#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/05/2010 11:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από το opengov.gr στο closegov.gr , πόσοι είναι οι δημόσιοι, οοεεοο ;



Ο γκατζετάκιας Πρωθυπουργός μας, βρήκε την λύση για να μάθει πόσους δημοσίους υπαλλήλους έχει το κράτος.
Ύστερα από επτά μήνες ως πρόεδρος της κυβέρνησης και κάποιες δεκαετίες ως υπουργός,  αποφάσισε να ανακαλύψει τους «κρυμμένους» υπαλλήλους του Δημοσίου  ΜΕΣΩ του internet !

Όχι δεν είναι αστείο !
Ειπώθηκε στην ομιλία του κ.Παπανδρέου στο Συνέδριο του ΣΕΠΕ, στις 4/5/10.

Θα ορίσει μια ημέρα απογραφής, όπου όλοι οι 'LOST' δημόσιοι υπάλληλοι θα πρέπει να καταχωρήσουν τα στοιχεία τους, ώστε να μάθει η κυβέρνηση ΓΑΠ, πόσοι είναι.
Υπάρχει όμως και συνέχεια στην κωμωδία...

Όσοι 'παλιόπαιδα' δεν μπουν στο internet να καταχωρήσουν τα στοιχεία τους, ΔΕΝ θα ξαναπληρωθούν.
Ναι, έτσι είπε ο Κυβερνήτης μας.
Οι καλεσμένοι αντέδρασαν με ένα μίγμα γέλιων και χειροκροτημάτων, για την νέα 'ιδέα' του ΓΑΠ.

Αγαπητέ κ. Πρωθυπουργέ δεν υπάρχει κάποιος σύμβουλος, να σας προλαβαίνει ;

Οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν πληρώνονται μέσω ΔΙΑΣ (Διατραπεζικό σύστημα) ;
Οι υπηρεσίες σας δεν είναι αυτές που τους πληρώνουν ;
Εκτός και εάν πληρώνονται μόνοι τους.
Ποιός βγάζει τα εκκαθαριστικά για την εφορία ;
Τα στοιχεία αυτά δεν πάνε και στην εφορία ;
Δεν πάνε επίσης και στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους ;

Έχω και μια μοδάτη πρόταση να σας κάνω.
Φτιάξτε ένα site κοινωνικής δικτύωσης (έστω ένα forum βρε αδερφέ) στο closegov.gr , όπου όλοι οι Δ.Υ θα γίνουν μέλη και θα τσατάρουν μεταξύ τους ελεύθερα.

Ως admin θα τους εντοπίσετε και θα μπορείτε να τους στείλετε και p.m να δουλεύουν περισσότερο, τώρα που τους πετσοκόψατε τους μισθούς.

popolaros



Υ.Γ

Έχω κάτι φίλους άνεργους που θα τρέξουν στα internet cafe, να καταχωρήσουν τα στοιχεία τους.
Πότε θα αρχίσουν να πληρώνονται ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 07/05/2010 09:12:59

    Δεν συμπληρώσατε, ότι μόλις ειπώθηκε το παραπάνω, οι από κάτω λύθηκαν στα γέλια...Υπάρχει και βίντεο νομίζω...

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/05/2010 09:13:42

    Εύγε ποπολάρε.

    Ή κοψτους το ρεύμα, να τους δεις να πετάγονται έξω σαν ποντίκια, διαμαρτυρόμενοι. Ή κλείσε την στρόφιγγα για 3-4 εβδομαδες (που εκεί πάει, το βλέπω και θα λένε ότι ...φταίω εγώ)

  3. DrNo avatar
    DrNo 07/05/2010 09:16:50

    Αρχαιοπτέρυγα, φτιάξε μας κάποιο αφιέρωμα στα έργα και ημέρες της Μπιρμπίλως με το ν/σ ΑΠΕ (πρασινη αρπαχτη). Από το οπενγκοβ και τη διαφάνεια, έχει φτάσει να προσθετουν νύχτα φωτογραφικές παραγραφους λαμόγια του κλάδου, υπό την ανοχή (ή εντολή;) του ΓΑΠ.
    Ασε δε που είναι γεμάτο ρυθμίσεις πριμοδοτησης των τιμολογιων των αιολικών πάρκων

    http://www.capital.gr/news.asp?id=962653

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ DrNo 07/05/2010 09:21:37

      άσε... έχω βγάλει σπυριά με το θέμα. Αφού με αυτά που γίνονται, εξακολουθούν να "εργάζονται" για τρόπους να μας πάρουν λεφτα για να ταϊσουν 3-4 πελάτες, τι να πω... Υποχρεώσεις. Πιστεύουν ότι μέσα από τον λογαριασμό της ΔΕΗ είναι στο απυρόβλητο.

      open gov... θα σου έλεγα το αποτέτοιο της αποτέτοιας τους...

