#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2011 20:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από το 154 ως το 152 πόσοι βουλευτές μένουν;



Όταν ο Γ. Παπανδρέου ένιωθε ισχυρός είχε πει ότι «δεν θα γίνει Καραμανλής» και δεν θα δεχθεί να κυβερνήσει με 152 βουλευτές. Άραγε τώρα που έχει 154, θα επαναλάβει την δήλωση; Σε κάθε περίπτωση ο ίδιος ο ΓΑΠ έχει θέσει ως πήχη της κοινοβουλευτικής του αυτοδυναμίας το 152. Πόσο απέχει από αυτό;

Ήδη η κατάσταση στην Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ είναι εκρηκτική. Και διαπιστώνεται απώλεια ελέγχου από την ηγεσία της (Έξαρχος, Βάρτζελη, Καρχιμάκης, Αθανασάκης κ.λπ.), η οποία μαθαίνει ότι συντάσσεται νέα επιστολή βουλευτών, αλλά αδυνατεί να μάθει ποιοι την υπογράφουν! Ακόμα και για δευτερεύοντα νομοσχέδια οι υπουργοί υποχρεώνονται να δίνουν δυνατές μάχες με τους υπουργούς να λένε ότι «δεν είναι σίγουροι ούτε οι πιο νέοι βουλευτές, όπως η Καϊλή».

Και υπενθυμίζεται ότι την Πέμπτη συνεδριάζει το υπουργικό συμβούλιο με αντικείμενο, μεταξύ άλλων, και ένα εκτελεστικό νόμο για το μεσοπρόθεσμο! Και η μόνη αντίδραση της κυβέρνησης θα είναι μία ανακοίνωση που θα λέει ότι ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του.

 

Πως διαμορφώνεται η κατάσταση στο ΠΑΣΟΚ

 

-Ο Γιώργος Λιάνης (Φλώρινα) ανεξαρτητοποιήθηκε «για λόγους συνείδησης» από το ΠΑΣΟΚ και δεν θα ψηφίσει το μεσοπρόθεσμο, καθώς «δεν πιστεύω πια στην οικονομική πολιτική που ακολουθούμε» - και το έκανε δύο ώρες μετά την εκτίμηση Πεταλωτή ότι «δεν υπάρχει θέμα παραίτησης βουλευτών».

-Ο Αλέκος Αθανασιάδης (Κοζάνης) ανακοίνωσε ότι δεν θα ψηφίσει αναλαμβάνοντας τις ευθύνες του.

-Ο Γιάννης Αμοιρίδης (Πιερίας) το πρωί έλεγε ότι δεν θα το ψηφίσει και αργότερα ότι θα το ψηφίσει.

-Ο Δημήτρης Λιντζέρης (Β Πειραιώς) έχει θέσει σχεδόν ως προϋπόθεση την απομάκρυνση του Παπακωνσταντίνου.

-Ο Μίμης Ανδρουλάκης (Β Αθηνών) έριξε και δεύτερη προειδοποιητική βολή ζητώντας «να γίνει κάτι διαφορετικό που να δημιουργεί εμπιστοσύνη και να δίνει προοπτική», όπως είναι μία κυβέρνηση

συνεργασίας, η επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου από Παπανδρέου – Σαμαρά και

η ψήφιση του από 180 βουλευτές.

-Ο Θωμάς Ρομπόπουλος δηλώνει απογοητευμένος.

-Η Χρύσα Αράπογλου έχει πει ότι θα κόψει το χέρι της, αλλά δεν θα ψηφίσει το ξεπούλημα της ΕΥΑΘ.

-Η Βάσω Παπανδρέου, που είναι γνωστό ότι εκτιμά το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης, έχει καταγγείλει ότι την αντιμετωπίζουν ως UFO.

-Ο Γιώργος Φλωρίδης τόνισε ότι ο προϋπολογισμός είναι 100% έξω από τους στόχους

-Οι Έκτορας Νασιώκας, Μιχάλης Κατρίνης, Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος έχουν ζητήσει παραιτήσεις υπουργών.

-Ο Παναγιώτης Κουρουπλής ακόμη δεν έχει διευκρινίσει την στάση του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thanasis avatar
    thanasis 14/06/2011 20:19:58

    ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΥΣ
    ΚΑΙΡΟΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΤΗΣ ΟΡΓΗΣ ΘΑ ΠΑΡΑΣΥΡΗ
    ΤΟ ΣΑΠΙΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/06/2011 20:30:30

    Το πιθανότερο είναι να αποσυρθούν κάποιοι "σιωπηλοί". Ο Λιάνης π.χ. δεν είχε υπογράψει την επιστολή των "16".

    Τα εξώδικα πιστεύω ότι κάνουν καλή δουλειά. Ο ΓΑΠ δεν εμπνέει καμία εμπιστοσύνη, οι βουλευτές φοβούνται πια το λυντσάρισμα.

