#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/12/2013 19:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από 2 έως 13 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο ο φόρος στα ακίνητα



Επιβεβαιώθηκε το ρεπορτάζ του antinews για τη φορολόγηση των εφοπλιστών καθώς το νομοσχέδιο που κατατέθηκε στη Βουλή προβλέπει έκτακτο φόρο για τα έτη 2014,2015 και 2016 από τα οποία συνολικά το κράτος θα εισπράξει 500 εκατ. ευρώ.

Το νομοσχέδιο για τον Ενιαίο Φόρο Ιδιοκτησίας Ακινήτων προβλέπει μόνιμη φορολόγηση από 2 έως 13 ευρώ ανά τετραγωνικό μέτρο για τα αστικά ακίνητα (κατοικίες, γραφεία, καταστήματα , από 3 έως 9.000 ευρώ το στρέμμα για τα οικόπεδα, 1 ευρώ το στρέμμα για τα αγροτεμάχια αλλά και συμπληρωματικό φόρο με αφορολόγητο 300.000 ευρώ και συντελεστές που ξεκινούν από 0,1 έως και φτάνουν το 1%. Ακόμη προβλέπει τα εξής:

- καταργείται από την 1.1.2016 η φοροελάφρυνση για κατοίκους και επιχειρήσεις σε νησιά κάτω των 3.100 κατοίκων.

- διατηρούνται φοροαπαλλαγές μόνο για μικρές επιχειρήσεις που παράγουν ρεύμα με φωτοβολταϊκά και για επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στο real estate.

- μειώνεται ο φόρος μεταβίβασης στο 3% από 1/1/2014

 

Όσοι έχουν  γιαπιά και ημιτελείς οικοδομές θα φορολογηθούν με έκπτωση σε σχέση με τους υπολοίπους ιδιοκτήτες.

Επίσης θα γλιτώσουν από φόρο, όσοι αποδείξουν ότι αντιμετωπίζουν αδυναμία πληρωμής του φόρου. Η απαλλαγή θα κυμαίνεται από  50% έως και 100%, ανάλογα με την περίπτωση και πόσα από τα κριτήρια που θέτει ο νέος νόμος καλύπτει ο υπόχρεος.

Μεγαλύτερη είναι η επιβάρυνση για:

1) Όσους φορολογούμενους κατέχουν μονοκατοικίες μεσαίας αξίας σε αστικές περιοχές  και αγροτεμάχια σε περιοχές εκτός σχεδίων πόλεων θα πληρώνουν με το νέο σύστημα περισσότερο φόρο.

2) Τα οικόπεδα θα φορολογούνται πλέον εις διπλούν, και με τον κύριο και με τον συμπληρωματικό Ενιαίο Φόρο Ιδιοκτησίας Ακινήτων, ενώ με το ισχύον σήμερα σύστημα επιβαρύνονται μόνο με τον Φόρο Ακίνητης Περιουσίας.

3) Τα αγροτεμάχια θα φορολογηθούν για πρώτη φορά, ενώ μέχρι σήμερα φοροαπαλλάσσονταν.

4) Οι έχοντες ακίνητη περιουσία μεσαίας αξίας, λίγο μεγαλύτερης των 300.000 ευρώ, αποτελούμενη από μονοκατοικίες, οικόπεδα θα πληρώσουν επίσης σημαντικά αυξημένους φόρους. Ακόμη το νομοσχέδιο προβλέπει παράταση των κινήτρων απόσυρσης για ένα ακόμα έτος , μείωση του φόρου μεταβίβασης ακινήτων στο 3%, μειώσεις φόρου εισοδήματος για τους κατοίκους νησιών αλλά και απαλλαγή από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων για όσους πραγματοποιούν συναλλαγές στο Χρηματιστήριο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 12/12/2013 19:20:37

    Πλεον είναι οριστικο: θα φορολογηθεί πολύ σκληρα το συνολο της ακίνητης περιουσιας ΟΛΩΝ των Ελλήνων, με πολύ υψηλους συντελεστες πχ 3.7 , 4,5 και ανω, για ακινητα που βρίσκονται σε Λαικες και Μεσαιες σε αξια , αστικες περιοχες.
    Συν τις απιθανες επιβαρυνσεις για ορόφους και παλαιοτητα, και προσοψη. Συν το συμπληρωματικο φορο.

    Κι ολα αυτά, βασισμένα σε πλασματικες αντικειμενικες αξιες , οι οποιες είναι περιπου 40% πανω απ τις πραγματικες εμπορικες αξιες, αφου αφορουν την αγορα ακινητων τη περιοδο ...2006-2007.

    Τι να πει κανεις...
    Κριμα....

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Μικρασιάτης 12/12/2013 20:44:40

      Δηλαδή ἐγῶ,γιά ἕνα οἰκόπεδο σχεδόν ἑνός στρέμματος θά φορολογηθῶ μέ δύο φόρους;

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Κυθήριος 12/12/2013 21:06:15

        Θα φορολογηθεις με τον πρωτο φορο απ το πρωτο τετραγωνικο του, κι αν το συνολο της ακίνητης περιουσιας σου υπερβαινει της 300.000 Ευρω ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ αξιας, τοτε θα φορολογηθεις και για τον ανω των 300.000 Ευρω κομματι.

        Αλλα το μεγαλο ΠΡΟΒΛΗΜΑ είναι ο πρωτος φορος, που φορολογει ΑΓΡΙΑ με πολύ υψηλο συντελεστη, ακομα κι αυτόν που μενει σε ένα 2-αρακι σε μια μετρια περιοχη πχ στο Ηρακλειο Κρητης. Και θα τον υποχρεωσει να πληρωσει αρκετες εκατοντάδες Ευρω, για το 2-αρακι στο οποίο ΜΕΝΕΙ....!

        Οι αλλαγες που εγιναν στον ΕΝΦΑ που ειχε προταθεί στα τελη του Οκτωβριου 2013, για να καταληξουμε στο σημερινο ΕΝΦΙΑ, ηταν ολες σε βαρος ολων των ιδιοκτητων ΑΣΤΙΚΩΝ ακινητων. Η προταση του Οκτωβριου δεν ηταν ότι καλυτερο, αλλα ηταν οριακοτατα ανεκτη.
        Το σημερινο είναι περα απ τα ορια. Δεν αντεχεται, γιατι πλεον θα είναι μονιμο κάθε χρονο. Κριμα...

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Μικρασιάτης 12/12/2013 21:20:14

          Εὐχαριστῶ φίλε,δέν τό εἶχα καταλάβει.

  2. Περιπλανώμενος...Αιγαίου. avatar
    Περιπλανώμενος...Αιγαίου. 12/12/2013 19:27:00

    Ο λογαριασμός έρχεται τον Μάιο...
    Μην πείτε ότι δεν ξέρατε,προβλέπω πολύ μαύρο...

  3. tak avatar
    tak 12/12/2013 19:31:21

    Ζήτω ο ιδιότυπος ελληνικός κομμουνισμός!
    Ζήτω η ανακάμψασα οθωμανική κυριαρχία!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ tak 12/12/2013 20:46:43

      Τόν ὑποστηρίξαμε tak...
      Τί θά κάνουμε τῶρα; Τί;

      • mambo italiano avatar
        mambo italiano @ Κυθήριος 13/12/2013 06:12:33

        Το χιούμορ σας δεν παίζεται, αγαπητέ Κυθήριέ μας!!!
        Αν πάλι κάνω λάθος και δεν κάνετε χιούμορ, σας έχω καλά και κακά νέα. Τα καλά νέα είναι ότι την κάθαρση, την λύτρωση, θα την δώσει και πάλι η παράταξή μας. Τα κακά νέα είναι ότι για να γίνει αυτό, η χώρα θα κυβερνηθεί από τον ΣΥΡΙΖΑ.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ mambo italiano 13/12/2013 09:44:10

          !!!

