13/09/2008 20:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από τους «Αρχιερείς» στον «Αρχάγγελο»

Πρώτα είχαμε έναν «Αρχάγγελο της Κάθαρσης». Ήταν ο Κ. Μητσοτάκης, όπως τον χαρακτήριζε το ΠΑΣΟΚ κατά την περίοδο Κοσκωτά - «βρώμικο 89».

Μετά μας ήρθε ένας «Αρχιερέας της Διαπλοκής» και ήταν ο Κ. Σημίτης όπως τον χαρακτήριζε ο Κ. Καραμανλής, πριν από το 2004.

Τώρα αποκτήσαμε και έναν «Αρχιερέα της Αγίας Μπίζνας».

Όπως ορθώς διερωτάται και αναγνώστης μας, γιατί όλα αυτά θυμίζουν σύγκρουση ΜΜΕ και μεγαλοεπιχειρηματιών, όπως επί εποχής Κοσκωτά;

Από τους «Αρχιερείς» μέχρι τον «Αρχάγγελο» και αναμένοντας την υπέρβαση που δεν θα έρθει ποτέ, η πολιτική ζωή του τόπου παραμένει ένας βαθιά διεφθαρμένος αναχρονισμός.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/09/2008 20:45:13

    1989-2008, 19 χρόνια και η χώρα ασχολείται με πολιτικές οντότητες:

    Αρχάγγελο της Κάθαρσης

    Αρχιερέας της Διαπλοκής

    Αρχάγγελο

    ...μάλλον δεν είναι τυχαία τα χάλια μας, αφού όλα ΑΡΧ...ίζουν, με τα ίδια 3 γράμματα....


    ΥΓ

    "Όλες οι μέρες μας ταξιδεύουν με προορισμό το θάνατο.
    Η τελευταία φτάνει σ' αυτόν"

    ...στη χώρα μας όμως απλά ο πάτος δεν έχει τέλος...

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/09/2008 20:49:13

    Να φερουμε πισω το Βασιλια !!!!

    ΠΠ

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/09/2008 20:53:39

    Δεν θα έβαζα τον Μητσοτάκη και τον Σημίτη στο ίδιο επίπεδο με τον εικονιζόμενο. Ο Μητσοτάκης είχε λέγειν, είναι έξυπνος, μπορεί να επικοινωνήσει και να εμπνέυσει, απελευθέρωσε κομμάτια της αγοράς (και νομίζω το συνάλλαγμα? ή το εκανε ο επόμενος? Εν τάξει έιχε ...αδυναμίες.

    Ο Σημίτης ισορρόπησε την διαπλοκή, μοίρασε την πίττα. Πες ήταν τυχερός, αλλά επί των ημερών του μεγάλωσε η πίττα, ό,τι και να λέτε. Απομάκρυνε όσους μακρυχέρηδες τον έπερνε. Δεν έκανε την γυναίκα του καθηγήτρια ή επίτροπο στην ΕΕ ή ...συμβολαιογράφο. Κατάλαβε και υλοποίησε τα δίκτυα Βορρά-Νότου και μίλησε για εξωστρέφεια των ελληνικών επιχειρήσεων. Όλα τέλεια? Βεβαίως όχι.

    Ακόμα και ο λαοπλάνος ΑΓΠ με όσα αρνητικά και αν του σούρετε, έδωσε προοπτική ή ψευδαίσθηση προοπτικής σε ανθρώπος που μέχρι τότε πίστευαν δεν ήταν άνθρωποι. Το πληρώσαμε και το πληρώνουμε, αλλά όσο και αν δεν τον πάω δεν ήταν "τίποτα"

    Ωστόσο το να συγκρίνεις τον εικονιζόμενο (η και τον προϊστάμενό) με είτε τον Μητσοτάκη είτε τον Σημίτη είτε τον ΑΓΠ είναι τραβηγμένο. Έχει διάφορους επισκέπτες εδώ που είναι λάτρεις ή υποστηρικτές του Ρουσόπουλου. Αγνοείστε εμένα, μην σχολιάστε τις απόψεις μου για άλλους πολιτικούς, μην συμψηφίσετε.

