#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/05/2011 10:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αρνείται να απογραφεί



Με συγχωρείτε, αλλά έχω πάρει ανάποδες.

Δηλαδή τι κάνουν;  Μελέτη αγοράς για μπιντέ και καυστήρες;   Πρώτον εγώ θα την κάνω και να πάνε να ....  Είμαι της σχολής που δεν μιλάει σε αγνώστους και σε ξένους και υπαλλήλους Υπουργείων.  Δεύτερον εγώ δεν έχω κουζίνα. Είχα μία, αλλά έχω κάτι καναρίνια από το χωριό εκεί. Για καμπινέ έχω μία τρύπα, όπως στους μεσαιωνικούς πύργους και πάνε όλα στην τάφρο. Πουφ... σπλάτς.

Το ρεύμα το έκοψα σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τα όρνια που αλέθουν οι σβούροι.  Το νερό μου το έκοψαν γιατί δεν πληρώνω. ΔΕΝ ΛΕΩ ΤΙΠΟΤΑ που μπορούν αν βρουν στην πολεοδομία. Είμαι ένας archaeopteryx σκέτος, ένας archaeopteryx horribillis και ένας archaeopteryx vulgaris.  Υπάρχει και ο green fraud αλλά αυτός είναι παράνομος αλλοδαπός και δεν εμφανίζεται.

Είμαι κατά των απογραφών. Είναι σαν το κακό μάτι. Φέρνουν γρουσουζιά. Σαν να σε μετράνε για φέρετρο. Φτου φτου φτου.

http://archaeopteryxgr.blogspot.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kostis avatar
    kostis 11/05/2011 10:56:17

    Σιγά αγωνιστή!
    μην απογραφείς. και όταν αύριο-μεθαύριο θα είναι ο αριθμός των Ελλήνων ή θα φαίνεται μειωμένος, κάτσε από τον καναπέ σου και βρίζε.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ kostis 11/05/2011 11:35:27

      Παρ'τα μην στα χρωστάω.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ kostis 11/05/2011 11:41:48

      Ο αριθμός των Ελλήνων έτσι και αλλιώς μειώνεται, αφού τα λαθρο-ορκ σφάζουν οικογενειάρχες για μια βιντεοκάμερα, άλλοι οικογενειάρχες αυτοκτονούν γιατί δεν μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια τα παιδιά τους, άλλοι δεν κάνουν παιδιά γιατί το κόστος είναι υψηλό, και που καταλήγουμε τελικά; Να έρχονται εκατομμύρια άγνωστης ταυτότητας έποικοι, οι οποίοι, στην απογραφή, δεν χρειάζεται καν να δείξουν αν είναι νόμιμοι ή παράνομη, ενώ εμείς οι μαλάκες οι Έλληνες, τα κορόιδα, πρέπει να πούμε που ήμασταν και τι κάναμε τις προηγούμενες μέρες, αν έχει τουαλέτα το σπίτι, πόσα τετραγωνικά είναι η κουζίνα, αν έχουμε μονά ή διπλά τζάμια και λοιπά. Λες και όλα αυτά δεν τα βλέπουν στο Ε9.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ kostis 11/05/2011 14:16:35

      Ας φαίνεται. Ίσως είναι καλύτερα, για να συνειδητοποιήσουν καλύτερα την αναλογία των λάθρο.

      Σε τέτοιες συγκυρίες, δεν δίνουμε κανένα στοιχείο σε υπαλλήλους των τροϊκανών κατακτητών. Μόνο πλήθος μελών της οικογενείας, άντε και μορφωτικό επίπεδο. ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ!

  2. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 11/05/2011 11:02:05

    Ετσι Ετσι...εκτος απο τους λαθρο θα εχουμε να αντιμετωπισουμε και τους Λαθρο-Ελληνες!!!! ετσι ευγε αγωνιστες του Καναπε...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Εφιαλτης 11/05/2011 11:48:18

      Ποιο λαθροέλληνες ρε; Δεν έχουμε ταυτότητα, δεν πληρώνουμε ρεύμα, νερό, τηλέφωνο, δεν πληρώνουμε εφορία; Τι σχέση έχει για το που πήγαμε και τι κάναμε τις προηγούμενες μέρες, με την απογραφή; Γιατί να ρωτάνε αν έχουμε μεγάλη ή μικρή κουζίνα, εσωτερική τουαλέτα ή εξωτερική, μονά ή διπλά τζάμια, ενώ όλα αυτά υποτίθεται ότι τα έχουν στο Ε9; Για στατιστική; Πλάκα μας κάνουν; Και από τους μετανάστες δεν ζητάνε ούτε καν ένα χαρτί που να δείχνει αν είναι νόμιμοι ή παράνομοι. Αυτοί που ζουν δέκα-δέκα, είκοσι-είκοσι, σε ένα διαμέρισμα στο κέντρο, θα απογραφούν; Θα υπάρχουν ερωτήσεις του στιλ: "Πως ονομάζεστε;", "Που εργάζεστε", "Πως μπήκατε στη χώρα;", "Τι εθνικότητας είστε;" και λοιπά; Δεν νομίζω.

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Γιώργος 11/05/2011 11:54:27

        Είμαστε περήφανοι Έλληνες. Για την κυβέρνηση είμαστε λαθροπολίτες.

      • Εφιαλτης avatar
        Εφιαλτης @ Γιώργος 11/05/2011 13:39:54

        πας καλα???? ρε ολοι εμεις που θα παρουμε μερος σε αυτη την απογραφη,εαν κοντα στους αγραμματους-απολιτιστους-και δολοφονους λαθρομεταναστες,εχουμε αν αντιμετωπισουμε ΑΠΟΛΙΤΙΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΟ ΜΑΟ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ τοτε....αστα καλυτερα

      • Εφιαλτης avatar
        Εφιαλτης @ Γιώργος 11/05/2011 13:41:38

        ελα.........και εσυ εισαι πολιτισμενος τωρα ετσι?????? ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ παρε ενα φραπε και κανε την επανασταση σου απο το καναπεδακι γιατι ετσι σας αξιζει!!!!!

        • Greece Pleading avatar
          Greece Pleading @ Εφιαλτης 11/05/2011 13:47:11

          Εισαι βαλτος ρε!
          Που κολαει η απογραφη με το ποιος καθεται στο καναπε του η οχι? Πατε να δημιουργησετε εντυπωσεις?
          Κουκουλα! Ε κουκουλα!

          • Εφιαλτης avatar
            Εφιαλτης @ Greece Pleading 11/05/2011 14:35:15

            Οπα ρε αγωνισταρα!!!!! δεν ειμαι βαλτος φιλαρακι Ανεργος εδω και 9 μηνες ειμαι,αποτελσμα των πολιτικων που ΕΣΥ ψηφιζεις και της ξεροκεφαλιας μας και του ωχαδερφισμου μας,και ξερω παρα [πολυ καλα οτι οσοι παιρνουν μερος σαν απογραφης ,το κανουν απο αναγκη,και οτι εκτος απο τα κοπροσκυλα,τους αλλοδαπους,θα εχουν ανα αντιμετωπισουν και τα κομματοσκυλα,τους ελληνες...αυτα

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Εφιαλτης 11/05/2011 18:35:59

      συγγνώμη, μάστορα, εσύ που κάθεσαι και κάνεις τόσο κλικ κλικ κλικ; Εργολαβία να με πείσεις. Χα. Δεν απογράφομαι. Ποτε δεν έχω απογραφεί και δεν νομίζω ότι φταίει αυτό για τα 350 δις που χρωστάμε.

      • Ρομαντικος avatar
        Ρομαντικος @ archaeopteryx 11/05/2011 20:10:19

        σωστα! οσοι λιγωτεροι απογραφουν τοσο μεγαλυτερη θα ειναι η αναλογια των ξενων προς Ελληνες...μπας και τρομαξουν μερικοι και αναθεωρησουν τη σταση τους

  3. περίεργος avatar
    περίεργος 11/05/2011 11:05:41

    ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΟΒΑΡΟ ΚΡΑΤΟΣ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΚΗΣΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΑΝΑ ΑΠΟΓΡΑΦΟΥΝ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ περίεργος 11/05/2011 20:19:19

      Ντρέπομαι να πω στον απογραφέα ότι δεν έχω τουαλέτα... Βρε άνθρωπε, διάβασε τι ρωτάει. Δδεν έχει Καμία σχέση με πολτική. Μάρκετ ρησέρτσς κάνει για το ΔΝΤ και την Μπιρμπίλω. Ακου λέει τι καίω... Βιομάζα. Βιοαέρια από φασολάδα με λαρδί και κόκκινο πιπέρι

  4. Μιχαηλ Στρογκωφ avatar
    Μιχαηλ Στρογκωφ 11/05/2011 11:12:31

    Αναρχομπουρδιτσες και ψευτοχαριτωμεναδες
    για παλαιοκοκκορομυαλους

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Μιχαηλ Στρογκωφ 11/05/2011 20:16:56

      ζηλιάρη

  5. anapografos avatar
    anapografos 11/05/2011 11:17:22

    Είναι υποχρεωτική η απογραφή ; Δε νομίζω...
    Σε άρθρα και δημοσιεύματα εμφανίζεται η απογραφή του πληθυσμού ως υποχρεωτική. Μάλιστα αναφέρονται και κυρώσεις για όσους δεν επιθυμούν να απογραφούν, με ποσά από 1000 έως 50.000 ευρώ, βάσει του Ν.3832/2010 περί σύστασης της ελληνικής στατιστικής υπηρεσίας. Ωστόσο διαβάζοντας κάποιος το νόμο διαπιστώνει ότι η.....
    αλήθεια είναι διαφορετική..

    Συγκεκριμένα στο άρθρο 8 «Διοικητικές κυρώσεις» του νόμου αναγράφονται τα εξής :

    “1. Με απόφαση της ΕΛ.ΣΤΑΤ. επιβάλλονται στον προϊ¬στάμενο της αρμόδιας υπηρεσίας ή στο νόμιμο εκπρό¬σωπο του νομικού προσώπου δημοσίου ή ιδιωτικού δικαί¬ου ή στο φυσικό πρόσωπο οι ακόλουθες διοικητικές κυ¬ρώσεις, για παράβαση των υποχρεώσεών τους που προ¬βλέπονται από τον παρόντα νόμο, τον Κανονισμό Στατι¬στικών Υποχρεώσεων των φορέων του ΕΛ.Σ.Σ. και από κάθε άλλη διάταξη που αφορά τις υποχρεώσεις πρόσβα¬σης σε πηγές, μητρώα ή αρχεία ή την παροχή στοιχείων, για την ανάπτυξη, παραγωγή και διάδοση στατιστικών:

    α) Σύσταση για άρση της παράβασης μέσα σε ορισμέ¬νη αποκλειστική προθεσμία.

    β) Πρόστιμο ύψους από χίλια (1.000) ευρώ έως πενή¬ντα χιλιάδες (50.000) ευρώ, εάν παρέλθει άπρακτη η α¬ποκλειστική προθεσμία για άρση της παράβασης.”

    Ωστόσο τα φυσικά πρόσωπα στα οποία μπορούν να επιβληθούν οι παραπάνω κυρώσεις, για παράβαση των υποχρεώσεών τους, είναι σύμφωνα με το άρθρο 7 του ίδιου νόμου τα φυσικά πρόσωπα που «…αποκτούν, με οποιονδήποτε τρόπο, πρόσβαση σε απόρρητα στοιχεία σύμφωνα με τις προηγούμενες παραγράφους, δεσμεύο¬νται από το απόρρητο και έχουν υποχρέωση χρήσης αυ¬τών των στοιχείων αποκλειστικά για στατιστικούς σκο¬πούς.»

    Σε καμία περίπτωση ο νόμος δεν προβλέπει κυρώσεις σε άλλα φυσικά πρόσωπα και δεν περιγράφει ως παράβαση την άρνηση παραχώρησης στοιχείων στην στατιστική υπηρεσία.
    Διαβάστε το Ν.3832/2010 http://www.taxnews.tv/news/nomos-3832-2010/

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ anapografos 11/05/2011 11:35:47

      Όπα, χρήσιμα όλα αυτά..

    • Calamari avatar
      Calamari @ anapografos 18/05/2011 16:54:20

      Τωρα μας ανοιγεται τα ματια ? Πολυ αργα...

  6. nick avatar
    nick 11/05/2011 11:18:24

    Εκτός από την απογραφή των Ελλήνων (που ορθά γίνεται), γιατί δεν κάνουν και μια απογραφή αλλοδαπών (νόμιμων και παράνομων) για να ξέρουμε πόσοι είναι και κυρίως πόσοι πρέπει να φύγουν...
    Και για να μη πει κανείς ότι μια τέτοια απογραφή είναι επικίνδυνη, προτείνω να την κάνει η αστυνομία.
    Αλλά που να γίνουν αυτά; Στη χώρα της ενσωμάτωσης, στη χώρα που έχει για πρωθυπουργό έναν ονειροπόλο της παγκόσμιας διακυβέρνησης ή στην πόλη του πολυπολιτισμικού δημάρχου;

  7. alex avatar
    alex 11/05/2011 11:19:38

    Αντιμετωπίζω το κράτος όπως με αντιμετωπίζει δηλ εχθρικά. Στα πλαίσια τέτοιας σχέσης δεν θα κάνω διευκολύνσεις. Θα αρνηθώ την απογραφή. Το κράτος μου έχει αποδείξει επανειλημένα οτι α) δεν ενδιαφέρεται για μένα και β) οτι στοιχεία έχει τα χρησιμοποιεί εναντίον μου.

    • ΣΠΑΡΤΗ avatar
      ΣΠΑΡΤΗ @ alex 11/05/2011 13:47:34

      Ευθυγραμίζομαι απόλυτα με αυτή την άποψη,συμπληρώνω δε οτι είναι μιας πρώτης τάξεως δημοσκόπηση για να καταλάβουνε πόσοι είναι έτοιμοι να τους πλακώσουν στις κλοτσιές, η απογραφή τους μάρανε , ας δώσουνε οκ στον υπαληλό τους στην εσυεα να μεταδίδουν τα μέσα τις απεργίες να δει και ο κόσμος και πόσοι άλλοι είναι έτοιμοι να τους πλακώσουν στις κλοτσιές να αρχίσουν όλοι μαζί να βάφουν τα σκαρπίνια κατα προτίμηση τα γαμπριάτικα να είναι σκληρά.