    Πιστεύω ότι Λιάνης, Κοτσακάς, Αθανασιάδης έθεσαν σε διαδικασία το ξήλωμα του πουλόβερ. Να δούμε τι θα μείνει απο το ΠΑΣΟΚ.

    Και ο Βενιζέλος μόλις χθες δήλωνε ότι "να φτιάξουμε ένα νόμο για να μην πάμε φυλακή που τα ξεπουλάμε όλα". Κάηκε κι αυτός...

    Σας θυμίζω ότι προέβλεψα σε ανύποπτο χρόνο ποσοστό τουλάχιστον 60% για τον Σαμαρά στις επόμενες εκλογές...

    • Astrahan avatar
      Astrahan @ Επώνυμος 14/06/2011 21:21:16

      Τι ποσοστό αποχής, λευκών προβλέπετε ?

    • man8os avatar
      man8os @ Επώνυμος 14/06/2011 22:45:25

      Εισαι υπεραισιοδοξος. Ομως σιγουρα το ΠΑΣΟΚ καταρρεει απο τα μεσα και απο τα εξω.

  3. thespieys avatar
    thespieys 14/06/2011 20:31:10

    «Εγώ δεν κυβερνάω με 153 βουλευτές»

    GAP, 19 Ιουνίου 2010

    • kiki avatar
      kiki @ thespieys 14/06/2011 20:35:17

      μια κουβεντα ειπε βρε παιδι μου.

      • koinos_nous avatar
        koinos_nous @ kiki 14/06/2011 21:11:32

        Ε ναι, ειπε ξειπε.

    • απλώστρα avatar
      απλώστρα @ thespieys 15/06/2011 01:40:00

      Έλα ρε φίλε,
      με τόσα ψέμματα, με τόσο παραμύθιασμα, αυτό "σε μάρανε";
      Εδώ ο γάιδαρος έχει σπάσει το φράγμα του ήχου...
      Όπως τα δελτία καιρού στη χούντα που προέβλεπαν πάντα καλοκαιρία έχουν καταντήσει!

  4. Aris avatar
    Aris 14/06/2011 20:38:55

    Καλοκαίρι με κάλπες στις παραλίες...
    -Προσοχή μη βραχούν τα ψηφοδέλτια και θεωρηθούν άκυρα.
    -Απαιτείται ειδική προστασία για τις κάλπες, μη φράξει η οπή από άμμο.
    -Αντί για παραβάν θα τοποθετηθούν πετσέτες θαλάσσης.
    -Θα υπάρχουν στυλό με ειδική μελάνη ανθεκτική στο θαλασσινό αλάτι.
    -Όσοι ψηφίσουν θα κερδίζουν μια ώρα κανό δωρεάν.
    -Οικογένειες που θα προσέλθουν στις κάλπες, θα κερδίζουν δύο ώρες ποδήλατο θαλάσσης δωρεάν.
    -Σε περίπτωση που σχηματιστούν ουρές στα παραθαλάσσια εκλογικά τμήματα θα χορηγείται στους ψηφοφόρους δωρεάν αντιηλιακό.
    -Οι γυναίκες καλούνται να αποφεύγουν να ψηφίσουν με μαγιό τάνγκα, διότι υπάρχει κίνδυνος να μπερδευτούν οι ταυτότητες.
    -Γυναίκες που θα προσέλθουν τόπλες για να ψηφίσουν, αποκτούν δικαίωμα επιπλέον ψήφου, αλλά σε διαφορετικό εκλογικό τμήμα.
    -Οι εκλογικοί αντιπρόσωποι θα μεταφερθούν δωρεάν στα εκλογικά τμήματα με τζετ-σκι.
    -Καλούνται οι ψηφοφόροι να μη προσέρχονται στις κάλπες με γεμάτο στομάχι.
    -Μετά το πέρας της καταμέτρησης των ψήφων θα ακολουθεί μπάρμπεκιου στην άμμο.

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ Aris 14/06/2011 22:34:03

      Για να τα αποφύγουμε όλα αυτά, ας βάλουμε όλοι μαζί πλάτες να περάσει το μεσοπρόθεσμο και το μνημόνιο 2. Είναι για το καλό μας... Γύρνα πλευρό, θα πιαστείς...

  5. axis avatar
    axis 14/06/2011 20:39:26

    Μετράνε ημέρες.

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ axis 14/06/2011 22:34:53

      Μήπως ώρες?

      • man8os avatar
        man8os @ Ίωνας 14/06/2011 22:46:56

        Νομιζω ωρες. Μου θυμιζει σαν να μιλαω για το GFS , αλλα η διαρκεια της κυβερνησης ειναι απο 48 ωρες εως 300 κατι ωρες.

  6. jkr avatar
    jkr 14/06/2011 20:40:05

    Μην το ψηφίσουν με σχετική πλειοψηφία...

