#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/06/2011 12:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από χθές αντίπαλος του κ. Σαμαρά είναι ο κ. Βενιζέλος!



Παρακολούθησα τη χθεσινοβραδυνή …παράσταση του Αντιπροέδρου και Υπουργού Οικονομικών στο MEGA. Μερικές μόνο επιγραμματικές παρατηρήσεις και μια …πρόωρη πρόβλεψη.

Ο κ. Βενιζέλος θα επιχειρήσει μια πολιτική και επικοινωνιακή διαχείριση της οικονομίας. Η ουσία θα ενδύεται με μεγαλόστομες φράσεις, κενές περιεχομένου και ακατάσχετους βερμπαλισμούς. Θα λέει πολλά, χωρίς να λέει τίποτα. Πομφόλυγες!

Ο κ. Βενιζέλος δεν θα έχει μεγάλα προβλήματα να «περνάει» από την Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ τα νομοθετήματά του. Ακόμα και οι εσωκομματικοί του αντίπαλοι θα τον αντιμετωπίζουν συγκαταβατικά, μια και ο κ. Παπανδρέου ουσιαστικά τον έχρισε διάδοχό του.

Ο κ. Βενιζέλος, σε αντίθεσή με τον προκάτοχό του, έχει το πλεονέκτημα, αν τα πράγματα γίνουν ανεξέλεγκτα να …καταγγείλει τους προηγούμενους και με τον τρόπο αυτό και την κομματική βάση του ΠΑΣΟΚ να επανασυσπειρώσει και με το κίνημα διαμαρτυρίας να ανοίξει διαύλους επικοινωνίας.

Ο κ. Βενιζέλος, θα στηριχθεί στο ….ΠΑΣΟΚ, ενώ ο κ. Παπακωνσταντίνου …στηριζόταν στον κ. Παπανδρέου, ο οποίος και αποτελούσε τη μοναδική πηγή νομιμοποίησής του.

Τέλος, ο κ. Βενιζέλος, θα επιχειρήσει ανοίγματα προς την κοινωνία σε μια προσπάθεια να κατευνάσει αντιδράσεις, επιδεικνύοντας συναινετική διάθεσή. Ο διάλογος δεν έβλαψε ποτέ κανέναν, όταν αυτός που τον επεδίωκε, ήξερε τι ήθελε.

Το ερώτημα είναι, με αυτή τη στρατηγική, ο κ. Βενιζέλος έχει πιθανότητες επιτυχίας; Αν παραμείνει στην πολιτική του Μνημονίου, έχει τις ίδιες πιθανότητες επιτυχίας που είχε και ο κ. Παπακωνσταντίνου!

Και η πρόβλεψη: Επειδή ο κ. Βενιζέλος δεν είναι αφελής, γνωρίζει τις δυσκολίες του εγχειρήματος. Ξέρει ότι οι πιθανότητες είναι εναντίον του. Προφανέστατα γνωρίζει και τις συνέπειες.

Τότε γιατί ανέλαβε μια αποστολή αυτοκτονίας; Θα αναρωτηθεί, εύλογα, κάποιος;

Ο κ. Βενιζέλος ανέλαβε αυτή την αποστολή, που εκ πρώτης όψεως φαίνεται μια αποστολή αυτοκτονίας, με σκοπό:

Πρώτον να σώσει το ΠΑΣΟΚ από την κατρακύλα

Δεύτερον να παρατείνει, όσο γίνεται τον βίο αυτής της κυβέρνησης, ώστε να διαμορφώσει καλύτερες συνθήκες και

Τρίτον να διαδεχθεί τον κ. Παπανδρέου.

Πως θα γίνει αυτό;

Ο κ. Βενιζέλος άρχισε χθές δειλά, αλλά δεν θα εκπλαγώ καθόλου, αν στη συνέχεια υιοθετήσει την επιχειρηματολογία και τη ρητορική του κ. Σαμαρά και αρχίσει να μιλάει ανοιχτά για την ανάγκη επαναδιαπραγμάτευσης του μνημονίου!

Διόλου μάλιστα δεν το αποκλείω, αν τα πράγματα ξεφύγουν, ο κ. Βενιζέλος να καταφέρεται και εναντίον του μνημονίου!

Ακόμη, τον έχω ικανό να τεθεί επικεφαλής και αντιμνημονιακής διαδήλωσης!

Στη Ν.Δ. πρέπει να το αντιληφθούν εγκαίρως ότι πλέον ο αντίπαλος του κ. Σαμαρά, δεν είναι ο κ. Παπανδρέου.

Από χθές, αντίπαλος του κ. Σαμαρά, είναι ο κ. Βενιζέλος!

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kostas D avatar
    Kostas D 18/06/2011 12:31:54

    Συμφωνω!! ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!! Τα ΜΜΕ ανεκαθεν μαλιστα τον προτιμουσαν σε σχεση με τον παπανδρεου....!!!!

  2. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 18/06/2011 12:39:07

    Και φυσικά να καταλάβουν, πολύ περισσότερο, ότι αντίπαλος δεν είναι πια ο εύκολος τζιτζιφιόγκος ο Παπακωνσταντίνου.

  3. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 18/06/2011 12:40:03

    Κύριε Ροδινέ, απόλυτα σωστή η ανάλυσή σας. Ο Αντώνης Σαμαράς πρέπει να σχεδιάσει άμεσα τον τρόπο αντιμετώπισης του κ. Βενιζέλου και να ΕΠΙΒΑΛΕΙ αυτόν τον τρόπο και στα στελέχη της Νέας Δημοκρατίας. Θα είναι τραγικό λάθος να αφήσει ελευθερία κινήσεων. Και ξέρετε, οτι υπάρχει μικρός αριθμός απ' αυτούς που θα ήθελαν να αυτοσχεδιάσουν για πολλούς και διαφόρους λόγους. Πάντα όμως με στόχο να εκθέσουν τον ΑΡΧΗΓΟ της Νέας Δημοκρατίας.

  4. spiros avatar
    spiros 18/06/2011 12:40:05

    Κώστα πολύ σωστός στις σκέψεις .Επέτρεψέ μου, επειδή είδα και εγώ την συνέντευξη στο MEGA, να προσθέσω ότι με επικοινωνιακούς όρους προσπαθεί να διαχειρτεί την οικονομία και όχι με οικονομικούς όρους όπως απαιτείται. Η αρχική συμφωνία περιελάμβανε και τον ΠΑΠΑΔΗΜΟ. Το πρώτο σχέδιο αστόχησε. Άρα οι σύμβουλοι μάλλον είναι επηρεασμένοι από την προηγούμενη πολιτική. Υπάρχει και το βεβαρημένο παρελθόν των αντίθετων παρεμβάσεων στην πολιτική ΠΑΠΑΚ άρα η αποδόμηση θα έλθει γρήγορα. Η ΝΔ πρέπει να τροποποιήσει την επικοινωνία για την αντιμετώπιση του φαινομένου ΜΠΕΝΥ. Τεχνοκρατικά είναι πού δύσκολο να ανταπεξέλθει. Άρα αποδομείται:

  5. spiros avatar
    spiros 18/06/2011 12:40:59

    Συνέχεια του προηγούμενου. Μάλον εύκολος αντίπαλος.

