#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/01/2009 15:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από τον κατευνασμό στον εξευμενισμό

[youtube x7neEvzZIe8&eurl]
_____________________________________________________________________________________________________
Για να μην ξεχνιόμαστε, επέτειος των εθνικών ευχαριστηρίων δια στόματος Σημίτη προς ΗΠΑ για τα Ίμια, σήμερα, όπως μαs θυμίζει και το greece-salonika.blogspot.com. Και οι Γείτονες έσπευσαν να μας το υπενθυμίσουν στέλνοντας άλλα έξι μαχητικά να πετάξουν 150 μέτρα πάνω από το Φαρμακονήσι.

Την ίδια στιγμή η υπουργός επί των Εξωτερικών μας κ. Ντόρα Μπακογιάννη μας συμβουλεύει να μην βιαστούμε στο θέμα του Ολγκάτς και ξεσηκώσουμε κανέναν διεθνή θόρυβο και στεναχωρηθούν η Άγκυρα και η φίλη της η Χίλαρυ με την οποία συνομίλησε μάλιστα χθες. «Βεβιασμένες κινήσεις, κινήσεις εντυπωσιασμού και όχι ουσίας θα μπορούσαν να μας απομακρύνουν από τον στόχο της εξακρίβωσης της αλήθειας στη συγκεκριμένη περίπτωση», είπε η κ. Μπακογιάννη σήμερα στην Βουλή. Και πρόσθεσε ότι «από την μέχρι τώρα διερεύνηση του θέματος από τις αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου Εξωτερικών, η υπόθεση Ολγκάτς δεν φαίνεται ότι πληροί τις τυπικές προϋποθέσεις για παραπομπή στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης». Και πρόσθεσε απευθυνόμενη προς τον κ. Καρατζαφέρη, που υπέβαλε σχετική ερώτηση: «Ας αφήσουμε κατά μέρος τις επιπολαιότητες που μπορούν να κάνουν κακό και όχι καλό», τόνισε η κ. Μπακογιάννη.

Τι άλλο καλύτερο θα περίμενε να ακούσει η Άγκυρα από τα πιο επίσημα ελληνικά χείλη αυτή την στιγμή που προκειμένου να εμποδίσει την διερεύνηση της υπόθεσης Ολγκάτς από διεθνή φόρα, αναγκάζεται η ίδια να ανακοινώνει συνεχώς ότι διατάσει ανακρίσεις; Για παράδειγμα ο εκπρόσωπος του τουρκικού γενικού επιτελείου δήλωσε σήμερα ότι θα γίνει έρευνα στα ...αρχεία του στρατού. Στόχος της Τουρκίας είναι να μην γίνει δίκη σε διεθνές δικαστήριο κι αν αναγκαστεί να τον δικάσει η ίδια - και η Αθήνα την διευκολύνει.

Καλά πάμε, λοιπόν. Ζήτω η Ελλάς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/01/2009 15:17:39

    Ο Χρήστος Λυμπέρης, πρώην ΑΓΕΕΘΑ επί εποχής "κρίσης Ιμίων", στο βιβλίο του "Πορεία σε Ταραγμένες Θάλασσες", αναφέρει κάπου ότι όταν τέθηκε στο ΚΥΣΕΑ το θέμα της απόσυρσης της σημαίας μας από τα Ίμια, αυτός ρώτησε "και τι θα πούμε για τη σημαία μας στον κόσμο;"
    Η απάντηση του τότε Υπ. Εξωτερικών:
    "Ας πούμε ότι την ξέβρασε το κύμα...."

    (Ή κάπως έτσι τέλος πάντων. Δεν το θυμάμαι απ`έξω)

  2. Αριστείδης avatar
    Αριστείδης 30/01/2009 15:18:25

    Συμφωνούμε (όσοι έχουμε -ακόμα- λίγο μυαλό στο κεφάλι μας) ότι οι μεγαλύτεροι εχθροί της Ελλάδας είναι εντός των συνόρων;

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/01/2009 15:27:14

    @3 Αριστείδη, σου το αφιερώνω.

    "Οι βάρβαροι"
    Οι βάρβαροι δεν θα ξανάρθουν απ`τα σύνορα.
    Τους εκπαιδεύουν οι σοφοί με τηλεόραση.
    Κι οι ορδές τους απ`τα παιδικά δωμάτια θα ορμήσουν.

    Π.Α. Σινόπουλος

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/01/2009 15:28:20

    Όταν οι Ελληνες πολιτικοί δεν έχουν καν τα α@@@@ιδια του Τούρκου, όπως στο Νταβός απέδειξε, τότε:

    -κατά τον τότε Υπουργό Εξωτερικών "...να πούμε ότι ο αέρας πήρε...(δεν επαναλαμβάνω τον χαρακτηρισμό)"

    -η νυν "Βεβιασμένες κινήσεις, κινήσεις εντυπωσιασμού και όχι ουσίας θα μπορούσαν να μας απομακρύνουν από τον στόχο της εξακρίβωσης της αλήθειας στη συγκεκριμένη περίπτωση" , όταν ο ίδιος δημόσια σε συνέντευξη δήλωσε έγκλημα πολέμου.