    Αν μπορείτε πείτε μου κάτι καλό ή κάτι που θα μείνει στην Ιστορία από τον ΚΚ τον β' ή τον περίεργο υπουργό Τύπου του.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/09/2008 20:54:49

    ...φτάνει να μην έχει και αυτός κανένα χρυσόβουλο

    :-)


    Αν υποψιαστούν ΑΓΓΛΟΙ - Γάλλοι - Πορτογάλοι - Βενετοί, ότι αναγνωρίζουμε ... πάσαν βούλα βασιλική, θα γίνουμε ...Ευρωπαίοι

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/09/2008 21:03:51

    Μα φυσικα οι Ευλογίες αρχπξ !!!

    Ολοι οσοι αναφερεις απλα μας εγραφαν και μας γραφουν. Αυτοι εδω μας εχουν ευ-λογησει.

    Νεα Ευλογημενη Δημοκρατια. ΟΝ-ΝΕΔ.

    Αλλος Ρουσσω δεν εχει υπαρξει. Κατι Νεονακιδες και Κοσμιδιδες ηταν ερασιτεχνες διοτι τοτε οι Υπουργαρες δεν εκαναν γαργαρες. Εκαναν μπισνες και ΝΑΙ μεγαλωσαν την πιτα τοσο ωστε να τρωνε ολοι οσοι χρειαζονταν ανα περιπτωση.

    το μοτο του ευλογημενου Ρουσσω :

    "Θα ηθελα να ημουν γυναικα...για ν' αγαπησω εναν αντρα σαν εμενα"

    ΠΠ

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/09/2008 21:08:47

    Όλα τα πράγματα έχουν ένα τέλος. Τα λουκάνικα έχουν δύο...

    Λουκανικααααα στο Συνταγμααααα εχω εχω...


    ΠΠ

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/09/2008 21:30:30

    “Θα ηθελα να ημουν γυναικα…για ν’ αγαπησω εναν αντρα σαν εμενα”

    ΠΠ πας χαμένος, ευλογημένε, πρέπει να γράφεις πιο συχνά! Αν είχε ήχο και εικόνα στα σχόλια θα με έβλεπες να γελάω κάτω από την καρέκλα μου.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/09/2008 21:36:41

    εχω κι ενα στατιστικο να σε βοηθησει :

    "Μονο ενας στους χιλιους αντρες γινεται αρχηγος. Οι υπολοιποι 999 ακολουθουν γυναικες."

    Ο δικος μας ειναι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα !

    χαχαααα
    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/09/2008 21:44:40

    11.

    αααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχαααααααααααααααααααααααααααααα να σαι καλα μεγαλε(η). !!

    ψαχαχαχαχαααααααααααααααααα

    ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/09/2008 21:47:36

    το κοκκινο γοα τη ροδια
    το πρασινο για τα παιδια
    για της Μυρσινης την ποδια μια Παναγιά !

    φταιω εγω τωρα με τη Μαρα-Μυρσινη? με τις ευλογημενες ποδιες??? οχι φταιω??

    ΠΠ

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/09/2008 21:48:27

    "Eίμαι πολύ καλός εραστής γιατί εξασκούμαι πολύ μόνος μου. (Woody Allen)"

    Αρχπξ που να κολλησουμε αυτο το μοτο ??? λεγε....


    ΠΠ

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/09/2008 21:53:15

    NAI!

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/09/2008 22:00:04

    καλα φταιω μη με μαλωνεις ! σνιφ σνιφ.

    Ο γυμνος με τα χερια στις τσεπες !
    34 χρονια στα τοπ τσαρτς.

    ΠΠ

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/09/2008 22:16:54

    i ve been mistreted
    I've been mistreated, I've been abused
    I've been confused
    since my baby left me ive been losing my mind
    i ve been lonely
    Oh oh oh, oh woman, oh woman, oh woman.

    Ιεροσυλια ειναι, αλλα ψηνομαι να δω Ρουσσω να σολαρει σαν τον Coverdale στα νιατα του !!!

    Μη βαρατε. Θα μαρτυρησω !

    ΠΠ

  15. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 13/09/2008 23:19:45

    ΠΠ

    πολύ λυρικό σε βρίσκω απόψε.

  16. θελω κι εγω μια οφφσορ avatar
    θελω κι εγω μια οφφσορ 13/09/2008 23:42:45

    "Σας παρουσιάζω αναλυτικά τους 10 λόγους που άλλαξαν τη ζωή μου τον τελευταίο χρόνο με αποτέλεσμα να έχω χεστεί στο χρήμα λόγω της πολύ καλής οικονομικής πολιτικής της Ν.Δ. που με ανάγκασε να εξοικονομήσω χρήματα. Το έκανε για μένα,για εσάς, για όλους.