  8. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 11/05/2011 11:23:48

    Αγαπητοί συμπολίτες, νομίζω ότι έχει βάση η αγανάκτηση του Αρχαίου. Βρήκα το έντυπο απογραφής στο ίντερνετ - πιστεύω ότι είναι ακριβές και γνήσιο- κι έφριξα.

    h__p://www.voria.gr/filestore/docs/apografi1.pdf

    Αυτό δεν είναι απογραφή αλλά συνδυασμός φορολογικής δήλωσης και φακελώματος αλά παλαιά ΚΥΠ, με δόσεις ρουφιανιάς στην πολεοδομία.

    Ένα απίστευτο σεντόνι, που απορώ αν έχουν τον χρόνο και την υπομονή συνεντεύκτης και συνεντευξιαζόμενος να το συμπληρώσουν.

    ήδη γνωστός μου στην Αγγλία μου είπε ότι δεν έχουν τέτοια τρελά πράγματα εκεί, π.χ. για το επάγγελμα απλά ρωτήθηκε αν εργάζεται κι αν είναι πλήρους απασχόλησης ή όχι.

    Κι έχει κι ένα σωρό άσχετα ερωτήματα - η ταπεινή μου γνώμη. Τί νόημα έχει να μας ρωτάνε αν έχουμε διαμείνει ποτέ σε άλλη χώρα και για ποιο λόγο, με τί ασχοληθήκαμε το διάστημα 3-9 Μαϊου 2011, που ήμασταν την νύκτα της 9ης Μαϊου ενεστώτος έτους, τί σύστημα ύδρευσης έχουμε στην κατοικία μας....

    Αν δε ισχύει και κάτι που κυκλοφορεί, ότι για όποιον δε συνεργαστεί παίζει πρόστιμο, ε, γελάμε πολύ...

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ ΝΙΚΟΛΑΣ 11/05/2011 14:13:21

      Εδω ρωταει ακομη αν εχεις ιντερνετ η οχι. Τρελα πραματα.
      Ουτε η FEMA δεν θα εφτιαχνε ερωτηματολογιο με τοσες λεπτομερειες.
      Μας ετοιμαζουν τιποτε εντελως ξαφνικο και θελουν να τα μαθουν ολα?
      Ποσους Ελληνες ξαπεστειλε η απογνωση στο εξωτερικο θελουν να μαθουν?

    • Calamari avatar
      Calamari @ ΝΙΚΟΛΑΣ 18/05/2011 16:57:15

      Ρωτανε και στοιχεια για την εταιρεια που εργαζεσαι.

      Επισης, που/ποτε εζησες στο εξωτερικο και για ποιο λογο εισαι τωρα εδω?
      Σε ποια πολη εζησες στην Ελλαδα εκτος του σημερινου τοπου κατοικιας σου.

      Για να μην εχεις που την κεφαλη κλιναι σε περιπτωση που γινει κατι και σε ψαξουν...

  9. xmmm avatar
    xmmm 11/05/2011 11:30:34

    σε ενα οποιοδηποτε εθνικο κρατος η απογραφη ειναι οντως εργαλειο ελεγχου και χαραξης πολιτικης.

    στο πολυτισμικο φορομπηχτικο ελλαδισταν δεν ξερω τι ειναι

  10. ThW avatar
    ThW 11/05/2011 11:31:02

    Το θεμα ειναι οτι δεν θα υπηρχε προβλημα αν οι ερωτησεις περιοριζοταν στο αν εισαι Έλληνας πολίτης , Καταγωγη , αν εισαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας και την περιοχη τον αριθμός μελών οικογένειας , τα βασικα δηλαδη. Οχι να σε ρωτανε για τις τουαλετες και τα υδραυλικα , τα κουφωματα , την μονωση την θερμανση κλπ.
    Και επειδη λαμβανει χωρα σε ΟΛΑ τα κρατη μελη της ΕΕ και στην Αυστραλια και στην Ινδια και αλλου (που δεν εκατσα να συνεχισω το ψαξιμο), ποιος μου λεει εμενα οτι δεν ειναι για να γινει ενας μικρος υπολογισμος για τα εσοδα που θα εχουν απο τον πρασινο φορο, που εδω και πολυ καιρο αναβαλλετε?
    Ας πανε στα Ε9, στα Ληξιαρχεία, στα Νεκροταφεία, στους Δήμους, στην Εφορία και στην Πολεοδομία, στο ΙΚΑ , να τα βρουνε, μονοι τους.
    Το που δουλευω και πως , πως πληρωνομαι, κυριοι ποροι εισοδηματος, ποσα ατομα απασχολω, τι εκπαιδευση εχω κλπ, γιατι τα χρειαζονται , μπορει να μου πει κανεις?

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 11:32:00

    Μονο τα βασικα !!! εισαι ο και λεγεσαι !! χαχαχ Ελλην, παιδια, γυναικα,.. αυτα !

    ΠΠ

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/05/2011 11:39:38

    ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΕΚΑΝΕ ΠΙΣΩ. ΤΙ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΑΤΕ;
    Ιδού το VIDEO όπου η επικεφαλής της στατιστικής υπηρεσίας στον Αντένα Παπαδάκη με Πυργιώτη αναγκάζεται να παραδεχθεί ότι ΔΕΝ είναι δυνατόν ούτε ΘΑ υπάρχουν κυρώσεις σε "άρνηση απογραφής" ή σε άρνηση απάντησης σε ερωτήσεις, δηλαδή στο "Δεν απαντώ".
    Ιδού το βίντεο.

    www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=D7TnNpZTa20

    Η απογραφή είναι έωλη και ΣΤΗΜΕΝΗ με σκοπό το Πράσινο Χαράτσι, τη συλλογή Πληροφοριών για την Κάρτα του Πολίτη, τη Νομιμοποίηση όλων των λαθρομεταναστών ΥΠΟΥΛΑ στο γενικό πληθυσμό, και να ψαρέψουν καναν αφελή να γίνει Δωρητής Οργάνων!!

    Η απογραφή είναι παραγγελιά των τοκογλύφων.

    Τα ίδια γίνονται και στην Ευρώπη. Κίνημα Stop Census 2011. H Λοκχιντ Μάρτιν πήρε συμβόλαιο ύψους 170 εκατομμυρίων Λιρών για να την υλοποιήσει το 2011. Εδώ; Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.

    ΘΕΛΟΥΝ ΦΡΕΣΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΟΠΑΡΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ 85% ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ.

    Υπάρχουν όμως πάρα πολλά ανοιχτά θέματα:
    1. ΔΕΝ προβλέπεται για μια τόσο πολύπλοκη δήλωση Επικυρωμένο Αντίγραφο εις Χείρας του Απογραφέντος, όπως στη Φορολογική Δήλωση.

    2. “Θα προσπαθήσουν να συγκεντρώσουν πληροφορίες από γείτονες, αν ένα σπίτι είναι κλειστό“! Τι γίνεται κύριοι, Στρατός Κατοχής είναι οι Απογραφείς?

    3. Τετραγωνίδιο δήλωσης “πρόσφυγας” για λαθρομετανάστες. Έχει κανείς αμφιβολία ότι ΟΛΟΙ θα δηλώσουν “πρόσφυγες“; Δεν απαιτεί ούτε Ταυτότητα από αυτούς, που δεν έχουν άλλωστε, την έχουν ΚΡΥΜΜΕΝΗ.

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΡΩΤΗΣΗ: ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ Ή ΞΕΝΟΣ? ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ!
    Αντ' αυτής υπάρχει μόνο η ερώτηση: “Που γεννήθηκε η μητέρα σου;” “Εδώ” θα απαντήσουν όλοι και θα πάρουν το Πάσο Ελευθέρας για την Ελληνική Ιθαγένεια, σύμφωνα με το Λαθρονομοσχέδιο, όπως γεννήθηκε εδώ είναι "Έλληνας"

    4. Σύμφωνα με τη δήλωση της κυρίας ΜΟΝΙΜΟΣ πληθυσμός θα θεωρηθεί ο λαθρομετανάστης, αλλά ΟΧΙ ο ΈΛΛΗΝΑΣ φοιτητής ή ο ναυτικός που απουσιάζουν για κάποιο διαστημα από την Ελλάδα !!!!

    Ας κάνουμε μια ΣΥΝΘΕΣΗ με τις απόψεις του Αρχαιοπτέρυγα:
    _______________________________________________________
    Η δική μου πρόταση:
    ΟΧΙ σε Απογραφή που δίνει το Πάσο Ελευθέρας για την Ιθαγένεια στους λαθρομετανάστες και ΑΝΑΚΡΙΝΕΙΈλληνες.

    Μποϊκοτάζ στη φάση αυτή ή Αποχή και ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ μεταξύ Ελλήνων και Λαθρο/Μεταναστών.
    Με γνώμονα την Εθνική Επιβίωση και την Αλλοδαπή Εγκληματικότητα και εν όψει των καταιγιστικών πολιτικών εξελίξεων και των διαφαινόμενων εκλογών, διαμορφώνονται στη χώρα μας συνθήκες που απαιτούν το μποϊκοτάρισμα στη φάση αυτή της Έωλης, Ανακριτικής, Εξοργιστικής, Ταπεινωτικής και Ρουφιανίστικης Απογραφής-Ανάκρισης 3ου βαθμού.

    Είναι θέμα Εθνικής Επιβίωσης.

    ΔΕΝ προτείνω να μην απογραφούμε.
    Όοοχι, ΔΕΝ τους κάνουμε τη χάρη να εξαφανιστούμε!
    Προτείνω να μην απογραφούμε τώρα οι Έλληνες. Να απογραφούμε ξεχωριστά, με άλλο έντυπο, μόνο αριθμητικής απογραφής. Όλα τα άλλα στοιχεία υπάρχουν στις υπηρεσίες του κράτους.

    Στη φάση αυτή να ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΥΝ και όχι ΑΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ξεχωριστά τώρα οι λαθρομετανάστες, με το έντυπο αυτό που θα αποτυπώσει πλήρως την κατάσταση και απαιτώντας φυσικά και τα ονόματα και τα στοιχεία τους και τα στοιχεία εισόδου τους στη χώρα, ώστε να διαχωρισθεί η ήρα από το στάρι. Στην απογραφή αυτή δεν απαιτείται να έχουν μαζί τους ούτε τα χαρτιά που να πιστοποιούν το όνομά τους έστω! Ενώ από εμάς απαιτούν να δηλώσουμε και την κοιλιά της μάνας μας!

    Το αιτιολογικό για το μποϊκοτάζ είναι το εξής:
    1. Βάσει των ερωτήσεων που περιλαμβάνει το έντυπο, η απογραφή είναι Ανάκριση 3ου Βαθμού, κατ’ ευφημισμόν ονομάζεται Απογραφή Ελλήνων και η διαδικασία είναι έωλη, εξοργιστική και ταπεινωτική για μας! Είμαστε καταγεγραμμένοι και καταχωρισμένοι από δέκα πάντες! Έχουν όλα τα στοιχεία μας στις υπηρεσίες.

    2. Εφόσον έχει εκτυπωθεί το έντυπο με τις εκατοντάδες ερωτήσεις, είναι ευκαιρία να καταμετρηθούν τώρα οι λαθρομετανάστες ξεχωριστά, για να μάθουμε επιτέλους πόσα Κατακάθια Δολοφόνοι κυκλοφορούν ελεύθερα στην Πατρίδα μας και ποιοί είναι!!! ονομαστικά, με χώρα προέλευσης, και άδειες παραμονής ή ότι πλαστά χαρτιά εμφανίζουν.

    Επιμένω σε Διαχωρισμό της Απογραφής μεταξύ Ελλήνων και λαθρομεταναστών, διότι η απογραφή τους στη γενική απογραφή, θα τους εντάξει ΥΠΟΥΛΑ στο γενικό πληθυσμό, οδηγώντας στο άμεσο μέλλον σε ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΕΣ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ μειονότητες αλλοεθνών και διαμελισμό της Ελλάδας στα “πρότυπα” της Γιουγκοσλαβίας. Προσωπικά δεν έχω αμφιβολία ότι αυτός είναι ο στόχος τους!

    Επι του θέματος της έντεχνης απογραφής των λαθρομεταναστών στο γενικό πληθυσμό και της συναπεγόμενης άμεσης δημιουργίας εθνο-μειονοτήτων, υπάρχει ΠΛΗΘΟΣ περιπτώσεων στο ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟ που δημιουργούν προηγούμενο!!!

    3. Προτείνω για τους Έλληνες να εκτυπωθεί νέο έντυπο μόνο Αριθμητικής απογραφής - διότι αυτό είναι η απογραφή, με 5 ερωτήσεις όλες κι όλες που δεν θα προσκρούουν στο φορολογικό και προσωπικό απόρρητο! Άλλωστε ο νόμος δεν επιβάλλει κυρώσεις σε φυσικό πρόσωπο που αρνείται να παράσχει εκεί και ως έτυχε πληροφορίες για θέματα που εμπίπτουν στο φορολογικό και προσωπικό απόρρητο, και εφόσον δεν κατηγορείται ενώπιον της δικαιοσύνης ή δεν υπάρχει εισαγγελική παραγγελία γι αυτό.

    Ή, εάν αυτό δεν είναι δυνατόν, δήθεν για λόγους κόστους και ταχύτητας, να απαιτήσουμε με το ίδιο ΕΝΤΥΠΟ να απαντούμε σε ελάχιστα από τα ερωτήματα της ξεχωριστής -πάντα- απογραφής, τα εξής:
    Οι απαντήσιμες ερωτήσεις θα ήταν:

    * Έλληνας πολίτης
    * ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ
    * Μόνιμος κάτοικος Ελλάδας
    * Περιοχή …
    * Οικογενειακή κατάσταση (αριθμός μελών οικογένειας)
    (όλα τα υπόλοιπα στοιχεία υπάρχουν στα Ε9, στα Ληξιαρχεία, στα Νεκροταφεία, στους Δήμους, στην Εφορία και στην Πολεοδομία, στο ΙΚΑ).
    ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ αλλενάκι 11/05/2011 14:17:25

      Η Λοκχιντ Μάρτιν εργολαβια τα software των απογραφων?
      Εμ βεβαια για να εχουν συμβατοτητα με τα προγραμματα προσομοιώσεις της CIA πως να το κανουμε!
      χα χα χα χα χα!!

