#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/12/2010 23:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αριστερή Πρωτοβουλία ΠΑΣΟΚ : “Η κυβέρνηση προσημείωσε την Εθνική Ανεξαρτησία”





Ο ρόλος της νεολαίας στις σημερινές κρίσιμες συνθήκες ήταν το κεντρικό θέμα συζήτησης στην εκδήλωση της Νεολαίας ΠΑΣΟΚ της Αριστερής Πρωτοβουλίας που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο σε αίθουσα κεντρικού Ξενοδοχείου στην Αθήνα.

Στην ομιλία του το μέλος του Εθνικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ, Γιώργος Παναγιωτακόπουλος, κάλεσε τους νεολαίους να ανατρέψουν το παλιό, να ξαναφτιάξουν το Κίνημα και να αντισταθούν στις νεοφιλελεύθερες πολιτικές που υποθηκεύουν το μέλλον τους.

Αναφέρθηκε στη σημερινή πολιτική συγκυρία μιλώντας για μια ζοφερή πραγματικότητα:

«Ζούμε μια πραγματικότητα ζοφερή, γκρίζα και φοβική για τη μεγάλη πλειοψηφία του ελληνικού λαού.

Η ασκούμενη Κυβερνητική πολιτική είναι σε σύγκρουση με τα πιστεύω μας, είναι σε σύγκρουση με τις προεκλογικές μας υποσχέσεις, είναι σε αντίθετη κατεύθυνση με τα οράματα μας, είναι κάτι άλλο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΟΚ!

Η Κυβέρνηση δυστυχώς παραδόθηκε αμαχητί στις άγριες διαθέσεις των...
πιο σκληρών μονεταριστικών κύκλων της Ευρώπης με τη βοήθεια των «Δούρειων Ίππων», που χρησιμοποιήθηκαν στο εσωτερικό της!

Η Κυβέρνηση τέθηκε σε κηδεμονία, προσημείωσε την Εθνική Ανεξαρτησία και ανακάλυψε με καθυστέρηση τον αδιέξοδο δρόμο που επέλεξε, αποθεώνοντας τις αγορές και αναγορεύοντας σε μονόδρομους, τις πεπατημένες των πιο σκληρών νεοφιλελεύθερων πολιτικών.

Ο δρόμος για το σοσιαλισμό μετατράπηκε σε επικίνδυνο μονοπάτι με μόνιμα θύματα αυτούς που ποτέ δεν έφταιξαν, αυτούς που πάντοτε μας στήριξαν, αυτούς που εναπόθεσαν τις τελευταίες τους ελπίδες για μια αξιοπρεπή ζωή σε εμάς.»

http://wwwepikoinonia-arg.blogspot.com/2010/12/blog-post_1740.html?spref=fb

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 19/12/2010 23:06:23

    Το GAP όμως ετοιμάζεται να τους αδειάσει κατάλληλα.
    χαχαχαχαχαχαχαχα

  2. Κρης avatar
    Κρης 19/12/2010 23:07:40

    προφητική ομιλία του Μιχ. Χαραλαμπίδη πριν 14 χρόνια
    http://www.youtube.com/watch?v=eRi9E6cydRQ

    @@@

    • SAVVAS avatar
      SAVVAS @ Κρης 20/12/2010 09:41:59

      Πολύ προφητική. Έχει δίκαιο.

  3. Kasut avatar
    Kasut 19/12/2010 23:08:11

    Αν εχουν τα cojones να παραιτηθουν απο βουλευτικες εδρες, οφιτσια κλπ. Χρονια φωναζουν χωρις να αναλαμβανουν καποιο ρισκο. Ρε ουστ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Kasut 19/12/2010 23:18:21

      Με την ψήφο αυτών που κάνουν τους αντάρτες έγινε η προσημείωση. Αυτοί την υπέγραψαν και από αυτούς θα ζητηθούν ευθύνες.

      • against New World order avatar
        against New World order @ Orestios 20/12/2010 01:59:48

        πάνω τους, βαράτε τους αλύπητα

  4. Tem avatar
    Tem 19/12/2010 23:08:21

    Αν θέλουν να προσφέρουν κάτι στην Ελλάδα ας αντισταθούν ενάντια στη πράσινη Χούντα του ΠΑΣΟΚ.

