#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/10/2011 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αρκεί μόνον αυτό για να πάμε τώρα σε εκλογές



Πριν από δυο εβδομάδες το Βήμα αποκάλυπτε το άγνωστο παρασκήνιο της σύνταξης και υπογραφής του Μνημονίου. Πρόκειται για ένα συγκλονιστικό κείμενο στο οποίο όμως δεν δόθηκε η συνέχεια που απαιτείται από όσα αποκαλύπτει. Ακόμα κι εμείς αναφερθήκαμε μόνο μία ή δύο φορές , παράβλεψη που δεν δικαιολογείται από τον φόρτο της επικαιρότητας των τελευταίων ημερών (βλ. "Οι πόρνες μετά την πρώτη τους φορά").

Αντιγράφουμε ένα απόσπασμα : «Το µνηµόνιο συντάχθηκε στο πόδι από εµάς και την τρόικα» παραδέχεται υψηλόβαθµο κυβερνητικό στέλεχος που συµµετείχε στη (µόνον κατ’ όνοµα...) διαπραγµάτευση. «Πρόκειται για διαπραγµάτευση άρπα κόλλα» λέει. «∆εν είχαµε ιδέα τι γράφαµε και σε ανάλογη και µεγαλύτερη σύγχυση βρίσκονταν οι εµπειρογνώµονες της τρόικας, οι οποίοι εργάζονταν υπό την ασφυκτική πίεση της Επιτροπής και του Ταµείου». Σύµφωνα µε συγκλίνουσες µαρτυρίες, δεν είχε γίνει η παραµικρή προετοιµασία και απλώς την τελευταία στιγµή αποµονώνονταν τµήµατα από παλαιότερα µνηµόνια του ∆ΝΤ µε την Τουρκία, το Μεξικό ή την Ουγγαρία και προσαρµόζονταν βιαστικά για να συνθέσουν το ελληνικό µνηµόνιο. «Είναι µια κακή συρραφή, ένα “µνηµόνιο-Φρανκενστάιν”» λέει υπουργός, ο οποίος οµολογεί ότι είχε στη διάθεσή του λιγότερες από τρεις ώρες για να διαβάσει, να κατανοήσει, να αξιολογήσει και να εγκρίνει το τµήµα της συµφωνίας που αφορούσε τις δεσµεύσεις του υπουργείου του για τα επόµενα τέσσερα χρόνια!».

 Πρόκειται για μια κυνική ομολογία, που έρχεται να επιβεβαιώσει πλήρως όσα δηλώνει από την αρχή ο Σαμαράς και λένε χιλιάδες δημοσιεύματα στο διαδίκτυο εδώ και ένα χρόνο, επειδή ο γραπτός Τύπος έκανε την πάπια μέχρι τώρα.

Στην ουσία δεν έγινε καμία διαπραγμάτευση, καμία προσαρμογή, καμία προετοιμασία. Υπέγραψαν την οικονομική υποδούλωση της χώρας, δέσμευσαν το μέλλον της, χωρίς καν να γνωρίζουν τι υπέγραφαν - και οι βουλευτές τι ψήφιζαν !!!

 Οι εμπειρογνώμονες της τρόικα έκαναν μάλιστα copy-paste (!!!) από άλλα Μνημόνια υπό την ασφυκτική πίεση του χρόνου.

Επιβεβαιώνεται  δηλαδή ότι κάποιοι γνωστοί και μην εξαιρετέοι ήθελαν οπωσδήποτε να δανείσουν την Ελλάδα και είχαν μεθοδεύσει την έξοδο της από τις αγορές για να την υποτάξουν και την υποδουλώσουν. Και με το πρόσχημα του κατεπείγοντος επέβαλλαν τους όρους τους.

Θυμηθείτε επίσης τις συναντήσεις του Γ. Παπανδρέου με τον Στρoς Καν που αποκάλυψε ο τελευταίος λίγο πριν συλληφθεί για την γνωστή υπόθεση της καμαριέρας !!!.

