Από το δόξα τω Θεώ στο... βοήθα Παναγιά!
12/06/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από το δόξα τω Θεώ στο... βοήθα Παναγιά!

Τέτοιο σκοτσέζικο ντους δεν έχει ξαναγίνει, μόνο που το δράμα της Ελλάδας δεν έχει περιθώρια για τέτοια παιχνίδια

Ποιος είπε ότι καθαρίσαμε με τους απίθανους Συριζαίους; Πρώτα θα μας βγάλουν την ψυχή, πρώτα θα καταστρέψουν τη χώρα και στη συνέχεια μπορεί να δούμε φως στο τούνελ.

Οι άνθρωποι εκτός από ανίκανοι είναι και ψυχοβγάλτες. Από το δόξα τω Θεώ στο βοήθα Παναγιά και τούμπαλιν. Τέτοιο σκοτσέζικο ντους δεν έχει ξαναγίνει, μόνο που το δράμα της Ελλάδας δεν έχει περιθώρια για τέτοια παιχνίδια. Μπορεί ο Βαρουφάκης να είναι παροπλισμένος, όμως, η θεωρία των παγνίων και η δημιουργική ασάφεια υπηρετείται πιστά από τους Τσακαλωτοπαππάδες που ανέλαβαν να βγάλουν τη χώρα από το αδιέξοδο.

Για σκεφτείτε μόνο την εικόνα. Αυτοί οι δύο να διαπραγματεύονται. Εμμονικοί, άσχετοι και κυρίως αριστεριστές της τζάμπα μαγκιάς που το μόνο που τους νοιάζει είναι να αποκτήσουν το ρόλο του σκληρού διαπραγματευτή. Για να μην τους αδικούμε που περνούν τόσες μέρες στις Βρυξέλλες, και ο αρχηγός τους ο Τσίπρας δεν είναι καλύτερος. Είναι για να τον κλαίνε οι ρέγγες κάθε φορά που βγαίνει από συνάντηση με την «εγκληματική συμμορία» όπως έλεγε παλιότερα ο ίδιος.

Κι εκεί που είπαμε ότι μπορεί να υπάρξει κάποια συμφωνία, σκληρή, κακή αλλά συμβιβασμός που μπορεί να ξεμπλοκάρει τη χώρα, ήρθαν τα απανωτά χαστούκια να προσγειώσουν τις κυβερνητικές φούσκες. Να θυμίσουμε μόνο ότι ο πρωθυπουργός πριν μια εβδομάδα στη Βουλή έλεγε ότι είμαστε πιο κοντά σε συμφωνία από ποτέ. Ενώ λίγες μέρες πριν έλεγε το Μαξίμου ότι «γράφεται η συμφωνία στις Βρυξέλλες».

Η πραγματικότητα είναι διαφορετική και είναι τουλάχιστον... δραματική. Η χώρα είναι πλέον και χωρίς καμιά δόση υπερβολής, ένα βήμα πριν την χρεοκοπία. Ελάχιστα είναι τα 24ωρα που απομένουν και δεν αποκλείεται τελικά η επόμενη εβδομάδα να είναι ιστορική.

Τίποτε απ' όσα έχει προτείνει η κυβέρνηση δεν περνάνε, θεωρούνται ανέφικτα και ανεδαφικά. Θεωρούνται αναμασήματα και προσπάθεια να κοροϊδέψουν τους κουτόφραγκους. Ακόμη και το σενάριο της 9μηνης παράτασης φαίνεται να καίγεται καθώς δεν είναι δυνατή μια χρηματοδότηση με βάση τις πηγές που παρουσίασε η κυβέρνηση.

Το νέο σενάριο κάνει λόγο για τρίμηνη παράταση, να βγάλουμε το καλοκαίρι, να πάρουμε και κανένα ευρώ από την ΕΚΤ και τον Σεπτέμβριο να έρθουμε σε συνολική συμφωνία, σε μια νέα δανειακή σύμβαση η οποία θα έχει πολύ σκληρότερους όρους και από αυτούς που τώρα συζητάμε.

