07/09/2009 21:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από 5,5 έως 6,1 η διαφορά στα σημερινά γκάλοπ



Σε 5,5 ποσοστιαίες μονάδες διαμορφώνεται το προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ έναντι της Νέας Δημοκρατίας, σύμφωνα με δημοσκόπηση της GPO για τον τηλεοπτικό σταθμό Mega. Σημαντικό παραμένει το ποσοστό των αναποφάσιστων, γεγονός που αφήνει ανοιχτό το κεφάλαιο αυτοδυναμία.

Συγκεκριμένα, στην πρόθεση ψήφου η ΝΔ συγκεντρώνει ποσοστό 26,5%, το ΠΑΣΟΚ 32%, το ΚΚΕ 6,8%, ο ΣΥΡΙΖΑ 3,6%, ο ΛΑΟΣ 6,2% και οι Οικολόγοι Πράσινοι 2,3%. Το 2,7% των ερωτηθέντων απαντά άλλο κόμμα, άκυρο, λευκό ή αποχή και το 19,9% (δηλαδή ένας στους πέντε ψηφοφόρους) δεν εκφράζει ακόμη άποψη.

Αποκαλυπτικές για την παραπάνω εικόνα είναι οι συσπειρώσεις των δύο μεγάλων κομμάτων: Το ποσοστό της ΝΔ διαμορφώνεται στο 60% και του ΠΑΣΟΚ στο 76,3%. Σημαντικές είναι οι «διαρροές» του κυβερνώντος κόμματος προς το ΛΑΟΣ (7,7%) και το ΠΑΣΟΚ (5,6%). Αντιστοίχως, χαμηλές είναι οι απώλειες του ΠΑΣΟΚ προς τον ΣΥΡΙΖΑ (1,9%) και τη ΝΔ (2,6%).

Μικρό προβάδισμα αποκτά ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ στο ερώτημα για τον καταλληλότερο πρωθυπουργό: Ο κ. Γιώργος Παπανδρέου συγκεντρώνει ποσοστό 36%, ο κ. Κώστας Καραμανλής 35,5%, ενώ το 25,9% των ερωτηθέντων απαντά «Κανένας». Η εικόνα είναι αλαφρά αντεστραμμένη στο ερώτημα για τον καταλληλότερο να αντιμετωπίσει την οικονομική κρίση, με τον κ. Καραμανλή στο 35%, τον κ. Παπανδρέου στο 33% και το 29,6% στον «κανένα».

METRON ANALYSIS, για λογαριασμό τον ΑΝΤ1.

Στις 6,1 ποσοστιαίες μονάδες βρίσκεται η διαφορά του ΠΑΣΟΚ με τη Νέα Δημοκρατία, σύμφωνα με την δημοσκόπηση που διενήργησε η METRON ANALYSIS, για λογαριασμό της τηλεόρασης του ΑΝΤ1.

Συγκεκριμένα το ΠΑΣΟΚ προηγείται με 35,7%, έναντι 29,6% της Νέας Δημοκρατίας και ακολουθούν το ΚΚΕ με 6,3%, ο ΛΑΟΣ με 4,6%, ο ΣΥΡΙΖΑ με 4%, ενώ οι Οικολόγοι Πράσινοι συγκεντρώνουν μόνο το 1,6%.

Με αναγωγή στο σύνολο των ψηφοφόρων, η διαφορά του 6,1% εξασφαλίζει αυτοδυναμία για το ΠΑΣΟΚ, που συγκεντρώνει ποσοστό 35,7%, ενώ η ΝΔ 29,6%. Ακολουθούν ΚΚΕ με 6,3%, ΛΑΟΣ με 4,6%, και ΣΥΡΙΖΑ με 4%.

Στην ερώτηση «ποιόν θεωρείται καταλληλότερο πρωθυπουργό», ο Κώστας Καραμανλής προηγείται οριακά του Γιώργου Παπανδρέου, αφού συγκεντρώνει το 34%, με τον αρχηγό της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης να καταλαμβάνει το 33%. Το 26% των ερωτηθέντων δεν θεωρεί κανέναν από τους δύο ως καταλληλότερο.

Σε ό,τι αφορά τα ποσοστά συσπείρωσης των δύο μεγάλων κομμάτων, το ΠΑΣΟΚ φαίνεται «συμπαγές» με ποσοστό 91,1%, ενώ η Νέα Δημοκρατία έχει μόλις 76,2%, με διαρροές 9,3% προς το ΠΑΣΟΚ και 4,1% προς το ΛΑΟΣ.