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/05/2011 11:42:09

    ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΕΚΑΝΕ ΠΙΣΩ. ΤΙ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΑΤΕ;
    Ιδού το VIDEO όπου η επικεφαλής της στατιστικής υπηρεσίας στον Αντένα Παπαδάκη με Πυργιώτη ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ να ΠΑΡΑΔΕΧΘΕΙ ότι ΔΕΝ είναι δυνατόν ούτε ΘΑ υπάρχουν κυρώσεις σε "άρνηση απογραφής" ή σε άρνηση απάντησης σε ερωτήσεις, δηλαδή στο "Δεν απαντώ".
    Ιδού το βίντεο.

    www(.)youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=D7TnNpZTa20

    Η απογραφή είναι έωλη και ΣΤΗΜΕΝΗ με σκοπό το Πράσινο Χαράτσι, τη συλλογή Πληροφοριών για την Κάρτα του Πολίτη, τη Νομιμοποίηση όλων των λαθρομεταναστών ΥΠΟΥΛΑ στο γενικό πληθυσμό, και να ψαρέψουν καναν αφελή να γίνει Δωρητής Οργάνων!!

    Η απογραφή είναι ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ των ΤΟΚΟΓΛΥΦΩΝ.

    Τα ίδια γίνονται και στην Ευρώπη. Κίνημα Stop Census 2011. H Λοκχιντ Μάρτιν πήρε συμβόλαιο ύψους 170 εκατομμυρίων Λιρών για να την υλοποιήσει το 2011.
    Εδώ; Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.

    ΘΕΛΟΥΝ ΦΡΕΣΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΟΠΑΡΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ 85% ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ.

    Υπάρχουν όμως πάρα πολλά ανοιχτά θέματα:
    1. ΔΕΝ προβλέπεται για μια τόσο πολύπλοκη δήλωση Επικυρωμένο Αντίγραφο εις Χείρας του Απογραφέντος, όπως στη Φορολογική Δήλωση.

    2. “Θα προσπαθήσουν να συγκεντρώσουν πληροφορίες από γείτονες, αν ένα σπίτι είναι κλειστό“! Τι γίνεται κύριοι, Στρατός Κατοχής είναι οι Απογραφείς?

    3. Τετραγωνίδιο δήλωσης “πρόσφυγας” για λαθρομετανάστες. Έχει κανείς αμφιβολία ότι ΟΛΟΙ θα δηλώσουν “πρόσφυγες“; Δεν απαιτεί ούτε Ταυτότητα από αυτούς, που δεν έχουν άλλωστε, την έχουν ΚΡΥΜΜΕΝΗ.

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΡΩΤΗΣΗ: ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ Ή ΞΕΝΟΣ? ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ!
    Αντ' αυτής υπάρχει μόνο η ερώτηση: “Που γεννήθηκε η μητέρα σου;” “Εδώ” θα απαντήσουν όλοι και θα πάρουν το Πάσο Ελευθέρας για την Ελληνική Ιθαγένεια, σύμφωνα με το Λαθρονομοσχέδιο, όπως γεννήθηκε εδώ είναι "Έλληνας"

    4. Σύμφωνα με τη δήλωση της κυρίας ΜΟΝΙΜΟΣ πληθυσμός θα θεωρηθεί ο λαθρομετανάστης, αλλά ΟΧΙ ο ΈΛΛΗΝΑΣ φοιτητής ή ο ναυτικός που απουσιάζουν για κάποιο διαστημα από την Ελλάδα !!!!

    Ας κάνουμε μια ΣΥΝΘΕΣΗ με τις απόψεις του Αρχαιοπτέρυγα:
    _______________________________________________________
    Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΟΤΑΣΗ:
    ΟΧΙ σε Απογραφή που δίνει το Πάσο Ελευθέρας για την Ιθαγένεια στους λαθρομετανάστες και ΑΝΑΚΡΙΝΕΙΈλληνες.

    Μποϊκοτάζ στη φάση αυτή ή Αποχή και ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ μεταξύ Ελλήνων και Λαθρο/Μεταναστών.
    Με γνώμονα την Εθνική Επιβίωση και την Αλλοδαπή Εγκληματικότητα και εν όψει των καταιγιστικών πολιτικών εξελίξεων και των διαφαινόμενων εκλογών, διαμορφώνονται στη χώρα μας συνθήκες που απαιτούν το μποϊκοτάρισμα στη φάση αυτή της Έωλης, Ανακριτικής, Εξοργιστικής, Ταπεινωτικής και Ρουφιανίστικης Απογραφής-Ανάκρισης 3ου βαθμού.

    Είναι θέμα Εθνικής Επιβίωσης.

    ΔΕΝ προτείνω να μην απογραφούμε.
    Όοοχι, ΔΕΝ τους κάνουμε τη χάρη να εξαφανιστούμε!
    Προτείνω να μην απογραφούμε τώρα οι Έλληνες. Να απογραφούμε ξεχωριστά, με άλλο έντυπο, ΜΟΝΟ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗΣ απογραφής/ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗΣ. Όλα τα άλλα στοιχεία υπάρχουν στις υπηρεσίες του κράτους.

    Στη φάση αυτή να ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΥΝ και όχι ΑΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ξεχωριστά τώρα οι λαθρομετανάστες, με το έντυπο αυτό που θα αποτυπώσει πλήρως την κατάσταση και απαιτώντας φυσικά και τα ονόματα και τα στοιχεία τους και τα στοιχεία εισόδου τους στη χώρα, ώστε να διαχωρισθεί η ήρα από το στάρι. Στην απογραφή αυτή δεν απαιτείται να έχουν μαζί τους ούτε τα χαρτιά που να πιστοποιούν το όνομά τους έστω! Ενώ από εμάς απαιτούν να δηλώσουμε και την κοιλιά της μάνας μας!

    Το αιτιολογικό για το μποϊκοτάζ είναι το εξής:
    1. Βάσει των ερωτήσεων που περιλαμβάνει το έντυπο, η απογραφή είναι Ανάκριση 3ου Βαθμού, κατ’ ευφημισμόν ονομάζεται Απογραφή Ελλήνων και η διαδικασία είναι έωλη, εξοργιστική και ταπεινωτική για μας! Είμαστε καταγεγραμμένοι και καταχωρισμένοι από δέκα πάντες! Έχουν όλα τα στοιχεία μας στις υπηρεσίες.

    2. Εφόσον έχει εκτυπωθεί το έντυπο με τις εκατοντάδες ερωτήσεις, είναι ευκαιρία να καταμετρηθούν τώρα οι λαθρομετανάστες ξεχωριστά, για να μάθουμε επιτέλους πόσα Κατακάθια Δολοφόνοι κυκλοφορούν ελεύθερα στην Πατρίδα μας και ποιοί είναι!!! ονομαστικά, με χώρα προέλευσης, και άδειες παραμονής ή ότι πλαστά χαρτιά εμφανίζουν.

    Επιμένω σε Διαχωρισμό της Απογραφής μεταξύ Ελλήνων και λαθρομεταναστών, διότι η απογραφή τους στη γενική απογραφή, θα τους εντάξει ΥΠΟΥΛΑ στο γενικό πληθυσμό, οδηγώντας στο άμεσο μέλλον σε ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΕΣ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ μειονότητες αλλοεθνών και διαμελισμό της Ελλάδας στα “πρότυπα” της Γιουγκοσλαβίας. Προσωπικά δεν έχω αμφιβολία ότι αυτός είναι ο στόχος τους!

    Επι του θέματος της έντεχνης απογραφής των λαθρομεταναστών στο γενικό πληθυσμό και της συναπεγόμενης άμεσης δημιουργίας εθνο-μειονοτήτων, υπάρχει ΠΛΗΘΟΣ περιπτώσεων στο ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟ που δημιουργούν προηγούμενο!!!

    3. Προτείνω για τους Έλληνες να εκτυπωθεί νέο έντυπο μόνο Αριθμητικής απογραφής - διότι αυτό είναι η απογραφή, με 5 ερωτήσεις όλες κι όλες που δεν θα προσκρούουν στο φορολογικό και προσωπικό απόρρητο! Άλλωστε ο νόμος δεν επιβάλλει κυρώσεις σε φυσικό πρόσωπο που αρνείται να παράσχει εκεί και ως έτυχε πληροφορίες για θέματα που εμπίπτουν στο φορολογικό και προσωπικό απόρρητο, και εφόσον δεν κατηγορείται ενώπιον της δικαιοσύνης ή δεν υπάρχει εισαγγελική παραγγελία γι αυτό.

    Ή, εάν αυτό δεν είναι δυνατόν, δήθεν για λόγους κόστους και ταχύτητας, να απαιτήσουμε με το ίδιο ΕΝΤΥΠΟ να απαντούμε σε ελάχιστα από τα ερωτήματα της ξεχωριστής -πάντα- απογραφής, τα εξής:
    Οι απαντήσιμες ερωτήσεις θα ήταν:

    * Έλληνας πολίτης
    * ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ
    * Μόνιμος κάτοικος Ελλάδας
    * Περιοχή …
    * Οικογενειακή κατάσταση (αριθμός μελών οικογένειας)
    (όλα τα υπόλοιπα στοιχεία υπάρχουν στα Ε9, στα Ληξιαρχεία, στα Νεκροταφεία, στους Δήμους, στην Εφορία και στην Πολεοδομία, στο ΙΚΑ).
    ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ αλλενάκι 11/05/2011 12:33:30

      Γειά σου αλλενάκι. Καλά μας τα λες.

      Στην εφημερίδα σε διάβασα πριν από λίγο.

      Και μάλιστα διάβασα και το άλλο του Πατροκοσμά (Κοσμά του Αιτωλού). Μην κάνετε μεγάλα σπίτια γιατί θα σας φέρουν κι άλλους. Και ο νοών νοείτω. Κάτω τώρα οι πράκτορες της Νέας τάξης.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Κοντη Λιζα 11/05/2011 13:08:38

        δεν ξέρω, τι εφημερίδα λες;

        • Κοντη Λιζα avatar
          Κοντη Λιζα @ αλλενάκι 11/05/2011 14:37:38

          Ελεύθερη Ωρα, Σελίδα 9. Πρώτο τραπέζι πίστα. Το μπλογκ αλλενάκι, ο χρήστης Dimi, allenaki στο antinews κλπ.

          Η εφημερίδα μεταφέρει σχόλια και διάλογο από την συζήτηση για την απογραφή στους αναγνώστες της.

          ..μεγάλα σπίτια γιατί θα σας φέρουν κι άλλους...

          γιατί θα σας φέρουν συγκατοίκους το ορθό.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ αλλενάκι 11/05/2011 13:28:27

      αλλενάκι, αφού το μελέτησες, βγάλε λίστα ποιες απαντήσεις γίνονται αποδεκτές.

  14. anapografos avatar
    anapografos 11/05/2011 11:42:35

    Είναι υποχρεωτική η απογραφή ; Δε νομίζω…
    Με τετοιες λεπτομερειες απογραφεις κατι οταν το πουλας !! Η συλλεγεις στοιχεια για φορους ας πουμε... ΔΕΝ υπαρχει η παραμετρος του δικαιωματος (ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ) .Και δεν τους τιμούν καθολου τα αυτοσχεδια ψεματα για δηθεν προστιμα που απειλουν (ΜΕ ΨΕΜΑΤΑ !!!!!!!! ??) διαφοροι δημοσιοι λειτουργοι. Προστιμα λενε απο εως ,κατι ποσα.. Ποιος και πως θα κρινει διαφορετικο προστιμο απο πολιτη σε πολιτη!!!!!!!!!!?????
    Σε καθυστερημενους απευθύνονται ?
    Αρκουσε μια αθωα απλη απογραφη πληθυσμου οπως παντα χωρις πολλα πολλα υποπτα.

    Σε καμία περίπτωση ο νόμος δεν προβλέπει κυρώσεις σε άλλα φυσικά πρόσωπα και δεν περιγράφει ως παράβαση την άρνηση παραχώρησης στοιχείων στην στατιστική υπηρεσία.
    Διαβάστε το Ν.3832/2010 http://www.taxnews.tv/news/nomos-3832-2010/

  15. ThW avatar
    ThW 11/05/2011 11:47:40

    και για οποιον θελει
    εντυπα γερμανιας http://www.spiegel.de/netzwelt/netzpolitik/0,1518,754085,00.html

  16. agitatoras avatar
    agitatoras 11/05/2011 12:27:58

    @anapografos Η ΜΕΛΕΤΗ ΗΤΑΝ ΕΛΛΙΠΗΣ ΚΑΙ ΕΝ ΠΟΛΛΟΙΣ ΑΣΤΟΧΗ. ΑΡΘΡΟ 2 ΠΑΡΑΓΡ.3 3. Οι υπηρεσίες και οι φορείς του δημόσιου τομέα, ό­πως αυτός ορίζεται στην παράγραφο 6 του άρθρου 1 του ν.1256/1982 (ΦΕΚ 65 Α΄), υποχρεούνται να εξασφαλί­ζουν την πρόσβαση σε όλες τις διοικητικές πηγές και τα δημόσια μητρώα και αρχεία, τα οποία τηρούνται από αυ­τές, εγγράφως ή με ηλεκτρονικά, μαγνητικά ή άλλα ανά­λογα μέσα, παρέχοντας πρωτογενή στατιστικά στοιχεία και πρωτογενείς πληροφορίες στην ΕΛ.ΣΤΑΤ.. Tα νομικά πρόσωπα του ιδιωτικού τομέα, οι ενώσεις προσώπων και τα φυσικά πρόσωπα υποχρεούνται να εξασφαλίζουν την πρόσβαση στους φορείς του ΕΛ.Σ.Σ. σε όλες τις πηγές ή τα αρχεία που τηρούνται εγγράφως ή με ηλεκτρονικά, μαγνητικά ή άλλα ανάλογα μέσα και να παρέχουν έγκαι­ρα και με ακρίβεια κάθε στοιχείο ή πρωτογενή πληροφο­ρία που ζητείται από αυτούς τους φορείς για την άσκηση των αρμοδιοτήτων τους. Τα στοιχεία και πληροφορίες της παραγράφου αυτής χρησιμοποιούνται από την ΕΛ.ΣΤΑΤ. και τους λοιπούς φορείς του ΕΛ.Σ.Σ. για την παραγωγή των επίσημων στατιστικών, όπως ειδικότερα ορίζεται στον Κανονισμό Στατιστικών Υποχρεώσεων.
    ΑΡΘΡΟ 8 ΠΑΡ.1 Με απόφαση της ΕΛ.ΣΤΑΤ. επιβάλλονται στον προϊ­στάμενο της αρμόδιας υπηρεσίας ή στο νόμιμο εκπρό­σωπο του νομικού προσώπου δημοσίου ή ιδιωτικού δικαί­ου ή στο φυσικό πρόσωπο οι ακόλουθες διοικητικές κυ­ρώσεις, για παράβαση των υποχρεώσεών τους που προ­βλέπονται από τον παρόντα νόμο, τον Κανονισμό Στατι­στικών Υποχρεώσεων των φορέων του ΕΛ.Σ.Σ. και από κάθε άλλη διάταξη που αφορά τις υποχρεώσεις πρόσβα­σης σε πηγές, μητρώα ή αρχεία ή την παροχή στοιχείων, για την ανάπτυξη, παραγωγή και διάδοση στατιστικών:........β) Πρόστιμο ύψους από χίλια (1.000) ευρώ έως πενή­ντα χιλιάδες (50.000) ευρώ, εάν παρέλθει άπρακτη η α­ποκλειστική προθεσμία για άρση της παράβασης.

