Αργ. Ντινόπουλος: Αν δεν μειώσουμε τους φόρους θα φύγουν οι ψηφοφόροι
16/07/2014 07:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αργ. Ντινόπουλος: Αν δεν μειώσουμε τους φόρους θα φύγουν οι ψηφοφόροι

Αναγκαία θεωρεί τη μείωση φόρων ο υπουργός Εσωτερικών Αργύρης Ντινόπουλος, καθώς σε διαφορετική περίπτωση θα «μειωθούν δραματικά οι ψηφοφόροι».

Σε δηλώσεις του στο Real FM ο κ. Ντινόπουλος και αναφερόμενος στο θέμα της αύξησης δόσεων για οφειλές προς το Δημόσιο, υποστήριξε ότι εάν αυτό δεν γίνει τότε κανείς δεν πρόκειται να πληρώσει τις ληξιπρόθεσμες οφειλές του.

Υπογράμμισε ακόμη ότι δεν πρόκειται να γίνουν απολύσεις από το υπουργείο Εσωτερικών, καθώς «πλήρωσε βαρύ τίμημα στις απολύσεις η τοπική αυτοδιοίκηση με τους σχολικούς φύλακες και τους δημοτικούς αστυνομικούς».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 16/07/2014 09:34:49

    Να κι ο Αργύρης...

  2. Aegean Light avatar
    Aegean Light 16/07/2014 09:49:27

    Οφείλω να ομολογήσω ότι ο Α.Ντινόπουλος δεν ήταν ο «αγαπημένος» μου βουλευτής. Όμως μετά την υπουργοποίηση του με «εξέπληξε» ευχάριστα , τουλάχιστον στο επίπεδο των δηλώσεων. Ελπίζω αυτά που λέει να να τα μετουσιώσει σε πράξεις και να μην υποκείψει στις «πιέσεις» ορισμένων οπαδών της δήθεν Realpolitik.

  3. ΞΕΝΟΣ- avatar
    ΞΕΝΟΣ- 16/07/2014 10:29:25

    Tελικά όλοι στον Τσίπρα για να σκίσουν το μνημόνιο θα καταλήξουν...

  4. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 16/07/2014 11:13:22

    Δηλαδή, αυτό τον ηλίθιο τον ενδιαφέρουν οι ψηφοφόροι και όχι η οικονομία της χώρας. Θα μού πείτε "γιατί, μήπως τους άλλους η χώρα τούς ενδιαφέρει"; Σωστό κι αυτό.

    • Μπαμπης avatar
      Μπαμπης @ Επισκέπτης 16/07/2014 13:41:42

      φιλε επισκεπτη κι εγω αυτο σκεφτηκα με το που ειδα την επικεφαλιδα αλλα μετα σκεφτηκα οτι μπορει να τον αδικω τον ανθρωπο μην εχοντας ακουσει ολη τη συνεντευξη αλλα σε κλασματα δευτερολεπτου θυμιθηκα οτι μιλαμε για τον ανθρωπο Ντινοπουλο οποτε ναι.σιγα μην κατσω να ακουσω ολη τη συνεντευξη,εδω αλλοι κι αλλοι λαικιζουν ο Ντινοπουλος θα μασησει?

    • takis 400 avatar
      takis 400 @ Επισκέπτης 16/07/2014 15:52:01

      μεγαλε,η χωρα ειναι οι ανθρωποι της αν τυχον σου διαφευγει

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ takis 400 17/07/2014 15:47:52

        Δεν λέω το αντίθετο. Προς τι το σχόλιο;

        • takis 400 avatar
          takis 400 @ Επισκέπτης 17/07/2014 16:09:19

          το αντιθετο λες,οταν στα 11.000 εισοδημα καλεισαι να πληρωσεις φορο 5.300,τι λες να τον πληρωσει καποιος για να σωθει η χωρα,η να ταισει τα παιδια του?σου απαντα ω εκ των προτερων,τα παιδια του θα ταισει και τους εχει γραμμενους εκει που δεν πιανει μελανι και την εφορια που τον κανει να φοροδιαφευγει και τον υπουργο που εφηυρε αυτο το φορολογικο νομοσχεδιο και την παραταξη και τον προεδρο της και ολο αυτο που ονομαζεται κρατος.Καλα τα λεει ο ντινοπουλος,ουτε την ψηφο τους δεν θα βρουν,αν δεν μειωσουν την φορολογια και οχι σταδιακα,αλλα αμεσα και μην σου πω αναδρομικα.Επειδη μπορει να μου απαντησεις οτι αυτο δεν ειναι δυνατον,μπορουν πολυ ευκολα αυτοι που σχεδιαζουν ολα αυτα να δουλευουν με 60 τοις εκατο λιγοτερο μισθο για την επομενη τετραετια ασκοντας το αγαπημενο τους επαγγελμα του πολιτικου.Κανενας εθελοντης απο δαυτους?

          • Επισκέπτης avatar
            Επισκέπτης @ takis 400 17/07/2014 17:28:00

            Και πάλι εκτός σχολίου μου σχολιάζεις και δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να πεις. Είπα εγώ (βλέπε και παρακάτω μου σχόλιο) ότι ο Ντινόπουλος δεν έχει δίκιο; Απλώς, έψεξα την νοοτροπία. Δεν τους ενδιαφέρει πρωτίστως η Ελλάδα και ο λαός της, αλλά οι ψήφοι. Δηλαδή, αν κέρδιζαν ψήφους (υπόθεση εργασίας) καταστρέφοντας ακόμη περισσότερο την οικονομία της χώρα και εξαθλιώνοντας ακόμη περισσότερο τον λαό της, διότι αυτό κάνουν, ο Ντινόπουλος θα συμβούλευε να συνεχίσουν να το κάνουν, αφού αυτό φέρνει ψήφους. Αν και τώρα δεν κατάλαβες, λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να σού το κάνω πιο λιανά.

