκτον, όχι ότι περιμέναμε κάτι άλλο. Το επιτόκιο θα είναι στο 3,09% σαφέστατα χαμηλότερο από το 5% που δίνουν οι σύμμαχοί μας Ευρωπαίοι. Να δούμε θα διαπραγματευτεί η Ελλάδα μείωση του κερδοσκοπικού αυτού επιτοκίου;

Βεβαίως, της έναρξης της συμφωνίας ακολουθούν και τα μέτρα λιτότητας που επιβάλλονται στον ελληνικό λαό.

Η περιπέτεια αρχίζει...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/05/2010 21:58:11

    Με ανησυχεί ένα πράγμα: Aν η Κυβέρνησή μας δεν έκανε πολλά πράγματα τους πρώτους 7 μήνες για να μειώσει τα έξοδά της (γιατί αυτό είναι το ζητούμενο), τι θα κάνει από εδώ και πέρα; Έμαθε κάτι που δεν ήξερε; Το ήξερε και δεν το έκανε;

    Γιατί, κακά τα ψέματα, μπορούν να μου πάρουν το σπίτι, να μου βρούν το κρυμένο κομπόδεμα, να μου φορολογήσουν το ρεύμα και το αέρα, αλλά ΑΝ ΔΕΝ ΚΟΨΟΥΝ ΕΞΟΔΑ, το μόνο που θα πετύχουν είναι να είμαι άφραγκος. Και άν νομίζουν ότι έτσι θα γλυτώσουν την οργή από τους δικούς τους (αυτούς που πρέπει να κόψουν), πάλι λάθος κάνουν, απλά θα την καθυστερήσουν μέχρι να είμαι ταπί.

  2. χελιδονι avatar
    χελιδονι 09/05/2010 22:17:45

    Την Αττική οδό θα την πάρει το κράτος από τον ιδιώτη, που εισπράττει τα υπερκέρδη;

  3. Panagiotis avatar
    Panagiotis 09/05/2010 22:25:30

    Οικονιμικός αναλυτής έγραψε στο σημερινό "Π.Θ."(business stories σ. 2) ότι αν ξαναγυρίσουμε στη δραχμή η ισοτιμία με το ευρώ δεν θα είναι 340,75 αλλά 1200 ή 1500 και θα έχουμε τεράστια ανεργία, ύφεση, και ότι θα λείπουν βασικά αγαθά και υπηρεσίες. Έχει βάση τέτοια ζοφερή πρόβλεψη? Υπήρξε ποτέ κράτος που να υποτίμησε το νόμισμα του κατα...400% εναντι ενός άλλου(του ευρώ στη περίπτωση μας). Μήπως όλα αυτά είναι υπερβολικά? Μπορεί κάποιος να απαντήσει?

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Panagiotis 09/05/2010 23:52:35

      Μην κάνεις ερωτήσεις, στις οποίες δεν θες ν ακούσεις την απάντησή.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Panagiotis 10/05/2010 00:59:56

      Εμπρός στον δρόμο που άνοιξε η Ζιμπάμπουε.

    • Κοινὸς νοῦς avatar
      Κοινὸς νοῦς @ Panagiotis 10/05/2010 01:14:30

      Ὑποτίμηση κατὰ 400% δὲν γίνεται. Μὲ ὑποτίμηση 50% τὸ Εὐρὼ θὰ ἔκανε 681,5 δρχ. Σεῖς προφανῶς ἐννοεῖτε ὑπερτίμηση τοῦ Εὐρὼ κατὰ 400%, δηλαδή, ὑποτίμηση 75$ περίπου.

      • man8os avatar
        man8os @ Κοινὸς νοῦς 10/05/2010 09:28:29

        Πες 90 και εισαι μεσα. Μετα την πρωτη θα γινει γρηγορα και η δευτερη...

  4. Greg avatar
    Greg 09/05/2010 22:28:09

    Από το πώς θα διαχειριστούν τα χρήματα θα εξαρτηθεί και το μέλλον. Οι νόμοι- ντροπή για ασυλία σε υπουργούς-βουλευτές πρέπει να καταργηθούν ΑΜΕΣΑ, παρακάμπτοντας το σύνταγμα, όπως έχει γίνει τόσες φορές -και πρόσφατα- με την έκτακτη εισφορά. Είναι λαϊκή απαίτηση να γίνει αυτό με κάθε τρόπο. Γιατί μια ομάδα δικηγόρων δεν δίνει αγώνα σε Ε.Ε. και αλλού με στόχο να καταργηθούν ΤΩΡΑ οι νόμοι της ντροπής; Καλύτερα βέβαια να το κάνουν από μόνοι τους οι πολιτικοί ώστε να περισώσουν -αν το καταφέρουν- ό,τι μπορούν από την ελάχιστη αξία τους.