  7. RSS avatar
    RSS 14/06/2011 20:42:24

    Οι μέρες του τελείωσαν, όταν οι Έλληνες άρχισαν να βγαίνουν στις πλατείες.
    http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2367.aspx

  8. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 14/06/2011 20:50:41

    Στους δρόμους από το 154 στο 152 δεν μεσολαβεί τίποτα. Οι μονοί αριθμοί είναι απέναντι...

  9. αλιγγατωρας avatar
    αλιγγατωρας 14/06/2011 20:56:07

    Θεωρώ ότι πλέον οι εξελίξεις θα είναι με ρυθμό χειμμάρου για τη κυβέρνηση. Αρχίσαν τα όργανα και μάλιστα όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω από βουλευτές που δεν είχαν εκφράσει κάποια σημαντική δυσφορία μέχρι στιγμής. Και αυτό είναι το πιο επίφοβο για την κυβέρνηση γιατί πλέον δεν ξέρουν από ποιον να φυλαχθούν. Με αυτό υπόψιν ίσως να μην προλάβει ο ΓΑΠ να φτάσει στην ψήφιση του μεσοπροθέσμου...ο θεός να το κάνει.

  10. nikolas avatar
    nikolas 14/06/2011 20:58:38

    Αρχισαν να βριζουν παλι τον καραμανλη, ειναι απιστευτοι απευθυνονται
    σε ΖΟΥΛΟΥ.

  11. irida avatar
    irida 14/06/2011 21:00:07

    Πολύ όψιμα ο Λιάνης δεν ανακάλυψε τη συνείδησή του; Όπως και τόσοι άλλοι φυσικά. Τόσα χρόνια δεν είχαν συνείδηση, δεν βλέπανε, δεν ακούγανε; Τις ευθύνες που χουνε ο λαός δεν θα τις λησμονήσει όσο κι αν προσπαθούν σήμερα να αποσείσουν κάθε ευθύνη και να διασώσουν ό,τι μπορούν κυρίως για τον εαυτό τους όχι για μας.

    • man8os avatar
      man8os @ irida 14/06/2011 22:48:13

      Φυσικα κανεις δεν το λησμονει ομως του αναγνωριζω ελαφρυντικο εναντι οσων αλλων ψηφισουν αυτο, στο δικαστηριο που θα στηθει.

  12. Αναξίμανδρος avatar
    Αναξίμανδρος 14/06/2011 21:03:30

    Η πανικόβλητη κυβέρνηση έχει χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα. Παράλληλα, μια πανικόβλητη Ευρώπη κοιτά ξεδοντιασμένη, βιασμένη και ξεπουλημένη, με τους τραπεζίτες να έχουν αντικαταστήσει πραξικοπηματικά κάθε θεσμό της, από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, μέχρι την Κομισιόν. Η Ευρώπη πλέον δουλεύει για τα συμφέροντα των τραπεζών και όχι για τα συμφέροντα των λαών της και αυτό είναι προφανές.

    Ο πανικός τους είναι μεγάλος και θα φανεί αύριο, την μέρα που θα ψηφιστεί το απαίσχυντο αυτό νομοσχέδιο. Να δούμε αν τα λογιστάκια θα γίνουν φονιάδες για να προστατέψουν την αγαπημένη τους "παγκόσμια κυβέρνηση", η οποία όπως μας ανακοίνωσε ελεύθερα ο φίλτατος ΓΑΠ, με την επίσημη ιδιότητα του ως πρωθυπουργού, θα αντικαταστήσει "τα αποτυχημένα εθνικά κράτη", συμπεριλαμβανομένου και του δικού μας. Εγώ πάντως στην συνέντευξη που σκοπεύει να κάνει μόνος του, στον ίδιο του τον εαυτό την Πέμπτη, χωρίς δημοσιογράφους, θα ήθελα να τον ρωτήσω ποιές κινήσεις έχει κάνει στο παρελθόν για να το εξασφαλίσει αυτό... (π.χ. είχε επαφές με τον Dominique από το 2009) Θα ήταν πραγματικά μια πολύ ενδιαφέρουσα απάντηση.

    Του εύχομαι να ζήσει πολλά πολλά χρόνια, για να δει το όνομα του θα μείνει στην ιστορία ως του νέου Εφιάλτη, του ανθρώπου που καταδίκασε 11 εκατομμύρια άτομα σε λιμό.

    Αλλά να θυμάται πως το ελληνικό έθνος έχει επιβιώσει εδώ και 3000 χρόνια και δεν περίμενε τους αργυραμοιβούς και τους λογιστάδες για να το εξαφανίσουν από προσώπου γής...

  13. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 14/06/2011 21:06:58

    Τώρα στο ΑΛΤΕΡ.
    Αύριο ο ΓΑΠ ζήτησε να συναντηθεί με τον Παπούλια!!!
    Λέτε;

    • popolaros avatar
      popolaros @ ΠΕΤΡΟΣ Μ. 14/06/2011 21:19:42

      άντε να πάει στον αγύριστο...