  5. paskitis avatar
    paskitis 19/12/2010 23:16:13

    makari na toys adeiasei o gap gia na ton steiloyme adiavsto mia wra arhitera

  6. vardarskian avatar
    vardarskian 19/12/2010 23:19:50

    ή "πως θα καταφέρει το ΠΑΣΟΚ να συνεχίσει να κυβερνάει μετά το ξεκούμπισμα του ΓΑΠ και της παρέας του".
    και θα είναι η δεύτερη πλάνη χειρότερη της πρώτης...

    • Orestios avatar
      Orestios @ vardarskian 19/12/2010 23:24:25

      Ενός κακού μύρια έπονται

  7. λαλακης avatar
    λαλακης 19/12/2010 23:26:27

    PASOK FOR EVER

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ λαλακης 19/12/2010 23:41:00

      Παλιό όσο και τα σκ@τ@, πράγματι... Και του ιδίου φυράματος.

  8. noldor avatar
    noldor 19/12/2010 23:37:22

    Βέβαια οι Νεοδημοκράτες περιμένουν από τους Πασόκους να αρχίσουν την επανάσταση γιατί αυτοί θα τρώγονται για το ποιος θα είναι ο αρχιεπαναστάστης

    • Orestios avatar
      Orestios @ noldor 19/12/2010 23:42:03

      Περιμένουμε να γελάσουμε με το ξεκαθάρισμα που θα κάνει το GAP.
      Το ΠΑΣΟΚ είναι ήδη τελειωμένο.

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ Orestios 19/12/2010 23:46:24

        Ναί, όπως κι'εσείς!

        • Orestios avatar
          Orestios @ βαγόνι 20/12/2010 01:00:45

          Νομίζεις!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ noldor 20/12/2010 00:05:34

      Εμεις τη μονη επανασταση που αναγνωριζουμε ειναι αυτη του 1821.
      Για αλλες δεν ενδιαφερομαστε.

      • noldor avatar
        noldor @ ψυχραιμια 20/12/2010 00:55:45

        Το ξέρω. Οι Νεοδημοκράτες θα περιμένουν 400 χρόνια και όταν κάνουν άλλοι την επανάσταση για αυτούς θα πανηγυρίζουν για την ελευθερία τους.

  9. kostas v. avatar
    kostas v. 20/12/2010 00:08:37

    Ο Παναγιωτακόπουλος επι 16 χρόνια σκούζει .Τι σόι πρωτοβουλία είναι αυτή και πότε επιτέλους θα ξεκινήσει;;;;Λόγια καταπραιντικά που δυναμώνουν την συνοχή του ΠΑΣΟΚ.'Μήν φύγει κανείς ,λέει,υπάρχει και το άλλο ΠΑΣΟΚ" αναφωνεί,θα τα αλλάξουμε όλα,φωνάζει.ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ;;; Ποτέ δεν θα γίνει αυτό,και ιδιαίτερα απο τον Παναγιωτακόπουλο,που σαν κότα έκατσε και λούφαξε τότε με τον Ξυνίδη.Γιατί τότε δεν ζήτησε εκλογές για το 50% στην θέση του Γραμματέα;;;;Ποιός ,ο υποστηριχτής του Τσοχατζόπουλου.

  10. φωτεινη avatar
    φωτεινη 20/12/2010 00:48:50

    στις χριστουγεννιατικες προσφορες μας θα βρειτε τα παντα.ελατε στα super market pasok για τα χριστουγεννα να δειτε τις απιστευτες προσφορες μας.παιρνεις δυο στην τιμη του ενος.δυο σε ενα.τρια σε ενα.τεσσερα σε ενα.παιρνεις κυβερνηση,δωρο ενσωματωμενη αντιπολιτευση.πληρωνεις πρωθυπουργο παιρνεις δωρο το νικολακι μαζι.διαλεγεις οικονομικη συσκευασια πρωθυπουργο νικο μαζι εχεις δωρο αντρικος και μαμα.επισκευτειτε μας.pasok since 1981.το μεγαλυτερο ονομα στα super market στην ελλαδα.

  11. Mak avatar
    Mak 20/12/2010 01:11:52

    Μου θυμίζουν την αριστερή πτέρυγα του δημοκρατικού κόμματος σε σχέση με τον πόλεμο στο Αφγανιστάν και το Ιράκ.

    Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε... Το άλλοθι του συστήματος είναι.

  12. δημης avatar
    δημης 20/12/2010 01:31:05

    Σσσσσσσσστ! μην ξυπνήστε τα παιδιά από τον βαθύ σοσιαλιστικό τους ύπνο......
    Και δεν κοιμούνται και πολύ από 18 10 1981 ....