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ mambo italiano 13/12/2013 15:55:10

          Και, βέβαια, την κάθαρση θα την φέρουν οι ίδιοι οι κοπριστές, ή οι γόνοι τους.
          Αυτοί ξέρουν!
          Ζήτω ο κοινοβουλευτισμός!

          • mambo italiano avatar
            mambo italiano @ ΠΗΛΕΑΣ 13/12/2013 21:10:53

            Εσείς, στα αυγά σας, τα χρυσά.

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ mambo italiano 13/12/2013 23:02:21

            Υπάρχουν κι'άλλες μέθοδοι κατανομής ψήφου, αγαπητέ μου. Διαβάστε ή σκεφτείτε, βοηθάει. Δημοκρατία δεν σημαίνει κατ'ανάγκην, κοινοβουλευτισμός. Ούτε αντιστρόφως, όπως καθημερινά επιβεβαιώνεται ΚΑΙ στην Ελλάδα. Και, σίγουρα, δεν μπορούν να μιλάνε για Δημοκρατία, όσοι χαρακτηρίζουν τόσο απλοϊκά, όσους δεν ασπάζονται τις ιδεοληψίες τους.

    • clarinetgroom avatar
      clarinetgroom @ tak 12/12/2013 20:59:55

      Ζήτω το λελέκι!

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/12/2013 19:50:56

    Ο φορος ακινητων είναι ο δικαιότερος φορος που υπαρχει.Πολυ πιο δικαιος από το ΦΠΑ και τους δεκάδες εμμεσους φορους που επιβαρυνουν εξ ισου φτωχούς και πλουσιους.Ειναι προοδευτικος φορος και αυξανει και πολύ συμφωνα με το υψος της περιουσιας.
    Ισοδύναμος φορος δικαιότερος δεν υπαρχει.Οσοι είναι αντίθετοι δεν προτεινουν καποιο άλλο μετρο.Απλως να φυγει.Και το ελλειμμα ποιος θα το καλυψει;Αστο για αργοτερα.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ψυχραιμια 12/12/2013 20:43:57

      Μαλλον ΔΕΝ εχεις κοιταξει καθολου τον ΕΝΦΙΑ. Ανεξάρτητα απ την εξτρα επιβαρυνση σε οσους εχουν ακινητη περιουσια ανω των 300.000 Ευρω, ο ΕΝΦΙΑ φορολογει ολα τα ακινητα (κατοικιες , μαγαζια ) απ το πρωτο Ευρω της (αντικειμενικης) αξιας τους, κι απ το πρωτο τετραγωνικο της επιφανείας τους.
      Και αυτό το κανει με πολύ ΥΨΗΛΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ, ειδικα για τις ''σχετικα φτηνες'' και ''μεσαιες'' σε αξια περιοχες.

      Πχ για περιοχες με αντικειμενικη αξια 1550 Ευρω (στην οποια εντασονται πολλες Λαικες και Μεσαιες σε εμπορικη αξια περιοχες της Αθηνας, και της Επαρχιας) φορολογει το κάθε τετραγωνικο με συντελεστη 4,5 (!!!!) συν περιπου 30% για άλλες φορολογικες επιβαρυνσεις σχετικα με τη παλαιοτητα , τον οροφο, τη προσοψη.

      Αν για παράδειγμα μιλαμε για ένα διαμερισμα Β' οροφου και πχ 8-9 ετων, 90 τετραγωνικα, και προσοψη σε καποιο σχετικα κεντρικο δρομο, θα πληρωνει καποιος πανω από 500 Ευρω το χρονο, μονο και μονο επειδή μεινει εκει....!!!!

      Αν καποιος μενει σε περιοχη με αντικειμενικη Αξια 1050 Ευρω, δηλαδή περιοχη με πολύ χαμηλη αξια (καποιες φορες και υποβαθμισμένη ως προς τις υποδομες της) τοτε θα φορολογηθεί με το επισης απιστευτο 3,7 ανα τ.μ συν τις άλλες επιβαρυνσεις που προαναφέραμε...

      Ενταξει, η κατασταση εχει ξεφυγει.
      Το ξαναλεω.... Κριμα....

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Μικρασιάτης 12/12/2013 21:39:44

        Θα είναι παντως λιγοτερο από το φορο μεσω ΔΕΗ που υπηρχε μεχρι τωρα.

        • θηραία avatar
          θηραία @ ψυχραιμια 12/12/2013 23:13:48

          Ο φόρος μέσω ΔΕΗ ή ΧΑΡΑΤΣΙ, μας είχε υποσχεθεί ο Βενιζέλος ότι ήταν έκτακτος.
          Η μονιμοποίηση του και συνεπώς και νομιμοποίηση του... τώρα γίνεται!!!!
          Αρα κάθε αντίδραση της κοινωνίας
          περιφρονήθηκε ..υποδειγματικά!

        • Μικρασιάτης avatar
          Μικρασιάτης @ ψυχραιμια 13/12/2013 00:07:54

          @Ψυχ/ Οποτε ενταξει σωθήκαμε: θα είναι λιγοτερος από 2% (χαχαχα, ελεος ρε σεις) εως 21%. Δηλαδη ένα εκτακτο ειδικο τελος, που σε πολλες περιοχες τσακισε τη τοπικη οικονομια, και αφαιμαξε το ρευστο, εγινε τωρα ΜΟΝΙΜΟ κάθε χρονο, απλα μειωθηκε κατά 10%. Και μιλαμε για ένα εκτακτο τελος που ηταν περιπου 10 φορες μεγαλυτερο απ το ΕΤΑΚ επι Κ.Καραμανλη, για το οποιο ολοι γκρινιαζαν ότι ηταν υψηλο. Τωρα μονιμοποιηθηκε, κατι που είναι 8-9 φορες υψηλοτερο απ το ΕΤΑΚ των Αλογοσκουφη-Καραμανλη. Ωραια... μπραβο παιδια... ευχαριστούμε πολύ.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Μικρασιάτης 13/12/2013 08:14:49

            Γιατι,αρχισε να ανεβαινει το ΑΕΠ ώστε να φυγουν τα εκτακτα μετρα;
            Μονο όταν αρχισει παλι η ανοδος θα αρχισει και η συζητηση για απαλοιφή των εκτακτων μετρων.

          • mambo italiano avatar
            mambo italiano @ ψυχραιμια 13/12/2013 09:09:11

            Σου διέφυγε ότι ο φόρος στα ακίνητα, δεν θα είναι πια έκτακτο μέτρο.
            Αλλά πώς θα αυξηθεί το ΑΕΠ, αφού τα υφεσιακά μέτρα διαδέχονται το ένα το άλλο;

          • θηραία avatar
            θηραία @ Μικρασιάτης 13/12/2013 12:40:45

            Ακριβώς Μικρασιάτη!
            Αλλά δεν μας άρεσε ο ΚΚ που μίλησε ειλικρινά. Οι ψηφοφόροι προτίμησαν τον "λεφτά υπάρχουν" στις "κάλτσες".
            ...και μας έφερε το δντ και το χαράτσι,
            τους υπερφουσκωμένους φόρους στα ακίνητα και σήμερα σφυρίζει αδιάφορα και μιλά για την ...μαριχουάνα!

