21/10/2008 02:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Αργοπεθαίνει όποιος…»

Αργοπεθαίνει όποιος γίνεται σκλάβος της συνήθειας, επαναλαμβάνοντας κάθε μέρα τις ίδιες διαδρομές, όποιος δεν αλλάζει περπατησιά, όποιος δεν διακινδυνεύει και δεν αλλάζει χρώμα στα ρούχα του, όποιος δεν μιλεί σε όποιον δεν γνωρίζει.

Αργοπεθαίνει όποιος αποφεύγει ένα πάθος, όποιος προτιμά το μαύρο για το άσπρο και τα διαλυτικά σημεία στο " " αντί ενός συνόλου συγκινήσεων που κάνουν να λάμπουν τα μάτια, που μετατρέπουν ένα χασμουρητό σε ένα χαμόγελο, που κάνουν την καρδιά να κτυπά στο λάθος και στα συναισθήματα.

Αργοπεθαίνει όποιος δεν αναποδογυρίζει το τραπέζι, όποιος δεν είναι ευτυχισμένος στη δουλειά του, όποιος δεν διακινδυνεύει τη βεβαιότητα για την αβεβαιότητα για να κυνηγήσει ένα όνειρο, όποιος δεν επιτρέπει στον εαυτό του τουλάχιστον μια φορά στη ζωή του να αποφύγει τις εχέφρονες συμβουλές.

Αργοπεθαίνει όποιος δεν ταξιδεύει, όποιος δεν διαβάζει, όποιος δεν ακούει μουσική, όποιος δεν βρίσκει σαγήνη στον εαυτό του.

Αργοπεθαίνει όποιος καταστρέφει τον έρωτά του, όποιος δεν επιτρέπει να τον βοηθήσουν, όποιος περνάει τις μέρες του παραπονούμενος για τη τύχη του ή για την ασταμάτητη βροχή.

Αργοπεθαίνει όποιος εγκαταλείπει μια ιδέα του πριν την αρχίσει, όποιος δεν ρωτά για πράγματα που δεν γνωρίζει.

Αποφεύγουμε τον θάνατο σε μικρές δόσεις, όταν θυμόμαστε πάντοτε ότι για να είσαι ζωντανός χρειάζεται μια προσπάθεια πολύ μεγαλύτερη από το απλό γεγονός της αναπνοής.

Μόνο η ένθερμη υπομονή θα οδηγήσει στην επίτευξη μιας λαμπρής ευτυχίας.

Pablo Neruda

( Μετάφραση από Ιταλική δημοσίευση: Βασίλη Χατζηγιάννη )

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ευα avatar
    ευα 21/10/2008 08:47:50

    Πάρα πολύ σοφά λογια !!!

  2. Ψυχρος Πολεμος avatar
    Ψυχρος Πολεμος 21/10/2008 09:24:21

    Πραγματι πολυ σοφα λογια! Τα εχουμε ξεχασει σε αυτη την χωρα με τους φοβους μας!

  3. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 21/10/2008 10:03:54

    Το εχω κανει ποστερ πανω απο το γραφειο της κορης μου.


    ΠΠ

  4. Lara avatar
    Lara 21/10/2008 10:07:20

    Δικαιωμα προσβασης στην ευτυχια εχουμε φυσικα ολοι μας.
    Με το να υφανουμε στον αργαλειο της υπομονης με στημονι τις ποικιλοχρωμες λιλιπουτιες λεπτομεριες, που συναρμολογουν τη ζωη μας, το δικο μας κοσμο για να τον κατοικησουμε.

  5. δημοσθενη avatar
    δημοσθενη 21/10/2008 10:11:32

    Αυτός είναι ο λόγος που καθημερινά είμαστε υποχρεωμένη να ανοίγουμε τα bolt necks που η ζωή μας δημιουργεί

  6. argopethainoyme oloi avatar
    argopethainoyme oloi 21/10/2008 10:16:26

    ayto isxyei...dystyxws!!!! oloi kata vathos eimaste dystyxismenoi...egw loipon tha prospathisw na akolouthisw to oneiro moy kai na zisw pragmatika...
    as zisoyme loipon stigmes...
    o xronos einai to simantikotero pragma sti zwi mas...

