15/11/2008 23:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αρρωσταίνω και μόνο που σκέφτομαι τι έγινε στην Υγεία!

Σήμερα, πληροφορηθήκαμε ότι είναι τόσο τραγική η κατάσταση στα δημόσια νοσοκομεία, που καλούνται οι ασθενείς του δημοσίου με προγραμματισμένες εγχειρήσεις να απευθυνθούν σε κλινικές και να πληρώσουν από την τσέπη τους την εγχείρηση τους έως και 4500 ευρώ, γιατί τα δημόσια νοσοκομεία δεν έχουν μοσχεύματα για ορθοπεδικά περιστατικά, επειδή οι εταιρείες αρνούνται να δώσουν και άλλη πίστωση στο τσαμπατζή δημόσιο.

Και φανταστείτε..... αν είναι έτσι σε προγραμματισμένα τι συμβαίνει με τα έκτακτα, τι γίνεται στο ΚΑΤ...

Είμαι έξω φρενών! 38 χρόνια εισφορών των γονιών μου στο Δημόσιο για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και Πρόνοια, και καλείσαι να αναλάβεις το κόστος της εγχείρησης σαν ανασφάλιστος, γιατί αυτός ο εσμός των σαλτιμπάγκων έχει διαλύσει το κράτος. Και ενώ όλα αυτά συμβαίνουν, ακούμε για αναπροσαρμογές του μισθούς των βουλευτών!

Μπορούμε να διώξουμε αυτούς τους θλιβερούς υπαλλήλους και τις μορφονιές τού κάθε πλούσιου μαγαζάτορα, ...χθες;

Αλεξάνδρα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 15/11/2008 23:07:18

    Αλεξανδρα τι εννοεις, τι θα κανεις ?Με ενδιαφερει πολυ,ειμαι στην αντιστοιχη θεση.

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 15/11/2008 23:11:30

    Δυστυχώς έτσι είναι η κατάσταση. Τα χρήματα τα έχουν φάει. Τα ταμεία καλύπτουν το κόστος νοσηλείας, τις εξετάσεις και τα φάρμακα κι αυτά όχι όλα. Το γιατρό θα πρέπει να τον πληρώσεις με το γνωστό φακελάκι. Οι μισθοί τους είναι μικροί και τους έχουμε και κακομάθει. Είναι και τα δύο μαζί.

    Τώρα έπεσες και στην περίπτωση διότι έτυχε το πρόβλημα με τα ορθοπεδικά. Πάντως η μάνα μου τρέχει τη γιαγιά μου στα νοσοκομεία για εξετάσεις και τα ρέστα μου είπε ότι η κατάσταση έχει χειροτερέψει. Υποπτεύομαι ότι λόγω προβληματικής οικονομίας έκοψαν τα λεφτά ενώ δεν έκοψαν τη μάσα.

  3. βλακοβιος avatar
    βλακοβιος 15/11/2008 23:12:53

    γιατί αρωσταίνεις,σε τι διαφέρει για τους κρατούντες και τα λαμόγια η υγεία απο τις άλλες δραστηριότητες κονόμας;
    ζούμε στο απέραντο γαλάζιο και μετά στο απέραντο πράσινο κλπ κλπ κλπ ποιά η διαφορά ;οι ίδιοι δεν κονόμαγανε,κονομάνε και θα κονομάνε ;
    ο γιανακόπουλος,ο αποστολοπουλος κλπ και μαζύ τους εκατοντάδες γιατροί που συνταγογραφούνε για πάρτυ τους και παράλληλα πέρνουν και φακελάκια αβέρτα

    ΣΑΣ ΒΡΙΣΚΩ ΕΚΠΛΗΚΤΟΥΣ ΣΑΝ ΝΑ ΖΟΥΣΑΤΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ.

