#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/03/2011 11:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από το «δεν πληρώνω» στο «σας μουντζώνω»



Αν μείνει για κάτι στην ιστορία αυτή η κυβέρνηση είναι ότι θα είναι το αγαπημένο θέμα των σατυρικών θιάσων και των μασκαράδων τις Απόκριες.  Και ότι κατάφερε να ... δημιουργήσει μια σειρά κινημάτων. Από το «δεν πληρώνω» φτάσαμε πλέον στο «σας μουντζώνω» με πολλά κυβερνητικά στελέχη να έχουν αντιμετωπίσει από ειρωνείες και αποδοκιμασίες σε δημόσιες εμφανίσεις τους, μέχρι και απειλές και ...ξυλοδαρμούς

Παρά το γεγονός ότι η μπάλα παίρνει και πολιτικούς που δεν έχουν δώσει δικαιώματα, εντούτοις άλλοτε η δικαιολογημένη λαϊκή δυσαρέσκεια για την οικονομία κι άλλοτε κάποιες σκηνοθετημένες παραστάσεις, έχουν προκαλέσει μια κατάσταση που πολλοί παραλληλίζουν με το «βρόμικο ‘89». Στο Μαξίμου ανησυχούν σφόδρα για τι κύμα αποδοκιμασιών σε δημόσιες εμφανίσεις βουλευτών και υπουργών. Σαχινίδης, Κακλαμάνης, Διαμαντοπούλου, Πρωτόπαππας και φυσικά ο κινούμενος στόχος, Θ. Πάγκαλος, έχουν βρεθεί τελευταία στο στόχαστρο της οργής για το χάλι της χώρας. Φυσικά στην πρώτη θέση των αποδοκιμασιών βρίσκεται ο πρωθυπουργός στο Βερολίνο από φοιτητές ενώ κινδύνευσε και ο πρώην πρωθυπουργός, Κ. Σημίτης, πριν από μερικές εβδομάδες στο κέντρο της Αθήνας.

Η κατάσταση φαίνεται να έχει ξεφύγει και στην κυβέρνηση φοβούνται ότι το κίνημα του «σας μουντζώνω» θα πάρει μεγάλες διαστάσεις και κάποιοι δε θα τολμούν ούτε να βγουν από την πόρτα του γραφείου τους. Αν και η λογική του όχλου είναι πάντοτε καταδικαστέα, εντούτοις σε ορισμένες περιπτώσεις κανείς δε μπορεί να σταματήσει την οργή ανθρώπων που χάνουν τις δουλειές τους, που δεν έχουν να πληρώσουν φαγητό ή φάρμακα, που αναγκάζονται να κάνουν δουλειές του ποδαριού για να ζήσουν.

Η κυβέρνηση είναι αποκλειστικά υπεύθυνη για την κατάσταση αυτή. Αφενός με την οικονομική της πολιτική που έχει φέρει τη χώρα σε πλήρες αδιέξοδο κι αφετέρου με τις προκλητικές δηλώσεις κι ενέργειες τύπου Πάγκαλου που βγάζουν τον κόσμο από τα ρούχα τους.

Με το Μαξίμου να βρίσκεται σε πανικό και τους υπουργούς να ενισχύουν τις φρουρές τους, ή να αποφεύγουν να εμφανιστούν ακόμη και στα εγκαίνια… ζαχαροπλαστείου, είναι προφανές ότι το κλίμα δεν είναι καλό.

Αλλά, η κυβέρνηση, τα ήθελε και τα έπαθε. Διότι αν υποθέσουμε ότι ο Πάγκαλος είχε δίκιο όταν έλεγε «μαζί τα φάγαμε», θα πρέπει μαζί και να τα πληρώσουμε. Όχι ο ένας να κάνει την πάπια και ο κόσμος να μαρτυρά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Έρεβος avatar
    Έρεβος 02/03/2011 11:29:20

    Ακόμα και οι γιδοβοσκοί στα γκράβαρα διαισθάνονται το ότι η κάτασταση δεν οδηγεί πουθενά αλλού παρά στην εξαθλίωση.