  7. donaE avatar
    donaE 21/10/2008 10:19:05

    Εγω νομιζω οτι το κειμενο ειναι'κλισε'.Εκθεση ιδεων.Ουτε που γνωριζουμε τι ειναι θανατος.Με αυτη την αβεβαιοτητα πρεπει να ισορροπουμε συνεχεια και κανενας δεν μπορει να συμβουλεψει τους αλλους και να αξιολογησει τις ζωες τους.

  8. Κοινή λογική avatar
    Κοινή λογική 21/10/2008 10:26:41

    Είναι κλισέ. Είναι ωραία λόγια. Είναι σοφές σκέψεις. Σκόπιμα παραβλέπεται το γεγονός οτι έτσι και αλλοιώς αργοπεθαίνουμε.

  9. SpGua avatar
    SpGua 21/10/2008 10:28:03

    Απολυτα μα απολυτα συμφωνος με donaE,πολυ σωστη αποψη

  10. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 21/10/2008 10:29:38

    ΝΑ μην ξεχνάμε ποτέ οτι ο κάθε ένας από εμάς, έχει ζήσει για περίπου 30 λεπτά, ως μονοκύτταρος
    οργανισμός!!!!!!!!!!!!!!!


    ΠΠ

  11. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 21/10/2008 10:42:00

    Μπορεί να μην γνωρίζω τι είναι ο θάνατος και να αργοπεθαίνω ούτως ή αλλιώς αλλά , φίλτατοι , ξέρω τι είναι ευτυχία έστω και για δέκα δευτερόλεπτα .

    Αυτό και μόνο με κάνει να την επιζητώ διαρκώς , αυτό είναι και το νόημα των πολύ όμορφων , κλισέ όντως , λόγων του Νερούντα .

  12. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 21/10/2008 10:51:00

    Οι αρετές του Έλληνα...

    Όταν ο Θεός δημιούργησε τα έθνη, έδωσε στο κάθε έθνος από δύο αρετές.
    Έτσι, έκανε τους Αμερικάνους τακτικούς και νομοταγείς, τους Γερμανούς αποφασιστικούς και μελετηρούς, τους Ιάπωνες εργατικούς κι υπομονετικούς.

    Για τους Ελληνες είπε:
    - θα είναι έξυπνοι, τίμιοι και θα δουλεύουν στο δημόσιο.

    Όταν τελείωσε τη δημιουργία του Κόσμου τον πλησίασε ο Αρχάγγελος Γαβριήλ και του είπε:

    - Κύριε, έδωσες σε όλα τα έθνη από δύο αρετές αλλά στους Ελληνες έδωσες τρεις. Αυτό θα τους κάνει πολύ ισχυρούς και θα διαταράξει τις ισορροπίες πάνω στη γη.

    - Εχεις δίκιο Γαβρίλε, είπε ο Κύριος. Στάθηκα απρόσεχτος κι αυτή μου η
    απροσεξία θα κάνει τους Έλληνες να κυριαρχήσουν σε όλο τον κόσμο. Κάτι
    πρέπει να κάνω αλλά δεν μπορώ να ανακαλέσω τις αρετές που τους έδωσα.
    Το βρήκα. Θα παραμείνουν και οι τρεις αρετές αλλά κάθε Ελληνας θα μπορεί να κάνει χρήση μόνο των δύο.

    Κι έτσι κι έγινε.

    Αν ένας Ελληνας είναι τίμιος και δουλεύει στο δημόσιο δεν είναι έξυπνος,
    αν είναι έξυπνος και δουλεύει στο δημόσιο δεν είναι τίμιος, κι αν είναι έξυπνος και τίμιος δεν δουλεύει στο δημόσιο.


    ΠΠ

  13. παραμυθού avatar
    παραμυθού 21/10/2008 11:16:06

    Ο Παμπλο Νερούντα έχει καταγράψει με τον καλύτερο τρόπο το πώς κανείς αργοπεθαίνει. Στη διάρκεια της μέρας μας έχουμε όλοι τέτοιες στιγμές. Το θέμα είναι να είναι λιγότερες αυτές οι στιγμές, και περισσότερες οι ... άλλες.