    Οι διοικητικές κυρώσεις επιβάλλονται πάντοτε ύστερα από ακρόαση του προϊσταμένου της αρμόδιας υπηρε­σίας ή του νόμιμου εκπροσώπου του νομικού προσώπου δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου ή του φυσικού προσώπου και είναι ανάλογη προς τη βαρύτητα και τις συντρέχου­σες περιστάσεις. Η υποτροπή συνιστά επιβαρυντική πε­ρίπτωση για την επιμέτρηση της διοικητικής κυρώσεως. ΟΠΟΥ Ο ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ ΛΕΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΕΝΝΟΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ agitatoras 11/05/2011 12:35:51

      Χρήσιμο κι αυτό που λές. Μου άρεσε το σημείο που γράφει "και να παρέχουν έγκαι­ρα και με ακρίβεια κάθε στοιχείο ή πρωτογενή πληροφο­ρία που ζητείται από αυτούς τους φορείς για την άσκηση των αρμοδιοτήτων τους. "

      Δεν το βλέπω να γίνεται στην πράξη η επιβολή προστίμων. Κι αν πάνε να δοκιμάσουν εκφοβιστικά, θα αρχίσουν να πέφτουν φάπες.

      • Καλά τώρα... avatar
        Καλά τώρα... @ ΝΙΚΟΛΑΣ 11/05/2011 20:17:38

        Να γελάσω ή να κλάψω με το "αν πέσουν πρόστιμα θα πέσουν φάπες"; Εδώ μας έχουν πάρει μέχρι και τα κορδόνια από τα παπούτσια και καθόμαστε και μας θωπεύουν για να μας πάρουν και τα νεφρά.... Ποιές φάπες;

    • anapografos avatar
      anapografos @ agitatoras 11/05/2011 13:25:31

      ΟΠΟΥ Ο ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ ΛΕΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΕΝΝΟΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ η τους εργοληπτες πολιτες που ενεργουν την ερευνα ?

    • anapografos avatar
      anapografos @ agitatoras 11/05/2011 14:08:32

      Γνωριζεις πως η που θα δουμε τον “Κανονισμό Στατιστικών Υποχρεώσεων των φορέων του ΕΛ.Σ.Σ.” ????

  17. anonymous avatar
    anonymous 11/05/2011 12:37:14

    Έχω ζήσει 20 απογραφές που τις θυμάμαι καλά. Τα έντυπα πάντα έτσι ήταν. Ζητάνε πληροφορίες για όλα, παλιά θυμάμαι ζητούσαν πληροφορίες για το αν έχεις ηλιακό θερμοσίφωνα.

    Απλά σήμερα οι καιροί είναι πιο πονηροί, είμαστε πιο υποψιασμένοι και αντιδρούμε.

    • anapografos avatar
      anapografos @ anonymous 11/05/2011 13:20:26

      Τι ηλικια εχεις? 20 απογραφές Χ 10 χρονια = 200 χρονια

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ anonymous 11/05/2011 13:34:47

      καλά, αφού γενική απογραφή πληθυσμού γίνεται κάθε δέκα χρόνια, εσύ πόσο είσαι με το καλό? χαχα ... αστειεύομαι, δίκιο έχεις πάντως, οι ζητούμενες πληροφορίες έχουν τροποποιηθεί μόνον ως προς την εν Ελλάδι διαμονή (δηλ. το κομμάτι που αναφέρεται στους μετανάστες). Αυτό είναι που πρέπει να συζητηθεί, γιατί κατά τα άλλα οι στατιστικές είναι όντως εργαλείο πολιτικής (με την έννοια της στοιχειοθέτησης κάθε προσπάθειας προγραμματισμού).

    • anapografos avatar
      anapografos @ anonymous 11/05/2011 14:37:31

      Απλά σήμερα οι καιροί είναι πιο πονηροί η τοτε ηταν πιο αγαθοι!!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ anonymous 11/05/2011 17:48:20

      Εννοούσα απογραφές 20 ετών, 2 δηλ.

  18. agitatoras avatar
    agitatoras 11/05/2011 12:46:59

    Το βασικό στοιχείο όμως που προκύπτει δια στόματος της διευθύντριας της Στατιστικής Υπηρεσίας είναι ότι ΔΕΝ ΘΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΘΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΓΡΑΦΟΥΝ

    http://olympia.gr/2011/05/11/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-2011-%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B8%CE%B1-%CF%85%CF%80/

    ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΟΥΝ (ΤΩΡΑ !! ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ , ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΕΥΡΟΥΛΑΚΙΑ ΤΟΤΕ .....) ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ 3832 ΑΡΘΡΟ 8 ΠΑΡ.5 Οι πράξεις της ΕΛ.ΣΤΑΤ. με τις οποίες επιβάλλονται πρόστιμα συνιστούν εκτελεστό τίτλο και επιδίδονται σε
    όποιον επιβάλλονται. Η είσπραξη των προστίμων αυτών γίνεται κατά τις διατάξεις του Κώδικα Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων (ν.δ. 356/1974), όπως ισχύει κάθε φορά

  19. agitatoras avatar
    agitatoras 11/05/2011 12:49:20

    ΝΟΜΟΣ 3832 ΑΡΘΡΟ 8 ΠΑΡ.5 5. Οι πράξεις της ΕΛ.ΣΤΑΤ. με τις οποίες επιβάλλονται πρόστιμα συνιστούν εκτελεστό τίτλο και επιδίδονται σε
    όποιον επιβάλλονται. Η είσπραξη των προστίμων αυτών γίνεται κατά τις διατάξεις του Κώδικα Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων (ν.δ. 356/1974), όπως ισχύει κάθε φορά

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ agitatoras 11/05/2011 13:26:23

      Εγώ βλέπω αγριεμένους συμπολίτες. Και να μη ξεχνάμε το πετυχημένο κίνημα "Δεν Πληρώνω", δηλωτικό της διάθεσης μεγάλης μερίδας του κόσμου. Αν αρχίσουν οι τύρρανοι μας να ρίχνουν πρόστιμα για τέτοιες γελοιότητες, προβλέπω το κέντρο της Αθήνας να γίνεται χειρότερα από Κερατέα. Επιβολή τέτοιων προστίμων είναι φωτιά σε απλωμένο μπαρούτι.

  20. apogegrameni avatar
    apogegrameni 11/05/2011 13:04:26

    Αλλενάκι για κάποιο διαολεμένο λόγο σε διάβασα χτες, και σαν θαύμα χτυπάει το κουδούνι και μπροστά μου εμφανίζεται μια συμπαθητική νεαρά, ακολούθησα την συμβουλή σου απάντησα μόνο σε ότι αφορά τα άτομα. Κατά τα άλλα σπίτια, που δουλεύεις, που ταξίδεψες, κλπ. η απάντηση ήταν μία ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΦΟΡΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ. Μου έκανε εντύπωση ότι επέμενε σε ότι απαντούσα αρνητικά και επίσης δεν μου ανέφερε τίποτα για δωρεά οργάνων.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ apogegrameni 11/05/2011 13:27:45

      Σε ευχαριστώ πολύ.

      Αυτό θέλει, ΣΘΕΝΟΣ απέναντί τους.

      Χρησιμοποίηση της λογικής μας.

  21. apogegrameni avatar
    apogegrameni 11/05/2011 13:06:53

    Διόρθωση-δεν επέμενε.

  22. anapografos avatar
    anapografos 11/05/2011 13:17:38

    Ο καθηγητής Ανδρέας Γεωργίου Πρόεδρος της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής
    (έως τώρα αναπληρωτής προϊστάμενος του Τμήματος Στατιστικής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου)
    Με εισήγηση του υπουργού Οικονομικών
    Ο κ. Ανδρέας Γεωργίου ορίσθηκε ως Πρόεδρος της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛΣΤΑΤ), μετά από την επιλογή χθες από τη Βουλή των τεσσάρων μελών για το διοικητικό συμβούλιο της ΕΛΣΤΑΤ. Τα τέσσερα αυτά μέλη ορίζονται, με βάση το νόμο, από τη Διάσκεψη των Προέδρων της Βουλής, η οποία και ενέκρινε, με πλειοψηφία τεσσάρων πέμπτων, τη σχετική εισήγηση του υπουργού Οικονομικών Γιώργου Παπακωνσταντίνου, η οποία αφορούσε τους εξής:

    -Πρόεδρος: Ανδρέας Γεωργίου (έως τώρα αναπληρωτής προϊστάμενος του Τμήματος Στατιστικής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, απόφοιτος του Amherst College- ΗΠΑ, διδάκτορας του πανεπιστήμιου του Michigan- ΗΠΑ)

    -Αντιπρόεδρος: Νικόλαος Λογοθέτης (στέλεχος ιδιωτικού τομέα σε θέματα ολικής ποιότητας, κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος στη Στατιστική Επιστήμη από το πανεπιστήμιο του Sheffield- Μ. Βρετανία)

    -Μέλος: Ζωή Γεωργαντά (διδάκτορας του Πανεπιστημίου Leeds- Μ. Βρετανία, καθηγήτρια Στατιστικής στο πανεπιστήμιο Μακεδονίας)

    -Μέλος: Ανδρέας Φιλίππου (διδάκτορας του πανεπιστημίου Wisconsin Madison- ΗΠΑ, καθηγητής Στατιστικής στο πανεπιστήμιο Πατρών, πρώην υπουργός Παιδείας της Κυπριακής Δημοκρατίας και μέλος της Βουλής της Κυπριακής Δημοκρατίας)

    Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση του υπουργείου Οικονομικών, για τη διαμόρφωση της πρότασης είχε δημοσιοποιηθεί η προκήρυξη των θέσεων στο διαδίκτυο και στον ελληνικό και ξένο Τύπο και συγκεντρώθηκε ένας σημαντικός αριθμός υποψηφιοτήτων. Τα βιογραφικά των υποψηφίων αξιολογήθηκαν αναλυτικά βάσει των κριτηρίων που έθετε ο νόμος. Στην ανακοίνωση προστίθεται ότι τα συγκεκριμένα άτομα που επελέγησαν χαίρουν διεθνούς αναγνώρισης, αποτελούν εξαιρετικές επιλογές για τις κρίσιμες θέσεις των μελών του διοικητικού συμβουλίου της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής και θα συνδράμουν ουσιαστικά στο έργο της.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ anapografos 11/05/2011 13:34:13

      FOLLOW THE MONEY ! EINAI ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΡΗ!

      ΠΟΥ ΑΝΑΡΤΗΘΗΚΕ Η ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ;

      ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ; ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !

      Εχουμε κόστος 700 ευρώ επί 70.000 απογραφείς πανελλαδικά = 49.000.000
      49 εκατομμύρια ευρώ

      plus κόστος μελέτης σύνταξης του ερωτηματολογίου (ή την πήραν έτοιμη από τη Λόκχιντ Μάρτιν;) plus εκτυπώσεις plus οτιδήποτε συνεπάγεται.

      Στην Αγγλία το έδωσαν για το 2011 στη Λόκχιντ Μάρτιν, 170 εκατομμύρια λίρες συμβόλαιο.

      Η Λόκχιντ Μάρτιν είναι Παγκόσμιος Κολοσσός και ασχολείται εσχάτως με τη Συλλογή, Διαχείριση και Επεξεργασία της Πληροφορίας (intelligence market) και ΑΣΚΕΙ ΛΟΜΠΙΝΓΚ για να ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΝ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ

      Τα στοιχεία στο διαδίκτυο.

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ αλλενάκι 11/05/2011 15:04:45

        Χώρια τα τρισεκατομμύρια που έχει κερδίσει ως αμυντική βιομηχανία

  23. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 11/05/2011 13:21:45

    ...απόφοιτος του Amherst College- πολλοί μας έρχονται από εκεί τελικά και κυβερνούν.

  24. anapografos avatar
    anapografos 11/05/2011 13:28:35

    Με τετοιες λεπτομερειες απογραφεις κατι οταν το πουλας !! Η συλλεγεις στοιχεια για φορους ας πουμε... ΔΕΝ υπαρχει η παραμετρος του δικαιωματος (ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ) .Και δεν τους τιμούν καθολου τα αυτοσχεδια ψεματα για δηθεν προστιμα που απειλουν (ΜΕ ΨΕΜΑΤΑ !!!!!!!! ??) διαφοροι δημοσιοι λειτουργοι. Προστιμα λενε απο εως ,κατι ποσα.. Ποιος και πως θα κρινει διαφορετικο προστιμο απο πολιτη σε πολιτη!!!!!!!!!!?????
    Σε καθυστερημενους απευθύνονται ?

