05/09/2009 21:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από 5,7 έως 6,7 μονάδες προηγείται το ΠΑΣΟΚ. Στο 26% η αδιευκρίνιστη ψήφος



Από 5,7 έως 6,7 μονάδες προηγείται το ΠΑΣΟΚ σε πέντε δημοσκοπήσεις που δημοσιεύονται σε κυριακάτικες εφημερίδες. Σύμφωνα με τη δημοσκόπηση της Κάπα Research για την εφημερίδα Το Βήμα, η «αδιευκρίνιστη ψήφος» φτάνει το ποσοστό του 26,1%.

To Βήμα της Κυριακής δίνει με το ΠΑΣΟΚ να προηγείται 6,7 μονάδες έναντι της ΝΔ.

Η δημοσκόπηση του Βήματος, δίνει ποσοστό 30,8% στο ΠΑΣΟΚ, έναντι 24,1% στη ΝΔ. Μεγάλο είναι το ποσοστό της «αδιευκρίνιστης ψήφου» που φτάνει το 26,1% και φαίνεται πως τελικά αυτή είναι που θα κρίνει εάν θα υπάρξει αυτοδυναμία ή όχι.

Το ΚΚΕ συγκεντρώνει ποσοστό 7,1%, 4,3% συγκεντρώνει ο ΛΑ.ΟΣ., ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ βρίσκεται στο όριο για είσοδο στη Βουλή με ποσοστό 3%. Οικολόγους-Πράσινους εκτός Κοινοβουλίου δείχνει η δημοσκόπηση, με ποσοστό 2,4%.

Θετικά κρίνεται η απόφαση του Κώστα Καραμανλή να προσφύγει πρόωρα στις κάλπες (64,7%).

Προβάδισμα 5,7 μονάδων στο ΠΑΣΟΚ έναντι της ΝΔ δίνει δημοσκόπηση της Rass που δημοσιεύεται στο Παρόν, 6 μονάδες δείχνει η MRB για λογαριασμό της Real News. Στις 6,3 μονάδες το προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ, σύμφωνα με δημοσκόπηση της Alco για το Πρώτο Θέμα, στις 6,5 μονάδες η διαφορά σύμφωνα με δημοσκόπηση της Marc για το Έθνος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 06/09/2009 00:59:41

    Πρώτη φορά 1 μήνα προ των ΕΘΝΙΚΩΝ εκλογών, οι δημοσκοπήσεις εμφανίζουν τεράστια ποσοστά αναποφασίστων, που κατά κύριο λόγο είναι ΝΔκράτες. Σε αυτούς μιλάει κατευθείαν ο Καραμανλής! Αν τους πείσει.... Το πιθανότερο είναι το φαινόμενο αυτό να συνδυαστεί με μεγάλη αποχή, όπως έγινε στις Ευρωεκλογές (λιγώτερο έντονα). Αφού, όμως, το ΠΑΣΟΚ δεν έχει εξασφαλισμένη την αυτοδυναμία, ούτε στις δημοσκοπήσεις των MARC και ALCO τότε είναι αδύνατον να την κερδίσει σε 1 μήνα. Προβλέπω ότι μετά την εμφάνιση του ΓΑΠ στην Θεσσαλονίκη θα τελειώσουν όλα. Σήμερα μίλησε στους ΝΕΟΥΣ αγρότες και δεν βγήκε καμμία είδηση. Μόνο ένα πιλοτικό μεσογειακών στα σχολεία-ΕΛΕΟΣ!!!
    Στο μεταξύ τους debate (αν δεχθεί) θα γελάσει κάθε πικραμένος!!!

    • Swell avatar
      Swell @ ΣΚΑΙς 06/09/2009 09:14:03

      Στο debate ο ΓΑΠ θα έχει αυτόματη μετάφραση στα αγγλικά για να καταλαβαίνει τι λέει ο ΚΚ και (μάλλον) υποβολέα για να απαντά εντός θέματος.

    • ε ρε γλεντια avatar
      ε ρε γλεντια @ ΣΚΑΙς 06/09/2009 09:34:19

      Δε βλέπω να εμφανίζεται σε debate ο ΓΑΠ.