  14. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 21/10/2008 11:26:31

    Yperocho! Mou thimisse ena kathigiti mou sto Panepistimio tis Lozanis pou mou elege Chaze(:-))
    prospatha na min synithisseis tin omorfia tis Akropolis! Na tin anakalypteis xana kathe mera...

    (i rimada i elliniki grammatoseira mou kanei nera...)

  15. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 21/10/2008 11:31:13

    "Υπάρχει ζωή πριν από το θάνατο;"

    ή

    «Eις οιωνός άριστος, αμύνεσθαι για την πάρτη σας»??

    ΠΠ

  16. Κοινή λογική avatar
    Κοινή λογική 21/10/2008 11:51:21

    O Nerouda μας βάζει στην πρίζα. Δυτική φιλοσοφία (προσπάθεια, δράση, ένθερμη υπομονή). Υπάρχουν και άλλες φιλοσοφίες, πέρα από "τα καλά κόποις κτώνται"

  17. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 21/10/2008 13:07:57

    Αργοπεθαίνω
    σε αναζήτηση της ζωής
    γεμίζοντας τους ανύπαρκτους τείχους της σιωπής
    γραφίτες,
    που κανένας δεν παράγγειλε,
    κανένας δεν θα χρειαστεί.
    Ενώ πάντα αναλογίζομαι
    τη σοφία του Μπάρμπα Μήτσου
    "Όλα είναι μπαρμπούτσαλα".
    Ποιος έβαλε ορμή στα κύτταρα μου;
    Ενώ θα έφτανε μια κίνηση μονάχα
    να δείχνει στο μέρος της καρδιάς.

  18. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 21/10/2008 13:08:58

    ανωνυμε, ζωγραφησες !

    ΠΠ

  19. Αμόκ avatar
    Αμόκ 21/10/2008 13:22:08

    Συγγνώμη, αν θα διαφωνήσω λίγο μαζί σας.

    Αυτοί που αργοπεθαίνουν δεν μπορούν να γράψουν, δεν μπορούν να σας μιλήσουν και κοιτούν τη ζωή τους να φεύγει μέσα από παράθυρα με μισοκατεβασμένες κουρτίνες...νιώθουν το πνεύμα πρόθυμο αλλά το σώμα ανήμπορο....
    Και περιμένουν και ελπίζουν το θαύμα που δεν θα ρθει.
    Όλοι οι άλλοι απλά σαρκάζουμε αυτό που θα μπορούσαμε ή θα θέλαμε να κάνουμε, αλλά δεν το μπορούμε αλλά ούτε το τολμάμε.

  20. Αμόκ avatar
    Αμόκ 21/10/2008 13:23:20

    Και μην αρχίσετε να λέτε ότι καταλαβαίνω από ποίηση....

  21. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 21/10/2008 13:54:07

    @Αμοκ
    Διαφώνησε όσο θέλεις.
    Στο τέλος μπορεί να γίνει ψηφοφορία και να δικαιωθείς.

  22. Onoma avatar
    Onoma 22/10/2008 20:55:02

    Κατάλαβα με πόσους άλλους γύρο μου αργοπεθαίνουμε.

    ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΚΟΥΝΤΙΣΕΙ;

  23. Ελπίδα στη ζωή avatar
    Ελπίδα στη ζωή 28/03/2011 01:03:59

    Παιδιά.
    Με άλλα λόγια το ποίημα μας λέει να εξελισσόμαστε σαν ανθρωποι,να σεβομαστε και να αγαπάμε! Τουλάχιστον να μη λέτε σχόλια που δεν αρμόζουν και ,φυσικά, ΔΕΝ αργοπεθαίνουμε όλοι!

  24. Plouto avatar
    Plouto 21/03/2012 17:25:12

    Το ποίημα ανήκει στην βραζιλιάνα Martha Medeiros και οχι στον Παμπλο νερούντα οπως αναφέρεται σε πολλά blogs στο ιντερνετ. :)