    • Εγω avatar
      Εγω @ spiros 18/06/2011 13:18:33

      Μην ξεχνας οτι τα ΜΜΕ μπορουν να κανουν ακομα και εναν αχρηστο να φαινεται ισχυρος. Παρε για παραδηγμα τον Σημιτη. Οι μπομπολες και οι λαμπρακηδες ειναι το προβλημα οχι ο Benny.

  6. man8os avatar
    man8os 18/06/2011 12:43:23

    Εχει τις μνημονιακες αδυναμιες, συνεπως παρα τα πολλα του πλεονεκτηματα δεν ειναι ατρωτος, οπως ηταν το ΠΑΣΟΚ την περιοδο 2008-2010 (προ μνημονιου)

  7. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 18/06/2011 12:46:51

    Αντίπαλος του Σαμαρά είναι πρώτα τα "συνταξιοδοτημένα" πολιτικά και ηλικιακά μέλη της ΝΔ που "ζαχαρώνουν" θέσεις σε μια μελλοντική κυβέρνηση, και μετά ο Βενιζέλος, ο οποίος έτσι κι αλλιώς -όπως σωστά λες- έχει ελάχιστες πιθανότητες να πετύχει.
    Αυτό από μόνο του λειτουργεί διττά, πρώτα ως πλεονέκτημα και ευκαιρία για τον Σαμαρά να καθαρίσει τώρα την ήρα από το στάχυ αλλά και ως "παγίδα" οπισθοδρόμησης.

    • ant95388 avatar
      ant95388 @ Xrhstos Theocharis 19/06/2011 08:00:54

      +10000000000

  8. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 18/06/2011 12:48:26

    ρε παιδιά έβλεπα χτες τον βενιζέλο στο μεγκα..έλεγε,έλεγε,έλεγε χωρίς να λέει τίποτα..αυτός ήταν ο τεράστιος πολιτικός ανήρ??ο κόσμος δεν τρώει κουτόχορτο ούτε θα χάψει τις μεγαλοπαπάρες του μπένι..συμφωνώ με την ανάλυση ότι ο στόχος από εδώ και πέρα θα πρέπει να είναι ο βενιζέλος..εγώ πάντως μυρίζομαι και δαχτυλίδι αλα 2004 αν τα πράγματα ξεφύγουν για το πασοκ..

    • man8os avatar
      man8os @ περήφανος δεξιός 18/06/2011 12:52:15

      Το δαχτυλιδι εχει δωθει. Ομως ακριβως αυτη η τακτικη του πες πες χωρις να λες τιποτα μπορει να αποδωσει αν δεν προσεξουμε, και ισως και μια απροσδοκητη στροφη.

      Ομως να θυμομαστε παντα οτι αυτος συνεταξε το μνημονιο, και δεν εχει καμμια δικαιολογια.

      • περήφανος δεξιός avatar
        περήφανος δεξιός @ man8os 18/06/2011 13:06:54

        συμφωνώ ότι ζούμε μια περίοδο καρμπόν με αυτή του 2004 πριν τις εκλογές με το δαχτυλίδι στον ΓΑΠ και την επικοινωνιακή λαίλαπα να δίνει τα ρέστα της για το πασοκ..ο Καραμανλής τότε το είχε χειριστεί ψύχραιμα και κέρδισε..νομίζω το ίδιο θα κάνει και ο Σαμαράς..ίσως έχω τη δυνατότητα να του το ρωτήσω το άλλο σαββατοκύριακο στο Περτούλι στο αντάμωμα των σαρακατσαναίων..

  9. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 18/06/2011 12:52:53

    Θα μας γεμίσει αλογόμυγες!

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/06/2011 12:54:41

    Οταν ο Σαμαρας πει την ΑΛΗΘΕΙΑ μεσα - εξω... και τους βαλει τους τοκους σε κλισμα, δε θα εχει αντιπαλο ever and ever.

    Μεχρι τοτε, θα εχει αντιπαλους μεσα & παραμεσα & εξω !

    ΠΠ

    • man8os avatar
      man8os @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/06/2011 13:06:17

      Νομιζω οτι ειναι αντισυνταγματικο το μεσοπροθεσμο. Θα ηθελα να το διευκρινισει καποιος νομικος.

      Εαν αυτο ισχυει η ψηφιση του συντελει εσχατη προδοσια. Μηπως πρεπει να το διευκρινισει αυτο ο Προεδρος?

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ man8os 18/06/2011 13:31:15

        Ολα ειναι αντισυνταγματικα ! ΟΛΑ !
        αλλα δεν εγινε και ο ελεγχος του χρεους !!!! ΘΥΙΜΙΖΩ !!!
        ΓΙΑΤΙ ??
        Μηπως να ΓΙΝΕΙ ΤΩΡΑ που καιγονται οι Δανειστες ?
        Μηπως ηρθε η ωρα ???
        ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ !

        καλιο αργα παρα ποτε

        ΠΠ

        • kiki avatar
          kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 08:25:05

          ΠΠ ας το ζητησει η ΝΔ επισημα επιτελους.
          Ελεγχο του Χρεους.
          επαχθες και Απεχθες
          παρανομο και αντισυνταγματικο
          αντισυνταγματικη η δανειακη συμβαση και οι νομοι που εκπορευονται απο αυτην.
          ας ζητησουν και την παραιτηση του ανωτατου.
          οσο διαφοροι σαχλαμαρες λενε στις τηλεορασεις και στις εφημεριδες και τους ακουνε και βλεπουν ολοι, για συναινεσεις και αλλες αερολογιες, εκει θα μεινουν.
          Καλα εκει μεσα δεν καταλαβαινουν τι γινεται με τον κοσμο εξω?

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kiki 19/06/2011 09:24:38

            Αυτο ακυρωθηκε ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ ! παει...

            ΠΠ

  11. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 18/06/2011 12:56:34

    Η ΝΔ πρέπει να γίνει πιο σκληρή απέναντι στην κυβέρνηση. Η περίοδος των συζητήσεων και της υποτιθέμενης συναίνεσης έχει περάσει.

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/06/2011 13:00:14

    Τον Μπεννυ τον καθαριζει σε μια μερα.
    - 180 ειπες, καντο !
    - δωσε στοιχεια για υποβρυχια, και λοιπες οπλικες μαυρες σακουλες να παρουμε αποζημιωσεις μα μας σωσεις την οικονομια !
    - Μπεννυ, οι εξω ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ, εσυ θα μας καψεις να τους σωσεις?
    -- ΓΙΑΤΙ καιγονται οι ΕΞΩ Μπενυ αγορι μου?
    - Μπεννυ, το ΖΑΠΠΕΙΟ ειναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ πλεον !! χαχαχα εσυ Συνταγμα !

    και τελος ΕΓΩ θα τον ρωτουσα.. ( με την ευκαιρια της ΣυνΑΝτιπροεδριας )

    - ειναι ορθιος ή καθιστος Μπενυς?

    Αι Χυτηρ ρε γλυφτες και πισωπολιτοκογλέντηδες.-

    ΠΠ

    ΠΠ

    • man8os avatar
      man8os @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/06/2011 13:07:32

      +++ ειδικα για το 180. Μην το ξεχασει κανεις.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/06/2011 13:09:28

      Αντε γτ τα χω παρει... πρωτοκλασατοι, πρωτοκλασμενοι και οι δυο !
      Που ασχολουμαστε με τα λαμογια. που θελουν να μας σωσουν με το ζορι!