    οι Ελληνες πολίτες απλά πεθαίνουν στις επιταγές των απογόνων των επιγόνων.

    ΥΓ

    Αγαπητή κα Μητσοτάκη - Μπακογιάννη, φαντάζομαι την ίδια στάση θα επεδείκνυαν και οι Τούρκοι πολιτικοί, σε αντίστοιχη πράξη...
    ...και ορισμένοι θέλουν να την δουν και πρωθυπουργό , όχι για εμάς για την φουκαριάρα την μάνα της... φουκαριάρα Ελλάδα.

  5. donaE avatar
    donaE 30/01/2009 15:28:41

    σε προηγουμενο post, ο ανωνυμος εγραψε για την 'κυρια με τα τρια ονοματα'.Αναρωτιεμαι σημειολογικα τι μπορει να λεει αυτο.Για την ικανοτητα,την χειραφετηση, την προθεση,το τσαμπουκα αν θελετε της Ντορας.Καμια φορα δεν χρειαζεται να παμε πολυ μακρια.

  6. ataktos avatar
    ataktos 30/01/2009 15:33:08

    Ο Ιθαγενής- απορώ πως άντεξες και δεν το έσκασες .Εύγε κύριος …

  7. Αριστείδης avatar
    Αριστείδης 30/01/2009 15:45:40

    @5 Ευχαριστώ για την αφιέρωση αδελφέ!

    Αναμένουμε λοιπόν το "thing" που παρασιτεί μέσα μας, να εξέλθει αργά ή γρήγορα, αφού βεβαίως μας σκοτώσει. Εκτός αν οι εχθροί έχουν διαλέξει λιγότερο αιματηρό τρόπο, ως άλλοι "body snatchers".

  8. anetos avatar
    anetos 30/01/2009 15:50:41

    Τι πραγμα ειναι τελικα τα γονιδια ρε παιδι μου... αυτη η αδήριτη κληρονομικότητα ....! Η κορη του μπαμπα της πως τον ξεπερασε ετσι ? αυτος ειναι αγγελουδι μπροστα της !!! Φαντασθείτε την πρωθυπουργό ,με υπουργο εξωτερικων το μικρό αδερφάκι της δδδδδεν υυυυυπαρχει μεγαλυυυυυτερος εφιαλτης ...εεεεε!

  9. anonymous avatar
    anonymous 30/01/2009 16:01:03

    @7

    ..ή απλά, την πολυπροσωπία donaE μου! Τότε με την κόντρα Μητσοτάκη-Σαμαρά για το σκοπιανό, θυμάσαι πως μιλάγαμε για διγλωσσία στην πολιτική; Ε, τώρα εξελιχθήκαμε. Μπορούμε να μιλάμε για πολυπροσωπία!

    Αν μη τι άλλο, δε κοιτάμε να μάθουμε από τους Τούρκους: Πάνω στις εντυπώσεις, χτίζουν το μέλλον και τις απαιτήσεις τους. Ενώ εμείς ...πάνω σε προσωπικές φιλοδοξίες...ανεπαγγέλτων!

  10. baskin oran avatar
    baskin oran 30/01/2009 17:21:30

    η ελλας δεν θα ακολουθησει την τουρκια στο δρομο της τεχνητης εντασης.θεοδωρα.στο ζητημα του κεριου αττιλα δυστυχως δεν γιγνεται τιποτες.ντο-μπακο.τι θελετε πολεμο?κουναλακης.Να υποθεσω οτι αν η τουρκια βομβαρδιζε την ακροπολη και τον πειραια θα ισχυαν οι δηλωσεις 1 και 3?να υποθεσω οτι αν ο αττιλα λεγοταν μητσος και ομολογα χωρις ξυλο, η πανδωρας -κασιματω -το βλημα-9.84-χορηγια ντορας θα εβγαινε να μεμφθει τον εκπροσωπο του chp για τις κραυγες εναντιον του ελληνα φονια?η θα σκιζοταν να δειξει ποσο 'εθνικιστες'ειμεθα?τοσο οσο δεν ειναι οι'μακεδονες' που συλλαμβανουν σερβους υπηκοους τους που δεν ειναι αρκετα μακεδονες αλλα δεν ενοχλειται ο δημητρας και η αντιεθνικιστικη εξαρχειων -συριζα?ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ 99 ΠΑΣΟΚ ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ ΝΔ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΜΥΣΤΙΟΚΟΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΗΠΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ΚΑΙ ΕΔΑΦΟΥΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΥΝ?να υποθεσω οτι αυτος ειναι ο αληθινος λογος που <>αλλα ο βαλιανατος ο δημητρας και η δραγωνα-κυνηγοφαγος?(μηπως γιατι το προηγουμενο της παλλαικα οπλισμενης κρητης εμποδιζει νοσταλγους των ναζι εισβολεων απο επαναληψεις αλλαχου?tres ecologiques προβια για φαλλαγα .ε μικυ τρεμοπουλε μαους?)