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ ψυχραιμια 13/12/2013 23:11:27

          Περιλαμβάνεται στα βιβλία προπαγάνδας του Γεωργαλά: Θέλεις να περάσεις ένα μέτρο: 1.Βάζεις ή διαδίδεις ότι θα βάλεις ένα βαρύτερο μέτρο. 2. Μετά, το ελαφραίνεις κάπως και το φέρνεις στο επιθυμητό. 3. Σου πλέκουν και εγκώμια, ως φίλου του λαού, που το ελάφρυνες.
          Άλλο η "ψυχραιμία" και άλλο η ευλύγιστη μέση, φίλε μου.

    • clarinetgroom avatar
      clarinetgroom @ ψυχραιμια 12/12/2013 20:57:19

      Τέτοια και τόση ψυχραιμία, ούτε τεζαρισμένος!

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ ψυχραιμια 13/12/2013 16:20:53

      Ο φόρος ακινήτων είναι ο πιό άδικος που υπάρχει. Γιατί φορολογεί εισόδημα παρελθόντος πλουτισμού, για το οποίο ο υπόχρεος έχει ήδη φορολογηθεί και το οποίο υπέστη και μια υψηλή (10-11%) φορολόγηση της μεταβιβάσεως ακινήτων, συν μεγάλα έξοδα. Το ότι μου βρίσκεται ένα σπίτι δεν σημαίνει ότι έχω και έσοδα. Σε συνδυασμό με την βαρειά φορολόγηση της κατοχής του, υφίσταμαι εκβιασμό να το πουλήσω. Και, σε συνδυασμό με το νέο νομοσχέδιο για τις ταυτόχρονες διευκολύνσεις των εταιρειών ακινήτων και την ανυπαρξία οιουδήποτε ενδιαφέροντος από άλλους αγοραστές, ανατέλλει η Τελική Λύση.
      Αν υπάρχει έλλειμμα, "συμμαζεύουμε" αυτούς που το προκαλούν. Και φορολογούμε ΟΛΑ τα εισοδήματα, Δεν ψάχνουμε πρόσχημα για καταλήστευση αποταμιεύσεων σε είδος, όπως τα ακίνητα των Ελλήνων.
      Αισθάνομαι υπόδουλος μέσα στην χώρα μου...

  5. θηραία avatar
    θηραία 12/12/2013 19:58:02

    Εστω και την τελευταία στιγμή, ελπίζαμε ότι θα έπαιζαν ρόλο, όσα λέγονται και γράφονται τόσο καιρό, για την φοροδοτική αδυναμία της μεσαίας τάξης, για την φτωχοποίηση της κοινωνίας, για την αδυναμία ΄των οικογενειών να ανταπεξέλθουν και στα στοιχειώδη.
    Εστω και την τελευταία στιγμή, ελπίζαμε, ότι ο νέος φόρος ακινήτων θα ήταν εξορθολογισμένος, ανθρωπινότερος. Νομίζαμε, ότι θα ήταν εκείνος που ακούσαμε στο Ζάππειο....
    ...κι όμως όχι!
    Κι όλα αυτά σε μία νεκρή αγορά ακινήτων, όπου ακόμη κι αν θές να πουλήσεις για να ξεχρεώσεις και να μπεις σε μιά νέα ρότα ζωής..., δεν μπορείς!
    Μετά τα ενεχυροδανειστήρια που στέγνωσαν τις οικογένειες από κάθε πολύτιμο θυμητάρι, τώρα θα αναδυθούν από το πουθενά startups για αγορά ακινήτων σε τιμές ταπείνωσης κι εξευτελισμού...
    Τελικά όλοι δουλεύουν για κάθε μορφής τοκογλύφους, μαυραγορήτες και εκμεταλλευτές! ...και χωρίς να τους κυνηγά κι η εφορία!
    Κρίμα!
    Ελπίζαμε σε μιά καλύτερη αντιμετώπιση...όλοι εμείς, που δεν τα φάγαμε μαζύ με τις παρέες των ευτραφών κυνικών παραγόντων!

    • εκφωνητης avatar
      εκφωνητης @ θηραία 12/12/2013 20:11:00

      Ας προσεχες ποιους εμπιστευεσαι και ποιους ψηφιζεις.

      • Panos avatar
        Panos @ εκφωνητης 12/12/2013 21:16:05

        Εσύ δηλαδή που πρόσεξες (...άν πρόσεξες) εξαιρείσαι και κανείς τον έξυπνο;;;

    • helios avatar
      helios @ θηραία 12/12/2013 20:19:23

      πως κανεις ετσι,
      το νοσοκομειο παιδων εχει 10 τραπεζοκομους,10 υδραυλικους και ηλεκτρολογους και 8 κηπουρους,
      πως θα πληρωθουν ολοι αυτοι.

      • βασίλης avatar
        βασίλης @ helios 12/12/2013 21:46:33

        Εταιρία ενοικίασης εργαζομένων έχετε αγαπητέ helios; Τον ακριβή αριθμό τον πληροφορηθήκατε από το γραφείο του Άδωνη; Καλή επιτυχία στο διαγωνισμό για τη σύναψη δημόσιας σύμβασης παροχής υπηρεσιών.....

  6. CHRIS avatar
    CHRIS 12/12/2013 20:25:19

    Τις πυλωτές τις δηλώσατε; Προσέξτε τι λέει το νομοσχέδιο γι αυτές!

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ CHRIS 12/12/2013 20:45:44

      Βεβαια εχουμε να πληρωσουμε και τις θεσεις παρκιγκ στις πυλωτες, ακομα κι δεν εχουμε αμαξι.
      Μια χαρα θα περασουμε....

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ CHRIS 12/12/2013 20:48:55

      Ναί,ἀλλά γλιτώσανε τά κοτέτσια,λίγο τό 'χεις;

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Κυθήριος 12/12/2013 21:08:24

        Μην τους βαζεις νεες ιδεες...

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Μικρασιάτης 12/12/2013 21:20:57

          Ώχ!

  7. Skeptikisths avatar
    Skeptikisths 12/12/2013 20:52:00

    Μα πως είναι δυνατόν να δίνεις στα πάρκινγκ συντελεστή 8,0; Δεν πάτε καλά! Ρε δεν είστε με τα καλά σας!

  8. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 12/12/2013 22:54:41

    Μη ξεχνάτε ότι η Θατσερ έπεσε απο τους φόρους ακινλητων που ήθελε να επιβάλλει.

  9. helios avatar
    helios 12/12/2013 22:56:35

    οχι απο φιλη μου νοσηλευτρια που τους βλεπει ολη την ημερα να καθονται και να τα ξυνουν χωρις αντικειμενο εργασιας,και εαν τους δει αφου τις περισσοτερες ημερες του μηνα ουτε που πατανε το ποδι τους στο νοσοκομειο(ας ειναι καλα τα τυχερα εκτος νοσοκομειου),ενω η ιδια που ξεσκιζεται στη δουλεια βγαζει με το ζορι πλεον 700 ευρω και σε αυτα συμπεριλαμβανονται και οι υπερωριες και τα απογευματινα ιατρεια.

  10. Mike avatar
    Mike 12/12/2013 23:29:15

    ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΟΛΩΝ.....ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ;;;;;;;;;;;;;;;!!