  14. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 14/06/2011 21:09:05

    Το κάρο θα το συρουν ποι βουλευτες της επαρχίας.
    Μη περιμένετε απο τους βουλευτες των μεγάλων αστικών περιφερειών να παρουν αρνητική θεση στο μεσοπρόθεσμο. Αυτοί δε νιώθουν την ανασα της κοινωνίας, πάνω τους.
    Οι βουλευτες της επαρχίας ομως έχουν θεμα να πανε στον τόπο τους, οταν θα εχουν ψηφισει το μεσοπροθεσμο. Δεν θα μπορουν να αντιμετωπισουν την καθημερινότητα. Και η καθημερινότητα στην επαρχία, είναι να συναναστρεφεσαι με φίλους, γνωστούς, συγγενείς και ανθρωπους που συναντα κανεις στο δρόμο του κάθε ημέρα. Αρα όλοι με τον εναν η τον αλλο τροπο γνωρίζονται.
    Εκτος και αν υπαρξουν βουλευτες της επαρχίας που εχουν αποφασισει ότι θα αλλαξουν χωρα, ψηφιζωντας το μνημονιο 2!!!

  15. eosforos avatar
    eosforos 14/06/2011 21:11:54

    αύριο στις 13.00 ο Τζέφρυ πάει στον Παπούλια ... εκλογές ;;;;

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ eosforos 14/06/2011 22:36:58

      Δόλιο και εκ του πονηρού δημοψήφισμα μήπως? Ας είμαστε υποψιασμένοι την ώρα που καταρρέουν...

  16. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 14/06/2011 21:12:38

    Τα πράγματα είναι εξαιρετικά σοβαρά και κρίσιμα.Πριν από κάμποση ώρα μεταδόθηκε η είδηση πως ο Παπανδρέου,πιθανόν,θα συγκαλέσει,εκτάκτως,κοινοβουλευτική ομάδα με την πρόκληση προς τους βουλευτές πως ''όποιος θέλει ας με ρίξει''.Προμηνύεται θύελλα στο εσωτερικό της κυβερνητικής παράταξης.Η στάση Σαμαρά ψύχραιμη.Άριστα κάνει και δεν αντιδρά.Να καθίσει,πρώτα,ο κουρνιαχτός και μετά να κινηθεί.Εξάλλου,όπως έχω ξαναγράψει,κατά την προσωπική μου γνώμη,δεν αργεί η ώρα που θα ξεκινήσει η ολομέτωπή του επίθεση.Τέλος,θα επαναλάβω το εξής.Επειδή,τις επόμενες μέρες,θα βιώσουμε μια απίστευτη προπαγανδιστική εκστρατεία εκ μέρους των κυβερνητικών φερεφώνων,καλό θα είναι ο κόσμος να παραμείνει ενωμένος και να αξιολογεί σωστά ό,τι ακούει...και ένα φρέσκο.Ίσως μαθεύτηκε.Αύριο,έκτακτα,ο Παπανδρέου στον Παπούλια.Στις μία το μεσημέρι.Ξεκινά η προπαγανδιστική επίθεση,γεμάτη κινδυνολογία,ψυχολογικούς εκβιασμούς,απειλές,λάσπη και ένα σωρό ψέματα....

  17. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 14/06/2011 21:13:11

    ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΡΑΓΔΑΙΕΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΑΤΖΕΝΤΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΑΛΛΑ ΣΥΝΟΛΙΚΗ επανεκινηση ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ. ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ, ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΑΜΥΝΑ, ΗΘΟΣ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ, ΟΧΙ ΠΙΑ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΑΛΛΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ EPICOUROS 14/06/2011 22:38:27

      Το είπε ξεκάθαρα! Όλα αυτά είναι στις πρώτες του προτεραιότητες.

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/06/2011 21:19:56

    Eκτέλεση δια στόματος Γιόζεφ Στίγλιτς σε ανύποπτο χρόνο (2003):

    "Γουρλώνουν τα μάτια οι ηγέτες χωρών που συναινούν στο ξεπούλημα στο ΔΝΤ όταν ακούνε για το 10% προμήθεια επί του δανειακού πακέτου... που καταβάλλεται σε λογαριασμούς στην Ελβετία"

    Στο βιβλίο του Αμερικανού δημοσιογράφου Greg Palast "The best Democracy money can buy..."

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 15/06/2011 09:07:00

      Ειπες ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ !...