    Τι στο διάλο κρύβεται ο πρωθυπουργός. Να βγει να μιλήσει καθαρά στον κόσμο για το τι τρέχει και το τι έχει συμφωνήσει.

    Έλεος πια. Όλοι καταλαβαίνουν ότι κάτι έχει συμφωνήθει κατ' ίδίαν με τους ευρωπαίους, δεν μπορεί να είναι τόσο βλάκες στην κυβέρνηση ωστε να πιστεύουν ότι θα δουλέψει το μνημόνιο ως έχει.

    Λίγη περισσότερη ειλικρίνεια στον λαό και λίγο λιγότερη εμπιστοσύνη στις υποσχέσεις των ευρωπαίων δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

  2. skeptomenos avatar
    skeptomenos 02/03/2011 11:55:57

    Πιο αποτελεσματικό και από το δεν πληρώνω, και από το σας μουντζώνω,
    είναι η ψήφος στον Σαμαρά.
    Το μόνο που θα τους πονέσει, και πολύ μάλιστα.

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ skeptomenos 02/03/2011 12:26:20

      Euxomai na min ponesei emas,pio poly.

      • skeptomenos avatar
        skeptomenos @ Makedonas Thessalonikios 02/03/2011 13:07:04

        Ο Σαμαράς είναι πατριώτης και ευφυής.
        Ανήκει στην κατηγορία των πολιτικών, που νοιώθουν ότι έχουν χρέος.
        Αυτή η κατηγορία πολιτικών τείνει να εκλείψει στις μέρες μας.
        Όσοι βάζουν πάνω από όλα την πατρίδα, έχουν ανάγκη τέτοιους πολιτικούς.
        Μόνο με τέτοιους πολιτικούς θα πάει μπροστά ο τόπος.

    • Misha avatar
      Misha @ skeptomenos 02/03/2011 12:50:17

      Σκεπτόμενε

      Αν πάρει το ΚΚΕ ένα 25% , θα κατουρηθούν πάνω τους από τον φόβο...
      Τη ΝΔ την έχουν του χεριού τους....

      • abyssus avatar
        abyssus @ Misha 02/03/2011 12:59:21

        Για να έχουμε κι άλλη Βάρκιζα; Μια φτάνει θα έλεγα.

        Η μόνη λύση είναι να κάνουν κίνηση η Κανέλη με τη Σακοράφα. Και οι άντρες να γίνουμε όλοι αγρότες.
        Γυναίκες στην εξουσία. Άντρες στα χωράφια.
        Έτσι δεν επέζησε το ελληνικό πνεύμα;

      • abyssus avatar
        abyssus @ Misha 02/03/2011 13:00:45

        Και ο Δρούτσας να πιάσει το τσαπί να κάνουν φουσκάλες τα χεράκια του το καημένο...

      • skeptomenos avatar
        skeptomenos @ Misha 02/03/2011 13:14:32

        Misha
        Εάν ρωτήσεις έναν άνεργο : γιατί είσαι άνεργος?
        Άκουσα το ΚΚΕ θα σου πει. Μετά από λίγο το εργοστάσιο έκλεισε.
        Αναρωτήθηκες ποτέ τι ποσοστό παίρνει το ΚΚΕ στους ανέργους?

  3. abyssus avatar
    abyssus 02/03/2011 12:14:23

    Φαντάσου να συνειδητοποιήσουν οι Έλληνες το μέγεθος της προδοσίας τί έχει να γίνει...

    Επιπλέον ανοίγει ο δρόμος για την αγιοποίηση του Γεώργιου Παπαδόπουλου. Αν το βάλεις δίπλα στον Γεώργιο Παπανδρέου...

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/03/2011 12:39:55

    Κοσμοτε.. 667 εκ Ευρω κερδη...!!
    Απολυει εργαζομενους και δινει μεχρι και 40 μισθους !!!
    Λεφτα υπαρχουν... Κερδη στα Καρτελ υπαρχουν...
    Απολυσεις γιατι γινονται?? Για να αυξηθουν τα κερδη?? ποσο ? 10/20 εκ ευρω??
    Θα δουν κερδη στος τσεπες τους οι μετοχοι με τις απολυσεις???