    Οι 10 λόγοι:

    1. Έκοψα το τσιγάρο (έκανα 2 πακέτα την ημέρα..)
    2. Έκοψα το φαγητό απ' έξω (Goody's σε πακέτο κάθε μέρα)
    3. Έκοψα το αυτοκίνητο (χρησιμοποίησα τις γαμάτες μεταφορές με ΜΕΤΡΟ, ΗΣΑΠ)
    4. Πούλησα το αυτοκίνητο (εξοικονόμησα 4.000 ευρώ από την πώληση)
    5. Έκοψα τις εξόδους (ήθελα 50 ευρώ κάθε Παρασκευή για clubing)
    6. Έκοψα τη σύνδεση του κινητού (έχω κάρτα και κάνω αναπάντητες)
    7. Έκοψα τις άμεσες επαφές με φίλους (και το chat καλό είναι.)
    8. Σταμάτησα να αγοράζω ρούχα
    9. Σταμάτησα να κάνω και δώρα (εννοείται)
    10. Με χώρισε η γκόμενα μου (λογικό)

    Η "σούμα":

    1. Τσιγάρο: 6 ευρώ Χ 365 μέρες = 2.190 ευρώ
    2. Goody's: 5 ευρώ Χ 365 μέρες= 1.825 ευρώ
    3. Βενζίνη: 50 ευρώ Χ 52 εβδομάδες= 2.600 ευρώ
    4. Πώληση αυτοκινήτου: 4.000 ευρώ
    5. Clubing: 50 ευρώ Χ 52 εβδομάδες= 2.600 ευρώ
    6. Σύνδεση κινητού: 40 ευρώ Χ 12 μήνες= 480 ευρώ
    7. Φίλοι: 52 καφέδες Χ 4 ευρώ= 208 ευρώ
    8. Ρούχα: 500 ευρώ
    9. Δώρα: 500 ευρώ
    10. Γκόμενα - Χωρισμός: Αξία ανεκτίμητη

    Αποτέλεσμα...:

    14.903 € !!!! Δεκατέσσερις χιλιάδες εννιακόσια τρία ευρώ!!!!

    Για να μην αναφέρω και... ότι γλίτωσα από:

    1. Καρκίνο πνευμόνων
    2. Διαιτολόγο
    3. Τροχαία
    4. Εφορία
    5. Αλκοτέστ
    6. Φλυαρία
    7. Παρεξηγήσεις
    8. Κινέζικες απομιμήσεις
    9. Υποχρεώσεις
    10. Προφυλακτικά και ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη"

  17. Αγης avatar
    Αγης 14/09/2008 00:20:36

    Μπαγασακο μ' ακους; Καλησπερα.

    Φακτορα το χοντρως τον "τρως" πως το γραφεις;

    Αφηνε τα σχολια πανω μπαγλαμα, ε μπαγλαμα.

  18. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 14/09/2008 01:02:59

    Οξωω ρεεεεε!

  19. ? avatar
    ? 14/09/2008 03:12:18

    τι γίνεται εδώ καλέ? μαζεύτηκαν οι πικραμένοι?

  20. saska avatar
    saska 14/09/2008 08:00:06

    Διαβάστε άρθρο για να καταλάβετε αντικειμενικότητα.
    Πχ Ανεφέρει ο μέγας Factorx τα όνόματα των αρχιερέων
    Α. Μητσοτακης
    Β. Σιμήτης
    Γ. Καραμανλής
    και φυσικα απο κοντά και το πτηνό ο archaeopteryx που δικαιολογει σε ένα απλό λαοπλάνο τον ΑΓΠ, αλλά μας λέει και να μην συμψηφίζουμε.
    Η διαπλοκή έχει χρώμα και ονομα στην Ελλάδα είναι καταπράσινη.
    Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά.

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/09/2008 14:46:06

    Πριν χτυπήσεις το σκύλο, μάθε τ' όνομα του αφεντικού του.

    ΠΠ

  22. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/09/2008 16:21:37

    πτηνό ή ερπετό?

    Εσύ φίλε, ψάχνεις για ταμπέλες. Είσαι ακόμα με τα πιστοποιητικά φρονημάτων. Ρώτα με θα σου πω. Είμαι νεοσυντηρητικός, φιλεύθερος, αναρχοαυτόνομος, δεν πιστεύω στο μεγάλο κράτος και είμαι ενάντια στις διοικητικές ισορροπίες, τα υπόγεια καρτέλ. Απεχθάνομαι τα ψέμματα, τις απάτες, την σύγκρουση συμφερόντων, την φτώχεια και την ζήλεια.