      ΟΧΙ ρε ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΣΩΣΕΙ Ο ΜΠΕΝΝΥ ΚΑΙ Ο ΘΟΔΩΡΑΣ ! ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ!

      ειτε ορθιοι ειτε καθιστοι ειναι οτι ειπε ο Θοδωρας κοιτωντας στον καθρευτη...για το Μπεννυ.

      Πως ρε ρεμαλια καθεστε διπλα διπλα καθιστοι και ορθοι ταυροι ?

      Ρε Μπεννυ τσιπα δεν εχεις ? Αξιπορεπεια? Τιμη? Αντρας εισαι ? τι εισαι?

      Εσυ που σε στολιζει καθιστα και ορθια ο πρωτος αντιπροεδρας θα με σωσεις εμενα ?? με ποια τιμη, αξιοπρεπεια, τσαμπουκα και φιλοτιμο??? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΡΕ?

      Ρε και παλι ρε... αν ανοιξω το στομα μου θα τα πουμε δικαστηρια !

      Αντε καμια βολτα να δειτε αν ερχομαι... που εισαστε και σωτηρες!! ΕΣΕΙΣ ??

      Αλληλοβρισεστε μεχρι να καρεκλιασετε και μετα μας σωνετε απο κοινου?

      ΟΥΣΤ ρε ΟΥΣΤ ρε

      ΠΠ

  13. Y. avatar
    Y. 18/06/2011 13:01:44

    Εννοείται ότι αν ο Μπένυ θέλει να μιλήσει με τη ΝΔ για τα οικονομικά, θα πάει το επιτελείο και όχι ο Σαμαράς. Οι αρχηγοί μιλούν με τους αρχηγούς. Αν πάλι επιμένει να δει τον ίδιο, μπορεί ο Σαμαράς ευχαρίστως να τον δεχθεί στη Συγγρού!

    ΥΓ Απ’ εδώ και στο εξής, όταν ο ΓΑΠ θα ακούει ότι πρέπει να μιλήσει με το Σαμαρά στο τετ-α-τετ, θα τα κάνει απάνω του

  14. δημης avatar
    δημης 18/06/2011 13:05:17

    ΙΑΜ ΟΝΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΜΕΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ......ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ......
    ΑΡΑ
    ΔΕΝ ΤΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΑ (ΤΟΥΣ) ΞΕΣΚΕΠΑΖΟΥΜΕ...

  15. Κώστας avatar
    Κώστας 18/06/2011 13:08:22

    κ.Ροδινέ,
    ο Βενιζέλος ως επιδέξιος ρήτορας θα καταπιαστεί με ατέρμονες ρητορείες, παχιά λόγια, μικροπολιτικά τρυκ και-όπως σωστά λέτε-βερμπαλισμούς. Για λίγες εβδομάδες. Μέχρι το καλοκαίρι.
    Το φθινόπωρο όμως θα εμφανιστεί ακόμη πιο άγριο, ακόμη πιο επιθετικό και απιειλητικό το απαίσιο πρόσωπο της Ύφεσης. Με τα έσοδα στο ναδίρ. Με τις δαπάνες να μην μείωνονται ένεκα της πρωτοφανούς ανικανότητας των κυβερνώντων. Με τους πολίτες ημιλιπόθυμους από το πρωτοφανές φορολογικό γιουρούσι των αποτυχημένων μνημονιακών. Με την αγορά σκελετό. Όλα αυτά σε λίγες εβδομάδες από σήμερα.
    Τότε λοιπόν οι...αγορεύσεις ενός συνταγματολόγου, με κούφια παχειά λόγια, θα εξαγριώσουν ακόμη περισσότερο. Πέρα από το γεγονός πως ήδη, από τώρα, έχει διαφανεί πως το αντημνημονιακό μένος των πολιτών με τίποτα δεν κάμπτεται, με τίποτα δεν καταλαγιάζει.
    Η οικονομική/πολιτική πραγματικότητα και η πρωτοφανής αποτυχία του Μνημονίου δεν μπορεί να εξωραιστεί από κανέναν ρήτορα. Η πολιτική του ΠΑΣΟΚ είναι το πρόβλημα(που τίποτα δεν διαπραγματεύεται, που εξαπολύει φοροεπιδρομές και οριζόντιες περικοπές και που αδυνατεί να συγκρατήσει τις δαπάνες) και όχι τα πρόσωπα. Κανένας ρήτορας τύπου Βενιζέλου δεν μπορεί κατά συνέπεια να κατευνάσει αυτό που έρχεται. Την λαική επαγρύπνιση που θα σαρώσει και τον ΓΑΠ και τον Πάγκαλο και το όλον Πασόκ. Και θα μείνει ο Βενιζέλος να βγάζει λόγους από τηλεοράσεως την ώρα που θα τους έχουν πάρει με τις πέτρες....

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κώστας 18/06/2011 18:00:33

      Κώστα,
      ο Βενιζέλος θα επιχειρήσει να δημιουργήσει τις συνθήκες για μια εκλογική αναμέτρηση στην οποία δεν θα πάθε το ΠΑΣΟΚ ό,τι έπαθε η Ν.Δ. το 2009.
      Γιατί οι αριθμοί της οικονομίας είναι αμείλικτοι.

  16. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 18/06/2011 13:21:05

    ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΞΑΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ....Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΄΄ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ Η Ν.Δ΄΄...ΤΟ ΔΗΛΩΣΕ Ο ΓΑΠ ΟΤΙ ΄΄ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ΄΄

  17. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 18/06/2011 13:23:24

    Χθες,σήμερα,αύριο,αντίπαλος δεν είναι ΜΟΝΟΝ ο Βενιζέλος.Είναι ΟΛΟ το ΠΑΣΟΚΙΚΟ σύστημα εξουσίας που αποτελούν τους πυρπολητές της οικονομίας,τους λαγουμιτζήδες της κοινωνίας,τους εγκέφαλους της μεγάλης καταστροφής που έρχεται....Όλοι τους είναι ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ για την επερχόμενη διάλυση της χώρας...Είναι ΟΛΟΙ τους εκείνοι που έφεραν τη πατρίδα σε αυτό το απερίγραπτο χάλι, που ρήμαξαν την οικονομία μας,που σκλάβωσαν τη χώρα μας στους ξένους δανειστές,που διέφθειραν τους βασικούς πυλώνες της δημοκρατίας μας,που δίδαξαν τη τέχνη του πλιάτσικου,που εκβιάζουν και απειλούν ανερυθρίαστα,που μάχονται λυσσαλέα κάθε πατριωτική-δημοκρατική άποψη,που οδήγησαν τη πατρίδα,ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ,στην υποδούλωσή της...Βιώνουμε μια ανεπανάληπτη ΚΡΙΣΗ,από τη κορυφή ως τα νύχια...Η χώρα χρειάζεται μια γενική ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ....