      ΠΠ

  19. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 14/06/2011 21:23:40

    Στην ιστορία μένει εκείνος που τολμά. Κανείς δε θυμάται τους αγανακτισμένους του Δημοσθένη, όταν σήκωσαν αντάρτικο στο Μεγαλέξαντρο, αντίθετα ο Μακεδόνας βασιλιάς όταν δεν ήταν και τόσο Μέγας, ούτε στα χρόνια, ούτε στην πολιτική σημασία, τους υπέταξε με τη βία. Αν δε γινόταν αυτό, όταν όλοι; τον αμφισβητούσαν, δε θα ξεκινούσε η ελληνική εποποιία της κατάκτησης της Ασίας.
    Τα ίδια έγιναν και επί Ιουστινιανού, όταν και πάλι βρισκόταν στην αρχή της βασιλείας του. 5 χρόνια είχε μόνο αυτοκράτορας όταν αντιμετώπισε την τρομερή στάση του Νίκα. Μικρός ακόμα και τίποτα δεν προοιώνιζε τη μετέπειτα εξέλιξη:αποκατάσταση της αυτοκρατορίας μέχρι τα νησιά Βαλεαρίδες, χτίσιμο του πιό λαμπρού ναού της ανθρωπότητας της Αγίας Σοφίας, εισαγωγή της ελληνικής γλώσσας στο δίκαιο και το κράτος, προστασία της Ορθόδοξης Εκκλησίας και άλλα πολλά. Όλα αυτά έγιναν γιατί δε δείλιασε στην κρίσιμη στιγμή,όταν άκουσε την ταπεινής καταγωγής και προέλευσης γυναίκα του. Όταν οι δύο αντίπαλες φατρίες είχαν παραδώσει την Κων/πολη στη φωτιά. Κι ας τον πίεζαν οι Βένετοι, που τον είχαν στηρίξει πολιτικά γιά να ανεβεί στο θρόνο. Μαζί τους ενώθηκε και ο λαός όταν ο αυτοκράτορας είχε πάρει άγρια φορολογικά μέτρα γιά να αυξήσει τα έσοδα του κράτους. Τους παγίδεψε στον Ιππόδρομο και κατέστειλε με τη βία τη Στάση. Στη συνέχεια βασίλεψε μία εικοσιπενταετία ακόμα. Στην ιστορία έμειναν και οι δύο και πήραν το προσωνύμιο Μέγας. Κανείς από τους αγανακτισμένους δεν έμεινε στην ιστορία. Γιατί στην κρίσιμη στιγμή, οι αγανακτισμένοι λιποψυχούν, όπως εκείνοι στην έξοδο του Μεσολογγίου που φώναξαν "Πίσω" και γίνηκε πιό μεγάλη η σφαγή αυτών που έβγαιναν. Όχι λοιπόν πίσω, αλλά μπροστά. Όχι στην πτώχευση και στον αφανισμό της χώρας. Οι καλοζωισμένες γενιές να στριμωχτούν λίγο που έλαβαν σύνταξη από τα πενήντα πέντε και να αφήσουν να τσιμπήσουν κάτι οι νεότεροι. Οι καταστάσεις είναι ίδιες με τότε, βρισκόμαστε σε πόλεμο. Τα πρόσωπα μόνο αλλάζουν. Μην κουράζεστε λοιπόν με την απαρίθμηση ονομάτων βουλευτών που πάντα αρνούνται. Στην ιστορία δε θα μείνουν αυτοί. Στην ιστορία θα μείνουν εκείνοι που όρθωσαν το ανάστημά τους να μη γονατίσει η χώρα.

  20. TASSOSIA avatar
    TASSOSIA 14/06/2011 21:38:56

    Αύριο το βράδυ τίποτα δεν θα είναι το ίδιο.

  21. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 14/06/2011 21:44:25

    Και κάτι ακόμη.Τρία είναι τα κλειδιά.Η ενότητα των Ελλήνων πολιτών,που πρέπει να σφυρηλατηθεί ακόμη περισσότερο στις ογκωδέστατες συγκεντρώσεις που θα πραγματοποιηθούν,η σωστή αξιολόγηση των πληροφοριών που γινόμαστε αποδέκτες και η στιγμή που ο Σαμαράς θ'αποφασίσει να κινηθεί...Η κυβέρνηση είναι αδίστακτη όπως και οι ξένοι πάτρωνές της.Η προπαγάνδα θα είναι ατελείωτη...ο γκαμπελισμός στην ημερήσια διάταξη...Οι εκβιασμοί,κατά του λαού,στο έπακρον...Αλλά πιστεύω πως και εδώ θα ισχύσει το ρηθέν''μετά από μια μπόρα και μια τρομερή καταιγίδα,έρχεται ένα μοναδικό και υπέροχο ουράνιο τόξο''......

  22. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 14/06/2011 21:56:01

    ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΜΕ ΤΙ ΚΑΡΟΥΜΠΑΛΟ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΕΛΑΦΡΙΑ ΠΗΔΗΜΑΤΑΚΙΑ.ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ ΟΥΤΕ 150 ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ.

  23. Γιάννης τρελός avatar
    Γιάννης τρελός 14/06/2011 22:05:18

    27/07/2011 Μέρα εκλογών....αυτό είναι δεδομένο και το είπε εμμέσως πλήν σαφώς και η Αλέκα στο Μέγκα
    Παιδιά τελειώστε τους....