Επίσης, η κυβέρνηση σε μια προσπάθεια να εξευμενίσει τους δανειστές ρίχνει στο τραπέζι νέα αύξηση των συντελεστών ΦΠΑ από 11% σε 13% και να πάει όλη η εστίαση στο 23%, κάτι που σίγουρα θα ξεσηκώσει θύελλα διαμαρτυριών. Για να δούμε πώς θα μπορούσε να περάσει από τους Συριζαίους μια τρίμηνη παράταση του μνημονίου χωρίς λεφτά και πάλι και με τον Σεπτέμβριο να έρχεται πιο καυτός από ποτέ; Και με τον κόσμο οργισμένο που θα πληρώνει τους... αριστερούς φόρους;

Τα πράγματα δεν εξελίσσονται καλά για τη χώρα, και σίγουρα δεν πάνε καλά και για την κυβέρνηση. Ό,τι κι αν κάνει δύσκολα θα αποφύγει την οργή των βουλευτών της και του λαού. Ίσως τελικά η μόνη διέξοδος του Τσίπρα είναι η προσφυγή στις κάλπες. Μια προσπάθεια να καθαρίσει τις ανοησίες των προηγούμενων πέντε μηνών στην εκλογική Κολυμβήθρα του Σιλωάμ. Αλλά το ερώτημα είναι και πάλι ένα: Θα πάει με συμφωνία στις εκλογές ή χωρίς συμφωνία; Θα πάει με άδειες τις τράπεζες και με απλήρωτους μισθωτούς και συνταξιούχους;

Θα πάει με σημαία αντιμνημονιακού και αντιστασιακού ή με την Μέρκελ να έρχεται ακόμη και στην κεντρική του προεκλογική εκστρατεία;

Ποιος το περίμενε τον Ιανουάριο; Η ισχυρή συγκυβέρνηση αριστεριστών και ψεκασμένων να μην ξέρει τι να κάνει και που να πάει. Ποιος το περίμενε ότι όλος αυτός ο περιφερόμενος θίασος, το «μπουλούκι» θα έβαζε πάνω από την πατρίδα την επιβίωσή του;

Τελικά όλοι το περίμεναν αλλά κανείς δεν το ομολογούσε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. airman avatar
    airman 12/06/2015 09:16:31

    "... πώς θα μπορούσε να περάσει από τους Συριζαίους μια τρίμηνη παράταση του μνημονίου χωρίς λεφτά ..." Όπως ακριβώς πέρασε και η προηγούμενη παράταση μέχρι 30/6. Με υπογραφή minister V. Το ιδιόμορφο στη σχέση ΣΥΡΙΖΑ-Κυβέρνησης είναι πολύ απλό. Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ακόμα στην αντιπολίτευση! Το γεγονός ότι ασκεί Κυβερνητική εξουσία αντιμετωπίζεται ως παροδικό! Παλιότερα ο αρχικαταληψίας και οι "συμμαχητές" του έκαναν κατάληψη η οποία διαρκούσε για κάποιο διάστημα και στη συνέχεια τα προβλήματα που είχαν ανακύψει τα φορτώνονταν άλλοι! Τα ίδια και τώρα!