  18. DELTA avatar
    DELTA 18/06/2011 13:30:28

    Δεν υπάρχουν πλέον περιθώρια.
    Τώρα είναι η ώρα για την μεγάλη μετωπική σύγκρουση του Σαμαρά με το Πασόκ.
    Η σύγκρουση πρέπει να είναι ανελέητη. Μέχρι εσχάτων...
    Δεν υπάρχουν περιθώρια πιά για τίποτα άλλο.
    Ο Βενιζέλος δεν είναι Παπανδρέου.
    Ούτως ή άλλως οι Ευρωπαίοι μετά από αυτές τις εξελίξεις τον Σαμαρά τον θεωρούνε τελειωμένο.
    Τώρα πρέπει να τα δώσει όλα!!!
    Αλλιώς το έχασε το τρένο και μαζί του φυσικά και η Ελλάδα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ DELTA 18/06/2011 17:58:20

      Απο που προκύπτει ο,τι οι Ευρωπαίοι θεωρούν τον Σαμαρά τελειωμένο;
      Να δείτε που στο τέλος, ακόμα και οι Ευρωπαίοι, στις θέσεις του Σαμαρά θα επανέλθουν γιατί όποιος και να αναλάβει τη διαχείρισή του, το μνημόνιο είναι μια αδιέξοδη ιστορία που ....αγοράζει χρόνο για τις τράπεζες.

      • DELTA avatar
        DELTA @ Κώστας Ροδινός 20/06/2011 11:10:26

        Κύριε Ροδινέ, εύχομαι να είναι όπως τα λέτε, αλλά πολύ φοβάμαι ότι προσωπικά ο Α.Σ. θα δεχθεί ανελέητη προπαγάνδα και επίθεση εντός και εκτός, με μοναδικό στόχο να μην μπορέσει η Ν.Δ. να πάρει αυτοδυναμία στις εκλογές.
        Πολύ φοβάμαι επίσης, ότι μέχρι τον Σεπτέμβρη που θέλουν να κάνουν τις εκλογές, θα μας έχει προκύψει και κόμμα δήθεν "αγανακτισμένων", για να βοηθηθεί... η επίτευξη του παραπάνω στόχου.

        Θέλουν πάσει θεού... να παρασύρουν στον όλεθρο και την Ν.Δ. και οι πάντες λειτουργούν γι αυτό και μόνο τον σκοπό.

        Τώρα ο Αντώνης Σαμαράς (και όχι μόνο αυτός...) πρέπει να δώσει την μεγάλη μάχη για την σωτηρία της πατρίδας.

    • Romios avatar
      Romios @ DELTA 18/06/2011 20:58:28

      DELTA
      Μήπως θέλεις να πεις ότι μαζί με τον Παπανδρέου θεωρούν τελειωμένο και τον Βενιζέλο;
      Διότι κάτι τέτοιο μετέδωσαν σήμερα τα διεθνή πρακτορεία ειδήσεων.

  19. rs avatar
    rs 18/06/2011 13:45:52

    Με την "επιλογή" Βενιζέλου έγινε "μπαχαλο" κυρίως ο επικοινωνιακός σχεδιασμός της ΝΔ. Αν και ογκώδης είναι πολύ δύσκολος στόχος ,διότι η ΝΔ δεν διαθέτει κανένα στέλεχος με παρόμοια "χαρακτηριστικά" ή "δυνατότητες".
    Και να μην ξεχνάμε ό Σαμαράς "αναδεικνύεται" λόγω ΓΑΠ.
    Ο Βενιζέλος, όχι μόνο δεν κάνει "σαρδάμ", αλλά θέλεις και .... μία ημέρα να μελετήσεις αυτά που λέει.
    Οι εξυπνακίστικες απαντήσεις, δεν μετράνε πλέον. Και την πατάς πολύ εύκολα διότι προσπαθώντας να φανείς πιό έξυπνος απ' αυτόν, δεν απαντάς ποτέ επι της ουσίας.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ rs 18/06/2011 15:12:54

      Bενιζέλος. Ο άνθρωπος που κατάφερε να χάσει από τον ΓΑΠ και τον...Ρέλλο.
      Αυτός δεν έλεγε προ ολίγων 24ωρων πως το Μνημόνιο ΙΙ πρέπει να περάσει με 180; Αυτός δεν συντασσόταν με Σαμαρά υπέρ της επαναδιαπραγμάτευσης;
      Σιγά τον παίκτη...Μια ακόμη πράσινη φούσκα είναι.
      Η πολιτική Πασοκ( οριζόντιες περικοπές, φοροτσουνάμι και αλλεργία στην διαπραγμάτευση) είναι το πρόβλημα. Και αυτή θα γίνει ο πολιτικός τάφος του Πασόκ. Ο δε Βένιζέλος έπιασε πρώτη θέση. Ό,τι αγγίζει ο ΓΑΠ γίνεται σκόνη. Συντάχθηκε μαζί του εγκαταλείποντας τη διακριτική αποστασιοποίηση και θα καταλήξει μαζί του στον πάτο. Βγάζοντας ωραίους λόγους χωρίς σαρδάμ βέβαια....

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ rs 18/06/2011 17:56:04

      Ο Σαμαράς δεν αναδείχθηκε λόγω Παπανδρέου, αλλά επειδή από τότε που υπεγράφη έχει μια σαφή αντιμνημονιακή στρατηγική η οποία δικαιώνεται καθημερινά.

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ Κώστας Ροδινός 19/06/2011 01:54:47

        Ο Σαμαράς αναδείχθηκε γιατί καποιοί έλληνες από ενστικτό -και όχι μόνο- εμπνέει εμπιστοσύνη ανάμεσα στα κουστούμια που αλλάζουν αλλά διαβάζουν από "κουρεμένα" σκονάκια τους ίδιους κενούς λόγους του χθες.
        Οι εποχές έχουν αλλάξει, ο λαός είναι έτη φωτός μπροστά και τον φραπέ του τον πίνει μόνο με καλαμάκι.

        • daughter of mercy avatar
          daughter of mercy @ daughter of mercy 19/06/2011 01:58:02

          γιατί κάποιοι έλληνες τον εμπιστεύτηκαν (διορθ.)

    • noldor avatar
      noldor @ rs 19/06/2011 01:31:32

      Πόσα ιπτάμενα έπεσαν επι υπουργείας του;

      Και βέβαια απ΄τα ΜΜΕ δεν ακούστηκε κιχ.

  20. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 18/06/2011 13:51:32

    Οπως ειχα αναφερει σε προηγουμενο σχολιο μου σ' αυτο εδω το βημα
    απ' την στιγμη που ο Παπανδρεου κατ' επιταγην των εντολοδοχων του Ευρωπαιων και λοιπων παρατρεχαμενων εβαζε με αγωνια και μετ' επιτασεως(και με τους γνωστους εκβιασμους περι δοσεων κ.λ.π)
    το ζητημα της συναινεσης και της συγκυβερνησης προκειμενου ο ιδιος να διασωθει και επιβιωσει πολιτικα και να περασουν και τα αντιλαικα μετρα συναινετικα ο Σαμαρας καθισταο αυτοματως ο ρυθμιστης των πολιτικων εξελιξεων.
    Και με σωστη και εξυπνη τακτικη θα εθετε εκτος παιχνιδιου(θα τον τελειωνε εγραφα...) τον Ππανδρεου και θα τον απογυμνωνε πολιτικα.
    Πραγμα που το κατορθωσε με την εξυπνη και πολιτικα οξυδερκη τακτικη του.
    Ο Παπανδρεου μετα απο την διαπραγμτευση που εκανε με τον Σαμαρα και την τακτικη που ακολουθησε μετα να καταστει πολιτικα περιγελως στο κομμα του και στην οικογενεια του.
    Ως εκ τουτου κληθηκε απο το βαθυ

  21. Greco avatar
    Greco 18/06/2011 13:54:31

    τωρα εχουμε και το μπενυ...
    μη ξεχναμε ομως ποτε οτι τα πασοκοειδη ειναι ειδωλολατρες
    ακουνε "παπαντρεου" και κανουν κωλοτουμπες

  22. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 18/06/2011 13:59:13

    Συνεχεια του προηγουμενου..