  24. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 14/06/2011 22:12:20

    Ναί, νὰ μὴν τὸ ψηφίσουν. Ἀπαράδεκτοι ὅμως, μιὰ ζωὴ ΠΑΣΟΚοι, μὲ τὴν ἔλλειψη ἀξιοπρέπειας νὰ ἔχουν δεχτεῖ τὸν Γιωργάκη γιὰ ἀρχηγὸ καὶ ἡγέτη, καὶ τώρα ποὺ ἡ βάρκα μπατάρει τὸ παίζουν συνειδησιακῶς εὔθικτοι. Μιὰ ζωὴ τρωκτικά.

  25. δημης avatar
    δημης 14/06/2011 22:14:29

    -ΣΙΓΣ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ...ΑΦΑΙΡΕΣΗ....... ΓΙΑ...ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΤΟΝ ..ΚΟΒΕΤΕ;;;;

  26. Ίωνας avatar
    Ίωνας 14/06/2011 22:40:08

    Θέλω να συγκρατηθώ,αλλά το άτιμο μου ...βγαίνει! Ε-Ε-Έρχεται!!!!!!!!

  27. madprof avatar
    madprof 15/06/2011 00:09:16

    Ο Δράκουλας λέει στον Παπαχελά πως οι αγανακτισμένοι δεν έχουν αίτημα-αιτήματα, οι πολίτες δεν σέβονται το πολιτικό σύστημα :
    Απαντώ λοιπόν


    Θεσ/νίκη 6-6-11
    Τολμήστε Πολίτες !
    Αποχρώσεις Λευκού = Ηθικού = Αγνού για τους πολίτες και την πατρίδα μας !.
    Πολύπαθοι από πατριδολαοκάπηλους δημαγωγούς και ανείπωτες συμφορές που μας διηγούνται οι γονείς μας, οι πρόγονοί μας και η ιστορία, μας έλαχε σαν γενιά να επωμισθούμε τις αμαρτίες ακόμη μιας φαύλα δομημένης (=μη ανεξαρτησία και παντελής έλλειψη αλληλοελέγχου των τριών εξουσιών, ενώ η «τέταρτη» αποδείχθηκε φτηνή υπηρέτριά τους) νεποτιστικής (=οικογενειοκρατικής) κατ’ επίφαση «δημοκρατικής μεταπολίτευσης» !.
    Παραλάβανε μια ηθική κοινωνία βιοπαλαιστών πολιτών και την μετατρέψανε σε μια ιδιοτελή αμοραλιστική (=δίχως ήθος) κομματοσκυλοκρατία !.
    Ηχούν ακόμη οι ιαχές των διψασμένων για δημοκρατία, στον σκοτεινιασμένο ορίζοντα, για τους : «εθνάρχη», «χαρισματικό ηγέτη», «εφιάλτη», «λογιστή της ισχυρής Ελλάδας», «ανιψιό του εθνάρχη», «υιό του χαρισματικού ηγέτη» !.
    Τα πολιτικά – κοινωνικά – πολιτιστικά -οικονομικά οράματα που μας υποσχέθηκαν, αποδείχθηκαν εφιαλτική Φενάκη (=απάτη).
    ΤατιανοΤσιτσιολίν-οι,-ες άρπαγες-δημαγωγοί του χτες, μαριονέτες του σήμερα, άριστοι manager (με πακέτα μετοχών) αύριο. Ανταγωνίζονται για το ποιος είναι ο καταλληλότερος για μια θέση manager στις επιχειρήσεις του δημοσίου που θα εκποιήσουν !.
    Η ηθική και εγκεφαλική διάβρωση των πολιτών και η μετατροπή τους σε κομματομάζα όχλου και αρπαχτής είναι το χείριστο της όλης καταστροφής !.
    Ποτέ ξανά ....! Street’s artist madprof

  28. midas avatar
    midas 15/06/2011 00:19:49

    ένας ένας όλοι θα φύγετε ,μην σπρώχνεστε......