      • DrNo avatar
        DrNo @ archaeopteryx 07/05/2010 09:31:54

        Δεν μπορεί το ΠΑΣΟΚ από τη μια να σφάζει τον κοσμάκη και από την άλλη να αυξάνει κερδοφορία σε μεγαλοεργολάβους πελάτες, να περνάει στο απυρόβλητο και να δουλευει την κοινωνία με πράσινη ανάπτυξη του Περιστερη και του Μπόμπολα, λες και είναι εθνικοί ευεργέτες.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/05/2010 09:26:55

    Με... social networking δεν βάφονται αβγά. Έπρεπε να το είχε μάθει, από την πλήρη παραλυσία που έχει προκύψει στη δημόσια διοίκηση λόγω της εξαιρετικά αργής στελέχωσης μέσω του φληναφήματος που λέγεται "opengov".

    Αναρωτιέμαι πόσο πιο χαμηλά θα ρίξει την Ελλάδα αυτός ο απίθανος τύπος...

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Αυριανιστής 07/05/2010 09:33:12

      Έχω την εντύπωση ότι ακόμα του καταλογίζετε αγνές προθέσεις...
      Επίσης έχω την εντύπωση ότι κάνετε λάθος.
      Δεν τα κάνει από λάθος...Τα κάνει γιατί έχει σχέδιο...
      Γνώμη μου...

      • zonitis avatar
        zonitis @ ΒΡΑΧΟΣ 07/05/2010 11:52:15

        Σωστα!
        Και μετα θα ερθει και το τσιπακι το υποδερμικο, πρωτα στους Δ.Υ. για δοκιμη, ωστε να συναλλασονται χωρις χρηματα. Ετσι το κρατος θα ρυθμισει λιγο το μεγαλο προβλημα ρευστοτητας και θα πραγματοποιηθουν τα σχεδια των.

  5. donaE avatar
    donaE 07/05/2010 09:29:25

    Το ΥΓ ολα τα λεφτα...

  6. Σαος avatar
    Σαος 07/05/2010 09:34:23

    Χοχοχο!!! Τι άλλου θ' ακούσουμε (διαβάσουμε) από τον ΓΑΠ!!!

  7. F avatar
    F 07/05/2010 09:43:26

    Τὸ καλύτερο παρωνύμιο, ἀπ'τὴν Ἑλληνοφρένεια τοῦ "ΣΚΑΙ". Forrest GAP.

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ F 07/05/2010 09:53:45

      Όντως, το χειρότερο είναι μην αποδειχθεί και αληθινό γιατί κατά εκεί το βλέπω.

  8. BlueSky avatar
    BlueSky 07/05/2010 09:52:01

    Οι μοναδικοί στην ελλάδα που πληρώνονται μέσω ΔΙΑΣ είναι οι Στρατιωτικοί.................

    • Thomas avatar
      Thomas @ BlueSky 07/05/2010 10:32:59

      Δηλαδή εμείς οι υπόλοιποι πληρωνόμαστε στο χέρι? Ολοι οι ΔΥ πλεον πληρώνονται μέσω τραπεζικών λογαριασμών εδώ και 4-5 χρόνια.

  9. Lewnidas avatar
    Lewnidas 07/05/2010 10:57:17

    αυτο ακριβως .επικυνδυνα βλακας και λιγος.

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/05/2010 11:39:30

    Γιατί διασπείρει αυτή τη διχόνοια;
    Οι δημόσιοι υπάλληλοι [που σε τελική ανάλυση είναι οι περισσότεροι δικοί του] τον μάραναν;

    Από τους λαθρομετανάστες που περιφέρονται και σφάζουν και βιάζουν δεν ενοχλείται;

    Αν πράγματι ενδιαφέρεται, για αυτή τη χώρα, αν λέω, αν, να διατάξει την απογραφή αυτών των ανθρώπων.