    ΠΑΣΟΚ να παραδωσει την εξουσια Πολιτικη και Κυβερνητικη.
    Τωρα ο Σαμαρας εχει αντιπαλο οχι τον Παπανδρεου αλλα το βαθυ ΠΑΣΟΚ
    που ειναι ικανο για να κρατηθει στην εξουσια να καταγγειλει μεχρι και το Μνημονιο και να βγει στην Πλατεια με τους Αγανακτισμενους!!!
    Προσοχη λοιπον στην τακτικη απο εδω και περα.
    Ο Μπεννυ ειναι και της Σχολης Ανδρεα Παπανδρεου και της Σχολης Σημιτη.
    Ειναι ικανος στρεψοδικης και χειριστης του Λογου και θελει διακαως να παρει την ρεβανς.
    Και γυρω του θα συσπειρωθουν ολα τα Πασοκια της μασας.
    Τον Γιωργο αποχαιρετα τον Αντωνη.
    Τον νου σου απο δω και περα.

  23. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/06/2011 14:04:47

    Έτσι είναι Κώστα. Καλημέρα!

    Στη μάχη το μέγεθος της νίκης ή της ήττας κρίνεται από το μέγεθος του αντιπάλου.

    Ο νέος finmin που θα διαχειριστεί το fiatmoney είναι ευφυής άνθρωπος.
    Το βασικότερο τρωτό του σημείο είναι αυτή του η ευφυία, που έχει δείξει ότι δεν μπορεί να τη διαχειριστεί με μέτρο και προς όφελός του.

    Ίσως όμως να μπορέσει να το κάνει τώρα..., εφόσον και για αυτόν ισχύει ότι το μέγεθος της νίκης ή της ήττας κρίνεται από το μέγεθος του αντιπάλου.

    Άλλα handicaps δεν έχει στη φάση αυτή, όλο το σύστημα είναι μαζί του και είναι ο αγαπημένος των καθεστωτικών μέσων, που έλυσαν το σοβαρό επικοινωνιακό πρόβλημα που είχαν με τις ομιλίες του ΓΑΠ.

    Τα χέρια της διαπλοκής λύθηκαν επικοινωνιακά με το Βενιζέλο.
    Από αύριο αναμένεται καταιγίδα "μπενισμού".
    Επίσης ανακοίνωσε "κάθοδο στους αγανακτισμένους".

    Έχω γράψει εδώ ότι ο 40ς όρος που έθεσε ο κος Σαμαράς ήταν ο όρος-κλειδί και η στόχευσή του πολλαπλή...
    Κατά τη γνώμη μου ο 4ος ήταν αυτός για τον οποίο οι νεοταξίτες αρνήθηκαν την πρόταση Σαμαρά (ίσως και γι' αυτό να τέθηκε ο όρος...).
    Οι λαθρομετανάστες είναι η κόκκινη γραμμή για τον Παπανδρέου και το νεοταξικό σύστημά του
    (η απάντηση τους ήρθε άμεσα: υπουργός εξωτερικών ο Λαμπρινίδης -ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΟΦΙΛΟΣ- δες το βίντεο με τις δηλώσεις που λέει ότι "οι μετανάστες κομίζουν πολιτισμό και ότι χρειαζόμαστε μετανάστες για εργατικά χέρια"). Τον πολιτισμό που εκόμισαν τον μετράμε καθημερινά στα νεκροταφεία που κηδεύονται τα θύματά τους Έλληνες οι περισσότεροι, αλλά και άλλοι λαθρομετανάστες - διότι πολλά εγκλήματα μέσα στο γκέτο δεν αποκαλύπτονται, ιδίως κατά γυναικών.

    Με τον 4ο όρο όμως ο κος Σαμαράς μπορεί να απευθυνθεί στο πατριωτικό κοινό της Πάνω Πλατείας το οποίο αυτή τη στιγμή είναι μεν ΑΚΑΠΕΛΩΤΟ αλλά ΑΚΕΦΑΛΟ.
    Ο επιβλητικός όγκος του κόσμου με τις Ελληνικές σημαίες διψάει για κατεύθυνση και 5 (πέντε) πατριωτικές κατευθυντήριες γραμμές, που μπορεί να τις δώσει ο κος Σαμαράς.
    Θεωρώ ότι τις έχει.

    Αλλά πρέπει να το τολμήσει...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 18/06/2011 14:15:10

      αλλενάκι είπε:
      15/06/2011 στις 5:18 pm

      4. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΛΑΘΡΟΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ.

      ΕΥΓΕ !
      ΣΤΟΧΕΥΣΕ ΤΟΝ ΠΥΡΗΝΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚΙΣΜΟΥ.

      ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΠΛΕΟΝ ΑΝΕΤΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΝΩ ΠΛΑΤΕΙΑ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ αλλενάκι 18/06/2011 17:54:09

      Aλλενάκι,
      υποθέτω θα γνωρίζεις τις απόψεις του νέου μας ΥΠΕΞ για το θέμα!
      Ελπίζω να μην βρεθούμε στη δυσάρεστη θέση να ....νοσταλγήσουμε τον Δρούτσα!

  24. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 18/06/2011 14:05:40

    Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα.
    Οποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει.
    Και άλλα σοφά του Ελληνικού λαού.................
    Είχαμε έναν μπουχ..... να μας την λέει τώρα μας ανεέηκε στο σβεέκο και δεύτερος.
    Και όλοι αυτοί που αφουγκράζονταν την κοινωνία και καλούσαν για υπομονή και όλα στην ώρα τους , τι έχουν τώρα να συμβουλέψουν?
    Η αλαζονεία και η υποτίμηση του εχθρού είναι τελικά κάκιστος σύμβουλος .

    • man8os avatar
      man8os @ ΑΓΡΟΤΗΣ 18/06/2011 14:18:35

      Φουλ επιθεση

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ ΑΓΡΟΤΗΣ 18/06/2011 14:57:30

      το μεγάλο πρόβλημα της δεξιάς δεν είναι η υποτίμηση αλλά η θεοποίηση του συστήματος πασοκ..σιγά τον ογκόλιθο τον μπένι..ο άνθρωπος είναι παντελώς άσχετος από οικονομικά..

      • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
        ΑΓΡΟΤΗΣ @ περήφανος δεξιός 18/06/2011 17:19:17

        Το τυρί κουμπάρε....... που λένε και στο χωριό μου. Άξιοι της μοίρας μας λοιπόν..........

  25. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 18/06/2011 15:03:45

    Ο κ. Βενιζέλος θα επιχειρήσει μια πολιτική και επικοινωνιακή διαχείριση της οικονομίας. Η ουσία θα ενδύεται με μεγαλόστομες φράσεις, κενές περιεχομένου και ακατάσχετους βερμπαλισμούς. Θα λέει πολλά, χωρίς να λέει τίποτα. Πομφόλυγες!