  29. madprof avatar
    madprof 15/06/2011 00:29:35

    Να τολμήσουν ποίοι ? (Απάντηση στο κείμενο «Τολμήστε» των 32 !)
    Δεν αμφισβητώ τις καλές προθέσεις σας αλλά φοβάμαι ότι δεν έχετε συνειδητοποιήσει την υπαρξιακή οργή των πολιτών για την νομοθέτηση της ατιμωρησίας και του "πολιτικού" ακαταλόγιστού τους με συνέπεια να λεηλατηθεί οικονομικά η χώρα, από μία μειοψηφία πολιτικών, τους οποίους γνωρίζουν όλοι τους πολύ καλά.
    Οι πολίτες αφέθηκαν έρμαια των Σειρήνων των τραπεζών (δάνεια-κάρτες χωρίς τον ελάχιστο έλεγχο αξιοπιστίας του δανειζομένου), με αποτέλεσμα να βρεθεί η πλειοψηφία τους σε κατάσταση προσωπικής- οικογενειακής χρεοκοπίας. Αδυνατούν λοιπόν ή δεν συμμερίζονται την επικίνδυνη ροπή προς χρεοκοπία της χώρας εξ αιτίας των πολιτικών που οδήγησαν και τους ίδιους σε υπαρξιακό αδιέξοδο.
    Το σύστημα υγείας-πρόνοιας, η φοροδιαφυγή και η εισφοροδιαφυγή αφέθηκαν στην καλή θέληση των πολιτών με τις γνωστές συνέπειες !.
    Η πολιτική είναι πρωτίστως ηθική!. Άρα εκ των ων ουκ άνευ :
    1. Άμεση νομοθέτηση για διαφανή έλεγχο «πόθεν έσχες» από το ’74 και κατάσχεση κινητής-ακίνητης περιουσίας, για τις περιπτώσεις όσων αδυνατούν να δικαιολογήσουν επαρκώς τα περιουσιακά τους «επιτεύγματα», αρχής γενομένης από τα «οικογενειακά δένδρα» όλων όσων έχουν διατελέσει Πρόεδροι Δημοκρατίας, πρωθυπουργοί, υπουργοί, βουλευτές, δικαστικούς, καθηγητές πανεπιστημίων, συνδικαλιστές, ανώτατα-ανώτερα στελέχη του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου τομέα, μεγαλο γιατρούς-δικηγόρους-μηχανικούς-επιχειρηματίες και έπονται οι υπόλοιποι κατά φθίνουσα (λογικά !) υπόνοια-υποψία για διαφθορά-χρηματισμό.
    2. Αλλαγή του Συντάγματος (εν ανάγκη) για :
    Πλήρη διαχωρισμό των 3ων εξουσιών ώστε με τον αλληλοέλεγχο να προσεγγίσουμε το πολυπόθητο Δημοκρατικό Πολίτευμα τον 21ο αιώνα.
    Υ.Γ. Προσωπικά πιστεύω πως η ηθική διάβρωση που έχουν υποστεί οι πολίτες, από τους υποτιθέμενους «ταγούς» τους, είναι το χείριστο(sic!).
    madprof

  30. madprof avatar
    madprof 15/06/2011 00:47:29

    Τι να πει όμως ο ακατανόμαστος και όλο το "οικογενειακό του δένδρο" που μας έχουν καθίσει στο σβέρκο για ένα αιώνα και θέλουνε να πάνε πολλαπλάσιοι αισίως για 21 ?.
    Follow the maney !, χρειάζεται για όλους και μετά βλέπουμε!, ποιος είναι ποιος.

  31. madprof avatar
    madprof 15/06/2011 01:04:58

    Πολύ έξυπνο το σχόλιο του Ίωανα, απλά πιστεύω πως εδώ που φτάσαμε, δεν υπάρχει επιστροφή σε "δομές" του παρελθόντος, ο νοών νοείτω !.

  32. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 15/06/2011 02:00:30

    Το ΠΑΣΟΚ είναι το πλοίο Τιτανικός που παρομοίαζαν οι Κορυφαίοι του. Ο ποία σύμπτωση ένας ένας όλοι οι ΠΑΣΟΚαράδες άρχισαν να εγκαταλείπουν το σαπιοκάραβο που λέγεται Πολιτική ΠΑΣΟΚ. Επιτέλους το κατάλαβαν, ότι πρέπει να μας αδειάσουν την γωνία διότι δεν είναι πια χρήσιμοι για την Ελλάδα.Το μόνο που κατάφεραν να επιτύχουν είναι η μιζέρια του Ελληνικού λαού με την συνεχή ανικανότητά τους αλλά και τον εναγκαλισμό τους με την εξουσία.Ελπίζω, ότι επιτέλους ο Πρωθυπουργός, θα έχει κάνει αντιληπτό το γεγονός ότι ο πολιτικός χρόνος του ΠΑΣΟΚ έχει τελειώσει. Το αποτέλεσμα της σύσκεψης με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας ας ελπίσουμε ότι θα είναι η προκήρυξη πρόωρων εκλογών.Θα πρέπει να σταματήσουν και όλα αυτά τα παπαγαλάκια τα οποία ελπίζουν στην πρόκληση Πολιτικού Χάους με την Επτά κομματική Βουλή ,και την επιβεβαίωση της ματαιότητας τους για το ότι είναι απαραίτητοι για το επόμενο πολιτικό βήμα της Ελλάδος.

  33. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 15/06/2011 07:14:01

    Καλά ο Καρχιμάκης τί κάνει τις τελευταίες μέρες στα ...ρακάδικα της παραλίας στην Σητεία;Διακοπές ; μπά αποκλείεται με τέτοιο χαμό !
    Εγκατέλειψε ή ετοιμάζεται να εγκαταλείψει και αυτός;
    Πάντως στην Σητεία αισθάνεται ασφαλής και από ότι μαθαίνω διαθέτει και.... αεροδρόμιο!
    Γάτα ο Μιχαλιός , να μου το θυμηθείτε!!!!!