Οι υπουργοί που δεν τους δόθηκε, ή δεν  ζήτησαν τον απαιτούμενο χρόνο για να αξιολογήσουν τη δανειακή σύμβαση, έπρεπε να παραιτηθούν την ίδια στιγμή, καταγγέλλοντας τη μεθόδευση εις βάρος των πολιτών της χώρας. Τότε και μόνο τότε θα ήταν πατριώτες.

 Το κείμενο είναι εξωφρενικό, αλλά δυστυχώς έχουμε πάθει ανοσία με αυτά που βλέπουμε και ακούμε. Δεν χρειάζεται τίποτε άλλα για να κατέβουν εκατοντάδες χιλιάδες στο Σύνταγμα και να απαιτήσουν την –εδώ και τώρα- παραίτηση της Κυβέρνησης και άμεση προκήρυξη γενικών εκλογών. Τόσο καιρό κωλυσιεργούν οι Γερμανοί, αναβάλλοντας την όποια λύση. Ήλθε η ώρα αυτοί να περιμένουν να εκλέξουμε Κυβέρνηση. Διότι τώρα έχουμε περιοδεύοντα  θίασο.

Σίγουρα προκύπτει το ερώτημα ποιος είναι ο υπουργός. Ο δημοσιογράφος ασφαλώς θα επικαλεστεί δεοντολογικούς λόγους για να μην τον αποκαλύψει.   Εισαγγελέας όμως δεν υπάρχει για να το ζητήσει στο πλαίσιο μια ανάκρισης με αντικείμενο την παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας;

Επίσης προκύπτει εκ των πραγμάτων αδήριτη ανάγκη γιαμια εξεταστική με ένα και μόνο θέμα. Πως φθάσαμε στο Μνημόνιο.

Η αναζήτηση των υπευθύνων είναι αίτημα του συνόλου της ελληνικής κοινωνίας, τώρα πια που όλοι βιώνουν στο πετσί τους τις συνέπειες:

Να βρούμε τους «Τσολάκογλου» με στοιχεία ατράνταχτα, με ντοκουμέντα που δεν θα επιδέχονται καμία αμφισβήτηση…

Τους «Λογοθετόπουλους» τους ξέρουμε…

 Μ. Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. agitatoras avatar
    agitatoras 22/10/2011 12:09:35

    και ποιος θα την φιαξει αυτην την εξεταστικη; η λεξη "ομερτα " αφορα ολο το πολιτικο συστημα και ολους (πλην ελαχιστων εξαιρεσεων ) στην βουλη . Αγριος καβγάς Καμμένου - Τασούλα στη Βουλή για τα CDS...http://press-gr.blogspot.com/2011/10/cds.html

  2. mhtsow karditsa avatar
    mhtsow karditsa 22/10/2011 12:15:08

    μπορει μερικοι υπουργοι να μην ηξεραν τι ψηφιζαν αν και αυτο ειναι απαραδεκτο οταν προκειται για το μελλον της χωρας. οταν καταλαβαν αυτα που παιζοταν για την χωρα επρεπε να παραιτηθουν ολοι τους. και να ριξουν την κυβερνηση. τα κροκοδειλια δακρυα τωρα δεν εχουν καμια αξια.
    ενα ειναι σιγουρο ομως . πως αυτοι που γνωριζαν παρα πολυ καλα ηταν ο παπανδρεου και ο παπακωνσταντινου. αυτοι απο καιρο πριν προετοιμαζαν το εδαφος για να ερθει το δντ στην ελλαδα. πρεπει να πηραν και το ο.κ απο τον εργατοπατερα παναγοπουλο για να προχωρησουν. τους εξασφαλισε δηλαδη εργασιακη ειρηνη για να επιβαλλουν τα μετρα. οπως και εγινε.
    γιαυτους λοιπον και για πολλους αλλους που δε γνωριζουμε , ειναι επιτακτικη αναγκη το θελλει ο λαος εξεταστικη αμεσως μολις εκλεγει η νεα κυβερνηση.

  3. ORIMA avatar
    ORIMA 22/10/2011 12:16:36

    ΓΟΥΔΗ.