    • Κωστας avatar
      Κωστας @ Mike 13/12/2013 08:40:52

      Να σκυψεις το κεφαλι και να μην μιλας.Ετσι κι αλλοιως η ανακαμψη παει απο χρονο σε χρονο.400 χρονια τουρκοκρατια αντεξαμε 15-20 χρονια φτωχοποιησης δεν θα αντεξουμε ?

      • Mike avatar
        Mike @ Κωστας 13/12/2013 09:12:31

        Αααα οκ και ειχα τρομαξει,για μονο 15-20 χρονια λες;;; Οκ τοτε

        • Κωστας avatar
          Κωστας @ Mike 13/12/2013 13:33:03

          Ειμαι αισιοδοξος ανθρωπος βλεπω παντα το ποτηρι μισογεματο.

  11. panos avatar
    panos 13/12/2013 00:14:34

    Οι δικαστες τι θα κανουν οταν κληθουν να αποφασισουν για την αντισυνταγματικοτητα του επαισχυντου αυτου φορου;Το χαρατσι ειχαν αποφανθει οτι ειναι αντισυνταγματικο,αλλα λογω εκτακτου αναγκης,αποδεκτο.Τωρα που το χαρατσι εγινε μονιμο τι θα πραξουν οι αξιοτιμοι δικαστες;Προφανως θα δρασουν και παλι ως συντεχνια που ελεγχεται απο τη δεξια,γι' αυτο αλλωστε τοποθετηθηκε υφυπουργος Δικαιοσυνης ο Αθανασιου(αλλο μεγα σκανδαλο).Το οτι καποιος θα φορολογηθει 2 φορες για κατοχη περιουσιακων στοιχειων,που πιθανον δεν αποφερουν εισοδημα,δεν δυναται να πωληθουν και η φορολογητεα υλη υπολογιζεται επι αξιων που ακομη και οι ιδιοι οι κρατικοι ινστρουχτορες αναγνωριζουν οτι δεν υφιστανται,λεει κατι στους δικαστικους η οχι;..Παμε τωρα στο γαλαζιο ΠΑΣΟΚ που σε αγαστη συνεργασια με το αδερφο πρασινο ΠΑΣΟΚ,εχουν βαλθει να διαλυσουν τη χωρα,προκειμενου να προστατευσουν τους κομματικους στρατους τους.Η επονομαζομενη ΝΔ οδευει σε συντριβη στις επομενες εκλογες και κατα συνεπεια στη διαλυση,ακολουθωντας τη μοιρα του αδερφου κομματος..Η ΝΔ πλεον θα προσπαθησει να μαζεψει ψηφους απο δ.υ. και ηλικιωμενους στην προσπαθεια της να σωσει ο,τι μπορει..Οι επομενες διπλες η τριπλες εκλογες θα σημανουν και τυπικα το τελος της μεταπολιτευσης..

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ panos 13/12/2013 08:18:47

      Η μεταπολιτευση εχει ηδη τελειωσει από τις 6 Μαιου 2010,ημερα υπογραφης του μνημονίου και χρεωκοπιας.Οποιος νομιζει ότι μπορει να ξαναγυρισει στα παλια με οποιοδήποτε κομμα είναι γελασμένος.
      Εφ οσον εισαι στι ευρω πρεπει να μην εχεις ελλειμμα.Για να μην εχεις ελλειμμα πρεπει να υπαρχουν φοροι.Εαν μειωθεί ο φορος των αγροτικων ακινητων πρεπει να αυξηθεί ο φορος των αστικων.Εαν μειωθουν και τα δυο πρεπει να βρεθουν από καπου αλλου,να πεσουν οι συνταξεις κι άλλο ή να απολυθουν υπαλληλοι.

      • daresome avatar
        daresome @ ψυχραιμια 13/12/2013 14:13:13

        Να βρεθούν από κάπου αλλού τότε ! Από τους βουλευτές και τους υπαλλήλους τους, από τους συμβούλους, τους παρασυμβούλους και τους εμπειρογνώμονες, από τους μισθούς και τις εκπτώσεις στους δεκοτζήδες, από τις λίστες, τα προνόμια και τις εύνοιες .... "Αλλού" υπάρχουν ! Και πολλά μάλιστα ! Και για να διατηρούνται αυτά τα "αλλού", γονατίζουμε εμείς !!

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ daresome 13/12/2013 15:12:18

          Ναι, και όποτε πάει να ακουμπήσει κάτι τέτοιο, πετάγεται και μια "κοινωνική ομάδα" να υπερασπιστεί τα κεκτημένα και οι υπόλοιποι καθόμαστε και χαζεύουμε σαν τους χάνους μην και μας πούνε κοινωνικούς αυτοματιστές.

          • ΟΤΙ ΝΑ
            ΟΤΙ ΝΑ 'NAI @ TopGunZ 13/12/2013 15:27:15

            Γιατί δεν πληρώνει η εκκλησία τους μισθούς των παπάδων και τους λογαριασμούς των Ναών; Οι στρατιωτικοί και οι αστυνομικοί πότε θα μπουν στο ενιαίο μισθολόγιο; Μην ανησυχείτε αυτοί που τους προστατεύουν δεν πρόκειται να πειραχτούν. Οι υπόλοιποι άντε πνιγείτε.

          • daresome avatar
            daresome @ ΟΤΙ ΝΑ 'NAI 13/12/2013 18:01:03

            @ό,τι να ΄ναι

            Θέλετε να πείτε οι υπάλληλοι του υποικ και της βουλής πότε θα μπουν στο ενιαίο μισθολόγιο ... Γιατί αυτοί είναι που εξαιρούνται ! Οι άλλοι που λέτε μπήκαν από πέρσι. Επίσης και οι δεκο δεν είδαν δεν άκουσαν για το ενιαίο .... Οι δεητζήδες δε, τώρα που είναι και επίκαιρη η κολοκυθιά για τους κομμένους λογαριασμούς, έχουν έκπτωση στο ρεύμα που καταναλώνουν ...

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ ψυχραιμια 13/12/2013 23:41:33

        Πάλι θα διαφωνήσω μαζί σου: Για να μην έχεις έλλειμμα πρέπει να αποκτήσεις παραγωγή, δηλαδή ανταγωνιστικότητα, δηλαδή, βραχυπρόθεσμα, να ισορροπήσεις το κόστος της παραγωγής σου εκεί που "το παίρνει", και αυτά είναι οδυνηρά πράγματα. Με φόρους, απλά συρρικνώνεις το ΑΕΠ, αυτοαναλίσκεσαι, και θα έχεις πάντα έλλειμμα γιατί, αν παράγει λιγότερα από όσα καταναλώνει, το κουτί, που λέγεται Ελληνική Οικονομία αυταπόδεικτα θα αδειάσει. Δεν σώζεται εφευρίσκοντας τρόπους για να μεταφέρεις εισοδήματα από την μια άκρη του κουτιού στην άλλη.

