09/01/2009 12:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αρπάζουν τις περιουσίες Βορειοηπειρωτών;

Το μεταδίδουμε με επιφύλαξη επειδή προέρχεται από πολύ αξιόπιστη πηγή:

Εισβολή ισχυρών αλβανικών αστυνομικών δυνάμεων (περί τα 400 άτομα) σήμερα στην περιοχή της Χειμάρας για να αρπάξουν ελληνικές περιουσίες. Τις περιουσίες τους στην περιοχή Κακομαία φύλαγαν οι βορειοηπειρώτες ακόμα και τα Χριστούγεννα και την πρωτοχρονιά, οπότε κοιμήθηκαν στο ύπαιθρο. Λέγεται ότι χτυπήθηκαν Βορειοηπειρώτες και υπάρχουν συλλήψεις. Υποτίθεται ότι την περιοχή όπου υπάρχουν οι περιουσίες την θέλει εταιρεία (πίσω από την οποία υπάρχουν συμφέροντα Μπερίσα) για την τουριστική ανάπτυξή της. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ... avatar
    ... 09/01/2009 12:32:34

    Βορειοηπειρώτες ή Αλβανοί; Για να καταλάβω, δηλαδή.

  2. Αnonymous avatar
    Αnonymous 09/01/2009 12:52:30

    Κάτι περισσότερο, για την ενδιαφερόμενη εταιρία, δεν υπάρχει;

  3. Greco avatar
    Greco 09/01/2009 13:35:43

    το σημαντικοτερο ,κατεμε,θεμα αυτη τη περιοδο
    και αυτο περνα στα ψιλα απτο υπουργειο εξωτερικων

    παντως αρκετοι μιλανε για αυτονομια απτην ελληνικη μειονοτητα,βασισμενοι στο πρωτοκολλο της κερκυρας

    επιτελους ποτε θα αναλαβει δραση καποιος απο εδω?

  4. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 09/01/2009 14:51:01

    Ολη τη διαρκεια των εορτων και ενω ειμασταν απασχολημενοι με τον ανασχηματισμο, οι Βορειοηπειρωτες Ελληνες δεχθηκαν πραγματικες διωξεις και επιθεσεις απο την Αλβανικη κυβερνηση.
    Αλλα εμεις ασχολουμαστε με αλλα...
    Κανενα μεγαλο ελληνικο ΜΜΕ δεν ανεφερε το θεμα.
    Διαρκης υποχωητικοτητα σε ολα τα καυτα θεματα εξωτερικης πολιτικης συνεχιζει να μας διακρινει.
    Να δουμε που θα φτασει αυτο...
    Ενττωμεταξυ σημερα η Τουρκια εκανε διαβημα ως απαντηση στο ελληνικο διαβημα για τις παραβιασεις στο Αγαθονησι, επιμενοντας οτι προκειτα για τουρκικο εναεριο χωρο!

  5. Decay avatar
    Decay 09/01/2009 16:04:14

    @ 3

    Απάντηση

    Δέν είναι εταιρεία, ειναι κόμμα με 9 συνιστώσες ο άμεσα ενδιαφερόμενος.

  6. Αnonymous avatar
    Αnonymous 09/01/2009 16:55:49

    @6
    ελληνικο ή κυπριακές συνιστώσες ενυπάρχουν;
    εμμέσως πλην σαφως;

  7. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 09/01/2009 22:00:51

    ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ.ΑΣ ΔΙΩΞΟΥΝ ΚΑΜΙΑ 10000 ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ Θ"ΑΝΤΕΞΕΙ Η ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.

  8. Factorx avatar
    Factorx 09/01/2009 22:12:13

    Διαβάζουμε στο papathemelis.blogspot τα εξης:
    "Χαράματα Παρασκευής επέλεξε η κυβέρνηση Μπερίσα με εκατοντάδες Αλβανούς ΜΑΤατζήδες, να προχωρήσει σε συλλήψεις, φυλακίσεις και προπηλακισμούς, τους για δύο τώρα μήνες αγωνιζόμενους κατοίκους της Νίβιτσας.
    Με μια άθλια επιχείρηση γκανγκστερικού τύπου, η αλβανική αστυνομία, άνοιξε με άγρια χρήση βίας τον δρόμο που είχαν στήσει το μπλόκο τους οι Έλληνες της περιοχής, για να προστατέψουν τις ιδιοκτησίες τους στην παραλιακή ζώνη της Κακομέας.
    Συλλαμβάνοντας 14 ακόμη διαδηλωτές και οδηγώντας τους χωρίς καμία κατηγορία στις φυλακές όπως εξάλλου έκαναν και με τους προηγούμενους 4 Νιβιτσιώτες που ακόμη παραμένουν στις φυλακές χωρίς να τους έχει απαγγελθεί καμία κατηγορία.
    Για να μπορέσουν έτσι να περάσουν τα μηχανήματα της εταιρίας Riviera - συμφερόντων της κόρης του Μπερίσα όπως επιβεβαιώνει ο αλβανικός τύπος και να συνεχίσουν με τη βία και χωρίς καμία νομιμοποίηση, την δήμευση των κτημάτων των Βορειοηπειρωτών.
    Από το πρωί της Παρασκευής η Δημοκρατική Αναγέννηση ενημέρωσε για τις εξελίξεις τον αρμόδιο Υφυπουργό Εξωτερικών κ. Θόδωρο Κασίμη.
    Ωστόσο, παρόλο ότι το γραφείο του κ. Κασίμη ήταν ενήμερο πλήρως για τα τεκτενόμενα στη Νίβιτσα, καμία ανταπόκριση δεν υπήρξε από την πλευρά του, για ενημέρωση έστω του Προέδρου του κόμματος κ. Στέλιου Παπαθεμελή.
    Η Δημοκρατική αναγέννηση καλεί το ελληνικό Υπουργείο Εξωτερικών για μια ακόμη φορά, να αναλάβει τις ευθύνες του απέναντι στους Έλληνες της Βόρειας Ηπείρου και να καλέσει ΑΜΕΣΩΣ τον Αλβανό Πρέσβη στην Αθήνα για να δοθούν εξηγήσεις".