    Είμαι υπέρ της πυρηνικής ενέργειας, δεν καπνίζω μου αρέσει το εκμεκ με παγωτό, ο Κλιντ Ηστγουντ, ο Μπαχ, ο Αηδονίδης, ο Ντε Νίρο και ο Σταυρίδης.

    Καλύπτεσαι?

  23. Le canard avatar
    Le canard 15/09/2008 00:55:52

    Αυτός ο γαλάζιος διοικητής του Αγίου Ορους, Δαλακούρας, τι δουλειά κάνει εκεί πάνω; Γιατί τοποθετήθηκε εκεί, αν όχι για να διαφυλάσσει τα συμφέροντα του Αγίου Ορους και της Πολιτείας; Ηταν εν γνώσει του όλα όσα έγιναν στη Μονή Βατοπεδίου ή όχι;

    Ο Δαλακούρας θεωρείται ότι διαθέτει στενές διασυνδέσεις στο Μαξίμου (θα'χε αλλοιώς τοποθετηθεί διοικητής;). Βέβαια, άγνωστο είναι με ποιά κριτήρια τοποθετήθηκε στο Α.Ορος. Ισως αποκλειστικά με γαλάζια. Διότι ως "μεσάζων-εφοπλιστής", μάλλον αγνοούσε τι ήταν το Α.Ορος.

    Ως "μεσάζοντα" πάντως, σε εντελώς άσχετο με τον εφοπλιστικό χώρο, τον θυμάμαι να προωθεί το ντηλ για να αγοράσουν εφοπλιστές την εφημερίδα Ελεύθερος Τύπος. Και τότε λεγόταν ότι βρισκόταν σε ανοικτή γραμμή με τον Ρουσόπουλο. Λεγόταν εξάλλου ότι ο Ρουσόπουλος ήταν ο αποκλειστικός χειριστής του να φύγει ο Ελεύθερος Τύπος από τα χέρια ενός Διοικητικού Συμβουλίου και να πάει στα χέρια μεγαλοεπιχειρηματιών. Ως γνωστόν, μεταξύ των ενδιαφερομένων τότε για την αγορά ήταν οι εφοπλιστές Νίκος Τσάκος (γιος του εφοπλιστή Παναγιώτη Τσάκου), Ευάγγελος Μαρινάκης (προσκείμενος στο Μητσοτακέϊκο) και Γιώργος Δαλακούρας. Απαντες μέλη του ΔΣ της Ένωσης Ελλήνων Εφοπλιστών (ΕΕΕ).Πίσω από τους εφοπλιστές, ακόμα και το όνομα των Αλαφούζων είχε ακουστεί.

    Τελικά τι συνέβη. Οι εφοπλιστές πήραν έναντι πινακίου φακής την εφημερίδα και μέσα σε μισή ώρα την είχαν πουλήσει στη Γιάννα Αγγελοπούλου.

    Δαλακούρας, Ρουσόπουλος κ.λ.π. Ο πρώτος τότε και σήμερα διοικητής του Α.Ορους, ο δεύτερος στην υπόθεση του Βατοπεδίου.

    Με την ευκαιρία, τι ζόρι τραβάει η Σπυράκη στο Μέγκα με τον Ρουσόπουλο. "Πνευματική σχέση" λέει ότι είχε ο Ρουσόπουλος με τον Εφραίμ, "πνευματικό τέκνον" του δεύτερου χαρακτηρίζει τον υπουργό Επικρατείας. Αμαν, τόσο μεγάλο ανάγκη από πρστασία έχει ο Ρουσόπουλος. Τόσο όμως, έχει χαθεί η οποιαδήποτε πέτσα της μοσιογραφικής αξιοπρέπειας;

    Και κάτι για την κ.Ζαχαρέα. Οταν ο άντρας της ντίβας του CNN, Κριστάν Αμανπούρ, ανέλαβε τα καθήκοντα του εκπροσώπου Τύπου του Λευκού Οίκου, αυτή "αποσύρθηκε" από τη θέση της. Και ξαναγύρισε όταν αυτός έφυγε από το πόστο. Υπόψιν η Αμανπούρ ήταν και είναι ένα από τα σύμβολα του καναλιού. Δεν ήταν Μάρα.