  12. blue nile avatar
    blue nile 13/12/2013 00:37:42

    Tα'χω ξαναγράψει αλλά...
    Η ουσία του νόμου είναι ότι φορολογεί ακίνητα τα οποία δεν αποφέρουν εισόδημα στον ιδιοκτήτη τους.
    Με μια λέξη αυτό σημαίνει κόλαφος για εκατομμύρια Έλληνες οι οποίοι θα αναγκαστούν να ξεπουλήσουν για ψίχουλα περιουσίες που αποκτήθηκαν με μόχθο.
    Θα βρεθούν εκείνες οι μεσιτικές εταιρίες που θα τα πάρουν κοψοχρονιά και όταν συντελεστεί η μεγαλύτερη και βιαιότερη αναδιανομη πλούτου της μεταπολίτευσης (πολύ μεγαλύτερη εκείνης του χρηματιστηρίου) θα δείτε για πότε θα πέσει η φορολογία των ακινήτων.
    Όσο για την λογική: τόσα μας λείπουν θα τα βρούμε από τα ακίνητα, είναι ληστρική και συνάμα χαρακτηριστική της προσπάθειας της κυβέρνησης να μετακυλίσει την χρεοκοπία στις πλάτες των φορολογούμενων.
    Είναι βέβαιο ότι οι πολίτες θα αντιδράσουν.
    Στις ευρωεκλογές θα τρίβετε τα μάτια σας με τα αποτελέσματα...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ blue nile 13/12/2013 15:19:32

      Καλό αυτό με τις εταιρίες, μπας και βρίσκει ο κόσμος σπίτια με λογικά ενοίκια και εξυπηρέτηση αντί για το ξιπασμένο ύφος του κάθε λαμόγιου που βρέθηκε από το πουθενά με 3-4 σπίτια και παίρνει και σύνταξη ΟΓΑ.

  13. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 13/12/2013 00:44:34

    Οποτε σημερα εχουμε μια ΚΕΝΤΡΟ-ΔΕΞΙΑ (?) Κυβερνηση η οποία σκοπευει να τσακισει, όχι μονο τη μεσαια ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ, αλλα και την ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗ...!

    Αφου θα φορολογει κάθε χρονο ΑΓΡΙΑ ακομα κι οποιον εχει την ατυχια να μενει σε ένα δικο του, μεσο Ελληνικο σπιτι, το οποίο θα είναι σε μια περιοχη με μικρο-μεσαια αντικειμενικη αξια πχ από 1050 εως 1600 Ευρω...!

    Ειδικα οσοι μενουν στη Περιφερεια, οπου σε πολλες περιπτωσεις τα σπιτια είναι πολλα τετραγωνικα (συχνα παλιά ακινητα, ανω των 35 ετων, και με πολλα προβλήματα που χρειαζονται συνεχη συντηρηση), αν αυτα είναι σε μεσαιας αξιας περι-αστικες περιοχες θα φορολογηθούν ΑΓΡΙΑ.

    Οσοι μαλιστα, εχουν καταφερει με πολλες προσπάθειες να εχουν αγορασει και επιπλέον ένα μικρο διαμερισμα (αντι να εχουν τις οικονομιες τους στο εξωτερικο...) αυτοι δεν γλυτωνουν απ το φορο αυτο, ακομα κι αν εχουν εισοδημα κατω από 9.000 Ευρω το χρονο. Αφου καραδοκεί (για τις φορο-ελαφρυνσεις) και το οριο των τετραγωνικών (εως 150...).
    Τελικα ξαφνικα , πολλες χιλιαδες κοσμος, θα θεωρείται μεσα σε ένα βραδυ ....προνομιούχος μεγαλο-ιδιοκτητης !

    Προφανως καποιος θα μου: ''καλα να παθεις φιλαρακο, αφου όχι μονο τους ψήφιζες διαχρονικα, αλλα συμμετείχες και στις προεκλογικες τους προσπαθειες''. ΟΚ, ισως αυτος ο ''καποιος'' , να εχει ένα ...καποιο δικιο.

    Για να δουμε μηπως ΚΑΤΙ αλλαξει τη τελευταια στιγμη. Αλλιως, παρα πολυς κοσμος , κυριως νοικοκυραιοι-μεσαια ταξη, θα το δουν (δυστυχως) παρα πολύ ''αλλιως'' στις μαζεμένες εκλογες που ερχονται...

  14. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 13/12/2013 06:30:11

    Ο Φόρος Αρπαγής Περιουσιών ή ΕΝΦΙΑ όπως και να μετ-ονομαστεί παραμένει ... αφού θέλουν να μαζέψουν ότι δεν αποφέρει εισ/μα.
    Ας θυμηθούν ότι: Εμείς δεν τα φάγαμε μαζί τους, αφού δεν ανήκαμε αλλά και δεν ανήκουμε στις παρέες τους και τις κλικίτσες των "παρατρεχάμενων " αστικών κέντρων και κυρίως των επαρχιών .
    Ο φόρος είναι φωτ/κός ευνοεί συγκεκριμένες ομάδες και συμφέροντα κυρίως στην επαρχία.... Ας πρόσεχαν.

    • Δήμητρα avatar
      Δήμητρα @ Δήμητρα 13/12/2013 09:29:20

      ..κι οι ΔΗΜΑΡ - ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι τα "νέα προσωπεία" του ΠΑΣΟΚ και του παλαιού ΠΑΣΟΚ.... ή μήπως όχι;... Όσον αφορά τις σκοπιμότητες και τα υπόλοιπα κόμματα και κομματάκια - απο- κόμματα, ουδέν σχόλιον...

  15. TopGunZ avatar
    TopGunZ 13/12/2013 07:55:11

    Ψηφίστε ΣΥΡΙΖΑ τότε. Δε θα πληρώσετε φόρο, απλά το δεύτερο σπίτι κατάσχεται (τάδε έφη Γλέζος). ΑΥΤΟ είναι κομμουνισμός και Σοβιετία. Σε όλες τις καπιταλιστικές οικονομίες η ακίνητη περιουσία φορολογείται, ακριβώς γιατί είναι πιο δίκαιο να φορολογούνται οι έχοντες και κατέχοντες από το να τα παίρνεις από τον νέο και τον άνεργο που παλεύει να πληρώσει το ενοίκιό του.

    • Apostolos Vlahos avatar
      Apostolos Vlahos @ TopGunZ 13/12/2013 09:10:12

      Ενώ τώρα θα σου κατάσχουν και το πρώτο;

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Apostolos Vlahos 13/12/2013 14:59:51

        Γιατί να στο κατάσχουνε? Μήπως έχουμε μπερδέψει το θέμα των δανείων με το φόρο και όπου βρούμε άρθρο περί ακίνητης περιουσίας αρχίζουμε την κασέτα περί κατασχέσεων?

    • mambo italiano avatar
      mambo italiano @ TopGunZ 13/12/2013 10:03:31

      Η φορολόγηση-χαράτσωμα ακίνητης περιουσίας που δεν αποφέρει εισόδημα και με βάση αντικειμενικές αξίες μιας άλλης εποχής, αποτελεί τύποις και ουσία δήμευσή της.
      Την ανάγκην φιλοτιμίαν ποιούμενοι, τρομοκρατούμε. Πιάνει, όμως, τώρα πια; Ε, δεν πιάνει!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ mambo italiano 13/12/2013 14:54:50

        Ακίνητη περιουσία που δεν αποφέρει εισόδημα είναι αποτυχημένη επένδυση. Δεν φταίει η οικονομία αν ο μέσος Έλληνας γούσταρε ντουβάρια. Η δε πρώτη κατοικία έχει το όφελος της κάλυψης της ανάγκης στέγασης, οπότε υπάρχει κέρδος. Η δε διατήρηση της αξίας της περιουσίας στηρίζεται στην ύπαρξη και συντήρηση υποδομών, από την ύπαρξη δρόμου μέχρι την αστυνομική φύλαξη. Όποιος νοικιάζει τα πληρώνει μέσω του ενοικίου μετακυλίωντας το κόστος στον σπιτονοικοκύρη, κάτι σαν το ΦΠΑ.