    εεεεε κ Τσαμαζ??

    ΠΠ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/03/2011 13:43:58

      Μήπως τα κέρδη ήταν 666 εκατομμύρια και πρόσθεσαν κι άλλο ένα στην ανακοίνωση για να μη συσχετιστεί ο αριθμός με την πρόθεση για απολύσεις;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 02/03/2011 16:03:57

        χαχααααα σωστοοος !

        ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/03/2011 12:56:55

    Ο ΠΑΠΑΚ τους μαζεψε με θεμα "Συστημικη Ευσταθεια"...!!????
    Τι ειναι ???
    Η απαντηση σε λιγο... με τρελλα και κορδελα.

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/03/2011 13:03:27

      Συστημική ευστάθεια??????????????
      Ένδειξη τρόμου είναι αυτή.
      Όμως τί θα κάνουμε με την εγκεφαλική τους αστάθεια??????????

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 02/03/2011 13:28:19

        Αλλο... χαχαα Αλλο

        ΠΠ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/03/2011 13:32:53

      Συστημική ευθυγράμμιση = Η ευθυγράμμιση του γιαλού όταν στραβά αρμενίζουμε

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 02/03/2011 13:38:38

        Ειναι πολυ μπροστα οι ΠΑΣΟΚΟΙ στις λεζαντες... για να μη φανε ξυλο..

        Αλλο Αλλο

        ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/03/2011 13:49:25

      Συστημικη Ευσταθεια = ειναι η ευσταθεια του Τραπεζικου συστηματος σε σχεση με τις εγγυησεις που εχουν παρει απο το ΠΑΣΟΚ.. εγω εχω μετρησει 55Δις...

      θεμα τους ηταν οι Τραπεζικες εγγυησεις. Παρτε να χετε... τζαμπατζηδες του Φακτωρα !! χαχαχα

      ΠΠ

  6. spiros1 avatar
    spiros1 02/03/2011 13:27:30

    Ο Θίασος ΠΑΣΟΚ περιοδεύει στα τηλεοπτικά φιλόξενα κανάλια που υπηρετούν την βαρονία του Κολωνακίου, Της Κηφισιάς και της Εκάλης. Βρίσκουν «ασφαλές καταφύγιο» σε δημοσιογράφους υπηρέτες του ΠΑΣΟΚ, σε ανδρείκελα, σε γλείφτες και παπαγαλάκια της εξουσίας, σε υπηρέτες του ΔΝΤ.

    Εμφανίζεται ο Θίασος του ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ και του Τροϊκιστάν στα τηλεοπτικά Παράθυρα και Προκαλεί οργή, θυμό και αγανάκτηση. Άλλα λένε το πρωί άλλα το βράδυ. Ζούμε μια απόλυτη ξευτίλα. Από την ημέρα που γεννήθηκα μέχρι σήμερα αυτό ακούω να λένε οι εκάστοτε κυβερνώντες, «να σώσουμε την Πατρίδα».

    Προδότες με υποκριτική τακτική εμφανίζονται σαν επαναστάτες, σαν αντιστασιακοί κατά των αποικιοκρατών, των ντόπιων και διεθνών τοκογλύφων, αυτοανακηρύσσονται, εμφανίζονται, σαν «Εθνοσωτήρες». Δεν διαφέρουν από το Ίνδαλμα, το πρότυπο του ΠΑΣΟΚ, τον Μουαμάρ Καντάφι.
    Έχουν κοινά σημεία. Και οι δύο έχουν Πράσινη Βίβλο, έχουν Πράσινη ανάπτυξη, Πράσινη πλατεία, κοινωνικό συμβόλαιο, κοινωνικό μέρισμα, κοινωνικό μισθό. Όλα αυτά για την τσέπη τους.
    Το καθεστώς Καντάφι σφάζει το Λαό του και ο ίδιος λέει κυνικά ότι «Ο Λαός με αγαπάει και θα θυσιαζόταν για εμένα !». Η μνημονιακή κατοχική κυβέρνηση «σφάζει οικονομικά τα Λαϊκά στρώματα» και ξεδιάντροπα υπερηφανεύεται, προπαγανδίζει ότι «σώσαμε την Πατρίδα από την χρεοκοπία».