    ΥΓ.ΔΕΝ ΑΡΩΣΤΑΙΝΕΙΣ ΠΟΥ Ο ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ ΟΠΛΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΟΧΑΡΤΟ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΗΡΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ;ΔΗΛΑΔΗ ΑΜΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙ ,ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΩΚΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ,

    ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ ΑΛΗΤΕΣ ΠΟΥΛΙΑ

  4. KaryID avatar
    KaryID 15/11/2008 23:17:28

    Πάντως σε δικά μου πρόσωπα και από τον Ευαγγελισμό και από τον Ερυθρό είχα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλή εμπειρία - πρώτα από ιατρικής απόψεως, οι ασθενείς επέστρεψαν στο σπίτι τους σώοι - και από απόψεως ασφαλιστικής. Τώρα για το ράντζο στο διάδρομο μέχρι να βρεθεί κρεβάτι κάναμε υπομονή.

    Ο πληθυσμός στην Αθήνα ειδικά έχει αυξηθεί και τα νοσοκομεία δέχονται πολύ περισσότερους ασθενείς από όσους είχε προγραμματιστεί.

  5. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 15/11/2008 23:42:33

    Οσον αφορα στο τελευταιο, αν πας στα επιγοντα, το 99% ειναι γυφτοι και αλλοδαποι αλλα και καποιοι πονηροι Ελληνες, που δεν πανε με τα ραντεβου κανονικα, αλλα πανε στα επειγοντα για να μην περιμενουν. Και επιδη δεν υπαρχει καποιο φιλτρο στα Νοσοκομεια, οι γιατροι τους υφιστανται ολους.
    Τα φακελλακια, γνωστο παλιοθεν.
    Αλλ αυτα τα καθηκια απο την κυβερνηση, που ηλθαν με τουπε για να λυσουν τα προβληματα και θα φυγουν νυχτα οπως φαινεται, τι κανανε για να βελτιωσουν τα πραγματα;
    Κι εκεινος ο Αβραμο; Η ομιλουσα κεφαλη;Ας τα να πανε στο διαολο.Πιασαμε πατο.
    Και δεν ηλθαν ακομα τα πιο αγρια. Απο την Ανοιξη και μετα, θα φαει η μυγα σιδερο.
    Απο Δευτερα, εγω θα πληρωνω τα φαρμακα κανονικα στο φαρμακειο, γιατι κατηγγειλαν τη συμβαση με το δημοσιο και η μανα μου που ειναι μεγαλης ηλικιας, συνεχεια με τα φαρμακα ειναι.
    Τι σκατα θα κανω;
    Ανικανοτητα κυβερνωντων και υπαλληλων, μαζι με απατεωνιά την κατσαμε τη βαρκα.

  6. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 15/11/2008 23:44:46

    donaE,ήταν μια προγραμματισμένη εγχείρηση αρθροπλαστικής σε νοσοκομείο Θεσσαλονίκης, και ο γιατρός μας ειπε οτι αυτήν την εποχή το νοσοκομείο δεν εχει μοσχεύματα, οι εταιρείες εχουν σταματήσει την προμήθειά τους,ενω οι ίδιωτικές κλινικές έχουν αποθέματα.Αναρωτιέμαι τι γίνεται με τα επείγοντα. Ετσι, επειδή η περίπτωση επείγει, αναγκαστικά ψάχνουμε μια οργανωμένη κλινική με ό,τι σημαίνει αυτό σε οικονομική επιβάρυνση...
    βλακόβιε, πειράζει που θεωρώ μείζον θέμα οτι υγεία και ασφάλεια,πληρωμένη ανταποδοτικά απο μισθούς 38 χρόνων αποδεικνύεται αλλη μια φούσκα; Τι συγκρίνουμε τώρα;

  7. KaryID avatar
    KaryID 15/11/2008 23:50:56

    Υπάρχει και η υπογεννητικότητα που επιβαρύνει τα ταμεία, αυτό είναι το βασικό πρόβλημα για το μέλλον.

  8. KaryID avatar
    KaryID 15/11/2008 23:51:55

    Εκτός της κακοδιαχείρισης φυσικά. Δεν την βγάζω έξω από το κάδρο, αλλοίμονο.