  25. Ioustinianos avatar
    Ioustinianos 11/05/2011 13:36:11

    Ρε παιδιά αφού η ΑΠΟΓΡΑΦΗ είναι ΑΝΩΝΥΜΗ,
    ΠΩΣ στο διάολο θα μου επιβάλλουν πρόστιμο;;;;;;;;
    Γιατί αν δεν κάνω λάθος χρειάζονται το ονοματεπώνυμό μου για να το κάνουν αυτό........
    ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΤΑ ΠΕΡΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ για να τσιμπήσουν οι ΑΔΑΕΙΣ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Ioustinianos 11/05/2011 13:43:25

      Δεν είναι καθόλου ανώνυμη όταν έχουν έρθει στο σπίτι σου με το κουδούνι σου.
      Είσαι σοβαρός;;;
      Και υπάρχει και πρόβλεψη στο έντυπο να αναγραφεί το όνομα ή το όνομα του ιδιοκτήτη του σπιτιού.

      Ανώνυμη είναι για τους λαθρομετανάστες ΜΟΝΟ που δεν απαιτούν ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΡΤΙ μην τους στενοχωρήσουν.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 11/05/2011 13:58:25

        ΔΕΝ είναι ανώνυμη!
        Για τους Έλληνες είναι απολύτως Επώνυμη.
        Κάντε κόπο παρακαλώ και ανοίξτε το έντυπο στο pdf που παραθέτω παρακάτω σε σχόλιο αλλά περιμένει γιατί έχει λινκ, είναι στην πρώτη σελίδα, στην αρχή:
        Αντιγράφω το πεδίο από το έντυπο:

        Αν δεν υπάρχει οδός,
        να γραφεί η τοποθεσία
        και ο αριθμός ή
        ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ !!!
        ===

        Δεν υπάρχει ανώνυμος Έλληνας!
        Όλους μας ξέρουν.

        Ανώνυμοι-ψευδώνυμοι είναι μόνο οι λαθρομετανάστες .

    • anapografos avatar
      anapografos @ Ioustinianos 11/05/2011 13:48:27

      Δεν υπογραφεις αλλα υπογραφουν για εσενα ΔΥΟ απογραφεις .
      Σε βρισκουν εαν ζητησουν τη βεβαίωση απογραφής που εκδιδουν στο ονομα σου.
      Σαν να υπεγραψες δηλαδη !
      Ασε που λενε δηθεν δεν υπογραφεις, για να χαλαρωσεις και να το απολαύσετε και οι δυο.
      Οταν θα ερθουν τα χαρατσια απο αυτα που δήλωσες,εσυ πες τους οτι δεν υπεγραψες !!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ anapografos 11/05/2011 13:51:21

        Όποιος απογραφεί πρέπει να ζητήσει το ακριβές αντίγραφο αυτού που δήλωσε, να έχουν μαζί τους ΔΥΟ ΕΝΤΥΠΑ δλδ.!

        Ένα επικυρωμένο από αυτούς και ένα για τον απογραφέντα.

        Διότι ποιος διασφαλίζει ότι δεν θα συμπληρώσουν κουτάκια εκ των υστέρων ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΛΗΡΕΣ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ;

  26. anapografos avatar
    anapografos 11/05/2011 13:38:18

    Γνωριζει κανεις πως η που θα δουμε τον "Κανονισμό Στατιστικών Υποχρεώσεων των φορέων του ΕΛ.Σ.Σ." ????

  27. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/05/2011 13:40:11

    Προφήτη, επιστρατεύουμε τη λογική. Έχω απογραφεί στην προηγούμενη απογραφή, το 2001. Δεν ρώτησαν τίποτα.

    Σου παραθέτω το σχόλιο σχολιαστριάς μας που απογράφηκε:

    apogegrameni είπε:
    11/05/2011 στις 1:04 pm

    Αλλενάκι για κάποιο διαολεμένο λόγο σε διάβασα χτες, και σαν θαύμα χτυπάει το κουδούνι και μπροστά μου εμφανίζεται μια συμπαθητική νεαρά, ακολούθησα την συμβουλή σου απάντησα μόνο σε ότι αφορά τα άτομα.
    Κατά τα άλλα σπίτια, που δουλεύεις, που ταξίδεψες, κλπ. η απάντηση ήταν μία ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΦΟΡΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ.
    Μου έκανε εντύπωση ότι δεν επέμενε σε ότι απαντούσα αρνητικά και επίσης δεν μου ανέφερε τίποτα για δωρεά οργάνων.

    ________________________________________________
    Επομένως Προφήτη αυτά που γράφω:
    αριθμητικά τα μέλη της οικογένειας, κατά τη γνώμη μου ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ, ΜΟΝΙΜΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ, ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ, και στα άλλα "Δεν απαντώ είναι απογραφή πληθυσμού)

    ΚΑΙ ΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΕΝΤΥΠΟΥ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΑ !!!

    ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΕΠΑΝΩ ΣΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΔΙΑ

    ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΕΙ;;;

  28. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 11/05/2011 13:44:16

    ΕΡΧΕΤΑΙ!
    ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ!

    67. «Θὰ σᾶς ἐπιβάλουν μεγάλο καὶ δυσβάστακτο φόρο, ἀλλὰ δὲν θὰ προφθάσουν».

    68. «Θὰ βάλουν φόρο στὶς κότες καὶ στὰ παράθυρα».

    69. «Θὰ ζητήσουν νὰ σᾶς πάρουν καὶ στρατιῶτας. Δὲν θὰ προφθάσουν ὅμως».

    70. «Οἱ Τοῦρκοι θὰ μάθουν τὸ μυστικὸ 3 μέρες γρηγορώτερα ἀπὸ τοὺς Χριστιανούς».

    Μην τους πειτε την αληθεια για τιποτε!
    Δεν ειναι για καλο Ελληνες ομως ο Θεος δεν θα αφησει να χαθουμε!
    Εχουν λυσσαξει γιατι ξερουν οτι τελειωνει ο καιρος τους!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Greece Pleading 11/05/2011 13:56:11

      χα χα για τη "καλυτερη κατανομη του φορου" θα ειναι η απογραφη
      για τι "επιδομα ανεργιας" και καλα, κι οτι τους κατεβει!
      Κανεις να μη δωσει κανονικα στοιχεια ειδικα σε ακρητικες περιοχες, Ηπειρο, Μακεδονια, θρακη ακομα και μεγαλουπολεις θεσσαλονικη κτλπ.
      Η κατασταση ετσι κι αλλιως μυριζει μπαρουτι γενικα, σιγα μη τους τα δωσω και στο πιατο.

    • anapografos avatar
      anapografos @ Greece Pleading 11/05/2011 13:58:06

      Οπως και αν το προσεγγισεις κοντα εισαι.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Greece Pleading 11/05/2011 15:07:04

      Έτσι...

  29. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/05/2011 13:48:30

    ΔΕΝ είναι ανώνυμη!
    Για τους Έλληνες είναι απολύτως Επώνυμη.
    Κάντε κόπο παρακαλώ και ανοίξτε το έντυπο στο pdf είναι στην πρώτη σελίδα, στην αρχή:
    www.voria.gr/filestore/docs/apografi1.pdf
    Αντιγράφω το πεδίο από το έντυπο:

    Αν δεν υπάρχει οδός,
    να γραφεί η τοποθεσία
    και ο αριθμός ή
    ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ !!!

  30. anapografos avatar
    anapografos 11/05/2011 13:51:04

    Γνωριζει κανεις πως η που θα δουμε τον “Κανονισμό Στατιστικών Υποχρεώσεων των φορέων του ΕΛ.Σ.Σ.” ????

  31. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/05/2011 14:01:22

    Έρχονται και Δύο Δύο για να έχουν Μάρτυρα πρώτον, και δεύτερον για το φόβο των ιουδαίων.

    Ας πρόσεχε το Εφιαλτικό Αυτό Καθεστώς.

    Ο φόβος που διασπείρουν στους ανθρώπους, η τρομοκράτηση των γερόντων οτι δεν θα έχουν συντάξεις, ο εξανδραποδισμός μας θα γίνει ανάθεμα και θα γυρίσει πάνω τους!

    Κανένας από εμάς δεν πρέπει να αφήσει παπού ή γιαγιά μόνο του να απαντήσει στο ερωτηματολόγιο.
    Σπαράζει η καρδιά μου όταν σκέφτομαι την τρομοκρατία που ασκούν σε ηλικωμένους ανθρώπους από το πρωί τα γκεμπελοκάναλα.

  32. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 11/05/2011 14:05:15

    Για όλους τους ανησυχούντες περί της απογραφής μόλις προ ολίγου με απογράψανε (sic). (Έτσι κι αλλιώς απογραμμένο με έχουνε). Εκάνατε ολόκληρη βαβούρα και ήμουν έτοιμος να τσακωθώ. Λοιπόν πέντε πραγματάκια ρωτήσανε τελείως τυπικά σαν μια κοινή απογραφή. Τα περί τουαλέτας τα ρωτάνε μόνο αν μένεις σε τσαντίρι. Ηρεμήστε και μη φαντασιώνεστε, αν δεν πιστεύετε ρωτείστε να σας πω.

  33. anapografos avatar
    anapografos 11/05/2011 14:21:18

    θες να μας πεις οτι δεν συμπληρωσαν πεδια ?
    Οταν θα σου ερθει ο οικολογικος φορος γιατι εχεις μονα τζαμια θα ειναι πιο sic !!!

  34. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 14:36:38

    Εγω εχω μια ΒΑΣΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ...

    ποιος ελεγξε τους χιλιαδες απογαρφεις-επισκεπτες στο σπιτι μας?
    με ποαι κριτηρια? τι δουλεια κανουν? τι ρολο βαρανε? να παρουν τα στοιχαι μου και κανου φωτοτυπιες ποιος τους ελεγχει? ΚΑΝΕΙΣ !!
    τους ελεγξε καποιος για την εντιμοτητα και την ατριοτητα του χαρακτηρα τους?
    κλπ κλπ μην πω πως διασφαλιζεται η ασφαλεια των δεδομενων στους σεβερ που θα τα περασουν !!!! απο χακερς !! στη Σονυ μπηκαν και τα ελκανα μπαχαλο.. στο Υπ Εσωτερικβων θα κωλωσουν?... ρε εχετε ασφαλεις διαδικασιες? ΟΧΙ τι τη θετε την απογραφη και το οτιδηποτε γραμμενο στο γονατο μια ζωη !! ΟΥΣΤ ερασιτεχνες και επικινδυνοι ΟΛΟΙ !

    εγω παω παντα στη βαση του θεματος!!! εαν τα παραπανω δεν ειναι διασφαλισμενα με καθε τροπο, η καθε απογραφη ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ !! και καταχρηστικη αλλα και επικινδυνη ως διαδικασια !

    νταξ συντροφοι του ΠΑΣΟΚ ?

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 14:40:44

      Οταν μου ερθει θα τον βαλω να υπογαρψει υπευθυνη δηλωση !!! προσωπικη και οτι του πω εκτος οικιας ! που θα τον βαλω μεσα τον καθε τυχαρπαστο.. να εχω αλλα μετα.. απο εκβιασμους μεχρι παρενοχλησεις...

      Ποιος εισαι εσυ ΡΕ που θα σε βαλω και σπιτι μου? Θα αναλαβεις προψπικη ευθυνη για οσα καταγραψεις!! ΕΣΥ και οχι ο Ερασιτεχνης Φορεας....της καρεκλας.
      Να τους κανετε συνεντευξη !!!!
      να το κανετε ΟΛΟΙ.. να δω ποσοι θα πανε παρακατω!!!... ΓΝΩΣΗ συντροφοι!

      ΠΠ

    • ss_sk avatar
      ss_sk @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 15:52:10

      Υπήρχε δυνατότητα αποστολής αίτησης, ηλεκτρονικά, από το σάιτ της Στατιστικής Υπηρεσίας - η λίστα των απογραφέων (μαζί με τη λίστα των αναπληρωματικών) έχει αναρτηθεί εκεί!

      Την τρίχα τριχιά κάνατε!!!


      υγ. δίνουν και λίγα ψίχουλα για τον κόπο όσων ασχοληθούν - βέβαια στους ελεύθερους επαγγελματίες (βλ. ΑΠΥ) φορτώνουν και ένα ΦΠΑ στην τυπική αμοιβή, μειώνοντάς την (αν και θα υπήρχαν σίγουρα οικονομικά ζορισμένοι που το δέχτηκαν).

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ss_sk 11/05/2011 16:07:28

        Αν νομιζεις οτι εχω αδικο... αποψη σου !!
        Αν θελεις να βαλεις σπιτι σου εναν ΤΥΧΑΙΟ βαλτον.
        Αν νομιζεις οτι ζεις αλλου... σου προτεινω να επιστρεψεις Ελλαδα!!

        ΠΠ

  35. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 11/05/2011 14:59:38

    ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΠΟΥ ΕΞΑΝΤΛΕΙΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟ ΣΑΣ ΜΕΝΟΣ,ΣΤΟΥΣ ΑΝΕΡΓΟΥΣ(ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ)ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ(ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙΤΕ ΕΞΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΗΣΕΤΕ),ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΣΤΟΧΕΥΟΝΤΑΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΕΥΡΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ-ΟΤΑΝ-ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΒΟΥΛΩΣΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΤΡΥΠΑ.ΕΥΓΕ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΜΟΥ!!!!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Εφιαλτης 11/05/2011 15:38:56

      Εργολαβια το πηρες.

      • Εφιαλτης avatar
        Εφιαλτης @ Greece Pleading 11/05/2011 15:51:33

        Ισως.......εδω ομμως καλο ειναι να κοιταζουμε το φεγγαρι και οχι το.....δαχτυλο.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Εφιαλτης 11/05/2011 16:12:29

          ετσι αφησαμε τα δαχτυλα...χαλαρα και μας κυνηγανε και ορθιους!! τοιχο τοιχο παμε !!

          ΠΠ

  36. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 11/05/2011 15:32:43

    • Και άμα δήλωσα εξωτερική τουαλέτα θα πληρώσω φόρο για εκπομπή υδροθείου επειδή θα κρυώνει ο αποτέτοιος μου και θα αμολάω και καμία; Λές ορέ!!

    Υ.Γ.
    Επειδή το πρώτο σχόλιό μου που έμοιαζε με το πάρα πάνω διεγράφη, άμα το είχε γράψει ο πατριώτης μου ο μεγάλος Λασκαράτος θα το θεωρούσατε υβριστικό; Εμείς οι Κεφαλλονίτες γνωρίζουμε από σάτιρα και ο αυτοσαρκασμός είναι στη φύση μας.
    Να γιατί ο Σολωμός δεν πάτησε ποτέ στην υπόλοιπη Ελλάδα! Αρχίζω να τον καταλαβαίνω.