  5. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 09/05/2010 22:49:23

    Αυτό είναι το θέμα.
    Ποιές δημόσιες σπατάλες έκοψε?
    Τί έκανε εκτός από διακηρύξεις επικοινωνιακού χαρακτήρα?
    Μάζεψε τα κινητά τηλέφωνα?
    Εβαλε φραγή στα σταθερά να μην παίρνουν κινητά?
    Εβαλε πλαφόν ή κάποιον περιορισμό στις απευθείας αναθέσεις,τα περίφημα σαρανταπεντάρια για προμήθειες και εξηντάρια για έργα?
    Πότε θα εφαρμόσει τους αναθεωρημένους από μηδενική βάση προυπολογισμούς των Υπουργείων?
    Πότε θα καταργήσει τις ελέύθερες μετατάξεις δημοσίων υπαλλήλων που έφερε ο κώδικας Παυλόπουλου και επιτρέπει τις μετατάξεις από κρίσιμους και "έντασης εργασίας"τομείς του δημοσίου σε "αναπαυτήρια"?
    Πότε θα βάλει φρένο στην κατασπατάληση πόρων στα νοσοκομεία μεσω της αλόγιστης και αχρείαστης χρήσης: μοσχευμάτων,αιμοποιητικών παραγόντων,χειρουργικών κολλών,επιθεμάτων κ.λ.π ?
    Πότε θα σταματήσει το πλιάτσικο στα νοσοκομεία που θέλει σήμερα τα 2000 άτομα προσωπικό ενός μεγάλου νοσοκομείου να εξασφαλίζουν χωρίς δυσκολία ,φάρμακα,βαμβάκια,γάζες,παιδικά γάλατα,είδη καθαριότητας,τρόφιμα και όλο το υπόλοιπο Δημόσιο γραφική ύλη και ότι άλλο χρήσιμο υπάρχει?
    Σταματώ.
    Όποιος θέλει μπορεί να συμπληρώσει τον κατάλογο.

  6. diasapollon avatar
    diasapollon 09/05/2010 22:49:24

    Καλό μας ταξίδι σύντροφοι Νενέκοι Πασοκτζήδες.

  7. fanfaras avatar
    fanfaras 10/05/2010 00:10:40

    Απο τη σημερινή (09/05/2010) ανακοίνωση του ΔΝΤ για την επικύρωση της συμφωνιας με την Ελλάδα:
    Inflation is expected to remain below the euro average. The needed adjustment in prices is expected to come from domestic demand tightening, both through fiscal adjustment and efforts to moderate public wages and pensions, and other costs in the economy. Due to their demonstration effects, private sector wages are also expected to moderate. This will help restore price competitiveness.

    Όπως καταλαβαίνετε, μεταξύ άλλων, θα κοπούν/μειωθούν μισθοί και στον ιδιωτικό τομέα. Ό,τι δεν μας λέει η κυβέρνηση θα μας το λέει το ΔΝΤ.

    http://www.imf.org/external/np/sec/pr/2010/pr10187.htm

  8. fanfaras avatar
    fanfaras 10/05/2010 00:14:24

    Απο τη σημερινή (09/05/2010) ανακοίνωση του ΔΝΤ:

    Inflation is expected to remain below the euro average. The needed adjustment in prices is expected to come from domestic demand tightening, both through fiscal adjustment and efforts to moderate public wages and pensions, and other costs in the economy. Due to their demonstration effects, private sector wages are also expected to moderate. This will help restore price competitiveness.

    Όπως καταλαβαίνετε, μεταξύ των άλλων, θα κοπούν/μειωθούν μισθοί και στον ιδιωτικό τομεα. Ό,τι δεν μας λέει η ελληνική κυβέρνηση μας το λέει το ΔΝΤ. Τι λέει για αυτο ο Παπανδρέου?

  9. Aggelos avatar
    Aggelos 10/05/2010 00:17:13

    καταργηση της συμφωνιας τωρα..να παμε μονο με ευρωπη...οξω οι αμερικανοι..προλαβαινουμε να το ακυρωσουμε..

  10. Misha avatar
    Misha 10/05/2010 00:21:27

    Φωτιά στο κατοχικό καράβι...Όσοι θέλουν να πάνε στον προορισμό ΓΑΠ-ΔΝΤ ας το κάνουν κολυμπώντας.

  11. sirmar avatar
    sirmar 10/05/2010 00:42:44

    Ο καπετάν ΓΑΠ λέει στα ναυτακία του διότι ο υποπλοίαρχος κοιμάτε φούντο την άγκυρα αφού φουντάρησε ο λοστρόμος του λέει πόσα κλειδία και λέει ο λοστρόμος καπτάν ΓΑΠ τέσσερα στο ρυμόυρκο και τρία στη θάλασσα

  12. Jim avatar
    Jim 10/05/2010 01:00:36

    Μου φαινεται πολυ απλοικο το οτι η μειωση του κοστους παραγωγης, λογω μειωσης εργατικου κοστους, θα αυξησει την ανταγωνιστικότητα

    • man8os avatar
      man8os @ Jim 10/05/2010 09:30:07

      Εμενα μου φαινετε λογικο. Αλλα επαναλαμβανω οτι το εργατικο κοστος μπορει να μειωθει χρησιμοποιωντας τους μεταναστες.

  13. ευτυχια avatar
    ευτυχια 10/05/2010 01:25:19

    Για να μην ξεχάσουμε ποτέ:

    http://www.youtube.com/watch?v=vb3WiQ809bM

  14. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 10/05/2010 11:37:55

    η ΟΔΥΣΣΕΙΑ χρειάζεται οδυσσεες.και οχι δημοσίους υπαλληλους

  15. otiprepei avatar
    otiprepei 10/05/2010 16:37:56

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΜΕ ΤΟ ΧΡΕΟΣ!

    ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΣΑΣ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΛΕΩ ΝΑ ΤΗ ΚΑΝΩ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΕΡΙΑ.
    ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.

    ΕΓΩ ΧΡΩΣΤΑΩ ΑΚΡΙΒΩΣ 2 ΕΥΡΩ.

    ΤΑ ΛΕΜΕ! :P

    • CRAZY DOCTOR avatar
      CRAZY DOCTOR @ otiprepei 10/05/2010 18:24:42

      το αγοράζω εγω το χρεος σου με τοκο 5% και σου ζητω να εργαστεις σα σκλαβος