    Επικεφαλής και Με κλαμένο ύφος, με ύφος που θυμίζει κακομοίρη Βασιλάκη Καίλα, ο Λοβέρδος (ο Σφαγέας, ο χασάπης εργαζομένων και συνταξιούχων). Μαζί του, σε ρόλο Μάρθας Βούρτσης εμφανίζεται η Χριστοφιλοπούλου και η Γιαννακά. Σε ρόλο Ανέστη Μάτσα, ο πρώην σοσιαλιστής εργατοπατέρας, πρώην πρόεδρος εργαζομένων στα ασφαλιστικά ταμεία και νύν Ρουφιάνος των διεθνών τοκογλύφων, Ηρώδης των Συνταξιούχων, ονόματι Κουτρουμάνης. Ηρωίδα είναι η Κατσέλη που «ανθίσταται στους αποικιοκράτες. Σε ρόλο κομπάρσου οι Πρωτόπαπας, Ρέππας, Πεταλωτής της Βουλής και η Νταλάρα μαζί με τους ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ της και τον πρώην Βλαχοδήμαρχο της Πάρου ονόματι Ραγκούση. Σε ρόλο κομπάρσων, ο Παπουτσής και η Δαμανάκη (οι δήθεν επαναστάτες του Πολυτεχνείου). Δεν μπορεί βέβαια να λείψει και ο «Ποπάϋ των οικονομικών». Λείπει όμως η Βασιλομήτωρ του στοχαστή προέδρου της Διεθνούς
    Σοσια-Ληστικής συμμορίας (Μπεν Αλί, Μουμπάρακ, Μουαμάρ Καντάφι), του επαναστάτη «αντιεξουσιαστή στην εξουσία», του «Λεφτά Υπάρχουν» που είπε πρόσφατα στην Ξάνθη «Λεφτά Υπήρχαν, δεν ξέρω που πήγαν !».

    Και για του λόγου το αληθές, είχαμε χθες, εμφάνιση της Μάρθας Βούρτσης του ΠΑΣΟΚ ονόματι Σ. Γιαννακά
    Στο Κανάλι ΑΛΤΕΡ. Τι έλεγε με κλαμένο και γεμάτο υποκρισία, ύφος ?
    «Το μνημόνιο είναι δανειακή σύμβαση που πληρώνουμε μισθούς και συντάξεις ! (μεγάλο ψέμα. Αντί να πει ότι, πληρώνουμε τους τοκογλύφους Τραπεζίτες, ντόπιους και διεθνείς). Προκύπτουν μέτρα και αλλαγές ! Τα μέτρα ελήφθησαν ! Τώρα βρισκόμαστε στο σημείο των αλλαγών ! Οι αριθμοί είναι αμείλικτοι. Έχουμε χρέος 340 δις Ευρώ (πως κατάφεραν μέσα σε 16 μήνες από 290 δις Ευρώ να το πάνε 340 δις Ευρώ, δεν μας το λέει). Αντί να καθησυχάσετε τους πολίτες να κάνουμε τις αλλαγές που πρέπει, (δηλαδή ακόμη δεν έχουν καν ξεκινήσει αυτές οι αλλαγές και έχουν ληστέψει τον Λαό), αντί να βάλετε πλάτη, κάνετε το αντίθετο (ζητούν συνενόχους στην λεηλασία των Λαϊκών στρωμάτων). Η Ελλάδα βρίσκεται σε πόλεμο! (για να διασωθεί η συντεχνία των Βουλευτών, των Τραπεζιτών, Των κολλητών φοροφυγάδων και των Εθνικών Νταβατζήδων).