  9. Σπύρος avatar
    Σπύρος 15/11/2008 23:52:07

    Υπάρχει ένα άλλο κόλπο μέ τά Μοσχεύματα.
    Επειδή κυρίως στις συμβεβλημένες μέ Ταμεία ιδιωτικές κλινικές οι θεράποντες δήλωναν στον λογαριασμό που θά έπρεπε να πληρώνει ο ασθενής ένα σωρό μοσχεύματα τά οποία αδυνατούσαν να ελέγξουν οι Ελεγκτές τών Ταμείων και ανέβαζαν τά τιμολόγια σέ δυσθεόρατα ύψη ορισμένα Ασφαλιστικά Ταμεία έβαλαν πλαφόν στίς πληρωμές πρός τούς ασφαλισμένους μήπως και αναγκαστούν οι συμβεβλημένες Ιδιωτικές Κλινικές να μειώσουν τά κόστη.
    Ομως αυτό το μέτρο δεν το εφάρμοσαν στον Δημόσιο Τομέα και τούς άφησαν παντελώς ελευθερους....
    Προφανώς κάποιοι εκβιασμοί παίζονται...
    Ετσι και αλλοιώς το μείζον πρόβλημα στην Υγεία είναι οι κάθε είδους προμήθειες και Υλικά που χρησιμοποιούνται στις επεμβάσεις.
    Ενας Υπουργός μόνον προσπάθησε να βάλει τάξη και να ψάξει τά θέματα και τον ΄παραίτησαν΄οι δικοί του.
    Ηταν ο Αλέκος Παπαδόπουλος.

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 15/11/2008 23:58:12

    Για τα μοσχεύματα ειδικά ξέρω περίπτωση γιατρού που τον έπιασαν να δηλώνει ότι έβαλε μόσχευμα σε ασθενή και το μόσχευμα πήγαινε σε ιδιωτική κλινική σε άλλον ασθενή. Δεν ξέρω αν είναι κανόνας σε όλες τις προμήθειες. Απλά το αναφέρω.

  11. donaE avatar
    donaE 15/11/2008 23:59:12

    Αλεξανδρα, περαστικα.

  12. Σπύρος avatar
    Σπύρος 16/11/2008 00:05:31

    Eξακτινος:10
    Μεγάλο μέρος τής ιστορίας παίζεται στίς επεμβάσεις της Σπονδυλικής Στήλης οπου κάποιος πάει να χειρουργηθεί γιά μιά απλή κήλη και μερικοί επιτήδειοι χρεώνουν επεμβάσεις σπονδυλοδεσίας.
    Δηλαδή εκεί που μιά επέμβαση θα κόστιζε 1500 ευρώ και θα τά πληρωνε το Ταμείο φτάνει στίς 40-50000 ευρώ.
    Οι άλλες επεμβάσεις είναι αυτές με τά μοσχεύματα,και τρίτη βασική κατηγορία είναι οι καρδιοχειρουργικές.
    Δηλώνει ο καρδιοχειρουργός στο τιμολόγιο οτι χρησιμοποίησε χί στέντς επί παραδείγματι..
    Αντε βρές τι ειδου ήταν και τι έγινε..
    Για να μπορέσει αυτό να εξακριβωθεί απαιτείται αυστηρός ελεγκτικός μηχανισμός απο εξειδικευμένους γιατρούς πού να τούς επιτρέπεται να βλέπουν τά dvd τών επεμβάσεων...
    Κανενα ταμείο δεν έχει τετοιους ελεγκτικούς μηχανισμούς.
    Γενικότερα γιά τίς προμήθειες ,πέραν τών επεμβάσεων είναι ολα τά υλικά πού χορηγούνται στα Νοσοκομεία.
    Απο απλά γάντια ,βελόνες,μέχρις οτι μπορείς νά υποθέσεις..
    Εκεί κάνει τζίζ..

  13. Σπύρος avatar
    Σπύρος 16/11/2008 00:06:04

    Οπου κήλη εννοώ :Kήλη Μεσοσπονδυλίου δίσκου.