  37. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 11/05/2011 15:38:13

    Ο Γενικος Διευθ. της απογραφης ειναι πρωην υπαλληλος του ΔΝΤ?
    α χα ω χα χα!!

    Μαντεψτε δηλαδης που θα πανε τα κατα τα αλλα απορρητα μας στοιχεια μεσω των συγκοινωνούντων δοχείων!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Greece Pleading 11/05/2011 15:42:59

      που το είδες αυτό; υπάρχει πηγή;

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ αλλενάκι 11/05/2011 15:45:48

        Ναι το ειδα, κατσε να το βρω...

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ αλλενάκι 11/05/2011 15:49:25

        Μάλλον για τον Ανδρέα Γεωργίου λέει. Γεμάτο το web με τα νέα της τοποθέτησης του στην ΕΛΣΤΑΤ ως προέδρου.
        -Πρόεδρος: Ανδρέας Γεωργίου (έως τώρα αναπληρωτής προϊστάμενος του Τμήματος Στατιστικής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, απόφοιτος του Amherst College- ΗΠΑ, διδάκτορας του πανεπιστήμιου του Michigan- ΗΠΑ)

        Δες: Amherst-College, όπως ΓΑΠ και Σαμαράς..

      • anapografos avatar
        anapografos @ αλλενάκι 11/05/2011 16:05:37

        πηγή: http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/20898

  38. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/05/2011 15:43:54

    Έχουν βγάλει και αλλοδαπούς και απογράφουν.
    Μια κυρία είπε ότι ήταν Βορειοηπειρώτισσα, εύχομαι να είναι πραγματική και όχι μεταμφιεσμένη Αλβανίδα

    • Εφιαλτης avatar
      Εφιαλτης @ αλλενάκι 11/05/2011 15:52:59

      Εχω πληροφοριες οτι εχει βγει και η χαιντη καθως και η χιονατη με τους 7 νανους.....

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Εφιαλτης 11/05/2011 15:55:25

        Αντιλαμβάνομαι ότι είσαι από τους απογραφείς - επίστρατους.
        Δεν έχουμε με σας τίποτα.

        ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΣΤΕ ΟΠΩΣ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΩΝ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΟΚΟΓΛΥΦΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ.

        Και ο νοών νοείτω!

        • Εφιαλτης avatar
          Εφιαλτης @ αλλενάκι 11/05/2011 16:08:17

          Μαλλον κανεις δεν εχει αντιφθει τιποτα...Εχουμε ξεφυγει τελειως.Αντι να τα βαζουμε με τους εχθρους που κατασφαζουν τον γηγενγ πλυθησμο αυτης της χωρας ,τα βαζουμε με τον Ανεργο,που βγαινει να κανει Απογραφηηηηη.Μαλιστα.Αυτος πρεπει να πεσει στο Βωμο της επαναστασης του Χρεωκοπημενου Νεοελληνα,που φυσικα τα ξερει ολα και δεν ξερει οτι αν δεν συμπληρωθει σωστα αυτη η αιτηση που του ΕΔΩΣΑΝ,δεν θα την πλωρωθει,και η εργασια του παει με το κομματι...Ευχαριστω πολυ καλο σας βραδι και καλη επανσταση

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Εφιαλτης 11/05/2011 16:22:44

            βρε Εφιαλτη μου,,, με γνωριζεις απο χτες??
            εαν ερθω να σε απογραψω ΕΓΩ... με δεχεσαι τοσο ευκολα?
            με εμπιστευεσαι ως ατομο ? απο που? πως? ποιος και πως με επελλεξε για μια τοσο σημαντικη και ευαισθητη εργασια?
            καλα δεν αναρωτιεσαι καθολου??
            μου θυμιζεις κατι καθηγητρις της κορης μου που οταν τους ανεφερα την ενδο-εξωσχολικη βια εμειναν εμβροντητες!! "δεν συμβαινουν αυτα που λετε.. τρομοκτατειτε τα παιδια σας !"

            και την πηρα με το ζορι απ το χερι και την πηγα στο τμημα ασφαλειας της περιοχης να την ενημερωσουν !!!

            ξερεις πως βγηκε απ το τμημα??? σαν εξωγηινη ! ειδε το φως ! και κουναγε το κεφαλι της για το πως εχει αφησει λασκα τα παιδια της!!! και ποσο τυχερη ειναι που δεν τους συνεβη κατι.... ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙΣ !!

            ΠΠ

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ αλλενάκι 11/05/2011 15:55:01

      θα ειναι η "μεταφραστρια" που ξεχασε να παρει και τη κανονικη απογραφεα μαζι τσι.

      • Κεφαλλονίτης avatar
        Κεφαλλονίτης @ Greece Pleading 11/05/2011 16:00:46

        Ναι ακριβώς εμένα ήρθε στο σπίτι και με βρήκε τυχαία επειδή απεργώ μια κοπελιά γκαστρωμένη και πρέπει να ήταν πράκτορας της αλ κάιντα από ότι κατάλαβα, αλλά τι να κάνω της άνοιξα. Αφήστε ρε κανένα άνθρωπο να βουλώσει καμιά τρύπα με δυό ψωροευρώ που θα πάρει. Μας έχουν ξεζουμίσει και εσείς αντί να κοιτάτε σοβαρά πράγματα ασχολείστε με το αν θα μας βάλουν οικολογικό φόρο. Έτσι που το πάνε δεν βλέπω να προλαβαίνουν, γιατί θα έχουμε αποδημήσει εις Κύριον από την πείνα. Καλό είναι να έχουμε τα μάτια μας «ανοιχτά» αλλά μέχρι κάποιο όριο δεν νομίζετε;

        • Εφιαλτης avatar
          Εφιαλτης @ Κεφαλλονίτης 11/05/2011 16:14:15

          ......:) ετσι γιατι τα λεω μονος μου απο το πρωι εδω μεσα......

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κεφαλλονίτης 11/05/2011 16:25:59

          δεν μιλαμε για το συνολο !! αλλα 1 εξαιρεση αρκει !1 αρκει με τη λογικη σας να μην εισαστε εσεις οι οικοδεσποτες!! αλλα καποιος αλλος και να πεσετε απ τα συννεφα !!!
          Η διαδικασια επολογης ειναι τ.κ. και επικινδυνη ΓΕΝΙΚΑ !
          Αν αισυανεσαι τυχερος που δεν ετυχε κατι σε σενα... τι θαπει οταν τυχει στο διπλανο σου? Οταν κανεις δεν ασχοληθηκε με την ασφαλεια των σπιτιων μας?? θα φταιει το κακο κρατος το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ ?? ΟΧΙ !! Εμεις ολοι θα φταιμε που δεν καναμε κατι γ αυτο προληπτικα !

          ΠΠ

  39. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 11/05/2011 15:53:50

    Λοιπον πατε εδω μεχρι να το βρω του πηρε συνέντευξη και ο Παπαχελας..αρα καταλαβαινετε...αφου τον τιμησε κι αυτο το παλικαρι...
    Φακελοι του Σκαϊ

    h++p://folders.skai.gr/main/theme?id=126&locale=el

    Εχει και αποψη για τα Greek Statistics o κυριος Πρόεδρος της Στατιστικης Αρχης...δειτε τα σχολια της συνεντευξης απο κατω.

    Μυριζει ΔΝΤ απο χιλιομετρα ο κυριος και ειναι και πρωην υπαλληλος τους!
    θα το βρω που θα παει..

  40. dreamer deceiver avatar
    dreamer deceiver 11/05/2011 16:00:05

    από Ελευθεροτυπία 30/06/2010:
    Νέος πρόεδρος της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛΣΤΑΤ) ορίστηκε ο Ανδρέας Γεωργίου. Χρέη αντιπροέδρου αναλαμβάνει ο Νικόλαος Λογοθέτης.
    Ο Ανδρέας Γεωργίου ήταν έως τώρα Αναπληρωτής Προϊστάμενος του Τμήματος Στατιστικής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου. Είναι απόφοιτος του Άμχερστ Κόλετζ των ΗΠΑ και διδάκτορας του Πανεπιστήμιου του Μίσιγκαν στις ΗΠΑ.

    Ο Νικόλαος Λογοθέτης υπήρξε στέλεχος ιδιωτικού τομέα σε θέματα ολικής ποιότητας. Είναι κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος στη Στατιστική Επιστήμη από το Πανεπιστήμιο του Σέφιλντ, στη Μεγάλη Βρετανία.

    Όπως ανακοινώθηκε, σε θέσεις μελών ορίστηκαν η Ζωή Γεωργαντά, διδάκτορας του Πανεπιστημίου Λιντς της Μεγάλης Βρετανίας και καθηγήτρια Στατιστικής στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και ο Ανδρέας Φιλίππου, διδάκτορας του Πανεπιστημίου Ουϊνσκόνσιν στις ΗΠΑ, καθηγητής Στατιστικής στο Πανεπιστήμιο Πατρών, πρώην Υπουργός Παιδείας της Κυπριακής Δημοκρατίας και μέλος της Βουλής της Κυπριακής Δημοκρατίας.

  41. Φ.K ΓΑΠ avatar
    Φ.K ΓΑΠ 11/05/2011 16:00:46

    Απογράφουν τις περιουσίες που θα κλέψουν και τα άτομα που θα πουλήσουν για δούλους στα παζάρια του Πακιστάν...

  42. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 11/05/2011 16:01:05

    Το βρηκα!!!!

    "Με "συστατική επιστολή" από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο ανέλαβε χθες την προεδρία της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής ο κ. Ανδρέας Γεωργίου, αναπληρωτής προϊστάμενος μέχρι πρότινος του τμήματος Στατιστικής του ΔΝΤ. "

    ΧΑΧΑΧΑ!!
    ΤΟ ΔΝΤ Κανει την απογραφη ξυπνατε!!!

    h++p://cebil.gr/news/Epikefalis-tis-Ellinikis-Statistikis-Arxis-o-A-Georgioy

    Νέος πρόεδρος στην Ελληνική Στατιστική Αρχή (1-7-2010) Imerisia

    Ο κ. Α. Γεωργίου νέος πρόεδρος της ΕΛΣΤΑΤ (1-7-2010) - Βήμα

    Ορίστηκε ΔΣ στην Ελληνική Στατιστική Αρχή (1-7-2010) - Zougla.gr

    Ανδρέας Γεωργίου, ο νέος πρόεδρος της ΕΛΣΤΑΤ (30-6-2010) - Imerisia

    Ορίστηκε ο νέος πρόεδρος της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (30-6-2010) - Zougla.gr

    Νέος πρόεδρος στην ΕΛΣΤΑΤ ο Ανδρέας Γεωργίου (30-6-2010) - euro2day

    Ο Α. Γεωργίου επικεφαλής της Στατιστικής Αρχής (30-6-2010) - euro2day

    Πρόεδρος της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής ο Ανδρέας Γεωργίου (30-6-2010) - ΑΠΕ-ΜΠΑ

    Επικεφαλής της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής ο Α. Γεωργίου (30-6-2010) - Capital.gr

    ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΛΛΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤΟΥ ΛΑΚΗ ΚΑΙ Η ΔΡΑΧΜΟ-ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟΥ!!!

    Εσυ Εφιαλτη αντε μορφονιε να κανεις damage contola σ αυτα τα lamogia τωρα..

    • Εφιαλτης avatar
      Εφιαλτης @ Greece Pleading 11/05/2011 16:10:19

      Η απαντηση μου ειναι πιο πανω...

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Εφιαλτης 11/05/2011 16:21:32

        "το ασυμβίβαστο λεει των μελών του ΔΣ και ιδιαίτερα αυτό του Προέδρου της ΕΛΣΤΑΤ" κανιβ.. εε Εφιαλτη ακους??

        Που παρεθεσε αλλος αναγωνστης πιο κατω:
        h++p://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1459:2010-11-04-16-54-57&catid=58:oikonomiki-politiki&Itemid=182

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Greece Pleading 11/05/2011 16:12:52

      Thanx a lot! Εγώ το έγραψα ότι η ΑΠΟΓΡΑΦΗ-ΑΝΑΚΡΙΣΗ OF THE 3RD DEGREE

      Είναι Παραγγελιά του ΔΝΤ!

      Ελάτε να μας απογράψετε ΣΤΡΑΤΟΣ ΚΑΤΟΧΗΣ!

      Σας περιμένουμε ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΛΥΜΕΝΑ !

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 11/05/2011 16:18:17

        ποσο γουσταρω το ξεβρακωμα των εγκαθετων δε λεγεται !!!

        Ομαδικη δουλεια... ετσι και καλυτερα ! μπραβο σε ολους !
        λιθαρακι λιθαρακι.. χτιζεται η ΓΝΩΣΗ !

        ΠΠ

        • Greece Pleading avatar
          Greece Pleading @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 16:22:46

          βρε συ ΠΠ αν ο Λαφαζανης του ΣΥΝ τα ελεγε απο το 2010 γιατι η ΝΔ ακομη να τα δει και να τα πει...?

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Greece Pleading 11/05/2011 16:28:37

            ΕΓΩ προσωπικα περιμενω αυριο τις δηλωσεις!!
            δεβ κρυβομαι πισω απ το δαχτυλο μου! ολοι τα λεμε και φωναζουμε με επιχειρηματα.. και αν δεν ακουσει κανεις.. προβλημα τους !
            Θα τους κανουμε την πρπεπουσα κρητικη και σβησιμο !
            Πλεον δεν εχουμε περιθωρια για διαπιστωσεις και αναλυσεις. Εχω πει 1000δες φορες!! ειμαστε σε ΠΟΛΕΜΟ ! και οχι σε σχολικη εκδρομη !

            ΠΠ

      • Εφιαλτης avatar
        Εφιαλτης @ αλλενάκι 11/05/2011 16:19:25

        Δεν υπαρχει αυτο που γινεται.....οκ ας το παραδεχτουμε ...εκπαιδευτηκαμε ολοι στην area 51 στο Los Alamos,και ειμαστε ειδικοι στο να αποσπουμε πληροφοριες και να κανουμε λοβοτομη φυλαχτειτε!!!!

        • Greece Pleading avatar
          Greece Pleading @ Εφιαλτης 11/05/2011 16:23:32

          troll?