        • πΔπ avatar
          πΔπ @ TopGunZ 13/12/2013 15:14:56

          Τι λες ρε φίλε;
          Κρίμα που παλιά σε είχα σε υπόληψη.
          Έχω ακίνητη περιουσία από τους γονείς μου, οι οποίοι αγωνίστηκαν γι αυτή κι έχω ότι μπόρεσα και πρόσθεσα.
          Αυτή είναι "αποτυχημένη επένδυση" και πρέπει να πληρώνω για να διακρατώ;
          Δεν έρχεσαι εδώ χάμου να μου τα πάρεις, να σε δώ από κοντά και να σε συστήσω στον Βέλγο φίλο μου!

        • Μικρασιάτης avatar
          Μικρασιάτης @ TopGunZ 13/12/2013 17:00:49

          Αυτά φιλε TOPG, ουτε οι πιο ΝΕΟ-ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΙ της Δημ-Συμμαχιας δεν θα τα εγραφαν.
          Αν ο κοσμος αρχιζει τωρα και πουλαει πανικόβλητος, και μαζεψουν τα ακινητα καποια λαμογια που εχουν ρευστο, και μετα (ως συνηθως) αλλαξει παλι το φορολογικο καθεστως, και πεσουν οι φοροι των ακινητων, στα επίπεδα πχ του 2007 ή ακομα και του 2010 με το πρωτο φορολογικο ακινητων του ΓΑΠ (400.000 αφορολογητο) τοτε τι θα λεμε??
          Τι κριμα, που τη πατησαμε, και πουλήσαμε τσαμπα?? Δηλαδη παμε σε μια οικονομια τυπου ...Καζινο??

        • mambo italiano avatar
          mambo italiano @ TopGunZ 13/12/2013 21:17:44

          Είναι άλλη υπόθεση να χάνει το ακίνητο μέρος της αξίας του ή να αποδίδει μικρότερο ή καθόλου εισόδημα και άλλο, τελείως διαφορετικό η δήμευσή του.
          Απλά πράγματα.

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ TopGunZ 13/12/2013 23:50:25

          Αν έπρεπε να φορολογείται το ακίνητο, θα έπρεπε να το γνωρίζω ΠΡΙΝ επενδύσω. Το ότι το να αποσκοπείς στην στέγαση της οικογενείας σου είναι κερδοσκοπία, με αφήνει άναυδο (δεδομένων και των φόρων εισοδήματος και μεταβιβάσεως ακινήτων και πλείστων όσων χαρατσιών). Το τρίτο καλύπτεται από τα Δημοτικά Τέλη.
          Τελικά, σε τι διαφέρει από τον Κεφαλικό Φόρο της τουρκοκρατίας;

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ TopGunZ 13/12/2013 14:47:10

      @ TopG/ Στις οργανωμένες καπιταλιστικες χωρες οπου φορολογείται , σε λογικα πλαισια , η ακινητη περιουσια, αυτή εχει πραγματικη αξια, και αποδιδει ένα σοβαρο εισοδημα.

      Στην Ελλαδα πλεον, οι εμπορικες αξιες εχουν καταρευσει -40% ή και παραπανω, αλλα οι φορολογηση εξακολουθεί να γινεται με βαση αντικειμενικες αξιες που ισχυαν σχεδόν μια δεκατια πριν, όταν καποιοι εντεχνα ειχαν φουσκωσει την αγορα.

      Επισης οσα ακινητα ειναι προς μισθωση, είναι πολλα απ αυτά ξενοικιαστα, ή εχουν μισθωθεί σε τιμες 30-50% κατω. Οποτε μην κανουμε αστοχες συγκρισεις, με χωρες που δεν εχουν καμια σχεση με τη δικη μας.

      Τα περι ΣΥΡΙΖΑ και Γλεζου δεν τα σχολιαζω, αφου ουτε ειχα, ουτε εχω, ουτε θα εχω ποτε σχεση με αυτό το πολιτικο χωρο.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Μικρασιάτης 13/12/2013 14:57:19

        Απλά τώρα τα σπίτια έχουνε την πραγματική τους αξία. Λυπάμαι όσους αποτύχανε στα επιχειρηματικά τους σχέδια, αγοράσανε δλδ ένα asset πολύ ακριβά, το έχω πάθει κι εγώ και ξέρω πως είναι αυτό το πνιγηρό συναίσθημα. Απλά πρέπει τώρα η αγορά να διορθώσει. Επίσης, οι αντικειμενικές αξίες τότε ήταν πολύ χαμηλότερες των πραγματικών και έγινε το έλα να δεις με τις υποτιμολογήσεις και την φοροδιαφυγή. Ρόδα είναι....

    • Eva avatar
      Eva @ TopGunZ 13/12/2013 16:18:52

      1. O Γλέζος άλλο είπε.

      2. Οι έχοντες και κατέχοντες δεν είναι οι ιδιοκτήρες δυαριών

      3. Καλά θα κάνετε να είσαστε λιγώτερο προκλητικός, και
      βρείτε αυτό που πραγματικά σας φταίει.

  16. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 13/12/2013 08:07:42

    Ἐκτιμῶ ἰδιαίτερα τούς ἀνθρώπους μέ χιούμορ...

  17. mambo italiano avatar
    mambo italiano 13/12/2013 08:36:35

    Όλα αυτά και όσα άλλα υποστηρίζεις αποτελούν υποπολλαπλασιαστές για το ΑΕΠ, που το θέλεις και το θέλουμε αυξημένο.
    Λάθος συνταγή, μας το έλεγε.

  18. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/12/2013 09:43:33

    Λογικά, ένας με ένα διαμέρισμα 150 τ.μ. σε μία μεσαία περιοχή θα πληρώνει γύρω στα 1000-1500 ευρώ. Αυτά, αν δεν κάνω λάθος, δεν είναι χρήματα που θα πηγαίνουν στον δήμο, οπότε θα θεωρούνται ανταποδοτικά τέλη (αυτά για όσους άγαν "νεοδημοκράτες" συγκρίνουν αυτόν τον φόρο με αντίστοιχους φόρους άλλων χωρών). Είναι απλά χρήματα που πάνε στην τρύπα του ελλείμματος. Τα δημοτικά τέλη ακινήτων θα παραμείνουν ως έχουν...
    Και κάποια άλλα θέματα:
    1. Πώς μιλάμε για αντικειμενικές αξίες, τη στιγμή που αυτές έχουν καταβαραθρωθεί; Δεν είναι γελοίο να μιλάμε για αντικειμενικές αξίες με βάση δεδομένα των ετών 2008-09, όταν ξέσπασε η κρίση;
    2. Πώς είναι δυνατόν να μην ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ από τις τράπεζες να κουρέψουν τα δάνεια για την αγορά ακινήτων όταν οι αντικειμενικές αξίες με βάση τις οποίες ελήφθησαν τα δάνεια είναι πλέον ανυπόστατες;
    3. Πολλοί συμπολίτες βρίσκονται στη "δυσάρεστη" θέση να έχουν κληρονομήσει ένα παλιό διαμέρισμα από τους γονείς τους, το οποίο είτε είναι ξενοίκιαστο (δεν έχουν ούτε λεφτά να το σουλουπώσουν στοιχειωδώς), είτε νοικιάζεται με ευτελές τίμημα, είτε θέλουν να το πουλήσουν και δεν πουλιέται. Αυτοί οι άνθρωποι καλούνται να πληρώσουν ένα νοίκι για αυτό το άχρηστο διαμέρισμα.....
    Ας γνωρίζει πάντως η ΝΔ ότι οι Ευρωεκλογές είναι κοντά και ο μπαμπούλας που λέγεται Σύριζα για αρκετούς δεξιούς έχει πάψει να μετράει και τόσο πολύ....