  4. ΜΠ avatar
    ΜΠ 22/10/2011 12:30:21

    Όχι μόνον ο Εισαγγελέας, ΌΛΟ το δικαστικό σώμα να βγει και να πάει στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και να καταγγείλει με συνοπτικές διαδικασίες την κατάργηση της Βουλής.
    Επιτελείται έγκλημα μπροστά στα μάτια μας και αν δε βασιστούμε στη Δικαιοσύνη και τους Λειτουργούς της είμαστε χαμένοι από χέρι.

  5. black sea avatar
    black sea 22/10/2011 12:31:32

    ΣΤΟΥ ΜΑΞΙΜΟΥ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΟΛΟΙ

    • Ιωάννης ο Μεσσήνιος avatar
      Ιωάννης ο Μεσσήνιος @ black sea 22/10/2011 13:10:48

      Μήπως μόνοι μας πρέπει να ξεκινήσουμε ; στη βράση κολάει το σίδερο...

  6. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 22/10/2011 12:31:55

    μπορει καποιοι βουλευτες και υπουργει να μην ηξεραν τι ψηφιζαν πραγμα απαραδεκτο οταν προκειται για το μελλον της χωρας. γιατι οταν αργοτερα καταλαβαν τι παιζεται δεν παραιτηθηκαν και δεν εριξαν την κυβερνηση τους?
    οι ευθυνες τους ειναι τεραστιες.
    το μονο σιγουρο ειναι πως και ο παπανδρεου και ο παπακωνσταντινου ηξεραν πολυ καλα τι εκαναν για απο καιρο πριν προετοιμαζαν κρυφα τη χωρα για την εισοδο του δντ. ερωτηματα εγειρονται και για τους εργατοπατερες , πρεπει να ηταν και αυτοι στο κολπο. για να μπορεσει ο παπανδρεου να περασει αυτα τα απανθρωπα μετρα. πρεπει να πηρε το οκ το δικο τους για εργασιακη ειρηνη.
    οπως και εγινε γιατι αυτες οι απεργιες που γινονται ειναι για τα ματια του κοσμου. αρα το μονο που μενει για ολους αυτους ειναι ενα . ΓΟΥΔΗ

  7. hristoz avatar
    hristoz 22/10/2011 12:57:16

    Το μόνο θετικό είναι ότι σιγά σιγά, αυτά που φαίνονταν αλλά κανείς δεν τολμούσε να παραδεχθεί, ακούγονται όλο και συχνότερα από τα χείλη πολλών συμπολιτών μας.

  8. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 22/10/2011 13:08:21

    Εαν δεν ηξεραν, ειναι ασχετοι, ανικανοι και ανθρωπακια και δεν αξιζει να λεγονται πολιτικοι, ουτε καν επαγγελματιες της ιδιοτητας τους. Εαν ηξεραν, ειναι προδοτες, ηθικοι αυτουργοι της κατακερματισης της χωρας, της καθε μορφης βιας λογω της οικονομικης καταστασης και των αυτοκτονιων λογω οικονομικων δυσχεριων!

  9. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 22/10/2011 13:11:30

    Δεν με ενδιαφερει τοσο εμενα οσο, απο οτι μπορω να αντιληφθω και κανεναν αλλο το ποιος θα ειναι ο επικεφαλης της χωρας! Αυτο που προεχει ειναι να αποχωρησουν οι νυν διοικουντες. Εχουν αποτυχει κατα κρατος! Ειναι αξιοσημειωτο οτι ακους Δημοκρατικους απο ...κουνια, να αναλογιζονται τη Χουντα κραυγαζοντες με ιερη αγανακτηση και σιγουρα οχι με πληρη γνωση....Που εισαι Παπαδοπουλε!!!
    Παντως αναρωτιεμαι τι ειναι αυτο που κραταει τη κυβερνηση στη θεση της. Μηπως καποια υποσχεση απο τους ..εταιρους μας αγνωστη σε μας; Η μηπως δεν εχουν τελειωσει ακομα με τις δεσμευσεις που ανελαβαν απο τα ...αφεντικα τους. Η μηπως δεν μπορουν να αποχωρησουν φοβουμενοι τις συνεπειες και το ...Γουδι!!!