  2. fatfat avatar
    fatfat 06/09/2009 02:59:44

    αν στην συγκεκριμένη δημοσκόπηση η αδιευκρίνιστη ψήφος είναι όντως 26% (δηλαδή περίπου 1 στους 3 ερωτηθέντες και σχεδόν διπλάσια με αντίστοιχες δημοσκοπήσεις που έγιναν 1 μήνα πριν προηγούμενες εκλογικές αναμετρήσεις)
    τότε η δημοσκόπηση αυτή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΤΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΟΥΜΕ..........

    Υ.Γ : Μιλάω μόνο για την συγκεκριμένη δημοσκόπηση.......δεν αμφισβητώ ότι δημοσκοπικά το ΠΑΣΟΚ είναι σήμερα το πρώτο κόμμα.............για αύριο δεν ξέρω..........όταν οι δημοσκοπήσεις δεν έχουν αξιόπιστα δεδομένα είναι εύκολο να μας οδηγήσουν σε λανθασμένα και βεβιασμένα συμπεράσματα..........μην ξεχνάμε τι συνέβη στις πρόσφατες ευρωεκλογές........

  3. fatfat avatar
    fatfat 06/09/2009 03:00:24

    ...........και να μην το ξεχνούν και οι εταιρείες δημοσκοπήσεων..........

  4. Σπύρος avatar
    Σπύρος 06/09/2009 03:12:05

    Τό ΠΑΣΟΚ δέν χάνει τήν Πρωτιά και μάλιστα μέ διαφορά πάνω απο 4 Μονάδες(εκτός άν ο ΓΑΠ κάνει χοντρές πατάτες).Tό ζητούμενο είναι αν θά πετύχει αυτοδυναμία,το οποίο μέ 26% αναποφάσιστους,δέν μπορεί να αποσαφηνιστεί.
    Απ΄εκεί και πέρα μοιάζει νά εγκατέλειψαν τούς ΄Οικολόγους΄τών Βομβαρδισμών τά διαπλεκόμενα.Μονον 2,4%??
    Kαί πώς θα ζήσει το Ελληνικό Κοινοβούλιο χωρίς τίς μεγάλες μορφές τού Τρεμόπουλου και τού Χρυσόγελου??
    Εκτός άν έχουν εξασφαλίσει τίποτα μεταγραφές.Αλλως τε Παιδάκια τής Εξουσίας είναι...................

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Σπύρος 06/09/2009 03:19:02

      Σπύρο, διάβασε το Νάνο Βαλαωρίτη για τις "συμπάθειές" σου, Τρεμόπουλο & ΣΙΑ
      [http://manolisvardis.wordpress.com/2009/09/03/%cf%85%cf%80%ce%bf%cf%87%ce%b5%ce%af%cf%81%ce%b9%ce%bf-%cf%84%cf%89%ce%bd-%ce%b1%ce%bc%ce%b5%cf%81%ce%b9%ce%ba%ce%b1%ce%bd%cf%8e%ce%bd-%ce%bf-%cf%84%cf%81%ce%b5%ce%bc%cf%8c%cf%80%ce%bf%cf%85%ce%bb/]

    • ΣΚΑΙς avatar
      ΣΚΑΙς @ Σπύρος 06/09/2009 03:24:12

      Παπαχελάς στην Καθημερινή μετά από δημοσκόπηση στην εφημερίδα του(άρα ξέρει) για τα πιθανά σενάρια http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_06/09/2009_328251
      "Κανείς μας δεν ξέρει σήμερα πώς θα μοιάζει το πολιτικό τοπίο στις 5 Οκτωβρίου. Το μόνο, πάντως, παρήγορο είναι πως ο κ. Καραμανλής υποσχέθηκε ότι θα εξηγήσει με σαφήνεια ποια ακριβώς είναι αυτά που πρέπει να γίνουν άμεσα για να αποφευχθούν τα χειρότερα. Ισως, λοιπόν, ακόμη κι αν ο ελληνικός λαός δεν του εμπιστευθεί την εφαρμογή τους, να είναι εκείνος που θα χτυπήσει τον κώδωνα κινδύνου για να καταλάβουμε όλοι πού πάμε. Το ρίσκο πάντως είναι μεγάλο γιατί τα σενάρια κινούνται από το τέλειο comeback έως την τραγωδία. Αυτή είναι όμως και η ομορφιά της πολιτικής..."