  14. donaE avatar
    donaE 16/11/2008 00:10:18

    Χριστε μου,καθε μερα και μια κεραμιδα πεφτει στο κεφαλι μας.Δεν υπαρχει κουφο που να μην εχει συμβει.Οντως 40 χρονια να πληρωνει καποιος εισφορες,να μην νοσησει ποτε,και στο φιναλε να του ζητανε και το φαρμακο για τον μαγνητικο απο εξωτερικο γιατρο.Και καποιος που ειναι μονος,χωρις παιδια πως θα αντιμετωπισει αυτη την γραφειοκρατια,οντας σχεδον αναπηρος?

  15. Μεσμέρ avatar
    Μεσμέρ 16/11/2008 00:18:49

    "Οι πύλες της κολάσεως",

    δημόσια και ιδιωτική περίθαλψη

    κι όταν υπάρχουν μοσχεύματα, γάζες, φάρμακα....δε βαρυέστε υπάρχουν άλλοι να τα πάρουν απ' αυτόν που αποφασίζει να αρρωστήσει ή να τραυματιστεί.

  16. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 16/11/2008 01:05:46

    Το ΕΣΥ παράγει το 25% του ελλειμματος του δημοσιου τομέα καθε χρόνο! Το προβλημα με τα ορθοπαιδικά μοσχευματα έχει ως εξης: Οι εταιρειες εισαγωγής είναι απλήρωτες εδω και τρια χρόνια. Υπαρχει εταιρεια που της οφείλονται 60 εκατ. Κινουνται με δάνεια και τώρα αρχισαν να ζοριζονται χοντρα.
    Πέρα απο αυτό στο ΕΣΥ γίνεται παρτυ κακαδιαχειρησης και διαφθοράς σε όλα τα επίπεδα. Το μοντέλο διοικησης ειναι του 50, οι διαγωνισμοί της πλάκας και η κοστολόγηση αυθαιρετη και ανεξέλεγκτη. Η επιλογη υλικών, μοσχευματων, φαρμακων και θεραπειών ειναι στην κρίση των γιατρών χωρις κανένα οικονομικό έλεγχο. Οποιος γουσταρει χρησιμοποιει οτι θέλει. Ετσι χρησιμοποιουνται πανακριβα φάρμακα ή υλικά εκει που παφθηνα παλαιοτερα θα εκαναν την ιδια δουλεια ή επιλέγονται θεραπειες που ειναι αχρηστες και κοστιζουν τρελλά λεφτά. Βηματοδοτες, ορθοπαιδικά υλικά, νευροχειρουργικά και ογκολογικές θεραπειες σπαταλιωνται ανεξέλεγκτα. Ταυτόχρονα τα ταμεια πληρώνουν με το κλειστό νοσήλειο μέρος μονο του κόστους ενω το υπολοιπο το χρεώνεται ο προυπολογισμός ως ελλειμμα . Το ΙΚΑ πχ πληρώνει για μια ορθοπαιδική επέμβαση 4500 ευρώ ως πακέτο στο δημόσιο νοσοκομειο. Το πραγματικό κόστος ειναι περιπου διπλασιο αλλα ποιος νοιαζεται?? Ταυτοχρονα το ΙΚΑ πληρώνει την ιδια επέμβαση σε ιδιωτικές κλινικές πολυ ακριβότερα. Προσφατα σε μεγάλο νοσοκομειο το ΙΚΑ αρνηθηκε να καλυψει το κόστος επεμβασεων που θεωρησε αδικαιολόγητα ακριβές. Δεν ιδρωσε κανεις. Κατευθειαν στο χρέος.

  17. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 16/11/2008 01:07:57

    Το τραγικό ειναι πως τα χρηματα που δαπανόνται ειναι πολλά αλλα "χανονται" σε τσέπες επιτηδειων , παρατρεχαμενων. Με χρηστη διαχειρηση θα ειχαμε ΕΣΥ εφάμιλο των ευρωπαικών αλλα....

  18. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 16/11/2008 01:13:39

    3

    Σε στιγμη εκλαμψης ειπε ο ιδιος οτι ειναι ζουγκλα...