    Μα αυτό ακριβώς είναι το ταλέντο του Βενιζέλου (όπως το ταλέντο του Πάγκαλου είναι επίσης στο λόγο, συγκεκριμένα, στην έκφραση περιφρόνησης και αλαζονείας). Που θεωρείται και ικανός συνταγματολόγος ενώ του είναι αδύνατο να συγκροτήσει λιτό, κατανοητό λόγο με σαφείς προτάσεις. Αλλά στην Ελλάδα αυτό εντυπωσιάζει τους αμόρφωτους και θεωρείται προσόν.

  26. Δήμος avatar
    Δήμος 18/06/2011 15:47:25

    Σενάριο Μπλερ-Μπράουν. Με τα γνωστά αποτελέσματα: πρωθυπουργός έγινε ο Κάμερον.

  27. sauraki avatar
    sauraki 18/06/2011 16:17:36

    ο κ. Βενιζέλος έχει υπερεκτιμηθεί. Μπορεί να γνωρίζει την ελληνική καλά όμως σε επίπεδο πολιτικού ενστίκτου και στρατηγικής δεν είναι αυτό που θεωρούν ορισμένοι. όλοι θυμόμαστε τα τεράστια λάθη του στην κούρσα για την αρχηγία του 2007. Άλλωστε οι πολίτες πλέον (θέλω να πιστεύω) είναι πιο προσεκτικοί από κάθε άλλη φορά σε αυτά που τους λένε. Ο Α. Σαμαράς απλά πρέπει να συνεχίσει σταθερά την πορεία του και ο Ευάγγελος θα ξεφουσκώσει συντομότερα από ότι υπολογίζεται.
    Ο Παπανδρέου έκανε ΜΑΤ για άλλη μια φορά στο Βενιζέλο, ο τελευταίος το γνωρίζει αλλά το βλέπει και ως προσωπικό στοίχημα να γυρίσει το παιχνίδι. Ο Γιώργος γνωρίζει πως αυτό είναι αδύνατον. Μπορεί ο αντίπαλος του Αντώνη να είναι ο Βαγγέλης αλλά αντίπαλος του Βαγγέλη είναι ο Γιώργος... γιατί ο τελευταίος θα κάνει τα πάντα να μην γυρίσει το παιχνίδι. Καληνύχτα Βαγγέλη...

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ sauraki 18/06/2011 18:53:32

      συμφωνώ 100% και επαναλαμβάνω ότι ο μπενι θα ξεφουσκώσει πιο γρήγορα και απο τη ντόρα..

    • doraki avatar
      doraki @ sauraki 19/06/2011 01:44:25

      ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ......

  28. armagedon avatar
    armagedon 18/06/2011 17:38:10

    ΟΤΑΝ ΤΕΛΗ ΤΟΥ 11 Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 22 ΤΑ ΕΚΑΤΟ,ΟΛΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ

    • man8os avatar
      man8os @ armagedon 18/06/2011 18:20:48

      Και για την Ελλαδα....
      Δεν πρεπει να τους αφησουμε να φτασουν μεχρι τοτε.

  29. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 18/06/2011 18:26:28

    "Ο κ. Βενιζέλος άρχισε χθές δειλά, αλλά δεν θα εκπλαγώ καθόλου, αν στη συνέχεια υιοθετήσει την επιχειρηματολογία και τη ρητορική του κ. Σαμαρά και αρχίσει να μιλάει ανοιχτά για την ανάγκη επαναδιαπραγμάτευσης του μνημονίου!"
    Συμφωνώ κ. Ροδινέ με την τόσο εύστοχη παρατήρησή σας.
    Η τακτική αυτή δοκιμάστηκε με επιτυχία από τον Πρόεδρο Clinton το 1996 με το όνομα triangulation: χρησιμοποιείς θέσεις, προτάσεις και ορολογία του αντιπάλου σου με στόχο να εξασθενίσεις τα πλεονεκτήματα της άλλης πλευράς, να πιστωθείς οτιδήποτε θετικό προτείνουν, αλλά και να ακυρώσεις την κριτική σε περίπτωση αποτυχίας. (Εμπνευστής του 'κόλπου' ο τότε μοιραίος σύμβουλος Dick Morris. Προσπάθησε να τον αντιγράψει και ο εδώ μοιραίος και 'πάντα πρωτότυπος' σύμβουλος Γιάννης Λούλης, εκδίδοντας μάλιστα και βιβλίο με τίτλο Τριγωνοποίηση, 1999.)
    Εκτός από τις 'προσεγγίσεις' του Βαγγέλη Βενιζέλου, και ο Παπανδρέου χρησιμοποίησε το όρο "επανεκκίνηση" αρκετές φορές σε ομιλία του.

    Η υπόθεση έχει ξεφύγει από το επίπεδο του οικονομικού 'μίγματος' και των 'κοστολογημένων' οικονομετρικών μοντέλων. Ο στίβος όπου θα αναμετρηθεί η ΝΔ με το ΠΑΣΟΚ, πλέον, είναι καθαρά πολιτικός και, όπως και πριν, δόλια επικοινωνιακός. Οι ρητορικές ζαβολιές του Βενιζέλου πρέπει να ξεσκεπάζονται συστηματικά και τεκμηριωμένα.
    Μια νέα μάχη αρχίζει.
    Γιώργος Καλογιάννης
    (ΥΓ. Και σας ευχαριστώ θερμά, κύριε Ροδινέ, για την γνωριμία με τον εξαίσιο Οροφέρνη.)

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ StarPowerNone 18/06/2011 19:31:33

      Χαίρομαι γιατί σας άρεσε το ποίημα. Είναι όντως εξαίσιο.
      Η τριγωνοποίηση, ειδικά στις κοινωνικές επιστήμες, με παίδεψε στα μεταπτυχιακά μου.
      Τη θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρουσα.
      Οντως, ο Κλίντον ακολούθησε αυτή τη στρατηγική και απεδείχθη αποτελεσματική.
      Το βιβλίο του Λούλη για το ίδιο θέμα (αν θυμάμαι καλά πρέπει να έγινε πριν τις εκλογές του 2000) δεν με εντυπωσίασε.

  30. Απλά Εγώ avatar
    Απλά Εγώ 18/06/2011 20:05:54

    Προφανώς όσο η κρίση θα βαθαίνει ο Βενιζέλος θα φθείρεται. Ο στόχος του και ο στόχος του ΠΑΣΟΚ είναι λοιπόν:
    1. Να περάσει το Μεσοπρόθεσμο, χωρίς προβλήματα,
    2.Να μουδιάσουν λίγο οι αγανατκισμένοι ώσπου να τους διαλύσει το καλοκαίρι,
    3. Να ανακάμψει έστω και μερικώς το ΠΑΣΟΚ ώστε να πάει σε εκλογές τις οποίες ακόμα κι αν χάσει να τις χάσει με 2-3 μονάδες διαφορά, ώστε να ελπίζει ότι με νέο αρχηγό σε 1-2 χρόνια θα είναι πάλι Κυβέρνηση.
    Οι απαντήσεις σε αυτούς τους σχεδιασμούς δεν μπορεί παρά να είναι:
    1. Να γεμίσει ακόμα περισσότερο η πλατεία Συντάγματος, τόσο αύριο, όσο και κατά την ψήφο εμπιστοσύνης στην Κυβέρνηση, όσο και κατά την ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου. Ο λαός ας δείξει ότι επικοινωνιακά τερτίπα δεν τα χάφτει.
    2. Να δωθεί ο υπέρ πάντων αγών για να μην περάσει το μεσοπρόθεσμο. Και ο Σαμαράς αν θέλει μπορεί να το πετύχει. Του ζητούν μια δήλωση στήριξης του Μνημονίου, ας κάνει το αντίθετο, ας δηλώσει ότι αν το Μεσοπρόθεσμο δεν ψηφιστεί από 180 θα θεωρηθεί ΑΚΥΡΟ και δεν θα αναγνωριστεί από μια μελλοντική Κυβέρνηση ΝΔ.