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ airman 12/06/2015 10:41:48

      Τυχεροι αυτοι που προλαβαν και επισκευασαν το σπιτι στο χωριο....και οχι στο οποιοδηποτε χωριο, στο ορεινο χωριο μακρυα απο τις εθνικες οδους. Τους ευχομαι να βρουν καυσιμο να φτασουν ως εκει.......Πότε; "η το αλογο στ αλωνι η το βοδι στο χωραφι"Αγ. Κοσμας Αιτωλος

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ airman 12/06/2015 11:02:31

      Αλλοι οι καιροι πριν αλλοι τωρα . ''«Πρέπει να κάνεις μια ερώτηση στον εαυτό σου. Νομίζω πως είμαι τυχερός; Λοιπόν, είσαι, αλητάκο;». Είναι μια κλασική ατάκα από την ταινία «DirtyHarry» με τον Κλιντ Ίστγουντ που ο Guardian χρησιμοποιεί βάζοντας στον κεντρικό ρόλο το ΔΝΤ. Πηγή:Guardian: Το ΔΝΤ είπε στον Τσίπρα... «νομίζεις πως είσαι τυχερός, αλητάκο;» [βίντεο] | iefimerida.gr

      • M.V avatar
        M.V @ Ραβινος 12/06/2015 13:12:51

        Έχω κι εγώ να καταθέσω κάτι πολύ χαρακτηριστικό για τους καιρούς που ζούμε. Μιάν αποτύπωση της αθλιότητας που μας κυκλώνει από παντού και μιάν εξήγηση ταυτόχρονα, για τους βαθύτερους λόγους που μας οδήγησαν εδώ που έχουμε φτάσει. Τα γονίδια των ....απογόνων τελικά, αποδεικνύονται πολύ ισχυρά : https://vid.me/UjrX https://vid.me/sc88

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ M.V 12/06/2015 14:53:06

          Και συνεχιζω μπας και πρυτανευσει η λογικη αλλα που τετοια τυχη με τους συριζοψεκασμενους . ''Με μια πρόταση, ο γνωστός φιλόσοφος Στέλιος Ράμφος, περιέγραψε τη (δυστυχή) πραγματικότητα: «Μας κυβερνούν σήμερα ομάδες ψυχοθεραπείας» Ο κ. Ράμφος μίλησε για την Ελλάδα της κρίσης, τους πολιτικούς της και τους Έλληνες. Για τον πρωθυπουργό δήλωσε ότι «δεν μπορεί να υποστηρίξει ιδεολογικά το ρεαλισμό, αλλά μόνο την ψευδαίσθηση» ενώ αναφερόμενος γενικότερα στην κατάσταση είπε: «Καλύτερα να αποδεχθούμε λιτότητα με αλήθεια παρά πείνα με ψέματα».''.Περαστικα σας !

          • Ποταμίσιος Χάνος avatar
            Ποταμίσιος Χάνος @ Ραβινος 13/06/2015 09:55:48

            Μίλησε ο ποιός?? Ο ποταμίσιος αμπελοφιλόσοφος ο ΡοφοΡάμφος ;; χαχαχαχαχαχα! Άστο καλύτερα. Ένα τραγουδάκι τα ξεκαθαρίζει όλα, με άμεσο και ειλικρινέστατο τρόπο : https://www.youtube.com/watch?v=DTfXfq-aZLM

          • Ποταμίσιος Χάνος avatar
            Ποταμίσιος Χάνος @ Ποταμίσιος Χάνος 13/06/2015 10:00:16

            Λάθος, αυτό ήθελα να επικολλήσω :) :
            https://www.youtube.com/watch?v=8c1-GemkC7M