Στην ερώτηση «ποιος νομίζεται ότι μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα τα θέματα οικονομικής φύσεως», η κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ καταλαμβάνει ποσοστό 37%, ενώ η κυβέρνηση Νέας Δημοκρατίας καταλαμβάνει ποσοστό 32%. Το 26% των ερωτηθέντων υποστηρίζει ότι κανείς από τους δύο δεν μπορεί να διαχειριστεί σωστά τα οικονομικά θέματα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λευκαδιος Λευκαδίου avatar
    Λευκαδιος Λευκαδίου 07/09/2009 23:10:25

    τι να πει κανείς...... Μεγααααλος ο αγωνας των ΜΜΕ να ανγορευσουν Πρωθυπουργο
    πριν καν γίνουν οι εκλογες!!!!!!!!.... αξιοι!!!!!!!!!!!!!!!

  2. what avatar
    what 08/09/2009 02:02:33

    Μόνο που δεν έχουν υπολογίσει τον παράγοντα Yorgo.
    Δηλαδή πως πολλοί είναι εκείνοι που θα ψηφίσουν ΝΔ εξαιτίας του ενώ θα προτιμούσαν να ψηφίσουν άλλο κόμμα. Στο περιβάλλον μου τουλάχιστον εγώ το παρατηρώ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ what 08/09/2009 02:30:07

      Το έβαλαν εχθές να πάει σε ένα εργαστάσιο, δήθεν, και έκανε πως μιλούσε με τους εργάτες. Το τι κουλά τους έλεγε δεν περιγράφεται. Δεν απορώ που προβάλεται κατ'ελάχιστον. Το αποτέλεσμα του ελεύθερου συνειρμού του GAP είναι για γέλια.

  3. pizza avatar
    pizza 08/09/2009 03:40:26

    Αν οι Ελληνες θελουν την Ολυμπιακη να ξαναγινη κρατικη ας ψηφισουν τον ΓΑΠ και να του δωσουν και αυτοδυναμια. Ετσι θα ειναι αξιοι της τυχης τους. Μας λενε οτι θα την παρουν πισω. Με το ζορι? Η με τιμη που θα κανη τον Βγενοπουλο να χαιρεται?

  4. pizza avatar
    pizza 08/09/2009 04:21:02

    Περιμενε μεχρι το Σαββατο να δης τι εχουμε να ακουσουμε και το ποσο θα γελασουμε. Ο ανθρωπος με ολες τις απαντησεις. Αν βγη θα βγη γιατι ο κοσμος αγανακτησε με την ΝΔ οχι γιατι ειναι καλυτερος

  5. vas avatar
    vas 08/09/2009 08:24:35

    δεν ψηφιζω μεγάλα κόματα ,αλλά ας μου πεί κάποιος γιατί τα ΜΜΕ εδώ και πολύ καιρό προσπαθούν μετά μανίας να επιβάλουν τον γιωργάκη ως πρωθυπουργό ,όταν πριν μερικά χρόνια τον ανέφεραν με ειρωνία και έθεταν υπό αμφισβήτηση την ικανότητα του?μιλάμε για τους ίδιους τηλεοπτικούς αστέρες..........που σήμερα τα έχουν γυρίσει και προβάλουν τον γιωργάκη ως σωτήρα της χώρας...............
    Μαυρίζοντας τους μεγάλους χαλάτε την σούπα των μεγαλοσυμφερόντων και ταυτόχρονα κάνετε καλό αε αυτή την ταλέπωρη χώρα απο τους γνωστούς επαγγελματίες πολιτικούς που χθές ήταν ανίκανοι και λαμόγια και σήμερα είναι κατάλληλοι και σωτήρες και φτού και απο την αρχή

  6. eleftheros avatar
    eleftheros 08/09/2009 10:34:28

    Φίλε vas, προφανώς οι καναλάρχες προτιμούσαν το Βενιζέλο, που είναι σημιτικός και αυτό τα λέει όλα σχετικά με το ποιός μας κυβερνούσε τα οκτώ χρόνια του κυρίου Σημίτη.
    Για το εάν ο ΓΑΠ είναι ικανός να κυβερνήσει μία χώρα είναι μία άλλη ιστορία.
    Ας αξιολογήσει ο καθένας τα δεδομένα και ας αποφασίσει.
    Είναι σημαντικό πάντως, πιστεύω, να σταματήσει ο κόσμος να "ενημερώνεται" από τα κανάλια, πρόκειται για καθαρή προσπάθεια χειραγώγησης της ψήφου μας.

  7. GIANNIS avatar
    GIANNIS 08/09/2009 11:14:18

    Αν και τελευταία τα σχόλια μου κόβονται,δε ξέρω γιατί απλως υποθέτω και κατλήγω σε συμπεράσματα.Εντάξει παιδιά αντιπαθείτε τον Γιώργο.Ποιός κατά την γνώμη σας είναι ικανός;Για τα 5,5 χρόνια του Κώστα τι γνώμη έχετε;Εκ των πεπραγμένων βέβαια για να μιλάμε με αντικειμενικα κριτήρια

    • Factorx avatar