  31. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/06/2011 20:32:07

    σωστός!

  32. Romios avatar
    Romios 18/06/2011 21:05:09

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ορισμένοι θεωρούν ικανή την ρητορική και τα πολλά λόγια άνευ ουσίας του Βενιζέλου, ως δύσκολο να απαντηθούν.
    Η δυσκολία έγκειται μόνο στο ότι μιλάει πολύ, χωρίς να λέει τίποτε και ο συνομιλητής φαίνεται να δυσκολεύεται.
    Τώρα όμως που τον ξέρει και η Κατίνα της γειτονιάς (δεν έχω τίποτε με το όνομα Κατίνα) είναι πολύ ευάλωτος από μόνος του. Δες τε την χθεσινοβραδυνή του εμφάνιση στα κανάλια . Εισέπραξε την χεύη του κόσμου και είναι ακόμη στην πρώτη ημέρα. Θα τον κάνουν να νευριάζει και δεν θα μπορεί να συνεχίζει.

    • ΓΙΑΝΝΑ avatar
      ΓΙΑΝΝΑ @ Romios 18/06/2011 23:52:10

      Ρομιέ
      συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Έχουμε παραμυθιαστεί ότι ο Μπένυ είναι ρήτορας. Ε, και λοιπόν? Όταν ο Έλληνας θα πεινάει θα τρώει τη ρητορική του Βενιζέλου και θα χορταίνει με το συντακτικό του και την ευρυμάθειά του?

  33. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 18/06/2011 23:42:57

    O kos Τουρκολγου ειναι ατομο προικισμενο κυριως απο την φυση με ικανοτητες και προσοντα που σπανια συναντωνται ολα μαζι στο ιδιο προσωπο.Εκτιμω οτι θα αποτελεσει αποτελεσματικα τον κυματοθραυστη ολων των αντιδρασεων εντος και εκτος Πασοκ του το επιθυμει να εκφρασει.Ας δουμε την θετικη πλευρα θα ακουμε αριστα ελληνικα .Ο Συναντιπροεδρος δεν ανελαβε αποστολη αυτοκτονιας , αναγκασε τον GAP να του παραδωσει το μισο και κατι Πασοκ προς το παρον και βλεπουμε

  34. occultist avatar
    occultist 19/06/2011 00:21:30

    ΝΑ ΕΠΙΛΗΦΘΕΙ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΕΩΣ ΑΜΕΣΑ Ο Κος ΡΕΛΛΟΣ.
    Μπενυ, πες αλεύρι, ο Ρελλος σε γυρεύει.

  35. peter k avatar
    peter k 19/06/2011 00:30:30

    Το μονο οπλο του Αντωνη ειναι στη ψηφηση του μεσοπροθεσμου να κτυπηση το 180.Διαφορετικα δεν το αναγνωριζη ως μελοντικος prime minister.

  36. maniakos avatar
    maniakos 19/06/2011 00:47:59

    Ο Σαμαράς μπορεί άμεσα με δύο κινήσεις να θέσει τον Μπένι νοκ άουτ. Να ζητήσει αυξημένει πλη0ψηφεία 180 ψήφων για το μεσοπρόθεσμο άλλως να το καταγγείλει ως αντισυνταγματικό και να δηλώσει ότι θα το καταργήσει καλώντας τον Βενιζέλο ως συνταγματολόγο πλέον να πάρει θέση. Και τον κόσμο που βρίσκεται στις πλατείες κερδίζει 'ετσι και τον Βενιζέλο εκθέτει που μόλις πριν μια βδομάδα δήλωνε ότι πρέπει να ψηφιστεί από 180 βουλευτές. Κατά τα λοιπά είναι μια φούσκα που έτσι και τον στριμώξεις εκνευρίζεται και αρχίζει τα δικά του ακατανόητα. Γι αυτό φουλ επίθεση και μακρυά από τον Βενιζέλο και δώρα φέροντα στυλ συναίνεσης. Όσο για τους Ευρωπαίους θα τους περάσει.

  37. Tem avatar
    Tem 19/06/2011 01:07:10

    λίγες μέρες θα κρατήσει ο Τούρκογλου. Μετά θα χαθεί μαζί με το όλον Πασοκ

  38. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 19/06/2011 01:38:45

    Ο Βενιζέλος αυτή την στιγμή μεταμορφώθηκε σε φουσκωτή σωστική λέμβο,στην οποία επιβιβάστηκε ο ΓΑΠ, για να σωθεί από το ναυάγιο του Τιτανικού που έρχεται!!!
    Θα χρεωθεί το μισητό μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα,θα χρεωθεί την κατάρευση της οικονομίας ,ώστε αυτομάτως θα βγεί από το κάδρο της διαδοχής και θα βρεθεί στο περιθώριο μαζί με τον ΓΑΠ!!!Επειδή ξεχνάμε πολύ γρήγορα,να θυμάστε οτι για όλα θα φταίει ο Βενιζέλος!!!(Επειδή ετοίμαζε αποστασία τύπου 65 και επειδή δεν τα κατάφερε με τα οικονομικά)!!!

  39. Orestios avatar
    Orestios 19/06/2011 01:56:28

    Ο Βενιζέλος είναι χαμένος από χέρι.
    Το μνημόνιο τον δεσμέυει με την ψήφο του σε αυτό.
    Δεν μπορεί να επικαλεστεί αντισυνταγματικότητα του, γιατί θα φανεί αναξιόπιστος και ελλειπής ως συνταγματολόγος.
    Είναι δεμένος 'πισθάγκωνα και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι απεραντολογικοί βερμπαλισμοί.
    Προτεραιότητά του η συνοχή του ΠΑΣΟΚ και όχι τόσο το μεσοπρόθεσμο.
    Η τέλεια καταιγίδα ξέσπασε από την ώρα που ο Παπανδρέου παραιτήθηκε στον Σαμαρά. Και ακόμα δεν έχε τελειώσει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 19/06/2011 01:58:15

      Το τέλος αυτής της καταιγίδας θα έρθει με την θεαματική πτώση του ΠΑΣΟΚ από την κυβέρνηση, ισάξια αυτής της ανόδου του στην εξουσία το 81.
      Πολύ φοβάμαι ότι ο ερασιτεχνικσμός, σε αυτή τη φάση του Βενιζέλου σε συνδυασμό με την παρορμητικότητά του, θα είναι καταστροφικός και για την Ελλάδα.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Orestios 19/06/2011 02:06:15

      Έτσι!!!!!!!!!