  13. νεφέλη avatar
    νεφέλη 20/12/2010 02:17:49

    Τα 20χρονα σήμερα χρησιμοποιούν τις παρατάξεις, για να πορεύονται στα πανεπιστήμια.... Σας πήραν είδηση, δηλαδή και τα μωρά και ρωτάνε, χλευάζοντας, τι θα πει κομματόσκυλο!!!
    Αν δεν έχετε, κάτι νέο να πείτε, αν μη τι άλλο μην τσακωνόσαστε.... καθήστε όλοι μαζί κάτω και βρείτε επιτέλους λύση...!

  14. Tem avatar
    Tem 20/12/2010 05:29:05

    Το ΠΑΣΟΚ είναι ένα παρά τις οποιεσδήποτε υποτιθέμενες πρωτοβουλίες. Βρώμικο, ελεεινό και βουτηγμένο στην απόλυτη διαφθορά.

  15. Στέργιος avatar
    Στέργιος 20/12/2010 08:51:39

    Εγώ όλα αυτά τα ακούω βερεσέ.
    Όσο ψηφίζουν αγόγγυστα τα μέτρα τού ΓΑΠ είναι συνυπεύθυνοι και συνένοχοι.

    Η φασαρία γίνεται για τα μάτια του κόσμου, μια βδομάδα πριν τα Χριστούγεννα, που θα αναγκαστούν όλοι οι βουλευτές να γυρίσουν στις περιφέρειές τους. Τυχαίο; Δεν νομίζω!

    Όλη η φασαρία γίνεται για ξεκάρφωμα, για να λένε στους διαμαρτυρόμενους ψηφοφόρους τους: "Εγώ του τα λέω του υπουργού, αλλά αυτός δεν μ'ακούει". Μια θρασύδειλη απόπειρα μετάθεσης της ευθύνης σε άλλους.

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/12/2010 11:06:06

    Μιλανε και οι υπογραφοντες την υποθηκη του κρατους?? χαχαχαα ΠΑΣΟΚΟΙ ειναι οτι θελουν λενε και το πουλανε και τσαμπα παντου. Πιανει. Εχουν το κοκκαλακι της νυχτεριδας.. αυτης που κοιμαται αναποδα και πινει αιμα...

    ΠΠ

    • Enzo avatar
      Enzo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/12/2010 11:19:32

      και ομως door door μονο απο αυτους κινδυνευει ο γαπ και εχουμε ελπιδες να πεσει αυτη η κυβερνηση και απο κανεναν αλλον.
      η αντιπολιτευση απλα δεν υπαρχει.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Enzo 20/12/2010 11:29:29

        ξερεις γιατι?? διοτι δεν μ αφηνουν 2-3 ωρες στη Βουλη απεναντι τους !!.. μεταξυ τους ειναι και τα λενε...
        Που θα αφηνα σινιστωσες δεξιες κ αρειστερες να παιζουν με τη νοημοσυνη, την κοινη λογικη και το μελλον των παιδιων μας.

        τα ερπετα.

        ΠΠ

        • Enzo avatar
          Enzo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/12/2010 11:38:45

          σωστος ο παικτης.

  17. Orestios avatar
    Orestios 20/12/2010 16:33:57

    Η ΝΔ πρέπει τώρα να καταθέσει πρόταση μομφής και να ξεμπροστιάσει όλους αυτούς τους αντάρτες.

  18. 4tesera avatar
    4tesera 20/12/2010 19:04:45

    παΣΟΚ-yesE.E.-ΝΑΤΟ
    το ιδιο συνδικατο-πιασαμε πατο.

  19. Κάποιος avatar
    Κάποιος 20/12/2010 19:07:32

    Λόγια δίχως πράξεις αποτελούν κενό γράμμα.

  20. 11888 avatar
    11888 20/12/2010 19:09:55

    Εγω δεν καταλαβαινω Χριστό απο τετοιου ειδους πρωτοβουλιες.
    Απο την μια καταδικαζουμε την πολιτικη του ΠΑΣΟΚ που μας εφερε στο αδιεξοδο και απο την αλλη εξακολουθουμε να ειμαστε η νεολαια ΠΑΣΟΚ που θα πρεπει να παλεψει απενατι στο νεο ΠΑΣΟΚ για επανιδρυσει το παλαιο ΠΑΣΟΚ που θα αντισταθει στην πολιτικη του νεου ΠΑΣΟΚ που μας εφερε στο αδιεξοδο.

  21. Kostas D avatar
    Kostas D 20/12/2010 19:11:14

    +1000!!