  34. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 15/06/2011 10:17:34

    Η παραγωγή τόσων νόμων τριάντα πέντε χρόνια τώρα δεν έκανε τον Έλληνα ευτυχισμένο. Η εξονυχιστική περιγραφή των προβλέψεών τους γιά τους Έλληνες πολίτες, δημιούργησε ένα νόμο γιά τον κάθε Έλληνα, με αποτέλεσμα όλοι οι Έλληνες να έχουν δίκιο και κανείς να μην τιμωρείται. Μήπως είναι καλύτερα το Ε.Β. που δεν έχει γραπτό Σύνταγμα; Όσο γιά το "Δράκουλα"που ανέφερε κάποιος, τουλάχιστον εκείνος έχει τεράστια πείρα μισού και πλέον αιώνα και οι προτάσεις του ήταν πάντα ρεαλιστικές στο πλαίσιο βέβαια της κομματικής του τοποθέτησης.
    Επαναλαμβάνω: Δεν οδηγούν πουθενά οι ξεσηκωμοί του λαού. Ας πάμε πάλι στην ιστορία, αυτή τη φορά στην πρόσφατη. Είχαμε πολύ καλό έλληνα κυβερνήτη, τον Καποδίστρια, αν ζούσαμε όμως στην εποχή του σίγουρα θα ήμασταν όλοι εναντίον του, αφού εναντίον του ήταν όλοι οι σπουδαίοι πολιτικοί και οπλαρχηγοί. Δεν τον θέλαμε και σχεδόν αμέσως τον δολοφονήσαμε. Δύο χρόνια κράτησαν οι εμφύλιες διαμάχες και μετά αναγκαστικά πέσαμε στα πόδια των δυτικών δυνάμεων γιά να μας φέρουν ένα δικό τους μονάρχη γιά να μας κυβερνήσει. Δεν πέρασαν δέκα χρόνια και το 1843 επαναστατήσαμε γιά Σύνταγμα. Δεκαπέντε χρόνια κράτος ζητούσε γραπτό νόμο να κυβερνηθεί όταν κολοσσιαίες Αυτοκρατορίες της Δύσης με ιστορία ζωής αιώνων ακόμα το σκέφτονταν. Μερικά ακόμα δεν το έχουν αποχτήσει. Το αποτέλεσμα ήταν να δημιουργηθεί το διεφθαρμένο κράτος του δεύτερου μισού του 19ου αιώνα. Οι νόμοι του ελληνικού κράτους ήταν από τότε προκάλυμμα των αληθινών άγραφων νόμων που ίσχυαν αιώνες στη χώρα με κορυφαίο το νόμο της αδράνειας. Ακολουθούσε η δωροληψία, -δοκία, αλλά τουλάχιστον αναπτύχτηκε ένα σύστημα απονομής δικαιοσύνης, που δυστυχώς σήμερα δεν υπάρχει. Τα υπόλοιπα είναι άκαιροι συναισθηματισμοί είτε από τη μία είτε από την άλλη πλευρά.

  35. ΓΑΛΑΖΙΟ ΠΑΙΔΙ avatar
    ΓΑΛΑΖΙΟ ΠΑΙΔΙ 17/06/2011 09:52:14

    ΕΚΕΙ ΝΑ ΛΙΩΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΣΟΚΙΑ! ΠΡΙΝ 20 ΜΗΝΕΣ ΟΤΑΝ ΕΚΛΕΧΘΗΚΑΝ ΜΑΣ ΚΑΝΑΝΕ ΝΤΑΗΛΙΚΙΑ ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΟΥΣ ΜΕ ΓΡΑΦΙΚΟΤΗΤΕΣ ΤΥΠΟΥ "Κ@ΛΟΔΕΞΙΟΙ ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΗΡΘΑΤΕ" Η ΤΑ ΠΙΟ ΓΕΛΟΙΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΑΣΟΚΙΑ ΣΗΚΩΝΑΝ ΚΕΦΑΛΙ ΓΙΑ ΜΙΣΘΟ ΠΑΧΥΛΟ ΠΟΥ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑΝ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΟΥΣΑΝ ΤΑ "ΓΑΛΑΖΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ" ΤΑ ΞΕΡΩ ΔΙ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ, ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΙΑ. ΝΑ ΛΙΩΣΟΥΝ ΟΙ ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΓΚΑΡΔΙΑ ΝΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΗΣ ΣΑΠΙΟΚΟΙΛΙΑΣ ΤΩΝ ΤΡΑΜΠΟΥΚΩΝ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ TΩΝ ΚΛΑΔΙΚΩΝ ΤΩΝ ΡΟΥΦΙΑΝΩΝ ΤΗΣ ΑΠΛΗΣΤΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΙΕΛΥΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ ΕΛΛΑΔΑ.. ΡΕΜΟΥΛΙΜΕΝΤΑ ... (ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ) ΑΜΗΝ !