  2. Παράξενος avatar
    Παράξενος 12/06/2015 10:53:38

    Το 2009 ο ελληνικός λαός προτίμησε τον ΓΑΠ απο τον Καραμανλή. Οι λίγοι σώφρονες ήξεραν πριν τις εκλογές ότι ο ΓΑΠ θα είναι καταστροφικός. Mετά το μνημόνιο ο λαός αντί να αναγνωρίσει το λάθος του και τα ιδιοτελή του κριτήρια προτίμησε να δηλώσει εξαπατημένος από τον ΓΑΠ. Σήμερα δεν υπάρχει κανείς που να ψήφισε ΠΑΣΟΚ το 2009. Φαίνεται ότι βγήκε μόνο του. Το 2015 ο ελληνικός λαός προτίμησε τον Τσίπρα από τον Σαμαρά. Μήνες πριν γίνει αυτό κουβέντιαζα με φίλο μου και λέγαμε πως όταν μια μέρα γίνει ο Τσίπρας πρωθυπουργός θα καταστρέψει τα πάντα σε χρόνο ρεκόρ και ο λαός θα λέει μετά με πόνο καρδιάς "μας ξεγέλασε κι αυτός". Για αυτό είμαι κατά του να μιλάμε για προδοσία Τσίπρα. Έτσι δίνεται άλλοθι σε όσους ψηφίζουν ξανά και ξανά αποκλειστικά με γνώμονα το ατομικό τους συμφέρον, στη λογική "εγώ να περάσω καλά και τα υπόλοιπα δεν είναι πρόβλημά μου". Προδότης είναι κάποιος που τον λογίζεις για σύμμαχο ή φίλο και ξαφνικά στρέφεται εναντίον σου. Όμως γιατί ο ελληνικός λαός έβλεπε τον Τσίπρα ως φίλο; Δεν ήταν ο συγκεκριμένος πολιτικός δηλωμένος εθνομηδενιστής εδώ και χρόνια; Το ίδιο δεν ισχύει για όλο το κόμμα του; Ο Τσίπρας κάνει αυτά ακριβώς που περίμενε κάθε λογικός άνθρωπος με γνώση της ιστορίας, δηλαδή διαλύει τη χώρα στο όνομα των ιδεοληψιών του. Ποτέ δεν έκρυψε ποιος είναι. Το ότι ο λαός είναι ανίκανος να προβλέπει και κινείται όπως ένα πεντάχρονο, που πρέπει να δοκιμάσει τα πάντα γιατί ακόμη δεν έχει γνώση και κρίση, και λέει "ας τους δούμε πρώτα κι αυτούς", είναι πρόβλημά του. Όπως είπε κάποιος, "η πολιτική ωριμότητα ενός λαού φαίνεται από το αν καταλαβαίνει ότι η πολιτική είναι η τέχνη της επιλογής μεταξύ του δυσάρεστου και του καταστροφικού". Στην Ελλάδα νομίζουμε ότι η ζωή είναι ένα μεγάλο πάρτυ. Κάποτε στην Ελλάδα ασθενούσε το πολιτικό της σύστημα. Τώρα ασθενεί και η κουτοπόνηρη κοινωνία, που τελικά βλάπτει τον εαυτό της με τις επιλογές της. Αν ο Έλληνας δεν πάψει να βλέπει το νόμο ως αναγκαίο κακό και δε σταματήσει να απεχθάνεται την προσωπική ευθύνη (για αυτό άλλωστε ψηφίζει αριστερογενή κόμματα που υποστηρίζουν αυτά τα ελαττώματα), θα ολοκληρώσουμε τη βουτιά στον γκρεμό τραγουδώντας.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Παράξενος 12/06/2015 12:49:26

      Έτσι ακριβώς .

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Παράξενος 12/06/2015 17:52:18

      Τέλοιο. Και σε όλα τα γκάλοπ το μισό του λαού δείχνει απόλυτα του λόγου σου το αληθές. Στηρίζουν οι μισοί Έλληνες υπήκοοι τον Τσίπρα μέχρι τώρα. Οι οπαδοί του ΓΑΠ πήγαν στον Τσίπρα. Κάποιοι από συμφέρον ατομικό και άλλοι από θυμό. Κανείς για το καλό της πατρίδας εκτός από στενοκέφαλους αριστερόστροφους κολλημένους που εν τέλει πόσο πατριώτες να τους πεις;

  3. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 12/06/2015 12:52:48

    Αυτό το "έχουμε χρόνο " ειναι που με εξοργίζει οσον αφορα την διαπραγμάτευση του σύριζα.Ας τους πει κάποιος οτι δεν δουλεύουμε όλοι στην ΕΡΤ ή στην ΔΕΗ.