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΒΙΣ 13/12/2013 15:07:06

      1. Οι ίδιες αντικειμενικές αξίες που υπολείπονταν των πραγματικών όταν αγοράζονταν τα σπίτια και δίνανε ευκαιρία για μαζική φοροδιαφυγή, σωστά?
      2. Γιατί όσοι την φάγαμε στα μπούτια και βρεθήκαμε εκτεθιμένοι λόγω επιχειρηματικών ή στεγαστικών δανείων δεν δικαιούμαστε να απαιτούμε τώρα το κούρεμα των καταθέσεων όσων, καλώς ή κακώς αποταμιεύανε.
      3. Αν το πουλήσουνε όσο αξίζει και όχι όσο νομίζουνε ότι αξίζει, τότε μια χαρά θα βρούνε να το ξεφορτωθούνε. Ρευστοποίηση άχρηστων στοιχείων είναι, άσχετα αν ο Έλληνας ακόμα και το σαράβαλό του δεκαετίας το θεωρεί κελεπούρι.

      Για το τελευταίο, κανένα πρόβλημα, όποιος δε θέλει να πληρώσει έναν δίκαιο φόρο, μπορεί να επενδύσει σε ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΕΛ, ΧΑ κλπ. Δημοκρατία έχουμε. Ίσως είχαμε καιρό να υποστούμε μια πραγματική τραγωδία μπας και συνέλθουμε.

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ TopGunZ 13/12/2013 16:11:02

        1) Επειδή καποιοι εκμεταλευτηκαν την όποια αποκλιση υπηρχε πριν 10-15 χρονια και φοροδιεφευγαν, αγοράζοντας δηθεν στις αντικειμενικες τιμες, τωρα πρεπει να ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ ΟΛΟΙ οι ιδιοκτητες ακινητων?? Ανεξάρτητα ποτε και πως απεκτησαν την ακινητη περιουσιας τους ?
        Ρεβανς επι δικαιων και αδικων θελει να παρει η Κυβερνηση?

        2) Και οσοι ανθρωποι αντι να εχουν τις οικονομιες τους τους στη ΤΡΑΠΕΖΑ, τα επενδησαν σε καποιο/α ακινητα, και αυτοι ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΤΕΣ είναι. Ποσο ακομα πρεπει να τιμωρηθουν, γιαυτο? Λες κι οποιος εχει 2 Γκαρσονιέρες στο Ηρακλειο Κρητης, εχει διαμερίσματα στο Μανχάταν...

        3) Κανεις δεν ζηταει απ τη Κυβερνηση , ουτε να ανεβασει την αγορα ακινητων ώστε να πουλησει καποιος ακριβα, ουτε να μην τα φορολογησει καθολου.

        Ο κοσμος της ζηταει να τα φορολογησει με βασει τη πραγματικη τους αξια , κι όχι με βαση τις φουσκωμενες αξιες που υπηρχαν στη αγορα 10 χρονια πριν. Ας δουν τα σημερινα τιμηματα στις αγοραπωλησίες

        @TOPG: εχεις υποψη σου, με ποσο προχειρο, σχεδόν τυχαιο τροπο, εχουν δημιουργηθει απ τους ''αρμοδιους'' οι πίνακες των αντικειμενικών αξιων που ισχυουν σημερα??

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Μικρασιάτης 13/12/2013 17:01:35

          Δεν έχω να του απαντήσω τίποτα, και γενικά δεν απαντώ σε ανθρώπους που είναι της νοοτροπίας "έτσι είναι, αφού έτσι λέει το κόμμα". Τα είπες όλα. Με εκπλήσσει πάντως η κυνικότητά του. Θα πληρώσουν οι κομματικοί την αλαζονεία τους πολύ ακριβά. Δεν θα τους σώσουν οι 70ρηδες-80ρηδες δεξιοί που ψηφίζουν ΝΔ βρέξει-χιονίσει...

          • Μικρασιάτης avatar
            Μικρασιάτης @ ΒΙΣ 13/12/2013 18:39:30

            Πολύ φοβάμαι πως ουτε οι αυτοι που αναφέρεις, θα μεινουν σταθεροι στο θεμα της ψηφου. Αν εχουν σκοπο να το πανε ετσι, ας κανουν Βουλευτικες εκλογες το Μαη μαζι με τις ΕυρωΕκλογες. Τοτε τουλάχιστον η ΝΔ θα παρει ~20%, γιατι μετα θα εχουμε εκλογικα δραματα.... Δεν θελω να τη δω να καταληγει στα χαλια του ΠΑΣΟΚ σε ποσοστα 6-7%. Θα είναι ασχημο για τη χωρα να διαλυθει η Κεντρο-Δεξια.

  19. Σπορέας avatar
    Σπορέας 13/12/2013 09:59:27

    Θα βάλουν φόρους στα κεραμίδια και στα παράθυρα.
    Θα βάλουν φόρους στις κότες και τα κοτέτσια.
    Αλλά δεν θα προλάβουν...

    Κοσμάς Αιτωλός

    • daresome avatar
      daresome @ Σπορέας 13/12/2013 14:17:04

      Εδώ είναι το πρόβλημα ! ότι για τα κοτέτσια το απέσυραν ! Μήπως να ζητήσουμε να (ξανα) συμπεριλάβουν τα κοτέτσια, μπας και "δεν προλάβουν" επιτέλους ;;;;;;

  20. panos avatar
    panos 13/12/2013 13:08:21

    Tο κλεισιμο του σχολιου του ΒΙΣ ειναι ολη η ουσια..Παρα πολλοι απ' οσους ψηφισαν ΝΔ τον Ιουνιο του '12 θα ψηφισουν αυτη τη φορα ΣΥΡΙΖΑ,μιας και η συγκυβερνηση τους εχει οδηγησει στην απογνωση..Τα κομματα που χρεωκοπησαν την Ελλαδα και που τωρα παριστανουν τους σωτηρες πρεπει να διαλυθουν,αφου ποτε δεν εξεφραζαν καποια συγκεκριμενη ιδεολογια,παρα μονο υπηρετησαν το μοντελο του κρατισμου και του πελατειακου κρατους..Και τωρα ακομη που η χωρα εχει χρεωκοπησει δεν δισταζουν να βαλουν πανω απ' ολα το συμφερον των πελατων-ρουσφετιων τους στην απελπιδα προσπαθεια τους να διασωθουν..Και θελουν να αφησουν τον μουτζουρη στα χερια του Αλεξη,ομως πρεπει να ξερουν οτι οποιος σκαβει το λακο του αλλου,στο τελος πεφτει ο ιδιος μεσα..