    Σήμερα το πρωί τα ηνία έλαβε στην Κρατικοδίαιτη ΝΕΤ, ή δίδυμη αδελφή της Μάρθας Βούρτση, Πρώην Σοσιαλίστρια επαναστάτρια που εκόπτετο δήθεν για τον «Φτωχό Λαό», νυν Βουλευτής Του ΠΑΣΟΚ, Υφυπουργός Παιδείας ονόματι Ε. Χριστοφιλοπούλου. Τι έλεγε ? Τα ίδια, «ομοίως ως άνω».

    Όλοι μαζί ΚΡΑΥΓΑΖΟΥΝ «Πονάνε, Πονάμε, Πονάμε…» και «ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΝΑ ΛΗΣΤΕΥΕΙ ΤΟ ΛΑΟ»
    Οι σεναριογράφοι, οι γελοιογράφοι και οι γελωτοποιοί πετούν στα σύννεφα από την χαρά τους.
    Όλος αυτός ο θίασος του ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ τους δίνει θέματα, ανέξοδα και απλόχερα !

  7. BlueSky avatar
    BlueSky 02/03/2011 14:29:29

    @Πρόεδρο κον Α.Σαμαρά: Αγαπητέ πρόεδρε, σε παρακαλώ να μη δεχτείς σε καμμιά περίπτωση να συζητήσεις για τα οικονομικά μέτρα που προτίθεται να μας ξαναεπιβάλλει ο πρώην υπαλληλίσκος του ΟΑΣΑ.

  8. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 02/03/2011 15:36:12

    Σωστότατος ο spiros1.Eχει πολλά αστέρια αυτή η συμμορία, ξέχασες όμως την αγωνίστρια τη Μιμή την πρώην αεροσυνοδό.

  9. egefal avatar
    egefal 02/03/2011 17:20:56

    Αν νομιζεται οτι με τις εκλογες θα υπαρξει πραγματικη αλλαγη οποιος και να βγει ........μαλλον δεν εχετε διαβασει ιστορια.
    Αλλαγη χωρις αιμα δεν υπαρχη πουθενα στην ιστορια της ανθρωποτητος.....
    ακομα και ο Χριστος που μιλαγε για αγαπη εχυσε το δικο του αιμα.
    Το συστημα εχει φροντισει καλα τον εαυτο του και εχει απαντησεις για ολους......αυτη θα ειναι παντα στην εξουσια και θα σου πετουν ενα ξεροκομματο και εσυ θα νομιζεις οτι κατι κανεις.

  10. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 02/03/2011 19:50:00

    Τα εγκαίνια ζαχαροπλαστείου είναι ριψοκίνδυνη υπόθεση. Θυμάστε τη σκηνή στο ζαχαροπλαστείο με τον Βέγγο;

  11. panpan avatar
    panpan 02/03/2011 23:54:02

    Σωστός!!!!!!!!!!!!

  12. ANNITA avatar
    ANNITA 03/03/2011 12:45:38

    Με το που ανέβηκε στην εξουσία το ΠΑΣΟΚ άρχισε το ξεκοκκάλισμα του ελληνικού λαού. Πόσα μέτρα ακόμα θα πάρουν για να γεμίσουν τις τσέπες των ξένων ήδη υπαρχόντων στην ελλάδα εταιρειών; Και αυτά τα μέτρα επιβαρύνουν την δική μας ζωή και τσέπη, του μεσαίου έλληνα μεροκαματιάρη και του φτωχού που πεινάει γιατί έχει απολυθεί και ψάχνει στους σκουπιδοτενεκέδες για τροφή γι αυτόν και την οικογενειά του. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που οδηγήθηκαν σ αυτόν τον εξευτελισμό. Το επόμενο βήμα τους δια μέσου της πείνας και των υπολοίπων απολύσεων που έρχονται θα είναι ο πλήρης αφανισμός μας. Ακούγεται δραματικό, αλλά μήπως αυτός είναι ο στόχος τελικά;