  11. popolaros avatar
    popolaros 07/05/2010 11:43:11

    To video εδώ ήταν.
    http://www.naftemporiki.gr/video/video.asp?id=25634
    Τα λέει από 26-27 λεπτό.

  12. Sam Kanenas avatar
    Sam Kanenas 07/05/2010 11:45:04

    Βουλή δεν χρειάζεται πιά. Τί να νομοθετήσει και τι να αποφασίσει;
    Τώρα αποφασίζει το ΔΝΤ. Αν υπάρχει και ίχνος τσίπας και αξιοπρέπειας στους εθνικούς μας ταγούς , πρέπει να υποβάλλουν τις παραιτήσεις τους ομαδικά.Το ίδιο και η κυβέρνηση που έχει ήδη ομολογήσει οτι δεν κυβερνά πιά. Αρα δεν χρειάζεται. Πληρωμένα ανδρείκελα δεν χρειάζεται να πληρώνει πιά ο λαός. Να υποβάλλει κιαυτή την παραίτησή της στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας ο οποίος μπορεί να ζητήσει από το ΔΝΤ να ορίσει νέα κυβέρνηση πoυ θα αναλάβει και την ευθύνη των συνεπειών των μέτρων που μας αναγκάζουν να πάρουμε

  13. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 07/05/2010 11:47:51

    Εγώ προτείνω στον πρωθυπουργό να φτιάξει group "Δημόσιος Υπάλληλος" στο facebook. Έτσι θα καταγράψει τον αριθμό των ΔΥ στην Ελλάδα και θα σπάσει και το ρεκορ guiness για το group με τα περισσότερα μέλη παγκοσμίως.

    Ρε δεν πάνε καλά οι ανθρώποι. Του προτείνω να αναθέσει σε κάποια από τις προσωπικότητες που θέλει να φέρει απο το εξωτερικό για να "σώσουν" την χώρα να του βρει συμβούλους της προκοπής γιατί αυτούς που έχει μάλλον στα μάταλα τους βρήκε.

    • zonitis avatar
      zonitis @ Αγανάκτηση 07/05/2010 11:57:17

      Χαχαχα...ωραιο. group “Δημόσιος Υπάλληλος” στο facebook. Τελειο

  14. Κ avatar
    Κ 07/05/2010 12:19:24

    Απλα ήταν μια ομολογία οτι το κράτος δεν μπορεί να απογράψει τους δημοσίους υπαλλήλους (μιλάμε για απίστευτο χαος)!!!

    Σαν ιδεα είναι έξυπνη, μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
    Βεβαια το ότι η κυβέρνηση χρειάστηκε 6 μήνες για να το σκεφτεί προκαλεί απαγοήτευση...

  15. Giorgos avatar
    Giorgos 07/05/2010 15:20:09

    Να φτιαχτεί το dimosiobook (όπως το facebook).

  16. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 07/05/2010 16:27:46

    Δεν τους πληρωνει ολους το κεντρικο λογιστηριο του κρατους. Υπαρχουν τα τοπικα ταμεια και βαζουν οσους θελουν στη λιστα πληρωμων αυθαιρετα.
    Αν εχεις γνωστο ταμια με αλλα λογια πληρωνεσαι και ας μην εισαι καν δημοσιος υπαλληλος

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Crash&Burn 07/05/2010 23:42:12

      ???????????????

  17. nikos avatar
    nikos 07/05/2010 21:34:05

    ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ Ε! ΑΥΤΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΝ ΥΙΟ ΜΠΟΥΣ ΣΕ ΒΛΑΚΕΙΑ.ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ''SCULPS AND BONES'' ΗΤΑΝ ΓΡΑΜΕΝΟΙ? ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΤΕ, ΑΥΤΟΣ Ο ΧΑΡΤΟΓΙΑΚΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΙΔΕΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΦΟΣΑΜΑΡΙΚΟΣ, ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΜΕ ΥΠΟΧΘΟΝΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΑΠΟΔΟΜΗΣΗ ΤΗΝ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΤΟΥ ΗΓΕΤΗ!