    Σχόλιο: Μπορεί να υπάρξει ΕΠΙΣΗΜΗ απάντηση απο το ΥΠΕΞ; Ο Θ.Κασσίμης τι κάνει;Η κόρη του Μπερίσα με τις συμμορίες των αλβανών μπορούν να κάνουν ο.τι τους καπνίσει;
    Read more...

  9. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 09/01/2009 23:19:14

    "ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ, ΖΩΟΚΛΟΠΕΣ ΚΑΙ ΛΕΗΛΑΣΙΕΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΣΤΗ ΜΕΡΟΠΗ"

    Σε έξαρση βρίσκεται στη Μερόπη (Μεσηνίας) το πλιάτσικο, οι ζωοκλοπές, οι λεηλασίες αγρόκηπων και εσπεριδοειδών καθώς και οι καταλήψεις αγροικιών και ακατοίκητων σπιτιών από Αφγανούς και Πακιστανούς λαθρομετανάστες που έχουν "καταλάβει" το χωριό. Ήταν επόμενο, νομοτελειακά, ότι κάποια στιγμή κάθε μορφής παραβατικών πράξεων θα λάμβανε χώρα.

    Πριν ενάμιση χρόνο άρχισαν να καταφτάνουν στη Μερόπη και να εγκαθήστανται κατά κύματα λαθρομετανάστες κυρίως από το Αφγανιστάν και το Πακιστάν. Ο πραγματικός αριθμός των λαθρομεταναστών δεν είναι γνωστός, είναι δεδομένο όμως ότι επρόκειτο για εκατοντάδες κι ότι ο αριθμός τους αυξάνεται ραγδαία. Απορίας άξιο είναι το γιατί επιλέχτηκε η Μερόπη να εγκατασταθούν, αφού στη πραγματικότητα πρόκειται για ένα φτωχό γεροντοχώρι χωρίς καμμιά πιθανότητα εξεύρεσης εργασίας. Άγνωστο παραμένει επίσης γιατί οι αρχές και ειδικότερα η αστυνομία και η τοπική αυτοδιοίκηση εθελοτυφλούν στις περιστάσεις.

    Ερχόμενοι στη Μερόπη οι λαθρομετανάστες, κατ'αρχή έκαναν κατάληψη για εξασφάλιση στέγης στις αγροικίες των χωρικών, στους στάβλους των ζώων και σε παλαιά ακατοίκητα σπίτια. Την ημέρα τους την περνούν ανά ομάδες 20-30 ατόμων στα σταυροδρόμια και στις αλάνες του χωριού πιάνοντας ήλιο για να λιάζονται, ενώ οι περισσότεροι τους ξημερωβραδιάζονται μιλώντας στο μοναδικό καρτοτηλέφωνο. Όταν βραδιάζει και το κρύο γίνεται αφόρητο και τσουχτερό αποτραβιούνται στις καλύβες και στα χαλάσματα. Ανάβουν φωτιές και τα δρομάκια του χωριού αποπνέουν μια αποπνικτική μυρωδιά τηγανισμένου κρεμμυδιού. Κατά τη διάρκεια της νύχτας, τους διακρίνει κανείς να κυκλοφορούν στα στενά του χωριού σε ομάδες 2 ή τριών ατόμων. Έχει αναφερθεί από πολλούς κατοίκους ότι δέχονται χτυπήματα στα κουδούνια των σπιτιών τους στα προχωρημένα μεσάνυχτα χωρίς να βλέπουν όμως κανέναν... Το πρωί που ξημερώνει, ψάχνεται το κάθε γεροντάκι να δει τι του λείπει...

    Το πρώτο καιρό επέδραμαν νύχτα. Έκλεβαν κηπευτικά, θερμοκηπευτικά, τα μπουκάλια με το λάδι από τα μνήματα του νεκροταφείου κ.α. Το κακό όμως έχει πια ξεφύγει από κάθε μέτρο.