  11. baskin oran avatar
    baskin oran 30/01/2009 17:24:56

    να υποθεσω οτι αυτος ειναι ο αληθινος λογος που '''εξωτερικη πολιτικη δεν μπορουν να κανουν ο σπ.καρατζαφερης, η εκκλησια,ο στρατος,ο λαος'''αλλα ο βαλιανατος ο δημητρας και η δραγωνα-κυνηγοφαγος?

  12. ataktos avatar
    ataktos 30/01/2009 17:33:10

    Αγαπητοί μου συνομιλητές σήμερα προτίμησα να ξαναδιαβάσω και μελετήσω το εξαιρετικό άρθρο του Γ. Καραμπελιά «Ο «Μετάνθρωπος»Ελπιδα η Εφιαλτης» στο νέο περιοδικό «ΟΙΚΟΛΟΓΕΙΝ» .

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/01/2009 18:57:57

    15.
    Ο λοχίας είναι αυτός που με τις ταρζανιες του άνοιξε την πορτα της Κύπρου στην Τουρκία.
    Ποιος έχει χαρακτηρισει τη ΝΔ μειοδοτη;Αυτός που βυθιζε στο μυαλό του το Χόρα;
    Στην πολιτική υπάρχει ο συσχετισμός των δυναμεων.
    Δεν υπάρχουν μόνο ο στρατός ή οι παπαδες και αντίθετα ο Βαλλιανάτος.
    Το όλο επιεσόδιο Ολγκατς μπορεί να είναι στημένο.
    Το Υπορυγείο Εξωτερικών έχει νομικές υπηρεσίες που γνωμοδοτουν για προσφυγές κλπ.

  14. anonymous avatar
    anonymous 30/01/2009 19:07:40

    O Τζουλιάνι τη Νέα Υόρκη, με την τακτική zero tolerance, την καθάρισε απο τον υπόκοσμο... όχι με τους δικηγόρους!

  15. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 30/01/2009 19:26:33

    Γιατι ρε σουπερπατριωτες;Εσεις,τι θα κανατε,αν βρισκοσαστε ξαφνικα,χωρις να εχετε κανει το λογαριασμο,σε μια κριση με ενα κρατος, που εχει 6-7 φορες τον πληθυσμο σας,με μια ηγεσια και κορμο ενοπλων δυναμεων, της πλακας,και ξεκιναει σε ωρες ο πολεμος,που ξαναλεω, δεν τον επιδιωξαμε,παιρνοντας τα ρισκα μας, με μεγαλες πιθανοτητες τοτε, να τον κερδισουμε;Δε θα λεγατε φχαριστω στους Αμερικανους;
    Θα κανατε πολεμο;Για το βραχο,ετσι στα ξεκουδουνα;
    Σαμπως μου φαινεται,οτι οταν ο Θεουλης εβρεχε μυαλο,καποιοι κραταγαν απο δυο ομπρελες ο καθενας.

  16. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 30/01/2009 20:23:45

    Ο Ολγκάτς, παρά το φαρμάκι που χύθηκε, αποδεικνύεται πρακτικά άριστος σύνδρομος της Ελλάδας. Ένα στοιχείο που δεν μπορούμε να αποδώσουμε στο βαθύ κράτος είναι η βλακεία. Αλλά ούτε και στο εδώ ΓΕΣ είναι όλοι αφελείς. Άλλος θα βγει χαμένος.

  17. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 30/01/2009 20:26:13

    @Προβοκάτωρ
    Στους Αμερικάνους χρωστάμε ένα μεγάλο ευχαριστώ. Πάντοτε απαιτείται ευγένεια απέναντι στο υποψήφιο θύμα.

  18. Alfa avatar
    Alfa 30/01/2009 21:36:28

    Eine h Ellas chora periorismenis kiriarchias?-Distichos akoma nai. Anamenoume na doume sto mellon an me tous neous ecsoplismous tha mporoume na kanoume chrisi ths ischios gia na prostateusoume auta pou eidi apeilounte.

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/01/2009 21:56:47

    @20 Μπορείς να αποσαφηνίσεις τι εννοείς; Οι Αμερικανοί είναι το υποψήφιο θύμα μας; Come again?