  19. πάτος avatar
    πάτος 16/11/2008 01:34:47

    δε πάει άλλο ΔΕ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ
    ΔΕ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ
    κάτι πρέπει να αρχίσουμε να κάνουμε
    τι σε δημόσιο τι σε ιδιωτικό
    δεν αντέχω άλλο να με απομυζάνε και απο πάνω να μην έχω τα στοιχειώδη που τα εχω ΗΔΗ ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΕΙ

  20. Le canard avatar
    Le canard 16/11/2008 02:33:05

    Καλά ο κύριος Τιποτα, ο Αβραμόπουλος, αυτός ο -με διακομματική αποδοχή- κύριος μηδέν, νυν δήμαρχος Αθηναίων τι έκανε όταν ήταν στο Υγείας. Μηδέν όπως και τώρα στο Δήμο;

  21. μανώλης avatar
    μανώλης 16/11/2008 03:28:15

    "...καλούνται οι ασθενείς του δημοσίου με προγραμματισμένες εγχειρήσεις να απευθυνθούν σε κλινικές και να πληρώσουν από την τσέπη τους την εγχείρηση τους έως και 4500 ευρώ..."

    Καλοί μου άνθρωποι, αν σήμερα καταλάβατε ότι κάτι δέν πάει καλά με το σύστημα της υγείας... τότε ή σε άλλη χώρα ζούσατε τόσα χρόνια, ή δεν χρειαστήκατε ποτέ τις υπηρεσίες του.
    Γιατί οι ασφαλισμένοι του... ιδιωτικού, με ανάλογα χρόνια εισφορών, (μεγαλύτερων) το γνωρίζουν το σύστημα αυτό πολλά-πολλά-πολλά χρόνια τώρα.(Ο @9. έχει δίκιο για την προσπάθεια του Αλέκου του Παπαδόπουλου, αλλά τον...αναδόμησαν προτού προλάβει να κάμει πολλά πράγματα.)

  22. βαγγελης avatar
    βαγγελης 16/11/2008 09:42:31

    το γεγονος οτι καποιοι ειναι 'βρωμικοι', οτι καποιοι κλεβουν και καποιοι (δυστυχως πολλοι) ψηφιζουν κατα ... συμφερον και οχι συνειδηση ΔΕΝ ειναι αλοθι για κανεναν πολιτικο, δεν ειναι συγχωροχαρτι για κανεναν υπευθυνο... Οι υπευθυνοι και οι πολιτικοι οφειλουν να λειτουργουν με συνεπεια, με συνεση και με αξιοκρατια. Εαν θεωρουν οτι δεν γινεται γιατι ο λαος ειναι σε μεγαλο ποσοστο συνυπευθυνος τοτε ας τα παρατησουν... Δεν δεχομαι οτι ετσι ειμαστε ολοι ουτε οτι εμεις φταιμει για ολα. Καποιοι φταινε, καποιοι ομως οχι. Η λογικη Σημιτη 'αυτος ειναι ο Ελληνας' δεν ειναι ουτε δικαιη, ουτε αντικειμενικη ουτε οδηγει πουθενα, απλα εξυπηρετει αυτους που κλεβουν και 'τρωνε'.....