    Τελευταία θύματά τους υπήρξαν ένα ηλικιωμένο δύστυχο ζευγάρι συγχωριανών μας, ο Ιωάννης και η Αικατερίνη Μπαλτουμά, που σήμερα στις 11 το μεσημέρι δέχτηκαν θρασύτατη εισβολή στην αυλή του φτωχικού τους από ομάδα λαθρομεταναστών, και μπρος στα έντρομα μάτια τους τους άρπαξαν όλα τα κηπευτικά του κήπου τους και εννέα κοτόπουλα!(τόσα είχαν).

    Είναι περιττό να υπογραμμιστεί το ότι η ανασφάλεια και ο τρόμος βασιλεύει στο χωριό μας. Οι κάτοικοι κλειδαμπαρώνονται στα σπίτια τους φοβούμενοι ακόμα και γιά τη ζωή τους πιά. Ανάβουν καντήλι και κάνουν το σταυρό τους να δώσει ο Θεός να ξημερωθούν. Να δώσει ο Θεός, γιατί Κράτος, Αστυνομία, και θεσμοί, δεν δίνουν μία...», (meropitopik(.)blogspot(.)com

    Α- ΠΙ- ΣΤΕΥ- ΤΟ !!! !!! !!!

  10. komshiu avatar
    komshiu 10/01/2009 13:38:27

    "ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ Says:
    January 9th, 2009 at 10:00 pm
    ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ.ΑΣ ΔΙΩΞΟΥΝ ΚΑΜΙΑ 10000 ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ Θ”ΑΝΤΕΞΕΙ Η ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ."

    Γιατι, αυτη ειναι η ληση?

    Αμα το θεμα το βλεπεις εθνηκηστικα, εχεις δικιο, αμα το βλεπεις ανθριστικα και ρεαλιστικα, εχεις αδικο.

    Με την βια μεχρι τωρα δεν εχει βγει τιποτα καλο. Και οι Βοριο ειπιροτες και οι αλλβανοι που ζουνε στην Ελλαδα, προτ'απο ολλα ειναι ανθροποι. Αμα για συμφεροντα του καθενος, κανουμε οτι θελουμε, τι περιμενουμε μετα? Λησις? Μονο ληση του προβληματος δεν θα ειπαρχει. Μονο ομαλοτιτα δεν θα ειπαρχει. Οποιος θελει λησεις δεν μηλαει ετσι.
    Δεν θελω να μπω στην διαδικασια να βρουμαι Ποιοι ειναι οι Κατικοι της Himara-s.

  11. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 10/01/2009 19:09:41

    ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΟΜΕΡΗ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΒΙΑ ΤΩΝ ΑΛΒΑΝΙΚΩΝ ΑΡΧΩΝ(ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΟΤΕ ΑΣΚΗΘΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΜΑΣ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΕΣ).ΣΑΝ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΟΥΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΙ "ΦΙΛΟΙ" ΜΑΣ ΑΛΒΑΝΟΙ?
    ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΙΓΟΜΕΝΟΥΣ(ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΕ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΞΕ ΤΟΥΣ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΕΣ?)ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΟΥΜΕ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΗ,ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΗ Η ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ Η ΑΠΟΨΗ ΤΙΣ "ΕΞΟΔΟΥ"10000 ΑΛΒΑΝΩΝ ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ.

  12. komshiu avatar
    komshiu 10/01/2009 23:48:25

    Φιλε μου, απο μια αποψη, εχεις δικιο. Αμα ξερεις και βλεπεις τα πραγματα μονο απο την μια πλευρα και με βαμενα γιαλια, ετσι θα πιστευεις. Αμα ξερεισ την κατασταση με ρεαλισμο και στη Αλβανια, θα με καταλαβεβες. "Οι Βοριο Ειπιροτες" για τους εληνες και "Μιονοτητα" για τους αλβανους δεν εχει καμια διαφορα στην μεταχηριση απο την κηβερνιση. Και αυτο, οχι μονο τορα, αλλα συνεχια, απο την εποχη του E.Hoxha. Να μην σου πω οτι, για να "ικανοποιησει" τουσ εληνες, τους "βλεπει" λιγο καλητερα απο τους αλβανους....Αυτη ειναι μεγαλη συζητηση....

    Για την υποθεση, δεν ειμαι αρμοδιος να απαντησω, αλλα θα ηθελα να πω μονο οτι, η κιβερνιση του Berisha, (με την υποστιριξη του Καραμανκη), ετσι θα εκανε με οποιονδιποτε που θα ειχε στην ιδιοκτησια αυτα τα μερη. Οταν εινει για να αρπαξουν και να κλεξουν τον κακομιρο τον λαο, η εξουσια δεν ξερει απο εθνκοτιτες και ονοματα. Το ιδιο θα εκανε και αν ηταν αλβανοι, ιταλοι, γιφτουσ, βλαχους... και ο θεος ο ιδιος να ηταν. Μπροστα στην "ορεξη" που εχουν για αρπαγη, δεν τουσ σταματαει τιποτα.