          • Δημήτρης avatar
            Δημήτρης @ Greece Pleading 11/05/2011 19:33:19

            Το 'πιασες. Και δυστυχώς το ταΐζουν ασταμάτητα.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Εφιαλτης 11/05/2011 16:46:03

          Φθηνοί στα πίτουρα και ακριβοί στο αλεύρι είναι στο Υπουργείο Εσωτερικών έναντι των 68.000 ανέργων απογραφέων. Πρόκειται για νέους μακροχρόνια ανέργους οι οποίοι επελέγησαν μέσα τις λίστες του ΟΑΕΔ, και ζήτησαν να συμμετάσχουν μπας και συμπληρώσουν κανένα μεροκάματο.

          Όμως η κυβέρνηση και ο ΟΑΕΔ τους «αξιοποιούν» για να μειώσουν στατιστικά την ανεργία! Τους εμφανίζουν ως εργαζόμενους με αποτέλεσμα να χάνουν και το επίδομα και τα μόρια που συγκεντρώνουν. Συγκεκριμένα για 15 ημέρες υποαμειβόμενης εργασίας ως απογραφείς, μπορεί να απολέσουν ακόμη και 1 χρόνο μη επιδοτούμενης ανεργίας, και αν στο μέλλον θελήσουν να συμμετέχουν σε προκηρύξεις προσλήψεων θα χάσουν και την σχετική μοριοδότηση!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Greece Pleading 11/05/2011 16:15:21

      Ετσι !!!!!

      ΠΠ

      • Εφιαλτης avatar
        Εφιαλτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 16:22:28

        http://www.youtube.com/watch?v=ppgdBI31-lo

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Εφιαλτης 11/05/2011 17:10:43

          το εχω ματαδει... και?? χαιρεσαι ή λυπασαι?
          εγω λυπαμαι !

          ΠΠ

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 16:25:59

        Πόσο κάνει ένα νεφρό στην αγορά ανταλλακτικών; Ισα με 5.000 δολλάρια. Να προσέξει η οικογένεια του αδικοχαμένου χτες Μανώλη. Και τι έλεγε ο ερίφης πριν τις εκλογές; Νάτα τα λεφτά! Κόσσοβο μας κατάντησαν Σέρβοι μου...

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κοντη Λιζα 11/05/2011 16:30:50

          λιγα λες !! ατ διπλα και βαλε !! και αναλογα την αγορα εισαγωγης !! στην Μ Βρετανια τα ινδικα μερη !! πανε 15-20.000 λιρες!! συν εξοδα συν γιατροι κλπ !!! οι δοτες εισπραττουν 300 δολλαρια ! τι ξεφτυλα εγραψα!! αλλα τελος παντων ζητω συγγνωνη απ τους Ινδους συνανθρωπους μας.

          ΠΠ

        • anapografos avatar
          anapografos @ Κοντη Λιζα 11/05/2011 17:18:08

          Εικαζόμενη συναίνεση δωρεάς οργάνων
          Presumed consent:Εικαζόμενη συναίνεση. Μια χαρα ειναι . Εαν κινδυνευει καποιος δικος μου πεταω λαδια στην εθνικη και θα αυξανω τις πιθανοτητες να βρεθουν συμβατα οργανα. Ετσι κι αλλιως τα οργανα θα μοσχοπωλουνται σε τουρισμους αγορας οργανων (οπως στους τουρισμους δωρεαν γεννησεων που γινονται στα νοσοκομεια μας) απο χωρες που δεν ειναι υποχρεωτικη η δωρεα οργανων. Προβλημα δεν θα υπηρχε αν ηταν υποχρεωτικη η δωρεα οργανων σε ολο τον πλανητη και θα ηταν το σωστοτερο ολον !! Το νοσοκομείο ΔΕΝ θα καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια να σε σώσει, όντας σε κρίσιμη κατάσταση, τη στιγμή που θα σε βλέπει ως υποψήφιο δότη !Και οσο για τη δηλωση αρνησης τα μοσχοπουλανε και πληρωνουν ενα μικρο προστιμο... #
          Στις δε ΗΠΑ έχουν τα τελευταία χρόνια γίνει προσπάθειες να καθιερωθεί σε διάφορες πολιτείες χωρίς επιτυχία. Σημειωτέον ότι στη Βραζιλία θεσμοθετήθηκε το 1997 για να καταργηθεί ένα χρόνο μετά όταν διαπιστώθηκαν καταχρήσεις.

  43. anapografos avatar
    anapografos 11/05/2011 16:09:27

    http://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1459:2010-11-04-16-54-57&catid=58:oikonomiki-politiki&Itemid=182

  44. anapografos avatar
    anapografos 11/05/2011 16:25:51

    Γνωριζει κανεις πως η που θα βρουμε τον “Κανονισμό Στατιστικών Υποχρεώσεων των φορέων του ΕΛ.Σ.Σ.

  45. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 11/05/2011 16:26:37

    Θα σας ψεκασουμε με αρκετα chemtrails μετα στον υπεροχο Αττικο ουρανο και μετα αντε να βγαλετε αχνα...θα περνανε τα μετρα απο το ΔΝΤ σαν πασατεμπος...

    • anapografos avatar
      anapografos @ Εφιαλτης 11/05/2011 17:07:15

      http://defence.e-e-e.gr/assets/chemtrails_2.pdf

  46. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 11/05/2011 16:29:13

    h++p://www.taxnews.tv/news/nomos-3832-2010/

    Google is your friend

    ΝΟΜΟΣ ΥΠ.ΑΡΙΘ. 3832 (ΦΕΚ 38Α 09.03.2010) Ελληνικό Στατιστικό Σύστημα (ΕΛ.Σ.Σ.) Σύσταση της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛ.ΣΤΑΤ.) ως Ανεξάρτητης Αρχής. (έως ν.3842/2010)

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Greece Pleading 11/05/2011 16:45:28

      ...Google is your friend...
      Δεν θα τόλεγα αλλά μερικές φορές όντως. Άλλες φορές μαύρο μπλακουτ πέφτει...

    • anapografos avatar
      anapografos @ Greece Pleading 11/05/2011 17:21:23

      τον “Κανονισμό Στατιστικών Υποχρεώσεων των φορέων του ΕΛ.Σ.Σ. !!!!!!!!

  47. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/05/2011 16:42:08

    ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΆ ΤΟΥ ΔΝΤ Η ΑΠΟΓΡΑΦΗ - ΠΡΟΓΡΑΦΗ - ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΟ POGROM!

    Eγείρεται θέμα πλέον:
    Με ποιες διαδικασίες επελέγησαν όλοι αυτοί οι ΕΠΙΣΤΡΑΤΟΙ;
    Και τι είναι; Μόνο Έλληνες ή και αλλοδαποί, λαθροαλλοδαποί; Τι;;;

    Και ποια συμφέροντα ΟΡΙΣΑΝ Απογραφή-Προγραφή για τους Έλληνες γηγενείς με ανάκριση οf the 3rd degree και οι αλλοδαποί να ΜΗ δίνουν ΚΑΝΕΝΑ στοιχείο;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 11/05/2011 17:25:44

      ;) και οταν ερθουν, αρχιζουμε με
      α. υπογραφη υπευθυνης δηλωσης του απογραφεα για την χρηση των στοιχειων, της μη συμπληρωσης μετα την επισκεψη, την μη αντιγραφη και προωθηση κλπ
      β. τους κανουμε συνεντευξη !! πως τι που ποιος γιατι κλπ... σε ποσα σπιτια θα παει κλπ κλπ αν θενε.. αν δε θενε... τα 5 βασικα συν το (α) ΕΚΤΟΣ ΟΙΚΙΑΣ και αντε γεια. αν δεν υπογραψουν το (α) εγω δεν δινω τπτ σε κανεναν !
      γ. καλο θα ειναι να μας δωσουν τα στανταρτντς ασφαλειας του σερβερ που θα τα φορτωσουν !!!.. τι μετρα ασφαλειας εχουν προβλεψει! τι μπακ απ συστημα εχουν και ποιοι εχουν δικαιωμα προσβασης και βασει ποιοου νομου ! να Δουμε Δημοσια ολα τα ονοματα οσων εχουν προσβαση και σε τι επιπεδο ο καθενας !!!! Ζηταω πολλα??? ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ που ολες οι Χωρες εχουν ως δεδομενα ΕΜΕΙΣ πρεπει να τα σκαβουμε !!!
      ξερεις τι εχουμε να μαζεψουμε απο ντατα εμεις ??? χαχαχαχαααααα

      ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 17:29:21

        reverse engineering !! Ελλαδα ειμαστανε.. χαχαχα που θελουν να παρουσιαζονται σοβαροι .... εμεις να δεις σοβαροτητα !!.. απαντησεις θα δωσει καποιος?
        και αυτοι οι δημοσιογραφοι ειναι παντελως ασχετοι στις ερωτησεις τους !!.. ντιν νταν ντον

        ΠΠ

  48. anapografos avatar
    anapografos 11/05/2011 16:44:47

    Που θα δουμε δειγμα βεβαιωσης απογραφης καποιο link ?

  49. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/05/2011 19:10:03

    Ο Α. ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΡΟΧΘΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΙΝΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΗΣ ΝΕΤ, ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΤΗΣ ΥΠΕΥΘΥΝΗΣ ΤΗΣ ΕΛΣΤΑΤ...Ο ΤΥΠΟΣ ( ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ) ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΑΛΛΑ ΑΦΗΣΕ ΥΠΟΥΛΟ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΟ ΟΤΙ ΄΄ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ...΄΄ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ...

    • anapografos avatar
      anapografos @ ΕΥΑ 11/05/2011 19:50:04

      ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ?

      ΝΟΜΟΣ ΥΠ.ΑΡΙΘ. 3832 (ΦΕΚ 38Α 09.03.2010)
      Ελληνικό Στατιστικό Σύστημα (ΕΛ.Σ.Σ.) - Σύσταση της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛ.ΣΤΑΤ.) ως Ανεξάρτητης Αρχής.
      Άρθρο 8 Διοικητικές κυρώσεις
      1. Με απόφαση της ΕΛ.ΣΤΑΤ. επιβάλλονται στον προϊ¬στάμενο της αρμόδιας υπηρεσίας ή στο νόμιμο εκπρό¬σωπο του νομικού προσώπου δημοσίου ή ιδιωτικού δικαί¬ου ή στο φυσικό πρόσωπο οι ακόλουθες διοικητικές κυ¬ρώσεις, για παράβαση των υποχρεώσεών τους που προ¬βλέπονται από τον παρόντα νόμο, τον Κανονισμό Στατι¬στικών Υποχρεώσεων των φορέων του ΕΛ.Σ.Σ. και από κάθε άλλη διάταξη που αφορά τις υποχρεώσεις πρόσβα¬σης σε πηγές, μητρώα ή αρχεία ή την παροχή στοιχείων, για την ανάπτυξη, παραγωγή και διάδοση στατιστικών:
      α) Σύσταση για άρση της παράβασης μέσα σε ορισμέ¬νη αποκλειστική προθεσμία.
      β) Πρόστιμο ύψους από χίλια (1.000) ευρώ έως πενή¬ντα χιλιάδες (50.000) ευρώ, εάν παρέλθει άπρακτη η α¬ποκλειστική προθεσμία για άρση της παράβασης.
      Οι διοικητικές κυρώσεις επιβάλλονται πάντοτε ύστερα από ακρόαση του προϊσταμένου της αρμόδιας υπηρε¬σίας ή του νόμιμου εκπροσώπου του νομικού προσώπου δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου ή του φυσικού προσώπου και είναι ανάλογη προς τη βαρύτητα και τις συντρέχου¬σες περιστάσεις. Η υποτροπή συνιστά επιβαρυντική πε¬ρίπτωση για την επιμέτρηση της διοικητικής κυρώσεως.
      2. Με απόφαση της ΕΛ.ΣΤΑΤ., επιβάλλεται πρόστιμο ύ¬ψους από δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ έως διακόσιες χι¬λιάδες (200.000) ευρώ σε όποιον παραβιάζει το απόρρη¬το των στοιχείων ή/και το στατιστικό απόρρητο. Το πρό¬στιμο επιβάλλεται πάντοτε ύστερα από ακρόαση του υ¬πεύθυνου για την παραβίαση και είναι ανάλογο προς τη βαρύτητα και τις συντρέχουσες περιστάσεις. Η υποτρο¬πή συνιστά επιβαρυντική περίπτωση για την επιμέτρηση της διοικητικής κυρώσεως.
      3. Με τον Κανονισμό Στατιστικών Υποχρεώσεων καθο¬ρίζονται τα θέματα εφαρμογής των παραγράφων 1 και 2.
      4. Τα ποσά των προστίμων μπορεί να αναπροσαρμόζο¬νται με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, ύστερα α¬πό πρόταση της ΕΛ.ΣΤΑΤ..
      5. Οι πράξεις της ΕΛ.ΣΤΑΤ. με τις οποίες επιβάλλονται πρόστιμα συνιστούν εκτελεστό τίτλο και επιδίδονται σε όποιον επιβάλλονται. Η είσπραξη των προστίμων αυτών γίνεται κατά τις διατάξεις του Κώδικα Είσπραξης Δημο¬σίων Εσόδων (ν.δ. 356/1974), όπως ισχύει κάθε φορά.

