25/04/2010 21:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αρνείται ο Παπαδήμος να αναλάβει κεντρικός συντονιστής

Είναι γνωστό ότι ο Έλληνας πρωθυπουργός ήθελε να αναθέσει σε κεντρικό συντονιστή τις διαπραγματεύσεις της κυβέρνησης με το ΔΝΤ και τους ευρωπαίους συμβαλλόμενους.

Σύμφωνα με τους FT, ο Λουκάς Παπαδήμος μάλλον απέρριψε την προσφορά για τη θέση.

Αν επιβεβαιωθεί το γεγονός αυτό, θα σημαίνει ότι ο κος Παπαδήμος θεωρεί ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να επιλεγεί τελικά η λύση της αναδιάρθρωσης του χρέους.

Και είναι κάτι περισσότερο από βέβαιο ότι δε θα ήθελε να το χρεωθεί στη λήξη μάλιστα μιας επιτυχημένης καριέρας.

Η επιλογή του ανθρώπου που θα αναλάβει τη δύσκολη δουλειά θα είναι ένας κρίσιμος δείκτης για την έκβαση και το χρονοδιάγραμμα υλοποίησης του εγχειρήματος.

Γεγονός είναι ότι οι προθεσμίες τρέχουν, η επικύρωση του μηχανισμού από τις εθνικές αντιπροσωπείες των ευρωπαϊκών κρατών πρέπει να έχει λάβει χώρα μέσα στην επόμενη εβδομάδα, ώστε τα πάντα να είναι έτοιμα μέχρι τις 6 Μαΐου για να μπορεί να μπει σε κίνηση ο μηχανισμός εκταμίευσης του αρχικού ποσού.

DK.

http://www.reallibertymedia.com/content/upcoming-week-greece-and-europe

(αυτό για να δείτε πόσο παραμυθιασμένοι είναι οι Έλληνες δημοσιογραφάρες που γράφουν σχετικά σήμερα)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/04/2010 21:22:58

    Ασφαλώς και αρνείται ο άνθρωπος.Μπορεί ν'άναι φίλα προσκείμενος,αλλά και οι μα...ίες έχουν όρια.

  2. straydog avatar
    straydog 25/04/2010 21:59:02

    Ενας ακομη μεγαλος πατριωτης,ο κος Παπαδημος.Καλος καπετανιος οταν το καραβι ειναι στο λιμανι.Να τον χαιρονται οσοι τον εστειλαν σε οσα αξιωματα
    απολαυσε,με οχι ευκαταφρονητες αμοιβες,υποθετω.

  3. decodex avatar
    decodex 25/04/2010 22:07:50

    Εάν θυμάστε την ταινία "pulp fiction" υπάρχει ένας τύπος που τον στέλνουν να "λύσει το πρόβλημα". Ετσι όπως κατέληξαν τα πράγματα έναν τέτοιο χρειάζονται (και χρειαζόμαστε).

    Ακούστε τον κύριο Wolf τι λέει στο τέλος...! (3:20)

    http://www.youtube.com/watch?v=ANPsHKpti48

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ decodex 25/04/2010 22:21:57

      Να δούμε ποιός θα τολμήσει να παίξει τον ρόλο του...

      "If I'm curt with you it's because time is a factor. I think fast, I talk fast and I need you guys to act fast if you wanna get out of this. So, pretty please... with sugar on top. Clean the fucking car".

      • decodex avatar
        decodex @ archaeopteryx 25/04/2010 22:27:31

        Ελα Αλέκο (Λέμε τώρα;;)

        http://www.youtube.com/watch?v=W-qnlvGkNZE

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ decodex 25/04/2010 22:23:38

      Φοβερή σκηνή. Από τις καλύτερες τις ταινίας!

  4. ARISTOMENIS VIGILANT avatar
    ARISTOMENIS VIGILANT 26/04/2010 00:08:15

    ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ, ΠΟΥ "ΞΕΧΑΣΕ" ΝΑ ΔΩΣΕΙ ISIN (ΑΛΦΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ) ΣΕ 2 ΣΗΜΙΤΟΟΜΟΛΟΓΑ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ LISTED KAI ΝΑ ΜΠΑΛΑΜΟΥΤΙΑΣΤΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΧΡΕΟΣ ??
    ΑΛΛΑ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ, ΑΠΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟ (ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ ΤΗΝ ΑΝΗΨΟΥΛΑ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΖΟΛΩΤΑ)??
    ΖΕΣΤΟΘΕΣΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑΤΖΑ ...

  5. Kostas avatar
    Kostas 26/04/2010 11:10:50

    Ίσως ο άνθρωπος να μην νιώθει σίγουρος ότι θα έχει την ελευθερία να κάνει τις σωστές κινήσεις (αυτές που απαιτούνται δηλαδή), αλλά θα πρέπει να ασχολείται με το τι λένε η κα. Κατσέλη και ορισμένοι ακόμη που ζουν σε άλλες εποχές και δεν αντιλαμβάνονται την κρισιμότητα της κατάστασης.

    Γιατί το να αναλάβεις κάτι που είναι πάρα πολύ δύσκολο να πετύχει, είναι πρόκληση, όμως αν δεν έχεις τις αναγκαίες διαβεβαιώσεις από το υψηλότερο επίπεδο ότι θα σε αφήσουν να κάνεις το σωστό / το αναγκαίο, είναι αυτοκτονία. Γιατί να αναλάβεις κάτι που είναι καταδικασμένο να αποτύχει και στο τέλος να χρεωθείς εσύ και την αποτυχία?