          • takis 400 avatar
            takis 400 @ Επισκέπτης 17/07/2014 18:14:13

            εφ οσον μιλας μονο για την νοοτροπια τους θα συμφωνησω απολυτως και αν καταλαβα λαθος το σχολιο σου σου ζητω συγνωμη,απλα δεν δεχομαι αυτο το χιλιοειπωμενο βαζουμε πλατη για το καλο της χωρας,διοτι εκει βρισκονται με εντολη ολων μας ωστε να καλυτερευσουν την ζωη μας και για τιποτε αλλο,ας βαλουν πλατη οι ιδιοι που εκαναν τα λαθη και μας οδηγησαν εδω.

          • Επισκέπτης avatar
            Επισκέπτης @ takis 400 19/07/2014 17:05:01

            Το ξεκαθάρισα ότι ψέγω νοοτροπία. Και καλά ο Ντινόπουλος, αλλά και ο Κρανιδιώτης; Αυτό πρέπει να τούς απασχολεί, το ποιοι τα τούς ψηφίσουν;

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Επισκέπτης 17/07/2014 15:50:55

      Να συμπληρώσω ότι, μέσα στην βλακεία του, αυτός τουλάχιστον λέει την αληθεια. Κάτι είναι κι αυτό ...

  5. Lamda avatar
    Lamda 16/07/2014 18:13:24

    Ο Αργύρης έχει βρεί το δένρο που παράγει Ευρω. Κάνει αλληλοσυγκρουόμενες δηλώσεις, ενώ την μία ημέρα λέει ότι δεν θα απολυθούν άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι την άλλη θέλει μείωση των εσόδων του κράτους. Είμαι και εγώ υπέρ μίας μικρής και επίπεδης φορολογίας ΓΙΑ όλους με ταυτόχρονη μείωση του κράτους. Χρειαζόμαστε εκσυχρονισμό και απολύσεις αργόμισθων, τρελών και ανίκανων, δηλαδή σοβαρότητα (ΔΕΝ χρειάζεται η τριμερής να μας το πεί) και όχι οριζόντιες μειώσεις μισθών και απολύσεις κλάδων (δεν μας επιβάλει η τρόϊκα να σώσουμε την Ελληνική Σοβιετία). Επίσης οι εργαζόμενοι στην Βουλή πρέπει να μειωθούν στο ένα τρίτο ΕΛΕΟΣ, και οι παρατρεχάμενοι βουλευτών και υπουργών.

  6. Π.Κ. avatar
    Π.Κ. 16/07/2014 18:34:46

    Να και ο Αργύρης για τα ψηφαλάκια....Τον πηρε ο πόνος για τη φορολογία. Να δω με το μπαλασόπουλο τι θα κάνεις...Πες μας Αργύρη τώρα που πήρες τη θέση πόσους συμβούλους και παρατρεχάμενους απασχολείς και πληρώνουν τα κορόιδα και άσε τη φορολογία για κανένα άλλο....

  7. βαγγέλας avatar
    βαγγέλας 16/07/2014 19:41:36

    Τύφλα νάχουν οι οικονομικές θεωρίες, οι μακροικονομικές έρευνες, τα μάστερ και τα ντοκτορά. Να ρε γιατί πρέπει να είναι λιγότεροι οι φόροι:.. Για να μη φύγουν οι ψηφοφόροι!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ βαγγέλας 16/07/2014 22:55:21

      Παρόλα αυτά, θα σε πείραζε να μειωθούν οι φόροι έστω και υπό αυτή τη λογική;

      • βαγγέλας avatar
        βαγγέλας @ Κυθήριος 17/07/2014 10:04:36

        Υπό αυτή τη λογική, ναι, θα με πείραζε, διότι με το άλλο χέρι είναι μαθηματικά σίγουρο ότι θα μου τα ξαναπάρουν στο πολλαπλάσιο. Όταν ασκείς οικονομική πολιτική με κριτήριο τα ψηφαλάκια, θα τα θαλασσώσεις και τότε οι πολίτες θα πληρώσουν (ξανά) τη νύφη...

        • George N avatar
          George N @ βαγγέλας 17/07/2014 16:19:49

          Κι όμως το αισθητήριο ενός λαϊκιστή δεν λαθεύει. Ενώ για 40 χρόνια έπαιρνες ψήφους ξοδεύοντας τα λεφτά των παιδιών των ψηφοφόρων σου, τώρα αυτό δεν γίνεται. Τι λέει λοιπόν ο λαϊκιστής? Ότι παίδες αν ξοδεύουμε λεφτά (υπέρ ορισμένων ομάδων) ΚΑΙ τους τα παίρνουμε (από τους πολλούς μια και δεν υπάρχουν πια δανεικά κι αγύριστα), το ισοζύγιο ψήφων είναι αρνητικό. Ως λαϊκιστής (από κεκτημένη ταχύτητα) δεν μπορεί ακόμα να φτάσει τον συλλογισμό του στο τέλος και να πει ας μην δίνουμε λοιπόν γιατί μας πάνε για μεγάλο σουτ αλλά έχει κάνει ένα σημαντικό βήμα. Παραδόξως προς την σωστή κατεύθυνση και από οικονομικής σκοπιάς...

  8. Petronius avatar
    Petronius 19/07/2014 19:54:02

    Προτιμώ να πληρώσω ειδικό φόρο (εφάπαξ, εννοείται) για να φύγει ο λαϊκισταράς Ντινόπουλος.