  23. βαγγελης avatar
    βαγγελης 16/11/2008 09:47:13

    Και επειδη αναφερθηκαν και οι μισθοι, οριστε ενα πλανο (θεωρητικα πως θα μπορουσαν να ειναι τα πραγματα):
    να θεσπιστει κατωτατος μισθος ΚΑΙ συνταξη συμφωνα με τις κοινωνικες και οικονομικες αναγκες του σημερινου ανθρωπου-καταναλωτη (πχ 1200 ευρω). Να εχει ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ αυξηση συμφωνα με την ηλικια, τα παιδια, τη μορφωση και λοιπα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ προσοντα. Να εχει ΜΑΞΙΜΟΥΜ μισθο για τον οποιονδηποτε(δημοσιο υπαλληλο, διευθυντη ΔΕΚΟ, υπηρεσιων και γενικα για οποιον πληρωνεται αμεσα η εμμεσα απο το δημοσιο) που δεν θα μπορει να υπερβαινει το 300% του κατωτατου. Ετσι ΑΝ εχουμε λιτοτητα θα εχουμε ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ αν δεν εχουμε λιτοτητα θα πρεπει να ζουν ΟΛΟΙ συμφωνα με την επικρατουσα κατασταση ΑΝΑΛΟΓΑ με τα αντικειμενικα προσοντα τους και τη θεση τους ΧΩΡΙΣ να γινονται υπερβολες προς τα πανω ή προς τα κατω. Και βασικο ειναι να υπαρχει σε ΟΛΑ αναλογικοτητα και οχι επιπεδα (πχ φορολογια που δεν θα ειναι 10% για τα 11999 ευρω και 15% για τα 12000 ευρω ….δλδ για 1 ευρω να αλλαζεις κλιμακα….. αν ειναι δυνατον)
    Επισης οι αδειες κλπ να ειναι ιδιες για ολους και να σχετιζονται με αντικειμενικες διαφορες (παιδια πχ κλπ)

  24. βαγγελης avatar
    βαγγελης 16/11/2008 09:50:22

    Σχετικα με το συγκεκριμενο 'ορθοπεδικο προβλημα', δεν γνωριζω αν εφοσον το νοσοκομειο δεν καλυπτει, αν μια συνεννοηση με το ταμειο καλυπτει εξοδα σε κλινικη (αν οχι το 100%, ισως ενα 70-80%) ...Βεβαια θα μου πεις αν δεν εχεις τι θα κανεις(ακομα και για το 20-30% που μπορει να ειναι χιλιαδες ευρω), ωστοσο ακομα και ετσι , μετα με διεκδικηση μεσω δικαστηριου και των υπολοιπων 20-30% ισως κατι γινοταν. Αλλη λυση ειναι ο Αυτιας ή αλλος πρωινος δημοσιογραφος :) . Πιο πιθανο ειναι ο υπουργος να σε ακουσει εκει παρα σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση.
    Βεβαια, την Πεμπτη αν δεν κανω λαθος τον ειχε ο Αυτιας τον κ.Αβραμοπουλο και δεν ειπε ΤΙΠΟΤΑ ουσιαστικο , ουτε ρωτηθηκε βεβαια για κανενα σημαντικο θεμα.

  25. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 16/11/2008 11:17:52

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ;


    Γυναίκα καρκινοπαθής, σαράντα πέντε ετών, με χημειοθεραπεία, ήδη, έξη μηνών, εισάγεται στο Αντικαρκινικό. Χρωστάει 700 ευρώ στην Τράπεζα και στέλνει επιστολή με συνημμένη βεβαίωση του νοσοκομείου για την κατάσταση της υγείας της και την νοσηλεία της εκεί, ζητώντας να περιμένουν να βγει και να τους πληρώσει όλο το (τεράστιο!) ποσό εφάπαξ. Φοβάται μήπως της βγάλουν το 85 τ.μ. σπίτι της στην Νίκαια σε πλειστηριασμό, εκμεταλλευόμενοι εκπρόθεσμη οφειλή. Η Τράπεζα απαντάει "να μην ανησυχεί".

    Βγαίνει η γυναίκα, -η ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΗΣ, η 45 χρονών-, και ανακαλύπτει ότι: το σπίτι της βγήκε σε κρυφό πλειστηριασμό και το πήραν ΜΠΡΑΒΟΙ! Τιμή εκκίνησης; 16000 ευρώ. Τιμή κατοχύρωσης; ...16050!!!

    "Θα ήθελα να πεθάνω στην γωνιά μου! Ακόμα και τα σκυλιά, όταν πάνε πιό πέρα και αράζουν στη γωνιά τους να ξεψυχήσουν, τ' αφήνουμε ήσυχα. Δεν τα κλωτσάμε, όπως εμένα", μετέφερε ότι του είπε η γυναίκα, ο ΘΥΜΩΜΕΝΟΣ, ΜΑΧΗΤΙΚΟΣ, ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΟΣ και ΛΥΠΗΜΕΝΟΣ κ. Κρητικός, από τον "Συνήγορο του Πολίτη".