  10. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 22/10/2011 13:12:51

    Συμπληρωνω...σε μια ανθρωποκτονια, στην ετυμηγορια ανακοινωνεται "ανθρωποκτονια εξ αμελειας" ή "εκ προ μελετης".

  11. βισάλτης avatar
    βισάλτης 22/10/2011 13:31:12

    To άρθρο αυτό μαζί με την ένορκη βεβαίωση-μαρτυρία του υψηλόβαθμου στελέχους είναι βούτυρο στο ψωμί μιας μελλοντικής Ελληνικής κυβέρνησης που θα επαναπραγμαδιατευτεί τα πάντα..μνημόνια,λογιστική διερεύνηση του χρέους,κλπ.κλπ.. αγάπη να υπάρχει!!!!!

  12. andreas avatar
    andreas 22/10/2011 14:26:34

    Διαβαζοντας τη δηλωση του υπουργου προσεκτικα καταληγω οτι αυτος ηταν ο Παπακωνσταντινου.Αυτος διαπραγματευτηκε.

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/10/2011 15:38:18

    Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω από τη δημοσίευση της εφημερίδας (δεν θυμάμαι και τις λεπτομέρειες εκείνων των ημερών): Δεν εξηγεί ο υπουργός στη συνέντευξή του, για ποιο λόγο ''δεν υπήρχε χρόνος'' πριν τις υπογραφές...ποιος καθόριζε τα χρονικά πλαίσια...

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ ΕΥΑ 22/10/2011 16:43:30

      τα χρηματα!

      • stanley@gr avatar
        stanley@gr @ stanley@gr 22/10/2011 16:43:59

        η καλυτερα η ελλειψη χρηματων στα ταμεια του κρατους!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ stanley@gr 22/10/2011 16:53:29

        Αμ, έλα που το προφανές (τα χρήματα που λες) δεν με πείθουν...''εργάζονταν υπό την ασφυκτική πίεση της Επιτροπής και του Ταμείου''...οι πάμπολλες δικαιολογίες και η ευφράδεια του υπουργού, επίσης δε με πείθουν...

  14. Anna avatar
    Anna 22/10/2011 17:00:18

    Αλήθεια παιδιά είστε απόγονοι των Ελληνων που στον πόλεμο του 1940 έκαναν τους Γερμανους να τρέχουν όταν άκουγαν ΑΕΡΑ. Αφου.Ανεχεστε όσα συμβαίνουν δεν το πιστεύω

  15. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 22/10/2011 17:44:58

    Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι το Βημα δημοσιευσε ενα τοσο ανακριβες, για να μην πω ψευδες αρθρο.Επικαλειται συνεχεια ¨¨καποιον υπουργ﨨 η ¨¨καποιο ανωτατο κυβερνητικο στελεχος¨¨ που με τραγικο τροπο μας περιγραφουν πως ¨¨εγιναν πορνες για την Ελλαδα ρε γαμωτ﨨.Τα στοιχεια ομως που εχουν ηδη βγει στην δημοσιοτητα το διαψευδουν.Το μνημονιο Ι οπως και η δανειακη συμβαση συνεταχθησαν απο το δικηγορικο γραφειο του Λονδινου Slaughter and May, το ιδιο που δημιουργησε το σχεδιο Αναν, για 65.οοο.οοο ευρω περιπου.Κανενας υπουργος του Πασοκ και καμμια Τροικα λοιπον .

  16. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 22/10/2011 18:32:10

    Κλασικά σενάρια.
    http://www.youtube.com/watch?v=QSHtvvXN1YE

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ daughter of mercy 22/10/2011 18:41:03

      Μόνο που δεν πρόκειται να δούμε πασοκτζήδες σε ρόλο Παπαμιχαήλ,
      ούτε και υπουργούς σε ρόλο μετανιωμένης εκδιδόμενης!