  20. aris53m avatar
    aris53m 30/01/2009 22:11:37

    Ένα έχω να πω για τους "νηφάλιους", αυτούς που μας κάνουν να "αισθανόμαστε ασφαλείς" , αυτούς που "ευχαριστούν" άλλες κυβερνήσεις και αυτούς που χορεύουν "ζειμπέκικα με τους γείτνοες".

    Καλά που δεν ζει ο Κολοκοτρώνης, ο Κανάρης, η Μπουμπουλίνα και οι άλλοι να δουν γαιτί αγωνίστηκαν και πέθαναν.

  21. ariel avatar
    ariel 31/01/2009 00:02:34

    @23 Αρη 53 το ζεϊμπέκικο και το ευχαριστώ σε πείραξαν? Την κουμπαριά δεν την αναφέρεις καθόλου, δεν μετράει ή είναι μικρότερης πολιτικής σημασίας? Αν θες να είσαι αμερόληπτος, βάλε τα όλα μαζί και θα συμφωνήσουμε.

  22. Decay avatar
    Decay 31/01/2009 06:00:55

    @ Μποτίλια,

    Πρόσεξε καλά φίλε μου, μη θιχτούν τα κολλητάρια των Αμερικανων με τέτοιες δηλώσεις περι ευγένειας...




    @ Προβοκατωρ,

    Ποιός λες να ευθύνεται για την ηγεσια και τον κορμο των ενοπλων δυναμεων της πλακας που αναφέρεσαι?
    Μήπως ίδιοι οι "ευχαριστημένοι με τους Αμερικάνους?"

  23. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 31/01/2009 14:35:15

    "HOLD YOUR HORSES"!!!

    Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΣΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΒΑΘΜΟ ΤΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΗΠΑ ΣΤΗΝ ΠΛΕΟΝ ΣΚΛΗΡΗ, ΔΥΣΚΟΛΗ, ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ…ΤΗΝ RED FLAG!

    ΤΟ 2008 ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΣΗΜΑΔΙΑΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ (Π.Α.) ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΕΛΑΒΕ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΠΛΕΟΝ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΤΗΝ ΠΕΡΙΒΟΗΤΗ RED FLAG, ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΙ Η ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΤΩΝ ΗΠΑ[USAF].

    H AEΡΟΠΟΡΙΑ ΜΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΜΕ ΤΟ ΑΣΤΕΡΙ ΤΗΣ, ΤΗΝ 343 ΜΟΙΡΑ, ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ 18 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΕΩΣ 1 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΚΡΩΣ ΟΔΥΝΗΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ: Η ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΕΛΗΞΕ ΜΕ ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ 11 – 0 ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΑΧΗΤΙΚΩΝ, ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ F15, F16 ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΑ F15 ΜΕ ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΤΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΙΚΑΝΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΣ ΤΗΣ USAF ΤΗΣ 64ΗΣ ΜΟΙΡΑΣ AGGRESSORS .

    ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΕΡΑ [ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΑΝ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕΙΚΤΩΝ ΠΑΚΕΤΩΝ] ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ, ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 13 ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ 4 ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΟΠΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΣΑΝ ΤΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΗ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ, ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ USAF:

    6 ΚΑΤΑΡΡΙΨΕΙΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ ΕΝΑΝΤΙ ΜΟΛΙΣ 3 ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΟΥ ΜΑΧΟΝΤΑΝ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΙΑ…3,2 ΠΡΟΣ 1 !!!!!!.

    ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΠΕΡΙ ΑΣΚΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΥΡΑ, ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΘΑ ΘΡΗΝΟΥΣΑΝ 17 ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΚΑΙ ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ, ΕΝΑΝΤΙ 3 ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ !!!!!!!

    ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ RED FLAG ΥΠΗΡΞΕ ΤΕΤΟΙΑΣ ΕΥΡΕΙΑΣ ΕΚΤΑΣΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΞΕΝΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ AΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΠΑΝΙΑ Η ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΡΡΙΨΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.

    Η ΑΣΚΗΣΗ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΗ ΒΑΣΗ ΝΕLLIS ΤΗΣ ΝΕΒΑΔΑ, ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ Η ΠΛΕΟΝ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΗ.

    (Αναρτήθηκε από killbill)

  24. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/01/2009 15:34:01

    Πάρα πολύ ενδιαφέρον. Υπάρχει τίποτα στο διαδίκτυο επ`αυτού;
    Είναι γνωστό ότι οι Έλληνες χειριστές θεωρούνται τοπ λόγω των συνεχών εμπλοκών με τους Τούρκους. Βέβαια σε πραγματική σύρραξη μέσα σε 2-3 μέρες το πολύ θα μέναμε από ανταλλακτικά οπότε....