    • ainte ainte avatar
      ainte ainte @ Orestios 19/06/2011 02:33:57

      Θα συμφωνήσω. Έχει ευφράδεια όταν είναι σε προστατευμένο περιβάλλον όπως πχ σε ένα στούντιο τηλεόρασης οπού ξέρει ότι δεν θα τον στριμώξουν, αλλά είναι παρορμητικός και τσαμπουκαλής και επειδή τα πράγματα θα δυσκολεύουν με επιταχυνόμενους ρυθμούς θα βρεθεί πριν το καταλάβει να διαπληκτίζεται με στρατιές από ανέργους και πεινασμένους.

  40. Tem avatar
    Tem 19/06/2011 02:19:01

    και βέβαια ο Ευάγγελος Βενιζέλος είναι εντελώς άσχετος με τα οικονομικά. Ακόμα και αν είχε περιθώρια ελιγμών δεν θα ήταν ικανός να κάνει το ελάχιστο στον τομέα της οικονομίας. Εύχομαι για το καλό της Πατρίδας να είναι μετρημένες οι μέρες του.

  41. Tasos avatar
    Tasos 19/06/2011 04:27:53

    Ο μπένυ μπορεί να είναι σουπερ ντουπερ στο μπλα-μπλα αλλά έχει 2 βασικά μειονεκτήματα:
    1. Τι δουλειά έχει ένας συνταγματολόγος να αναλάβει την πιο δύσκολη θέση, στη πιο κρίσιμη στιγμή και με αντικείμενο ΑΣΧΕΤΟ με την ειδικότητά του? Άρα όσο η ΝΔ πετύχει να στρέφει τη κουβέντα στο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ (τα οικονομικά) τόσο ο Σαμαράς θα έχει το πάνω χέρι. Αν η ΝΔ κάνει το λάθος να "επιτεθεί" στον "πολιτικό" μπένυ (και όχι στον "οικονομολόγο" μπένυ) τότε έχασε.
    2. Πριν λίγες μέρες ο μπένυ είπε μόνος του για 180 βουλευτές για το μεσοπρόθεσμο. Αυτό είναι δωρεάν πέναλτυ χωρίς τερματοφύλακα. Το μόνο που έχει ο Σαμαράς είναι ένα πλασεδάκι να τη στείλει στο πλεχτό.

  42. Αχιλλεύς avatar
    Αχιλλεύς 19/06/2011 04:42:12

    θυμίζω οτι συμμετέχει οικονομικα λογω πεθερου στα ΜΜΕ

  43. κώστας avatar
    κώστας 19/06/2011 04:46:58

    "Από χθές, αντίπαλος του κ. Σαμαρά, είναι ο κ. Βενιζέλος!"
    Δεν θα έπρεπε όμως να είναι έτσι τα πράγματα. Κατά την γνώμη μου ο Σαμαράς έκανε λάθος. Καλώς ή κακώς, εκλεγμένος πρωθυπουργός της χώρας είναι ο Παπανδρέου. Και θα έπρεπε να παραμείνει: ο πρωθυπουργός αλλάζει με εκλογές και όχι με τηλεφωνικές συνεννοήσεις! Έχουμε ξεφτυλίσει κάθε έννοια δημοκρατίας σ' αυτή τη χώρα. Και όχι μόνο αυτό αλλά, εδώ η χώρα θαλασσοπνίγεται και στα κανάλια παίζουν τις κουμπάρες: ο Παπανδρέου παραιτήθηκε μόνος του, όχι ο Σαμαράς το ζήτησε κ.λπ. αρλούμπες στενού κομματικού πρεστίζ.
    Ο Σαμαράς -κατά τη γνώμη μου πάντα- έπρεπε να είναι θετικός στη συναίνεση, με πρωθυπουργό τον Παπανδρέου και αν κατάφερναν να συμφωνήσουν ΓΡΑΠΤΩΣ σε ένα πλαίσιο, όπου η παρούσα δόση μνημονίου είναι απαράδεκτη και χρήζει αλλαγών, έχει καλώς. Κέρδος για τον Σαμαρά θα ήταν αυτό 100%. Και φυσικά για τη χώρα. Αν δεν συμφωνούσαν, τι είχε τι έχασε. Ακόμη κι αν ο Σαμαράς υποψιάστηκε ότι θα τον παγίδευαν, το γραπτό κείμενο θα αποδείκνυε την αλήθεια και θα αποχωρούσε από τη συναίνεση δικαιωμένος, καταγγέλοντας την παγίδα/προδοσία.

  44. Νοήμων avatar
    Νοήμων 19/06/2011 08:16:22

    Συμφωνώ με την πλειοψηφία των σχολιατών και απόλυτα μα τον Κ. Ρ και τον Οrestiος. Ο παρορμητισμός και η βουλιμία για την εξουσία του ανθρώπου που έχασε με 20 μονάδες απ τον ΓΑΠ, μπορούν πολύ εύκολα να του γυρίσουν μπούμεραγκ. Διαβάστε άλλωστε τι λέει σήμερα και τί έλεγε πριν 5 μέρες. Καμία λογική συνέχεια και συνέπεια.
    Στα παραπάνω να προσθέσουμε και το μηδενικό του έργο στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας. Στους 18 μήνες εκεί τί έκανε;
    Επανέφερε μια κομματική νομενκλατούρα αποστράτων μηδενικού αναστήματος. Τα έβαλε με τους πιλότους και σε λίγες μέρες έβαλε την ουρά στα σκέλια. Υπέγραψε μια ετεροβαρή συμφωνία για τα Υ/Β και παρέδωσε έναντι πινακίου φακής τα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά σε κάποιον που έχει εξαφανιστεί και απειλεί να τα κλείσει. Έδωσε στρατόπεδα της Β. Ελλάδας στους Δήμους για ψηφοθηρικούς λόγους.Κατήργησε την Ελλήνική Ιθαγένεια στις Στρατ. Σχολές και πολλά άλλα ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ μέσα στην προκλητική ασυλία που του παρέχουν αφειδώς τα ΜΜΕ. Ελπίζω να μην έχει τις ίδιες εμπνέυσεις και στην οικονομία.
    Σε πολύ λίγο καιρό θα επιβεβαιωθεί η γνωστή παροιμία πως όσο πιο ψηλά ανεβαίνει η μαιμού τόσο πιο πολύ φαίνεται ο κ....ς της.

  45. Νοήμων avatar
    Νοήμων 19/06/2011 08:42:55

    Μήπως ο ΓΑΠ είναι τελικά σατανικό μυαλό; Με τον ανασχηματισμό έβαλε δύο Αντιπροέδρους - σάκκους του μποξ να τρώνε εφεξής όλο το ξύλο και αυτός θα βγαίνει λάδι. Τις αστοχίες του Μπένυ δε θα τις χρεώνεται καθόλου ο ίδιος όπως συνέβαινε με τον ΠΑΠΑΚ και θα αναλάβουν το νέο τσάρο τα ντόπερμαν των συνδικαλιστών της ΠΑΣΚΕ όπως έγινε στην κούρσα διαδοχής του 2007 με τα γνωστά αποτελέσματα.