    Είπε, ΟΜΩΣ, και άλλα, (Mega, σήμερα, πρωί). "Είναι το ΙΔΙΟ κύκλωμα που καταγγείλαμε και αποκαλύψαμε το 2003 (!!!), (σ.σ. κρατάω επιφύλαξη για την ακριβή χρονολογία)! Ξεπλένουν μαύρο χρήμα, όλων των ειδών, μέσω των πλειστηριασμών. Είναι μπράβοι- δολοφόνοι- άνθρωποι της νύχτας, δικηγόροι, συμβολαιογράφοι κ.ά. Με διασυνδέσεις, ...βέβαια, στην τοπική και κεντρική διοίκηση και, ...φυσικά, στις Τράπεζες. Απ' ό,τι αποδεικνύεται, δεν μπορεί να τους αγγίξει κανείς! Είναι εξωφρενικό, αλλά, όμως, συμβαίνει"!

    @Ανώνυμος 5:35: πολύ σωστά, φίλε, αυτά που λες. Σε λάθος ώρα και πρόσωπο, ΟΜΩΣ. Αλλά, τέλος πάντων, εσύ, τα έχεις κάνει αυτά, για να δικαιούσαι να βάζεις χέρι σε άλλους που δεν τα κάνουν;

  26. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 16/11/2008 11:30:32

    DonaΕ, ευχαριστώ για τις ευχές και όλους για τις πληροφορίες.
    @βαγγελη,το κόλπο με το τακουνάκι το δοκίμασες;πιάνει;
    μαζί με τις συμβουλές για αυτομαστίγωμα, ποσα πατερ ημων πρέπει να λέμε; Γιατί το ειρωνικο και χολερικό υφάκι του τιμητή που τους τσουβαλιάζει ολους, γιατι αυτός ειναι ο καλος και οι άλλοι οι ανόητοι και καραγκιοζηδες, ειναι η άλλη πλευρά του Αβραμό. Που στο φινάλε δεν λέει ΤΙΠΟΤΕ.

  27. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 16/11/2008 11:35:19

    @βαγγέλη, συγνωμη δεν ειδα σωστά, απευθυνόμουν στον ανώνυμο 5.35

  28. Σπύρος avatar
    Σπύρος 16/11/2008 11:41:18

    Προγραμματισμένες εγχειρήσεις σέ μή συμβεβλημένες ιδιωτικές Κλινικές δεν καλύπτονται απο τά Ταμεία.
    Μονον τά λεγόμενα ΄Επείγοντα Περιστατικά΄αλλά και σε αυτές τις περιπτώσεις επιστρέφεται στον ασφαλισμένο ένα ποσό βάσει τού Κρατικού Τιμολογίου.