    • daresome avatar
      daresome @ panos 13/12/2013 14:24:57

      Χα καλά ! Και με τον Σύριζα θα βρούμε την υγειά μας, μιας που καθόλου δεν υπηρετεί το μοντέλο του κρατισμού ..... Εκεί να δεις ! Δημόσιοι υπάλληλοι 2 εκ., λαθρο παντού κι όσο για τα εθνικά θέματα, κάτσε μην και σβήσει και το όνομα της χώρας από τον χάρτη ...

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ daresome 13/12/2013 16:29:45

        ΟΚ, επειδή η σημερινη ΝΔ εχει απέναντι της, τους ανεκδιήγητους του ΣΥΡΙΖΑ, πρεπει να εξοντωσει τη μικρο-μεσαια και μεσαια ιδιοκτησια, να τσακισει τα ΑΣΤΙΚΑ ακινητα που βρισκοται σε περιοχες σχετικα μικρης και ΜΕΣΑΙΑΣ αξιας (1000-1700 Ευρω) , και να χτυπησει ΑΓΡΙΑ ακομα και την ιδιοκατοικηση ????

        Μια χαρα...
        Αν αυτό το λες Λαικη Κεντρο-Δεξια Κυβερνηση ( η οποία μαλιστα, προεκλογικα μας ελεγε ότι θα προστατεψει την ακινητη περιουσια του Ελληνα) , τοτε οι λεξεις εχουν χασει τη σημασια τους.

        Είναι σκληρα ΝΕΟ-φιλελευθερα όλα αυτά, και περιμενω να δω τις αντιδρασεις των Βουλευτων της ΝΔ. Ειδικα αυτων που εχουν μιλησει για τη προστασια της Ελληνικης μεσαιας ταξης και των Ελλήνων νοικοκυραιων.

        Εδώ στη πραξη θα δουμε ποιοι νοιαζονται, γιατι απο μπλα -μπλα και απ' να το παιζουν παιδια του λαου, αυτοδημιούργητοι & φιλο-λαικοι.... ενταξει ΧΟΡΤΑΣΑΜΕ.

        (Τα περι Λαθρο, και Κρατικοδιαιτων, τα εχουμε σχεδόν ολοι σχολιασει 100 φορες. Τωρα συζητάμε για άλλο θεμα)

        • MAYRO XABIARI avatar
          MAYRO XABIARI @ Μικρασιάτης 13/12/2013 17:33:52

          Εχμμ, νεοφιλελεύθερη δεν τη λες την υπερφορολόγηση...

          • Μικρασιάτης avatar
            Μικρασιάτης @ MAYRO XABIARI 13/12/2013 18:32:41

            >όταν στοχευει σχεδόν αποκλειστικα τη μεσαια ταξη, και μειωνει ουσιαστικα τη φορολογηση στους μεγαλο-ιδιοκτητες των πολλων εκατομμυριων πως το λες? Οταν χτυπάει τις περιοχες με σχετικα χαμηλη και μεσαια αξια και ελαφρυνει τις περιοχες φιλετα με πολύ μεγαλη αξια.... τοτε πως το λες? Όταν σχεδόν το συνoλο της ακινητης περιουσιας θα περασει στα χερια ολιγων, τοτε πως το λες? Όταν καποια λαμογια ''μεσιτικων εταιριων'' θα τα αγοραζουν όλα κοψοχρονιά, τοτε πως το λες? Ο ΝΕΟ-φιλελευθερισμος δεν εχει μια μονο ''ερμηνεια''. Σορυ παρολα αυτά αν δεν ημουν ακριβης. Η ουσια είναι αλλου..

            (είναι στοχευμενη η φοροεπιδρομη αυτή)

        • daresome avatar
          daresome @ Μικρασιάτης 13/12/2013 18:33:14

          Μικρασιάτη,
          καθόλου δεν λέω ότι επειδή είναι ανεκδιήγητη η αντιπολίτευση, πρέπει η ΝΔ να μας τσακίζει στους φόρους. Απλά λέω ότι από παντού τελειωμένοι είμαστε ....

          • Μικρασιάτης avatar
            Μικρασιάτης @ daresome 13/12/2013 18:45:53

            ΟΚ εχεις δικιο. Αλλα περα απ τις δυσκολες καταστασεις που περναει η Πατριδα μας, ΑΝ την ιδια στιγμη, η Ελληνικη Μεσαια Ταξη χασει την ακινητη περιουσια της, και ταυτόχρονα εχουμε και τεραστιο δημογραφικο πρόβλημα, τοτε νομιζω ότι η ζημια που θα συμβει είναι μη αναστρεψιμη, και δεν είναι μονο οικονομικη...

  21. Hawk avatar
    Hawk 13/12/2013 14:50:04

    Προφανώς ο Σαμαράς ξέρει ότι αυτό το νομοσχέδιο συν όλα τα άλλα είναι η ταφόπλακα της πολιτικής του καριέρας αλλά και η πτώση της Νέας Δημοκρατίας, γιατί το κάνει?

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Hawk 13/12/2013 16:50:54

      Προφανως (αφου είναι πανεξυπνος & διορατικος) ξερει ότι είναι, όχι η σταγονα αλλά ο κουβας, που θα ξεχειλισει το ποτηρι της υπομονης του μεσου Ελληνα νοικοκυραιου.
      Οποτε αναρωτιέται κανεις, γιατι γινεται αυτή η φορολογικη ....υπερβολή (το λεω κομψα). Δεν πιστευω ότι είναι καθαρα θεμα αριθμων. Μηπως γιατι πρεπει και η ΝΔ να εχει τη τυχη του ΠΑΣΟΚ, και να διαλυθει??

      Ακομα κι αν είναι ετσι, είναι πολυ λαθος να γινει με αυτό το τροπο. Γιατι ετσι απαξιωνεται γενικα η Κεντρο-Δεξια ως παραταξη στη συνειδηση του μεσου Ελληνα πολιτη. Κι αυτό θα εχει σοβαρες μακρο-προθεσμες συνεπειες στις πολιτικες του επιλογες.

  22. eumix avatar
    eumix 13/12/2013 17:23:25

    Παγκόσμια αγορά ακινήτων

    "Οι τιμές έχουν αυξηθεί σε επίπεδα ρεκόρ, με εξαίρεση ορισμένες αδύναμες χώρες της Ευρώπης – γεγονός που οφείλει να προβληματίσει τους Έλληνες ιδιοκτήτες, οι οποίοι κινδυνεύουν με κατάσχεση των σπιτιών τους από τους διεθνείς τοκογλύφους...
    ...Εάν λοιπόν οι πολίτες της χώρας συνεχίσουν να μην αντιδρούν, να μην αμύνονται δηλαδή, επιτρέποντας αμαχητί τη μεγαλύτερη ληστεία όλων των εποχών, η οποία συμβαίνει σήμερα στην πατρίδα μας, θα χάσουν δημόσια και ιδιωτικά περιουσιακά στοιχεία, η αξία των οποίων θα υπερβαίνει το 1 τρις € – τα οποία θα «αγοράσουν» οι ξένοι επενδυτές έναντι ελάχιστου τιμήματος (κάτω από 100 δις €), ενώ θα παραμείνουν χρεωμένοι, σχεδόν στα ίδια επίπεδα με τα σημερινά, τόσο οι ιδιώτες, όσο και το δημόσιο."

    http://www.analyst.gr/2013/12/13/5179/

  23. Eva avatar
    Eva 15/12/2013 08:02:15

    Πολλοί μετανάστες αγοράζουν ακίνητα στις χαμηλής και μεσαίας τιμής ζώνες.
    Απορώ που βρίσκουν χρήματα.