  5. aris53m avatar
    aris53m 06/09/2009 07:53:00

    Με βάση τις δημοσκοπήσεις στις αρχές Σεπτεμβρίου και τους οικολόγους πράσινους να κυμαίνονται γύρω στο 2% άρα και έξω από την Βουλή πάμε για πεντακομματική Βουλή. Με τον ισχύον νόμο Σκανδαλίδη το πρώτο κόμμα χρειάζεται 41,3% να κάνει κυβέρνηση. Σε περίπτωση που δεν υπάρξει αυτοδυναμία ήτοι το πρώτο κόμμα συγκεντρώσει ποσοστό κάτω του 41.3% και ξανακηρυχτούν εκλογές, τότε, θα ισχύσει ο νόμος Παυλοπουλου. Με αυτόν τον νόμο και πάλι με πεντακομματική Βουλή το πρώτο κόμμα χρειάζεται 39,0% να κάνει κυβέρνηση.

    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4534706

  6. Domos avatar
    Domos 06/09/2009 09:27:06

    Δεν αντιλαμβανομαι την τόσο μεγάλη κουβέντα περί μη αυτοδυναμίας.
    Αν είναι 25% αποχή και τα μη έγκυρα τότε το σημερινό 32% στις δημοσκοπήσεις αντιστοιχεί σε 32%*100/75=42,6%.
    Για ποιό πράγμα συζητάμε λοιπόν;
    Ακόμη και με 20% συνολικά αποχή και άκυρα (δηλαδή 80% έγκυρα επί των ψηφοφόρων) το ΠΑΣΟΚ φτάνει το 40% Οριακά μεν, αλλά:
    - λογικά θα ανέβει κι άλλο αυτό το διάστημα
    - πιθανότατα θα μείνει εκτός Βουλής ο Συνασπισμός

    Άλλωστε ποιός είπε πως συμφέρει το ΠΑΣΟΚ να βγει με την πρώτη οριακά με 151-154 βουλευτές;
    Λογικά το συμφέρει να βγει με τη δεύτερη ώστε να έχει +10 έδρες και να κυβερνήσει με άνεση. Σε αυτόν τον αριθμό εδρών τα βρίσκει και με ΚΚΕ ή ΛΑΟΣ για ΠΡΟΕΔΡΟ (ή και με τους δύο) και δεν έχει κανένα πρόβλημα ούτε στην προεδρική εκλογή.

    • ΣΚΑΙς avatar
      ΣΚΑΙς @ Domos 06/09/2009 09:42:19

      Αν θυμηθείς ή ανατρέξεις στις δημοσκοπήσεις του 2007, όπου το 1ο κομμα πήρε περίπου 42% θα καταλάβεις ότι οι υπολογισμοί σου δεν σημαίνουν τίποτα! Στην δημοσκόπηση του ΒΗΜΑΤΟΣ το ΠΑΣΟΚ παίρνει 30%. Στις ευρωεκλογές το ψήφισαν λιγώτεροι από το 2004(!). Από που συνάγεται ότι το ΠΑΣΟΚ έχει δημιουργήσει ρεύμα στην κοινωνία ικανό να σαρώσει...κατά τους υπολογισμούς σου?

  7. fatfat avatar
    fatfat 06/09/2009 17:42:55

    για την δυνατότητα επίτευξης αυτοδυναμίας καθοριστικοί παράγοντες είναι :
    1) το πλήθος των κομμάτων που θα ξεπεράσουν το όριο του 3% πανελλαδικά και θα εισέλθουν στην νέα Βουλή (π.χ με εξακομματική βουλή αρκεί ένα συγκεκριμένο ποσοστό -περίπου 42% - του πρώτου κόμματος για την επίτευξη αυτοδυναμίας, με πεντακομματική ή τετρακομματική βουλή αρκεί μικρότερο ποσοστό για να αποκτήσει το πρώτο κόμμα αυτοδυναμία)
    2) το συνολικό άθροισμα των ποσοστών όλων των κομμάτων που δεν θα καταφέρουν να πιάσουν το όριο του 3% πανελλαδικά(π.χ συγκεκριμένο ποσοστό χρειάζεται το πρώτο κόμμα για να αποκτήσει αυτοδυναμία αν τα όλα τα κόμματα που δεν ξεπερνούν το όριο του 3%, έχουν συνολικό άθροισμα 5% και άλλο - μικρότερο βέβαια - ποσοστό χρειάζεται το πρώτο κόμμα για να αποκτήσει αυτοδυναμία αν τα όλα τα κόμματα που δεν ξεπερνούν το όριο του 3%, έχουν συνολικό άθροισμα 8%).