    Επειδή σέ άλλο μου πόστ ανέφερα γιά τις προμήθειες στά Νοσοκομεία,πουθενά δεν υπενόησα οτι οι ΄κλοπές΄σε γάζες και υλικό γίνονται απο τούς απλούς εργαζόμενους.
    Ολο το θέμα έγκειται στούς μεσάζοντες και κάποιους στις Διοικητικές Υπηρεσίες και σέ μερίδα τού Ιατρικού Κατεστημένου .Κανονικά κυκλώματα.
    Π.χ. μιά απλή αποστειρωμένη σύριγγα ενώ στην ουσία κοστίζει 0,1 ευρώ ,ως ΄δια μαγείας΄αγοράζεται απο το νοσκομείο 0,8.!!!!Αυτά τά 0,7 ευρουδάκια πού τρέφουν διάφορα ΄απύλωτα στόματα΄ μπορούν να ρίξουν έξω κρατικό προϋπολογισμό.....
    Επίσης σάν ψαγμένοι αναγνώστες πού είστε και ασφαλισμένοι όπως όλοι μας σέ διάφορα ταμεία γνωρίζετε ότι τα Ταμεία οριζουν ιατρικές αμοιβές και ιατρικές εξετάσεις βάσει Προεδρικών Διαταγμάτων τού 1992??Δηλαδή μιά απλή εξέταση σακχάρου κοστολογείται απο το κράτος βάσει τιμών 1992.Καμιά Κυβέρνηση απο τότε δέν ασχοληθηκε μέ αυτά τα ΄ασήμαντα΄θέματα πού επι τής ουσίας η διαιώνισή τους προσβάλλει όλους τούς ασφαλισμένους.
    Eπομένως το Κράτος δεν ΄παρακολουθεί΄ εσκεμένα τίς εξελίξεις τής Ιατρικής και επειδή έχει ξεμείνει στο 1992 δέν χορηγεί σύγχρονες και απολύτως αναγκαίες ιατρικές εξετάσεις.
    Υπάρχουν επι παραδείγματι εξετάσεις γιά έγκυες γυναίκες μέ επαπειλούμενη εγκυμοσύνη πού δεν χορηγούνται γιατι φυσικά δέν είχαν ανακαλυφθεί το 1992.
    Και εάν τολμήσει κάποιος γιατρός ταμείου να τίς εγκρίνει τον καλούν αμέσως σέ Ε.Δ.Ε.
    Ρωτησε ο Le canard για τον Αβραμόπουλο.
    Οχι μονον δεν κάνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ,αλλά αδιαφορεί πλήρως.
    Είχ ξαναγράψει σε παλιότερο ΄θέμα΄πώς οι Ξενώνες Αποασυλοποίησης Ψυχικά Πασχόντων πάνε γιά κλείσιμο.
    Ο Αβραμό έχει 8 τουλάχιστον μήνες να δώσει φράγκο,με αποτέλεσμα να μένει απλήρωτο το λίγο προσωπικό που δουλεύει εκεί,αλλά και να υποβιβάζεται το επίπεδο παροχής υπηρεσιών στούς ψυχικά πάσχοντες πού απέκτησαν μια πιό ανθρώπινη ζωή βγαίνοντας απο τά Ψυχιατρεία ,μεταφερόμενοι σέ Σπίτια μέσα στην Κοινότητα.
    Και τώρα πάει να πετάξει το μπαλάκι στο Ι.Κ.Α. και στον Ο.Γ.Α.γιά να καλύπτουν αυτοί οι οργανισμοί τά έξοδα,γεγονός πού τούς επιβαρύνει και άλλο.
    Πάντως εκτιμώ πώς μερικά πράγματα γίνονται εσκεμένα ούτως ώστε να ωφελούνται μόνον τά Μεγάλα Ιδιωτικά κέντρα,πού ξεφυτρώνουν σάν μανιτάρια ,σέ βάρος τής Δημόσιας Υγείας.

  29. ακακιος avatar
    ακακιος 17/11/2008 15:06:31

    Υπάρχει ο Νόμος 2889/2001 του Αλέκου Παπαδόπουλου.
    Λύνει όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρετε. Διαβάστε τον και θα καταλάβετε.
    Εδώ όμως συμβαίνει το εξής παράλογο. Ο νόμος καλώς ή κακώς ψηφίστηκε. Δυστυχώς τα "οργανωμένα συμφέροντα" αλλά και το ίδιο και το ΠΑΣΟΚ τον καθαίρεσαν από υπουργό υγείας. ΟΜΩΣ, Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ. ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ. Η δική μας ευθύνη είναι μια. ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΥ.
    Αλλιώς κάθε φορά θα τα βρίσκουμε μπροστά μας. Θυμηθείτε την αείμνηστη φίλη ΑΜΑΛΙΑ...

    ΑΝ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΒΓΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΛΟΓΚΙΝΓ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΡΑΣΗ.
    ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!

    ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΤΟΝ ΦΑΚΤΟΡΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΑ ΜΟΝΙΜΟ ΤΜΗΜΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΝΟΜΑΣΤΕ ΑΛΛΟΙΩΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ!!!!

  30. Σπύρος avatar
    Σπύρος 17/11/2008 16:02:26

    Προσυπογράφω το πόστ τού Ακάκιου.

  31. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 17/11/2008 17:00:26

    Κι εγώ.

  32. Αλεξάνδρα avatar