  50. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 11/05/2011 21:27:57

    Ουφ!!!! ακομμα με αυτο ασχολειστε? μπροβο κουραγια....εκανα τα παντα και ξαναγυριζοντας βρισκω τη συζητηση εκει που την αφησα και...
    1) προς ΠΟΡΤΑ.ΠΟΡΤΑ ....<οχι δεν σε ξερω και δεν με ξερεις,και αν μου εδειχνες ολα τα απαραιτητα εγγραφα και εισουν οκ ,ακομμα και αν ειχα προβλημα φοβιας,υπαρχει και η λυση να σου εδινα συνοπτικες απαντησεισ στην πορτα,η εξω απο αυτην καποια"ασφαλη" λυση τελος παντων.Αυτη η πολεμικη επιστρατευση εναντιον ανεργων,που το μονο που θα κανουν ειναι να συμπληρωνουν αυτα τα σεντονια που τους εχουν δωσει,ειναι ανεξηγητο.Απλα δεν εχετε καταλαβει οτι για μια ακομμα φορα πεσατε με τα μουτρα στο τυρακι,αλλα δεν ειδατε τη φακα.Το διαιρει και βασιλευε ακομμα και εδω στην απογραφη.Ασφαλεια δεν υπαρχει πουθενα συμφορουμητες/σες,ενας συνανθρωπος μας κατεβηκε να παει στο αυτοκινητο του και τον σκοτωσαν.Αντιμετωπιστε ολοι με τετοιο σθενος πρωτα αυτη την απειλη ,και μετα τον ανεργο(που παρεπιπτοντως περασε απο σεμιναριο και δεν ειναι αλλοδαπος),που ερχετε να κανει μια δουλεια για μερικα ευρουλακια,που ισως πολοι απο εδω μεσα τα εχετε για ενα καφε στη Μυκονο.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Εφιαλτης 11/05/2011 21:48:55

      Εχεις πολλα δικια, αλλα προσωπικα απο 18μηνου προσεχω τα παντα και τους παντες. απλα δεν ενεχομαι αλλο την κοροιδια και την προχειροτητα ειδικα σε ευαισθητα στοιχεια οπως τα προσωπικα δεδιμενα, και η καταγραφη των λαθραιων δολοφονων.
      τωρα αν μου ερθουν τυποι τους οποιος δεν εχει ελεγξει κανεις!!! δε θα παροηυν τπτ παρα τα βασικα ως πρεπει σε καθε Ελληνα πολιτη.. και εκτος οικιας!.

      Θεση μου και αποψη μου. ΑΝ τα κλεψουν τα στοιχεια η αν τα δωσουν τουλαχιστον να μην εχουν και ασχετα με την απογραφη πληθυσμου! διαφορετικα μπορω πολυ ευκολα να απογαρφω πανω στη χεστρα ....... αν δεν χαλιουνται... και να το καταγραψουν.

      ΠΠ απεγραφη χεζων

      • Εφιαλτης avatar
        Εφιαλτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 22:02:24

        ...Πλακα κανουμε ολοι μας εδω γινεται η συνετλεια......ενα 30χρονο παιδι χαροπαλευει επειδη πηγε να διαμαρτυρηθει ...και και....χτες ανετα ΛΑΘΡΑΙΟΙ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΙ ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ σκοτωσαν αλλον ενα απο εμας........Χριστε μου τι γινεται........ΜΗΠΩΣ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΑ ΧΑΖΟΚΟΥΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΕΞΩ???? ΜΗ Π Ω Σ???

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Εφιαλτης 11/05/2011 22:26:35

          και λιγα λες !!

          ΠΠ

    • anapografos avatar
      anapografos @ Εφιαλτης 11/05/2011 21:51:05

      Το θεμα ειναι η απογραφη !!

      • Εφιαλτης avatar
        Εφιαλτης @ anapografos 11/05/2011 22:44:07

        Το θεμα ειναι....αναθεμα!!!!

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Εφιαλτης 12/05/2011 11:17:32

          ναι, αλλά η φαγούρα σου εδώ είναι, και σε τρώει... Να βρεις ένα ντουβάρι να ξύστείς...

  51. East avatar
    East 12/05/2011 03:08:17

    Μητροπολίτης Καλαβρύτων: Αρνούμαι να απογραφώ!!!
    http://mkka.blogspot.com/2011/05/blog-post.html
    http://www.freemonks.gr/index.php?page=news_info&lang=1&id=452

  52. Σταύρος avatar
    Σταύρος 12/05/2011 10:30:36

    Τι να πω, βρε συμπολίτες...

    Για αρχή, παρακαλώ μπείτε στο http://www.apografi2011.gr/ να δείτε πληροφορίες από πρώτο χέρι και όχι ... συνομωσιολογικές!!

    Δεύτερο, δουλεύω στην ΕΛΣΤΑΤ. Μπορεί να έχουμε του κόσμου τα προβλήματα, αλλά επεξεργασία της Απογραφής από κάποια εταιρεία ΔΕΝ γίνεται. Όλα τα κάνουν δικοί μας προγραμματιστές, δικό μας προσωπικό.

    Τρίτον, τα ερωτήματα της απογραφής είναι κατά βάση ίδια με του 1981, του 1991, του 2001... Πρέπει τα βασικά ερωτήματα να είναι ίδια, για να υπάρχει συγκρισιμότητα διαχρονικά.

    Τέταρτο, πολλές από τις "διαπιστώσεις" της απογραφής θα μπορούσαμε να τις είχαμε από κάποιες πολύ μικρότερες δειγματοληπτικές έρευνες, άρα πολύ πιό οικονομικά. Αλλά, οι έρευνες αυτές θα πρέπει να μπορούν να αναχθούν με ακρίβεια σε επίπεδο συνολικού πληθυσμού, άρα θα πρέπει να έχουν ληφθεί τα κατάλληλα δείγματα... Ε, αυτό εξασφαλίζει η απογραφή, ανάμεσα σε άλλα: Δημιουργεί το δειγματοληπτικό πλαίσιο για την επόμενη 10ετία.

    Θα μπορούσα να σας γράψω πολλά και διάφορα, για την απογραφή και για τη δουλειά μου και για τα προβλήματά μας. Το μόνο που θα κάνω όμως είναι να σας παρακαλέσω, σε αυτή τη δύσκολη συγκυρία, με την ανασφάλεια να εξαπλώνεται στη χώρα, να ελέγξετε αν αυτός που σας χτυπάει την πόρτα είναι απογραφέας, να του ανοίξετε και να μιλήσετε μαζί του. Και να ξέρετε, οι πληροφορίες που δίνετε είναι απλές δηλώσεις. Δεν ελέγχονται με κανένα τρόπο, ούτε είσαστε υποχρεωμένοι ή υποχρεωμένες να απαντήσετε, ούτε υπάρχουν κυρώσεις.

    Δουλειά υποδομής είναι η απογραφή, πληροροφορίες που, μας αρέσουν δε μας αρέσουν, θα μας επιτρέψουν να πάμε παρακάτω το καράβι...

    Ευχαριστώ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Σταύρος 12/05/2011 11:16:14

      Το που πάω τουαλέτα ή τι κουζίνα έχω, δεν αφορά κανέναν. Η σχέση του Έλληνα με το "κράτος" του είναι σχέση καχυποψίας και δυσπιστίας. Εγώ για πάρτη μου δεν εμπιστεύομαι σχεδόν τίποτα που έχει σφραγίδα Ελληνικής Δημοκρατίας εδώ και λίγο καιρό. Αυτό δεν είναι καινούργιο φαινόμενο ούτε είμαι εξαίρεση. Απλά δεν φοβάμαι να το πω, και έχω και την πολυτέλεια να ...ίπταμαι και να γράφω τους απογραφείς και τους προϊσταμένους τους εκεί που νομίζω.

      Όσο για τις αναγκες στατιστικών στοιχείων για προγραμματισμό, ο μόνος προγραμματισμός που θα με ενδιέφερε είναι η μείωση των πάσης φύσεως εξόδως του Δημοσίου κατά 40-50%. Από άλλους προγραμματισμούς χόρτασα.

    • anapografos avatar
      anapografos @ Σταύρος 12/05/2011 11:28:57

      Που θα βρουμε τον “Κανονισμό Στατιστικών Υποχρεώσεων των φορέων του ΕΛ.Σ.Σ. ? Για να βεβαιωθουμε οτι τα προστιμα που εισεπρατε ο δημος πριν 10 χρονια αν δεν επιδικνιες την βεβαιωση απογραφης ηταν παρανομα !!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Σταύρος 12/05/2011 11:52:33

      a xa xa xa ... να πάτε παρακάτω το καράβι α χα χα χαααα...

      νάσαι καλά παληκάρι μου, ευχαριστώ!

      ησύχασα τώρα!

  53. anapografos avatar
    anapografos 12/05/2011 12:33:00

    Εγω λεω να παρουμε υποβρυχιο που βουλιαζει πιο δυσκολα !

  54. Σταύρος avatar
    Σταύρος 12/05/2011 14:02:35

    Λοιπόν:

    Ο “Κανονισμός Στατιστικών Υποχρεώσεων των φορέων του ΕΛ.Σ.Σ." δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα, από όσο ξέρω. Κάποιες πληροφορίες περί ΕΛΣΤΑΤ και ΕΛΣΣ μπορείτε να βρείτε στο http://www.statistics.gr/portal/page/portal/ESYE/PAGE-presentation .

    Αρχαιοπτέρυγα, καλά το λες. Η σχέση του Έλληνα με το “κράτος” του είναι σχέση καχυποψίας και δυσπιστίας. Αυτό κάπου θα πρέπει να σταματήσει, και η σημερινή απογραφή, πιθανότατα, δεν είναι η πιό κατάλληλη για την εδραίωση εμπιστοσύνης. Αλλά δε θα μου αρνηθείς την ερώτηση, όταν σε κάποιους μήνες βρεθείτε στην εξουσία και χρειάζεστε στατιστικές για να κάνετε τη δουλειά σας, θα λες τα ίδια;

    Όσο για τους προγραμματισμούς που σε ενδιαφέρουν, μάλλον μπλέκεις τα προγράμματα, τις εξαγγελίες δηλαδή της κάθε κυβέρνησης, με τον στατιστική υποδομή που είναι απαραίτητη για να κάνει κανείς προγραμματισμό... Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

    Για το ένα, εξαγγέλεις ότι θέλεις και περιμένεις να σε ψηφίσουν. Για το άλλο ναι, μετράς κουζίνες το 2011 και μαθαίνεις αν οι κουζίνες της χώρας αυξήθηκαν από την προηγούμενη απογραφή του 2001. Και ναι, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να το ξέρεις για να προγραμματίσεις μια κοινωνική πολιτική , αν φυσικά ενδιαφέρεται κάποιος από κάποια κυβέρνηση να προγραμματίσει και όχι να πει αυτά που αρέσουνε και που θα του φέρουνε ψήφους...

    Γκέγκε;

    • anonymous avatar
      anonymous @ Σταύρος 12/05/2011 16:20:07

      και θα πρεπει να ειναι ηλιθιος οποιος χρειαζεται απογραφη για να γνωριζει αν οι κουζινες αυξηθηκαν απο το 2001 και μετα!

  55. maelstrom avatar
    maelstrom 12/05/2011 21:00:57

    Ηλίθιος θα πρέπει να είναι κανείς, όταν θεωρεί πως Ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα και κάθε πόλη που παρέχει κάποια στοιχειώδη ποιότητα ζωής και ναι, αυτό είναι το καζανάκι σου και το νερό που τρέχει από την βρύση σου που τόσο εύκολα το θεωρείς δεδομένο. Το ότι προφανώς υπάρχουν περιοχές στις οποίες αυτή η 'άνεση' μπορεί να λείπει, δεν μας λέει τίποτα έτσι?Και έτσι ξεκινά η λογική του παραλόγου. Ότι θεωρώ ΕΓΩ δεδομένο είναι και το αυτονόητο.

  56. ΗΠΕΙΡΟΣ - ΕΛΛΑΣ avatar
    ΗΠΕΙΡΟΣ - ΕΛΛΑΣ 12/05/2011 21:33:57

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΟΛΑ "ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΓΙΑ" ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...... ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΡΩΤΑΕΙ:
    "ΠΟΥ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΑΤΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΗΣ 9ης ΜΑΪΟΥ"......

    ΧΑ ΧΑΧΑ "Ε ΡΕ ΓΕΛΙΑ".... ΓΡΑΨΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΚΟΜΕΝΑ...............
    ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟ..................

  57. Σταύρος avatar
    Σταύρος 13/05/2011 09:02:20

    Καλημέρα.

    Ήπειρος-Ελλάς, η απογραφή είναι ένα στιγμιότυπο. Φαντάσου να παγώνει ο χρόνος για μια χρονική στιγμή και σε αυτή ακριβώς τη στιγμή να μετράς ό,τι χρειάζεται μέτρημα από την Ελλάδα.

    Αυτή η χρονική στιγμή, λοιπόν, είναι η 9η Μαΐου. Εκεί κολλάει το ''που διανυκτέρευσες'' . Αν έμεινες στη γκόμενα εκείνο το βράδυ, χαρακτηρίζεσαι "προσωρινά φιλοξενούμενος" και όχι "μέλος του νοικοκυριού". Το αν έχεις καλό σκοπό, δεν το ρωτάμε...

    Ελπίζω πάντως να πέρασες καλά!

  58. Elda avatar
    Elda 20/05/2011 21:09:11

    Διάβασα το έντυπο της απογραφής και έφριξα.Τακτικές ανάκρισης ρουφιανιάς και κατάδοσης εντελως παράνομες .Για τον απλούστατο λόγο κανένας ενήλικας δεν έχει το δικαίωμα να μιλήσει για έναν άλλο ενήλικα , που είναι τι κάνει που και πως ζει κ.λ.π. κι ας είναι το παιδί του ή η μάνα του ή ο οποιοσδήποτε συγγενής του. Μόνο για τον εαυτό του και για τα ανήλικα τέκνα του εφόσον έχει την επιμέλειά τους δικαιούται.Είναι παράνομο γιατί θίγει τα προσωπικά δεδομένα ενήλικων ατόμων .Και ναι μεν στην Ελστατ έδωσε την άδεια να ρωτάει η εταιρεία προσωπικών δεδομένων , σε μας όμως δεν την έχει δώσει. Aπλά επαφίεται στην άγνοια και την αμάθεια και ψάχνει να βρει καταδότες.Νομίζω ότι κατά τον ίδιο τρόπο δεν έχουμε δικαίωμα να μιλάμε για ένα σπίτι ή μια περιουσία που δεν είναι δική μας ή για το τι κάνει ο άλλος εργοδότης ή μη στον δικό του χώρο .Για να μην πούμε για το φακέλωμα όταν κάνουν την διασταύρωση στοιχείων τόπου και ονόματος ,διαμονές ,εργασίες ,ταξίδια ,γνωστούς, συγγενείς , φιλοξενούμενους, ιδιοκτησίας κλπ.Και πόσοι στις 9-5-2011 ήταν στο νοσοκομείο ,στη φυλακή ,ή στο ψυχιατρείο ή κάποιο άλλο ιδιαίτερο προσωπικό στοιχείο.Παγίδες που δεν ξέρεις από που να προφυλαχτείς.Ήδη έχουν τον φάκελο τους λείπουν οι λεπτομέρειες για να τον συμπληρώσουν.