01/03/2013 19:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αρβανιτόπουλος "αδειάζει" Στυλιανίδη

Όπως ακριβώς το είχαμε προβλέψει. Η άκαιρη πρόταση του αναρμόδιου για την Παιδεία, Ευ. Στυλιανίδη προκαλεί ενδοκυβερνητικές κόντρες. Ο αρμόδιος υπουργός κ. Αρβανιτόπουλος διέρρευσε τη δυσαρέσκειά του και άδειασε στην κυριολεξία τον συνάδελφό του στο υπουργικό συμβούλιο.

«Εργαζόμαστε με στόχο την προάσπιση και την αναβάθμιση της δημόσιας, δωρεάν τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Οι παθογένειες της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, για τις οποίες ευθύνεται διαχρονικά η Πολιτεία, πρέπει να θεραπευτούν και όχι να αποτελέσουν άλλοθι για την διάλυση των δημοσίων πανεπιστημίων και ΤΕΙ».

«Άλλωστε, όταν και εάν τροποποιηθεί το άρθρο 16 του Συντάγματος, θα παρέχεται η δυνατότητα δημιουργίας μη κρατικών πανεπιστημίων, και όχι της "μετοχοποίησης" των δημοσίων πανεπιστημίων, τα οποία πρέπει να συνεχίσουν εσαεί να πληρούν το σκοπό τους, τη δημόσια δωρεάν Παιδεία», τόνιζαν πηγές προσκείμενες στον υπουργό Παιδείας.

Από την άλλη, διάφοροι υπουργοί και βουλευτές απορούσαν με την πρόταση και αναζητούσαν το λόγο που την έκανε και το χρόνο που επέλεξε.

Είπαμε και χθες «δουλειά δεν είχε ο διάβολος».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mimikos avatar
    mimikos 01/03/2013 19:40:40

    ......γεμησαμε λαγους......

  2. kostis avatar
    kostis 01/03/2013 19:50:45

    την κρατικιστικη και αποτυχημενη προσεγγιση την ακουμε χρονια τωρα.. Δημοσια εκπαιδευση. Μαλιστα.. Και τα βλεπουμε τα χαλια μας.. Οσοι ειναι ικανοποιημενοι να σηκωσουν το χερι.. Κανενα! Ομως επιμενουμε.. Αρκει να ειναι κρατικη.. Με τον χωροφυλαξ.. Και εμεις που ειμαστε φιλευλευθεροι και θελουμε να δοκιμασουμε και το αλλο μοντελο τι να κανουμε δηλαδη? Να παμε εκδρομη την μερα των αλλων εκλογων η να ψηφισουμε το αποκομμα του Τζημερου?

    • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
      Η Αλίκη των θαυμάτων @ kostis 01/03/2013 20:40:00

      E, μα πια ! Και γιατί να σπουδάζει κάθε πικραμένος; Έτσι κι αλλιώς άνεργος θα μείνει. Έχεις χρήματα κύριε να πληρώσεις; Ωραία. Θα σπουδάσεις. Δεν έχεις; Άντε στον ΟΑΕΔ απ΄ευθείας.

      • kostis avatar
        kostis @ Η Αλίκη των θαυμάτων 01/03/2013 21:09:17

        η υπεραπλουστευση ειναι συνωνυμο του λαικισμου..

        • A.K. avatar
          A.K. @ kostis 01/03/2013 21:27:04

          Όπως και η ισοπέδωση, η λογική "πονάει κεφάλι κόβει κεφάλι", η άγνοια των "εξωτερικών οικονομιών" στην εκπαίδευση και τόσα άλλα !!!

        • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
          Η Αλίκη των θαυμάτων @ kostis 01/03/2013 22:49:45

          Ο ''γυφτο ελιτισμός'' όμως, είναι συνώνυμο του μανταμσουσουδισμού. Μη σας ενοχλεί η ψυχρή αλήθεια.

  3. mimikos avatar
    mimikos 01/03/2013 21:13:00

    .......ακαιρη? δηλαδη σωστη αλλα ακαιρη ? δεν μας τα λες καλα !

  4. mimikos avatar
    mimikos 01/03/2013 21:16:01

    kostis : κ την ιδιωτικη εκπαιδευση την ειδαμε !!ΟΛΟΙ οι πολιτικοι μας απο ιδιωτικα κολεγια -πανεπιστημια περασαν !!αστα κλαφτα !

    • kostis avatar
      kostis @ mimikos 01/03/2013 21:44:01

      δεν ξερω σε ποιους αναφερεσαι αλλα ειναι ασχετο.. Αυτο που μου κανει φοβερη εντυπωση ομως ειναι πως ο κρατισμος μας εχει ποτισει μεχρι το μεδουλι.. Το κρατος πατερουλης.. Θυμιζει εποχη Σταλιν και ακομη χειροτερα.. Τοτε υπηρχαν τα γκουλακ της Σιβηριας, ενω εμεις εχουμε τα πνευματικα γκουλακ της αριστερας διπλα μας και σε πληρη λειτουργια ακομη..

      • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
        Η Αλίκη των θαυμάτων @ kostis 01/03/2013 22:53:37

        Αφήστε την παρελθοντολογία και τα Σταλινικά κατάλοιπα. Η δωρεάν παιδεία είναι κεκτημένο αγαθό και η εμπορευματοποίησή της καθώς και ο αποκλεισμός των αδυνάτων από αυτήν, είναι ξεπεσμός για το γένος των ΕΛΛΗΝΩΝ.

  5. kostis avatar
    kostis 02/03/2013 00:13:49

    Συγγνωμη, αλλα μαλλον δεν γνωριζεται την Ελληνικη πραγματικοτητα. Ξεχνατε μαλλον επιτηδες τα φροντιστηρια και ποσα χρηματα ξοδευει μια οικογενεια για να μπορεσει να περασει το παιδι σε καποια καλη σχολη. Ξεχνατε τα φροντιστηρια ξενων γλωσσων.. Ξεχνατε την ποιοτητα της εκπαιδευσης σε ολες τις βαθμιδες.. Ξεχνατε τους χιλιαδες Ελληνες φοιτητες που σπουδαζουν σε υποβαθμισμενα βαλκανικα και Ιταλικα πανεπιστημια. Εχουμε ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ ΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ κυρια μου και τελειως υποβαθμισμενη.. Προστατευει μονο συμφεροντα και συντεχνιες χωρις να προσφερει (με λιγες εξαιρεσεις) τιποτε..

    • KOSTAS70 avatar
      KOSTAS70 @ kostis 02/03/2013 16:58:55

      Με όλο το σεβασμό, μάλλον εσύ δε γνωρίζεις την ελληνική πραγματικότητα. Μόνο όσοι πάνε στο Δημόσιο Σχολείο καταφεύγουν σε ιδιαίτερα και φροντιστήρια; Τα παιδιά που πάνε σε πανάκριβα ιδιωτικά σχολεία, δεν κάνουν ιδιαίτερα (εξίσου πανάκριβα); Άρα, το πρόβλημα δεν είναι μόνο αντιπαράθεση "Δημόσιο-Ιδιωτικό", έχει πολλές παραμέτρους, κυρίως κοινωνικές αλλά και ψυχολογικές.
      Επίσης, δεν κατάλαβα τη συσχέτιση Δημόσιας - Κρατικής όπως λες - Εκπαίδευσης και ξένων, φτηνιάρικων (όχι μόνο βαλκανικών αλλά και βρετανικών κτλ) Πανεπιστημίων. Που κολλάει το ένα με το άλλο; Οι σπουδές του συγκεκριμένου τύπου είναι επιδοτούμενες από το Κράτος;

  6. Apostolos Vlahos avatar
    Apostolos Vlahos 02/03/2013 03:34:37

    Ο κ. Στυλιανίδης είναι σε απόλυτη συνεννόηση με τον κ. Αρβανιτόπουλο. Φαίνεται να δρομολογείται η παραχώρηση των ΑΕΙ και ΤΕΙ σε ιδιώτες αφού "αποτύχουν" τα Συμβούλια και οι Πρυτάνεις στον οικονομικό τομέα (και πως να μην αποτύχουν άλλωστε όταν ουσιαστικά έχει κοπεί κάθε κρατική επιχορήγηση). Τυχαία προτάθηκε να μπουν τα ακίνητα των ΑΕΙ και ΤΕΙ στο ΤΑΙΠΕΔ; Να είστε σίγουροι ότι θα βρεθεί η φόρμουλα της εκποίησης αφού η πρώτη προσπάθεια απέτυχε. Αποτελεί όνειρο χρόνων ισχυρών παραγόντων.

  7. myrto avatar
    myrto 02/03/2013 10:56:27

    ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΘΕΣΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΕΙ ΤΑ ΚΡΑΤΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΕΧΕΙ ΥΨΗΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ 1 ΣΤΟΥΣ 2 ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ EXTRA BONUS ΣΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ. ΕΣΑΕΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΟ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ TOP ΣΧΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΠΑΛΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΣΧΟΛΗ.

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 02/03/2013 11:09:10

    Ακαιρη ναι αδικη ,παραλογη,οπισθοδρομικη,αναχρονιστικη κλπ κλπ ΟΧΙ.Η καρδουλα του το ξερει το Αρβανιτοπουλου εαν ηθελε η οχι να ασπαστει την αποψη του Στυλιανιδη για ιδιωτικα ΑΕΙ /ΤΕΙ .Αλλα τι να κανει αναγκα ,της σπουδαστικης ιδεοληπτικης συριαζοτσιπραιικης νοοτροπιας και οι θεοι πειθονται.Καιρος για την περιφημη ιδεολογικη ανασυγκροτηση της ΝΔ και επιθεση σε ολα τα ιδεολογικα ,πολτικα ,κοινωνικα μετωπα και γαια πυρι μιχθητω .Οποιου του αρεσει αλλιως Βορειος Κορεα και ξερο ψωμι αν θα βρισκεται κι αυτο !.Αμαν πια με την δημοσιομιζερη καθηλωμενη Ελλαδα !

    • kostis avatar
      kostis @ Ραβινος 02/03/2013 12:06:25

      μπραβο.

  9. georgek avatar